Omwegen Harmonie Crescendo99 tach tig-jarige ouderling in bollendorp Sassenheim in Alphen Tiende jaarmarkt ACTIVITEITEN VAN OUD ZOETERWOUDE Vijfde antiekbeurs in Stadsgehoorzaal Öp mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in dezè rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Duyn de vereniging als actief lid, maar nu is hij dus weer terug op honk, als dirigent. Hij is tevens als concertmees ter verbonden aan de KMK. Vooraanstaand vertegen woordiger van de „militaire muziek", uit welk arsenaal zoveel muziekverenigingen in den lande dankbaar kun nen putten. Tachtig jaar Crescendo; nog steeds vol élan en op z'n tijd zich manifesterend met klin kende wapenfeiten. Het le denbestand mag er wezen: 56 muzikanten plus 8 leerlingen. Nieuwe leerlingen zijn nog steeds welkom, maak ook ou deren kunnen hun nootjes meeblazen. Men repeteert op de donderdagavonden in het Jeugdhuis aan de Juliana- laan, aanvang half acht. Bui ten - concert Om aan het jubileum een waardige glans te geven gaat de harmonie klankrijk een eigen bijdrage leveren. Aller eerst met een buiten-concert op zaterdag 22 september a.s. in het winkelcentrum. Ver volgens is er een kerstconcert in de maak, en besprekingen worden gevoerd voor een op treden van het Nationaal Jeugdfanfare-orkest en een concert door één van de Ne derlandse militaire kapellen. Het eigenlijke jubileumcon cert zal plaatsvinden in fe bruari '85; maar dat is nog een ver-van-m'n-bed-show. Het is maar een suggestie, maar wat zou het niet ver draaid aardig wezen, als Crescendo nog één keer zou optreden met die kostelijke strooien hoeden op d'r lui hoofden. En gewoon, onge dwongen, in een tof wandel- kostuum, en de jeugd in ei gentijdse blue jeans of spij kerpak of in wat voor non- conformistische kledij ook. Als hij er nog bij had kunnen zijn, zou de baron dit hogelijk appreciëren. Vertel mij wat. En één van de niet verplich te nummers op het feestcon- cert zou dan Sarie Marijs kunnen zijn, of het lyrische Hartbees-huisie. Het begon voor Crescendo allemaal in 1904, toen het eerste vlieg tuigje amper het luchtruim had gekozen. En „Zuid-Afri- ka" had nog een andere klank dan het tegenwoordig heeft. IN SIDEN/REGIOfridae CommitDINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 errassing ongen stapte naar vo- legde zijn helm op de iste bank en gaf kanton- ïr Groenendijk een „Ik denk dat u zich p tijd kunt bespa- zaak is namelijk al ndeld", legde hij vol ouwen uit. Groenen- Tbekeek het stuk papier gaf het vervolgens aan per van justitie Van Ek. e bestudeerde het brief- liige tijd en kwam tot de dusie dat de zaak hele- d niet was afgehandeld, tóendeel zelfs. n ging hierom. De jongen hi op 23 september 1983 «g"|zijn motor op de Lam- POjschansweg in Leiden, eebolitie constateerde een (faheid van 115 kilometer idluur (50 was en is daar taan) en een hoofda- ging midden op de weg om de motorrijder tot n te dwingen. De jon- gaf echter een dot gas ïechts met een nood- ig zag de agent kans feWe lijf te redden. Ge- de aard van deze over- ing moest de jongen (23 j-T oud en afkomstig uit ^?rmeer) in juni van dit voor de rechtbank in Haag verschijnen. We- poging tot doodslag hij veroordeeld tot gulden boete en zes iden onvoorwaardelij- tntzegging van de rijbe- jdheid. vonnis van de Haagse iter liet jongen gisteren aan mr. Groenendijk, hem was de zaak afge- hij was immers al irdeeld. De Zoeter- irder had echter buiten kraard (in dit geval justi- gerekend. In Den Haag ;t hij zich verantwoor- voor een poging tot Islag, terwijl het kan- Terecht in Leiden wat ftjr wilde ingaan op het ren van het stopteken Je snelheidsovertreding 65 kilometer. De jongen ?s keep het in eerste in- je niet en toen het wel VeMern was doorgedrongen, prd hij boos. „De zaak is ?ehan<feld". hield hij vol. heb er al harde klappen k gehad". enigszins begrijpelijke lttie. De jongen dacht ral van af te zijn en hij »m op het kantongerecht ën maar even een mis- J stand uit de wereld hel- 1' In plaats daarvan werd weer een rechtszaak te- hem gevoerd. Het moet hele schok zijn geweest zeker na de eisen van Ek zal de motorrijder naar adem hebben ge- Voor de snelheidso- ing vroeg de officier gulden boete en een fwaardeijke ontzegging de rijbevoegdheid van maanden en voor het '?Ven van het stopteken J^|e hij 150 gulden hebben ïttVerd een onvoorwaarde- [Ti I ontzegging van de rij- («egdheid van vier ^jnden geëist. Maar tot vonnis kwam het ech- e niet omdat de jongen ïOfeelf hervonden had. „Ik hl hier niet op gerekend op wil graag overleggen (Jojmijn raadsman", merk- lij slim op. De kanton- .Jter vond dit een rede- verzoek en hield de nat voor onbepaalde tijd dkom r t voclkom in Leiden", zei ïitfnendijk tegen s ademse advocaat. Deze verschenen in verband nej een zaak tegen zijn intit die op rijksweg 4 145 pmeter per uur had gere- o| „Mijn cliënt is drin- :dd verhinderd, maar hij It het toch wel goed dat emand bij de behande- aanwezig is", verklaar- imde raadsman. Over de 01rtreding merkte hij op: or realiseerde zich niet ge|hij te snel reed en te ling heeft mijn cliënt zich V(jgerd aan het optreden jnjde politie". Van Ek eis- ,beP gulden. „Ach, het op- j jen van de politie. Dat iadn we hier zo vaak, ,n |r dat kunt u ook niet jen", zei de officier met oogblik van verstandhou- r dl tegen de in burgerkle- fwi gehulde advocaat, to^ft u nog iets aan deze geJtoe te voegen?", vroeg enendijk aan de raads- L „Eh, nee", luidde het -tfoord. De boete werd - Jtald op 225 gulden. Kt voor uw komst n e^Jen", nam Groenendijk idelijk afscheid van de I dat er iemand bij de ndeling van deze zaak Vezig is geweest? KEES VAN HERPEN ZOETERWOUDE De Stichting Oud Zoeterwoude houdt morgen een dia- en filmavond in Ons Huis aan het Kosterpad in Zoeterwou de. Er worden beeiden ge toond van de omgeving rond 1960. Het materiaal is afkom stig uit het gemeente-archief en van particulieren. Veel inwoners van Zoeterwoude zullen zichzelf kunnen te rugvinden. Bestuurslid Peter Versluys, deskundige ten aanzien van dit tijdperk, is gastheer. Oud Zoeterwoude gaat zater dag 22 september op e xcursie naar Naarden. Dezi? oude vestingstad, gebouwd in ster vorm is bijzonder goed be waard gebleven, mede dank zij vele restauraties. Onder leiding van deskundige gid sen wordt het stadje ver kend. Ook het vestingmu seum wordt bezocht: daar wordt exclusief voor de Zoe- terwoudenaren een kanon afgeschoten. Tenslotte wordt de prachtige Grote Kerk be keken, die beroemd is van wege zijn plafondschilderin gen. Deze kunnen via spie gels comfortabel worden be keken. De excursie duurt van negen tot vijf uur en kost ƒ21,50. Inlichtingen en opgeven bij excursieleider A.C.J. Duindam, tel. 071- 410926. Wervelstorm treft Voorhoutse missionaris VOORHOUT De parochie van Pater Leo Prins in Suri- gao (op de Filippijnen) is zwaar getroffen door een wer velstorm, met als gevolg hon derden doden, een derde van de huizen totaal verwoest, een derde dakloos en de rest zwaar beschadigd. Er is geen water en geen electriciteit. De voor naamste bron van inkomsten, de oogst van kokosnoten, is grotendeels verwoest. Herstel van de schade aan de klapperbomen duurt vijf jaar. Ook de pastorie, de school en de bibliotheek zijn zwaar be schadigd. Er is veel geld nodig allereerst om de noodzakelijke levensmiddelen voor de vluch telingen te kunnen kopen en voorts om de schade te herstel len. Van de regering is niet veel hulp te verwachten. Pater Prins doet heeft een hulpkreet doen uitgaan naar de bewo ners van zijn geboorteplaats Voorhout. Hulp kan worden geboden door geld over te ma ken aan Misacor, Bredaseweg 204, 5000 LA Tilburg, postgiro rekening nummer 1133441 met vermelding: „Voor Pater Leo Prins, Surigao". Gift van de baron ALPHEN AAN DEN RIJN Het tweede lus trum van de Alphense jaarmarkt belooft een groot feest te worden. De dienst openbare werken heeft er dit tiende jaar voor gezorgd, dat er be halve de al bekende eve nementen, nieuwe attrac ties zijn. Traditioneel zijn de kermis, de 440 marktkramen door het hele centrum, de pont die voor de oeververbinding zorgt tus sen de Prins Hendrikstraat en de Raadhuisstraat, de jaar marktestafette, de oude am bachten, de muzikale rond gang, de poppenkasten, het ringsteken, het polsstok hoog springen, de rondvaarten en het Alphens filmjournaal. Nieuw zijn de wedstrijden jeu de boules op het plein voor de Rabobank, de play-back-show voor de jeugd, de Tour d'Ele- gance van de Vereniging Paard en Rijtuig en de kogel stootwedstrijd die wordt geor ganiseerd door AAV'36. In de avonduren wordt het programma gevuld met optre dens van de Dolly Dots, Hans de Booy en Julien Marnier. Het jaarmarktfestijn begint vandaag met de opening van de kermis op het Thorbecke- plein. Om kwart voor zeven is er dan een muzikale rondgang van alle plaatselijke muziek korpsen. Om half acht de start van de jaarmarkt estafetteloop op de Aarhoek, terrein AAV'36. Het startschot wordt gegeven door wethouder Mol- lema. Om acht uur begint de Er is een groot feest op til, in Sassenheim. Een van de oud ste Sassemse verenigingen bestaat welaan tachtig onna volgbare jaren. Het is „Cres cendo" en de leden ervan doen in hun vrije tijd aan muziek. Onmisbaar onder deel van de plaatselijke sa menleving, zo heb ik me la ten vertellen. Het nieuws is nagenoeg verpletterend en daarom ga ik gauw met u, en met horten en stoten, terug naar 1904, toen de heren Van Dorsten, Stutvoet, Koning, Westerbeek, Moolenaar, en de gebroeders Dekkers, Berg man en Noort geestdriftig de zaak van Crescendo op stel ten zetten. „Groeiend" heet te, omgezet in Nederlands, de jonge club. Nagenoeg alle muziekverenigingen die in die jaren werden opgericht heetten Crescendo. Het zwei- de allemaal aan. Ook in Sas senheim. Daar zwaaide mees ter Veenstra zijn breekbare stokje als eerste dirigent, maar al spoedig kon hij 't niet meer harden en werd hij opgevolgd door onderkapel meester Smolders van het door en door befaamde 4e Regiment Infanterie in Lei den. Smolders hield het ont zettend lang vol: hij dirigeer de tot 1954. Kun je nagaan. een oranje lint, maar die moesten de heren zelf beta len. Dirigent Smolders, een waardig man met bolhoed, ontving in '13 een maande lijks honorarium van 8,90, inclusief reiskosten en mu ziekstukken, zeg maar parti turen. Men maakte graag muziek voor eigen en ander mans genoegen, maar het kostte wel geld. Voor twee pistons moest resp. 16,75 en 25 worden betaald, maar die tweede piston was dan ook een prima Frans instru ment. De contributie was ja renlang 15 cent per week, en 5 cent voor leerlingen. Men had het er voor over en de doorzetters hielpen de vere niging door de moeilijke eer ste jaren heen. De heren hiel den zich staande, of zittend, onder het trotse vaandel met standaard. Meteen raak Vijf jaar na de oprichting trad Crescendo voor het eerst officieel naar buiten: in 1909 werd deelgenomen aan een concours in Boskoop. On danks het feit dat verschei dene leden ziek waren en zich niet wel gevoelden, kwam het fikse korps met een eerste prijs (massief gou den medaille) naar huis. Het bleef niet bij dat ene con cours en Crescendo maakte naam tot ver buiten Sassen heim. Veertien maal kwam het uit in de superieure afde ling en altijd werden eerste prijzen behaald. Geheel te dol was het resultaat van een concours in Landsmeer, in 1931. Daar legde Crescendo, als beste, beslag op niet min der dan vijf prijzen. Een kronikeur maakt mel ding van de wonderbaarlijke activiteiten van Rens van Duyn, een excellent saxofo nist, die in de vijftiger jaren leiding gaf aan een jeugdor kest. Rens was zo enthou siast, dat hij de leden 's avonds en zaterdagsmiddag pro deo les gaf. In '53 werd een groot deel van dit jeugd orkest bij Crescendo gevoegd, dat daardoor van fanfare een harmoniegezelschap werd. In '54 vierde Crescendo het gou den feest en bij die gelegen heid kreeg Van Duyn van wege zijn pedagogische talen ten alle lof toegezwaaid door dirigent Smolders, die inmid dels door zijn bolhoed heen was. Ja, je mocht wel zeggen dat Rens een beetje Crescen do was, het troetelkind van alles dat blies of sloeg. Nog in '58 dirigeerde Van Duyn Crescendo elke zondag in de Geref. kerk, in verband met de restauratie van het orgel. Fris bloed Good old Smolders was 50 jaar achtereen dirigent van Crescendo; een mooie tijd, derhalve, om op te stappen en de directie over te dragen aan fris bloed, in dit geval aan de kapitein-directeur P. van Bruggen van de Johan Willem Frisokapel, die op zijn beurt in '68 werd opge volgd door collega J. van Os- senbrugge van de Kon. Mili taire Kapel in Breda. Maar niemand kon Smolders in het aantal dienstjaren evenaren; Van Ossenbrugge dirigeerde tot 1980 en van '80 tot '83 was J.A.J. van Diederen de in structeur, opgevolgd door Sassemer W. van Duyn, oók al zo'n brok musicus uit de eigen Crescendo-gelederen, waar hij als leerling-klarinet tist begon. In '58 verliet Van De eerste repetities werden gehouden in het gebouw Concordia, waar soms de pe- trolielampen werden uitge blazen-als „te dichtbij" werd gespeeld. Al snel, vijf jaar na de oprichting, werd volop ge musiceerd tijdens de festivi teiten rond de geboorte van het prinsesje Juliana in 1909. Het leverde tevens de ge wenste extra inkomsten op: zo schonk burgemeester Ba ron van Heemstra op per soonlijke titel genereus 10 gulden, de gemeente lapte 5 harde guldens en de Oranje vereniging blies met 40 gul den behoorlijk in de bus. Een muzikant kon zich „gedekt" weten, immers als gevolg van werkverzuim kregen twee leden van Crescendo 1 gul den en 70 cent uitgekeerd. De versierde wagen die ge bruikt werd kostte 1 gulden en de koetsier mocht 50 cent in de wacht slepen. Overigens Reeft Crescendo veel aan de baron te danken gehad. Twee oprichters van Crescendo waren pachters van zijne hoogedele. Oppas sende lieden die steeds op tijd hun pacht betaalden: B. Moolenaar en W. de Koning. Zij gingen bij de burgemees ter een goed woordje voor LEIDEN In de Stadsge hoorzaal wordt vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 september de jaarlijkse antiekbeurs gehouden. Deze beurs wordt georga-t niseerd door de Verenigde Antiekbeurs Exposanten (VAE) en heeft voor de vijfde maal plaats in Lei den. Op de beurs zullen 25 geselec teerde antiquairs hun waren aanbieden. Men vindt er onder meer Franse, Hollandse en Engelse meubels, schilderijen, klokken, porcelein, zilver, kristal, ivoor, juwelen etc. De organisatie hoopt dit jaar zo'n 2000 bezoekers te kunnen ont vangen. Vorig jaar waren het er 1600. De VAE organiseert jaarlijks 24 antiekbeurzen in verschil lende steden in Nederland: 12 in het voorjaar en 12 in het najaar. Door strenge selectie criteria voor de deelnemers aan te leggen wordt getracht de kwaliteit van het gebodene zo hoog mogelijk te houden. De koper ontvangt bij aankoop van antiek bijvoorbeeld een garantiecertificaat hetgeen de zekerheid geeft dat hij niet met een 'nieuw' stuk antiek naar huis gaat. Wanneer er onverhoopt toch een menings verschil tussen koper en ver koper mocht ontstaan, bemid delt de organisatie om in het uiterste geval de kosten van de aankoop voor haar rekening te nemen. Dat laatste is in het paalzitwedstrijd op de Aarka de. Morgen opent burgemeester Paats de jaarmarkt op het plein voor de Rabobank in de Castellumstraat om tien uur. De Euro-band zorgt voor de muzikale omlijsting. Op het zelfde plein is er een Frans kaas- en wijnterras, om vijf over half elf zijn er demon straties door leerlingen van dansschool Ruud Vermey. Twaalf uur staat er een koffie concert door Lenny Kuhr op het programma. Om een uur optreedt het Deep River Quar tet op en om tien voor twee zijn er weer demonstraties van de dansschool. In het centrum is dan nog al tijd de paalzitwedstrijd. Tussen tien en twaalf uur optredens van popgroeoen, om twee uur discoshow, op de hoek Hooft- straat/Gruttostraat staat vanaf negen uur een showprogram ma gepresenteerd door Ted Bouwens met als hoofdprijs een reis naar Japan. Bij de fir ma Van der Panne zijn er sjoelwedstrijden ook vanaf ne gen uur. In de Hooftstraat dan ook een doorlopende mode show bij de fa. Koeleman en het Alphens filmjournaal in de Eurocinema. Om negen uur is er ook de zeephelling aan de Aarkade en starten de rond vaarten aan de Rijnkade. Om tien uur is er in de Castellum straat een optreden van de Eu roband. De poppenkast op het plein van de Algemene Bank Nederland, de optredens van Hardy en Boembas, kogelsto ten met een competitie onder vier groepen dames, heren, meisjes en jongens in de Para dijslaan, ponyrijden tegenover de Brasserie in de Station straat, elf uur is er op het IJs- baanterrein gekostumeerd ringsteken, paard onder de man, het optreden van de Al phense band „Djook" op het parkeerterrein achter V en D, en weer optreden van de Eu roband. Ook is er dan een pro gramma van de Gladstone Zo- mershow met medewerking van Conny Vink in de Raad huisstraat. Dit programma be gint om half drie. Om twee uur is er ringsteken vanaf rijtuigen met daaraan voorafgaande een tour d'ele- gance. Op het terrein van de Paradijslaan is er weer pols stokhoogspringen met mede werking van de Belgisch jeugdkampioen Mark Maes die een rekord van 5.15 m. houdt Op het busstation van de Aar hof is er een grote playbac- kwedstrijd met tal van beken de artiesten. Het avondpro gramma, dat gepresenteerd wordt door Tineke Verburg begint om half acht en eindigt om vijf over half elf met een groot vuurwerk op de Europa singel. hun vereniging doen. Er was startkapitaal nodig. De baron streek met zijn hand over het hart en liet zijn brave pach ters niet met lege handen vertrekken: hij fourneerde het voor die tijd ongelooflijk grote bedrag van 150 gulden. Bovendien deed hij de vere niging later dat prachtige vaandel cadeau. Het mooiste vaandel in gèheel die omge ving. Dat mocht ook wel, want het kostte niet minder dan 325 gulden... Strooien hoeden In 1909 had het jonge, toen nog fanfarekorps, Crescendo een werkzaam aandeel in de „grote feesten" naar aanleiding van de geboorte van het Oranjeprinsesje Juliana. Men zat, lag of stond, met dirigent Smolders als onverstoorbaar middelpunt, geheel ongedwongen voor de fotograaf. En dan die strooien hoeden. Dat zij mogen herleven! Nog eenmaal. bestaan van de ahtiekbeurs overigens slechts één maal voorgekomen. De betrokken handelaar is daarop uit het cir cuit verwijderd. De laatste jaren is er een dui delijke verschuiving ontstaan in het kopen van antiek, meent organisator A. Noppe- neij: „De mensen kopen niet zozeer voorwerpen die leuk zijn om te hebben of om alleen maar naar te kijken, maar meer die dingen die bruikbaar zijn. Funktioneel antiek zoals meubels, klokken of een ka raf. Voorwerpen die men nog dagelijks kan gebruiken. De economische recessie is op dit koopgedrag van duidelijke in vloed geweest". Op de antiekbeurs wordt zoals ieder jaar het geval is geweest, ook dit jaar weer een prijs vraag gehouden. Van drie uit gestalde voorwerpen moet ge raden worden waarvoor het vroeger werd gebruikt. De goede oplossingen dingen mee naar een prijs. De antiekbeurs is vrijdag open van vier tot ne gen uur en zaterdag en zondag van elf tot vijf uur. Een inzending op de Antiekbeurs: een Hollands zoutvat en azijnkruik uit 1890. Alle 19 Crescendo-leden droegen alras nieuwe strooi en hoeden (die in totaal een rijksdaalder kostten) en om het hoofddeksel een beetje krijgshaftig uiterlijk te verle nen sloegen sommige muzi kanten een rand ervan op, zodat ze in het gewone nette pak enigszins leken op Boeren uit de Transvaalse oorlog. Om die hoeden zat

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5