IN EN OM OE KAS „Een snuifje lente": extra actueel voor hyaciif GROOTHANDELSMARKT IN HET GOUD Strijd om Gouden Berkelknop beslist op zesde oktober Van Woesikgroep blij met nieuw onderkomen CaJL a tbcA £ckbc6otvumt MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 PACtf J Warmgevoerde broek met aparte tailleband en laag ingezette zakken. Polyester/katoen. 36-44 Van 't merk Canda, de goeie naam van C4A, is deze aktuele rimpel - broek. Satijnkatoen met polyester. 36-44 Adrie van Santen beste tractorchauffeur ZOETERWOUDE Adrie van Santen uit Leidschendam mag zich sinds zondag de beste allrounder noemen op de trac tor van de land- en tuinbou wers die zijn verenigd in de LTB kring „de Meerlanden". Van Santen won op zijn David Brown-tractor met de moeilij ke naam „Krekwakwauw" twee van de vijf onderdelen en werd ook nog een keer tweede en derde. De tractoren met de vele tien tallen p.k.'s werden door de LTB-ers keurig in „bedwang" gehouden. Het was fascine rend om te zien met welk een behendigheid de diverse proe ven werden afgelegd. Nieuw heidswedstrijd was de stoelen dans. De tractoren reden om een aantal stoelen en op een teken van de wedstrijdleiding moesten de deelnemers de tractor tot staan brengen, op de handrem zetten (gebeurde dat niet dan volgde onherroe pelijk diskwalificatie) en ver volgens trachten een stoel te bemachtigen. Spectaculair was eveneens het ballonprikken. Aan de hefinrichting van de tractor was een enkele meters langse buis gemonteerd met daaraan een ketting met ijze ren pin. De bedoeling was de pin door een ring te laten zak ken waardoor een ballon zou klappen. De uitslagen: stoelendans: 1. Adrie van Santen. 2. Wim Kapteln. 3. Theo van San- ten; ballon prikken: 1 Arno van der Salm. 2. Adrie van Santen. 3. Peter Mooren; hln- dernisbaan: 2. Peter Mooren. 2. Wilfred de Boer. 3. Adrie van Santen; parkproef: 1. William Hoogeveen. 2. Arno van der Salm. 3. Peter Versloegen en Rlen van der Krogt. achteruit-rijden: 1. Adrie van Santen. 2. John Hoogeveen, 3. Rlen van der Krogt. De Zijl wint Zilveren Sleuteltoernooi LEIDEN De Zijl/LGB heeft het Zilveren Sleutelstoernooi met overmacht gewonnen. De Leidse ploeg liet met duidelij ke cijfers AZPC, Rotterdam, LZ 1886 en ZIAN/Vitesse ach ter zich. Opvallend was het goede spel van doelman Johan Uittenhout, die dit toernooi bewees de van zijn broer Theo overgenomen taak goed aan te kunnen. Aanvallend eisten Stan van Belkum en Ronald Hermsen een hoofdrol op. LZ eindigde als voorlaatste. De ploeg van Hans Parrel liet in het laatste duel Rotterdam achter zich. Tweede jeu de boulesbaan in Wassenaar WASSENAAR De tweede jeu de boulesbaan in Wasse naar is zaterdagochtend om half elf geopend door wethou der van welzijnszaken me vrouw Van der Wiel-van der Flier. Medio 1983 lag er aan de Dr. Mansveltkade al een jeu de boulesbaan, maar al snel bleek er meer belangstelling voor dit spel van de kant van de Was- senaarse club „Ouderen In Be weging", dan die ene baan kon verwerken. Vandaar de twee de baan, ook al aan de Dr. Mansveltkade, waarvan wordt verwacht dat deze vrijwel con tinu in gebruik zal zijn. Wethouder mevrouw Van der Wiel zei tot de vele aanwezige Wassenaarse ouderen, dat ze het een „geweldige zaak" vindt dat er zoveel belangstel ling is voor jeu de boules, en de vele andere activiteiten van Ouderen in Beweging. Met een sierlijk gebaar opende de wet houder van welzijn even later de baan, door als eerste offi cieel de metalen ballen de baan op te gooien. Beun van Amtt 'Nl 119.50 199.50 Jlt 94.40 301,00 170.00 58.70 IS 17.60 157.50 C 154,50 97.10 -e 53.50 169.50 IP 140.50 127,00 97.50 58.70 hC 183.70 I. - k De tweede editie van de strijd om de Gouden Berkelknop, een serieuze én ludieke happening in de kopersbanken van veiling „Berkel" te Bleiswijk, trok 165 deelnemers en dit betekende een stijging van dertig ten opzichte van het eerste evenement in 1983. Van 3 tot en met 7 september werden 's avonds de voorronden gehouden. Martin Molleman fungeerde als speaker en Joop Verzeveld hield de administratie bij. Verder trad Ben van Benthem als afslager op en was Hans van der Hoeven waarnemend chef klokzaken. Deelnemers waren er vanuit het Westland, Berkel, Bleiswijk, Aalsmeer, Roelofarendsveen, Rijnsburg, Barendrecht en Delft-Westerlee. Zowel kopers uit de groenten- en bloemenhcek waren dus vertegenwoordigd en elke avond waren er ook wel vele belangstellenden, die zelf tussen de bedrijven door ook wel eens konden drukken in bij voorbeeld een junioren- en damesronde. Nico Bakker (Berkel) verdedigde de titel en wist zich met nummer twee van 1983, Cas van der Vijver, en 31 anderen te kwalificeren voor de eindstrijd op zaterdag 6 oktober. Ook een dame liet zich in schrijven voor het eerst, maar deze kon zich nu nog niet plaat sen voor de finale. Vorig jaar is een poging om in het McGuin- ness Book of Reords te komen afgeketst, maar met medewer king van jurist Jaap Kras hoopt men hierin nu wel te slagen. Op 6 oktober is de eindstrijd vastgesteld van zeven tot negen uur en na de prijsuitreiking volgt een feestavond. Het is de op zet dat kwekers of een vaas bloemen óf enkele planten inzen den om op deze finale-avond te laten keuren onder leiding van de bekende Berkelse koper Jan de Koning. Deze kunnen dan twee dagen later voor de klok geveild worden en veilingvoor zitter Wim Valk kan dan de baten voor enig liefdadig doel overhandigen aan J. van der Linden als eerste burger van Bleiswijk. Schaalvergroting in tuinbouw gaat door Elk jaar worden in mei in Nederland tellingen verricht om vast te stellen hoe groot de oppvervlakte is van de grond, die met tuinbouwgewassen wordt beteeld. Uit de tellingen van dit jaar is gebleken, dat er zich geen grote veranderingen hebben voorgedaan. In totaal is 8.798 hectaren met glas bedekt, het geen vrijwel evenveel is als vorig jaar. De glasgroenten nemen ruim de helft van die oppervalkte in beslag. In 1984 is de op pervlakte van zowel de verwarnule als de koude kassen licht afgenomen, terwijl de bloementeelt met ongeveer een procent toenam. Ook de teelt van boomkwekerijgewassen onder gals is weer toegenomen. Dat van fruit nam daarentegen met acht procent af. Overigens ging een en ander bij de groenten ge paard met een nog sterkere afneming van het aantal bedrijven. Ook een aantal bloemkwekerijen onder glas haakte af. Dit wijst erop, dat er opnieuw van schaalvergroting sprake is. De hyacintenkwekers zijn kennelijk door dik-en-door- dun-optimisten. Terwijl de af zet van dit bolgewas de laatste jaren niet of nauwelijks is ge groeid, heeft men toch ge meend het areaal fors te moe ten uitbreiden. Dat is een griezelige zaak, temeer daar op korte termijn geen moge lijkheden opdoemen om de verkopen op te schroeven. Met name de groei van de op pervlakte geholde en gesne den bollen baart zorgen. Im mers: daaruit valt af te leiden hoeveel bollen er in de vol gende jaren zitten aan te ko men. Nu...dat aantal is niet niks. In ieder geval veel te groot om zonder horten en stoten door de markt te wor den opgenomen. Er móét wat gebeuren! Nu is het oplossen van een struktureel probleem als dit geen zaak waarvoor men bij de afdeling Afzetbe vordering van de Bloembol- lenraad in Hillegom maar even de trucen-doos hoeft open te trekken om alles weer gesmeerd te laten verlopen. Plari de campagne Wel heeft men in overleg met het bestuur van de ver. De Hyacinth een plan de cam pagne opgesteld met het doel de verkoop van hyacinten bij de tuincentra, de grootwin kelbedrijven en de zaadhan- del op te krieken. Gestart is nl. de actie „Een snuifje len te". Geen slogan die zo maar wat in de lucht hangt, maar stoelt op de realiteit. Wat is nl. het geval? Bij de collecties droge bollen op de verkoop punten komen in bloei ge trokken hyacinten. Die ko men met bol en al in een glas heldere kunststof koker met een deksel er op. Nu is een bloeiende hyacint in septem ber of oktober al een novum. Maar de consument die nu een bezoek brengt aan een tuincentrum of andere bollen- verkooppunt wordt via sug gestieve posters en ander pro motiemateriaal gevraagd het deksel van de koker te halen en zo een snuifje lente in de neusgaten te laten komen. De hyacint is niet alleen een fraai bolgewas, als het in bloei staat zendt het bovendien heerlijke geursignalen uit. Op deze ma nier denkt men de verkoop van hyacinten voor huis en tuin een injectie te kunnen geven. Verplichting Op 250 verschillende ver kooppunten in Nederland, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland staan deze en de ko mende weken bloeiende hya cinten te pronk. De bloembol lenhandelaren die aan deze actie deelnemen, hebben zich verplicht de bloeiende hya cinten zélf bij hun klanten af te leveren. Zij moeten het project ook be geleiden, door de zaken ook regelmatig te bezoeken om te zien of alles naar wens ver loopt. De bloeiende hyacinten worden iedere maandag bij het Bloembollencentrum in Hillegom gereed gezet. Vanuit dit punt beginnen ze hun weg naar de verkooppunten. Dat zal doorgaan tot begin okto ber. Krimp van bollen Niet de eersten de besten had den reeds deze zomer C rugval van de hyacintr zen verwacht. Die is nr~ komen. Sterker: de j zijn aangetrokken. Von/ groot deel is die prïjssr veroorzaakt door een wacht grote krimp van j rooide bollen. Die was f groter bij de voor de pn tie vroeg gerooide hyac maar bij dit artikel heef01 altijd met krimp te rfj Tot veler verrassing krimp ook heel groot P6 zgn. „kouwe" hyacintentei daar dat er veel vraag f naar grote maten en dA1 ren niet zo dik gezaaid"® Toen het met de hyarft( prijzen zo goed ging v zijn er meteen stemmen*61 gaan om de specialere maar te schrappen. Dal*" heeft men zich bij de af"- Afzetbevordering h« verbaasd. En niet ten o?6S te. Zou men nu heus !"f dag willen leven en maf31 wat er het volgende ja«. I komt? Het is toch veel) om met de cijfers van tistiek in het achterhof11 maatregelen te nemei__ straks een grotere proT" beter te kunnen opvanfl- Men kan immers niet ten heen. Die zeggen dat de afzet niet toenei dat het areaal onverant^ snel toeneemt. Als mei „Een snuifje beperkt tot afwachten lente... een kind voorspellen v binnen twee, hoogstenl® jaar gaat gebeuren: dai?cl de markt met veel |0r door de fundamenten. E zal het jaren kunnen H voor men weer uit h« omhoog is geklauterd. 1 dels zal het dan wel een sa geld hebben gekost! Een halve eeuw geleden ver huisde de Amsterdamse open lucht groothandelsmarkt van de Marnixstraat naar een, voor dat doel aangelegd ter rein aan de Jan van Galen straat. Die verhuizing was een enorme verbetering. Er was daar een grote markthal ver rezen en er waren havens, waarlangs aan „pieren" de pakhuizen van de handelaren waren gevestigd. Vroeger kwamen de voornaamste marktartikelen van de groen te-en fruitkwekers, die hun produkten over het water aanvoerden. Dat beeld is door de ontwikkeling van het ver keer volledig veranderd. De talrijke korte insteekhavens zijn al jaren geleden gedempt en daarvan werden parkeer ruimten gemaakt. Deze markten hebben een Middeleeuwse oorsprong en ze zijn meegegroeid met het inwonerstal van de steden. De huidige Amsterdamse Groothandelsmarkt biedt nu het gehele voedselpakket aan. Veertigduizend artikelen zijn bij 170 groothandelaren te koop en het blijkt dat deze schakel in de voedselvoorzie ning ook de moderne grooU winkelbedrijven van diverse Erodukten voorziet. Bij de leinere buurtwinkel kwam een concentratie van diverse produkten en de moderne groentenwinkel heeft zich in veel gevallen kunnen hand haven door een zeer breed aanbod van verse artikelen. Andere belangrijke afnemers van de Groothandel zijn de straatmarkten voor de consu ment, zoals de dagelijkse markt in de Albert Cuyp- straat. De groei van de groot handelsmarkt trok ook de vlees- en visgroothandel aan en met de groothandel slijte rijen en levensmiddelen su permarkten, richten deze zich op Horeca bedrijven, zieken huizen en bejaardencentra. De Amsterdamse Groothan delsmarkt volgt de verande ringen in het Amsterdamse voedingsgewoonten patroon op de voet, maar is ook meer en meer een trendsetter ge worden. Talloze geheel nieu we artikelen komen via deze markt in winkels en markt kramen. Een bijzonder beeld van deze verandering geeft de groothandel in groenten en fruit. Naar wij vernamen be staat nu 50 procent van hun aanbod uit buitenlandse pro dukten, waardoor de con sumptie van fruit sterk is toe genomen. Nog steeds zijn 15 Rijnsburgse Groothandelaren in groenten en fruit (waarbij een aantal zeer groten) iedere ochtend voor dag en dauw op de Am sterdamse markt. Van de ge hele handel daar hebben ze R< aa een flink percentage iiu den. Het handelsdorp El burg heeft behalve 250^ I menhandelaren nog stel groentengroothandelaref i! der haar inwoners. Doot"J wenlange handelsconl6' van Rijnsburgse agrariër' de grote steden is er een"1 handelservaring van vel neraties. r Het bloemenaanbod op r' bilerende Amster^ markt is verdwenen. L mengrossiers komen bloemenauto's bij hun k^rj voor de deur. LAND EN TUINBOUW CcktócSouiant Chintz Thermo' bandplooibroek, dus j winters warm. Polyester/katoen. A 36-44 #j Jinglers bandplooibroek van breedrib corduroy. Katoen/poly ester. 36-44 LEIDEN NA TWEE JAAR NOESTE ARBEID WASSENAAR Het nieuwe onderkomen aan de Van Duivenvoordelaan van de Van Woesikgroep, Wassenaarse zeeverken ners, is zaterdag feestelijk in gebruik genomen. Hoe wel het verwachte para chutespringen door het slechte weer niet door ging, bleek de opening van 't Woeshoês een groot succes. De Van Woesikgroep, die vol gend jaar 25 jaar bestaat, is vernoemd naar pastoor J. B. Th. van Woesik. Diens 91-jari- ge zuster mevrouw Olsthoorn- van Woesik was zaterdag bij de opening aanwezig. Onder de aanwezigen bevonden zich ook raadsleden van diverse partijen, alsmede de Wasse naarse burgervader mr. K. Staab en gemeentesecretaris Mighout. F. W. Goulooze, voorzitter van het stichtingsbestuur van de Van Woesikgroep, zei zaterdag blij te zijn dat nu eindelijk (na jaren trouwtrekken met de ge meente) het onderkomen is gereed gekomen. Aan de bouw hebben verkenners en vrijwil ligers twee jaar lang gewerkt. Aan het gebouw Het Woeshoês van de Van Woesikgroep, dat is gelegen nabij de nieuwe jachthaven van Wassenaar, aan het eind van de Van Dui venvoordelaan, moet nog wel het een en ander gebeuren. De gemeente Wassenaar heeft voor de klussen, die onder meer de warmwatervoorzie ning, tegelwerk, enkele vloe ren en verwarming behelsen, een aanvraag ingediend bij het ministerie van WVC. De aan vraag houdt in dat er wellicht straks jonge werklozen, met behoud van uitkering, aan het gebouw mogen werken. Dat zou dan gebeuren onder super visie van een Wassenaarse aannemer, en mede zijn be doeld om ervaring op te doen. Tijdens de opening gaven en kele parachutisten een demon stratie van hun kunnen. Dat gebeurde echter vanuit een rij dende auto, inplaats van uit een vliegtuig. Door het slechte weer kon de landing van uit de lucht geen doorgang vin den.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8