NYvH: Emancipatie officieel Triomftocht van de trui De haren rijzen te berge 1 appers >or stap alt aan snuf-snuf garderobe. Hiernaast: pullover met afzakkende 1984/85 veranderd. Rechts boven: Draion bonneterie, makkelijk zittend en war valkraag, waar omheen een scarf is gedraaid. Links onder: De oude twinset is uit de mottenballen gehaald, maar hij is natuurlijk verjongd en naar de aanwijzingen Links boven: Compleet met de laarsjes (anno Schitterende 100% wollen trui van Aldo Bruzzichelli uit Florence in overslagmodel. - DNSUMENTENINFORMATIE £eidoe(2ou/umt WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 PAGINA Les Actuelles in korte versie met strengetjes op het voorhoofd. In het chique Carlton Hotel in Amsterdam is de haar lijn van de Nederlandse Sectie van het „Syndicaat de la Haute Coiffure" (Parijs) getoond: Les Actuelles. Men is handig heengefietst om het punkhoofd, dat actueel is maar niet iedereen staat. Kort is het kapsel: met die hoge cols en kragen moet dit ook wel. In de bar van het hotel nam een rijtje mannequins plaats op de krukken om de finishing touch te krijgen voor hun korte kopjes. Veel mogelijkheden worden toegepast, schijnbaar uit de losse pols: Even opkammen hier, vliegensvlug tegenkammen daar, hier een straal lak om een sliert omhoog te houden, en daar ver schijnen de geaccentueerde plukken. Breed en plat zijn de ha ren, soms vierkant in de nek afgesneden. Voor de basislijnen wordt rekening gehouden met oog en mond. Iets korter inknippen legt een accent op de ogen, niet te scherpe lijnen leggen een accent op de mond. Ook ingeschoren schuine lijnen accentueren de vorm van de lippen. Haar knippen is een kunst. Een goede creatie werkt individueel en houdt rekening met de manier van kleden en de schedel vorm (voorhoofd-accenten, mooie nek, geaccentueerd door in een puntje geknipte achterpartij). Coup soleil „marmert" het haar en cacheert eventueel de haarkleur. Deze vorm accentueert de bovenkant en legt geen nadruk op de zijkanten. Dus ruig van boven, weggeknipte zijpartijen. Dit kapsel is opgedragen aan Bette Davies, en wordt ondersteund door per manent. „Trés Paris". Een beetje stoeien met de haren zorgt voor een flossige ragebol. jtcollectie voor schoenen r lange rok of broek in v eer, rood nappa, zwart en leer of nappa. I igt voor de hand dat de langere rokken Ie nieuwe wintermode om bepaald schoei- ragen. De sportieve lengte die ook voor I lag is gelanceerd, vraagt om lagere hak- 1 Nog altijd staat een hoge hak bij een broek isch. En een goed geklede vrouw draagt nde schoenen bij passende kleren voor een nde gelegenheid. Ze strompelt niet de x>lis op met naaldhakken. De schoenen- heeft dit ingezien en komt voor komend 'n met een lading platte modellen, waar- Ie hakken robuust zijn, vooral in leerop- bouw. Geliefd is de boeghak, van opzij bekeken breed en fors; aan de achterkant slank. Niet ie dereen echter houdt van een smal loopvlak. De band, ingeluid zomer 1984, zet zijn weg door modeland ongehinderd voort. Er zijn schuine banden, doorlopende banden die aan de zolen vastzitten, kruis-, twee- en driedubbele banden. Voor laarsschachten wordt veel gefronseld leer gebruikt. Hoofdzaak evenwel is glad leer ("sof- tyleer"), maar door de hoge leerprijs tref je ook wel wat imitatieleersoorten aan. De komende kleuren zijn zwart, grijs, wol wit, naturel, bruin, marine. Herenschoenen hebben zwaarder onderwerk, zoals de z.g. „timberland"-types, die zijn opge doken. Ook mannen mogen banden dragen, ge sloten met clips of zelfs met gespen. C. en A. komt dit seizoen met eigen label: „Rodeo", voor thuis en buiten op de landweg. Bijzon derh eden 0 Fietsschoenen blijven actueel. 0 Enkelboots hebben platte hak, een geplooide tong en koffersluitingen. 0 Modellen met rijgveters lopen op kwieke queenie-hakjes. 0Ballerina's zijn spitser en hebben vaak ban den van gefronsd leer. 0 Bij feestelijke kleding horen elegante pumps met interessante uitsnijdingen, die de voet vol gen. 0 Dandyschoenen lijken op het herenmodel, passend bij kleren met breedte. 0 Laarzen blijven. s niet verwonderlijk dat de mensheid al jaren zit te snak- iaar een middel, dat met druipende neuzen, waterige ogen kdoeken afrekent. De Noorse arts Olav Braender heeft eni- ren in de stilte van het Noorse land een aantal uitgebreide 'nemingen gedaan tegen verkoudheid, veroorzaakt door het ,Rhino"-virus (rhino is neus). Leerlingen van de technische chool van de luchtmacht en universiteitsstudenten waren lo en Bergen fungeerden als proefkonijn. Negentig procent van hun verkoudheid na het gebruiken van de neusspray, ande uit een vitaminencombinatie, samengesteld door dé a ïe dokter, te zijn afgekomen. Het middel komt over circa 4 aar op de markt in de vorm van twee flesjes, waarvan de \d gemengd moet worden. Het mengsel blijft maar een goed. Daarom zijn de flesjes berekend op het „genezen" en verkoudheid. De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen (NVvH) neemt 25 septem ber de emancipatie van de vrouw officieel op in haar statuten. Ze wil dan ook meer gewicht geven aan de doelstellingen van de vereniging. Ofschoon het geen doelstellingen op zichzelf zijn, komt er wel bij te staan, dat de vereni ging een ontmoetings plaats is voor elke vrouw, ongeacht haar levensbe schouwing, en dat zij zich onthoudt van partijpoli tiek. Dit blijkt uit de voorstellen voor de buitengewone algeme ne vergadering van de NVvH die de 25ste in Utrecht wordt gehouden. Het eerste doel blijft het behartigen van de belangen van de vrouw in de maatschappij. Het wordt ge volgd door het bevorderen van de emancipatie van de leden door vorming, ontwikkeling en creativiteit. De vereniging komt voorts op voor belangen van de consument, onder an dere doör het voeren van een eigen keurmerk. De statutenwijziging en aan passing van reglementen wa ren in mei al aan de orde, maar de behandeling vergde meer tijd dan was voorzien. Sindsdien stond vast dat de emancipatie van de vrouw als doelstelling zou worden opge nomen en wel vóór het opko men voor de consumentenbe langen. Nieuw is dat thans wordt voorgesteld de zinnen over levensbeschouwing in partijpolitiek naar voren te ha len en op te nemen in het arti kel over het doel van de NVvH. jullover, trui of sweater is in de een eigen leven gaan leiden. Cou rs hebben hem opgesmukt tot een ngstuk van formaat. In geen cou- •collectie ontbrak zo'n top, en ook jonge meisjes „maakt" zo'n sweater >p straat. Vrijheid en harmonie, de liïgheid van wol, de grote verwar- de jaquards en de pit van de kergrijze trui, waarin enorme electric blue bloemdessins zijn ingebreid. Prach tig op korte of lange rok. Of een ant- hraciet trui in het dessin van geome trisch denkwerk (Govers). Voor de trui is niets te gek dit jaar. En het leuke daarvan is: handige breisters kunnen het met het tikken der breinaalden een heel eind schoppen... deze winter is er een korte polomouw bij de kleurige „you and youman"-collectie, waarin ook ruim gesneden bodywarmers met zakken, ge spen en knopen. Visgraat en molton is ook een aardige combinatie en niet te verge ten de rage van het opruk kende wintercotton voor swe aters met wol of omgekeerd. Er is lamswol, zuivere scheer wol, veel angorawol met leren of satijnen inzetstukken. Bij sportieve en zeker bij klas sieke mantelpakken zien we truien, bezaaid met pailletten in een feest van kleuren, ook met goud. Tweedpatronen, in- gebreide pieds de poules, ver springende breiwijzen leven naast rustige ingehouden kleurvlakken, de „Venetië- look" met harde kleuren en de kalme tinten van Rian Rucci uit Italië (verkrijgbaar bij HIJ). Er is een beeldige nieuwe kleur in de mode voor truien: een even getint blasse- rose (niet te verwarren met het dit jar gelanceerde zalm- rose), dat het erg goed doet bij marine. Voor de avond zie je truien, gemaakt van gefron seld satijn met fluweel, samen met wol, heel chic op een avondrok of -broek met wijde pijpen. Het Huis Benetton (Den Haag, Amsterdam) brengt vest/trui- huwelijken in ton sur ton of juist in fel contrast (niet duur 80,- tot ƒ100,-). TINY FRANCIS zwarte oversized sweater, bezaaid met groene, rode en oker noppen van 11 cm doorsnee. Ze zijn er in amber, chartreu se, bordeaux, wit en zwart, overgebor-' duurd met tintelende broderie of in het effen wit van onbestreden sneeuw. Stop: weegschaal controle; drie kilo af vallen en je hullen in een royale don- De trui kreukt niet, is was- baar, sportief of geschikt om mee naar de opera te gaan deze winter. De Italianen dra gen hem tijdens het cocktai luur en noemen hem „punch". Van de nieuwe/ou de stof molton tot fluweel met wol, bezet met lange, dunne, witte afhangende haren, voorzien van épauletten, val kraag, col, om de nek gedraai de dubbele scarf; met V-hals of hoog toegeknoopt, in alle varianten doorkruist hij de mode. Nieuw is het samen gaan van gilet (mouwloos he- renvest, soms met satijnen rug) en vest, beide op elkaar afgestemd. De man zal eveneens vallen voor de trui; voor het eerst

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13