IWillem-Alexander 1,3 miljoen gulden ligen inkomen voor Mensenrechten niet langer hoeksteen buitenlands beleid Polygoon-journaal in zijn bestaan bedreigd Versnelde beddenreductie /oor ziekenhuizen K SNEL BESLUIT STEUN BETAALD VOETBAL t Schoolgeld leerplichtigen óf eigen bijdragen koHimhuir 16 miljoen Minimum-vakantie wordt meer dan drie weken Nieuwe regels in de maak voor vrijstelling van dienstplicht „Koude oorlog is schuld van Sovjets" 1BN HAAG Prins Wil- (i-Alexander krijgt vol- nd jaar een eigen inko- >n. Op de begroting van t ministerie van Alge- bne Zaken is voor hem enn bedrag uitgetrokken t h 910.000 gulden. De gqkering gaat in op 27 "Mil 1985, wanneer de ijzjns 18 jaar wordt; vanaf moment kan hij direct iij staatshoofd worden be- Jemd, in het geval er iets g^t koningin Beatrix zou pleuren, re ruim negen ton heeft dus hefhts betrekking op een pe lde van acht maanden. Op trbasis gaat Willem-Alexan- anf- 1.365.000 gulden verdie nt. Dat geld is niet allemaal or hemzelf. In beginsel moet er ook personeel en repre sentatieve verplichtingen van bekostigen. Wat betreft 1985 krijgt hij voor de eerste com ponent 275.000 en voor de tweede 456.000 gulden. Het echte salaris bedraagt dus 179.000 gulden (op jaarbasis: 268.500). De Rijksvoorlichtingsdienst erkende desgevraagd dat de prins, die op school zit in Wa les, nog weinig kosten heeft. Maar volgend jaar, wanneer hij terugkeert in Nederland, zal hij naar verwachting een eigen secretariaat opzetten. Ook dan zal hij echter lang niet zijn gehele inkomen be hoeven uit te geven. Volgens de RVD-woordvoerder doet de prins er goéd aan te „sparen voor later", wanneer zijn kos ten wel aanzienlijk zullen zijn. Zijn uitkering gaat namelijk niet meer omhoog, behalve wat betreft de aanpassing aan de gestegen prijzen. De uitgaven ten behoeve van Willem-Alexander vormen er de belangrijkste oorzaak van dat het „Huis der Koningin" meer gaat kosten. De uitkerin gen aan de andere „verdienen de" leden van de koninklijke familie, te weten koningin Be atrix, prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard, vergen volgend jaar een be drag van ruim tien miljoen gulden. In totaal kost het Ko ninklijk Huis de schatkist ech ter nog veel meer. Want ten behoeve van koningin Beatrix en prinses Juliana hebben de ministeries van Binnenlandse Zaken (personeel). Volkshuis vesting (paleizen) en Verkeer en Waterstaat (koetsen, paar den, auto's en vliegtuigen) ook aanzienlijke bedragen op hun begroting staan. Alles bij el kaar gaat het hierbij om een bedrag van 16.170.000 gulden. Prins Willem-Alexander krijgt volgend jaar een eigen inko men DEN HAAG Het Polygoon-filmjournaal, een begrip voor elke bioscoopbezoeker, wordt in zijn bestaan bedreigd. De re gering heeft besloten dit bedrijf met ingang van 1 januari geen subsidie meer te verlenen. Oorspronkelijk stond voor Polygoon een bedrag van 1.125.000 gulden op de begroting van het ministerie van Algemene Zaken. Premier Lubbers heeft dat echter geschrapt vanwege „het te ruggelopen aantal bioscoopbezoekers en de huidige rol van de televisie met betrekking tot de nieuwsvoorziening". Volgens hem is het niet meer verantwoord nog langer „prioriteit toe te kennen aan het handhaven van het bioscoopjournaal". Phüip Bloemendal, adviseur en commentaarspreker van het filmjournaal, vertelde desgevraagd dat Polygoon zich niet heeft neergelegd bij de beslissing van Lubbers. „Er ligt een brief bij de minister-president met allerlei bezwaren. We heb ben daarop nog geen antwoord ontvangen". Volgens ingewij den heeft Polygoon, een dochteronderneming van Cinecen- trum BV in Hilversum, de premier onder meer gewezen op de mogelijkheid dat het bioscoopjournaal door het intrekken van de subsidie moet verdwijnen. De Rijksvoorlichtingsdienst is degene, die profiteert van het schrappen van de subsidie aan Polygoon. Bijna de helft van het bedrag is overgeheveld naar de RVD, die vanaf volgend jaar medewerking gaat verlenen aan het maken van een foto- en filmmagazine. Volgens de RVD kan Polygoon hier wel licht ook bij betrokken worden. Het bedrijf zou dan films moeten maken, die de Nederlandse ambassades in het buiten land kunnen vertonen in het kader van het „verkopen" van ons land en ons bedrijfsleven. C. Brinkman Mr. drs. L W|N HAAG Staatssecretaris Van der fteijden en minister jnkman van WVC gaan meer spoed zetten achter de bedden- zeluctie in de ziekenhuizen. De norm van 3,7 bedden per 1000 Avoners betekent dat ongeveer 8000 bedden moeten verdwij- iuh. Die reductie zal uiterlijk in 1988 bereikt moeten zijn en niet in 1990, zoals tot nu toe werd gesteld. beddenreductie zal naar schatting 700 a 800 miljoen opleve- j L Uit de begroting van WVC blijkt dat het overleg tussen pro- I<jcies en ziekenhuizen maar moeizaam vordert. Slechts drie jvincies hebben tot op heden de plannen voor hun regio kun- gA afronden. „Standpunten en wensen van de provincies blij- ^3 vaak niet met elkaar te verenigen", zo constateren de be- Jïdslieden. n der Reijden kondigt aan dat de ziekenhuizen meer aan vas- a .budgetten zullen worden gebonden. De omvang van die bud- ^Ten zullen grotendeels bepaald worden, door de taken die het jjeffende ziekenhuis is zijn regio op zich neemt. De ziekenhui- jj worden in '85 in hun budgetten gekort met 2 procent, zo j^jkt verder. Die bezuiniging maakt onderdeel uit van de 200 wJjoen die extra op de gezondheidszorg moet worden bezuinigd. Jotaal moet volgend jaar 1,2 miljard worden omgebogen, plus eens 600 miljoen die dit jaar zijn blijven liggen, omdat nog .fj. is gesneden in het pakket van ziekenfondsvoorzieningen. ja£ miljard wordt omgebogen door het afstoten van de bejaar- vj- en vrijwillige verzekering. ■Mf In 1985 krijgt het betaald voetbal 1,2 miljoen gulden Aantal echtscheidingen stijgt zorgwekkend DEN HAAG „De ontwrichting van gezinnen en andere leef verbanden baart mij zorgen. Het ontbreken van wederzijdse op vang is soms schrijnend". Uit meerdere passages in zijn toelich ting op de WVC-begroting blijkt dat minister Brinkman het toe nemend aantal echtscheidingen zorgwekkend vindt, ook al van wege cje stijgende kosten van hulpverlening. Volgens de bewindsman is de vraag naar professionele hulpver lening fors gestegen als gevolg van deze ontwikkeling. Daarmee is een forse stijging van de kosten in de gezondheidszorg ge paard gegaan. Zijn zorg richt zich ook op de culturele minderheden, waar het percentage werklozen tweemaal zo hoog ligt. Voorkomen moet worden dat er in onze samenleving een onderlaag ontstaat van culturele en ethnische minderheden, die geen uitzicht meer op een baan hebben, aldus de bewindsman. DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden wil nog vóór het eind van dit jaar een besluit nemen over verdere steunverle ning aan het betaald voetbal. Dat besluit kan inhouden dat op nieuw volgens een meerjarenplan steun aan deze tak van sport zal worden gegeven. Van der Reijden zelf is er voorstander van de steun vóór 1987 te beëindigen. In 1985 krijgt het betaald voet bal 1,2 miljoen gulden, in 1986 de helft daarvan. In 1985 wil de bewindsman de nadruk leggen op sport die over dag wordt bedreven en op het sporten van jongeren tussen 13 en 16 jaar. Sport overdag zal door de sportverenigingen zelf gesti muleerd moeten worden. Om jongeren tot sporten aan te zetten zal een project worden gestart met de sportbonden. Van der Reijden wil een onderzoek laten doen naar de sportscholen, waar sprake zou zijn van een „wildgroei". Het onderzoek zal zich richten op de inrichting van de scholen en de leiding ervan. Verder is een vaardigheidsbewijs voor bepaalde takken van sport in de maak. Subsidie voor meer filmhuizen Minister Brinkman is bereid bij te dragen in de aanvangs- kosten bij de oprichting van nieuwe filmhuizen. Daarmee wil hij ook bereiken dat er meer ruimte komt voor de afzet van artistiek waardevolle films. Verder is de bewindsman bereid de vertoning van dit soort (commercieel minder aan trekkelijke) films in bioscopen financieel te steunen. De bewindsman signaleert dat de daling in het bioscoopbe zoek heeft zich in versneld tempo voortgezet. De universi teit van Utrecht heeft de opdracht gekregen te onderzoeken in hoeverre de prijs van het bioscoopkaartje, de verminde ring van de koopkracht en het aanbod van films op tv en video hieraan schuldig zijn. INNENL AND Ceidóc SotvtcmiDINSDAG 18SEPTEMBER 1984 PAGINA IS Kleuter- en lager onderwijs gaan volgend jaar op in het basisonderwijs om de kinderen eenvoudiger te laten doorstromen. DEN HAAG Minister Deetman stelt in de on derwijsbegroting opnieuw voor om 140 miljoen gul den te bezuinigen door in voering van schoolgeld voor 12- tot 16-jarigen in het voortgezet onderwijs. Als de Tweede Kamer deze maatregel blijft af wijzen, zullen al vanaf volgend jaar overal in het onderwijs eigen bijdragen worden geheven en moe ten de collegegelden fors omhoog. De bewindsman wil het tarief van het schoolgeld voor 12 16-jarigen stellen op 50 pro cent van het tarief dat geldt voor niet-leerplichtige leerlin gen. Ook wordt voorgesteld het schoolgeld in één keer te innen. Daardoor is het moge lijk de 140 miljoen nog in '85 bij elkaar te sprokkelen. Het voorstel tot schoolgeldhef fing is door Deetman al ver schillende malen bij de Twee de Kamer op tafel gelegd en even zovele malen resoluut verworpen. De bewindsman heeft zich evenwel verplicht 140 miljoen gulden op zijn be groting te bezuinigen en geeft daarom maar meteen een al ternatieve ombuigingsmoge lijkheid: invoering van een stelsel van eigen bijdragen, waarbij de „onderwijsconsu- ment" een percentage van de kosten van het onderwijs zelf moet jgaan betalen. Naarmate het niveau van de opleiding hoger is, zal ook de eigen bij drage hoger uitvallen. DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) kon digt in zijn begroting een groot aantal wetsontwerpen aan, die in het komende parlementaire jaar bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Eén daarvan betreft een wijziging van de bepalingen over de vakan tieduur, die in het Burgerlijk Wetboek zijn opgenomen. Het is de bedoeling dat de huidige minimum-vakantie duur van drie weken (15 werkdagen), die nog voor veel werknemers geldt, wordt verlengd. Het is nog niet bekend hoeveel extra vakantiedagen erbij komen. Ook zal worden voorgesteld de mogelijkheid tot opbouw van va kantiedagen tijdens ziekte te beperken. Verder zal het wetsont werp een nieuwe regeling bevatten omtrent vakantie-aanspra ken van werknemers die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn. De SER zal aan het eind van dit jaar een advies over de nieuwe vakantiewetgeving uitbrengen. Daarna zal het wetsontwerp worden ingediend. Voorts kondigt Korthals Altes onder meer de volgende wetsont werpen aan: een ontwerp met strafbepalingen voor ernstige gevallen van „milieucriminaliteit". Het plan daartoe is ontstaan naar aanlei ding van de vele gifvondsten in ons land; een nieuwe regeling betreffende het kiesrecht voor gedeti neerden. Tot nu toe mochten gevangen niet aan verkiezingen meedoen; die uitsluiting zal voortaan slechts voor een beperkte categorie gevangenen gelden; nieuwe bepalingen omtrent de controle op briefwisselingen van gedetineerden; een ontwerp dat verkrachting binnen het huwelijk strafbaar stelt; vereenvoudiging van de regels die gelden voor adoptie van buitenlandse kinderen; een verbeterde regeling voor de teruggave van door de politie inbeslaggenomen voorwerpen. DEN HAAG Minister De Ruiter (Defensie) wil een wij ziging aanbrengen in het vrij- stellingsbeleid ten aanzien van de militaire dienstplicht. Op zijn ministerie wordt daartoe een wetsontwerp voorbereid, zo blijkt uit de Defensiebegro ting. Het is de bedoeling dat de in de Dienstplichtwet genoemde „algemene vrijstellingsgron- den" (bijvoorbeeld vrijstelling wegens broederdienst of we gens onmisbaarheid in een be drijf) voor hét merendeel wor den afgeschaft. Inplaats daar van zal van geval tot geval worden bekeken of iemand voor vrijstelling van dienst plicht in aanmerking komt. Eind dit jaar zal bij de Tweede Kamer het langverwachte wetsontwerp over de behande ling van zogeheten „totaalwei geraars" worden ingediend. Totaalweigeraars vormen een probleem omdat deze dienst plichtigen elke bemoeienis met Defensie afwijzen en derhalve ook geen beroep wensen te doen op de Wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst De begroting van defensie be vat overigens weinig nieuwe elementen, omdat het meren deel van de bestaande plannen het afgelopen voorjaar al uit voerig in de Tweede Kamer ter sprake is gekomen bij de behandeling van de Defensie nota. het tienjarenplan voor het defensiebeleid. Volgens de begroting is voor 1985 ruim 13 miljard gulden voor Defensie uitgetrokken. j$N HAAG Het be- lorderen van de mensen- ïhten is niet langer de eksteen van het buiten- ids beleid, zoals dat het g^al was sinds het kabi- t-Den Uyl. Minister lin den Broek (Buiten- I idse Zaken) wil nog Ichts spreken van een hoofdpijler" van beleid. j wijst erop dat hij „ook arjdere belangrijke ver antwoordelijkheden /eft". bsi lgens Van den Broek wil I niet zeggen dat de regering jemaal geen voortrekkersrol u%r wil spelen in de wereld. e^l meent hij dat het kabinet zich zo veel mogelijk eerst moet verzekeren van de steun van met name de partners in de Europese Gemeenschap of andere gelijkgezinde landen. Van groot belang acht hij ook het werk van de organisaties, die zich inzetten voor de men senrechten. Ook brengt de mi nister naar voren dat een mensenrechtenbeleid, dat ge dragen wordt door een grote mate van overeenstemming in de Tweede Kamer en de pu blieke opinie, „internationaal aan overtuigingskracht zal winnen en in dat opzicht doel treffender zal zijn". Hij wijst op het risico „dat men door een al te grote voortvarend heid minder ernstig wordt ge nomen". De relaties met Zuid-Afrika vormen een voorbeeld van het beleid dat minister Van den Broek voor ogen staat. Ener zijds streeft hij. naar opvoering van de internationale druk op dit land, maar anderzijds keert hij zich tegen eenzijdige stap pen van Nederland. Wel is Van den Broek inmiddels in overleg getreden met werkge vers en werknemers om te be zien hoe het investeringsge drag van Nederlandse bedrij ven in Zuid-Afrika zo effectief mogelijk kan worden beïn vloed. Ook het toelaten van vreem delingen plaatst de minister in het kader van zijn mensen rechtenbeleid. Volgens hem is het afkomstig zijn uit een land, waar mensenrechten geschon den worden, niet voldoende om als vluchteling te worden aangemerkt. Er moet sprake zijn van een „gegronde vrees" voor vervolging of bedreiging met de dood. Bovendien meent de minister, met de Hoge VN- Commissaris voor de Vluchte lingen (UNHCR), dat opvang van vluchtelingen in beginsel in de eigen regio dient plaats te hebben. Alleen als dat niet mogelijk blijkt, wil de regering vluchtelingen opnemen, Zij het wel „naar vermogen". Jaar lijks kunnen maximaal 250 mensen worden toegelaten zonder nadere beslissing van de ministerraad. Dat is exclu sief de Vietnamese bootvluch telingen, die door Nederlandse schepen worden gered, en de gezinsleden van reeds hier wo nende vluchtelingen. Ook zij zijn welkom. DEN HAAG Dé huidige Koude Oorlog is de schuld van de Sovjet-Unie, constateert minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) in zijn begroting. Het plaatsen door de NAVO van middellange-afstandsraketten in West-Europa heeft de Sovjets volgens hem gebracht tot een verharding van hun buitenlands beleid. Het Kremlin probeert op die manier plaatsing van nog meer NAVO-raketten tegen te gaan en verdeeldheid te zaaien tus sen de Europese NAVO-partners en de Verenigde Staten". Bovendien lijkt er het Kremlin veel aan gelegen „niets te doen dat zou kunnen bijdragen tot een herverkiezing van de huidige Amerikaanse president," aldus Van den Broek. Of het opvoeren van de spanning dit effect heeft, valt volgens de minister nog „te bezien". Meer fundamentele oorzaken van de verkilling in de Oost- West-relaties zoekt de minister in de verschillen tussen de beide maatschappelijke systemen en de opvattingen der bei de supermachten. Zo zou het Kremlin het begrip ontspan ning steeds beperkt hebben tot die terreinen, „waar dit haar welgevallig was". De niet-aflatende versterking door de Sovjet-Unie van haar conventioneel en nucleair militair vermogen, de voortgaande schending van de mensenrechten in de communistische landen, de directe dan wel indirecte inmenging in de Derde Wereld, alsmede de ontwikkelingen in en rond Polen die de minister signaleert, vormen volgens hem het bewijs van zijn stelling. Hij concludeert dat er alle aanleiding is tot beduchtheid omtrent Sovjet-bedoelingen. Van den Broek meent dat het derhalve van het grootste be lang is aan Westerse zijde een voldoende (geloofwaardige) defensieve capaciteit in stand te houden. -i Derde Wereld extra aandacht Lor platteland en industrie IN HAAG Nederland zal volgend jaar 4,6 miljard gulden ontwikkelingssamenwerking uitgeven. Dat is ruim 250 /a5oen meer dan dit jaar. Zware accenten zullen worden gelegd ,nle plattelandsontwikkeling en de industriële ontwikkeling in jtlerde wereld. it dat laatste betreft zal, zoals minister Schoo al eerder heeft '"gekondigd, meer worden samengewerkt met het Nederland- bedrijfsleven. Bij de plattelandsontwikkeling gaat het vooral verbetering van de landbouw- en voedselproduktie in de arme landen. Verder zal de leefsituatie op het platteland worden verbeterd door uitbreiding van de gezondheidszorg, verbetering van de drinkwatervoorziening en hulp bij het opzetten van een. goede energievoorziening.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15