Veel gedrang bij balkon scène OPA.WAT HEBT U HIER UIT DE KRANT GEKNIPT? DAT ZIE JE WEL ALS JE JARIG BENT. JONGEN. Val Ongekende drukte kenmerkt Prinsjes- dag 1984 RUIMTE VOOR PALEIS NOORDEINDETEKLEIN Noordeinde. Prinses Margriet en mr. Piet er van Vol lenhoven neigen naar het vaandel. BINNENLAND Bij het Paleis Noordeinde deed zich gisteren kort voor het vertrek van de koninklijke stoet een incidentje voor: daar viel de adjudant van de koningin, de overste Blussé van Oud Al- blas, van zijn paard. Kennelijk nerveus geworden door het ru moer van bevelschreeuwende militairen en het spelen van het Wilhelmus maakte het paard een onverwachte beweging, waardoor de adjudant zijn evenwicht verloor. Hij heeft overi gens aan zijn valpartij geen kwetsuren overgehouden. Nadat hem het stof van het uniform was afgeslagen besteeg hij doodgemoedereerd weer zijn paard, waarna hij zijn plaats in de stoet weer innam. Foto's: MILAN KONVALINKA Pljd-W Qowuvnt WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 PAGINA 14 f De balkonscène: rw. Pieter van Vollenhoven, koningin Beatrix, prins Claus en prinses Mar griet wulven, luide toegejuicht en -gezongen, naar de grote menigte voor het paleis Noord- einde. Juichende, zingende en vooral wui vende mensen voor het paleis Voor het eerst sinds eenendertig jaar vertrok de Gouden Koets gisteren weer bij het paleis Noordeinde. DEN HAAG Mogelijk aangetrokken door het „andere" van de nieuwe route, die de Gouden Koets volgde, waren er ditmaal op Prinsjesdag veel meer toeschouwers dan in voorafgaande jaren in de Residentie op de been. Onder de belang stellenden bevonden zich ook opvallend veel bui tenlanders. De organisatoren, die kunnen terugzien op een buitenge woon geslaagd Oranjegebeu- ren, zijn overigens wel met hun neus op een niet geheel voorzien knelpunt gedrukt: de ruimte voor het paleis Noord einde bleek veel te klein om al de belangstellenden voor de traditionele balkonscène te be vatten. Veel gedrang dus op het Noordeinde, maar ook veel drukte langs de route zelf. De kleurrijke stoet reed dit jaar voor het eerst immers via de Heulstraat, het Lange Voor hout en de Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Onder een wat waterig, maar toch ruimschoots vrolijk genoeg schijnend Oranjezonnetje trok de stoet langs deze nieuwe route eigenlijk de oude, die in 1952 voor het laatst werd gevolgd van het „werkpa leis" naar de Ridderzaal. Ve len hebben het op de televisie gezien, maar er gaat toch niets boven het „live" meebeleven van het hele gebeuren. Alleen op die manier is het bijvoor- Koningin en prins verlaten het paleis aan het Noordeinde voor de rit met de Gouden Koets. beeld mogelijk getuige zijn van voorvallen, zoals de plotseling val van de adjudant van de koningin, overste Blussé van Oud Alblas, na een onver wachte beweging van diens paard. Op het Binnenhof aangeko men werd de vorstin onder anderen toegejuicht door ne gentig veteranen van de 101ste luchtlandingsdivisie van het Amerikaanse leger. De Ameri kanen waren eerder op de morgen door de voorzitter van de Eerste Kamer, dr. P.A.J.M. Steenkamp, onderscheiden met de Erasmuspenning. Zij kregen deze penning voor hun aandeel in de Slag om Arnhem in september 1944. Na het uit spreken van de Troonrede, in de Ridderzaal keerden konin gin en prins terug naar het pa leis Noordeinde. In gezelschap van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ver schenen zij vervolgens op het balkon om de toejuichingen van het publiek in ontvangst te nemen. Echte wanklanken hebben zich, geheel volgens traditie, nergens langs de route voorge daan. Wel waren er enige „in cidenten", maar die hebben voor niemand de pret bedor ven. Aan het Lange Voorhout wekte een groepje van zes mensen, gewapend met vier spandoeken (twee oranje, twee witte), lichte wrevel op. Zij wilden demonsteren tegen het gebruik van kernenergie. Dit werd echter door omstanders niet zo op prijs gesteld, waarna wat getrek aan het beschilder de witgoed ontstond. De politie greep echter in en verzocht de demonstranten door te lopen. Aan dit vriendelijke verzoek werd voldaan. De spandoeken werden niet in beslag geno men. Op de Scheveningseweg had de politie 's morgens al vier van de demonstranten tegen gehouden, die door middel van sandwichborden een pleidooi voor de vrede wilden houden. Het kwartet maakte deel deel uit van een groep, die deze week bij de ambtswoning van premier Lubbers, het Catshuis een vastenactie voor de vrede houdt. De actievoerders had den volgens de politie geen vergunning om te demonstre ren en in verband met de Prinsjesdag- verkeersmaatregelen in de binnenstad kon die ook niet worden verleend. Voor hen gold dus: rechtsomkeert, mars! Tenslotte pikte de politie, op lettender dan anders, op het Lange Voorhout een 21-jarige jongen en een 20-jarig meisje uit het publiek. De jongen had aan een koordje om zijn nek een spuitbusje met zogenaam de „verdedigingsspray" niet te verwarren met een traan gasspuitbus hangen. Op het bureau vertelde de knaap, dat het spuitbusje niet hem, maar het meisje toebehoorde. Het spuitbusje, dat onder de Wet Ongewenste Handwapens valt, werd in beslag genomen, waarna de jongelui weer mochten vertrekken. Humor Leuke dingen gebeuren er langs de route altijd. Op het Lange Voorhout bijvoorbeeld wekte het stuntelige geschuifel van de soldaten bij het inne men van hun positie op de vereiste onderlinge afstand van twee meter grote hilari teit. Toen de militairen na een hele tijd eindelijk een keurige rij hadden geformeerd, wer den zij door het publiek op een applaus vergast. Elders langs de route deelde een militair suikerklontjes uit aan zijn op wacht staande col lega's. „Geven jullie die straks aan de paarden?", riep een man uit het publiek?. „Nee hoor", luidde het gevatte ant woord. „Het is gewoon een paardemiddel tegen flauwval len". Zeer gevat was ook oppositie leider Joop den Uyl. Samen met kamervoorzitter Dolman, die evenals hij deel uitmaakte van de commissie van in- en uitgeleide, bekeek hij op het Binnenhof het tot vervelens toe aanvegen van de welbe kende rode loper. „Hier heb ik nou jaren voor gevochten: wat een eer, de traploper van de Ridderzaal te mogen vegen", voegde de bezemende man de PvdA-voorman toe. Waan laatstgenoemde heel sned opmerkte: „En je boft, dat z wel de loper als de bezem ra Tevreden Na afloop moeten de vele di 1 zenden bezoekers tevredi gS huiswaarts zijn gekeerd. Zek Or degenen, die alles beter he ben kunnen bekijken dan massa. Zoals de kinderen, d van de politie voor de dranj," hekken mochten gaan zitteai de dame, die een keukentr ie had meegebracht om het bet i te kunnen zien, de gelukkige n; die aan het Noordeinde ko den plaatsnemen in de als t bune dienstdoende VW-bi1 met-open laadbak van ee winkelier'en bijvoorbeeld cxdt de dames in klederdracht i)i de provincie Noord-Hollari|€ ken en extra kleur te gevi Misschien dat alleen de vallen" adjudant van de K ningin een kater(tje) aan (s dag heeft overgehouden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14