troepen uit Tsjaad Voor Pietje Precies. Sinisters van financiën leggen G begrotingsdiscipline op brieven van lezers 8" CeicLe Sotutmt Mao's Grote Sprong eiste zeker tien miljoen levens Nazi-rechters aangepakt KRASSENDE FRANS-LIBISCHE OVEREENKOMST LESTIJNEN HERDENKEN |aSSAMOORD dSABRA EN CHATILA Giscard bereidt terugkeer voor Taklift probeert voorschip Mont Louis open te zagen GENLAND fieidae (Botvuwt DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 i rei Jtade bij Italiaans- serse grens beëindigd SO De blokkade door vracht- jhauffeurs van de Italiaans-Zwit- nsovergang bij Chiasso is giste- jindigd. De Italiaanse autoriteiten de demonstrerende chauffeurs llijk toegezegd de douaneformali- e vereenvoudigen en het aantal ;rs uit te breiden. Hiermee is een ikomen aan een actie die vorige 'oensdag begon. De vrachtwa- ffeurs hebben laten weten, dat Italiaanse douane een proeftijd x weken geven. Wanneer na die wordt vastgesteld dat er nog geen wezenlijke verbeteringen ;etreden, kunnen nieuwe acties verwacht. Eichmann-jager Arbel overleden TEL AVIV Jehuda Arbel, het "brein" van het Israëlische team dat de voormalige SS-of- ficier Eichmann opspoorde en in 1960 naar Israël ontvoerde, is op 63-jarige leeftijd overle den. De in Duitsland geboren Arbel ontdekte Eichmanns adres in Argentinië en maakte de ontvoering mogelijk. Tol kort voor zijn dood was Arbel die hartklachten had, een ac tieve agent van de Israëlische geheime dienst. Eichmann werd na een maandenlang proces door een rechtbank ir Jeruzalem terdoodveroordeelc en in mei 1962 terechtgesteld. CIA leverde vliegtuigen aan anti-Sandinisten WASHINGTON De aanval van anti- Sandinistische guerrillastrijders op een militaire school in Santa Clara (Nicara gua) twee weken geleden is uitgevoerd met luchtsteun van drie vliegtuigen die door de CIA zijn geleverd. De vliegtui gen beschikken tevens over raketten. Dit schrijft de Washington Post. Vol gens het blad werden vorig jaar zeven Cessna-02 door de Nationale Garde in New York overtollig verklaard. Vervol gens kwamen ze ter beschikking van de landmacht, die ze in samenwerking met de CIA voor geheime operaties inzette. Bij de aanval op Santa Clara kwamen twee huurlingen met de Amerikaanse nationaliteit om het leven. Neer gestort Acht mensen kwamen om het leven en tien werden ernstig gewond, toen hun vliegtuig neerstortte tijdens de landing op 1 zaS De bekendmaking van de Frans-Libische s eihkomst, die voorziet in poedige terugtrekking '^troepen van beide lan- !*el Tsjaad, heeft de inter- ^uMe politieke wereld in j^nate verrast. De over- list, die achter de scher- oor Frankrijk en Libië >wprkt heeft in het bij- de%Tsjadische regering getroffen, omdat zij j de geheime onderhan- ;n betrokken is geweest. 1 de Tsjadische minister aitenlandse zaken, Las- iteren nog in Parijs was, ?jhü het nieuws over de terugtrekking van de Franse Libische troepen uit de persbe richten vernemen. A& alles volgens plan verloopt, zal op 25 september een begin ge maakt worden met de terug trekking van de Libische en Franse troepen. Half novem ber moet deze operatie zijn be ëindigd. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Cheysson, be nadrukte gisteren dat aan de Frans-Libische overeenkomst een heel simpel principe ten grondslag ligt. „Als de Libi sche troepen in Tsjaad blijven, dan blijven daar ook Franse troepen. Als zij vertrekken, dan vertekken wij ook", aldus Cheysson. Cheysson was het afgelopen weekeinde in de Li bische hoofdstad Tripoli en heeft daar met kolonel Kha- daffi en diens minister van buitenlandse zaken, Triki, de laatste hindernissen weggeno men voor de terugtrekking van de Franse en Libische troepen. In Tsjaad zijn 3.000 Franse en ongeveer 5.000 Libi sche troepen gestationeerd. De Tsjadische regering heeft nog steeds niet officieel gerea geerd. In de Tsjadische hoofd stad N'Djamena wordt er voorshands vanuit gegaan dat Libië jiiet al haar troepen uit Tsjaad zal terugtrekken. De Tsjadische minister van bui tenlandse zaken, Lassoe, wijst er op dat Libië nooit het noor delijke grensgebied van Tsjaad, de zogenaamde Aoezoe-strook, zal opgeven. Daar verblijven al jarenlang Libische militairen en Kha- daffi heeft dit gebied min of meer ingelijfd. Cheysson, die gisteren blijkbaar de regering- Habré gerust wilde stellen, liet weten dat „wij waarschijnlijk gedwongen zullen zijn om te rug te keren, als zich nieuwe agressie voordoet en als Tsjaad daarom vraagt". Op verzoek van president Ha- bré zond Frankrijk in augustus vorig jaar troepen naar Tsjaad. Aanleiding tot dit verzoek vormde het beleg van de noor delijke Tsjadische garnizoens stad Faya Largeau. Het beleg werd uitgevoerd door Tsjadi sche opstandelingen onder lei ding van oud-president Oued- dei. Deze wordt door Libië ge steund. Tijdens het beleg van Faya Largeau voerde de Libi sche luchtmacht aanvallen uit. Na de verovering van Faya Largeau zou voor de Tsjadi sche opstandelingen de weg naar N'Djamena open zijn ko men te liggen, als Franse troe pen niet hadden ingegrepen. 'be. ktdET/JERUZALEM De moord op honderden Palestijnse defs. die twee jaar geleden geleden is plaatsvond in de vluch- rfo;nkampen Sabra en Shatila in Beiroet, is gisteren massaal :ht door de Palestijnen. vet e/rfogingen door Palestijnen in de door Israël bezette westelij- ur/daanoever en de strook van Gaza traden Israëlische troe- ndp met traangas- en drukgranaten. Deze laatste veroorzaken eplploffing een zware knal en een schokgolf, maar geen let- mtft felst betoogden Palestijnen uit vluchtelingenkampen bij Ie Hah en Bethlehem op de westelijke Jordaanoever. Vele \e lijnen werden gearresteerd. tot Israëliërs werden gewond toen op de westelijke Jordaan- ■eieen autobus werd beschoten. Enkele inzittenden schoten ■n waardoor twee Palestijnen gewond raakten. Bij de kam- n iabra en Shatila aan de rand van Beiroet verzamelde zich en zeker tienduizend Palestijnen en Libanezen. Dit ge ide onder het toeziend oog van de sji'itische Amal-militie, fet grootste deel van West-Beiroet beheerst. NAVO op oefening Een soldaat van het Brit se leger in West- Duitsland si muleert het leggen van een mijn on der de brug over het ri viertje de Leine in de buurt van Hannover. De manoeu vre maakt deel uit van de jaarlijkse herfstoefe- ningen van de NAVO in W-Duitsland. ionze correspondent Aad Jongbloed) 5SEL De ministers financiën blijken tij hun informele bij- pmst in het weekein- 1 het Ierse Co Clare greep naar de macht Europese Gemeen- te hebben gedaan, flans op succes werd Jen tijdens de Raden |ninisters van Buiten- Je Zaken en Land- in Brussel groot ge ld, ondanks verzet enkele EG-bewinds- "h van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse staatssecreta ris voor Europese Zaken, dr. Wim van Eekelen, zei niet on gelukkig te zijn over de grote re rol, die de ministers van Fi nanciën zich hebben toebe deeld. „Zij hebben het voor touw genomen om de financië le perikelen van de Gemeen schap de baas te worden. Ik vind dat een goede ontwikke ling. We hebben nu de ingre diënten om eruit te komen". Ook minister van Landbouw, ir. Gerrit Braks, vond niet dat de Landbouwraad onder cura tele gesteld wordt. „Ons stand punt is altijd geweest dat er meer begrotingsdiscipline moet komen, anders komen we vroeg of laat in de proble men. Tot dusver was de positie van de ministers van Finan ciën in de EG uiterst schraal. Ze krijgen nu de sterkere posi tie in de besluitvorming bin nen Europa. Ik voel me er wel gelukkig mee". In Co Clare spraken ministers van Financiën af dat de Euro pese Commissie, het dagelijkse bestuur van de EG, elk jaar de financiële behoefte moet aan geven plus de inkomsten die worden verwacht. De minis ters van Financiën zullen dan steeds uiterlijk op 1 maart de financiële enveloppe depone ren bij de andere Raden van ministers. Dat houdt een be perking in van de bevoegdhe den van de ministers van Bui tenlandse Zaken, die tot dus ver altijd de begroting vast stellen. Ook de ministers van Landbouw, die 65 procent van de EG- begroting onder hun beheer hebben, zullen de richtlijnen van de collega's van Financiën niet langer kunnen negeren. Over de aanvullende begro ting voor dit jaar, die een te kort van 2,5 miljard gulden moet dekken, kwamen de mi nisters van Buitenlandse Za ken gisteren nog niet tot over eenstemming, hoewel de Euro pese Commissie voorspelt dat eind oktober de Europese kas Tiendaagse r ouderen RSFOORT De vierde jkse Platen Tiendaagse dit jaar in Rotterdam 10 tot en met 20 oktober {jden. „We beogen met Campagne vooral de fre- jlie van het bezoek aan de Jizaak van de wat oudere "ment te stimuleren, door Ipdruk te leggen op het Ée karakter en de emotio- waarde, die de geluids- ,jr voor iedereen heeft", de voorzitter van de ting Platen Tiendaagse, jpaasterland. aten Tiendaagse wordt in rfftotterdamse Ahoy' op sdag, 10 oktober ingeluid een gala, waarop een jjaantal artiesten optreedt. Amerika komen The jkr Brothers, uit Zweden Frida en uit Zwitserland po Diethelm/Famulari. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Valéry Giscard d'Estaing, die van 1974 tot 1981 president van Frankrijk was, keert na drie jaar van betrekkelijke anonimiteit te rug in het Franse politieke leven. De man wiens lange naam in de Franse pers met het oog op de ruimtewinst vaak wordt teruggebracht tot de afkorting VGE, is aan staande zondag de belang rijkste kandidaat in de eerste ronde van deelverkiezingen in het departement Puy de Döme voor een zetel in de Nationale Vergadering in Pa rijs. Met op zijn programma ook nog een verkiezing in de plaatselijke gewestraad hoopt Valéry Giscard d'Estaing de 58- jarige Giscard d'Es taing een solide basis te leg gen voor zijn kandidatuur voor het presidentschap van Frankrijk in 1988. De ex-president heeft het scenario voor zijn comeback zelf geschreven. De verkie zingen in Puy de Dóme wer den noodzakelijk door de „promotie" van Giscards va zal Claude Wolff (U.D.F.) naar het Europarlement in Straatsburg. Opmerkelijk is dat Giscard in zijn voorbereidingen steun heeft gekregen van niemand minder dan president Mitter rand. Mitterrands welwil lendheid stoelt op puur poli tieke motieven. De terugkeer van Giscard zal de oppositie verzwakken door de onver mijdelijke broederstrijd door de drie UDF-kopstukken Si- mone Veil, Raymond Barre en Valerie Giscard d'Estaing enerzijds en Jacques Chirac aan de andere kant. 1 r-1, HÉT "r TUC PAr m ONS IN 5c V.s MTEN ZOI, W//M Hler mijn éêMStins, OOSTENDE De berging van uraniumvaten uit de Mont Louis heeft gisteren opnieuw vertraging opgelopen, doordat het onmogelijk bleek onder water een groot gat te branden in het voorschip van het wrak. Daar liggen nog 13 vaten met uranium-hexafluoride. Bergers van Smit Tak hebben vervolgens met lichte explo sieven twee kleinere gaten in de romp gemaakt. Met behulp van de drijvende bok Taklift 1 proberen de bergers nu deze gaten open te zagen tot een opening van 20 bij drie meter. „Maar dat gaat zeer lang zaam", aldus een woordvoer ster die verklaarde over de termijn waarbinnen de opera tie kan worden afgerond geen zinnig woord te kunnen zeg gen. Greenpeace heeft gisteren de Franse reder CMG van de Mont Louis in een telegram verzocht geen uranium meer te vervoeren totdat betere re gels zijn vastgesteld. De reder verklaarde desgevraagd ge woon door te gaan met de tranporten. In Le Havre be schilderden mensen van de milieu-organisatie een Japans uraniumschip met stralingste kens. AMSTERDAM Dorine van der Klei voert haar nieuwe programma „Ga maar rustig slapen" 4 oktober voor het eerst op in Theater Bellevue in Amsterdam. De volgende we ken worden er op dezelfde plaats nog zeven voorstellin gen van gegeven, waarna de zangeres, begeleid door pianist Tom Löwenthal, tot half mei voorstellingen verzorgt in den Nieuw programma Dorine van der Klei lande. In het programma laat Dorine van der Klei in woord en muziek horen en zien hoe de periode kort voor, tijdens en meteen na de tweede we reldoorlog in Nederland werd ervaren. ïrieven graag kórt en iuidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht vóór ingezon- len stukken te bekorten Prinsjesdag De PSP vond het nodig konin gin Beatrix en prins Claus tij dens een tv-uitzending voor politieke partijen belachelijk te maken. Dat was laf en ge meen. Gelukkig heeft Neder land geen president, maar een staatshoofd die boven de poli tiek staat. Laten we daarom vandaag op Prinsjesdag extra merken dat wij Nederlanders God dankbaar zijn voor een staatshoofd als koningin Bea trix en daar ook uitbundig voor opkomen. P. de Jong, Secretaris „Oranje Hofstad" DEN HAAG Dit setje mini schroevedraaiers variërend in maat van 0.8 tot 3.8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: O kwartaal automatisch per maand jaar STUUR EEN SCHROEVEDRAAIERSET NAAR: NAAM:J ADRES: POSTCODE/PLAATS:j Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig) Code PEKING China heeft voor het eerst bevestigd dat meer dan tien miljoen mensen van de honger zijn gestorven na Mao TseToengs „Grote Sprong Voorwaarts" van 1958. Vol gens Amerikaanse berekeningen op grond van verschui vingen in bevolkingsaantallen zouden zelfs 27 tot 30 mil joen mensen het leven gelaten hebben als gevolg van grote voedseltekorten. Het Chinese bureau voor de statistiek heeft toegegeven dat in de vier jaren van 1959 tot en mét 1962 „meer dan tien miljoen mensen een onnatuurlijke dood zijn gestorven van zowel door de mens geschapen factoren als door ernstige natuurrampen". Mao's geëxperimenteer met de Chinese economie viel samen met droogte, overstromingen en be smettingen waardoor toch al slechte oogsten leidden tot wanhopige tekorten. Tot nu toe heeft de Chinese regering nooit eerder de tol in mensenlevens die Mao's Sprong Voorwaarts eiste, openlijk besproken. De officiële media spreken alleen over „de drie jaren van natuurrampen", „verschrikkelijke schade" en „ernstige verliezen". Mogelijk laat men verdere gegevens achterwege omdat de huidige leider Deng Xiaoping en zijn entourage zich niet verzet hebben tegen Mao's rampzalige plannen. In februari 1981 gaf de inmiddels overleden Chinese eco noom Sun Yefang voor het eerst toe dat er een „enorme prijs in bloed" is betaald. Volgens zijn cijfers sprong Chi na's sterftecijfer omhoog van 10,8 per duizend inwoners in 1957 tot 25,4 per duizend in 1960. Amerikaanse deskundi gen gingen een stap verder. Zij concludeerden op basis van staistieken die China zelf had prijsgegeven dat de kinder sterfte en andere dodentallen veel hoger waren dan offi cieel was bericht. Professor Ansley Coale van de Ameri kaanse Academie voor wetenschappen schatte het aantal doden op 27 miljoen en dr. Judith Banister, hoofd van de Chinese afdeling van het Amerikaanse centraal bureau voor de statistiek, sprak zelfs over dertig miljoen doden. Deze Amerikaanse conclusies werden door woordvoerder Sun Shangqing van de Chinese Academie voor Sociale We tenschappen in twijfel getrokken. „Tijdens de Grote Sprong Voorwaarts stierven er mensen van de honger", gaf hij toe. „Maar het is erg moeilijk voor ons om vast te stellen of al deze mensen een normale dood of van de hon ger stierven of door andere oorzaken. Pannen omgesmolten Mao Tsetoeng heeft destijds de „directe verantwoordelijk heid" aanvaard voor de mislukking van zijn plan om Chi na puur communistisch te maken door de particuliere landbouw af te schaffen en door 750.000 collectieven sa men te smelten tot 26.000 grote communes. Hij trok daaruit evenwel geen consequenties. Mao hield zijn landgenoten destijds voor dat China in vijf tien jaar de industriële produktie van Groot-Brittannië zou evenaren of zelfs voorbijstreven als iedereen, ook de boe ren, zijn best zou doen. Eind 1958 stonden er 600.000 oven tjes op boerenerven waar de landbouwers hun persoonlijke potten en pannen smolten in een wanhopige poging de staalproduktie op te voeren. De economische en politieke chaos en het slechte weer eisten echter een ongehoorde menselijke tol. Ook andere hervormingen van de Chinese communisten zoals de in de jaren zestig gepropageerde Culturele Revolutie, die terugkeer naar de zuivere commu nistische leer beoogde en in toonaangevende linkse krin gen in het Westen werd bejubeld, eiste een onnoemelijk aantal slachtoffers. Maar hun aantal werd overtroffen tij dens de Grote Sprong Voorwaarts. De menselijke tol die daar betaald werd is waarschijnlijk alleen vergelijkbaar met de vijftien miljoen mensen die stierven op de slagvel den van de Tweede Wereldoorlog. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Nog nooit is in Duitsland een lid van het be ruchte Volksgerechtshof van de nazi's veroordeeld. De justi tie in Berlijn wil daar nu ver andering in brengen. De 82-ja- rige voormalige nazi-rechter Paul Reimers is wegens mede plichtigheid aan moord in staat van beschuldiging ge steld. Hij zou meegewerkt heb ben aan 97 doodvonnissen van de executie-machine die het Volksgerechtshof vooral in de laatste oorlogsjaren was. Bij de afrekening met het na zi-verleden is de rechterlijke macht altijd buiten schot ge bleven. Geen enkele van de 577 rechters en officieren van justitie van het Volksgerechts hof werd ooit veroordeeld. Of het nu zover komt is nog maar zeer de vraag. De voormalige rechters en officieren zijn tus sen de zeventig en negentig jaar oud. De artsen van Rei mers hebben al laten weten dat hun bejaarde patiënt niet in staat is de inspanningen van een strafproces te doorstaan. Het doktersattest wordt mo menteel „zeer zorgvuldig" be studeerd. De weinige pogingen die na de oorlog werden ondernomen om leden van het Volksge rechtshof aan te pakken, leden alle schipbreuk. Het dichtst bij een verblijf achter de tralies was nog Hans-Joachim Rehse. Hij werd in de jaren zestig tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtig heid aan moord. In hoger be roep werd hij echter vrijge sproken. Het Bondsgerechts- hof in Karlsruhe kwam tot de conclusie dat Rehse alleen dan schuldig zou zijn als hij op „minderwaardige gronden", dus tegen zijn rechterlijke overtuiging in, voor de dood straf gestemd had. Dat was volgens het Bondsgerechtshof echter niet gebleken. Volgens het hof was het Volksgerechts hof „een onafhankelijke recht bank was, die alleen aan de wet gebonden was." Het Bondsgerechtshof negeer de daarmee de stapels aanwij zingen dat het Volksgerechts hof geen rechtbank was, maar een brute terreurmachine. Een rechtbank die, zoals Hitiers propaganda-minister Goebbels het uitdrukte, „niet uit moest gaan van de wet, maar van het besluit: de man moet weg." Zo werden verdachten voor futili teiten ter dood veroordeeld. Vooral nadat Roland Freisler in 1942 president van het Volksgerechtshof was gewor den draaide de executie-ma chine op volle toeren. In het eerste jaaj- van zijn president schap werden 1200 doodvon nissen geveld, tegen 263 in 1941. Freisler, die de verdach ten overschreeuwde en bele digde, de uitspraak meestal vantevoren afsprak met de openbare aanklager, kon na de oorlog niet meer ter verant woording worden geroepen. Hij stierf bij een bombarde ment van de geallieerden. Het Rehse-vonnis van het Bondsgerechtshof had jaren lang een verlammende uitwer king op de justitie. Tal van procedures werden stopgezet. Eerst in 1979 begonnen drie officieren van justitie in Ber lijn op last van de liberale Ber- lijnse justitie-senator Gerhard Meyer aan een nieuw onder zoek. Ontwerper bikini overleden LAUSANNE De ontwerper van de bikini, Louis Reard, is in een ziekenhuis in Lausanne overleden. De 87-jarige Franse auto-ingenieur ontwierp het tweedelige zwemkos- tuum in 1946, na te zijn toegetreden tot de kledingfirma van zijn moeder. Het splitsen van een badpak in een bo ven- en onderhelft gold in die tijd als zeer gewaagd. Vol gens zijn weduwe noemde Reard zijn ontwerp naar het atol Bikini, waar de VS destijds bovengrondse kernproeven na men. Voor de oorlog had Reard reeds naam gemaakt met een eigen ontwerp voor een amfibievoertuig. Reard woon de sinds 1980 in Zwitserland.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11