£eidóe<3ou/iant „Natuurlijk helpen we jullie. Dat hebben we toch al eens eerder gedaan" ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1 iin George Woods (26) zelfbewust en strijd ig uit in zijn gevechts- "et klare, doelgerichte :egt hij: „We zijn gereed Europeanen te hulp te n als zij erom vragen", •ouw Beth kijkt verza- ar hem op, met op haar lochtertje Theresa van «half. „Geef papa maar isje, papa gaat morgen :es weken naar Duits- Smak-smak gehoor- Theresa. „Papa lief, lief", kraait ze. „Jaaah, absolute Klasse", roept «journalist van Bild am het schandaalblad, lee miljoenen Duitsers Wereldbeeld opbouwen. I schiet zijn toestel vol. is het dertig graden, maar malisten zitten luchtgekoeld en in het recreatiecentrum irt Polk, een legerkamp ter r «ij van het eiland Texel in het je, warme Louisiana. Zij kij- M horen hoe de Amerikanen l^orbereiden op de overtocht Vijftienduizend man (en j naar de Bondsrepubliek. 1 gratie geschiedt al jaren on- Reforger (Return •many). Eenmaal overgevlo- [len de Amerikanen enkele slag leveren, als onderdeel kwart miljoen NAVO-mi- i, die deze herfst ongeveer jjdig in Europa „oefenen vrede", zoals het geallieer- Jfdkwartier omschrijft. bik werken er niet alleen, ëonen er ook merendeels. En grootste kern van de reus- j, vrij toegankelijke legerba- pn fraai aangelegd, compleet ggfiestadje van dertigduizend Bffirs. „Je vindt hier van alles", ||J Beth die met ettelijke dui- BSj lotgenoten als onbestorven re achterblijft. „Drie zwem- twee bioscopen, een modern puis, flats, laagbouw, scho- illes airconditioned. En we n tennissen, golfspelen, zei- jem maar op. Ik zal me echt jrvelen hoor als George weg ben wel wat gewend. De in hier zijn gemiddeld hon- lertig dagen per jaar in het iërBang is ze ook niet zonder al Innen. „Waarom zou ik? Bo- 4i surveilleert de politie ex- efate repuatie iolk geniet een slechte repu- «Bidanks de vierhonderd mil- dollar die de Amerikaanse re- g er de laatste jaren tegenaan ;S(id heeft. Die kwade reuk uit de jaren zestig, zeventig, neer dan een miljoen soldaten zompige bush-bush werden istoomd voor Vietman. De isis gold als een prima plek )7jedereen die van moerassen, ëten en stomme verveling Want .jazzy" town New Or de enige fatsoenlijke pretstad yijde omgeving, lag vierhon- lilometer verderop, jdie tijd is voorbij. Fort Polk r :van de modernste en fijnste laatsen in de States", zegt een •'George Woods, die een een fan 110 man commandeert, 'ft drie jaar in West-Duits- •legen. „Mijn mannen hier :r getraind dan de Ameri- aar. Dat zullen ze volgende kwel merken", lacht hij. I etste wil twee-sterren-gene- ale Vesser wel bevestigen. ledachtzame, prille vijftiger Sdeel van zijn kennis én zijn uit het Engelse Oxford mee geeft de leiding van Reforger in het dagelijks leven is hij jrder van de vijfde (geme ierde) infanteriedivisie, ne mend man sterk. Ze noemen f graag „Red Devils", onder naam hun voorgangers in. de Jjen Tweede Wereldoorlog te- Duitsers vochten. Generaal Cesser zegt: „Ik durf inder- beweren, dat mijn boys be- raind zijn dan het gros van ehonderdduizend Amerika- s,! Duitsland", ar t|stische aanpak Devils hebben Fort Polk ibasis. Ze kunnen daar aar de voeten, maar echte ge- baring hebben drieduizend dit voorjaar opgedaan toe de Californische Mojave- maar raak mochten schie- Jde Russen. Nep-Russen, die or hun taal als Amerikanen ennen. Voor het overige le- sprekend op Sovjets, in hun hun nagemaakte tanks ïefere voertuigen, maar vooral nqgevechtstaktieken. Drie jaar Isrfelen drie vaste bataljons op tier voor vijand. Realisti- ipak dus. Voor verstopper- q Jen voelen de Amerikanen iWe weten wie onze tegen- is", zegt de generaal een- i „dus doe je er goed aan om leren kennen. Weten waar- l'hoe hij vecht. Dat is de bes- ling die je een soldaat kunt raai is in zijn schik met het trainingscentrum, dat een drieduizend vierkante ki- van de woestijn in beslag Fort Irwin (zo heet het cen- n is nu twee jaar operationeel injt heeft de trainingsaanpak i Amerikanen al ingrijpend Jerd. Alles is erop gericht om jets in een conventioneel in de eerste tien dagen be- l te verslaan. Met behulp |n gecomputeriseerd laser-sy- lacht Ivanhoe Love, een snelden-, kende zwarte sergeant-majoor. Ook hij blijkt een nieuwe trots in het le ger te signaleren. „Nee, dat heeft niets met militarisme te maken. Wel met zelfbewustzijn. Ook niet met geldingsdrang of machtswel lust. Zeker, ik voel me een soldaat. Nee, geen burger in uniform. Maar wel een democratisch soldaat, die pas handelt in opdracht van zijn re gering. Ik denk dat ik de mening vertolk van vrijwel iedereen in het leger". Later op de avond, als het gezel schap journalisten reeds onthaald is Generaal Dale Vesser, de com mandant van Reforger '84, de massale overtocht van de 5e Ame rikaanse infanterie-divisie naar Europa. op een pakket levensmiddelen voor „home" en op een stropdas van de plaatselijke industrie, lopen we de generaal weer tegen het lijf. Ja, het klopt dat zijn divisie nog niet de moderne uitrusting van de Ameri kanen in Duitsland heeft. Hij mist met name nog de „fantastic" Abra ham-tank en de Bradley Personnel Carrier. „Maar dat zal ons niet hin deren om de guys van de derde di visie in Germany straks klop te ge ven", grijnst hij jongensachtig. Hij heeft Russisch gestudeerd. „Je weet maar nooit". Maar wat Europa be treft, daar hoeft men zich geen zor gen te maken. „Als de Sovjets er gens op uit zijn, is het op de olie in het Midden-Oosten". In de Panam Boeing 747 naar Brussel, afgeladen met vierhonderd soldaten, zitten we naast sergeant Alonzo Tircuit (26) uit swinging New Orleans. Een lieve jongen met twee gouden snijtanden („verloren" met boksen"), die na een hard be-' staan als alcoholicus („pa en moe gescheiden") met behulp van zijn vriendin („she is great, man") Here Jezus in zijn hart gesloten heeft. Hij is dan ook vastbesloten om zich netjes te gedragen op zijn eerste trip naar Germany en bijvoorbeeld het gevaarlijke Berlijn zorgvuldig te mijden tijdens zijn vier verlofda gen. Alonzo laat ons uit een bruine plastic zak een legerhap proeven: beef diced with gravy. In elk geval beter dan MacDonalds. Overbodig ook, want de stewardessen van Panam overladen ons vanuit de pantry. Weten Alonzo en zijn omringend^ maten iets van het Nederlands ver zet tegen de kruisraketten? „Dat moeten de Duitsers zelf maar op lossen", roept er eentje. Waarom de Duitsers? „Well now, Holland is toch de hoofdstad van Germany"?. HOMME KROL steem worden de treffers geregis treerd en zichtbaar gemaakt op tv- schermen, evenals de posities van de troepen. „Een groot aantal scheidsrechters kan precies zien wat goed en wat fout gegaan is", meldt de generaal niet zonder geestdrift. „Moet ook wel, want de schietende partijen zien dat zelf niet meer. De oorlogvoering wordt onzichtbaar voor de deelnemers, met alle geestelijke en lichamelijke druk van dien", constateert hij met leedwezen. Om even later weer wervend uit te halen: „Veertig mijl ver schietend in de woestijn zonder je te bekommeren waar de kogels heengaan, dat is toch ongekend?". Het gaat allemaal om de paraatheid („the readiness") van de soldaten en hun commandanten, „to fight beter than eves". En er wordt zo veel beter gevochten, dat de gene raal met vasteVstejh tegen de verza melde Europese pers durft te zeg gen: „We zijn meer klaar dan ooh om Europa te hulp te komen". Dat „we" slaat niet alleen op zijn eigen divisie („mijn soldaten winnen meestal tegen de Sovjets in Fort Ir win"), maar de hele parate hap „zandhazen" ju» de Verenigde Sta ten. En mochten zijn soldaten hun leiders in het veld verliezen, dan vertrouwt hij erop, dat ze de "klus toch klaren. De training is erop ge richt dat Jan Soldaat de taak van zijn directe commandant kan over nemen. Anders dan een Sovjet-sol daat zal een Amerikaan in zo'n ge val niet met de handen in het haar zitten, gelooft de generaal. Voor alle duidelijkheid wil hij nog graag even kwijt, dat je een vijand beter kunt ontmoedigen dan er een oor log mee beginnen. Zelfbewustzijn Groeit er in het Amerikaanse leger een nieuw soort trots en zelfbe Sergeant-eerste-klas Dwight Woolter neemt in Fort Folk afscheid van Red Devils gaan aan boord van een Panam Boeing 747 voor de over- vrouw en kinderen voor zijn vetrek naar Europa. tocht naar Europa. wustzijn? De vraag verrast majoor Bill Grove (37), de Public Affairs Officer van de divisie. Maar hij heeft zijn antwoord paraat. „Ja, de slinger gaat weer terug. Je ziet weer een nieuw patriottisme, bij burger en militair. Wat onszelf be treft, Vietnam bezorgde ons een trauma. Ik heb meegemaakt dat ik op straat \yerd nageroepen: „Hé ba- bykiller". Je schaamde je voor het leger. Persoonlijke schaamte, ja. Maar nu zie je een groeiende men tale verandering. We hoeven ons niet meer te beschouwen als de bad guys". Heeft die nieuwe trots ook te ma ken met de victorie op Granada en met de krijgshaftige houding van de Reagan-regering? Hij proeft de ironie in de vraag, maar gaat er serieus op in. „Ik ge loof het zeker. De Reagan-regering is heel populair in het leger. Niet alleen omdat wij voldoende centen krijgen om te moderniseren, dat óók, maar vooral denk ik, omdat zij 'ons weer bewust heeft gemaakt van onze kracht en van onze lei dende rol in de wereld. Niet als agressor, maar als verdediger van democratische vrijheden". Hij be hoedt zichzelf voor ideologische op schepperij door te vertellen, dat het middenkader in het leger zijn ver antwoordelijkheid langzamerhand weer terugkrijgt. „Die was men kwijtgeraakt sinds de affaire Kelly in Vietnam. Je weet wel, daar kwa men veel moordpartijen op burgers boven water. Niemand durfde meer beslissingen te nemen en ver school zich achter z'n meerdere". „Je laat vrouwen niet veghten" Terug naar Reforger. De staf van generaal Vesser houdt een pers briefing. Vier kolonels op een rij, die.een geprogrammeerd verhaaltje afdraaien over aantallen en soorten voertuigen, verbindingen, schade verhaal, enz. Cijfers, cijfers, cijfers. Interessant is de mededeling dat een dikke driehonderd vrouwelijke soldaten meevliegen naar Europa. Wel als man bewapend, maar in verzorgende Büncties, niet in ge vechtseenheden. Waarom niet? „Omdat dit 'fiog altijd de legerpoli- tiek is bij ons, je laat vrouwen niet yechten", jöntwoordt een kolonel. Discriminatie^ Hij zou het liever een kwestie van geschiktheid wil len noemen; Hebben de heren kolonels ook een nieuw soort trots in „the army" gelijk „gebriefd" over de politieke situatie in Europa, beweert hij. Zij het meer incidenteel dan systema tisch. Er zijn ook instructies om elke confrontatie met demonstran ten te vermijden. „Keeping our cool" heet het boekje dat iedere sol daat op zak moet hebben. Bewaar je kalmte. Onder een drankje zegt hij, dat het tien dagen duurt voor dat zijn divisie gevechtsklaar in Europa staat, maar dat het zonodig veel sneller kan. Nu gaat een deel van het zware materieel nog per schip naar Antwerpen, maar dat kan natuurlijk ook per vliegtuig. Al eerder had majoor Bill Grove ge zegd: „We hebben dertig vliegtui gen en vijf dagen nodig om negen duizend soldaten met bagage over te brengen naar Europa, maar als het moet kan de hoofdmacht er binnen 48 uur staan. Vergeet niet: het is een verplaatsingsoefening, geen snelheidsrace". Het drinkende gezelschap van zo'n honderd koppen schuifelt langs een rijtje van zeven geüniformeerde koksmaatjes, die met opvallend weinig arbeidsvreugde een kip met toebehoren op de borden smijten. Slechts een van hen, een vervaar lijke mannetjesputter, heeft er lol in. Het blijkt de plaatselijke assis tent-sheriff te zijn. De andere zes zijn gevangenen, zware jongens, die op deze manier in aanmerking ko men voor strafvermindering. „Da's normaal bij ons", vertelt Buddy Le ach, een Republikeinse hereboer, die onder Carter in het Congres zat en zich herkiesbaar heeft gesteld. We raken aan de praat over het amendement dat senator Nunn on langs indiende om negentigduizend man Amerikaanse troepen uit Eu ropa terug te trekken als de NAVO-partners zelf niet meer voor hun defensie zouden betalen. „Storm in een glas water", oordeelt de joviale Buddy. „Dat is absoluut geen politiek hangijzer in Amerika. En waarom niet? Omdat iedere weldenkende Amerikaan hier wel degelijk beseft, dat je die troepen beter in Europa kunt laten. Om drie redenen. Ten eerste voor de daadkrachtige handhaving van de Westeuropese democratie; ten tweede omdat het voor ons goedko per is want Duitsland betaalt die troepen; en ten derde voor onze ei gen veiligheid. Want een versto ring van het evenwicht is in ons na'deel. Nee, jullie hoeven je in Eu ropa niet ongerust(te maken dat zo iets ooit zal gebeuren". Democratisch soldaat „Natuurlijk helpen we jullie. Heb ben we dat al niet eerder gedaan?", Twee „Sovjef'-personnel carriers denderen door de Californische Mo- jave-woestijn tijdens manoeuvres tegen de 5e infanterie-divisie van het Amerikaanse leger. De divisie doet de komende maanden mee aan NAVO-oefeningen in West-Duitsland. geleide. Plunjezak voor plunjezak snuffelt de hond af. Niets. „Het ge beurt maar zelden, dat hij iets vindt. De soldaten kijken natuur lijk wel uit", verklaart een serge- De stemming onder het „voetvolk" is uitbundig. „Ik hoop op veel lol in Duitsland", ginnegapt een adembe nemend mooi negermeisje, dat als „medoc" medische hand- en span diensten verricht. Beseffen ze de betekenis van Reforger? „Natuur lijk", antwoordt een koortje van drie dames. „Het gaat erom te laten zien hoe snel wij West-Europa kun nen helpen". Tegen wie? „Tegen de communisten natuurlijk", zegt een van hen verbaasd over zoveel on nozelheid bij de verslaggever. Nee, ze weten niets over de politieke si- hele training is ingegeven door angst voor het communisme. En te recht". Bewaar je kalmte 's Avonds ontmoeten we de gene raal op een barbecue bij „Sonny" Berry jr die een soort Dallas-ranch bewoont, maar vooral gezien moet worden als een leidende figuur in de burgerlobby voor het leger. Ten slotte is de hele nering van het na bije dorp Leesville afhankelijk van The Army. De generaal in zijn hardgroene T-shirtje heeft de in drukwekkendheid van het uniform verloren, maar niet zijn vriende lijkheid. Zijn soldaten zijn wel de- waargenomen? Schaapachtig en wat laatdunkend gegrinnik. „Nee hoor", antwoordt het eenstemmig koor na enig aandringen, „we wa ren er altijd al trots op in het leger te zitten". De volgende morgen staan een paar honderd soldaten (blank en zwart, zo'n beetje half om half) te wachten op de snuffelhond. Hun verpakking voor Europa hebben ze netjes op een rij gelegd. Voor de laatste keer krijgt iedefeen gele genheid om eventuele drugs achter een scherm in een kist te depone ren. Anoniem en zonder straf. Dan verschijnt een Duitse herder onder tuatie in West-Europa. „Interes seert me ook niet zo erg", zegt de (blanke) Darlene King (20). „Ik hoop niet dat een oorlog ooit nodig is". „Bij ons op het office praten we wél over de Europese politiek", zegt sergeant-eerste-klas Dwight Woolter (31), die over de divisie-ei gendommen waakt. Hij is al enkele jaren in Duitsland geweest en heeft er zijn huidige vrouw leren ken nen. Hij weet zich uitstekend in het Duits te redden. „We beseffen hier heel goed dat een vrij West-Europa belangrijk is voor onze eigen ver dediging". Verder zegt hij: „Onze

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15