£cicUc6omcmt Staking in Britse havens beëindigd Relikwie Lubbers verwacht stevig kamerdebat BON: Ajax-fans slaan toe in Luxemburg Ambtenarenbond AbvaKabo eist een open overleg Woningen ontruimd Brandende kerstboom met fles cola geblust VOETBAL OP TV 'CeidócSouocuvt THE PLATTERS Royaal uitzicht op Gouden Koets no s feratu Wachtlijsten voor pen Universiteit HUIS TER DUIN Woensdag 19 september 1984,75e jaargang no. 22994 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •j Uitgave Westerpers, behorende tot Si|tholf Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleint)es f 0,41 per mm Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15 00 uur tel.071-122248. Half tot zwaar bewolkt en in de loop van de dag van het westen uit opnieuw regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur onge veer 16 graden. Tot matig toe nemende westenwind. Zon op: 07.21; onder: 19.47. Schev. hoog water: 9.40 en 22.05; laag water: 5.04 en 17.40 Geen krant ontvan gen Bel tudsen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. FABRIEKSCOMPLEX DOOR VUURZEE IN AS GELEGD DEVENTER Een enorme vuurzee heeft vannacht bijna 6000 vierkante meter fabrieksruimte in Deventer met de grond gelijk gemaakt. De ruimte met syntheti sche stoffen voor textielprodukten ging volledig in vlammen op. Aangrenzende bedrijfsgebouwen liepen rook- en waterschade op, evenals een tiental huizen in de omgeving. De schade is nog niet te overzien, maar loopt in de miljoenen. De oorzaak van de brand is ook nog niet bekend. Zo'n 30 bewoners van 15 huizen moesten worden geëvacueerd. Onder hen ontstond pa niek toen 's avonds om kwart over elf de vlammen tientallen meters hoog uit het gebouwencomplex scho ten en een vonkenregen op hun huizen terechtkwam. De brandweer slaagde er ternauwernood in te voorko men dat de vuurzee op de huizen oversloeg. Tot twee uur, toen het sein brand meester werd gegeven, was de vraag hoe de uitbreiding van de brand naar een op slagruimte met chemicaliën kon worden tegengegaan. Met de inzet van hoogwerkers lukte ook dat. Russen gooien Afghaanse vrouwen uit helikopter NEW DELHI In de Afghaanse plaats Ghazni hebben Russische soldaten op 9 september enkele Afghaanse vrouwen en meisjes gevangen genomen. De vrou wen en meisjes werden in een helikop ter gestopt. Toen het toestel opsteeg rukten de soldaten hen de kleren van het lijf. Vanaf grote hoogte werden de slachtoffers vervolgens uit de helikopter gegooid. Allen werden gedood. Dit gru welijke relaas hebben westerse diploma ten in de Indiase hoofdstad New Delhi opgetekend uit de mond van een oogge tuige. De arrestaties vonden plaats na dat bij Ghazni, een plaats op 110 kilome ter van de hoofdstad Kaboel, waar ge vochten werd tussen guerrillastrijders en Russische en Afghaanse militairen. DIFFERDANGE Supporters van de Amsterdamse voetbalclub Ajax hebben gisteren in Luxemburg na afloop van de teleurstellende Euro pa-Cupwedstrijd tegen Red Boys Differdange (0-0) de stad op stelten gezet. De Ajax-fans duwden auto's omver en richtten schade aan in ca fés. Onderweg van Amsterdam had den zij tussen Luik en Luxemburg al twee treincoupés volledig ver woest. De plaatselijke politie trad wel op tegen de vandalen maar kon de schade niet voorkomen. Vrouw met nieuw hart krijgt baby SAN DIEGO Een 23-jarige Amerikaan se vrouw die zes jaar geleden in een hart transplantatie-operatie het hart van een man kreeg, heeft medische geschiedenis gemaakt door als eerste in haar omstan digheden een baby te krijgen. Betsy Sneith beviel vorige week van een meisje van ruim zes pond, hoewel dokters in het ziekenhuis van San Diego haar hadden aangeraden haar zwangerschap af te bre ken. De dokters waren namelijk bang dat het mannelijke hart de zwangerschap niet zou doorstaan, waar het hart van een vrouw immers uitzet. Betsy Sneith, een computeroperator, beviel met de keizer snede. In 1978 was haar gezegd dat zij geen twee jaar meer te leven had vanwe ge een tumor op haar hart. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Riet kerk (Binnenlandse zaken) moet bereid zijn een „open overleg" met de ambtenaren bonden te voeren over de maatregelen die voor de amb tenaren en trendvolgers in de Miljoenennota worden aange kondigd. De uitkomst van het overleg „mag niet van te voe ren vaststaan". Is de minister niet tot een open overleg be reid, dan kan hij weer op ac ties van de ambtenaren reke- LEIDEN Op last van de burgemeester heeft deurwaarder Van Belle gisteren drie woningen ontruimd. Twee woningen, aan de Arendshorst en Condorhorst, waren al leeg. Deze flats waren zonder toestemming betrokken. In een huis aan het Kwe kerijplein bevond zich een man die de woning op verzoek van de politie heeft verlaten. Dëze woning aan het Kwekerijplein was toegewezen aan een man voor gezinshereniging. De man verhuurde de vier kamers echter. Volgens de politie zou het om een huurprijs van 250 gulden per kamer per week gaan. nen zoals die ook in 1983 heb ben plaatsgevonden. Dit heeft de voorzitter van de FN V-ambtenarenbond Abva Kabo, Jaap van der Scheur, gezegd aan de vooravond van het eerste overleg met de be windsman over de arbeids voorwaarden voor ambtenaren en trendvolgers. Dit overleg is vanmorgen begonnen. Van der Scheur npemde de plannen van de bewindsman voor de ambtenaren en trend volgers „erg vaag". Deson danks staat het volgens Van der Scheur wel vast dat het gros van de ambtenaren en trendvolgers er in 1985 ander half tot twee procent op ach teruitgaat. DEN HAAG Sommige mensen zijn er met kerstbo men heel vroeg of juist heel laat bij. Toen de Haagse brandweer vanmorgen om half zes uitrukte naar een wo ning aan de Rijswijkseweg in Den Haag waar een c.v.-ketel in brand zou staan, troffen de spuitgasten in de uitbouw van de woning een volkomen uit gebrande kerstboom aan. De naaldboom, die in dezelfde ruimte als de c.v.-ketel stond, was door de bewoners, die de brandweer hadden gebeld, in middels zelf al met behulp van een fles cola geblust. De oor zaak van de brand in de vroe ge of zeer late kerstboom is onbekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers verwacht een „levendig debat" over de rijksbegroting voor 1985. Hij zei dit gisteren voor de NOS-televisie. De minis ter-president erkende dat de Tweede Kamer ernsti ge bezwaren heeft tegen bepaalde voorstellen en hij toonde zich ip beginsel bereid alternatieven in overweging te nemen. Maar dan moet in elk ge val wel worden aangege ven hoe die moeten wor den bekostigd, aldus Lub bers. De Algemene en Po litieke Beschouwingen, zoals het debat over de rijksbegroting heet, wor den 9, 10 en 11 oktober gehouden. Lubbers toonde het zich het meest tegemoetkomend met betrekking tot het plan school geld te gaan heffen voor 12- tot 16-jarigen. Nadat de Twee de Kamer dit voornemen vo rig jaar al had afgewezen, komt onderwijsminister Deet- man er nu weer mee. De rege ringspartijen CDA en VVD hebben inmiddels al laten we ten dat ze het er ook dit jaar niet mee eens zijn. Premier Lubbers reageerde daarop door te zeggen dat zijn collega Deetman ook andere mogelijk heden tot bezuiniging heeft aangegeven. Hij wekte de in druk dat het kabinet zich op dit punt inschikkelijk zal to nen. De alternatieven van de regering hebben betrekking op het vragen van eigen bijdra gen van de ouders voor be paalde activiteiten op school. De kamerbrede kritiek (PvdA zowel als CDA en VVD zijn tegen) op het verlagen van de bovenminimale uitkeringen voor arbeidsongeschikten vond bij de premier minder begrip. Hij acht het beter die zaak „nu maar eens door te zetten". Lubbers wees erop dat de verlaging nu al een paar keer is uitgesteld. Volgens de regering moet ook de wao-uit- kering omlaag (naar 70 pro cent van het laatst verdiende inkomen), wil het stelsel van sociale zekerheid „houdbaar" blijven, aldus Lubbers. Ook gaf hij aan dat de 2,5 miljard gulden, die van 'ambtenaren en trendvolgers wordt ge vraagd, op tafel zullen moeten komen, zij het dat de regering nog wel uitgebreid overleg wil plegen over de manier, waarop dat moet gebeuren. Minister Ruding (Financiën) meent dat voortzetting van het bezuinigingsbeleid „absoluut noodzakelijk" is. Hij zei dit gis teren in de Tweede Kamer bij de traditionele aanbieding van de begrotingsstukken. Volgens Ruding is het offer dat van de burgers gevraagd wordt, „ge matigd", op een enkele uitzon dering na. Met het eerste doel de hij op het feit dat velen er volgend jaar in koopkracht zelfs nog iets op vooruit zullen gaan, als gevolg van verlaging van belastingen en sociale pre mies. Met het laatste doelde hij met name op de relatief forse inkomensachteruitgang voor de mensen met een bovenmi nimale sociale uitkering. Des ondanks blijft de toestand zor gelijk, aldus Ruding. „De ken tering ten goede is ingezet, maar de weg naar herstel van onze scheef gegroeide econo mie is nog erg lang". VANDAAG Nederland 2, 23.00 uur: Studio Sport. Duitsland 2, 22.55 uur: Sport Aktuell. België Nederlands 1, 23.15 uur: samenvattingen Euro pa Cup. ITV, 23.30 uur: Midweek Sports Special. MORGEN Duitsland 1, 10.23 uur: Sport Aktuell. Soms wordt een oi ander voorwerp als een relikwie bewaard. Neem nou bijvoorb^ld dat tafeltje waaraan Gari Kasparov zes jaar geleden schoolkampioen schaken van de Sovjet-Unie is geworden. De voorzitter van de internationale schaakbond Florencio Compomanes kreeg het ding aangeboden bij een bezoek aan Tasjkent. De man zal het net zo bewaren als iemand een krant bewaart waarover iets over zichzeü in staat. Compomanes leest de Leidse Courant niet. Anders zou hij hem zeker mét zijn tafeltje bewaren als hij dit las. De Leidse Courant: brengt dagelijks van alles boven tafel. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend h voor jonge TH-racket bant tennisarm uit Twee jongens van vijftien van zestien jaar uit Gro- hebben gisteren in de Assen naar Zwolle een beroofd van 75 gulden en bankpasje. Ze trokken ver- aan de noodrem om er vandoor te kunnen gaan. de „operatie" mislukte vol- een woordvoerder van de doordat een juist pas met mo de rijkspolitie kon waar- Die was er binnen en- minuten en plukte het drie aanwijzing van enkele rei- uit een maisveld. DELFT De tennisarm kan tot het verleden gaan behoren door een vinding van de afdeling Lucht en ruimtevaarttechniek van de Delftse TH. Daar is ontdekt dat de meeste trillingen uit een tennisrac ket verdwijnen als in een kunst stofframe de vezels onder een hoek van 45 graden worden georiën teerd. Bij een foutieve slag worden danook geen trillingen meer aan de arm doorgegeven, waardoor de kans op een tennisarm te verwaar lozen is. Het racketframe van dit model is ook anders: naar de top toe wordt het frameprofiel steeds dunner. presenteert donderdag 20 september Geopend vanaf 22.00 uur (correcte kleding is verplicht sjesroof EN Een 48-jarige e vrouw fietste gisteroch- op de Vijf Meilaan toen r hoogte van de kantine HCG werd beroofd van fietstas. s werd door een onge- 18-jarige fietsende jongen de bagagedrager gerukt Niet lang daarna de werd poli tie gewaarschuwd door een onderwijzer van een school aan de Telderskade die had gezien dat een jongen een fietstas in de bosjes had ge gooid. Het bleek de tas van de vrouw te zijn. Alle spullen, waaronder 10 gulden en een bankpasje, zaten er nog in. De onderwijzer heeft de jongen nog gevolgd, maar is hem kwijt geraakt. Maar heel weinig mensen en onder hen onze allesziende fotograaf heb ben gezien dat prinses Juliana gisteren in Den Haag de Prinsjesdagstoet vanachter een open venster van het Kabinet van de Koningin aan de Korte Vijverberg heeft gadegeslagen. De voormalige vorstin was één van de vele duizenden, die naar de Haagse binnenstad waren gekomen om de Gouden Koets waarin zij zelf zovele malen door het publiek is toegejuicht voor bij te zien rijden. Foto's: Cees Verkerk Pagina 13: Veel gedrang bij balkonscène vormde de aanleiding voor de tweede ha venstaking van deze zomer. Het Britse pond sterling is gisteren iets in waarde gestegen, nadat bekend was ge worden dat er een akkoord was bereikt met de havenarbeiders. Hoewel de rege- ring-Thatcher de recente dalingen van het pond toeschrijft aan de sterke opmars van de Amerikaanse dollar, wordt in fi nanciële kringen gezegd, dat de grote Britse sociale conflicten ook een rol spe- Ondertussen gaat de mijnwerkersstaking nog altijd door. In Groot-Brittannië neemt de angst voor een lange, koude winter toe. Onderhandelingen tussen mijnwerkers en de Sleenkolenraad hebben tot dusverre nog niets opgeleverd. De Verzoenings- en Arbitragedienst, A'^AS ondt;rMeemt mo menteel opnieuw een poging om de mijn werkers en hun bazen nader tot elkaar te brengen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De leiders van de Brit se havenarbeiders hebben gisteren met een overweldigende meerder heid gestemd voor beëindiging van de tweede havenstaking. De sta king, die 26 dagen heeft geduurd, legde bijna de helft van het zèe- vrachtvervoer lam. De havensta king was afgekondigd uit solidari teit met de stakende mijnwerkers, die nu al ruim vijf maanden lang weigeren het werk te hervatten De havenarbeiders waren gisteren ak koord gegaan met een voorstel om een slechts beperkte hoeveelheid steenkool te leveren aan de staalfabriek van Ravens- craig- De levering van onbeperkte hoe veelheden steenkool aan deze staalfabriek ERLEN Door de onverwacht grote toeloop van studenten Je Open Universiteit (OU) in Heerlen gedwongen tijdelijk (htlijsten in te stellen voor een aantal cursussen. Het betreft briëntatiecursussen cultuur- en natuurwetenschappen en de Iscursus recht. Voor andere cursussen kunnen nog studenten den opgenomen, zo meldt de universiteit vanmorgen. De OU bt de capaciteit zo te kunnen vergroten dat er per 1 maart als de eerste tentamens zijn afgelegd, geen wachtlijsten nodig zijn. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1