Oplossing geschilpunten plan Stationsbuurt op ie lange baan geschoven oename vernielingen aan ïparkeermeters in centrum ALLERLEKDSJ Vier eredoctoraten bij lustrum universiteit RENTE 53A% ^IDEN EL UITBREIDING HORECA PSP'er uit kritiek op „overspannen optreden politie" Oorzaak brand nog onduidelijk he. £eidt>a Gou/iant DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 iraak winkel 'EN Bij een in- ik in een winkel de Lage Rijndijk »t afgelopen week- voor zeker 4300 len gestolen aan ^artikelen. Er 1300 gulden aan gestolen en ver- 300 pakjes shag en sloffen sigaret- ter waarde van 300 •n. Hoe de inbre- zijn binnengeko- is nog onduide- Waarschijnlijk een valse sleutel 1 ruikt. Straten afgeloten met concert Queen LEIDEN De Leidse politie zal donderdag avond, tijdens het con cert van de Engelse popgroep Queen in de Groenoordhallen, de buurt Groenoord na genoeg afsluiten voor auto's. Hiertoe wordt de Floris Versterlaan, de Koningstraat en de Haarlemmerweg afge sloten. Tot deze maat regel is besloten van wege de grote par keeroverlast die in deze buurt ontstaat bij dergelijke evenemen ten. Geluidsschermen Churchillbrug LEIDEN In verband met de geluidsoverlast die het verkeer over de Churchillbrug zal ver oorzaken, hebben B en W besloten langs de nieuwe Churchillbrug geluidsschermen te plaatsen. Tevens kunnen woningen van extra geluidwerende materialen worden voorzien. In verband hiermee houdt de gemeente vanavond in het buurthuis 't Mierennest aan de Morsweg 57 een informatieve bijeenkomst, vanaf acht uur. Het akoestisch adviesbureau Peutz zal na de bijeenkomst met de toestemming van de be-' woners metingen verrichten in en om wonin gen of woonschepen, die in aanmerking komen voor de geluidwerende voorzieningen. De voor zieningen zullen op kosten van de gemeente worden aangebracht. Viering Leidens Ontzet HARINGEN NAAR NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND LEIDEN Ter gelegenheid van de viering van Leidens Ontzet op 3 oktober worden onder meer bij Nederlandse ambassades in het buiten land voor rekening van het Nederlandse be drijfsleven haringen uitgereikt. Het gaat in to taal om 12.000 exemplaren. Aanleiding is een onderzoek dat de Leidse burgemeester C. Goe- koop onlangs liet verrichten. Hierbij werd be keken waar Nederlanders in het buitenland Leidens Ontzet vieren. Uit reacties van ruim honderd Nederlandse ambassades bleek dat er op 3 oktober door Nederlanders in het buiten land op grote schaal hutspot wordt gegeten. Jubileumboek Rijnlandse Molenstichting LEIDEN De Rijnlandse Molenstichting heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum een bijzonder jaarboek samengesteld. In het boek is veel informatie te vinden over de meer dan dertig molens, in het zuidelijk deel van het Hoogheemraadschap van Rijnland, die in bezit zijn van de Molenstichting. In het 180 pagina's tellende boek worden ook de achtergronden van de poldermolens belicht en zijn enkele streekverhalen opgenomen. Lief hebbers van molens en het Hollandse Land schap kunnen het boek voor vijfentwintig gul den afhalen bij het secretariaat van de Rijn landse Molenstichting, Breestraat 59 in Leiden of bij de Leidse VVV. •EN De oplossing de geschilpunten tus- gemeentebestuur en oners over het be- mingsplan Stations- t worden op de lange geschoven. Over het twijnen van de Ples- ..rotonde, de bouw van koij kantoorgebouw naast Plesmantunnel en de isatie van een par- ;rdek achter de flats het Stationsplein zal over een aantal jaren beslissing worden ge ien. Wanneer het plan giandag in de gemeente- |d wordt behandeld, ,len de bewoners ,_jhts één voor hen on eerbare zaak moeten slikken: er mag een café bijkomen in de Stations- buurt. Het conflict over het plan - het werd gisteravond voor de tweede maal in de raadscom missie ruimtelijke ordening behandeld spitste zich toe op vier punten: de rotonde, het kantoorgebouw, het parkeer dek en het café. De meerder heid van de fracties de VVD twijfelde achtte het verdwijnen van de rotonde van groot belang. Voorgesteld was de rotonde om te bouwen tot een T-kruising maar over hoe deze kruising er precies uit zou moeten komen te zien, waren de fracties niet in staat te oordelen. Bovendien zal nog bekeken moeten worden hoe de verbouwing gefinancierd gaat worden omdat het er naar uitziet dat deze voor het groot ste deel door de gemeente zelf betaald zal moeten worden. Direct afhankelijk van een de finitief plan voor de kruising is de bouw van een kantoorge bouw ernaast. Deze zaak zal in de toekomst in samenhang met een nieuw kruispunt be keken worden. Overigens zei wethouder J. Peters van ruim telijke ordening dat het bij deze kantoorlokatie slechts om een „reserveplek" ging. De an dere lokaties in de buurt heb ben voorrang maar „waarom zou je deze mogelijkheid niet opnemen. Het is geen ongun stige plek", aldus Peters. Dat laatste wordt door de buurtbe woners in hoge mate betwij feld. CDA-raadslid J. Walenkamp deed gisteravond de suggestie op de plaats van het kantoor gebouw een parkeergarage te bouwen. In de CDA-optiek zou het binnenterrein van de flats aan het Stationsplein dan autovrij kunnen worden ge maakt. Het is nog niet duide lijk of het CDA maandag een voorstel in deze richting zal doen. In het plan zal de mogelijk heid van een dek van twee parkeerlagen blijven bestaan ook al heeft de PvdA-fractie er wat moeite mee en zijn PPR en PSP ronduit tegen. Ge tracht zal worden aan de be zwaren van de bewoners tege moet te komen door de over dekte laag 's nachts af te slui ten om criminaliteit te weren. Maar ook dit dek lijkt een zaak van lange adem te wor den. „Het parkeerdek heeft geen onmiddellijke prioriteit", liet Peters weten: „En er moet Over de uitbreiding van het aantal cafés in de buurt onder scheidden zich de gebruikelij ke twee horecakampen in de raad. PvdA en klein links wa ren tegen de PvdA zal zo doende haar eigen wethouders af moeten vallen terwijl de meerderheid van CDA, VVD en D'66 voorstander is. VVD-raadslid G. Bakker deed gisteravond de suggestie het Leidse centraal station aan een ingrijpende verbouwing te on derwerpen. Bakker had een nieuw station voor ogen dat er uit zou komen te zien als een kleine imitatie van het cen traal station in Den Haag: een station over de spoorweg ge bouwd met kantoren en een parkeerkelder. Zijn suggestie bleef onbesproken. aai gent R. Veenstra wijst hier de kapotte parkeerautomaat aan. chade alleen aan deze automaat al 10.000 gulden. LEIDEN De Leidse politie wordt steeds vaker geconfronteerd met grove vernielingen aan par- keermeters in de stad. Het afgelopen weekeinde werd waarschijnlijk voor maar liefst 45.000 gulden schade aangericht aan parkeermeters en par keerautomaten. Er wer den zeventien parkeer meters ter waarde van 25.000 gulden in Nieuw- straat, Doezastraat en Hooigracht van hun voet afgebroken en meegeno men en twee parkeerau tomaten aan de Apothe- kersdijk met elk een waarde van 10.000 gulden werden vernield. In deze automaten is waar schijnlijk met een boor een gat gemaakt, waarna men er het chemische goedje S. 39 doorheen naar binnen gooide. Door dit zuur is waarschijnlijk het gehele binnenwerk van de automaat vernield. Van daag zal een expert nagaan in hoeverre de automaten nog te repareren zijn, maar gevreesd wordt dat de apparaten geheel vervangen- zullen moeten worden. De vernielingen dit weekein de zijn geen uitzondering meer. De laatste tijd worden regelmatig parkeermeters af gebroken en meegenomen. De schade wordt voor dit jaar al op vele tienduizenden guldens geschat. Een bedrag dat door de Leidse gemeenschap zal moeten worden opgebracht. In de begroting van de ge meente Leiden wordt welis waar rekening gehouden met kleine vernielingen aan par keermeters, maar schadepos ten van deze omvang dreigen de spuigaten uit te lopen. Het is heel goed mogelijk dat door het grote tekort dat in het parkeerfonds zal ontstaan, het parkeren duurder zal moeten worden. Volgens politie voorlichter Graveland worden de par keermeters, die de laatste tijd bij bosjes verdwijnen, vooral gestolen vanwege de opbreng sten in de meter. In de 17 ge stolen parkeermeters van dit weekend, die een waarde van 25.000 gulden vertegenwoor digen, zat slechts voor enkele honderden guldens parkeer- geld. In verband met de toe name van dit snellen van par- keermeterkoppen wordt in tensiever gesurveilleerd. De vernielingen van de dure parkeerautomaten aan de Apothekersdijk wijzen echter in de richting van personen, die hun ongenoegen over het gemeentelijk parkeerbeleid hebben willen uiten. Uit ge sprekken met bewoners van de Apothersdijk blijkt ook dat er nogal wat weerstand be staat tegen de parkeersituatie daar. Zo zou deze bewoners enige tijd geleden de moge lijkheid zijn geboden om in aanmerking te komen voor een parkeerontheffing. Voor 180 gulden per jaar zouden de autobezitters aan de Apothe kersdijk voor zo'n ontheffing in aanmerking kunnen ko men. Dit deelde de gemeente destijds mee in haar wekelijk se advertentie. Volgens de be woners werd dit echter zon der opgaaf van redenen plot seling door de gemeente weer ingetrokken. De bewoners zijn hier nogal boos over. Overigens wisten zij niets over de vernielingen van het afgelopen weekeinde. De heer Kuzee van de direc tie Verkeer van de gemeente Leiden stelt dat de mogelijk heid om met een ontheffing te parkeren volgend jaar zeer waarschijnlijk zal worden uit gebreid. Tot nu toe is het zo dat binnenstadbewoners, die binnen de blauwe zóne wo nen, slechts in aanmerking kunnen komen voor een ont heffing op plaatsen waar met een parkeerschijf geparkeerd moet worden. Ook zou men dan bij de zogenaamde kaart jesautomaten kunnen parke ren. Bij meters en automaten zoals die op de Apothekers- dijk staan, mag men echter ook met een ontheffing niet parkeren. Volgende maand komt de directie Verkeer met een nieuwe nota „parkeren" en in die nota wordt gevraagd om de ontheffing ook toe te passen op deze plaatsen. In dat geval zullen alleen nog de kortparkeerplaatsen op Bree straat en rond V&D verboden terrein blijven voor onthef fingshouders. 13[DEN „Ik heb met ver killende getuigen gesproken 12volgens mij heeft de politie i2ip overspannen opgetre- J|f. Dit zei PSP-raadslid H. 11 la Mar gisteravond in de ®lmissie voor algemene en isluurlijke aangelegenheden JlA) over de zoekactie naar 10inoeder van de Surinaamse ajen Sjam Chatterpal. Op Jjjdagochtend 9 maart van dit 7' zocht de Leidse politie op ,®r adressen in de Merenwijk ior de ondergedoken vrouw. J|één adres werd de voor- gir ingetrapt. De vrouw iifd niet gevonden. ismaandag 12 maart veroor- 1|lde de Leidse gemeente- lid de jacht op de familie van k 14-jarige jongen. Deze zat ]5dat moment vast en men i3 druk op zoek naar zijn 1jder zodat men hen kon iwijzen. Aangezien de moe van Sjam familie in Lei- heeft, werd ook in deze gezocht. De la Mar vroeg xen antwoord op een aan- 'ragen die hij een tijd gele- den had ingediend. Zo wilde hij weten wie verantwoorde lijk was voor de actie. Burge meester C. Goekoop legde uit dat dat de staatssecretaris van justitie was. De actie werd ge leid door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie en deze instantie valt rechtstreeks on der het ministerie van justitie. Wanneer de Amsterdamse vreemdelingenpolitie de Leid se politie vraagt om behulp zaam te zijn bij het zoeken naar de moeder van Sjam Chatterpal dan kan dat niet worden geweigerd. „De ge meenteraad en ik kunnen hierop geen invloed uitoefe nen", verklaarde Goekoop. Op individuele klachten over het optreden van agenten wilden Goekoop en commisaris van politie Van Voorden niet in gaan. In dit geval verwees men De la Mar naar het klach tenbureau. „De deur wordt niet direct ingetrapt, men krijgt heus wel de tijd om de politie binnen te laten", zei Goekoop. - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. NUTSSPAAR8ANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank s De technische recherche en experts van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag hebben gisteren de Zuiderkerk in Leiden aan een nader on derzoek onderworpen. De oor zaak van de brand blijft echter nog onduidelijk. Nog steeds wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van brand stichting, kortsluiting in de elektriciteit en eventueel nala tigheid. De experts hebben brandmonsters uit de kerk meegenomen om te onderzoe ken. Ook de commissie van beheer van de Zuiderkerk heeft gister avond besloten de kerk aan een nader onderzoek te onder werpen. Echter deze commis sie zal de bouwkundige staat van het gebouw, zoals dat is ontstaan na de brand van af gelopen zaterdag, inspecteren. Deskundige en tevens lid van deze commissie, architect H. Middelkoop uit Leiden, zal be kijken of de constructie van het dak nog stevig genoeg is of dat delen van het gebouw gestut moeten worden. In elk geval bestaat er nu nog een erg onveilige situatie. De com missie heeft gisteravond nog geen beslissing genomen over de toekomst van de kerk. Voorlopig zijn de onderhande lingen met de verzekering in volle gang. Breehuys Het scholierencentrum 't Breehuys aan de Breestraat 19 is vanaf vandaag weer elke dinsdag-, woensdags en vrijdagmiddag van drie tot vijf uur open. Vrijdag 21 september wordt er een electric-boogie wedstrijd ge houden. Een deskundige jury kiest een winnaar, die een prijs ontvangt L WH-introductie De Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH) houdt mor gen weer een introductie-avond in haar gebouw aan de Caeciliastraat 18 in Leiden. Er wordt dan een videofilm vertoond en men kan zich opgeven voor een gespreks groep. Donderdag 20 september is er een thema-avond over „homo, lesbisch, hoe nu verder". Tijdens deze avond zullen actieve deelnemers/sters van de LWH vertellen waar zij mee bezig zijn. De uur. Tel. 146198 of 761013. Trams De Leidse afdeling van de Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor en tramwegwezen houdt morgen een bijeenkomst in 'Wienerwald' aan de Steen- straat. De heer R. de Jong zal aan de hand van dia's een voordracht 'houden over de Arnhemse tram. Het uitgebreide tramnet in Arnhem was jarenlang één van de modernste van ons land, in de oorlog ging het verlo ren. De lezing is voor iedereen toegankelijk tegen beta ling van twee gulden. Raad van kerken De Raad van Kerken houdt morgen een openbare verga dering in de gemeentezaal van de Oud-Katholieke kerk (hoek Zoeterwoudsesingel Cronesteinkade). Prof. Goud zwaard opent de vergadering om acht uur met een inlei ding over de 'samenhang tussen bewapening en armoede'. Vanaf kwart over negen bestaat de mogelijkheid om met de heer Goudzwaard over het door hem te berde gebrachte te discussiëren. Squash De Holiday Inn Squash Club houdt vrijdag 21 septem ber (vanaf half acht 's avonds) en zaterdag 22 septem ber ('s middags vanaf twee uur en 's avonds vanaf half acht) open dag. Er zal een inleiding over de squa- shsport gegeven worden en er wordt een demonstratie- wedstrijd gespeeld. De aanwezigen mogen zelf ook de baan op. LEIDEN De Leidse universiteit heeft eredoc toraten toegekend aan de Amerikaanse theoloog John William Wevers, de Luxemburgse jurist Pierre Pescatore, de Amerikaan se statisticus Erich L. Leh- mann en de Engelse kin derpsychiater Michale Rutter. Deze vier eredoc toraten zullen op 8 gebru- ari 1985 tijdens de viering van het 410-jarig bestaan van de Leidse universiteit worden uitgereikt. De Leidse hoogleraren dr. M.J. Mulder, mr. H.G. Schermers, dr. W.R. van Zwet en dr. G.A. Kohn- stamm zullen als erepro- motors optreden. Het eredoctoraat is de theo loog Wevers toegekend van wege zijn verdiensten in de tekstgeschiedenis en tekst kritiek van het oude testa ment. De Luxemburgse jurist Pescatore heeft in zijn we tenschappelijk werk een gro te bijdrage geleverd op het terrein van de Europese rechtsontwikkeling. De Leidse faculteit der rechtsge leerdheid heeft van hem be langrijke steun ondervonden en inspiratie genoten bij de wetenschappelijke begelei ding van dit juridische inte gratieproces. Het onderzoek van Lehmann richt zich op de wiskundige grondslagen van de statistiek. Hij wordt algemeen erkend als wiskun dige van wereldformaat. Zijn onderzoek heeft het Leidse onderzoek op het terrein van de mathematische statistiek, vooral op het gebied van de tweede orde asymptotiek, sterk beïnvloed en gestimu leerd. Het werk van de Brit Rutter is voor Nederlandse ontwikkelingspsychologen, othopedagogen en kinder psychiaters een onuitputtelij ke bron van wetenschappe lijke inspiratie. Met het ere doctoraat willen de Leidse hoogleraren een algemene Nederlandse erkentelijkheid tot uitdrukking brengen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3