Gezonde, werkende kostwinner gaat erop vooruit Pakket lastenverlichting 1,5 miljarcl VROUWEN WORDEN GEHOLPEN Leven wordt lil procent duurd»- EcidócSomcmt HpHfHmmmmmmn J I II I I I Korter werken bij overheid levert 12.000 banen op Belastingontduiking wordt moeilijker WEGENBELASTING BLIJFT Kabinet moet dit jaar nog twee miljard len< Opbrengst aardgas schiet omhoog MINISTER ZAL VERHOGING GASPRIJS DESNOODS AFDWING!» BINNENLAND DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 PA( J] DE WERKLOOSHEID («uguttu» igs4> 0 90 100 190 200 290 300 390 400 490 900 990 800 890 700 790 800 890 «00 I Optndaand* «raag naar paraonaal nnp gr 06 BELASTING- an PROUEDRUK De sociale uitkeringen krachtens ww, wwv en wao gaan volgend jaar omlaag naar 70 procent. DEN HAAG Volgend jaar kan de koopkracht van vrijwel alle groepen inkomenstrekkers worden gehandhaafd of zelfs ver beterd. In zijn begroting voor 1985 stelt minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) dat alleen bepaalde catego rieën uitkeringsgerechtig den en tweeverdieners erop achteruit zullen gaan. De Koning noemt algemene loonsverhogingen in 1985 on gewenst, omdat zij een nade lige uitwerking hebben op het economisch herstel en de werkgelegenheid. Bovendien zijn ze niet nodig, omdat on der meer door verlaging van de premies, de koopkracht van werknemers in 1985 stijgt. Dat is mogelijk doordat er volgend jaar in de sociale zekerheid wederom wordt bezuinigd en wel voor 2,5 miljard gulden. Vooruitlo pend op de wijziging van het stelsel van sociale zekerheid per 1 juli 1985, gaan de uitke ringen krachtens de ww, wwv en wao per 1 januari omlaag naar 70 pet. Dit levert de staat 1,1 miljard gulden op. De maatregelen in de Ziektewet, onder meer een verlaging van de uitke ring van 80 naar 75 pet, zijn goed voor een besparing van 900 miljoen. De bevriezing van de uitkeringen en de kinderbijslag levert 300 mil joen op. De wijziging ver haalsrecht in de bijstand 100 miljoen, evenals de intensi vering van het beleid ter be strijding van misbruik en fraude. Het gebruikelijke jaarlijkse koopkrachtplaatje (mini mum, modaal, tweemaal mo daal enz.) komt in de begro ting niet meer voor. Als re den wordt aangevoerd dat achter deze inkomensni- veau's groepen inkomens trekkers schuil gaan van verschillende omvang. Bo vendien ging het oude plaat je in alle gevallen uit van het standaardgezin: man (kost winner), vrouw en twee kin deren. Alleenstaanden en tweeverdieners kwamen er niet in voor. Achteruit Maar ondanks het positieve koopkrachtbeeld dat het ka binet herhaaldelijk schetst, blijken arbeidsongeschikten en langdurig werklozen (wao'ers en wwv'ers) er in 1985 met respectievelijk 5 en 2 pet op achteruit te gaan. Het besteedbaar inkomen van de categorie tweeverdie ners gaat eveneens maximaal 3 pet. omlaag. Mensen die in 1984 van een minimum moesten leven en op grond daarvan nu nog een extraatje krijgen, moeten volgend jaar rekening hou den met een daling van hun koopkracht met 3 pet. Vol gend jaar komt hun extra toeslag te vervallen. Volgens het kabinet blijft de koop kracht van de sociale mini ma in 1985 namelijk op peil en derhalve kan een koop krachttoeslag voor de echte minima achterwege blijven. Alleen zij die al meerdere ja ren van een minimum rond moeten komen, kunnen nog van die voorziening profite ren. Dat de meerjarige echte mi nima in 1985 te maken zullen krijgen met een koopkracht verlies van 3 pet, heeft te maken met zogenaamde „na- ijlingseffect". Met de eenma lige uitkeringen die vanaf 1981 jaarlijks zijn gegeven is namelijk de koopkrachtda ling niet ongedaan gemaakt, doch slechts vertraagd aan de echte minima doorgege ven. Structurele maatregelen die een al te grote achteruitgang van de minima moeten te gengaan, wijst de minister af. De afstand tussen het inko men van de meerjarige echte minima en dat van de moda le inkomensontvanger wordt van jaar tot jaar kleiner als de laatste groep wel en de minima geen koopkrachtver lies zullen ondervinden. Volledig gezond Salarissen van ambtenaren en trendvolgers blijven ko mend jaar nagenoeg gelijk of verbeteren iets. Voor werk nemers in de bedrijven neemt de koopkracht, na in levering van de prijscompen satie, nog met 1 2 pet toe (modaal). Deze verbetering betreft overigens alleen „volledig gezonde" werknemers. In verband met maatregelen in de Ziektewet ontstaat bij een gemiddeld verzuim een koopkrachtverlies van maxi maal 1 tot 1,5 pet. In dat ge val neemt de koopkracht in 1985 voor de modale werk nemer nog maar toe met 0,5 pet. DEN HAAG Het kabinet kondigt een aantal maatregelen aan, die gericht zijn op de emancipatie van de vrouw. Er is onder meer 35 miljoen gulden uitgetrokken ten behoeve van vrouwen die opnieuw willen gaan werken. Hiertoe is besloten in verband met de ongunstige positie van vrouwen op de ar beidsmarkt. Mede hierdoor kunnen vrouwen evenredig profi teren van de mogelijkheden die de arbeidsbureaus hebben om mensen aan een tijdelijk of vaste baan te helpen. Ook de intensivering van her- en bijscholing zal vrouwen meer kans moeten geven op werk. Er zal worden getracht de beroepskeuze minder op traditionele beroepen te richten. Vrouwen, die een eigen bedrijf willen beginnen maar die via de gebruikelijke kanalen niet kunnen komen aan het beno digde startkapitaal, komen onder bepaalde voorwaarden in aanmerking voor een renteloze lening van de overheid. In aow en de wwv worden vrouwen, conform de derde Euro pese richtlijn inzake gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid, gelijk behandeld als man nen. Voor de wwv, waarop gehuwde vrouwen als zij geen kostwinner zijn, geen recht hebben, geldt een overgangsrege ling tot 1 juli 1985 wanneer een nieuw stelsel van sociale ze kerheid in werking treedt. Deze overgangsmaatregel houdt in dat ook gehuwde mannen slechts in aanmerking komen voor een wwv-uitkering, wanneer zij kostwinner zijn. Wat betreft de aow krijgen gehuwde mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder ieder recht op een eigen aow-pensioen van 50 pet van het nu geldende pensioen, dat voorheen altijd aan de man werd uitgekeerd. Wat betreft de bestrijding van sexueel geweld tegen vrouwen en meisjes zal onder meer eind dit jaar een start worden ge maakt met een centraal klachtenbureau voor ongewenste in timiteiten in arbeidssituaties. DEN HAAG Het kabinet wil ambtenaren en trendvol gers volgend jaar opnieuw één procent korter laten werken. Deze arbeidstijdverkorting zal gepaard moeten gaan met een herbezetting van 85 pet, wat overeenkomt met 12.000 nieu we banen. De totale kosten die met deze herbezetting zijn ge moeid, bedragen 600 miljoen gulden en komen ten laste van de algemene middelen. De ar beidstijdverkorting kan, aldus het kabinet, in de overheids sector slechts bescheiden zijn in verband met de noodzaak tot terugdringing van het be grotingstekort. Het kabinet heeft 710 miljoen gulden uitgetrokken voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Daarvan wordt 100 miljoen bestemd om 16.000 langdurig werkloze jongeren via het overheidsuitzendbu- reau „Start" aan tijdelijk werk bij overheid en bedrijfsleven te helpen. De programma's van het be staande Jeugdwerkplan wor den voortgezet. Dit plan be helst cursussen voor voortijdi ge schoolverlaters, werkgele genheidsprojecten en sociaal- cultureel werk voor jongeren. Het kabinet doet een dringend beroep op de werkgevers in de trendsector om een aandeel te leveren aan dit plan. Dat zou in 1985 kunnen leiden tot een instroom van zo'n 24.000 jon geren. In het onderwijs wor den voor de komende twee jaar 8.000 tijdelijke arbeids plaatsen voor jonge leerkrach ten geschapen. De overheid als werkgever (rijk, lagere overheden en kwartaire sector) zal de deel neming aan het leerlingwezen verdubbelen en een evenredig aandeel leveren bij het be schikbaar stellen van stage plaatsen. Het aantal leer-ar- beidsplaatsen, voornamelijk in de administratieve sfeer, zal fors worden uitgebreid. Alle jongeren die dat willen, moe ten een beroepsopleiding kun nen volgen, luidt het streven van het kabinet. In een toelichting op de begro ting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zegt minis ter De Koning dat dit jaar voör het eerst sinds jaren de afbraak van de werkgelegen heid tot staan is gebracht. Voor 1985 voorspelt hij weer een toename van het aantal banen en een stabilisering van de werkloosheid. DEN HAAG Verenigingen, stichtingen en andere niet-belas- tingplichtige lichamen zullen weldra wettelijk worden verplicht gegevens te verstrekken en hun boekhouding open te leggen ten behoeve van de belastingheffing bij derden. Ook komt er een voorschrift om degene, bij wie de onderne mingsadministratie van een ander is ondergebracht, te verplich ten die administratie over te leggen. De administratieve ver plichtingen van ondernemers zullen in het kader van de belas- tingfraudebestrijding nader worden geregeld. In het kader van die fraudebestrijding zullen de strafbepalingen voor onjuiste aangiften worden verzwaard. Verwacht wordt, dat dit afschrikwekkend zal werken. Ook zal de mogelijkheid van het opleggen van een navordering voor de inkomstenbelasting wórden verruimd; het zal dan niet meer nodig zijn, dat zich een „nieuw feit" heeft voorgedaan. Financiën gaat zelf ambtenaren opleiden Rente over tegoed en schuld fiscus DEN HAAG Nog dit najaar zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarin een renteregeling voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting wordt voorgesteld, zo heeft staatssecretaris Ko ning van Financiën aange kondigd. Onder bepaalde voorwaarden zal rente worden vergoed over te rug te geven belastingbe dragen en zal rente wor den berekend over te beta len bedragen. DEN HAAG „De perso neelsvoorziening van een aan tal categorieën van functies op het ministerie van Financiën baart zorgen", schrijft minister Ruding in de begroting van zijn departement. „Het wordt steeds moeilijker sommige groepen academici te werven en voor het ministerie te be houden". De minister kondigt aan, dat in 1985 door zijn mi nisterie een vakopleiding „openbare financiën voor ho gere ambtenaren" zal worden gestart. In 1986 zal vermoede lijk een begin worden gemaakt met een dergelijke opleiding voor middelbare ambtenaren. Rijksmunt slaat gouden dukaten DEN HAAG De Rijksmunt zal volgend jaar dertigduizend gouden dukaten slaan, met name ten behoeve van verzamelaars. Er zal in 1985 geen 50-gulden-muntstuk worden uitgegeven. Voor het overige maakt de Rijksmunt volgend jaar 192 miljoen munten (7 miljoen rijksdaalders, 20 miljoen guldens, 45 miljoen kwartjes, 45 miljoen dubbeltjes en 75 miljoen stuivers) met een totale waarde van 57miljoen gulden. DEN HAAG De motorrijtuigenbelasting wordt niet afge schaft, zo heeft het kabinet medegedeeld. Het aanvankelijke plan om in plaats van die belasting een heffing op de verbruikte brandstof in te voeren, zou volgens het kabinet te veel nadelen opleveren voor het beroepsgoederenvervoer over de weg en voor de automobielbranche. Wel wordt er nu aan gedacht, de motorrijtuigenbelasting de vorm van een houderschapsbelasting te geven: betalen dus voor het bezit van een auto, ook als men een periode niet rijdt. DEN HAAG Het leven zal in 1985 slechts l)n< duurder worden. Het kabinet rekent op eenn prijsstijging van 1,5 procent, wat twee procent h is dan voor dit jaar wordt verwacht. Aang%€ wordt dat de koers van de Amerikaanse dollar \ftl jaar niet verder zal stijgen, zodat de invoerprijzjns hoger zullen worden. Ook de gematigde loonon r ling zal een rol spelen bij de geringe inflatie ii)St Meer dan de helft van de verwachte prijsstijging (0,8 de rijksoverheid al op haar geweten door de komende hoging van vier procent en het optrekken van de gaspi cent (incl. btw 3,6 cent) per kubieke meter. Ook lagere den kunnen hun tarieven overigens nog gaan verhogei poging meer geld binnen te krijgen. Voor sommigen groepen burgers heeft de rijksoverhrf' naast nog pijnlijke verrassingen in petto: F leerplichtigen (12 tot 16 jaar) moeten schoolgeld gaanf Als alternatief hiervoor wordt het duurder maken van f men van onderwijs achter de hand gehouden; de kinderbijslag wordt bevroren; het openbaar vervoer wordt op 1 april 1985 duurdef metro en bus tien procent, de trein drie procent. Het inf) centage komt daar mogelijk nog bovenop. De tarieveL kan overigens lager uitvallen als de vervoersbedrijven f eind van dit jaar aangeven hoe op andere wijze kan woji zuinigend; f lokaal telefoneren wordt vanaf begin 1986 duurder, waarschijnlijk valt in 1985 toch niet te ontkomen aan f ging van de posttarieven. Meevallers Tegenover al die tegenvallers staan ook meevallers. Vej premies zullen in 1985 omlaag gaan en ook aan de fiscJ grote groepen mensen minder af te dragen. Zo komt belastingverlaging (vooral voor werkende alleenvta van 485 miljoen gulden; de inflatiecorrectie wordt voor 100 procent doorgevoT tien procent van het verkoopbedrag van de oude wor worden afgetrokken van de belasting in geval men vani werk moet verhuizen; startende bedrijven krijgen een extra zelfstandigenal 2000 gulden; de dividendvrijstelling voor de inkomstenbelasting w$N dubbeld tot 1000 gulden. jnk Verder mag verwacht worden dat de elektriciteitsprijzejuc gaan en internationaal telefoneren goedkoper wordt. AVor van de superheffing op melk zullen veel boeren hu^. I naar de slacht brengen, zodat ook rundvlees in prijs om} in Consumptie Als gevolg van premie- en belastingverlagingen zal de1, liere consumptie volgend jaar voor het eerst sinds I!10"3 licht toenemen. Overigens zijn de totale binnenlandse gen, waarvan de particuliere consumptie deel uitmaal verwachting in 1984 niet gedaald, maar nog met ééh!jV toegenomen. Dat is te danken aan de flink aantrekkenc1 s teringen. j*1 Dat zonder het van overheidswege bevorderen van de cru' tie tóch meer wordt geïnvesteerd is voor minister Rif®1, bewijs dat voor de zogenaamde vraaguitval niet hoeft tiet gevreesd. „Flink bezuinigen blijkt wel degelijk hand iti 4,1 kunnen gaan met een duidelijk herstel", zegt hij trots.P land heeft nog steeds een hoog consumptieniveau, zowr leken met de ons omringende landen als met 1973 toer nomische crisis zich aankondigde". Ook al wordt er weer meer geconsumeerd en geïnveste1 I! voeren we als land nog steeds aanzienlijk meer uit dai8 n porteren. Door de gematigde loonontwikkeling en de vl~ lage inflatie van 1,5 procent zal Nederland zijn concurre tie nog verder kunnen versterken. Het overschot opl~~ lingsbalans zal door dit alles nog verder toenemen: vai 17 miljard gulden. DEN HAAG De geldhonger van het kabinet voor 1984 is nog niet geheel gestild. In de komende maanden zal nog twee miljard gulden moeten worden geleend op de kapi taalmarkt. Dat komt bij de 35 miljard, die in de eerste drie kwartalen reeds was binnen- Het bedrag van 37 miljard gul den is enerzijds nodig ter dek king van het begrotingstekort van 1984 (31,2 miljard gulden) en anderzijds voor de aflossing van bestaande schulden. De staat heeft op dit moment een totale schuld van bijna 174 miljard gulden, een dikke twintig miljard meer dan eind vorig jaar. Over deze schuld moet dit jaar ruim 17 miljard gulden rente worden betaald en bijna 6 miljard a^ sing. Omdat er telke 1 nieuwe leningen moei*" den gesloten is volg, nóg meer geld nodig ^N te (20 miljard) en aflofdl miljard). ;ht eki ids ^■gnmnn^'a] DEN HAAG De overheid denkt volgend jaar 20,6 miljard gul den uit de verkoop van aardgas binnen te krijgen. Dat is weer aanzienlijk meer dan dit jaar, wanneer er volgens minister Van Aardenne 19,85 miljard gulden in de schatkist zal vloeien. Ove rigens is dat bedrag weer 1,5 miljard gulden groter dan het be drag, waarvan de regering aan het begin van dit jaar nog uit- ging. In de begroting van Economische Zaken is voor de vaststelling van de gasbaten in 1985 gerekend met een dollarkoers van drie gulden. De dollarkoers bepaalt in hoge mate de prijs van zware stookolie waaraan de gasprijzen voor de industrie, de elektricti- teitscentrales en de export gekoppeld zijn. Aangezien de dollarkoers al geruime tijd hoger staat dan drie gulden, is het mogelijk dat de inkomsten uit de gasverkoop in 1985 nog beduidend hoger zullen uitkomert dan de voorziene 20,6 miljard gulden. De dollarkoers werkt met een half jaar ver traging door in de gasprijzen. Elk dubbeltje koerswinst betekent 250 miljoen gulden extra DEN HAAG De sociale premies die door werkge vers worden betaald gaan in 1985 met ruim een pro cent omlaag. Dit betekent een lastenverlichting voor het bedrijfsleven van 1150 miljoen gulden. Omlaag gaan de werkgeverspremies aaw, Ziektewet, wao en Ziekenfondswet. Daarnaast heeft het kabinet nog 350 miljoen gulden voor lastenverlichting uitgetrokken. Uit dat bedrag worden onder meer navolgende maat regelen betaald. Om werknemers aan te zetten ook buiten hun woonplaats een baan te aanvaarden en daarvoor te verhuizen, kunnen zij voort aan tien procent van de verkoopprijs van hun oude woning af trekken voor de loon- en inkomstenbelasting; de vrijstelling die kleine bedrijven hebben voor het betalen van vermogensbelasting wordt uitgebreid; het bedrag dat jaarlijks belastingvrij uit dividenden ontvangen mag worden, gaat omhoog van 500 naar 1000 gulden om het ko pen van aandelen in bedrijven te stimuleren; startende ondernemingen zien voortaan hun zelfstanPe] rek de eerste drie jaar jaarlijks met 2000 gulden omhotw gft boeren krijgen compensatie als zij minder exportsubsi vangen; Ige 1 ni lem de opkoopregeling van melk; verlaging van de keuringskosten voor boeren en tuifer verlaging van de keuringskosten voor het bedrijfslef 11 kader van de Warenwet. DEN HAAG Minister Van overgaan, als de Gasunie en laging van de stroomtarieven. butie. Dit zal moeten gebeu- Aardenne (Economische Za- de Vereniging van Gasbedrij- Er zijn overigens grote veran- ren door andere bedrijven, die ken) zal de verhoging van de ven (Vegin) geen overeen- deringen op komst. Het aantal ook de distributie van warmte gasprijs met drie cent per ku- stemming over een prijsver- elektriciteitsproducenten en gas verzorger.. Dit bespaart bieke meter (exclusief btw) op hoging voor 1985 bereiken, daalt geleidelijk tot vijf. Zij geld en is voor de verbruiker 1 januari desnoods wettelijk Tegenover het duurder wor- zullen zich niet meer bezig gemakkelijker. Van Aarden- afdwingen. Hij zal daartoe den van het gas staat een ver- mogen houden met de distri- ne wil dit plan wettelijk rege len, tenzij het bedrijfsleven teitsnet. De SEP, het zelf met soortgelijke voorstel- werkingsverband v. len komt. Een energiedistri- stroombedrijven, zal butiebedrijf moet minstens leen nog bezig houdej 75.000 woningen bedienen. De planning, import en K minister ziet af van zijn plan heer van het elektriciu voor een nationaal elektrici- net.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14