ervoersbond: Snel weer met |avenwerkgevers om de tafel Illedaags racisme treft gekleurde vrouwen dubbel j.BP blijft onder •ezicht overheid Stuurgroep voor veiliger spoorwegovergangen Brandweer mag niet uitrukken Ghanese was brein achter nep-huwelijken Veteranen DAGELIJKS 40.000 OVERTREDINGEN 135.000 Bijstandstrekkers erbij NENLAND fieidóeSowiwnt DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 ■aatregelen tegen Üieefzakken kerktoren Er zijn op korte termijn en in elk geval bin- ien jaar maatregelen nodig om verder scheefzak- van de uit de vijftiende eeuw daterende Sint tenstoren in Tiel te voorkomen. Terwijl de toren de eeuwwisseling 5 mm. per jaar zakte, is dit in- Vo< gis toegenomen tot 8 mm. per jaar. Het funda- van de toren moet daarom worden verbeterd en bovendien noodzakelijk het bouwwerk wat be- :onstructie te scheiden van de kerk, teneinde ver- Jschade aan dit gebouw tegen te gaan. Dat staat in •7 jisteren in Tiel gepresenteerd rapport van het ingenieursbureau Huydts en Coulier. De Tielse heeft nu een scheefstand van 1.40 meter in noor richting en 0.70 meter in oostelijke richting. Ie restauratie is een bedrag van ongeveer 2 mil- ;ulden gemoeid. FINSTERWOLDE Het uit vijftien personen bestaande brandweerkorps van de gemeente Finsterwolde mag voorlopig niet meer uitruk ken. Onlangs is gebleken dat de bestaande ongeval lenverzekering de laatste twintig jaar niet is aan gepast. „Wanneer er nu een ongeluk zou gebeu ren zijn onze brandweerlieden onvoldoende ver zekerd", aldus burgemeester Appeldoorn. Met het afsluiten van een nieuwe verzekering is, mede door de noodzakelijke keuring van de brandweerlieden, ongeveer twee weken ge moeid. Tot die tijd zal de brandweer van het en kele kilometers verder gelegen Beerta waarne men. Partijprogram CDA moet kort DEN HAAG Oud-voorzitter dr. L. van Leeuwen van de CHU is door het CDA benoemd tot voorzitter van de commissie die het partijprogram voor de volgende Tweede-Kamerver kiezingen gaat schrijven. Het partijbestuur heeft de commissie de taak gegeven een kort en bondig program te ontwerpen dat voorjaar 1985 klaar moet zijn. De CDA-partijraad zal in het najaar het definitieve pro gram vaststellen. In de commis sie zitten onder andere ex-mi nister Wil Albeda, Europarle mentariër Jean Penders en oud- Kamerlid Hans de Boer. AMSTERDAM Het brein achter de organisa tie die zich bezighield met het organiseren van schijnhuwelijken is een Ghanese vrouw met de Nederlandse nationaliteit, zo heeft hoofdinspec teur Van Dijk van de Vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie gisteren verklaard. In Amsterdam werden gisteren in totaal elf men sen gearresteerd. De organisatie had zich toege legd op het in Engeland afsluiten van huwelij ken tussen Nederlandse mannen en Ghanese vrouwen. Doel was de vrouwen op die manier de Nederlandse nationaliteit te geven. De poli tie beschouwt zes van de elf gearresteerden als hoofdverdachten. Vijf van hen zijn Ghanezen met de Nederlandse nationaliteit, drie vrouwen en twee mannen. De zesde hoofdverdachte is afkomstig uit Zaandam. Broers overleden door verstikking in gierkelder AKERSLOOT In Akersloot zijn gistermorgen twee broers om het leven gekomen door verstikking in de gierkelder van hun boerde rij. Uit de eerste onderzoeksresul taten concludeert de rijkspolitie dat de 44-jarige M. Groot in de loop van de morgen de gierkelder onder een loopstal is binnenge gaan, waarschijnlijk om een ver stopping te verhelpen. Daar werd hij vrij snel door ammoniakgassen bedwelmd, evenals zijn 40-jarige broer J. Groot die later volgde. Dakdekkers waarschuwden uit eindelijk de politie. Meer aandacht voor Andes - landen DEN HAAG Minister Schoo voor Ontwikkelingssamenwer king is bereid voor meerdere jaren geld te reserveren voor agrarische projecten in de An- des-landen Peru, Colombia, Bolivia en Ecuador. Dat bleek gisteren tijdens een commissievergadering in de Tweede Kamer waar haar nieuwe beleid voor de hulp van land tot land ter discussie stond. De minister reageerde op een motie van de CDA-er Aarts die had gevraagd meer aandacht te schenken aan de problemen van het Andes-ge- bied. 36.00 7i.oo so.ooTERDAM De Ver- ";Jsbond FNV houdt er g-JJig rekening mee dat ooSporgen een uitnodi- 52,00 komt om met de ^•°$gevers te onderhan- asisoti. Dit is gebleken uit "n informeel gesprek g-JJde bond gisteren met soiocfemeester Peper van w>0$rdam. Peper meldde JSJde werkgevers van- voor 't laatst intern leggen. •verleg in werkgevers- in wordt „koortsachtig" ld. Volgens de werkge- 'anisatie SVZ is in ver band met de te betrachten zorgvuldigheid echter niet te verwachten dat er de komen de paar dagen al wordt onder handeld. Inmiddels is wel duidelijk, dat de havenwerkgevers, sinds zij weigerden in te gaan op het bemiddelingsvoorstel van mi nister De Koning, van alle kanten ook door het VNO onder druk worden gezet die beslissing te heroverwe gen. Directeur Molenaar van het Gemeentelijk Havenbedrijf heeft de bewindvoerder van Rotterdam Terminal gevraagd nog even te wachten met de aanvraag van het faillisse ment, dit met het oog op een eventuele snelle oplossing van het conflict. De bewindvoer der zou uiterlijk volgende week dinsdag de faillisse mentsaanvraag bij de recht bank in moeten dienen. Hij sluit echter bepaald niet uit dat dat eerder gebeurt. Bij de stukgoedbedrijven Fels- haven, Kroonvlag, Seaport, Quick Dispatch, de Arbeids pool SHB en Svenska is van daag gestaakt. Het gaat in to taal om 700 stukgoedarbeiders. Gisteren hebben 100 perso neelsleden van Deka-Hanno voor vier uur het werk neer gelegd. Verder gingen 150 man van Seaport aan de Friso- haven in staking. In totaal de den gistermiddag bijna 500 stukgoedwerkers mee aan door de Vervoersbond FNV opgeroepen verrassingsacties. Hoe langer het conflict in de Rotterdamse stukgoedsector duurt, hoe reëler de dreiging wordt van het overslaan van de acties naar andere delen van de haven. Het is volgens de Vervoersbond FNV nog maar een kwestie van dagen voordat ook de werknemers in kolen- en ertsoverslagbedrij ven klaarstaan om de barrica den te beklimmen. „Mocht het evenwel tot acties komen, dan gaat het niet zo zeer om solidariteitsacties met de stukgoedwerknemers, maar meer om eigen eisen kracht bij te zetten", zegt woordvoerder Post van de Vervoersbond. Volgens de bond is er geen sprake van een overschot aan werknemers, integendeel. Toen eind vorige week het overleg in de stukgoedsector stukliep, werd de sfeer bij de kolen- en ertsoverslagbedrij ven grimmiger. „Als in één deel van de haven actie wordt gevoerd, gaan de problemen in andere sectoren ook spelen. Dat is altijd al zo geweest. Steeds meer werknemers van de kolen- en erts-overslagbe drijven willen het ijzer sme den nu het nog heet is". (Van onze parlementaire redactie) 5®$ HAAG De minister van binnenlandse zaken en het par- 66!odnt moeten de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het ^•®jneen Burgerlijk Pensioenfonds blijven dragen. MloJieuwe structuur van het ABP moet daarnaast zoveel moge- w'ofijken op die van de bedrijfspensioenfondsen. Dat is de me- lo9 van zowel minister Rietkerk van binnenlandse zaken als ;amermeerderheid van CDA, VVD en PvdA. vergadering van de kamercommissies voor ambtenaren en financiën met de ministers Rietkerk en Ruding (Fi- ,n) werd gisteren gesproken over de toekomst van het Dat gebeurde aan de hand van de bevindingen van de on- i°'^zoflcsco«nmissie Polak en het kabinetsstandpunt in deze. 27,.acomnJ'Ssie Polak kreeg vorig jaar van Rietkerk de opdracht 2oiaverflieende onrechtmatigheden bij het pensioenfonds te on- JJ-Soelren. Het onderzoek leidde tot het met buitengewoon ver- -'-Uuren van hoofddirecteur Van der Dussen. Een gelijktijdig id justitieel onderzoek had de schorsing van directeur be- igen Masson tot gevolg. irechtmatigheden bij het ABP waren vooral te wijten, al le commissie Polak, aan de scheefgegroeide structuur van (ensioenfonds. De zeer snelle groei van het ABP-vermogen S jaar meer dan 100 miljard gulden) en de onduidelijkheden n het ABP over taken en bevoegdheden van directie en de en beleggingsorganen, speelden daarbij eveneens een waj rol. binet besloot snel maatregelen te nemen wat resulteerde 9Ïït tijdelijke aanstelling van oud-PTT-topman Leenman als 'irecteur. De commissie boog zich gisteren over een nieu- 'P-structuur. Minister Rietkerk zei gisteren binnen een ir een nieuw structuurplan voor het ABP bekend te zul- iken. ^;Ün zal naast de overheidsinvloed, directie en Raad van Toe- 97 jö meer verantwoordelijkheid en meer armslag krijgen voor S4 voeren beleid. In de Raad van Toezicht zullen deskundige 93;7èafhankelijke leden zitting moeten krijgen. erk wees verwijten, als zou hij te laat in de ABP-affaire in ingegrepen, van de hand. De PSP'er Willems ging in ritiek het verst, door het aftreden van Rietkerk, als hoof- itwoordelijk voor het debacle, te eisen, ssiwinister nam de geschorste Van der Dussen in bescherming li'ejte stellen dat de ex-hoofddirecteur op menig terrein vol- 96!«heeft aan wat van hem werd verwacht. Van der Dussen overigens waarschijnlijk benoemd tot voorzitter van de 907]voor Gemeentefinanciën. saiaj 91,3ier Ruding zei tenslotte dat hij de mogelijkheid van uit- 93.4jng van de ABP-beleggingen naar het buitenland (wat het ^jiiu nog per wet verboden is) zal onderzoeken. Applaus van prins Bernhard gisteren in Nijmegen bij de intocht van enkele honderden Amerikaanse, Britse, Cana dese, Belgische, Poolse en Nederlandse veteranen bij de herdenking van de bevrijding van die stad 40 jaar gele den. Andere eregasten waren v.l.n.r. de toekomstige se cretaris-generaal van de Navo Lord Carringon, de presi dent van Israel, Chaim Herzog en de commandanten van de troepen die Nijmegen in 1944 bevrijdden, de Ameri kaanse generaal James Garvin en de Britse generaal Sir Allan Adair. Ruim 7000 mensen woonden de plechtigheid bij. Topambtenaar geeft windenergie kansen DEN HAAG Windenergie heeft grote mogelijkheden. Als aan een aantal voorwaarden voldaan wordt kan windenergie in het jaar 2000 voor een niet onbelangrijk deel in de stroomlevering voorzien. Belangrijkste voorwaarde is het maken en testen van ëen grote windturbine. Dit heeft de directeur van de afdeling energiebesparing op het ministerie van economische zaken, Weeda, gisteren gezegd op West Terschelling bij de opening van eén windenergieproject. Registratie schoolverzuim is chaotisch HOEVELAKEN Schoolver- zuim in het Nederlandse on derwijs is een probleem dat ernstig wordt onderschat. De omvang is moeilijk precies vast te stellen, maar er moet worden gerekend met een ver zuim dat tussen de 6 en 11 pro cent van het aantal leerlingen ligt. Dit blijkt uit een onder zoek van de Samenwerkende Landelijke Pedagogische Cen tra. De werkgroep contstateert onder meer dat de registratie van afwezige leerlingen over het algemeen „zeer chaotisch" is. In een groot aantal gevallen ontbreekt registratie zelfs ge heel. Het klasseboek wordt in het onderzoek „net zo achter haald als de trekschuit" ge noemd. Een vrachtwagen rijdt een halve slagboom aan flarden bij het passeren van een spoorwegover gang: een van de 40.000 overtredingen die dagelijks op deze punten gemaakt worden. ZWOLLE Op korte ter mijn komt er een stuur groep die de veiligheid op spoorwegovergangen gaat bevorderen. Staatssecreta ris drs J. Scherpenhuizen van Verkeer en Water staat heeft dat gisteren aangekondigd bij de start van de actie ,,Stop er voor, niet er onder", een initia tief van Veilig Verkeer Nederland in Overijssel. Met de voorlichtingscampag ne, die landelijk navolging krijgt, hoop VVN het gedrag van weggebruikers bij spoor wegovergangen te verbeteren. Uit een eerste voorlopig on derzoek is namelijk gebleken dat dagelijks 40.000 overtre dingen worden gemaakt, voor namelijk bij onbewaakte spoorwegovergangen. „Vorig jaar waren 115 mensen verliezer in deze loterij om een minuut of de eeuwigheid" al dus D. Hasselman, directeur De 41-jarige mevrouw M.G. van Bunschot uit Middellie is gisteravond in Purmerend met haar fiets onder een trein gekomen en aan het daardoor opgelopen letsel op weg naar een ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeur de op een niet beveiligde overweg tussen Hoorn en Pur merend, aldus een woordvoerder van de Spoorwegen. De weersomstandigheden waren slecht toen het ongeluk ge beurde. Op een met een automatische knipperlichtinstallatie be veiligde spoorwegovergang in de gemeente Vorden is gisteravond rond elf uur een personenauto onder de trein gekomen. Volgens de woordvoeder van de Neder landse Spoorwegen viel daarbij een dode. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. van de Nederlandse Spoorwe gen. Bij de 115 ongelukken vonden 54 mensen de dood. Vermoeidheid, sleur en non chalance worden als belang rijkste oorzaken genoemd voor het negeren van waarschu wingssignalen. Scherpenhuizen sloot niet uit, dat in de toekomst wijzigingen worden aangebracht aan uit rusting en vormgeving van de verschillende typen overwe gen, opdat de waarschuwing voor de weggebruiker beter zichtbaar wordt. DEN HAAG Aan het einde van het eerste kwartaal van 1984 ontvingen 648.000 men sen een bijstanduitkering, 135.000 meer dan in het eerste kwartaal van 1983. Uitkeringen op grond van de Algemene Bijstandswet wer den aan het eind van het eer ste kwartaal 1984 aan ruim 183.000 thuiswonende mensen verstrekt, (15.000 meer dan op het hetzelfde tijdstip in 1983), aan 107.000 mensen in bejaar denoorden (gelijk gebleven), en aan 5.000 personen in ove rige inrichtingen (verminde ring met circa 2.000). 352.000 Mensen ontvingen een uitkering krachtens de Rijks- groepsregelingen, van wie 343.000 volgens de Rijks groepsregeling werkloze werk nemers (rww), waarin men na 2,5 jaar werkloos zijn terecht komt. Dit betekent dat het aantal rww'ers ten opzichte van het eerste kwartaal 1983 met 122.000 is toegenomen, een stijging van 55%. Deze stijging kan ten dele worden verklaard doordat per 1 juli 1983 de meeste werklo zen jonger dan 23 jaar geen recht meer kon doen gelden op een uitkering krachtens de Wet Werkloosheids Voorzie ning (wwv) en daardoor op een rww-uitkering was aange wezen. STERDAM „Bij het J-Jantoor heb je het ook 5.1 Als je in de rij staat, 1lg}ert zo iemand voor komen staan. Als je «.zegt, gaat die persoon 'JHrlijk voor je. Als je «jèl wat van zegt, hoor i«jt je een rotneger of Ifotnegerin bent". Al- 5|jgs racisme, daar gaat ajiver in het gelijkna- boek waaruit dit ci taat is gelicht. Ander staaltje: „Het komt vrij vaak voor dat, als ze een zwarte hun winkel zien binnenkomen, dat ze al die andere klanten laten staan en jou komen hel pen. Want ja, ze zien een zwarte en die steelt, den ken ze dan. Als je niets hebt gekocht, is het van: jullie zijn zeker gekomen om te jatten". Alledaags racisme, er valt even goed de klacht onder van de buren: „wat een drukte bij jullie in huis; jullie denken toch niet dat jullie in de rim boe zitten" als de eis van een patiënt in een ziekenhuis: „die ene zuster met die kroeskop, die hoeft niet te komen". Meest wrange voorbeeld in het boek: „ik ging in een joods te huis naar een man toe om hem te wassen. Ga weg, jij, zei hij, jullie negers vreten het joodse fMU 2UI IK MIJN ouwe KPANTEN ICORTM/v' HST sjjEJUHJS GAANOpHSZBJy brood op". Alledaags racisme, zelfs onder de bevolkingsgroep op onvergelijkbare wijze het slachtoffer van racisme is ge weest. „Ik heb lang geaarzeld of ik dit laatste geval wel zou vermelden", bekent drs.Philo- mena Essed, de schrijfster van het boek. Eerste exemplaar Ze heeft vandaag het eerste exemplaar overhandigd aan Irene van Lippe-Biesterveld. Een begrijpelijke keuze, want „alledaags racisme" is uitslui tend gewijd aan de denigre rende behandeling die ge kleurde vrouwen zich in de Nederlandse samenleving moeten laten welgevallen, en het is deze doelgroep waarvoor de prinses zich inzet sinds ze haar hoge status heeft verruild voor maatschappelijk engage ment. Waarom alleen vrou wen? „Het is in eerste instan tie een herstelmaatregel", zegt drs.Essed vanuit haar weten schappelijke achtergrond, (ze is afgestudeerd in de culturele antropologie). „Het is een gro ve vorm van wetenschappelijk racisme dat zwarte vrouwen nog zelden zij geraadpleegd over de problematiek van ra cisme. Terwijl juist deze cate gorie dubbel getroffen wordt, onderdrukt of sexistisch bena derd als vrouw en gediscrimi neerd als zwarte". Werkkring Onderzoek naar racisme in de dagelijkse omgang is een moei zame onderneming, heeft drs.Essed ontdekt. „In ver schillende gevallen hebben on derzoekers zich daarom be perkt tot het vaststellen van discriminatie in sollicitatiepro cedures of de toewijzing van woningen. Wat er verder de hele dag gebeurt, binnen de werkkring of binnen de buurt of het trappenhuis, is onzicht baar gebleven. Maar het zijn ook die alledaagse, steeds te rugkerende vernederingen die zo kwetsend kunnen zijn en die van ingrijpende, deprime rende invloed kunnen zijn op het welzijn van zwarte men sen. Witten die van plaats ver wisselen als een zwarte naast hen komt zitten in de bus. Geld dat op de toonbank wordt gelegd in plaats van de in de zwarte hand. Verbaal en fysiek geweld op straat en ra cistische leuzen op de muur. Hoewel het racisme in Neder land eerder meer grof en openlijk dan subtiel en impli ciet is geworden, lijkt de gang bare weg toch het verhullen van vooroordeel en discrimi natie te zijn. De superieure en afwijzende opstelling tegen over de zwarten is dermate" in geburgerd dat het geen norm afwijkend, maar eerder nor maal gedrag is geworden". Superioriteitswaan Uitgangspunt van het hele boek is dat het racisme in Ne derland voortkomt uit de su perioriteitswaan van de blan ke jègens de minderwaardige zwarte. Zoals voor veel socia listen de geschiedenis begint bij de industriële revolutie, zo begint voor drs.Essed de ge schiedenis met de komst van de eerste gekleurde mensen in de witte maatschappij of om gekeerd. Hiermee legt de schrijfster zichzelf een ernstige beperking op. Racisme wordt door haar niet benaderd als een ondeugd die van alle tij den en van alle mensen is, maar als een uitvloeisel van het blanke imperialisme. Het onbeschrijflijke leed dat het racisme van blanken jegens blanken (joden, zigeuners) heeft aangericht, blijft onbe sproken. „Pas in de tachtiger jaren zien we weer meer aan dacht voor de problematiek van racisme in Nederland", stelt drs.Essed in een voetnoot. Alsof de Anne Frank Stichting sinds zijn oprichting in 1957 stil zou hebben gezeten. Elders klaagt drs.Essed dat de golf van aandacht voor de Cen trum-partij helaas niet voort komt uit een bewustwordings proces. Alsof de bezorgdheid over Janmaat en consorten door iets anders geïnspireerd zou zijn dan door het racisme van de dertiger en veertiger jaren en door de gevolgen daarvan die als centenaarslast op het collectieve geweten drukken. Weinie bekend Naïef aoet dan ook de uit spraak van drs.Essed aan „dat over de alledaagse mechanis men van racisme nog heel weinig bekend is omdat veel onderzoekers waarschijnlijk vanwege de eigen witte af komst racisme niet als pro bleem herkennen". Gecon fronteerd met deze kritiek blijkt ze danig te schrikken. „Mijn boek is geen ontkenning van het antisemitisme", haast ze zich te verzekeren. „Maar antisemitisme is een heel spe cifieke vorm van racisme met een heel aparte geschiedenis en daar heb ik me niet in ver diept. Ik heb me beperkt tot het racisme dat gekoppeld is aan kolonialisme en imperia lisme. Wanneer je je terrein niet afbakent, krijg je chaos. De stereotype van de zwarte is dat hij dom is en die van de jood dat hij juist heel uitge kookt is. De inhoud is dus ver schillend, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat de gevol gen niet even ellendig zijn. Ik heb het alleen niet aangedurfd om het racisme in al zijn ver schijningsvormen te behande len omdat ik daartoe het in zicht mis. Ik heb me beperkt tot de superioriteitswaan van de blanken. Uit de kritiek be grijp ik dat daar misverstan den door kunnen ontstaan. Ik zal het ter harte nemen en er rekening mee houden bij een eventuele tweede druk van mijn boek". PIET SNOEREN Alledaags racisme door Phi- lomena Essed. Feministi sche Uitgeverij Sara, Am sterdam. Prijs 27,50.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9