prinses Juliana espeelt carillon fwijfels college Leiderdorp ver haalbaarheid sporthal Minister Braks geeft vijftien miljoen gulden voor oplossen gasconflict i-VD -Wassenaar Hl minder Jfoningwetbouw Geringe verhogingen belasting in Katwijk SleidóaQotuiarit Leeuwenhorst-scholen willen fusie aangaan Museum voor de Bloembollenstreek volgend jaar open DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 el fietspad door r Aarse tuin HAAG/TER AAR Gedeputeerde Sta- rerwerpen de bezwaren van een Ter Aar- 1( egen de reconstructie van de Geerweg in voonplaats. De man vindt dat de weg na de apbeurt veel te dicht langs zijn huis komt pen. rovincie, waar de Ter Aarder in beroep zegt nu dat de reconstructie van deze weg rakelijk is voor de fietsers en bromfietsers aar vaak in de knel komen. De werkzaam- 111 zijn alleen uit te voeren als een stuk van voortuin wordt gebruikt, aldus GS. De /e weg gaat 4.70 meter van zijn voorgevel Het daarnaast gelegen fietspad heeft de Aarder straks bijna binnen handbereik meter). Bewoners Oosthout tegen bouw vrije sektor woningen VOORHOUT Een groot aantal bewoners van Oosthout heeft bezwaren tegen de bouw van vier vrije sector woningen tegenover Bloemenschans 46 tot en met 60. Het door de be woners ingediende bezwaar schrift werd gisteravond tij dens een hoorzitting van de raadscommissie ruimtelijke or dening behandeld. Aanvankelijk zou tegenover de Bloemenschans een sociaal cultureel centrum worden ge bouwd. Daar de gemeenteraad in februari besloot de bouw van dit centrum uit te stellen en dit op een later tijdstip op een ander gedeelte in het plan Oosterhout te realiseren, werd besloten tot het bouwen van vier landhuizen. Bij monde van de heer R. Grootveld uitten de bewoners hun bezwaren: „Ons is verteld dat dit perceel bestemd is voor groenvoorziening, een park met daarin gepland een sociaal cultureel gebouwtje. Dit voor uitzicht was een van de rede nen om in deze wijk te gaan wonen". De bewoners hadden twee alternatieve plannen ge maakt, waarin voornamelijk extra groen-, speel- en par keervoorzieningen zijn ge pland. Wethouder IJdo: „Het is nooit de bedoeling geweest om al leen een park aan te leggen, er rust een bouwbestemming op de grond", aldus de wethouder ruimtelijke ordening. „We voelen ons in de tang geno men", aldus de bewoners: „op de tekeningen was veel groen gepland, daar komen nu hui zen". De heer IJdo raadde de bewoners aan zich om infor matie tot de gemeente te wen den en niet alleen te luistern naar de verkoper van de hui zen „die", aldus de wethouder, „koeien met gouden horens belooft". Toekomst Cleijn Duin onder de loep KATWIJK Een ambtelijke werkgroep be raadt zich momenteel over de toekomst van de sporthal Cleijn Duin. Er zijn drie mogelijkhe den, aldus wethouder J. van der Plas gistermid dag in de raadscommissie voor financiën. „We gaan of renoveren, of slopen of het gebouw verkopen". Met name het dak van de oudste sporthal die Katwijk rijk is is nodig aan ver vanging toe en gezien het teruglopend aantal gebruikers van de hal studeert de gemeente eerst op de alternatieven vóór tot deze investe ring over te gaan. Als mogelijke koper van de sporthal werd gistermiddag de voetbalvereni ging Quick Boys genoemd die plannen heeft om een eigen hal te bouwen. Het nadelig ex ploitatieresultaat van „Cleyn Duin" bedroeg over '83 470.000 gulden. .ENHEIM „Vader Vader Jacob, slaapt ig Een kwartier zij officieel het Ijecarillon van Sas- eim in gebruik had ^ld, liet prinses ■na dit liedje, zij het ■zins haperend, weer- Icen in de Nederlands 'ormde kerk door een klein carillon te ^_elen. Het kostte enige inning van de in een ;groen mantelpakje prinses die door ïonderden toege- de Sassenheimers applaus werd gen. Die toeschou wers trokken zich niets aan van de stilzwijgende protesten van de (meest afwezige) raadsleden en zagen toe hoe de prinses de officiële handeling verrichtte door het klokje ,,Res Parvae Crescunt", dat voor de kerk was op gesteld in een klokken stoel, te luiden. Daarmee gaf zij het startsein voor het spel van het 23 klok ken tellende carillon. Elke klok draagt de naam van een lid van de ko ninklijke familie, vandaar de naam Oranjecarillon. Om geheel in stijl te blij ven was het klokkenspel K Juliana luidt de klok ten teken dat het Oranjecari rik is genomen. Burgemeester Kret kijkt toe. zo geprogrammeerd dat als eerste lied het Wilhel mus weerklonk. Slechts drie raadsleden waren gistermorgen aanwezig (de he ren Dreef en Van Zanen van het CDA en mevrouw Kuij- sten van PS). Dit meer „omdat de prinses er ook niets aan kan doen" dan om het omstre den carillon in gebruik geno men te zien worden. Kritiek was er ook van de aanwezige raadsleden. Zo werd honend opgemerkt dat de kosten van het feest van de klokken ge heel gedragen zijn door uit vaartverzorger S. Vliem, voor zitter van de Klokkencommis- sie. Het zit de raad nog steeds niet lekker dat het carillon hem min of meer door burgervader Kret is opgedrongen. Sommige raadsleden nemen het hem nog steeds kwalijk dat hij de boer is opgegaan bij het be drijfsleven om bijdragen te verwerven zodat het beiaard er kon komen. Uiteindelijk ging de gemeenteraad met de „schenking" van het bedrijfs leven aan de burgerij akkoord op voorwaarde dat de gemeen te alleen de grootste klok, de grote „Juliana", zou betalen. Veel raadsleden konden giste ren het geluid ervan niet ho ren. De meeste CDA-leden waren aan het werk, de VVD- fractie vertoefde grotendeels in het buitenland of trad op bij de reserve-politie en een PS- lid ontbrak. Alleen B en W waren voltallig. Burgemeester A.J. Kret hoop te dat het klokkenspel „tot ver in het nageslacht mag blijven klinken". Hij roemde het plaatselijke bedrijfsleven voor het leveren van dit sluitstuk van het enorme herstelpro gramma dat Sassenheim nu achter de rug heeft in de vorm van het opknappen van veel gebouwen en de aanleg van het winkelerf. Overigens is ook een andere groep inwoners van Sassen heim druk bezig met de opge knapte hervormde kerk waar in het Oranjecarillon hangt. Al anderhalf jaar zijn leden van deze kerk, met name de heren A. van Harskamp en J. Ouds hoorn. oude kranten aan het ophalen om zo geld in tc zame len voor nieuwe wijzerplaten op de toren. Inmiddels zijn ze bezig voor de derde plaat, twee zijn er al verdiend. Voor de vier platen is 12.000 gulden nodig. In de kerk is tot en met donderdag nog een tentoon stelling gratis te bezichtingen „Over, van en voor klokken". Men kan daarvoor tussen tien en negen uur terecht. Iedere bezoeker krijgt een gratis lot en de trekking van de verlo ting wordt donderdagavond verricht door burgemeester Kret. Prinses Juliana achter het carillon. Hilde Kret overhandigt de prinses een boeket bloemen. NOORDWIJKERHOUT Er is een grote kans dat het R.K. College Leeuwenhorst (HAVO/VWO) en de R.K. MAVO De Leeuwenhorstschool gaan fuseren. Reeds geruime tijd voeren de besturen en directies van beide scholen hierover onderhandelingen. Belangrijkste re den voor het samengaan is het veilig stellen in de regio van voortgezet onderwijs op rooms-katholieke grond slag. Beide scholen hebben de laatste jaren, net als veel „collega's" te lijden van een sterke vermindering van het aantal leerlingen. Daardoor komt het voortbestaan van de scholen in gevaar en bovendien denkt het ministerie van onderwijs erover om de leerlingengrens voor opheffing van een school op te trekken, zo dat meer scholen moeten verdwijnen. Iets geheel anders is dat het door een fusie voor leerlingen gemakkelijker wordt om over te stappen van de mavo naar de havo of omgekeerd. Nu moet een andere school worden bezocht die andere leerstof hanteert. Door samenwerking kan dat verschil worden verminderd en de overstap wordt derhalve vergemakkelijkt. Ook zal het door fu sie mogelijk worden de keuze voor een bepaalde schoolrichting (mavo, havo of vwo) nog een jaar uit te stellen omdat er dan eerst een jaar brugklas wordt gevolgd. Het is de bedoeling dat de voor- en nadelen van een fusie rond juni 1985 op een rijtje zijn gezet. De leerlingen uit de regio, die komen met name uit Noordwijkerhout, Voorhout, Noordwijk en De Zilk, weten dan tegen die tijd ook waar ze aan toe zijn. Ove rigens zal bij een positief besluit de fusie pas daadwerkelijk tot stand komen aan het begin van het schooljaar 1986/1987. Er zul len namelijk wat problemen moeten worden opgelost. Eén daar van is de huisvesting. Momenteel liggen de twee scholen ver uit elkaar. Het college aan de Langelaan telt een 750 leerlingen en zestig man personeel en de mavo aan de Dr. Poelslaan 350 leer lingen en 25 personeelsleden. DEN HAAG Minister Braks van landbouw heeft in 1985 vijf- tien miljoen gulden beschikbaar voor „kosten van maatregelen ter ondersteuning van de glastuinbouw". Het geld wil de minis ter gebruiken om het conflict tussen het Landbouwschap en de Gasunie over de gasprijs voor tuinders op te lossen. De minister heeft dit gisteren bekendgemaakt, hoewel hij het bedrag liever geheim had willen houden. Braks wees erop dat Gasunie en Landbouwschap stevig in onderhandeling zijn over de gasprijs voor tuinders, nu het meerjarencontract over die prijs op 1 oktober afloopt. De Gasunie heeft tot nu toe een gas prijs van 45 cent aangeboden, maar het schap wil 40 cent. De gasprijs voor tuinders zal op 1 oktober tot 48,4 cent zijn gestegen. Minister Braks erkende dat de afstand tussen beide gespreks partners nog groot is. Verder stelde hij dat het schap vooral kri tiek heeft op het algemene energiebeleid van de overheid en de opbouw van de gasprijs. Alhoewel er nog geen blijvende beste ding van de 15 miljoen gulden in 1985 bepaald is, gaf Braks wel toe „in het belang van de zaak" het geld te willen gebruiken om „knelpunten" in het gasprijs-conflict op te lossen. Een woordvoerder van het Landbouwschap toonde zich verrast over de mededelingen van de minister. Met het geld zou de gas prijs voor de tuinbouw met 0,6 tot 0,7 cent verlaagd kunnen worden, zo deelde hij mee, veel te weinig om het conflict te be slechten. De vijftien miljoen gulden komt uit een pot van vijfenzeventig miljoen, die Braks de komende vijf jaar extra mag gebruiken voor de tuinbouw. Toen eerder dit jaar bekend werd dat Braks dit geld tot zijn beschikking had, werd ervan uitgegaan dat het geld zou worden besteed voor modernere kassenbouw, waardoor de tuinbouw minder energie zou gaan gebruiken. )ERDORP Het Sfcrt van de commissie 7 thai Leiderdorp is 1,erg enthousiast ont wen door de gemeente ^ftrdorp. Onlangs werd ^rapport door het be- I van de Leiderdorpse traad aan het college B en W aangeboden. ■ns de uitkomsten dit rapport is een tial in Leiderdorp S^aar. -uw- en inrichtingskosten A geschat op 1,3 miljoen jr i. Het jaarlijkse exploita- ;ort werd op 25.000.- rd. De sporthal moet •1 in de strook Binnen hof-Buitenhof worden gesi tueerd waardoor met verhuur aan het onderwijs overdag een bezettingsgraad van 65% kan worden bereikt. Twijfels Het college van B en W van Leiderdorp blijkt echter de ge presenteerde cijfers in twijfel te trekken. In een brief heeft het college de nodige kritische 'kanttekeningen bij het rapport geplaatst en opheldering over een aantal zaken aan de Lei derdorpse Sportraad gevraagd. Zo komt men uit op een jaar lijks exploitatie-tekort van cir ca 150.000.-. Volgens de bere keningen van de afdeling Sportzaken van de gemeente heeft de commissie Sporthal een aantal lasten te optimis- tisch ingeschat. De erfpacht komt uit op 75.000.- per jaar.. De commissie Sporthai had hiervoor een bedrag van 5.000.- ingevuld, welk bedrag was gebaseerd op de grond die onder andere aan de Tennis- hal van de Munnik was gege ven. De kosten voor energie worden op 60.000.- in plaats van op 35.000.- geschat. In de brief aan de Sportraad wordt gesteld, dat de kosten voor gas, licht en water in de gemeentelijke sportzaal „Op Dreef" reeds zo'n 40.000.- per jaar bedragen. Ook de post Onroerend-Goed Belasting is naar de mening van de ge meente te laag geraamd. Een bedrag van- 20.000.- wordt reëel geacht, terwijl de com missie Sporthal een bedrag van 5.000.- voldoende vond. Ook bij de inkomsten worden de nodige vraagtekens gezet. Het college wil weten hoe de Sportraad aan een bezettings graad overdag van 65% komt. Gesteld wordt, dat zowel het basisonderwijs als het voortge zet onderwijs thans volledig in de reeds bestaande accommo daties zijn ondergebracht. Het college is pessimistisch op dit punt omdat het Rijnlands In stituut voor Ondernemerson derwijs een eigen gymnastiek lokaal gaat bouwen. Boven dien vindt men de opbrengst per lesuur per jaar van 1.600.- veel te hoog geschat. De gemeente ontvangt nu niet meer dan 1.300.- per lesuur. Het college wil voorts weten hoe de Sportraad aan een be zetting van 56 uur per week voor gebruik door verenigin gen in de avonduren is geko men. Bij de beheersconstructie zoals de Sportraad voor ogen staat zet de gemeente ook de nodige vraagtekens. De Sportraad wil de huurder tijdens de ge- bruiksperiode volledig verant woordelijk stellen. „Wij vra gen ons af in hoeverre een dergelijk uitgangspunt prak tisch uitvoerbaar is. Iemand zal de verenigingsgebruikers toch op hun verantwoordelijk heid moeten wijzen, zal toe zicht moeten houden op het gebruik van katerialen en douche- en kleedvoorzienin gen en op het schoonmakend personeel, enz. Bovendien zijn *wij van mening, dat bovenge noemd uitgangspunt niet ge hanteerd kan worden ten op zichte van particulieren en sportbonden die niet recht streeks bij de Leiderdorpse Sporthal betrokken zijn. Een andere beheersconstructie dient o.i. dan ook te worden overwogen", zo wordt de Sportraad voorgehouden. De gemeente wil ook inzicht hebben in de bouwprijs van de hal, 1.2 miljoen gulden. Om alle posten te kunnen contro leren wordt inzage van de of ferte gevraagd die door het bouwbedrijf Pelikaan is uitge bracht. Wethouder mevrouw Meule- mans-Seelen gaf gisteren in Lisse het officiële startsein voor het opknappen van het door de gemeente aan het museum voor de Bloembol lenstreek beschikbaar gestel de pand. Zij deed dit door een doek weg te trekken waardoor een bord met de tekst „Opening voorjaar 1985" zichtbaar werd. Onlangs nog stelde de raad een krediet van 250.000 gul den beschikbaar, waarvan 150.000 gulden als schenking naar het museum vloeide en een ton als renteloze lening werd overhandigd. Eén van de ondersteunende instanties van het eerste uur is ook de Lions Club Bollenstreek. Gis teren overhandigden de he ren M. Tissen en J. Zwetsloot van de Lions Club 12.000 gulden voor verdere inrich ting van het museum. ""^ENAAR De VVD- t in de Wassenaarse ge- teraad wil in de nabije (nst minder woningwet-' Igen en meer premie- roningen laten verrijzen. ns wethouder van huis- igszaken J. Greep (PvdA) l te voorbarig, en dient het onderzoek naar de, tlijke woningbehoefte te jn afgewacht. Manning van de woning- Bpctiviteiten in Wassenaar IToeld om het ministerie I IROM te laten zien welke lAiogelijkheden er in ■naar nog voorhanden zijn. In totaal zouden er tot 1989 zo'n negenhonderd wo ningen in zowel de gesubsi dieerde als de vrije sector kun nen zijn. Met het leeuwendeel van de woningen, 350 stuks, wordt (met een jaar vertra ging) in 1986 begonnen in het plan Weteringpark, de polder ten noorden van Wassenaar. Verder resten enkel en alleen de zogenaamde „snipperloca- ties", voor kleine bouwplek- ken. Daarnaast is het even tueel mogelijk verder richting Leiden te bouwen, hoewel daar alom bezwaren tegen te- horen zijn. Wethouder van onderwijs, personeel en huisvesting J. C. M. Greep noemde het een voorbarige zaak dat de VVD nu al, voordat het onderzoek naar de woningbehoefte rond is, uitspraken doet over de wenselijkheid van bepaalde soorten woningen. „En te zeg gen dat Wassenaar vol is, dat woningzoekenden hun heil maar ergens anders moeten zoeken, gaat mij te ver. Omlig gende gemeenten kampen met dezelfde problemen als wij", aldus Greep. Ook CDA-fractieleider V. J. W. Wensveen bleek van me ning dat de uitkomst van het onderzoek naar de woningbe hoefte de leidraad moet zijn voor het beleid van Wasse-' naar. Wethouder van ruimte lijke ordening mr. A. F. Coc- heret (VVD) de la Morinière gaf gisteravond te kennen „dat er onvoldoende plaats is in Wassenaar om ooit voldoende woningen voor de woningzoe kenden te kunnen bouwen". KATWIJK Met de pre sentatie van de begroting 1985 houdt Katwijk het imago van een welvaren de gemeente hoog. Zonder noemenswaardige bezui nigingen en slechts met geringe belastingverho gingen wordt een sluitend resultaat verkregen waar bij zelfs een post van ruim 1 miljoen gulden voor on voorzien beleid en nieuwe uitgaven is gecreëerd. De belastingdruk voor de Katwijker stijgt gemid deld slechts met 11 gulden 90. Het overgrote deel (9 gulden 50) hiervan komt voor rekening van de on- roerendgoedbelasting ter wijl het reinigingsrecht met 2 gulden 40 is toege nomen. De overige ge meentelijke tarieven stij gen met 3%. Al in het voorjaar werd duide lijk dat de gemeente er finan cieel zó gunstig voorstond dat het niet nodig zou zijn de voorgenomen verhoging van de onroerendgoedbelasting (jaarlijks met 10%) door te voe ren. Voor 1985 is de stijging te ruggebracht tot 5,5%. Het ge volg daarvan is wel dat de op brengsten voor Katwijk nog verder achterblijven bij het „redelijk peil" dat het rijk voor eigen inkomsten van de gemeenten hanteert. Gere kend naar die maatstaven zou Katwijk een totaalberag van 6,8 miljoen kunnen innen maar hiervan wordt nog niet de helft benut. Het „sluime rend belastingpotentieel" be draagt dan ook 3,8 miljoen gul den. De goede financiële vooruit zichten, ook de ontwerp-meer- jarenbegroting sluit met een batig saldo, zijn volgens het gemeentebestuur mede te dan ken aan de tijdig ingezette be- zuinigings- en heroverwe gingsronden waarbij de uitga ven en inkomsten kritisch zijn beoordeeld. Pas vorige maand werd de tweede heroverwe gingsronde afgesloten, al werd het magere resultaat (een be drag ter grootte van 1,5% van de totale begroting) door de raadsleden wel bekritiseerd. Ter verdediging van het amb telijk apparaat, dat de bezuini gingen moest aangeven, werd echter aangevoerd dat de goe de begrotings- en jaarreke ningsresultaten niet noopten tot het diep snijden in de ge meentelijke uitgaven. Voor de gesubsidieerde instel lingen houdt dat voor 1985 in dat de gemeente haar financië le bijdrage niet vermindert. Er is zelfs ruimte gecreëerd voor een uitbreiding van het SCUM-onderkomen aan De Krom (100.000 gulden) en een zelfde bedrag staat ook nog steeds opgenomen voor Open Jongeren Werk. Tot nog toe heeft zich echter nog geen or ganisatie gemeld die met dit bedrag aan de slag wil. Andere voornemens die op welzijnsge- bied in '85 hun beslag moeten krijgen is de huisvesting van de muziekvereniging DVS en de uitbreiding van het buurt centrum 't Trefpunt. In de lange lijst met nieuwe beleidsvoornemens komen verder nog voor het toeganke lijk maken van openbare ge bouwen, renovatie van de raadszaal en de automatisering van de gemeentelijke admini straties. Daarnaast ontbreekt uiteraard ook de realisering van de parkeergarage in het centrumplan niet. Voor de verbetering van de veiligheid van voetgangers in de Rijn straat is verder een investe ring van 50 000 gulden opge nomen. Na een uitgebreid begrotings- onderzoek, dat plaatsvindt in oktober, behandelt de gemeen teraad de begroting '85 en de meeijarenbegroting halverwe ge de maand november.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7