£eicUc ©omcwit Geen nieuw voorstel kabinet voor oplossing havenconflict finals Palestijnse burgemeester in Gazastrook doodgeschoten •Jegen kinderen n ziekenhuis ia drinken van rergiftigde melk Woorden BON Salvadoraans leger begaat massamoord Schadereparatiesaan alle merken Lubbers weigert gesprek met Surinaamse premier Zaterdag 15 september 1984, 75e jaargang no. 22991 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I LHallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00 tot 19 00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1.00. HET WEER Veel bewolking en eerst nog enkele buien mogelijk met on weer. In de middag ongeveer 18 graden. Matige wind, draai end naar noordoost. Middag- temperatuur rond 17 graden. Morgen zon op: 7.16 uur. On der: 19.50 uur. Schev. hoogw.: 6.58 en 19.14 uur. Laag: 3.08 en 15.10 uur. esel 2 cent lurder [TERDAM De meeste rinemaatschappijen en ders van vrije pompen r met ingang van aan- nde maandag de prijs van liter dieselolie met twee verhogen. De meest •komende prijs van diesel de zelftankstations komt op 123,8. De prijsverho- is in de eerste plaats een >lg van de voortdurende jng van de dollar. Ook de ien van huisbrandolie en oleum gaan omhoog met cent per liter exclusief STAATSECRETARIS HOEKZEMA: Libanon wil uitbreiding Nederlands Unifil-detachement SCHIPHOL Libanon is er alles aan gelegen dat het Nederlandse Unifil-detachement van 160 militairen in het zuiden van het land blijft. Tevens zou de Libanese regering graag zien, dat het Neder landse Unifil-detachement weer wordt teruggebracht tot zo'n 800 manschappen. Dit heeft staatssecretaris Hoekzema van defensie in Beiroet te ho ren gekregen in gesprekken, die hij gevoerd heeft met onder meer premier Karami en minister Berri, die speciaal belast is met Zuid- -Libanon. Hoekzema keerde gistermiddag op Schiphol terug van een verblijf van 7 dagen in Beiroet. De regering van Senegal heeft gisteren besloten de deelneming van het Senegalese contingent aan UNIFIL niet te verlengen. Een reden voor deze stap werd niet ge geven. Jongen vindt 4000 jaar oude weefnaald EPE Een dertienjarige scholier heeft in Epe een ruim vierduizend jaar oude benen weefnaald gevonden. Volgens conservator C. van Baarle van het Ve- luws streekmuseum, die dit gisteren be vestigde, gaat het om een bijzondere vondst. Op de Veluwse zandgronden hebben benen voorwerpen maar een heel kleine kans om de eeuwen intact te doorstaan, aldus Van Baarle. Hij ver moedt dat de gevonden naald afkomstig is van een nederzetting van het Klokbe kervolk. Dit wordt afgeleid uit een ver siering die op de naald is aangebracht. Op het bouwterrein zal een nader on derzoek worden ingesteld om te kijken of er nog meer voorwerpen liggen. SANTA LUCIA Salvadoraanse regeringstroe pen hebben twee weken geleden een ware slach ting aangericht onder de bevolking van het dorp Santa Lucia, toen zij op jacht waren naar verzets strijders en daarbij het vuur openden op ongea- pende boeren. Enkele tientallen boeren zijn daar bij gedood. Dat hebben ooggetuigen gisteren ver klaard. Overlevenden van de „zoek- en vernieti gingsactie" in de stad Santa Lucia, die 70 kilome ter ten noorden van San Salvador ligt, verklaar den dat de boeren werden neergemaaid op de oevers van de Gualsingarivier, toen zij probeer den te vluchten nadat troepen hen hadden om singeld. Volgens overlevenden werd de operatie in Santa Lucia geleid door het in de VS getrainde Atlacatl-elitekorps. DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Za ken) is niet van plan met nieuwe voorstellen te komen die het conflict tussen de vakbonden en de werkgevers in de Rot terdamse haven moeten oplossen. Er is geen aan leiding om met andere voorstellen te komen; het voorstel van De Ko ning is redelijk, aldus minister-president Lub bers gisteren na afloop van de ministerraad. Volgens de premier heeft het kabinet goede hoop dat het voorstel van minister De Ko ning toch een basis kan zijn voor een oplossing van het geschil. De Koning meent dat zijn voorstel vooral is afgeketst door interpretatieverschillen van werkgevers en bonden. Lubbers benadrukte dat De Koning een structurele oplos sing wil bereiken voor het huidige conflict dat han delt over herplaatsing van 150 overtollige werknemers bij Rotterdam Terminal el ders in de haven en toe komstige soortgelijke conflic ten. De premier ontkende dat de overheid sancties zou over wegen tegen de werkgevers. De overheid kan eigenlijk geen sancties treffen anders dan het terugtrekken van de grote sommen geld die zij in de pool van werknemers steekt. „De overheid heeft juist een maatschappelijk be lang dat die pool blijft be staan", zo betoogde Lubbers. De premier wees enkele pun ten van kritiek van de hand die de werkgevers op het voorstel De Koning hebben. Tegen de overtuiging van de werkgevers in, meent Lub bers dat het opnemen van de 150 Rotterdam Terminal-ar- beiders in de bestaande pool van havenwerkers, de be drijfsvoering niet hoeft te schaden van de stukgoed-be- d rijven. De premier wees tevens de kritiek van de hand die de werkgevers hadden op het oprichten van een commissie die regels zou moeten opstel len voor het aannemen van werknemers in de stukgoed sector. RDRECHT Negen kinderen van de Vrije School )ord recht, in leeftijd variërend van negen tot twaalf zijn gisteren in een ziekenhuis opgenomen na het iken van vergiftigde melk. Zij verkeren allen bui- levensgevaar. Een elfjarig jongetje heeft gistermid- tegenover de politie in Dordrecht bekend donder- jmiddag een bestrijdingsmiddel tegen muizen in ie flessen melk te hebben gedaan. jongetje is uit verveling tot zijn daad gekomen, zo heeft hij >olitie verteld, omdat hij donderdagmiddag niet mee mocht i met de gymnastiekles als gevolg van een strafmaatregel, moest alleen in een leslokaal achterblijven. de negen leerlingen is onmiddellijk de maag leeggepompt, en kinderen mochten daarna naar huis. Twee kinderen sten afgelopen nacht nog in het ziekenhuis blijven als ge- j van een andere behandelingsmethode, aldus de politie- rdvoerder. kinderen waren gistermorgen na het drinken van de melk lelijk geworden. Toen het jongetje opbiechtte het muizenver- Jn de melk te hebben gedaan, sloeg het schoolpersoneel di- groot alarm. kinderarts verklaarde dat er geen direct gevaar voor de ge lheid van de betrokken kinderen is geweest. Volgens de arts de situatie erger geweest zijn als de kinderen grote hoeveel- sn van het bestrijdingsmiddel binnen hadden gekregen. iormatielijn Hartstichting veel gebeld ÏECHT De Informatielijn van de Nederlandse Hartstich- is sinds 1 januari 5.000 keer gebeid, 10 procent meer dan g jaar. Veel hartpatiënten die bellen, stellen feitelijke vra- over hoge bloeddruk, hart-ritmestoornissen en angina pecto- Volgens de Informatielijn geven de behandelende artsen ge- wel voldoende uitleg, maar op een verkeerd tijdstip: kort na iperatie, als de patiënt er niet aan toe is. Veel bellers willen ig met lotgenoten praten, maar door de sterke spreiding van lart-patiënten-verenigingen komt het daar niet van. Den g is één van de plaatsen waar het moeilijk is de hartpatiën- bij elkaar te brengen. irokkanen naar de stembus ienden Marokkanen zijn eerste naar de stembus gegaan voor terste parlemenstverkiezingen sinds 1977. Hoewel de verkie- en geen grote verschuivingen teweeg zullen brengen in de okkaanse politieke verhoudingen, wordt wel rekening met stembusoverwinning voor de proghressieve partijen. Reeds twaalf containers uit Mont Louis Afgelopen nacht zijn opnieuw twee containers met het licht ra dio-actieve uraniumhexafluoride opgehaald uit het wrak van de gezonken Franse vrachtvaarder Mont Louis. Daarmee is het aan tal geborgen volle vaten op twaalf gekomen. Dat hebben de be trokken bergingsmaatschappijen bekendgemaakt. In totaal ver voerde de Mont Louis dertig containers met uraniumhexafluori de. Er zijn ook al vijftien lege vaten geborgen. Pagina 7: „Voor ons is een klus als deze peanuts". ISRAËLISCHE KANONNEERBOOT BESCHIET BEIROET TEL AVIV7 BEIROET De Palestijnse burgemees ter van de grensplaats Ra- fah in de door Israël be zette Gazastrook is giste ren door een onbekende vanuit een auto doodge schoten. Volgens de poli tie overleed de burge meester, de 56-jarige Mah- moed Kishta, in het zie kenhuis nadat hij door een kogel was getroffen in het hoofd. Rafah is verdeeld in een Egyp tische en een Israëlische sec tor. Het stadje is sinds 1982 op gesplitst toen Israël overeen komstig het vredesakkoord de Sinai-woestijn aan Egypte te ruggaf. Kishta, die toen al al burgemeester van Rafah was, heeft altijd nauw samenge werkt met de Israëlische mili taire autoriteiten. De Israëli sche politie zei geen aanwijzin gen te hebben voor het motief van de dader. In Israëlische bron werd vernomen dat Kishta niet het doelwit was van kritiek van Palestijnse or ganisaties. Een Israëlische kanonneerboot heeft gisteren het vuur geo pend op de drukke zeeboule vard van Beiroet. Het Libane se leger en de druzische militie beantwoordden het vuur met machinegeweren, tankgeschut en mortiergranaten. Dit heeft de Libanese radio gisteravond bekendgemaakt. Ook de Stem van Libanon, het radiostation van de pro-Israëlische recht- schristelijke Falange-partij, maakte melding van de be schieting door de Israëlische kanonneerboot. Het incident deed zich even nadat een Syri sche delegatie besprekingen met Libanese legerbevelheb bers hadden afgerond over de verdere uitvoering van het Li banese vredesplan. Een Israë lische militaire woordvoerder in Tel Aviv ontkende, dat een Israëlisch op Beiroet had ge vuurd. (ADVERTENTIES) Lageweg 33, Industrieterrein 't Heen, Katwijk 01718-23006 VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17,2312 JC LEIOEN TELEFOON 071-120653 Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hoe het Amerikaanse leger het Warschaupact denkt te ontmoedigen De komende twee maanden oefenen een kwart miljoen NAVO-militairen in Europa, van de Noordkaap tot in Tur kije. Ze zijn verdeeld over 26 nationaal geleide oefeningen, die voornamelijk worden gehouden in West-Duitsland. Daar doet ook de vijfde Amerikaanse infanteriedivisie Red Devils mee, bekend van beide wereldoorlogen. De hele „hap" van vijftienduizend man is afgelopen week overge vlogen vanuit Amerika naar Brussel, in gezelschap van honderden tanks, helikopters en andere voertuigen. Om te ervaren hoe de Amerikanen deze jaarlijkse operatie ter „ontmoediging" van het Warschaupact uitvoeren, maar vooral om hun mentaliteit te proeven, nam een gezelschap van negentien Europese jounalisten op uitnodiging een kijkje in Fort Polk, de reusachtige legerplaats op vierhon derd kilometer van New Orleans. Homme Krol was een van hen en kreeg daar, zoals op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale staat te lezen, de verzekering: „Natuurlijk helpen we jullie, dat hebben we toch al eerder gedaan". VERDER IN FINALE: Milou Hermus: een on verbeterlijke krasser die van een handtekening nog een kunstwerk wil maken. Montgomery greep 40 jaar geleden met operatie „Market Garden" een brug te ver. Cees Egas (71): „Ouderen zijn niet zielig, kinderlijk of hulpbehoevend". Visrubriek: Kwaliteit is beter geworden. Geld smaakt lekker, ook in de wetenschap. Belgen tonen liefde voor bier vooral in hun specialitei ten. Preparateur-prediker John Roeleveld: „Volgend jaar vergaat de wereld". Iraanse kaviaar niet langer symbool van westerse deca dentie. De witte raven in de sportwereld: medische begeleiding en nazorg van motorcoureurs. Waar is de kluizenaar van de 64 velden? Bobby Fischer leeft al vele jaren in een heel andere wereld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Lubbers is niet bereid tot een onderhoud met premier Udenhout van Suriname over een even tuele hervatting van de ontwikkelingshulp. Lubbers liet dit gis teren na afloop van de ministerraad weten. Wel zal minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) tijdens zijn verblijf in de VS vanwege de VN-vergadering, bereid zijn tot een gesprek met Udenhout. Van den Broek vertrekt binne- kort naar de VS om daar de vergadering van de Verenigde Na ties bij te wonen. De betrekkingen met Suriname (en daarmee ook de financiële steun aan dat land) zullen alleen worden hervat, indien de de mocratische verhoudingen en de rechtszekerheid in dat land worden hersteld. „Men zal in Suriname moeten proberen te ko men tot een situatie, waarbij een herhaling van de december moorden niet meer kan voorkomen", aldus Lubbers. Vijfenzeventig jaai geleden, toen de Leidse Courant nog maar net kwam kijken, hebben de lezers niet kunnen vermoeden, dat wij in deze tijd nog eens te maken zouden krijgen met woorden, die toentertijd nog in geen enkel woordenboek voorkwamen. Neem nou hexafluoride, een woord dat zomaar uit zee is komen opduiken. Wie had het indertijd over „principiële voorkeur" of over „zeggenschapsrechten". Ook was men nog niet zo bezig met energiediscussie en maakte men nog geen gebruik van een informatielijn. En wat te zeggen van rechtshulp- of privatiseringsonderzoek. Al die woorden staan vandaag de dag nu eenmaal ook in de Leidse Courant. Maar gelukkig staat er ook nog heel wat anders in te lezen. i De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'ficldóc Soiwa/nt i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1