t Bio-technologie zal Leiden nieuw leven inblazen Smederij w Mulligen: terug naar oorsprong VanBrero maakte VanDuuren Ccidóc (Sowuvnt IDS 'LOM TEMBER E. Keijser, als ambtenaar verantwoordelijk Donderdag 13 september 1984 )EN Het ziet er goed uit voor Lei- Alles is in huis om straks weer natio- en wellicht ook internationaal een ste- deuntje mee te blazen. Om de naam i Leiden als bezige en kerngezonde d te doen glanzen. Zo goed ziet het er uit, dat het niet denkbeeldig is dat de jwe status van Leiden die van vroeger Lakenstad overtreft. Alleen betreft het i heel wat anders dan de ambachtelijke ustrie van vroeger eeuwen. De Sleutel- i zal het in de eenentwintigste eeuw iral moeten hebben van pure innovatie, nieuwing tot in de zuiverste kern: de echnologie. technologie staat voor de manipulatie levende organismen om hun kenmer- ite veranderen. Ook de geduldige krui- .beid van de traditionele verede lt daar onder. Nieuwe wetenschap- lijke ontdekkingen hebben echter een emeen groot aantal mogelijkheden ge- nd, die ingrijpend verschillen van de 'e methoden. Twee daarvan zijn de in/eken van celfusie en de DNA-recom- itie. Daarmee kunnen in de toekomst iten gefabriceerd worden met een ge- sche samenstelling, die langs de nor- b weg van kruising niet mogelijk was eest. Maar ook op dierlijke weg kan de Bnschap aan de slag. Bacteriën kunnen trlijk gemaakt worden voor het doel men wil bereiken. Bacteriën om afval irorberen, verontreinigde grond te rei- enzovoort. Toepassingen in land- milieubeheersing, maar ook in de sskunde zijn er te over. Biotechnolo- de verzamelnaam voor een aantal inlopende wetenschappen als cel- en •n betrou\vtfse,kweeki moleculaire genetica, mole- ondenviisEre biol°9'e. biochemie, procestechno- ïei praktij# en microbiologie, ter bij op «ontwikkeling van de biotechnologie n09 'n 016 kinderschoenen. Sinds kan.r bestaat in ons 'and de Programma- op.DegidsiB^H evol dipld De smederij aan de Voorschotense Schoolstraat. lations ,.nphi -2$ DEN. RAININGE 'SCHOTEN Het 75-jarig bestaan smederij H. van Mulligen in Voorscho- eigenaar H. van Mulligen en echtgenote, mevrouw A. van Mulligen- Hollander, geen aanleiding om uitge- feèst te vieren. Het bedrijf met dat zich uitstrekt van de olstraat 113 tot het erachter gelegen Voorstraat 50 bestaat eigenlijk nau- s meer. Eigenaar Van Mulligen ver- nog wat losse reparaties, aan een ekje of een wandelwagen bijvoor- Het grotere werk wordt doorgege- Mulligen is 72 jaar oud. Hij begon als Ifjarige in de smederij van zijn vader, derhalve al zestig jaar smid en heeft <g altijd geen behoefte aan de hamer itief op het aambeeld neer te leggen, .kan niet stilzitten", stelt zijn echtge- Het bedrijf lijkt weer te zijn terugge- I tot de oorspronkelijke situatie, het \ansbedrijf in 1909. Vader Roelof van v de smederij, toen nog ge- de Schoolstraat 61 (hetzelfde het is hernummerd) over van tndere smid. De werkzaamheden wa le typische werkzaamheden van de ssmid: het repareren van trekwagens beslaan van paarden bijvoorbeeld, iiitse bezetters namen in de oorlog de commissie Biotechnologie, waarin weten schappers en bedrijfsleven onder voorzit terschap van de Leidse hoogleraar dr. R. A. Schilperoort zijn verenigd, die vorig jaar van de regering het groene licht kreeg voor een innovatiegericht onderzoekspro gramma (IOP). Het rijk stelde 70 miljoen gulden beschikbaar voor een periode van vijf jaar, waarvan een belangrijk deel is bestemd voor basisonderzoek. En waar komt Leiden dan om de hoek kij ken? In elk geval niet direct waar het gaat om het huisvesten van bedrijven als Shell, Akzo, Gist Brocades, Heineken en Unile ver, de bedrijven die grof gezegd thans in ons land de dienst uitmaken waar het om biotechnologie gaat. Meer kans maakt Lei den met kleine, vernieuwende bedrijven met gemiddeld zo'n honderd man perso neel, die direct aanleunend tegen de we tenschap, zich bezig houden met de com merciële toepassingen van de nieuwste technologieën. ..Daar ligt onze toekomst", zegt E. Keijser, hoofd van de gemeentelij ke afdeling voor economische zaken. Hij wijst daarbij op de oprichting van het ABC, het Academisch Bedrijven Centrum, waarin gemeente, Kamer van Koophandel en Universiteit samenwerken. Samenwer king dus van wetenschap en bedrijfsleven. Tot voor kort was hier geen enkele sprake van. Wetenschappers begroeven zich in alle stilte in hun ivoren torens (lees: univer sitaire laboratoria) om slechts naar buiten te treden in wetenschappelijke publikaties, enerzijds nodig om kennis uit te wisselen, maar niet minder vaak om maar te laten zien dat er toch wel wat gebeurde; de we tenschappelijke kwaliteit te doen erkennen en daarmee de financiën voor verder on derzoek zeker te stellen. Bedrijven daaren tegen hadden eigen laboratoria en hielden zich vrijwel alleen bezig met studie naar de commerciële of praktische toepassingen van vindingen. Van een combinatie van beide was nauwelijks sprake. Daar komt thans verandering in. De oprichting van de Programmacommissie Biotechnologie en in Leiden die van het ABC zijn daar de eerste duidelijke bewijzen van. Resultaat Het eerste resultaat is inmiddels binnen. Op initiatief van prof. dr. A. de Waard opent het Amerikaanse bedrijf Promega- Biotech een dezer dagen een klein ver koopkantoor en controlelaboratorium in het Gorleus Laboratorium van de Leidse Universiteit. Het is een bedrijf dat zich be zig houdt met produkten als restrictie-en zymen, monoclone-antilichamen en diag- nostica. DNA-research derhalve. Acade misch blies Nederland al op internationaal niveau zijn partijtje mee, niet minder dan Amerika en Japan, maar het zet nu ook een eerste schrede op commercieel ge bied. In de zomermaanden werd bekend, dat een andere Amerikaanse onderneming op dit terrein zich in Leiden zal vestigen. Voorwaar een aardige aanzet voor de ge wenste ontwikkeling die in de volgende eeuw moet leiden tot stevige bloei. De biotechnologie zal het beeld van Lei den in economisch en daarvan afgeleid ook maatschappelijk opzicht over zo'n 75 jaar bepalen. E. Keijser is verantwoordelijk voor de economische aangelegenheden van Leiden. Hij wordt gezien als de sterke man achter de verantwoordelijke wethou der, mevrouw Jos Fase. Hij wordt tevens beschouwd als de man die er in de afgelo pen jaren in slaagde heel wat kantoren uit het naburige Den Haag los te weken. Re sultaten: Schreiner Airways, Aramco, Oli vetti aan de Plesmanlaan en ISW aan de Schuttersveldweg. Het Schuttersveld wordt na de Plesmanlaan de tweede kan torencongestie. Keijser is hard aan het smederij over en besloegen er hun f. den. Na de oorlog ging Van Mulligen i verwarming. Er werden haarden en ka- I chels verkocht en complete kolen- en olie- gestookte centrale verwarmingen aange legd in scholen, kerken en bijvoorbeeld in het internaat Beresteyn. Een eerste tegen slag diende zich aan toen zoon Hein van Mulligen, die in 1954 het bedrijf zou over nemen, van gereformeerd rooms-katholiek I werd om met zijn vrouw te kunnen trou- I wen. ,,Hij verloor toen gelijk al zijn gere formeerde klanten. Die wilden niets meer met hem te maken hebben. En de katho lieken accepteerden hem in het begin niet gelijk", aldus mevrouw Van Mulligen. De opkomst van de gasverwarming was een tweede tegenslag. ,,Mijn man had de di ploma's niet die je moet hebben voor het werken met gas, dus ging het snel bergaf waarts met het werk". Toen zoon Hugo vanaf 1975 de werkzaam heden weer wilde uitbreiden, volgden nieuwe tegenslagen. ,,Onze zoon heeft geen poot aan de grond gekregen. De ge meente stelde een stopverbod in in de Schoolstraat, zodat de wagens niet meer goed bij het bedrijf konden komen en de klanten wegbleven. We hebben iets van achtendertig bekeuringen gehad, dat is nog bijna een handgemeen met de politie geworden. Voorschoten is Voorschoten niet meer. Het dorp wordt nu door de im port bestuurd", stelt mevrouw Van Mulli gen. Toen de zoon ook werd meegetrok ken met het faillissement van een paar aannemers was het gebeurd met de groot se plannen aan de Schoolstraat. Zoon Hugo ging bij de Leidse firma Van der Nat in het constructiewerk en vader keerde terug tot zijn oorspronkelijke ambacht in de smederij. werk om ook dit stukje grond vol te krij gen, inclusief een vier-sterren-hotel. „Maar ook als dit lukt, dan zul je nooit kunnen spreken van Leiden als zakenbol- werk voor de toekomst. Voor onze begrip pen is zoiets als het Schuttersveld natuur lijk heel indrukwekkend. Maar als je het nationaal bekijkt, stelt het natuurlijk ook weer niet al te veel voor. We bouwen in dit stukje Leiden maar een fractie van de vier kante meters kantooroppervlakte die er bijvoorbeeld in Amsterdam nog leeg Strategie Vertrouwen in de economische positie van Leiden in de komende eeuw heeft Keijser voldoende. „Onze stad ligt strategisch heel gunstig. Binnen een straal van zestig kilometer zijn er 1,8 miljoen arbeidsplaat sen. Dat is meer dan in vrijwel elke andere gemeente. Daarbij ligt Leiden zeer gunstig ten opzichte van de internationale verbin dingen. Dan doel ik niet op de Schiphollijn. Dat we daarmee de markt opgaan, is puur vanwege het psychologische effect, want in werkelijkheid stelt zo'n verbinding na tuurlijk weinig voor. We noemen die spoorverbinding om te accentueren dat de ligging van Leiden, zowel nationaal als in ternationaal gezien, uitstekend is. Die plek is belangrijk, ook al is er sprake van een steeds groter wordende mobiliteit. Die toegenomen bereidheid om zich te ver plaatsen heeft bijvoorbeeld als gevolg, dat kantoren die van oudsher in Den Haag ge vestigd waren, wel bereid bleken een stuk je te verkassen. Maar zover als Oost-Gro- ningen, om maar eens een uitschieter te noemen, zal die toegenomen mobiliteit nu en straks niet gaan. En voor onze stad is het een heel goede zaak dat er kantoren uit Den Haag zijn gekomen en wellicht nog gaan komen. Wij kampen momenteel met De BV Technisch Handelsbureau Van Duuren aan de Lange Mare 74-82 in Leiden. LEIDEN De BV technisch handelsbu reau Van Duuren is alweer sinds 75 jaar een vertrouwde verschijning in de Leidse binnenstad, aan de Lange Mare 74-82. Deze groothandel in machines, apparaten en gereedschap groeide in drie kwart eeuw uit van een êénmansbedrijf tot een twintig man sterke BV. Het begon allemaal in het pand Lange Mare 74, maar het be drijf breidde zich gestadig in de breedte uit tot vrijwel aan de Haarlemmerstraat en ook naar achteren met de adressen Cla- rensteeg 5 en 7. De naam Van Duuren staat op de gevel, maar deze oprichter heeft niets met de op bouw van het bedrijf te maken gehad. Drie maanden nadat de firma was gesticht, in 1909, verkocht de heer Van Duuren het bedrijf aan Alexander Hendrik van Brero, omdat hij de voorkeur gaf aan een baan in het tramwezen. En het is de familie Van Brero met zoon C. van Brero senior, de huidige directeur en kleinzoon C. van Bre ro junior, die tot op de dag van vandaag het gezicht van het bedrijf hebben be paald. ,,Er is ooit na jaren wel over ge dacht de naam te veranderen, maar de naam ..Van Duurenvan toen was inmid dels al zo vertrouwd, dat het beter leek het zo maar te laten", stelt Cees van Brero jr. een gigantische pendel naar de Residen tie. Zo'n veertig procent van de Leidse werkenden heeft zijn arbeidsplaats in de Haagse regio. Dat mag best tot twintig procent gereduceerd worden en daar heb ben we allemaal profijt van. Opmerkelijk is dat eigenlijk. Van alle nieuwkomers van de laatste tijd is alleen het World Flower Tra- de Centre niet uit Den Haag gekomen". Spilfunctie Leiden zal zijn regionale spilfunctie niet verliezen. Ook daar is Keijser, tot voor kort zelf nog wethouder in de bollenge- meente Sassenheim, van overtuigd. „Een stad, en zeker een met een historische kern, is altijd aantrekkelijker dan een paar steenklompjes in de woestijn. Neem zo'n meubelboulevard in Leiderdorp. Over zo'n jaar of twintig staat dat ding leeg. Want in wat voor een omgeving ligt zo'n winkel concentratie. De enige gezelligheid in de directe nabijheid is de recreatiezaal van het Elisabeth-ziekenhuis! Een stad is altijd sterker. Ook sterker dan bijvoorbeeld new-towns als Zoetermeer. Een voorbeeld: in Zoetermeer lopen binnenkort vrijwel alle huurcontracten met de bedrijven af. Die contracten worden doorgaans voor tien jaar afgesloten en die periode is nu bijna voorbij. Moet je eens nagaan wat voor een zorg dat geeft. De bedrijven zijn bijna alle maal gelijktijdig gekomen, kunnen ook ge lijktijdig het contract opzeggen. Dan zit je met een lege gemeente. In Leiden is er geen sprake van zo'n piek, hier gaat zoiets geleidelijk, rustiger, en dat biedt gelegen heid tijdig bij te sturen". „Als je aan Leiden denkt ergens aan het begin van de volgende eeuw, dan geloof ik nooit dat we allemaal als een soort mars mannetjes rondlopen. Rijden of vliegen in futuristische karretjes, met elkaar commu- Het interieur van een fermenter van 200 m3 bij Gist- Brocades. In dit apparaat worden, wanneer het met vloeistof is gevuld, onder meer schimmels gekweekt voor de produktie van penicilline. niceren via computers. Technisch zal het allemaal wel mogelijk zijn, maar de mens is psychisch niet zo ver. De menselijke geest remt zelf de ontwikkelingen af. Na tuurlijk zal het werken straks anders wor den. Er zal minder behoefte zijn aan werk ruimte, omdat veel thuis gedaan kan wor den. Vergaderen per telefoon met beeld scherm bijvoorbeeld. Twee keer per week naar de zaak gaan om je collega's te ont moeten. Niet omdat dat vanwege het werk zo nodig is, maar om het sociale contact te behouden. Het boodschappen doen gaat veranderen, maar inhoudelijk ook niet meer dan vroeger toen de melkboer zijn boekje met bestellingen op kwam ha len om later te bezorgen. Straks sturen we ons lijstje gewoon op, via de home-com puter of iets dergelijks. Maar voor de gro tere behoeften, niet de dagelijkse bood schappen dus, zullen we wel degelijk nog steeds op pad gaan. Om recreatief te win kelen. Daar zie je weer de kracht en de mogelijkheden van een stad als Leiden". „Wel verwacht ik van andere zaken wat maatschappelijke moeilijkheden. Niet al leen dat de vrouw een steeds gelijkwaardi ger rol zal gaan vervullen, maar ik ben een beetje bevreesd voor het verdwijnen van het middenkader. De top, de managers en trouble-shooters, zal er altijd blijven. Maar er is geen behoefte meer aan de mensen daar direct onder. Dat werk wordt geauto matiseerd en behoeft alleen controle, dat ook door lager personeel uitgevoerd kan worden. Universiteit De toekomst van onze stad zal bepaald worden door het beleid dat we nu uitzet ten. Het is evident dat we nooit meer te rugkeren naar de lakenindustrie. Maar als we er vooral voor zorgen dat we eventuele toekomstige ontwikkelingen niet blokke ren, dan zijn we op de goede weg. Als we daarnaast de banden met de universiteit aanhalen en verder uitbouwen dan ont staan er mogelijkheden. Dan kunnen we invloed gaan uitoefenen op de produktie- sfeer en dan doel ik op produktie in de zin van hoogwaardige chemische technologie. Daarbij kan de gemeente best inspirerend optreden. Door bijvoorbeeld een participa tie-maatschappij op te richten en deel te nemen in de risico's van bedrijven die zich op dat terrein bewegen. Financiële risico's nemen, waarom niet. De rijksoverheid doet dat ook met de deelname in bedrij ven, in Noord-Nederland is er een investe ringsmaatschappij opgericht en ook Am sterdam denkt in die richting. Leiden moet hetzelfde doen om voorop te lopen. Om trendsetter te worden op dit terrein. Doen we dat niet, dan blijven we achter en ver liezen we de race. Nemen we wel het voor touw, dan kan Leiden over 75 jaar een in ternationaal vermaard centrum zijn van biotechnologie. In de Leeuwenhoek, dat deel van Leiden dat is genoemd naar An- tonie van Leeuwenhoek, die rond 1675 in Delft door een zelf in elkaar geknutseld microscoopje micro-organismen zag rond- krioelen in een druppeltje water uit de gracht en daarmee de eerste stap zette op weg naar de biologische processen. De aard van het bedrijf is in 75 jaar niet veranderd, wel de omvang en het assorti ment. ,.Opa verkocht van die eenvoudige machine-onderdelen zoals vetlagertjes en aandrijfriemen. Dat is in de loop van de tijd flink uitgebreid", vertelt Cees van Bre ro. De folder van het leveringsprogramma, waarin bescheiden wordt gemeld dat de firma reeds 70 jaar een begrip is voor ser vice en kwaliteit, bevestigt dat. Perslucht- apparatuur. pompen, slangen, ventilato ren, aandrijftechniek, gereedschap, lasap- paratuur en onderdelen, om maar een paar zaken te noemen, liggen overzichte- De sterkste groei had plaats in de jaren vijftig en zeventig. Het aanzicht van de ge vel werd aanzienlijk gemoderniseerd. In de loop van 1983/1984 werd een nieuwe ser vice-werkplaats ingericht waar nu drie monteurs werken. Op dit moment zijn er geen verdere grootse uitbreidingsplannen. ,,De bereikbaarheid is hier niet optimaal, maar we voelen er niet veel voor te gaan Yerhuizen naar bijvoorbeeld een industrie terrein. Daar komt bij dat we ook winkel- verkoop hebben en dan kun je beter hier zitten. Het valt me trouwens op dat de mensen wel wat drempelvrees hebben om hier naar binnen te lopen. Misschien om dat het er nog te veel als een groothandel uitziet". ,,We leveren trouwens ook voor negentig procent aan bedrijven, scheepswerven, aannemers, ziekenhuizen en dergelijke. Voor het Diaconessenhuis hebben we nog een complete werkplaats ingericht", ver telt Van Brero. Het 75-jarig bestaan zal onopgömerkt voorbijtrekken aan de BV Van Duurerj. Di recteur C. van Brero sr. voelt er in elk ge val weinig voor aandacht te schenken aan dit jubileum. ÉL. JLk

Leidse Courant | 1984 | | pagina 59