te moet echt kamervlees hebben, je het niet voF ORANJEBOMEN VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. Similieberichten enjezegende leeftijd van 91 jaar ging toch nog aJcht ANTONIA PETRONELLA hHRISTINA VAN EGMOND- ee! MERTS t! weduwe van C. L. van Egmond der weduwe van J. W. van den Hoogen Kinderen Kleinkinderen Achterkleinkinderen t Na een langdurig moedig gedragen lijden ging van ons heen, voorzien van het H. Sacrament der zieken, mijn goede en zorgzame man, onze vader en opa, broer, zwager en oom MICHAËL BROUWER op de leeftijd van 73 jaar. M. C. Brouwer-Compler Michiel en Ada Agaath Jan en Carola Gerard en Lucie Peter en Heieen Aad en Saskia Ton en Lieke en kleinkinderen 15 september 1984. Da Costastraat 30, 2321 AP Leiden. Pa is opgebaard in de aula van „Ad Sanctos", Lammermarkt 43 te Leiden, alwaar geen bezoek. Wij gedenken hem tijdens de Avondwake in de parochiekerk van de H. Leonardus A.P.M., Haag- weg 13 te Leiden op dinsdag 18 september om 19.00 uur. Na de Avondwake is er gelegenheid tot condoleren in de kerk. De H. Eucharistie wordt voor hem gehouden in bovengenoemde kerk op woensdag 19 september om 10.30 uur, waarna de begrafenis plaatsvindt op de R.K. afdeling van de begraafplaats „Rhijnhof" (nabij de Haagse Schouw) om circa 11.30 uur. Gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. GENLAND Sou/iurit MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9- MERBE WAARDER TWEEDE KAMER DICKFAASE: HAAG Zelfs heetst van de als de Tweede el rieden alles op \zetten om hun te halen, houdt ibewaarder Faase het hoofd jGekleed in rok 2It h'j waardig 's lands verga ai, fluistert af en J ihet oor van een Ljertegenwoordi- L n zet zo nu en en glaasje water —pij een bewinds- 2Zo komt hij al- (over bij buiskij- Nederland. Een g nt in de politiek o In werkelijk- j> is Dick Faase o de toneelmees- ie zorgt dat alles letjes loopt. 0 9 o houdt meer in dan 0 ksje water schenken, o 'aase staat aan het an de zaalbodes. Met dewerkers (24) zorgt tor dat de kamerzaal 1 is, zodat er onge- tan worden gedebat- ij let erop dat het qu- e helf plus 1) aanwe- I het begin van de ka- ng. Hij zorgt ervoor ■griffier zijn geluids- krijgt, dat de inge- „jnoties worden geco- JDick Faase moet ook voor de orde en dat ■■onbevoegden de zaal .erbewaarder: „We :lke dag overleg met >litie over de bewa- danks alle voorbe- fen kom je soms toch >r verrassingen te 'nlangs nog kwam laus onverwachts op Dick Faase in vol ornaat in het parlement. bezoek. Dan moet je impro viseren, zorgen dat er extra maatregelen worden geno men. Ik coördineer overigens ook de vergaderingen. We hebben twintig^alen in huis, terwijl er dagen zijn met ze ventig a -tachtig vergaderin gen. Er zijn immers niet al leen plenaire kamerzittin gen, de vaste kamercommis sies vergaderen ook en ver geet de fractievergaderingen niet. En zo zijn er talrijke bij eenkomsten". Dick Faase'(49) dient al 28 jaar in het kamergebouw. Ooit begon hij als bode/k- necht, een functie die reeds lang onder het stof ligt. Na jaren trouwe bodeschap werd hij in 1977 benoemd tot ka merbewaarder. Hij maakt nu regelmatig dagen van 14, 15 uur. „Het is druk", zegt hij lakoniek, „je moet echt ka mervlees hebben om het vol te houden. Je moet het be drijf leuk vinden en stress bestendig zijn. Je staat in de Kamer onder druk, zeker als er vijf, zes televisiecamera's aanwezig zijn. En laat geen glas water uit je handen val len. In gewone restaurants gebeurt dat honderden keren per dag. Maar als jou dat overkomt is het meteen nieuws voor de media". Het portret van de heer Faa se prijkt op de tentoonstel ling „400 jaar Kamerbewaar der Staten-Generaal", die vanmorgen door zijn voor- naamgenoot, kamervoorzit ter Dick Dolman is geopend. De expositie is ingericht door de kamervoorlichting. De 'aanleiding was dat vierhon derd jaar geleden in de Reso- lutiën van de Staten-Gene raal voor het eerst melding werd gemaakt van het ambt van kamerbewaarder. Jan Maes was de eerste. Zijn ambt heette destijds deurbe waarder of huisier (op z'n Frans uitspreken). De man moest letterlijk de deur be waken, buiten de vergader zaal. Hij mocht niet bij de de batten zijn. Omdat de oude Staten-Generaal ook juridi sche en belastingzaken regel de, moest hij ook als deur waarder optreden. Hij kwam met het exploot bij de be trokken partijen. De expositie bestaat uit der tig panelen met kopiën van oude stukken, die gaan over de kamerbewaarders en de bodes, en reprodukties van oude prenten en foto's waar op de genoemde functiona rissen staan afgebeeld. De bodebussen (een waardig heidssymbool, meestal be staande uit een lint met fran je met daarop een schildje van edelmetaal) en insignes van de kamerbewaarders van de provincies Gelder land, Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijs sel, Drenthe en Brabant lig gen er ook ter bewondering. Welwillend afgestaan door de betrokken kamerbewaar ders. Vroeger werd de Sta ten-Generaal gevormd door de afgevaardigden van de provincies, vandaar het pro vinciale tintje aan de ten toonstelling. De expositie wordt gehouden tot en met 19 oktober. Het gewone pu bliek kan er terecht na tele fonische afspraak met ka merbewaarder Faas, tele foon: 614911. GÉ ANSEMS ècours Tamarco stiek geslaagd is f O c? pn SfDORP Het mu- hem ter gelegenheid van dat jfi majorettenconcours heuglijke feit een fraaie klok. „jLeiderdorpse muziek- De jury kende diverse prijzen ot P8 Tamarco, dat afge- toe en ook waren een aantal tenterdag werd gehouden promoties in de verschillende klassen. De Miss Majorette prijs ging naar Martine San- nen van Kunst na Arbeid uit Koudekerk aan den Rijn. De vele aanhangers van showwedstrijden werden ge- groepen zelf wonnen door de Tukkers uit Losser, die van de tweede naar de eerste divisie promoveer den. Tamarco haalde in de derde divisie van de marswed- öjester Van der Have strijden een eerste prijs, maar jhet tweede concours kwam, een paar punten tekort en reikte na af- om te promoveren. In de eer- jaj prijzen uit. Tevens ste divisie wonnen de Rijntam- eeli 's avonds benoemd boers uit Zoeterwoude. Muzikanten van „Prins Willem Alexander" uit Delft in actie. ag i succes worden ge- ^Alleen viel de publie- üd.ngstelling uit Leider- y3(t tegen. Niettemin om- aleveld bij het Zijlkwar- Dajr het concours gehou- i af1- h< n /oorzitter van Tamar- h0£itter C. Borreman gaf Toon van der Veer koninklijk onderscheiden RIJPWETERING/ROELO- FARENDSVEEN De heer A. (Toon) van der Veer uit Rijpwetering kreeg vrijdag middag de eremedaille in zil ver behorende bij de Orde van Oranje Nassau opgspeld door burgemeester J.S. Wagenaar. De onderscheiding werd toe gekend ter gelegenheid van het feit dat Van der Veer die dag veertig jaar in dienst was bij de firma H. J. Bakker en Zonen, een bloemen- en plan- tenkwekerij aan het Zuideinde in Roelofarendsveen. ir Zo staan ze morgen weer: de agenten en het publiek. En daartussen, onopgemerkt, onze Oranjeklant uit Groningen. Op dit moment bevindt hij zich nog hoog en droog op het Groningse platteland. Maar morgenvroeg reist hij met de al lereerste bus van het gehucht dat hij al de 74 jaren van zijn leven heeft bewoond naar de provinciale hoofdstad en van daar met de trein naar het verre Den Haag. Een lange reis zal het zijn en hij zal, zoals elk jaar, weer ongeduldig wor den. Nauwelijks zal hij de aanvechting kunnen onderdruk ken om zijn vlaggetje uit zijn binnenzak te halen om daar mee naar de wachtenden op de diverse perrons die hij zal passeren te wuiven. Hij zal het niet doen. Het vlaggetje is alleen voor Haar. Voor Hare Majesteit Koningin Beatrix. De maandag voorafgaand aan prinsjesdag is voor hem altijd een buitengewoon moeilijke dag. Niet alleen omdat deze dag zo verschrikkelijk lang lijkt te duren, maar ook omdat de mensen in het dorp, die hem gewoonlijk toch al niet al te toeschietelijk bejegenen, hem op deze dag helemaal met de nek lijken aan te kijken. Hij weet het: hij valt hier uit de toon. Hier, in dit broeinest van sociale en anti-royalistische krachten, is een overtui gend en nadrukkelijk belijdend Oranjeklant een vreemde eend in de bijt. Er wordt in het dorp op koniginnedag wel gevlagd, maar lang niet zo uitbundig als elders, terwijl de meeste vlaggen bescheiden van formaat zijn. Behalve dan de zijne. Dat is een lap, zo groot en zo zwaar, dat alleen een forse storm dit dundoek tot gewapper van enige betekenis kan bewegen. Hij is de enige in het hele dorp, die met Prinsjesdag altijd naar Den Haag gaat en wanneer de Derde Dinsdag begint te naderen begint zijn gedrag gaandeweg dat voor de ware Oranjeklant zo kenmerkende onbekommerde en oprecht verheugde te krijgen. Zijn tred wordt gaandeweg marche rend, want in zijn hoofd hoort hij steeds duidelijker het „Turf in je ransel". Hij is zich er van bewust dat hij, wan neer hij zich met vastberaden, afgemeten passen naar de si- garenboer beweegt, het doelwit is van toornige blikken, maar het deert hem niet. Straks is hij in Den Haag en zij allemaal niet. Hij zal de koningin zien. Op nog geen vijf me ter afstand zal zij voorbijrijden. Misschien zal haar blik zelfs de zijne ontmoeten. Het Neerlands bloed zal hem warm door de Groningse aadren vloeien. Laat ze maar kijken, laat ze maar lachen, denkt hij. Zij zullen dit nooit meemaken. De stakkers. De maandag is voortgekropen, maar uiteindelijk wel toch ten einde gelopen en de duisternis is over het dorp neerge daald. Hij zit tevreden in zijn stoel en kijkt haar de deur. Daar hangt, aan een beukenhouten kleerhangertje, zijn Prinsjesdagpak, dat hij zojuist krachtig heeft geschuierd. Het is een blauw pak. Marineblauw. Op een van de revers prijkt reeds de oranje kokarde. Over de schouder van het colbert heeft hij de oranje stropdas gedrapeerd. De speciale Prinsjes dagstropdas met het wapentje erop. Hij heeft die in zijn le ven pas 34 maal gedragen. De das is evenveel jaren oud. Zijn blik glijdt naar het dressoir. Daar staat het portret van zijn vrouw zaliger. Zij ging vroeger nooit mee. Het was haar niet kwalijk te nemen. Haar vader was een rooie, een sociale van het zuiverste water. Bediende zich van krachtermen, wanneer het koningshuis ter sprake kwam. Zijzelf, Klazina, was meegevallen. Maar een Oranjeklant had hij toch nooit van haar kunnen maken. Pas na haar dood, acht jaar geleden nu, kon hij een kalender met portretten van de koninklijke familie op het toilet han gen. Ter vervanging van de verjaarskalender waar hoofdza kelijk overleden familieleden op stonden. Naast de foto lig gen zijn treinkaartje en zijn vlaggetje. Zijn speciale Prinsjes- Alles is in orde, stelt hij tevreden vast. Klazina kijkt onbe wogen de kamer in. Haar kan het allang niet meer raken. Hij draait het licht in de huiskamer uit en gaat de trap op. Hij kleedt zich uit, loopt naar de wastafel en werpt wat wa ter in zijn gezicht waarbij hij proestende geluiden maakt Vervolgens stapt hij in bed. Hij controleert de wekker heel belangrijk, want als hij de trein mist zou hij in Den Haag wel eens op een slechte plek terecht kunnen komen en klikt het bedlampje uit. Zoals elk jaar op deze avond kan hij de slaap niet vatten. Hij begint te neuriën en even later zingt hij zachtjes: „Oranje bo'en, oranje bo'en, leve de Ko ningin!" Tenslotte valt hij in slaap. Morgen is hij, zoals altijd op de Derde Dinsdag, al wakker, voor de wekker afloopt. LEO HENNY Groenteveiling LEIOEN Noteringen groente- en fruitveiling, 17 september: aardappe len: 11-18; andijvie: 48-80; snijbonen: 200-435; stambonen: 230-360; kro ten: 30-32 boerenkool: 58; rode kool: 15-20; spitskool: 32-52; poste lein: 230-280; prei: 71-109; spinazie: 228-250; ijsbergsla: 28-52; venkel: 150; spruiten al: 147, II: 128-139" spruiten bl: 125. II: 116-124; spruiten c: 82; spruiten d: 35-100; uien: 27-56; meloenen: 105-280; bloemkool 6 per bak: 65-145; bloemkool 8 per bak: 60-110; bloemkool 10 per bak: 50-70; sla: 26-44; bospeen: 75-128; peterse^ lie: 59-71; selderij: 15-30; paprika st.: 14-50, kg.: 90. 16 september 1984. Roomburgh", aat 151. Familie van Heel, PJaan 123, Leiderdorp. rel is opgebaard In het mortuarium van Huize ooPurgh". onlenken haar tijdens de Avondwake op don- •iëj20 september om 19.00 uur in de kapel van ,enRoomburgh". Na de avondwake is er gele- Vg| tot condoleren. 21 september houden wij de H. Eucharistie (ar in bovengenoemde kapel om 10.00 uur, P de crematieplechtigheid om 12.00 uur e iidt in het crematorium „Eikelenburg", burglaan 7 te Rijswijk Z.H. Gelegenheid tot n^ren in de ontvangkamer van het Diep bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, geven wij kennis dat zacht en kalm van ons is heengegaan, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, mijn lieve mari, onze zorgzame vader en opa. JOHANNES ANTONIUS VENNE echtgenoot van Alida Elisabeth Hoogkamer op de leeftijd van 82 jaar. Voorhout: A. E. Venne-Hoogkamer Voorhout: Ben en Tonny Richard, Ronald St. Albans (England): Lida en Michael Epe: Plonie en Jan Karin en Peter, Annemleke Voorhout: Cees Voorhout: Jan en Rita Warmond: Leo en Ans Natascha, Wouter Voorschoten: Joke en Aad Patty, Jan-Peter Waddinxveen: Riet en Jan Maurice, Gilbert Voorhout: Martin en Diana Marleen, Laura 2215 KD Voorhout, 15 september 1984. Huize „Agnes", Herenstraat 45, kamer 209. Vader is opgebaard in het mortuarium van Huize „Agnes". Voor zijn intentie is er op dinsdag 18 september om 19.00 uur een Eucharistieviering in de parochiekerk van de H. Bartholomeus te Voorhout, waarna er gelegenheid is tot condoleren. De plechtig gezongen Uitvaartmis zal worden opge dragen op woensdag 19 september om 10.30 uur in voornoemde kerk, waarna wij hem zullen begelei den naar zijn laatste rustplaats op de R.K. begraaf plaats aldaar. iUIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjf MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd ffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Dankbaar voor alles wat hij. voor ons heeft bete kend. delen wij u mede. dat geheel onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa ADRIANUS VAN DER ZWAAN op de leeftijd van 69 jaar. H. M. J. van der Zwaan-Vink Elly en Joop Patric, Clayment Maurice, Pablo Yvonne en Gerard Hazerswoude, 14 september 1984. Groenestein 31 (2394 AT). Pa is opgebaard in het Rouwcentrum Schellinger hout, Dorpsstraat 30, Koudekerk aan den Rijn. Dinsdag 18 september zal om 19.00 uur in de H. Bernarduskerk een avondwake worden gehouden, waarna er gelegenheid is tot condoleren In de zaal van de pastorie. Woensdag 19 september zal om 11.00 uur In de kerk een plechtige Eucharistieviering worden gehouden. Daarna zal de teraardebestelling plaats hebben op het R.K. gedeelte van de Algemene be graafplaats te Koudekerk aan den Rijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9