Verzuring en vermesting worden aangepakt Minister overweegt extra bijdrage openbaar vervoer POSTTARIEVEN MOGELIJK OMHOOG Kamer wil meer kinderbijslag, geen schoolgeld, minder huurverhoging Braks heeft 190 miljo< extra voor boeren Blik gescheiden inzamelen Weerbericht actueler CcicUcSomant Meer lage huren in stadsvernieuwing Woonlasten fors gestegen Politie mag nu oo! in deeltijd werker BINNENLAND Voor de melkveehouderij heeft r*-* minister Braks enkele k maatregelen in petto jf om de schade van de superheffing te verkleinen. Voor het opkopen van melk is 50 miljoen beschikbaar. De boeren kunnen uitstel krijgen van het afbetalen van leningen en de overheid wil garanties voor leningen verstrekken. Dr. P. Winsemius DEN HAAG Onder het motto „We proberen een land te maken waar je met plezier in woont" heeft minister Winsemius (VROM) een aantal onder delen van het milieu aan gewezen, die de komende jaren voorrang krijgen. De belangrijkste daarvan zijn: maatregelen tegen de verzu ring van het milieu; het terugbrengen van mes toverschotten in gebieden met intensieve veehouderij; deze „vermesting" verarmt de na tuur en vormt tevens een be dreiging voor het drinkwater; minder verspreiding van milieugevaarlijke stoffen, vooral het terugdringen van lood, cadmium en PCB's in de natuur. Voorts zullen strengere regels worden gesteld aan het verwij deren van afvalstoffen, onder meer om greep te krijgen op de naar schatting honderddui zend ton chemisch afval, die per jaar naar onbekende be stemmingen verdwijnt. De ge luidshinder en stank worden eveneens aangepakt, terwijl gewerkt wordt aan betere wet telijke regelingen om milieu problemen op te lossen of te voorkomen. Door maatregelen die hij en kele maanden geleden al be kend heeft gemaakt, wil mi nister Winsemius de toename van de verzuring rond de eeuwwisseling een halt toeroe pen. Boeren kunnen erop re kenen dat zij vanaf 1985 niet meer ongebreideld mest kun nen gebruiken. Mest is rijk aan ammoniak, waardoor de bodem steeds verder verzuurt. Hergebruik Voor niet-chemische afvalstof fen wil Winsemius meer na druk leggen op hergebruik van materialen, onder meer door het stellen van zodanige produkteisen dat,afvalmateria- len geschikt worden voor an dere toepassingen. Vóór 1987 wil de bewindsman voldoende stortplaatsen voor het afval hebben en drie jaar later moe ten er voldoende verbran dingsinstallaties zijn. Voor het opruimen van bodemvervui ling is 170 miljoen gulden per jaar extra uitgetrokken. Geluidsoverlast Vóór 1989 wil Winsemius de geluidsoverlast, veroorzaakt door verkeerslawaai bij 50.000 woningen indammen. Dit kan door geluidwerende isolatie van de woningen zelf en door de aanleg van schermen en wallen langs de wegen. In de komende vijf jaar zal ook een begin worden gemaakt met de aanpak van geluidsoverlast die wordt veroorzaakt door de in dustrie. Op 600 industrieterrei nen zullen maatregelen nodig zijn. De geluidsoverlast in de industrie treft 72.000 gezinnen. DEN HAAG De gemeenten zullen Van minister Win semius (VROM) een circulaire krijgen, waarin zij worden aangespoord tot het zogeheten gescheiden inzamelen van blik. In de brief zal worden ingegaan op de mogelijkhe den en voordelen van de terugwinning van blik. Blik is nog altijd één van de belangrijkste verpakkings materialen. Net als glas is het zeer geschikt voor herge bruik. In Zweden en in de VS wordt dit materiaal al met succes ingezameld, door middel van de statiegeld-metho de. In supermarkten staan apparaten, waarin men de lege blikjes kan deponeren. Per blikje wordt een gering bedrag aan statiegeld geretourneerd. Woningtekort daalt DEN HAAG Het tekort aan woningen, dat begin '82 nog 130.000 woningen bedroeg, zal in 1990 zijn teruggelopen tot 41.000. Het gesubsidieerde nieuwbouwprogramma blijft volgend jaar gehandhaafd op 102.000 woningen. Vanaf 1989 zal het bouwprogramma gelei delijk dalen. Het zal nog tien 'jaar duren, voordat het wo ningtekort geheel zal zijn weg gewerkt. Deze berekeningen zijn opgenomen in het Meerja renplan Woningbouw, dat sa men met de begroting is uitge bracht. Ofschoon het nieuwbouwpro gramma voor '85 blijft gehand haafd op 102.000 woningen, is wel op de kosten ervan bezui nigd. Een verhoging van het aantal premie C-woningen (vrije sectorwoningen met een eenmalige bijdrage) met 4000, gaat ten koste van een gelijk aantal zwaarder gesubsidieer de woningwet- en premiewo ningen. In totaal staat op de begroting van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu een bedrag van 16,5 miljard gulden, ongeveer 12 procent van de totale rijksbe groting. Het kabinet wil de huren in juli '85 toch weer met vier pro cent verhogen. Dit jaar werd de trendmatige huurverhoging onder druk van de Tweede Kamer gesteld op drie procent. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) overweegt in 1985 een extra bijdrage aan het openbaar vervoer. Zij verwijst in haar begroting naar het teruglopend aantal reizigers in het openbaar vervoer als gevolg van de tariefsverhogingen van de afgelopen twee jaar. Onlangs vroeg de minister de vervoerbedrijven of zij kans zou den zien kostenbesparende maatregelen te nemen zodat de tarie ven in. 1985 niet met tien procent (stads- en streekvervoer) en drie procent (NS) zouden hoeven stijgen, zoals zij van plan was. De vervoerbedrijven zullen eind dit jaar met voorstellen komen. De minister stelt nu echter al vast dat de bijdrage van de reizi gers in de vervoerskosten „met name in het stads- en streekver voer" omhoog moet. Over de NS spreekt overigens zij niet. Mevr. Smit-Kroes geeft in 1985 een kleine 3,3 miljard gulden uit aan het vervoer waarvan twee miljard voor stads- en streekver voer. Dit jaar kreeg het vervoer 3,6 miljard gulden. In het stads vervoer zal het voorzieningenniveau aangepast moeten worden. In de regio zullen streekvervoer en NS doublures in voorzienin gen moeten opheffen en zullen lijnen en diensten beter op el kaar afgestemd moeten worden. Voor de wegen heeft de de mi nister in 1985 1,1 miljard gulden over: 592 miljoen voor aanleg en uitbreiding van wegen, de rest voor onderhoud en verbete ring. De gemeenten kunnen 170 miljoen gulden verdelen voor verkeersmaatregelen. De in het regeerakkoord voorziene tolheffing voor nieuwe of bestaande weg- en oeververbindingen is definitief van de baan, aldus Smit-Kroes. In de plaats daarvan zal een in 1983 doorge voerde verhoging van de benzine-accijns met 3,5 cent, perma nent worden gemaakt. DEN HAAG Er bestaat een kans dat de posttarieven in 1985 omhoog gaan. De verlie zen van dit PTT-onderdeel zullen toenemen van ruim 93 miljoen gulden dit jaar tot bij na 193 miljoen volgend jaar. De verliezen bij de post steken schril af bij de toenemende winsten van de Telecommuni catie en de Rijkspostspaarbank (RPS). De verliezen bij de Postcheque- en girodienst worden minder. De totale winst van de PTT stijgt in 1985 naar ruim 1,4 miljard gul den. Dat is honderd miljoen gulden meer dan dit jaar. De toenemende verliezen bij de post worden veroorzaakt door loon- en prijsstijgingen, die niet door een hogere pro- duktiviteit worden opgevan gen. „Met het oog op deze ont wikkeling zal in 1985 bezien worden welke maatregelen ge- moeten worden om het bedrijfsresultaat in positieve zin om te buigen", aldus de be groting van Verkeer en Wa terstaat. Naast de maatregelen bij de post zullen de tarieven voor randapparatuur en montage activiteiten in de telecommu- DEN HAAG Het KNMI zal in Hilversum bij de NOS een „weerdienst" opzetten. Deze dienst zal de weerberichten voor TV-journaals en voor de ANP-radionieuwsdienst gaan verzorgen. Op deze manier moet het weerbericht actueler worden en moet het mogelijk worden sneller te reageren op plotseling opkomend gevaarlijk weer. Bovendien zal hier door de communicatie tussen KNMI, NOS en ANP-radio- nieuwsdienst verbeterd worden, zo blijkt uit de begroting Verkeer en Waterstaat. De tarieven bij het openbaar vervoer gaan volgend jaar omhoog met de al eerder vastgestelde percentages. Ook de controle op de plaatsbewijzen wordt intensiever. DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984PAGIN DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat enkele van de voorstellen die het ka binet voor 1985 heeft ge daan geen steun zullen krijgen van een meerder heid in de Tweede Ka mer. In de eerste plaats is dat de bevriezing van de kinderbijslag. Zowel CDA en VVD als de oppositie partijen verklaren zich daar falikant tegen. Een zelfde brede kamermeer derheid verzet zich tegen de huurverhoging van 4 procent, het schoolgeld plan van minister Deet- man en de forse korting op de uitkeringen van ar beidsongeschikten. De PvdA is van mening dat de kinderbijslag voor de inko mens tot modaal (ca. 38.500 per jaar) in elk geval verhoogd moet worden. De VVD-fractie vindt dat de kinderbijslag over de gehele linie omhoog zou kunnen, maar daar moet dan een verlaging tegenover staan van de kinderbijslag voor kin deren die in het buitenland Ten aanzien van de wao wij zen vrijwel alle fracties op de dit jaar aangenomen VVD-mo- tie, waarin het kabinet is ge vraagd de inkomensachteruit gang voor bestaande wao-ge- vallen volgend jaar gematig der te doen verlopen. CDA en VVD noemen het on verstandig, dat het kabinet op nieuw met een voorstel komt om schoolgeld te heffen voor 12- tot 16-jarigen, terwijl dat plan al een keer met kracht door de Kamer van de hand is gewezen. Over het alternatief van minister Deetman, name lijk het heffen van een eigen bijdrage voor alle vormen van onderwijs, laten de regerings fracties zich niet uit. Vredesbeleid Het CDA toont zich voorts nog teleurgesteld over het ontbre ken van duidelijke aanwijzin gen over het te voeren vredes- en veiligheidsbeleid in de be grotingen van buitenlandse za ken en defensie. De VVD vindt dat het kabinet te weinig doet aan de bestrijding van criminaliteit en vandalisme. De grote lijnen van het soci aal-economisch en financieel kabinetsbeleid worden door CDA en VVD van harte on derschreven. „Doorgaan op de ingeslagen weg", zo luidt hun parool. De PvdA en de andere linkse partijen wijzen het be leid echter af. „Waar het de economische groei en de werkgelegenheid betreft blijft het perspectief voor ons land somber", aldus de PvdA. Zij noemt het werkgelegenheids beleid „schraal en ontoerei kend" omdat er geen uitzicht is op verlaging van het aantal van 830.000 werklozen. „Een begroting zonder durf", con cludeert de PvdA. De fractie verbindt daaraan het verwijt dat het kabinet de maatschappelijke tegenstellin gen versterkt tussen werken den en werklozen, gezonden en zieken, werknemers in de overheidssector en werkne mers in het bedrijfsleven. In dezelfde zin laten zich ook de andere linkse partijen uit, als mede de vakorganisaties, de Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt. Opmerkelijk is het geluid van het GPV dat stelt dat het kabi net niet uitbezuinigd maar wel uitgeregeerd lijkt. De fractie mist nieuwe aansprekende plannen om de knellende pro blemen tegen te gaan. De SGP-fractie spreekt zich uit tegen het emancipatiestreven en het loslaten van het gezin als hoeksteen van de samenle ving. Achterstand De werkgeversorganisaties VNO en NCW tonen zich ver heugd over de lichtpunten voor de economie, maar zij spreken beide hun ontevre denheid uit over de lastenver lichting voor het bedrijfsleven. De in het vooruitzicht gestelde anderhalf miljard gulden ach ten zij veel te weinig. In het bijzonder betreuren de werk gevers het dat de vennoot schapsbelasting niet omlaag De vakverbonden CNV en FNV vinden dat het kabinet te weinig oog heeft voor de zwaksten in de maatschappij. „Zij worden op grote achter stand gezet", aldus het CNV. De beide werknemersorgani saties verzetten zich opnieuw tegen de aangekondigde bezui nigingen op de Ziektewet en de wao. Ook de bevriezing van de kinderbijslag wijzen zij af. Ten aanzien van het werkge legenheidsbeleid stellen CNV en FNV dat meer arbeidstijd verkorting noodzakelijk is en dat de overheid daar zelf veel te weinig aan doet. Opmerkelijk is het verschil in reacties tussen de bouwbonden van CNV en FNV. Volgens de hout- en bouwbond van het CNV doet het kabinet veel te weinig om de teruggang van de werklgelegenheid in de bouw tegen te gaan. De zuster organisatie van de FNV is ech ter tevreden over de perspec tieven die het kabinet biedt voor de werkgelegenheid in de bouwsector. De organisaties voor het mid den- en kleinbedrijf zijn niet erg negatief over de begroting, die een winst voorspelt van gemiddeld 6,5 procent in 1985 uitgezonderd dan voor ho reca en detailhandel. Slechte start De onderwijsorganisaties zijn niet alleen boos over het op nieuw gepresenteerde school geldplan („arrogant", aldus de FN V-bond ABOP) maan, vinden tevens dat het kqu te weinig doet om de yj, loosheid in het onderwijs te dringen. De bond schoolbesturen voor het k>i, liek kleuter-, basis- en bqt gewoon onderwijs vreesfej de bezuinigingen in het o|e, wijs zullen zorgen vooqn slechte start van het ba5<j, derwijs, volgend jaar augfoj De vakorganisaties PClj^ KOV spreken in dit ve%r van weinig visie en een oi^ delijk werkgelegenheidsbj j De gehandicaptenraad fe seert de „schone schijn" L verdere aantasting val kwaliteit van het leven vi gehandicapten door nat kortingen, de onzekqjc over de gezinsbegeleiding het niet nakomen van betg van aangepast vervoer. fc De stadsvernieuwing wordt opgevoerd. Was er dit jaar geld voor de verbetering van 54.000 woningen, volgende jaren wordt dit aantal uitgebreid. DEN HAAG Gemeenten mogen volgend jaar meer woningen met lage aanvangshuren bouwen in stadsvernieuwingsgebieden, zo blijkt uit het Meerjarenplan Stadsvernieuwing dat samen met de begroting van het ministerie van VROM is uitgebracht. Van af 1 januari 1985 mogen in totaal 13.800 van deze woningen wor den neergezet, 4000 meer dan dit jaar. Circa 7000 daarvan wor den toegewezen aan de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De gemeenten krijgen voortaan ook de mogelijkheid binnen de hun toegewezen verbeteringsprogramma's van voor- en naoor logse woningen te schuiven met de verschillende categorieën (woningwet, ex-particulier bezit en particuliere huurwoningen). DEN HAAG De woonlasten zijn in de periode 1978-1984 fors gestegen. Momenteel gaat gemiddeld een kwart van het inko men op aan wonen. Volgens de notitie inkomensbeleid 1985 van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid stegen de woonlasten de afgelopen zes jaar met 67 procent, terwijl het in komen van de huurders in deze periode met gemiddeld 12,5 pro cent toenam. Onder woonlasten vallen de kosten van huur of hypotheek, de energiekosten en de gemeentelijke heffingen. Tussen 1978 en 1984 gingen de huren met 57 procent (voor mensen met huur subsidie: 51 procent) omhoog, de energiekosten verdubbelden en de heffingen stegen met maar liefst 67 procent. nicatie (ondermeer telefonie) omhoog gaan. Internationale telecommunicatietarieven, ook bij de telefoon, gaan omlaag. Begin 1986 zal voor lokaal bel len een tijdtarief worden inge voerd, het eerst in de drie grootste steden. Per vijf minu ten zal 15 cent betaald moeten worden. In het weekeinde en 's avonds geldt dat tarief voor tien minuten. Nu kan men voor vijftien cent nog ongeli miteerd bellen in het eigen district. KJ DEN HAAG Politie-agcn- ten kunnen in 1985 ook in deeltijd gaan werken Tot nu toe was dat niét mogelijk. Mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) schrijft in de toelich ting op zijn begroting ver heugd te zijn dat ook politie functionarissen het recht op deeltijdarbeid krijgen. Hij wijst erop, dat het scheppen van deeltijdbanen de emancipatie bevordert en tevens van be lang is voor de herverdeling van werkgelegenheid. Het kabinet wil in de komen de jaren veel aandacht beste den aan de verbetering van de huisvesting voor politiekorp sen. Voor de bouw van nieuwe politiebureau's wordt de ko mende jaren extra geld uitge trokken: Den Haag krijgt 2,5 miljoen. Het is de bedoeling veel werkloze bouwvakkers bij deze bouwprojecten in te schakelen. Het is onzeker geworden het al enkele jaten oude \fl voorstel tot samenvoeging# gemeente- en rijkspolitie/ de Tweede Kamer zeer p streden) ooit zal kunnen y den gerealiseerd. De kor van de reorganisatie lijkenc struikelblok te worden. Ml ter Rietkerk schrijft datj kabinet zich nog nader zaj raden over de financiële L sequenties van een evenjf nieuwe politie-organisatiejf de begroting van Binnenin se Zaken is een „Actiëi gramma Minderhedenbïi 1985" gevoegd. Alle mini ries tezamen geven vol) jaar 770 miljoen uit vood minderhedenbeleid. Minlv Rietkerk kondigt aan, daji binnenkort een voorstel de Tweede Kamer zal prq teren over de inspraak c minderheidsgroepen aang. de het regeringsbeleid. j DEN HAAG Beteugeling van de overproduktie en het tf dringen van de groei in de EG-uitgaven zullen in de komia jaren het landbouwbeleid bepalen. De superheffing op melh] veel boeren voor moeilijke situaties en beslissingen plaatsefo Volgens minister Braks (Landbouw) moet bij dit alles echte! dacht worden dat de maatregelen nodig zijn om vraag en aaje: weer in evenwicht te brengen. Bovendien moet er een zo tjii zaam mogelijk gebruik gemaakt worden van onze natuujii hulpbronnen. „Beide zaken zijn onmisbaar voor een structtu gezonde toekomst van het Nederlandse boerenbedrijf", Braks in zijn begroting. m De minister kondigt aan dat de Nederlandse boeren in 19fa miljoen gulden mogen verdelen als compensatie voor het |a wegvallen van exportsubsidies in de EG (MCB's). De steurc wordt gegeven in de vorm van inkomenstoeslagen, is afhak lijk van de omvang van het bedrijf en van het produkt vaijt boer. Braks wil daarnaast 'de kosten voor de boeren verl door vanaf 1985 jaarlijks 80 miljoen gulden subsidie te geve de verplichte keuringen. Voor het opkopen van melk heeft Braks volgend jaar 50 mi gulden klaar liggen. Daarmee wil hij ook boeren helpen door de superheffing in financiële problemen komen. Zij nen uitstel krijgen van het afbetalen van leningen en de heid is bereid garanties voor leningen te geven. De melk-bo wordt wel dringend aangeraden zich toe te leggen op ver ring van de bedrijfsvoering, de kwaliteit van produkten, nil produkten en een gerichte marktbewerking. Braks wil een betere samenwerking tot stand brengen tussi£ landbouw en de beschermers van natuur en milieu. Sterk! druk wil hij leggen op het voorkomen van bodem vervul Binnenkort zal het kabinet besluiten nemen over de struck schema's betreffende Landinrichting, Natuur- en Landschap houd en Openluchtrecreatie. De plannen zullen door geldge wel vertraagd worden. In 1985 verschijnt ook het Structuun ma Bosbouw, waarin o.m. het plan staat om 35.000 ha. bos a' leggen, vooral in de Randstad. v De stijgende energiekosten in de tuinbouw moeten aangr worden door verbeterde isolatie, andere teelttechnieken z: straatteelt), nieuwe typen energie-arme kassen en klë warmtebronnen. Ie 4« lil Ir. G.J.M. Braks

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16