Dick Advocaat gaat Rijvers assisteren Jassmann barst van zelfvertrouwen 1 voetballerlei sj voor „ndigt is Brady plunderd Spaanse clubs doen mee aan Europa Cup Tweede etappezege Oleg Jarosjenko Garri Kasparov vraagt uitstel BLANCHARD VANAVOND IN DE RING TEGEN WESTDUITSE UITDAGER Sportwereld Midgley leidt Feyenoord- Panathinaikos Joop van der Reijden stimuleert Amsterdam tot verder promotie Damski RT £eïdóc6omant ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984PAGINA9 -fjv' r* divisie '-Veendam Cambuur-De Graaf- i ll-DS '79 lioven-Helmond Sport ilGEN i|visie idam-NAC JC-PSV •ord-Haarlem :recht-PEC Zwolle ironingen-FC Twente 2}en Bosch-Sparta i!aZ '67 ta divisie NEC RKC ïningen-Vitesse leracles-FC Den Haag ar-SC Heerenveen l}) als morgen (13.00 uur) zijn ïhJ.1 en draverijen op de Wasse- Sö^nbaan Duindigt. Onze tips niddag luiden: w iNGPRIJS: Yorki Fortuna, (SlJuitenzorg en Ynskje Fan Oil 75. BEREGENPRIJS: Yris 04#, Yendi Corosa en Walerja. llJS: Top Cat Lady Anna Kallibara. IRENPRIJS: Violetta We- 95ire Madel en Ulrica Wilkes. 50|>RIJS: Ykaros R. York Pe- Winneton Heiloo. fRIJS: Redress, Sparkos en 'EN ARMBAND VI: Roe- du Bois en Vulcana P. lORNPRIJS: Urbanus, 5oj Dean en Valentin Melodie. .LPRIJS: Varinsja, Thor ;n Schiewago. PARKPRIJS: Woody V. 'eber en Wainka Boekelte. r de meeting van zon- JMRIJS: Yvan S. Yankee Scott JJ-jr Brogan. ÏÜS FORTUNAPRIJS: Yark q Ydeltuit S en Ygor Peter- n Lake Placid. lUITENLUSTPRIJS: Wessex I Prince en Yan van de Len- Parturition en Sydney BlJpANDATA-PRIJS: Worthy Vriend en Umberto K. APRIJS: Wyjan Prinses, en Royal Score EPRIJS: Go Go. Sacha en -EtisCHAP DER VIJFJA- jo\o Prise. Vesinis la Fusee ,di Robles. iPLOTOPRIJS: Winston Ha- J7; Vivat Oldeson en Tamara SU TRASIO Liam de Ierse midden- uo^r van Inter Milaan, donderdag na te- •mst in zijn huis in wiasio een ravage ^troffen. Dieven seien in de periode, dat Ierland was het duel van het na- team tegen de Unie, zijn huis ge opperd. De schade geschat op ruim gulden. MADRID De voorzitters van de Spaanse verenigingen die deelnemen aan de verschillende Europese bekertoernooien, heb ben in Madrid beslist dat hun elftallen zeker in de eerste ronde in actie zullen komen. Het optreden van Real Madrid, Barcelo na, Athletic Bilbao, Betis Sevilla, Valladolid en Atletico Madrid was in gevaar gekomen door de staking van de Spaanse beroeps voetballers. Ondanks de toezegging van de spelersbond dat de leden wel bereid waren een uitzondering te maken voor de Eu ropa Cup-toernooien, was het lang onzeker of de voorzitters hun clubs inderdaad zouden laten meespelen. Het dreigement van de UEFA strafmaatregelen te treffen als Spaanse verenigingen niet meedoen, zou zeker tot het besluit van de voorzitters hebben bij gedragen. De onderhandelingen tussen de spelersvakbond en de werkgeversorganisatie zijn op een dieptepunt beland. Ook het komende weekeinde zal er in de drie hoogste Spaanse voetbaldi visies niet worden gespeeld. LOURDES Oleg Jarosjenko, die woensdag winnend over de streep ging in Superbagnè- res, heeft gisteren in Lourdes zijn tweede etappezege behaald in de Ronde van de Toe komst. De Russische renner won de negende etappe van Luchon naar Lourdes. De Frans man Charles Mottet, die op 21 seconden van de winnaar eindigde, behield de gele leiders trui. De derde bergetappe, waarin drie cols van de eerste categorie waren opgenomen, bracht geen grote wijzigingen in het alge meen klassement teweeg. Mottet handhaafde, met de individuele tijdrit van vandaag tussen Lourdes en Tarbes in het vooruitzicht, een verschil van 1 minuut en 20 seconden ten op zichte van de nummer twee in het algemeen klassement, Jiri Skoda, en van 2.05 ten op zichte van de nummer drie, Ivan Ivanov. Weer geen winst Nederlands damteam SCHEVENINGEN Het Nederlands damteam is er ook in de dertiende inter land tegen de Sovjet-Unie niet in geslaagd tot winst te komen. Op de laatste van de .vier speeldagen behaalden de Russische grootmeesters een beslissende zege met 10-6, waardoor deze interland met 34-30 voor Nederland verloren ging. In tegenstelling tot de voorgaande drie dagen zag gisteren geen enkele Neder landse speler kans tot winst te komen. Voor de Russische gasten zorgden jeugd wereldkampioen Alexei Tsitsjov en oud- -nationaal kampioen Alexander Baljakin wel voor een overwinning, waardoor de eindzege definitief naar de bezoekers ging- MOSKOU Uitdager Garri Kas parov heeft gisteren uitstel ge vraagd voor de derde partij in de tweekamp tegen wereldkampioen Anatoli Karpov. De partij zal maandag worden gespeeld. Kaspa rov vroeg om uitstel nadat hij don derdag op bewonderswaardige wij ze remise wist af te dwingen in de tweede partij. ZEIST Dick Advocaat gaat twee heren dienen. De vroegere speler van FC Utrecht en FC Den Haag gaat optreden als as sistent van bondscoach Kees Rijvers bij het Ne derlands elftal en Jong Oranje. Tevens wordt hij onder eindverantwoorde lijkheid van Michels coach van de zestien- en zeven tienjarigen. Aanvankelijk zou Advocaat het UEFA-elftal onder zijn hoede nemen, maar de KNVB heeft daar vanaf gezien na een boze reactie van de Vereniging van Oefenmeesters in Neder land (WON). De WON was van mening dat Advocaat slechts als hulptrainer onder een hoofdtrainer mocht optre den. De KNVB heeft zich uit eindelijk in de kritiek van de vakbond, die op de trainersli centie van Advocaat wees, kunnen vinden. Kees Rijvers blijft verant woordelijk voor de gang van zaken in het Nederlands voet balelftal en Jong Oranje. Ma nager Rinus Michels is de eindverantwoordelijke man voor alle andere nationale for maties. Die korte-termijnaf- spraken zijn gemaakt tijdens een gesprek in Rotterdam. Aanwezig waren naast Rijvers en Michels, de voorzitters Van Marie en Van der Louw. Ger Blok, wiens naam even eens genoemd werd als assis tent van Kees Rijvers, blijft onder eindverantwoordelijk heid van Michels coach van het UEFA-team. Jan Rab zal met assistentie van Advocaat de training en coaching van Jong Oranje op zich nemen. Bert van Lingen mag zich be zighouden met de jongste se lectie en het dameselftal. Coach van het Nederlands zaalvoetbalteam blijft Evert Theunissen en het amateurelf tal zal worden begeleid door Ron Groenewoud. De afspra ken, die tijdens het gesprek in Rotterdam zijn gemaakt, gel den tot aan het einde van dit jaar. Wat de langere termijn be treft, hebben Michels en Rij vers afgesproken dat zij in nauwe samenwerking voor stellen gaan ontwikkelen voor de werkwijze in het komend kalenderjaar. Uitgangspunt is het reeds enige tijd geleden door het bondsbestuur geno men besluit, dat per 1 juli 1986 een chef-bondscoach voor de gehele KNVB zal worden be noemd. Het is de bedoeling dat deze functionaris al medio 1985 in dienst treedt. Het bondsbestuur van de KNVB geeft te kennen dat bij het verwezenlijken van deze wijzigingen niet strikt aan de genoemde data behoeft te wor den vastgehouden. Bij geble ken overeenstemming kunnen die veranderingen, zo stelt de voetbalbond, ook eerder wor den gerealiseerd. m m M Dick Advocaat Alex Blanchard. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bokser Manfred Jassmann (32) wil geen enkel risico lopen. De autohandelaar, die vanavond in Dort mund in de ring stapt voor de strijd om het Eu ropees kampioenschap halfzwaargewicht tegen de zes jaar jongere Am sterdammer Alex Blan chard, eist een dopingcon trole na afloop van het boksduel. Wat hem tegen Rudi Koopmans over kwam, wil Jassmann niet nog een keer meemaken. Jassmann denkt nog altijd tan- deknarsend aan zijn eerste aanloop naar het Europees kampioenschap. Eerder dit jaar leek hij tegen Koopmans in Frankfurt rechtstreeks op de titel af te stevenen, toen de Nederlander een zwak mo ment van de Duitser koelbloe dig benutte. Jassmann ging knock out. Bij de dopingcon trole werd bij Koopmans het hormoon testosteron aange troffen, maar de Europese Boks Unie (EBU) weigerde tot grote woede van heel West- Duitsland de Nederlander zijn titel af te nemen omdat het middel niet op de verboden lijst stond. Jassmann kreeg van de EBU echter een nieuwe kans. Maar niet tegen Koopmans, want die was zijn titel verrassend kwijtgeraakt tegen de Frans man Richard Caramanolis. De Fransman had echter ook niet lang plezier van zijn titel, want hij moest in Marseille het onderspit delven tegen Alex Blanchard. Druk Na een voorbereiding van drie weken in Amerika barst Jass mann van het zelfvertrouwen. Vijf keer heeft hij de een kop grotere Blanchard in de ring aan het werk gezien en hij is er vast van overtuigd een goe de kans te hebben. „Als Blan chard onder druk wordt gezet, hangt hij hulpeloos in de tou wen", zo beweert Jassmann. „Kleinere tegenstanders liggen hem helemaal niet". Met een overwinning op Blan chard hoopt de relatief onbe kende Jassmann in Duitsland eindelijk uit de schaduw te kunnen treden van lichtge wicht wereldkampioen Rene Weller. Jassmann kijkt zelfs al verder dan de titelstrijd van avond. Na een overwinning op Blanchard wil hij aantreden tegen wereldkampioen Mi chael Spinks. „De Amerikaan se televisie wil voor dat ge vecht de dollars betalen waar ik in mijn jeugd al van ge droomd heb", zegt Jassmann. Tegen het einde van een car rière zonder echte grote suc cessen ruikt Jassmann einde lijk het grote geld. Tegen Blanchard stapt vanavond een man in de ring die voor zijn laatste grote kans vecht. Dat maakt hem extra gevaarlijk. GERARD KESSELS erty '^jduktief 33*9 9i.i Ra ff erty is erg produk- gebleken voor zijn club, 93'Engelse derde-divisionist Vfipemouth. De Schot zaterdag in de wed- tegen Rotherham Uni- riemaalhetgeen goed voor een zege van 3-0. In dien was de produktie ff erty een echte hat- (driemaal achtereen in elft). Het bijzondere van k is, dat FC Den Haag weken geleden rond et deze spits, maar uit- lijk van hem afzag van- de voor voorzitter Dé te omvangrijke finan- consequenties. „paard" van gehaald Nordqvist voetbalt nog Of beter: voetbalt De voormalige speler 'SF, vele Zweedse clubs cord-international van en, speelt momenteel Landskrona Boys. De se tweede-divisieclub, aren vertoefde in de afdeling, staat onder- dreigt te degraderen de derde divisie. Daarom e Landskrona zich tot iddels 42-jarige Nordq- m de club te hulp te n. Nordqvist reageerde f, maar ondanks de rust, die er in het tot dusver onrustige spel van Landskro na is gekomen, is het degrada tiegevaar nog nadrukkelijk aanwezig. Sportieve wraak Klaus Fischer heeft voorlopig zijn zin. De Westduitse ex-in ternational heeft sportieve wraak genomen op zijn oude „liefde" Schalke '04. Fischer, die vorig seizoen nog speelde bij FC Köln, waarop hij volle dig was uitgekeken, had het liefst naar Schalke 04 gewild. Hij voelde zich hoogst bele digd, dat zijn oude club de voorkeur gaf van de bij Ham burger SV mislukte Dieter Schatzschneider. Inmiddels speelt Fischer bij VfL Bo- chum, dat buiten verwachting zeer redelijk meedraait in de Bundesliga. Fischer smaakte zelfs het genoegen binnen dertig seconden bij de aller eerste aanval van zijn nieuwe club te scoren. Het was het eerste doelpunt in de Bundes liga van het lopende seizoen. Inmiddels zijn er drie compe titieronden afgewerkt en Fi scher staat op drie treffers. Tot zijn persoonlijk genoegen staat Schalke's kanon Schatzschneider nog steeds op nul. Uniek protest SC Charlottenburg vecht de Bill Rafferty: driemaal raak. overwinning aan, die Karls- ruher SC onlangs behaalde op de Berlijnse club in de eerste ronde van de strijd om de Westduitse voetbalbeker. Charlottenburg verloor in de verlenging met 3-1. In de re guliere speeltijd was trainer Werner Oik van Karlsruhe wegens commentaar op de lei ding naar de tribune verban nen. In de verlenging dook Olk weer op bij de dug-out. Op grond daarvan heeft SC Charlottenburg tegen de uit slag geprotesteerd. Het be stuur van Karlsruher SC zegt op zijn beurt, dat het voor be tere suppoosten moet zorgen. Dan kunnen er immers geen onbevoegden binnen de afras tering verschijnen.... Loting voor scheidsrech ter De Italiaanse voetbalbond wil op wel zeer extreme wijze voorkomen, dat scheidsrech ters, die in de hoogste afde ling fluiten, worden beïn vloed door clubmensen. Op de ochtend voor de wedstrijd zouden de fluitisten pas op de hoogte moeten worden gesteld van de wedstrijd die aan hen is toegewezen. Toegewezen? De bond wil die toewijzing doen geschieden door.... lo ting. De Italiaanse scheids- rechtersbond staat versteld van de maatregelen, die zijn bedacht en vindt het veel te ver gezocht, dat scheidsrech ters zo erg te beïnvloeden zijn. Goedkope taxi-rit Hoewel Thomas Allofs van FC Kaiserslautern een vorste lijk salaris opstrijkt, blijkt hij vaak weinig geld op zak te hebben. Dat bleek onlangs, toen hij zich van zijn huis liet vervoeren naar een televisie studio, waar hij moest zijn voor een interview. Hij had niet meer dan één Mark bij zich. Allofs had het geluk, dat de taxichauffeur een fervente aanhanger van FC Kaisers lautern was. De chauffeur stelde voor, dat die ene Mark genoeg zou zijn, als hij zater dag tegen Fortuna Düsseldorf minstens eenmaal zou scoren. Thomas Allofs scoorde inder daad en kwam dus met een koopje af van de wel honderd Mark kostende taxi-rit. Pleidooi voor transferlimiet De vier rijkste clubs uit Enge- l Björn Nordqvist: weer actief. land willen limieten instellen voor transferprijzen. Liver pool, Manchester United, Ar senal en Tottenham Hotspur willen een reglement voor stellen dat bepaalt dat een speler niet meer mag kosten dan ongeveer drie miljoen gulden. De spelersvakbond juicht het voorstel toe. Ande ren noemen de vier schijnhei lig. Zij vinden, dat het kwar tet clubs eerder met het voor stel had moeten komen en niet op een moment, dat zij spelers als Charly Nicholas, Jesper Olsen, Gordon Stra- chan, Alan Brazil, Clive Allen en John Chiedozie hebben ge kocht voor bedragen, die de in het voorstel genoemde li miet vele malen overschrij den. Zaalhandbal Jong Oranje (dames) is gisteren het vierlan- dentoernooi in het Franse Nanterre begonnen met een gelijkspel van 12-12 tegen De nemarken. Voetbal De Zwitserse bondscoach Paul Wolfisberg heeft ontslag genomen. Hij gaf als reden voor zijn onverwach te vertrek gezondsheidsrede- nen en de houding van som mige officials en media na het drievoudige verlies van zijn elftal. Tennis Binnen drie dagen heeft John McEnroe zijn vroe gere rivaal Björn Borg bij de monstratiewedstrijden twee keer verslagen. Zowel in Syra cuse als in Kansas City won de huidige nummer één van de wereld in twee sets: 7-6, 7-5. Zeilen Na de eerste vier wedstrijden om het wereld kampioenschap plankzeilen dames in het Schotse Largs be zet de Nederlandse Liesbeth Kort de derde plaats in het al gemeen klassement. Handbal Het Nederlands dameszaalteam heeft heeft de openingswedstrijd van een vier-landentoernooi in Dene marken van het gastland ver loren. De Deense dames zege vierden met 19-16. Wielrennen Jacques Hane- graaf heeft de Ronde van Die- men op zijn naam gebracht. Theo Smit werd tweede, Jan Raas derde. DEN HAAG De Engelse scheidsrechter Midgley zal woensdag de eerste wedstrijd in het toernooi om de Europe se beker voor landskampioe nen tussen Feyenoord en het Griekse Panathinaikos leiden. Het tweede duel, twee weken later in Athene, staat onder leiding van de Tsjechoslowaak Christov. Vijf Nederlandse ar biters komen in de eerste ron de op het Europese front in ac tie. 18 september: Red Boys Dif- ferdange-Ajax: scheidsrechter Nielsen (Den); 19 september: Feyenoord-Panathinaikos: Midgley (Eng); BK Kopenha- gen-Fortuna S: Stumpf (Odl); Vorwörts Frankfurt Oder-PSV: Konrath (Fra); Odense BK-Spartak Moskou: Van Ettekoven; Metz-Barcelo- na: Keizer. 3 oktober: Panathinaikos-Fey- enoord: Christov (Tsj); Fortuna S-BK Kopenhagen: Rosa San tos (Por); PSV-Vorwarts: Franco Martinez (Spa); Ajax- -Red Boys: Farrell (Nir); Por to- Wrexham: Thomas; Celti- c-AA Gent: Mulder; Liver- pool-Lech Poznan: Geurds. AMSTERDAM Staatssecretaris Van der Reijden van sportza ken vindt dat Amsterdam de komende jaren „op grote schaal" door moet gaan met het zich overal ter wereld presenteren als kandidaat voor de Olympische Spelen in 1992, ondanks de twij fels die hij over dit evenement heeft. De staatssecretaris zei dit gisteren in het Vara-programma Radioweekblad. In een inter view in het weekblad Haagse Post verklaarde hij vorige week dat hij er de grootste moeite mee heeft zich een beeld te vormen van een verantwoorde organisatie van die spelen. Die twijfel is na zijn bezoek aan Los Angeles groter gewordert. Voor de radio zei Van der Reijden nu desondanks toch te blijven vinden dat het erg goed voor Amsterdam zal zijn als de Spelen in 1992 daar gehouden worden. Wel vindt hii dat een aantal zaken nog beter uitgezocht moeten worden, zoals de financien, de vraag of in Nederland wel zoveel vrijwilligers te vinden zijn zoals dat in Los Angeles het geval was en de overlast die de spelen voor de bevolking opleveren. SCHEVENINGEN Er was een tijd dat de Russen niet damden, tenminste niet op een gewoon 100- veldenbord. De nu al le gendarische Koeperman was vier vijf keer dam- kampioen van de Sovjet- Unie op een schaakbord met 64 velden, voordat hij en met grandioos succes het nóg-meervakkig blok hout onder z'n ellebo gen plaatste. Wie voor de grap het woord dammen in het Russisch wil verta len, komt vermoedelijk met damski. Well, zouden de Amerikanen zeggen, volgens Oostblokkenners is dat nog goed ook. Damski zou net als korfbal een onbelangrijke sport zijn gebleven als niet een machtige staat als de Sov jet-Unie zich daarin een meester had getoond. Elke krachtmeting met dat land is nieuws. Was de damhe- gemonie een zaak geweest tussen Nederland en Bel gië, dan hadden we nog zo veel wereldkampioenen a la Jannes van der Wal kunnen afleveren met een vermakelijkh eidsfactor 100, de grote interesse zou altijd achterwege zijn ge bleven. Maar zo'n reus vanachter het ijzeren gor dijn verslaan geeft zelfs een Nederlander een repu tatie waarmee de wereld kan worden rondgereisd. Nu Nederland gisteren de beslissende interland van de Scheveningse damda- gen heeft verloren van de Sovjet-Unie, kunnen de pupillen van Harm Wiers- ma zich beter even be schaamd terugtrekken. Niet alleen omdat de Rus sen een verzwakte ploeg hadden afgevaardigd, maar nog meer omdat zij „damski"pas sinds 1953 op een bord met een verant woord aantal velden beoe fenen. In Nederland schui ven ze al sinds 1890 via 100 vakjes en de Fransen hadden de primeur in 1881 met het ,jeu de dames". Meer vakken bespelen is bestemd voor gevorder den, het heeft door zijn groter aantal mogelijkhe- den het benauwende van 64 stukkies op. Toch is die laatste vorm wereldwijd nog steeds de meest popu laire versie, beoefend door 300 miljoen mensen die er helaas een zeer gevarieer de interpretatie van de spelregels op na houden. Een grootmeester die bij voorbeeld in Italië een si- m ultaandemonstra tie geeft, moet niet verbaasd opkijken dat hij zowel 100- als 64-velden borden door elkaar te bespelen krijgt Zit achter zo'n bord dan nog een echte Fries, een Spanjaard of een Rus dan kan de grootmeester ver wachten dat de een in zo wel verticale als rechte lijn slaat, de ander niet achteruit mept en de der de meerslag niet laat gel den boven een enkele slag. Met het internationale re glement voor de volwas sen borden is in de absolu te top van deze denksport gelukkig enige lijn aange bracht. Ondanks de late start van het 100-velden- dammen in de Sovjet-Unie bezitten de Russen de helft van de in totaal 100.000 echte dammers, waarvoor ze het talent ree ruteren uit hun 3 miljoen kleine bord- spelers. De stap van kam pioen in het klein naar het grote werk lijkt voor hen dóódsimpel. Het laatste voorbeeld is Wigman die nu kort na zijn overgang al deel uitmaakt van de Russische selectie. HERMAN JANSEN y sportuitslagen OAMMEN Dsmdagen Scheveningen Nederland-Sovjet-Unie (slot): 10-6. Eindstand na vier duels: 34-30 in het voordeel van de Sovjet-Unie. Gedetailleerd: Van der Wal (NedfWIr- ny 1-1; Clerc-Gantwarg 1-1; Scholma- Baljakin 0-2; H. Jansen-Wlggmann 1- 1; Stokkel-Letsjinski 1-1; Vermin- Tsltsjov 0-2; Bies-Boesinski 1-1; Pal- mer-Verkovitsj 1-1. WIELRENNEN Ronde van de Toekomst 9e etappe: 1. Jarosjenko (Sov) 3.55.15; 2. Bouvatler (Fra) 3.55.36; 3. Skoda (Tsj); 4. Van Lancker (Bel); 5. Bohorquez (Col); 6. Mottet (Fra); 7. Biondi (Fra); 8. Montoya (Col); 9. Iva nov (Sov); 10. AristizabaJ (Col) 3.55.44; 11. Oegroemov (Sov) 3.58.20; 12. Demies (Bel) 3.58.22; 13. Ravasio (Itah 14. Gaston (Spa); 15. Chevalier (Fra); 30. NIJboer (Ned) 3.59.20; 41. Van Orsouw (Ned) 4.06.01; 45. Van Wijk (Ned) 4.08.17; 67. Boeve (Ned) 4.18.53; 82. Klinge (Ned) 4.24.50. Algemeen klassement: 1. Mottet (Fra) 33.51.23; 2. Skoda (Tsj) op 1.20; 3. Ivanov (Sov) op 2.05; 4. Bouvatier (Fra) op 2.37; 5. Bohorquez (Col) op 4.35; 6. Demidenko (Sov) op 5.17; 7. Van Lancker (Bel) op 5.38; 8. Gut- mann (Zwi) op 5.54; 9. Bernard (Fra) op 6.14; 10. Salomon (Fra) op 7.45; 11. Biondi (Fra) op 7.54; 12. Oegroe mov (Sov) op 9.34; 13. Montoya (Col) op 9.36; 14. Chevalier (Fra) op 11.40; 15. Jourdan (Fra) op 14.27; 20. NIJ boer (Ned) op 20.50; 38. Van Wijk op 40.15; 42. Van Orsouw op 43.42; 64. Boeve op 1.27.54; 66. Klinge op 1.31.14; 75. Jakobs op 1.48.57.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9