inq BOBBY FISCHER »e witte raven n de sportwereld II leeft al vele, velejaren s in een heel andere wereld Dumpen ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 Van Dé Stoop kun je veel zeggen, maar niet dat hij te weinig in het nieuws komt. De in de Haagse voetbalwereld neergestreken Amsterdammer vindt dat hele maal niet erg. Sterker, gevraagd naar zijn publicitaire escapades roept hij doodgemoedereerd dat hij voor iedere journalist die hem belt wel weer een ander nieuwtje heeft. Zijn eerste stunt in de Residentie was het lanceren van het plan voor een nieuwe tribune met lo ges desnoods voor hele Arabi sche harems. Zijn laatste behelsde het annonceren van een verla ging van de entreeprijzen in het Zuiderpark. Of dat straks ook geldt voor die harems is overi gens nog even de vraag. Voor wie Stoop nog niet kept even een korte introductie. Stoöp is een koopman en zijn voor naamste waar is hij zelf. Die brengt hij vol overgave aan de man, waarbij hij niet schroomt de kwaliteit van het goed volmondig aan te prijzen. Het spreekt van zelf dat Stoop ook de winkel (lees: het stadion), waarin hij tracht zijn koopwaar van de hand te doen, er zo goed mogelijk wil laten uitzien. Het oog wil ook wat tenslotte en de concurrent zit niet stil. Stoop zit echter met één pro bleem. Als je in de handel succes wilt hebben, moeten je verkoop methoden goed zijn. En aan dat laatste schort het. Want het hoofdartikel kan nóg zo goed zijn van kwaliteit, als de reclamema kers (lees: de voetballerste kort schieten stokt de omzet. En het enige, dat je dan nog kunt doen is dumpen, de prijs verlagen. In de hoop dat de clientèle dan weer gretig toehapt. En de wedijveren de firma, hoewel wellicht beier van kwaliteit, links laat liggen. Nu kleven er aan dumpen nogal wat problemen. Weliswaar werd Loe Lap er ooit groot mee, maar uiteindelijk moest hij het bijltje er bij neer gooien. Het winkelende publiek laat zich aanvankelijk lokken door lekker lage prijzen, koopt vervolgens ook nog wel eens wat, maar kiest tenslotte toch op grote schaal voor het iets duurdere, doorgaans betere pro- dukt. Dumpen is dan een syno niem geworden voor tweede hands van de hand doen. Dat laatste zal het onderhavige produkt overigens nimmer over komen. En het merkwaardige is dat, hoe kritisch bijvoorbeeld de consumentenbond er ook over rapporteert, het nooit van de markt zal verdwijnen. Daarvoor is het te zeer verankerd in het consumptiepatroon. Maar zoals de meeste produkten zo af en toe een nieuwe campagne nodig heb ben om weer van de nodige afzet te zijn verzekerd, geldt dat ook voor dit artikel en daarom had Stoop het oog laten vallen op een nieuwe reclame-agent. En door dat Groot-Brittannië naar ver luidt op dit gebied over specialis ten beschikt, blikte hij begerig naar de overkant. Als zijn team van publiciteitsma- kers zou worden aangevuld met een expert van Engelse origine zou het aanzien van het in het geding zijnde produkt stijgen. Het is immers altijd van het grootste belang dat een artikel vóór in de etalage ligt en niet wordt over schaduwd door de concurrerende spullen. En voorlopig wordt het goed bepaald niet door een goede campagne ondersteund. Je moet als producent van een bepaald artikel over de nodige fi nanciële middelen beschikken om goed in de markt te blijven liggen. En als je een eerdere win kel wegens faillissement hebt zien sluiten, andere ondernemin gen jouw produkt niet eens wil len hebben en je laatste etablisse ment de goede verkoopformule niet kan vinden, wordt het moei lijk. Dan wil er nog wel eens pa niekvoetbal worden gespeeld. De allerlaatste stunt van Stoop is het inschakelen van reclamema ker Huub Smeets, een globetrot ter van het zuiverste water. Die heeft inmiddels in Noord-Ameri- ka en Zuid-Limburg geopereerd en weet dus van wanten. En dan is het van Maastricht naar Den Haag maar een kleine stap. Nu nog even afwachten in hoeverre de Noorderzon in relatie staat tot het Zuiderpark. Door deze manoeuvre heeft het eerder genoemde artikel in elk geval weer de nodige publiciteit gekregen. Nu ook nog even be zien of de toegepaste verkoopme thode eveneens tot een grotere afzet leidt. Dat zal in eerste in stantie dit weekeinde blijken. BUYS >by Fischer werd in 1972 na een zeer geruchtmakende [ch tegen de Rus Boris Spassky wereldkampioen schaken. In 5 moest hij tegen de huidige wereldkampioen Anatoli Kar- T zijn titel verdedigen. Fischer liet het afweten en heeft al '-^ialf jaar bitter weinig van zich laten horen. De Russen varen ivel bij. Nu verdedigt Karpov zijn troon, tegen de 21-jarige |dozer Garri Kasparov. Karpov, held van de Sovjet-Unie, ft z'n wereldtitel echter van Fischer cadeau gekregen. Wat jr eigenlijk van deze bij leven al legendarische Amerikaan 'orden? Het is niet eenvoudig daar een antwoord op te ge- Fischer schijnt nu in hotelkamertjes te huizen en wil met a niemand iets te maken hebben. Al sinds mensenheugenis, ijkt het althans, heeft deze kluizenaar van de 64 velden n serieuze partij meer gespeeld. Fischer leeft in een andere i -eld, merkte wijlen Max Eu we eens op. En zo is het. l (SWIJK „Als ik wereld- papioen ben maak ik een HU over de hele wereld, om Jpjrstellingen te geven. Ik Mag enorme bedragen. Ik zal g&iduizenden laten betalen. M ik thuis kom ga ik schaak zaken schrijven en het hele éi reorganiseren. Ik zal mijn en club leiden. De Bobby cher, eh, de Robert J. Fi- Ijer Schaakclub. Een club l klasse. Ik koop een Roll- pee, een straalvliegtuig en jacht. En ik laat een ar- ;ect een huis in de vorm een schaakkasteel bou- n. Ja, dat is het voor mij. ;se. Trappen in de vorm een spiraal, borstwerin- van alles". We schrijven 1962. Dit zijn de woorden van een meer dan zelfbe wuste 18-jarige Amerikaanse jon gen. Bobby, eh, Robert James Fi scher, is nu al weer 41 jaar oud. Hij is wereldkampioen geworden, vróeg (en kreeg) enorme bedragen, maar voor de rest is er niet veel te-- rechtgekomen van zijn luchtkaste len of luchtspiegelingen. Bobby heeft géén wereldreis ge maakt, géén schaakboeken ge schreven, géén schaakpaleis laten bouwen. Hij is wél in handen van de Church of God gevallen. Deze duistere sekte heeft zich gemaks halve over z'n geld ontfermd. En Bobby Fischer had geld. De geruchten willen bijvoorbeeld dat hij van president Marcos van de Filippijnen miljoenen dollars kon opstrijken, als hij maar bereid was in 't land van deze dictator een aantal partijen te spelen. Het prij zengeld schoot in de tijd van Fi scher met sprongen omhoog. Nu is het, sinds het bewind van de Sov jets, al weer veel minder. „Alleen onderhandelen met Fi scher kost vaak al kapitalen. Je bent gauw vijfduizend dollar kwijt, cash te betalen, en dan heb je nog maar bitter weinig kans op succes". Dat merkte Arnfried Pagel, de in Nederland wonende en aan scha ken verknochte Duitse miljonair vorig jaar ook. Hij probeerde Fi scher voor zijn vereniging „Ko ningsclub" te strikken. Tevergeefs natuurlijk, alhoewel Pagel toch royaal met dollars zwaaide. Hoe kwam het eigenlijk dat Fi scher zoveel geld kon vragen voor een sport die niet zo in de belang stelling staat? Een paar trefwoor den zeggen al genoeg: excentriek, rebel, neuroot, enfant terrible, mo nomaan, geldwolf. Lang niet alle verwijten aan zijn adres zijn te recht. Maar Bobby was en is héél anders dan andere mensen. Bobby moest altijd zijn zin krijgen. En hij moest ook coüte que coüte wereld kampioen schaken worden. Psychologische oorlogvoering, om zijn tegenstanders kapot te krijgen, ging hij bepaald niet uit de weg. Was het wel psychologische oorlog voering? Vond Bobby niet gewoon dat hij in zijn recht stond? Hoe dan ook, zijn „grappen" waren niet leuk voor de oppositie. Het was wél smullen voor het publiek. En alsof Bobby nog niet voor genoeg zout in de pap zorgde: zijn strijd was de strijd van West tegen Oost, van de Amerikaan tegen al die Russen. Bij dit alles mag uiteraard niet ver geten worden dat Robert James Fi scher een waanzinnig sterke scha ker was, die met iedereen de vloer aanveegde. Misschien wel de beste schaker aller tijden, al zijn de dis cussies daarover eindeloos en niet erg zinvol. Fischers elo-rating (speelsterkte uitgedrukt in een cijfer) was toen hij stopte 2780. De „maximalist" won toernooien geregeld met een straatlengte voorsprong. Het is niet waarschijnlijk dat er ooit nog een schaker* opstaat die in staat is zijn prestatiecurve' te evenaren. In elk geval zorgde Fischer voor een enorme hausse in de belang stelling voor het schaken. De voor pagina's van de kranten brachten aan de lopende band de „streken" én de partijen van Fischer. Maar vooral de streken. Die zijn berucht. Iedereen moest naar zijn pijpen dansen en deed dat ook. Massa's mensen zijn diep in het stof gekro pen om het Fischer tot in de pun tjes naar de zin te maken. Bobby was immers de grote attractie van de schaakwereld, de man over wie iedereen het had. Zo'n zes maanden terug was er sprake van onderhandelingen over een enorme schok geven, zo filoso feert men in schaakkringen. Een andere theorie is dat Bobby verza digd is geraakt. Door het bereiken van het wereldkampioenschap en door het verslaan van de „com mies". Dat laatste was voor Fischer ook een drijfveer, de Russen pak ken. Nu hij alles bereikt heeft hoeft het niet meer zo nodig. Moederfiguur Een al wat oudere dame, voor Bob by de moederfiguur, schijnt nu voor Fischer te zorgen en hem ui terst zorgvuldig af te schermen voor die akelige buitenwereld. Door bijna niets meer van zich te laten horen werkt Fischer de ge ruchten over hem in de hand. En hij wordt er een levende legende door. Alleen door op onnatuurlijke wijze vroeg dood te gaan kan hij zichzelf nóg legendarischer maken. Fischers levensloop doet denken aan die van het eveneens legenda rische schaakgenie Paul Morphy (1837-1884). Die trok zich ook op jeugdige leeftijd terug, na het hoog ste bereikt te hebben. Morphy, een briljante schaker, maar als advo caat mislukt, werd door zijn moe der onderhouden. Hij overleed op 47-jarige leeftijd, in de badkuip. Bankrover Vorig jaar liet Fischer in elk geval weer iets van zich horen. Dat had echter niets met schaken te maken. Hij betoogde in een klagerige 1 dol lar-brochure („I was tortured at the Pasadena Jailhouse!") hoe de poli tie van Pasadena in Californië hem te grazen had genomen. Fischer werd door de sterke arm voor een bankrover aangezien, gearresteerd, uitgekleed, in de cel gegooid en mishandeld. En pas na 47 uur zit ten vrijgelaten. Was getekend: Ro bert J. James, beter bekend als Ro bert J. Fischer. Vooral op regenachtige zaterdag avonden plegen schakers nog wel eens weemoedig over de wederop standing van Bobby Fischer te wauwelen. Alle loze geruchten over een mogelijke terugkeer ten spijt. De koele wereldkampioen Anatoli Karpov regeert met een in fluwelen handschoen verpakte ijze ren vuist, al tien jaar lang. In schaakland heerst al meer dan een decennium rust. De nieuwe ster Garri Kasparov kan daar ook niet zoveel aan veranderen, al schaakt hij nóg zo sterk. Ogen schijnlijk bedaard voeren die „saaie" schakers weer hun zetjes uit. Wanneer komt Bobby weer terug? MARTIN VOORN ARNHEM Motorsport en lichamelijk letsel zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden, maar dat hoeft nog niet automatisch te bete kenen dat de patiënt aan zijn lot moet worden overgelaten. De jubi lerende KNMV, die terdege beseft als verantwoordelijke bond voor sport met een hoog risico-factor aan sterke kritiek bloot te staan, be steedt de laatste jaren veel aandacht aan de medische begeleiding en de nazorg van zijn coureurs, voor wie het contact met de arts vroeger vaak op een ware martelgang uitliep. Tot voor kort stuitte de sport- man namelijk op een wereld van onbegrip zodra hij een stap had gezet in een ziekenhuis of in de spreekka mer van een huisarts. Sportbeoefening werd, grof gezegd, als overbodige luxe beschouwd en zeker de gelegaliseerde snelheidsduivels werd eerder met zachte hand de deur gewe zen dan dat zij vertroeteld werden. nol je met een vaart van honderd- \(g kilometer van je fiets valt en i j£en breekt, hoef je geen mede- bm met jezelf te hebben", zo l ongeveer de redenering van irts. Nou hebben de coureurs, j fels gevolg van hun sport een )orlijk incasseringsvermogen )en opgebouwd, nooit een over- ntjen portie medeleven gevraagd, a jr de hondse behandeling die ndiaf en toe ten deel viel, stond i 1< ook weer tegen, vooral als ze Phiedici vriendelijk doch drin- 1 verzochten het geneesproces E krsnellen zodat ze zo snel moge- yveer het ijzeren ros konden be en. Een haast impertinente fg aan artsen, voor wie absolute en dus tijd het middel is de kwaal te bestrijden. begrip ivih wonder dat artsen, die wel rdfip konden opbrengen voor de d<js van de rijders om zo snel mo- se|k weer in het zadel plaats te hijen, op een extra portie publici- onikonden rekenen, of ze daar nu ttet op waren of niet. De Belgi- eei dokter Derweduwen maakte etjook snel faam met zijn opera- aaj* ingrepen, die vooral tot doel pfien de gedwongen rustkuur zijn patiënt tot een mininpum te beperken. In de eenmaal door ja loezie beheerste maatschappij wek ten zijn methoden om breuken met behulp van pennen versneld te la ten helen alpm verbazing. En ook geruchten over toenemend infec tiegevaar deden dan de ronde. Be halve bij zijn collega's, die wisten dat zijn operatieve ingrepen in de verste verte niet vergeleken kon den worden met kwakzalverachti ge praktijken, maar een medisch verantwoorde en erkende manier vormden voor de patiënt. De in medische kringen tamelijk progressieve aanpak van de inmid dels overleden Belg, wiens metho de trouwens vlak na de Tweede Wereldoorlog bij revaliderende oorlogsslachtoffers werd toegepast, vindt echter in ons land steeds meer navolging, niet in het minst onder invloed van de uit artsen en een fysiotherapeut bestaande medi sche commissie, die de KNMV rijk Hartstochtelijk In een poging meer te weten te ko men van het werk van deze instan tie stuitten we op Ronald van Gas tel en Piet Wijnheymer. Wie zich daarbij een voorstelling maakt van twee bezadigde heren van middel bare leeftijd komt bedrogen uit. Van Gastel (29) en Wijnheymer (30) zijn zelf hartstochtelijke motor rijders, die zich maar al te goed in de belevingswereld van hun meer getalenteerde collega-coureurs kunnen verplaatsen. Zij zijn dan ook de laatsten, die vol afschuw met" het beschuldigende vingertje in de richting van Boet van Dui men c.s. wijzen. Sinds een jaar of twee functioneren ze in de medi sche commissie en kunnen op grond van ervaringen uitsluitend de loftrompet steken over de bond, die naar hun mening alles doet om de veiligheid van de coureurs, waar mogelijk, te waarborgen. Al komen ook zij tot de slotsom dat ongeval len met ernstig letsel of met zelfs de dood tot gevolg, nu eenmaal on vermijdelijk zijn. Dat beseffen de rijders, stellen ze, ook terdege. Voor hen staan de preventie van letsel en een adequate medische be geleiding voorop. Doelstellingen, die ze hopen te bereiken door een veel uitgebreidere keuring na te streven dan tot dusver het geval was en een nauwer contact met huisarts en of specialist tot stand te brengen. Kniebuigingen De KNMV nam al nooit genoegen met een keuring bestaande uit tien Bobby Fischer, die inmiddels overigens met een baard door het leven gaat, weigerde in 1975 zijn wereldtitel te verdedigen. De legendarische ex- wereldkampioen schaken heeft sinds 1972 bitter weinig van zich laten ho ren. een schaakmatch tussen Fischer en Hort en/of Kortsjnoi. Die zijn stuk gelopen. Fischers eisen waren to renhoog en hij kwam steeds weer met nieuwe eisen. De Nederlandse grootmeester Jan Timman heeft nog dit jaar geprobeerd een match met hem te spelen. Ook dat is niet gelukt. Die eisen doen natuurlijk denken aan de tijd dat hij nog wél furore maakte op de 64 velden. Berucht is de lijst met 41 eisen waaraan speel zalen en organisatoren moesten voldoen. Die eisen gaan bijvoor beeld over de lichtval, de borden (die mogen niet te veel glimmen), de toeschouwers (die moeten zo ver mogelijk van het strijdtoneel wor den opgesteld). En natuurlijk moet het prijzengeld astronomisch zijn. Mensen of instanties die hem pro beren (schriftelijk) te benaderen doen er verstandig aan te beginnen met „Geachte wereldkampioen schaken". Want Bobby beschouwt zichzelf nog als de wereldkam pioen. En de mensen moeten voor hem door het stof, anders kunnen ze het wel vergeten. Overigens heeft de huidige wereldkampioen Karpov ook nog eens geprobeerd een match met Fischer te spelen. Ook hij kwam van een koude ker mis thuis. De grote vraag is waarom Fischer niet meer schaakt; iemand die zo verknocht is aan het koninklijke spel en die er z'n halve leven in heeft gestoken Bepaald niet uit gesloten is dat Fischer écht vindt dat alle eisen gerechtvaardigd zijn. Bobby weet nu eenmaal dat hij al tijd gelijk heeft. Maar het is natuurlijk ook mogelijk dat hij bang is te verliezen. Dat zou Waar is de kluizenaar van de 64 velden? diepe kniebuigingen en een plasje, maar een onderzoek van de com missie leerde dat, wat betreft de voorgeschreven keuringen, de 21 sportmedische adviescentra (SMA's) alle een verschillende op vatting van hun taak hadden. Waar coureur A. van onder tot boven werd doorgelicht, kon collega B. met het invullen van een vragen lijst en een vriendelijke handdruk van de arts volstaan. Ook het be drag op de kwitanties liep nogal uiteen. Vandaar dat de medische commissie van de KNMV in nauwe samenwerking met het Nationale Instituut voor de Sportgezond- heidszorg een nieuwe keuringsme thode op touw zette, die niet alleen een meer op de motorsport betrek king hebbende vragenlijst bevat, maar tevens meer aandacht vraagt voor het bewegingsapparaat, hart en longfuncties, alsmede het ze nuwstelsel van de motorcoureur. Wijnheymer: „Aan deze keuring is meer hersenwerk te pas gekomen. Het is bepaald niet zo dat de huidi ge keuring tot gevolg had dat tal van coureurs de motorsport beoefe nen, terwijl ze daar lichamelijk en geestelijk niet toe in staat waren. Een keuringsbewijs is in principe drie jaar geldig met uitzondering van de jeugd, waarvoor we een kortere periode nastreven. Boven dien wordt van coureurs, ouder dan veertig jaar, ^n cardiografisch onderzoek gevraagd. Maar dat zijn nog slechts adviezen, die al dan niet van kracht kunnen worden. We streven er in elk geval naar de nieuwe keuringsmethode zo gauw mogelijk te laten ingaan en dan meer gerichte adviezen te kunnen geven". Aparte benadering Wegracers en motorcrossers vergen een aparte benadering, al gaan Van Gastel en Wijnheymer niet zó ver dat ze concluderen dat van een crosser meer lichamelijke inspan ningen worden gevraagd dan van een wegracer. Wijnheymer: „Dat een motorcoureur over een gebrek kige conditie beschikt in vergelij king met andere sportbeoefenaars acht ik niet bewezen". En collega Van Gastel vult aan: „Henk van Heek (de Rijssense bakkenist van crosser August Muller; red) zegt dat hij nooit traint, maar toch beschikt- ie naar mijn mening over een goe de conditie". Waarbij het volgende onderwerp, het al dan niet falen van medici na een ernstig ongeval, dat het duo Muller-Van Heek geruime tijd ge leden op het circuit De Zuurberg in Holten overkwam, ter sprake komt. Muller voelde zich naar zijn mening niet goed behandeld in De- Hoge pijngrens Van Gastel: „Motorcoureurs heb ben maar één doel voor ogen en dat is zo snel mogelijk weer racen. Hun pijngrens ligt hoog,, maar ze kloppen aan de andere kant graag bij de dokter aan al gaat het om een gebroken vinger. Alleen met het doel zo snel mogelijk zon der extra risico weer te kunnen rij den. Vergeet trouwens niet, dat de patiënt in de loop der jaren veel mondiger is geworden. Men slikt niet meer alles wat de dokter voor schrijft. Sterker nog, de motorcou reur zal nog meer voor zijn belan gen moeten opkomen. Dat komt ook door de gebrekkige uitleg, die doktoren en verpleegsters in een ziekenhuis geven en dan wijs ik weer eens op onbegrip ten aanzien van juist de motorsporter. Wij zijn nu eenmaal de witte raven in de sportwereld. Gelukkig blijkt steeds meer, dat het ijs gebroken raakt als de motorcoureur er in slaagt de arts ervan te overtuigen waarom hij weer snel op die fiets wil stappen". Van Gastel en Wijnheymer bekla gen zich dan ook over een gebrek aan medische bijstand ten aanzien van coureurs. Een maatschap van vijf orthopedisten in de omgeving van Arnhem heeft zich bereid ver klaard dag en nacht medische bij stand te verlenen, waarbij het zie kenhuis te Zevenaar als behande lingscentrum kan dienen. De op volgers van Derweduwen staan dus klaar, de grens hoeft niet meer door de toppers overschreden te worden. HES LAGRAND venter en ook Van Heek beklaagde zich over de naar zijn idee verre van optimale medische zorg in het ziekenhuis. Van Gastel, die op ver zoek van Muller veertien dagen la ter aan het bed van de patiënt arri veerde, bestrijdt dat, maar erkent dat het verplegend personeel mis schien iets voortvarender te werk had kunnen gaan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21