Gevaarlijk? Voor ons is hen klus als dez liektegeldvoorstel kabinet kan als een boemerang werken 'SIJTHOFEv ~S MONTLOUIS-OPERATIE VAN SMIT- TAK: Groot deel van lading Mont Louis geborgen Politiek Partij Parlement \NIM sru/euHACfati Wenen is een stad met veel cultuur, traditie en ge schiedenis. Voor wie van de barokke pracht van deze keizerstad in het najaar wil genieten hebben we een aantal 8-daagse reizen naar Oostenrijk georganiseerd. Het vertrek is vrijdag, waarop vanuit Den Haag en «otterdam via Venlo. Keulen, Frankfurt, Wurzburg naar het overnachtingshotel in Geiselwind wordt gereden. Zaterdag gaat het via Neurenberg door het Donau- dal, Passau, Linz en St. Pollen naar Laaben in het Wienerwald bij Wenen waar gelogeerd wordt in het sfeervolle hotel Laabnerhof. Zondag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom, de Kaiser-appartementen, de Staatsopera en de Donauturm, onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren be zoek aan het Prater. Maandag staan de Hofbrug met indien geopend de vermaarde Spaanse Rij school en het slot Schönbrunn op het programma, 's Avonds wordt desgewenst gelegenheid geboden tot het bijwonen van een voorstelling in de Volks opera. Dinsdag volgt een tocht door het prachtige Wienerwald met o.a. bezoek aan Mayerling en '6 a- Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag vonds bezoeken we een Heurigen in het wijndorpje Grinzing. Woensdag kan "s morgens een wandeling in de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en is er 's middags gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Donderdag 1 vertrek via St. Pollen naar Salzburg, waar een j korte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid is om j te lunchen. Vla Rosenheim, München naar Geisel- j wind. Vrijdag via Frankfurt, Keulen en Venlo terug, j nadat onderweg het afscheidsdiner is gebruikt. De prijs van deze bijzonder X AQIZ gevarieerde reis bedraagt slechts J 4üO." per persoon op basis, van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension logies, ont- bijt diner) inclusief het afscheidsdiner. De toe- slag van een eenpersoonskamer bedraagt 50.- De entrees zijn eveneens inbegrepen. Reisverzeke- ring 20.- per persoon 5,- poliskosten en assu- rantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6,- poliskosten en assurantie belasting. In verband met de grote belangstelling wordt tijdig boeken dringend aanbevolen. JENLAND £efcLóc6omcmt ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 (ADVERTENTIE) 8-DAAGSE OOSTENDE/ROTTERDAM In totaal zijn er tot gisteravond 15 lege vaten, 10 containers met het licht radioactieve en zeer giftige uraniumhexafluoride, en 3 laadwagens uit het wrak van de gezonken Franse vrachtvaarder „Mont Louis" geborgen. Als het weer goed blijft, verwacht het bergingsbedrijf Smit Tak de 20 resterende volle containers binnen vijf dagen boven water te halen. Slechts één van de vaten was licht beschadigd aan de afsluiter. De beschadiging was echter zo gering dat reparatie niet nodig was. Uit de permanente metingen, die in de buurt van het wrak worden gehouden, is tot nu toe geen verhoogde zuurgraad of een verhoging van het gehalte aan radioactiviteit geconstateerd. De „Barracuda", één van de bergingsschepen, probeert inmid dels de olie uit de brandstoftanks te pompen, die zich in het ach terste deel van het schip bevinden. De Mont Louis had bij het begin van haar reis naar de Russische havenstad Riga 385 ton zware stookolie, 160 ton dieselolie en 30 ton smeerolie aan boord. krant naar WENEN LUXE TOURINGCAR-REIS wachte vroege najaarsstormen. Uiteindelijk zorgde de zware deining ervoor, dat de romp van de Mont-Louis in twee de len brak op het punt waar eer der een gat was gemaakt voor het bergen van de uranium- containers. Tenslotte zullen de berichten over de gevaren van een eventuele container-breuk de gemoedsrust van het ber- gingspersoneel niet ten goede zijn gekomen. Maar Drenth tilt er niet zo zwaar aan. „Wij wisten al van af de eerste dag wat de risico's van die containers waren", verklaart hij. „In het verleden hebben we gewerkt met stof fen die veel gevaarlijker en veel moeilijker te bergen wa ren. Als we bang waren voor ons leven, dan bleven we wel uit de buurt van dat wrak". Minder goed geïnformeerd was de Belgische overheid, zo erkent minister Aerts, die de afgelopen weken zijn verkla ringen over de inhoud van de Mont Louis steeds weer moest herzien. En hij was de enige niet. Zo verklaarde de Franse reder CMG aanvankelijk dat de ruimen van de Mont Louis leeg waren. In tweede instan tie gooide de reder het er op dat het schip medicijnen ver voerde. Pas 24 uur na het on geluk en na een eerste waarschuwing van Greenpea ce gaf de reder schoorvoe tend toe dat de Mont Louis „een hoeveelheid licht radio actieve stof" vervoerde. Staatssecretaris Aerts kwam nog later met een verklaring. Bermuda-driehoek Door deze gebrekkige infor- Vertrek op vrijdag 5,12 en 19 oktober a.s. matie kreeg de kust voor Oos tende stilaan de allure van een Bermuda-driehoek. Om enkele „mysteries" rond de Mont Louis in herinnering te bren gen: zitten er nu wel of geen wapens in het schip? Zijn de 22 kleine gele vaten nu wel of niet leeg? Heeft een van de volle grijze vaten nu wel of niet gelekt èn zo ja: bestond er daarbij kans op explosie? Wie het weet mag het zeggen. Aerts is in elk geval van me ning, dat de Belgische over heid geen verwijt gemaakt kan worden. Over de beschu- diging dat hij bewust een rookgordijn rond de Mont- Louis heeft gelegd, heeft hij zich nogal boos gemaakt, zo zegt hij. „Ik heb er altijd naar gestreefd de volkomen waar heid te spreken", aldus de ver ongelijkte bewindsman. „Het parlementslid Van Ootegem heeft de bevolking op een vol strekt valse manier bewerkt. Door te zeggen dat er wapens in de Mont Louis zitten. Niets van waar! Ik vind het ook jammer dat Greenpeace blijft volhouden dat het uranium- poeder explosief is. Ook dat klopt niet". Toch is het ongeluk met de Mont Louis voor Aerts wel aanleiding binnenkort op de Noordzee-conferentie in Bre men aan te gaan dringen op betere gedragsregels voor het vervoer van kernmateriaal over zee. „De wetgeving is perfect, maar aan de uitvoe ring en controle schort het nogal", zegt Aerts. De Belgi sche bewindsman zou zelf pas vier dagen na het ongeluk vernomen hebben wat exact de lading van de Mont Louis was. „In het vervolg wil ik dat De Belgische staatssecretaris voor milieuzaken Aerts staat de internationale pers te woord. Aerts: „Ik voel me niet opgelucht, ik ben nooit ongerust geweest!". meteen van de reder kunnen horen", aldus Aerts. Olie Rond het wrak van de Mont Louis is de zee op sommige punten nog zwart gekleurd. Het oliebestrijdingsvaartuig Baracuda van Smit-Tak sproeite bestrijdingsmiddelen op de olie, die gistermiddag nog steeds uit de romp van de Mont Louis vloeide. Weer zo iets. Hoeveel olie heeft de Mont Louis precies aan boord? „We weten het niet precies", verzucht Aerts. „Er is onge veer 450 ton diesel en zware stookolie aan boord, zoveel weten we. Maar waar die olie precies zit en hoeveel er al in zee is gevloeid blijft gissen". De vervuiling op de Belgische stranden is in elk geval niets geweest om van wakker te lig gen, verzekert Aerts. Hij kan zijn verontwaardiging niet op, als hij herinnerd wordt aan de verklaring van een Belgische milieugroep, dat dode vogels zouden zijn aangespoeld. „We hebben er drie schoongemaakt en die zijn weer verder gevlo gen. Dat is alles. Het strand was maar licht bezoedeld", al dus de minister. Olau Even later vaart de Olau Bri tannia voorbij de plaats waar 25 augustus de Mont Louis te- nonder ging. De voorsteven van het veerschip is nog flink gehavend, maar dat was voor de reder geen reden om de Britannia uit de vaart te ne men. Ook de dertig uraniumcontai- ners uit de Mont Louis blijven, zoals het er nu naar uitziet, ge woon in de running. Volgens schattingen zijn de containers per stuk anderhalf miljoen gulden waard en nog veel meer nadat het uraniumpoe- der in Rusland is opgewerkt tot brandstof voor kerncentra les. Aerts: „Mijn zorg is, dat die containers zo snel mogelijk, naar Duinkerken verscheept worden, retour eigenaar. Al leen als het enorm zou gaan stormen, dan wil ik toestem ming geven de containers voorlopig in Zeebrugge aan land te brengen. Wat er op langere termijn gaat gebeuren weet ik niet, maar ik denk dat die vaten wel weer naar Rus land verscheept zullen wor den". En zo zal het kunnen gebeu ren, dat over een aantal maan den opnieuw een schip van CMG voorbij de Belgische kust vaart, richting Riga. Met aan boord een aantal containers uraniumpoeder. Maar nie mand die daarvan op de hoog te is... PAUL KOOPMAN Daar. Een vat!" roept een Duitse verslaggeefster en een zes man sterke cameraploeg strui- ïar de voorplecht van het marinevaartuig. toch tot een goed einde te ko men. Aan boord van de Belgi sche mijnenveger is de inter nationale pers er getuige van hoe met een ogenschijnlijke nonchalance vrij snel twee containers uit het wrak van de Mont Louis gehengeld worden. De Hollandse berger, Smit- Tak, verwacht het karwei bij goed weer binnen vier dagen te kunnen klaren. Opgelucht De Belgische staatssecretaris van milieu Aerts, die door zijn vele sussende verklaringen niet altijd als een serieuze in formatiebron is beschouwd, lijkt aan boord van de mijnen veger niet onder de indruk van de bergingsoperatie. Nadat een officier van het schip hem heeft ingefluisterd „het negen de vat is nu binnen", verklaart hij: „Of ik me nu opgelucht INDE De zon net door de wol- een Duitse ver- Jefster roept: Kijk! Ias Een vat!". Een zes ieno sterke cameraploeg Gi^elt naar de voor- van het Belgische ^eschip en inderdaad: najindse horizon hangt rijze container in de 553 van de Titan 9, het waarop de ber- naatschappijen Smit- n Union de komen- agen totaal dertig ners met het giftige 4jmpoeder hopen op drie weken nadat de ot Olau Brittannia een ;52 irde in de bakboordzijde Mont Louis, lijkt het kernongeluk op zee dan voel? Hoe kunt u dat vragen? Ik ben nooit, ongerust ge weest Woordvoerder Henk Drenth van Smit-Tak doet al evenmin gewichtig over de bergingso peratie. „Is het niet levensge vaarlijk, wat uw mensen daar doen?vraagt een Duitse ver slaggever. „Ach, moet u ho ren", repliceert Drenth. „Wij weten heus wel waar we aan beginnen. Smit-Tak doet al honderdvijftig jaar bergings werk. Voor ons is een klus zo als deze peanuts, geloof me. Als we het niet zouden kun nen, waren we hier nu niet". Tegenslag Toch heefte de bergingsploeg van Smit Tak, ruim veertig man, met nogal wat tegenslag te kampen gehad. Allereerst liep het werk ruim twee we ken vertraging op door onver- de volle vijf procent aan te vullen. Met andere woorden, de bonden voelen zich in een ongelijke positie geplaatst. Dat bezwaar is op zichzelf al voldoende voor heel wat soci aal tumult. Er dreigt echter nog veel meer. Het inkomen soffer dat zieke werknemers nu moeten gaan brengen kan nogal oplopen. Ze krijgen im mers niet alleen minder zie kengeld door de korting op het uitkeringsniveau. Ook moeten er voortaan sociale premies over worden betaald, die voor hun eigen rekening komen. Van gelijk blijvend loon in ge val van ziekte zal dus bepaald, geen sprake meer zijn. De ge middelde werknemer gaat er bij ziekte één tot anderhalf procent op achteruit. Nu hebben de vakbonden er altijd erg aan gehecht dat werknemers die voor korte tijd door ziekte niet in staat zijn hun werk te verrichten, gewoon hetzelfde krijgen doorbetaald. Willen zij deze si tuatie ook na 1 januari laten voortbestaan, dan zal daar echter stevig met de werkge vers over onderhandeld moe ten worden. Die zullen best bereid zijn opnieuw met een gelijk netto-loon bij ziekte ak koord te gaan, maar tevens al les in het werk stellen het geld daarvoor uit de beschikbare „loonruimte" te halen. Met an dere woorden: te proberen uit eindelijk toch de werknemers hiervoor op te laten draaien. Werktijdverkorting Uit de beschikbare loonruimte vaö de werkgevers moet ech ter nog meer worden betaald. De bonden hebben immers nog veel meer wensen. Zij wil len niet langer extra geld inle veren voor werktijdverkorting en vinden dat de stijging van de produktiviteit die thans weer optreedt best kan wor den gebruikt om korter wer ken te betalen. Hier en daar zal bovendien weer een ver goeding voor gestegen prijzen worden gevraagd (prijscom pensatie) of zelfs een reële loonsverbetering. Het gevaar is groot dat al die wensen niet betaald kunnen worden uit de beperkte ruimte die de bedrijven hebben opge bouwd. In dat geval zijn er twee dingen mogelijk. Ten eerste: er wordt toch betaald, hetgeen gevolgen heeft voor de financiële positie van het bedrijf, waardoor mogelijk op nieuw banen op de tocht ko men te staan met alle gevolgen vandien. Mogelijkheid twee: er wordt niet betaald, maar een ruil gemaakt met de werktijd verkorting. In dat geval moe ten de werknemers voorlopig afzien van korter werken, in ruil voor de garantie van 100 procent loon bij ziekte. Zo'n ruil heeft echter dezelfde negatieve gevolgen voor de economie als het inwilligen van alle vakbondswensen zou hebben, zonder dat daar vol doende geld voor is. Niet door gaan met het proces van ar beidstijdverkorting betekent immers minder kans op werk voor de honderdduizenden werklozen. In veel bedrijven werd met het opvullen van de verkorte werktijd door nieuw personeel nog gewacht tot vol gend jaar, als er een stap ver der op de weg van de ATV zou worden gezet. Als deze wordt geruild tegen 100 procent zie kengeld kan men de herbezet ting van de al bereikte werk tijdverkorting ook wel verge ten. Bovendien haalt het een streep door het kabinetsbeleid. Dat is namelijk mede gebaseerd op verder gaan met arbeidstijd verkorting. In het regeerak koord wordt uitgegaan van een loonmatiging van twee procent per jaar en die zou kunnen worden bereikt als bij voorbeeld de prijscompensatie zou worden ingeleverd voor korter werken. Die matiging in het bedrijfsleven legitimeert het kabinet eenzelfde matiging op te leggen aan het over heidspersoneel en degenen die leven van de sociale uitkerin gen. Door nu met een aanslag op het ziekengeld te komen loopt het kabinet niet alleen het gevaar dat het proces van arbeidstijdverkorting zal wor den gefrustreerd, maar ook dat er van loonmatiging niets meer terecht komt. De vak bonden zijn immers aan hun leden verplicht te vechten voor 100 procent doorbetaling bij ziekte en dat betekent auto matisch een looneis, dus min der matiging. Ambtenaren Daarmee zou het kabinet on middellijk in de financiële problemen komen, omdat ambtenaren en uitkeringstrek kers voor zichzelf een gelijke behandeling eisen als de werk nemers in het bedrijfsleven. De in de begroting ingeboekte matiging van uitkeringen en van salarissen van ambtenaren en trendvolgers (de zogeheten „overdrachtsuitgaven") dreigt dan te vervallen, tenzij het ka binet die matiging eenzijdig van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers vraagt. Dat maakt de cirkel dan weer rond, want zo'n eenzijdige be zuiniging is, bij alles wat het overheidsperoneel al boven het hoofd hangt, zeker weer goed voor tal van ambtenaren- acties. Concluderend kan worden ge steld dat het kabinet zich me* de voorstellen om op het zie kengeld te bezuinigen op ui terst glad ijs heeft begeven. In de eerste plaats is het gevaar van sociale onrust buitenge woon groot Men herinnere zich het tumult van twee jaar geleden, toen minister Den Uyl en staatssecretaris Dales soortgelijke voorstellen deden. Bovendien lijken de voorstel len, als zij worden uitgevoerd, zulke ingrijpende gevolgen te gaan hebben, dat zij als een boemerang op het kabinet en zijn beleid kunnen werken. De ziekengeldplannen zouden op de lange duur dan nog wel eens méér kunnen gaan kos ten dan de 0,9 miljard gulden die zij blijkens de begroting aan bezuinigingen moeten op leveren. ARJEN BROEKHUIZEN palend voor het sociale kli maat in de komende maanden. Het kabinet wil niet alleen premie gaan heffen over het ziekengeld, maar ook het ni veau' van de uitkering in twee fasen terugschroeven van 80 naar 70 procent. De eerste vijf procent moet er al op 1 januari af. Wie nu ziek is krijgt door gaans vrijwel hetzelfde netto salaris als wanneer hij zou werken. Dat is het gevolg van cao-afspraken tussen vakbon den en werkgevers, waarin het aanvullen van het salaris tot 100 procent is geregeld. Aangezien de Ziektewet spreekt over een ziekengeld uitkering van 80 (en straks 70) procent, heet de aanvulling door de werkgever „een bo venwettelijke uitkering". Het zijn deze uitkeringen waarover in het najaar sociale conflicten dreigen. Veel cao's lopen eind dit jaar af en moe ten worden vernieuwd. Het kabinet laat het aan werkge vers en werknemers over, uit te maken wie voor de korting op de uitkering moet opdraai en. Zolang er tussen die twee wordt onderhandeld, wil de overheid echter het verschil door hen laten delen. Dat wil zeggen dat van de vijf procent verlaging die op 1 januari wordt doorgevoerd, vooruitlo pend op een definitieve nieu we afspraak tussen werkge vers en werknemers, beide partijen 2,5 procent betalen. Het kabinet wil op die manier voorkomen dat de werkgevers opdraaien voor de volle vijf procent, wat de winstpositie van hun bedrijven zou scha den en derhalve nadelig zou zijn voor het economisch her stel. Looningreep De bonden noemen dit kabi netsvoornemen terecht een looningreep. De overheid legt immers eenzijdig op, hoe de vijf procentskorting tijdelijk wordt verdeeld. Het bezwaar van de bonden is deels princi pieel (zij dulden geen enkele overheidsbemoeienis in de on derhandelingen met de werk gevers), deels ook praktisch. De werknemersorganisaties gaan er vanuit dat een werk gever, die tijdelijk slechts 2,5 procent van de korting op het ziekengeld heeft moeten bij passen, in onderhandelingen nooit meer te bewegen zal zijn HAAG Nederland 5.® een sociaal onrustig r te wachten. Er is ~|g verbeeldings- it voor nodig om dat !de vooravond van jjesdag te voorspellen. Het'nieuws kan er vol- or% week dinsdag im- niet meer worden ld. Het merendeel de kabinetsvoorne- sw|! is de afgelopen we ll uitgelekt of, in een ig om dat te voorko- gewoon door minis- ^fen staatssecretarissen buiten gebracht. van het kabi- ziekengelduitkerin- zonder meer be-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7