'psporen kanker in vroeger stadium mogelijk Personeel PTT-direetie bereidt acties voor Onderzoek: Er kan zeker veel meer beeldende kunst worden verkocht Trendmatige huurverhoging wordt niet meer gecompenseerd Instellingen tegen belasting op maaltijden A CDA wil doorgaan met WD na verkiezingen BP-advocaat speelde dubbelrol CT MICROSCOOP EN COMPUTER )0 bedden extra voor ■dec Jjaardentehuizen INENLAND Ceidóc Qowiant DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 JHEIME BIJLAGEN RAPPORT GRUIJTERS: f HAAG ABP-advocaat Rietkerk onder andere mogelijke aankondiging van het verschijnen •S heeft onder een onregelmatigheden bij onroerend- van het zwartboek, oordeelt VN. Dit p. gespeeld met mede- goedtransacties tussen ABP en de geeft grond aan het vermoeden dat er ers van het pensioen- zakenman Willem Meijer. binnen het ABP, met medewerking j die het gemunt hadden Wouters heeft in de openbaarheid al- van Wouters een samenzwering gaan- Ie ondergane van de ex- liid de indruk gewekt niets met het de was tegen Masson, waarbij de mo- idd" t V H H door ABP-medewerkers opgestelde gelijk onschuldige zakenman Meijer jaairecteur Van QCr der zwartboek over onregelmatigheden meegesleurd dreigt te worden. Wou- len en de gewezen direc- bij het fonds te maken te hebben ge- ters heeft in de gesprekken met r beleggingen Masson. had. Gruijters noteerde juni vorig jaar Gruijters meermalen Masson en Meij- jchrijft het weekblad Vrij Ne- echter in één van zijn bijlagen: „Mr. er in een kwaad daglicht gesteld, frtd deze week. VN uit haar be- Wouters laat weten dat binnenkort Gruijters blijkt echter bij zijn onder- jdigingen op grond van de 15 hetzij via de pers, hetzij via vragen in zoek in belangrijke mate te hebben bijlagen van het rapport de Tweede Kamer kritiek zal wor- vertrouwd op de raadgevingen van •s, waarop het blad de hand den uitgeoefend op het aankoopbeleid Wouters, zonder zich al te zeer te heb- weten te leggen. Gruijters on- van het ABP zoals dat uitgevoerd is ben verdiept in i opdracht van minister sinds mei 1982". Niets minder dan een advocaat. Clandestiene alcohol - stokerij ontdekt BREDA In Breda is gisteren ir een schuur bij een voormalige boer- derij, een clandestiene alcoholstoke- flf rij ontdekt. De stokerij, die een capa- f' citeit had van 6.000 liter zuivere al- jL cohol per week, was ongeveer een half jaar in gebruik. Toen de doua- narecherche Breda, in samenwer king met de gemeentepolitie van Breda en medewerkers van de Fis cale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD), de inval uitvoerde was de stokerij in vol bedrijf. Het ge zelschap trof er tevens elf zogenaam de gistbakken aan, die nodig zijn bij de produktie. Aangehouden zijn de 35-jarige H.G. uit België en de 41-ja- rige J.S. uit Waalre. De clandestiene stokerij. JFT Door een ge dineerd gebruik van oscoop en computer et in de toekomst mo- t zijn kanker in een ger stadium te her epassing V i deze De Nederlandse patholoog dr J.P.A. Baak (36) is een van de ontwikkelaars van de nieuwe vinding. Hij zei gisteren in Delft, aan de vooravond van een symposium waarop de nieuwe vinding aan de orde zal komen, dat de nieuwe jne- thode revolutionair is. Door de nauwkeuriger kankerbestrijding door bestra ling en chemotherapie in som mige gevallen overbodig kun nen blijken. Onnodige medi sche ingrepen zouden zo voor komen kunnen worden. Anderzijds kunnen doctoren door middel van de micro- -computer patiënten herken nen die nu niet behandeld worden, maar die daar wel voor in aanmerking zouden i komen. Als voorbeeld noemde dr Baak het constate ren van mogelijke uitzaaiingen door onderzoek van de wegge- De methode wordt ook van groot belang geacht bij het vaststellen van veel meer ziekten, zoals ontstekingen aan de slijmvliezen, onvruchtbaar heid, leverontstekingen, al vleesklierafwijkingen bij pas geborenen en wiegedood. Dr Baak is in het begin van de jaren zeventig begonnen met de universiteiten van Nijme- deze verfijnde methode voor gen en Leiden. De afdeling het meten in microscopische technische natuurkunde van preparaten. Door zijn verrich- de TH Delft ontwikkelde de tingen te combineren met de op de microscoop gemonteerde bestaande methoden heeft hij camera. Dr Baak is verbonden de nauwkeurigheid van deze aan de VU te Amsterdam, metingen weten te verhogen Daarvoor was hij werkzaam van zestig tot tachtig procent. bij de SSDZ (Stichting Samen- Tijdens het onderzoek heeft dr werkende Delftse Ziekenhui- Baak samengewerkt met de zen) in Delft, waar een belang- afdeling medische informatie rijk deel van het werk is ver van de VU te Amsterdam, en richt. 1^ 19 1981-191 HAAG Het kabinet heeft voor 1984 voor de 1*}rdenoorden in ons land 800 (nieuwbouw)bedden 1*J in petto. Die regeling geldt uitsluitend voor dit 19Per bed is 15.000 gulden beschikbaar. Minister 3PS kman kondigde dit gisteren in de Tweede Kamer orjjs fijdens de behandeling van de gewijzigde wet op »ejaardenoorden. Ook zei hij dat de gemiddelde dec. igtingskosten voor nieuwbouwbedden zijn verhoogd 1955.800 tot 82.000 gulden. 19 nov. 19 tman, die zijn antwoord aan de Kamer gisteren niet kon 19(>ien, liet overigens duidelijk blijken dat hij weinig over- 19|is door de aandrang van die kant voor meer financiële ga- 19?s voor de bejaardenoorden. De Kamer stelde onder meer ■jgp dat het door Brinkman voorgestelde financieringssysteem .,3 lopende begrotingsjaar geen lasten ten gevolge heeft voor fjaardeninstellingen. Brinkman zei dat de voorgestelde (gelen in feite weinig afwijken van de huidige _^tcU«ve financieringssysteem houdt in dat het budget op de "begroting voor de exploitatie van de bejaardenoorden t verdeeld over de provincies en de vier grote steden. Dat edbaar bedrag per provincie wordt aangevuld met de eigen igen die de bejaarden in dat gebied betalen voor het wonen n bejaardenhuis. Dat bedrag kan per provincie en per jaar l verschillen. Vooral over de hoogte van deze opbrengst be- Inog onzekerheid. TDA-kamerlid Van der Heijden vroeg de bewindsman ook [ties dat eventuele financiële tekorten bij bejaardenoorden borden verhaald op de vrij besteedbare persoonlijke uitga- i de bejaarden. VVD-woordvoerster Terpstra stelde dat ?n bejaardenoord gehanteerde regels niet zover mogen idat bejaarden worden geknot in hun recht om een eigen l te voeren. De persoonlijke rechten van de bejaarden moe- Eter in de wet worden vastgelegd, te meer daar voor velen •rblijf bejaardenhuis een gedwongen en geen vrije keus preerug )mt uit 'f 'rtenkamp HAAG De Nederlan- 'ie in een restaurant een verorbert, weet waar- 'ijk niet dat het meeste ?s in ons land af korn uit hertenkampen, retaris Ploeg (Land- Visserij) zei gisteren Kamer dat zelfs het deel van het herte- lit de hertenkampen En daar worden de die nen lijk uit recreatieve en che overwegingen ge- iep tember ns Claus woont Irtinikerk in Gronin- concert bij tei genheid van de inge Iiikneming l»niger-orgel. de het Ridder van de weg Ridderorden worden tegenwoordig met een stevige handdruk en een officieel certifi caat uitgedeeld. De traditionele zwaard slag op beide schou ders bleef in elk geval achterwege bij de „riddering" van de 43-jarige vrachtrijder Martinus Boersma uit Hardergarijp. Hij be stuurt zijn stalen ros al tien jaar schadevrij, vandaar dat hij giste ren staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Water staat op bezoek kreeg. WET INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE: (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting heeft gisteren een wetsontwerp gepresenteerd waarin het systeem van individuele huursubsidie een wettelijke status krijgt. Een groot verschil met het nu nog geldende systeem is, dat de normhuur (dat deel van het inkomen dat de huurder wordt geacht zelf te betalen) jaarlijks wordt verhoogd met de trendmatige huurverhoging. Zoals bekend wil het kabinet de huren per 1 juli '85 weer met 4 procent verhogen. Als de wet telijke regeling eenmaal in werking is getreden, zal de jaarlijkse trendmatige huurverhoging kunnen leiden tot een stijging van de huurlasten voor de laagste inko mensgroepen. Vooral een verdere verlaging van de uitkeringen kan betekenen dat deze groep een hoger percentage van het inkomen aan huur moet besteden. Een en ander is het gevolg van de nieuwe syste matiek die bij de huursubsidie-nieuwe stijl zal worden gevolgd en waarin de directe koppeling met het inkomen wordt losgela ten. Daardoor zal een huurverhoging niet automatisch meer lei den tot een evenredig hoger bedrag aan huursubsidie. In het wetsontwerp wordt bij de berekening van de subsidie niet langer uitgegaan van een gemiddelde huurquote (het percentage van het inkomen wat men geacht wordt te verhuren), maar van een systeem van normhuren per inkomenscategorie. De hoogte van het deel wat men zelf aan huur moet betalen is daarbij af hankelijk van het belastbaar inkomen. Hoe hoger het belastbaar inkomen, des te hoger is het percentage van het inkomen, dat men moet „verwonen". In het wetsontwerp zijn de maatregelen, die al in juli van dit jaar van kracht zijn geworden, opgenomen. Het betreft de in voering van een aparte tabel voor alleenstaanden en een verla ging van de huurgrens tot 650 gulden. Alle inkomens achter de huisdeur worden opgeteld bij de berekening van de subsidie, zij het dat van verdienende thuiswonende kinderen de eerste 7000 gulden buiten de berekening vallen. In de nieuwe huursubsidie-tabellen voor de meerpersoonshuis- houdens geldt bij een minimuminkomen van 21.500 gulden een normhuur van 2.695 gulden per jaar, ofwel 225 gulden per maand. De minimumsubsidie bedraagt 180 gulden per jaar, ter wijl het maximale subsidiebedrag 4.380 per jaar zal zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het perso neel van de centrale PTT- direetie wil „massaal" ac tie voeren, als het rapport van het bureau Beren schot over de spreiding van de PT.T-diensten in de Tweede Kamer wordt besproken. De acties wor den aangekondigd in een bulletin dat gisteren op het hoofdkantoor van de PTT-direetie in Den Haag is verspreid. „Tot onze verbijstering heeft het bureau Berenschot geen enkele aandacht geschonken aan de sociale aspecten van de spreiding", schrijft de kern groep van de gezamenlijke PTT-dienstcommissies in het bulletin. De kerngroep, een soort ondernemingsraad van de centrale directie, roept het PTT-personeel op mee tc den ken over actievormen die de politici in Den Haag op andere gedachten moeten brengen. De kerngroep beschuldigt het bureau Berenschot ervan bij de berekening van de sprei- dingskosten gezocht te hebben naar een politiek compromis tussen de berkening van Gro ningen (f 250 miljoen) en de PTT (f 1.295 miljoen). Op deze wijze zou het bureau op 445 miljoen gulden voor de oor spronkelijke spreiding.zijn uit gekomen De verhuizing van de PTT-direetie naar Gronin gen heeft het bureau om orga nisatorische en praktische re denen overigens afgeraden. Bij de berekening van de kos ten is Berenschot niet erg zorgvuldig geweest, voert de Kerngroep aan. „De structure le kosten die ook na de vol tooiing van de spreidingsope ratie in 1989 door lopen, wor den verdoezeld", aldus het bulletin. Het ontbreken van een post „onvoorzien" in het kostenlijstje van Berenschot acht de kerngroep „verre gaand onverantwoord, omdat deze post in de regel bij grote projecten ver wordt overschre den". Bovendien heeft de kerngroep kritiek op het feit dat Beren schot een kostenpost van 43 miljoen gulden voor „omzet verlies" tijdens de spreidingso peratie niet heeft overgeno men. Dit „omzetverlies" is wellicht nog veel groter, maar moeilijk in geld uit te druk ken, zo tekent Berenschot daarbij aan. „Het is nogal naief te denken dat de politiek an dere argumenten in beschou wing zal nemen dan de puur cijfermatige", meent de kern groep. In het bulletin wordt gecon cludeerd dat de door Beren schot berekende kosten voor de spreiding „duidelijke spo ren dragen van de politieke prestigeslag waarin de sprei ding terecht is gekomen". De kerngroep eist dat op korte termijn de volledige sociale problematiek gedetailleerd in beeld wordt gebracht. Zo is nog altijd onduidelijk hoe veel van de totaal 3400 PTT-ers be reid zijn naar Groningen te verhuizen. Het bureau Berenschot heeft deze week van de overheid de opdracht gekregen de kritiek die zowel door enerzijds de PTT, het gemeentebestuur van Den Haag en de provincie en anderzijds de provincie en stad Groningen op het rapport is geuit, nog eens door te reke nen. Pas nadat Berenschot de hand in eigen boezem heeft gestoken, zal het Kabinet be slissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeventig ondernemingsraden en instel lingen voor geestelijk gehandicapten hebben bij de Tweede Kamer geprotesteerd tegen belastingaanslagen die inrichtingen hebben gekregen in verband met gra tis verstrekken van maaltijden aan groepsopvoeders. In een brief aan de kamer wijzen de instellingen er op dat volgens de cao-ziekenhuiswezen groepsopvoeders de maaltijden die zij onder werktijd met pupillen nutti gen, niet hoeven te betalen. De fiscus evenwel beschouwt die maaltijden als loon in natura en heeft de instellingen flinke aanslagen opgelegd. Die zeggen op hun beurt dat onmogelijk op hun werknemers te kunnen en willen verhalen. „Het zogenaamde pedagogisch mee-eten maakt wezenlijk deel uit van het werk als groepsopvoeder. Het is niet steeds een pre tje om zelf de maaltijd temidden van gehandicapten te moeten gebruiken", aldus de instellingen en ondernemingsraden voor geestelijk gehandicapten. Zij schrijven het dan ook onaanvaardbaar te vinden dat maaltij den die in opdracht van de werkgever onder moeilijke omstan digheden worden gebruikt, achteraf als inkomen worden belast. De kamerleden wordt gevraagd ervoor te zorgen de belastingin specteurs tot een begripvoller beleid te bewegen. DEN HAAG Het aantal van 80.000 kopers en le ners van beeldende kunst kan worden uitgebreid met ten hoogste tachtig procent. De huidige markt moet al met ongeveer veertig procent worden verruimd om het over schot aan kunstwerken op te vangen dat niet meer via de Beeldende Kunste naarsregeling (BKR) een bestemming krijgt. Per saldo kan meer kunst worden afgezet dan tot nu toe gebeurt. Wel zal er dan een branche-organisatie binnen de sector van de hedendaagse beeldende kunst moeten wor den opgezet. Dit valt af te leiden uit het rapport „Marktverdeling Beel dende Kunst" dat in mei van dit jaar door het ministerie van WVC is uitgebracht en waar de Nederlandse Kunst stichting van de Rijksgebou wendienst en de drie grote ste den over hebben bericht. Het rapport is thans voor publika- tie gereed gemaakt. Het rapport is het resultaat van een studie. de Organisatie Ad vies Groep Peat Marwick Ne derland in Den Haag opdracht gaf. Het is geschreven vanuit een praktische invalshoek, waarbij snelheid, doeltreffend heid en actiegerichtheid een belangrijke rol speelden. Het rapport beveelt aan de be staande marktstructuur te re organiseren met behulp van een branche-organisatie in de vrije sector van de beeldende Daarmee kan het gemis aan professionalisme, goed overleg, en duidelijke presentatie wor den opgevangen. De branche- -organisatie dient taken van andere instanties over te ne men. Het vrijkomende geld kan dan naar de nieuwe orga nisatie. Als belangrijke activi teiten ervan worden genoemd: informatie en documentatie, promotie en voorlichting, marktonderzoek, kwaliteitsga rantie, ondersteuning particu liere initiatieven, publikaties, advisering aan leden en kunst liefhebbers en training en op leiding. Centra ke in de grote steden zich concentreren tot centra voor hedendaagse kunst naar het voorbeeld van een oude-muntenwijk of de omgeving rond Centre Pompi dou in Parijs. Daar kunnen liefhebbers zich op ongedwon gen wijze oriënteren over ver schillende vormen en stijlen van hedendaagse kunstuitin gen. Daar zouden ook (begin nende) kunstenaars vrij moe ten kunnen exposeren. Met een landelijke promotie campagne is het publiek een beter idee van de beelende kunst bij te brengen. Zo kan de belangstelling voor kunst worden geactiveerd. Galeries moeten gaan samen werken en hun taken op el kaar afstemmen. Van geza menlijke inspanningen kan meer worden verwacht, aldus Peat-Marwick. De relatie tus sen galeries/kunsthandels en kunstuitleencentra moet ge ducht veranderen. De gesubsi dieerde uitleencentra moeten een voorportaalfunctie vervul len en zich niet richten tot de doelgroep van meer ervaren kunstliefhebbers. Voor het op export gerichte Nederland moeten er gezien het niveau van het aanbod grote mogelijkheden liggen in uitvoer van kunst. In vervol gonderzoeken moeten export en promotie nog verder wor den uitgewerkt, aldus de stu die. In de studie van Paet-Mar- wick wordt de markt onder scheiden in een vrije en een kunstmatige. De laatste is die van de BKR en die bedroeg 117 miljoen gulden in 1980. Toen ging op de vrije markt 132 miljoen gulden om. Een derde van ditlaatste bedrag komt van particuliere op drachten, 28 procent van op drachten van de overheid, 19 procent van directe verkopen aan particulieren, negen pro cent van galerie en kunsthan del, vijf procent van andere verkooppunten, drie procent van de kunstuitleen, twee van tentoonstellingsruimten en één procent van kunstmarkten. De kopers schaften zich naar raming 66.000 kunstwerken aan. In ons land zijn naar schatting 10.000 beeldende kunstenaars, van wie er tot voor kort 3.500 in de BKR lie- Afhankelijk Ongeveer 6.500 kunstenaars zijn geheel of gedeeltelijk af hankelijk van de vrije markt. Velen hebben een afkeer van die afhankelijkheid. De kuns tenaars ondernemen betrekke lijk weinig actie in de richting van de vrije markt. De onderzoekers hebben ook een globale profielschets opge steld van de „gemiddelde" ko per van beelende kunst. Hij is tussen de 30 en 50 jaar, heeft tenminste een salaris van 55.000 gulden per jaar, behoort tot de actieve beroepsbevol king vanaf het niveau mid denkader en heeft een vrij be roep. Hij heeft duidelijk cultu rele belangstelling. Bij aan koop speelt het schoonheids motief in combinatie met het decoratieve een belangrijke rol. De kunstlener blijkt niet uit een ander sociaal kader te ko men dan de kunstkoper en verschilt overigens maar wei nig met de laatste, aldus het rapport van de Organisatie Advies Groep Peat Marwick Nederland. EMELS \7JDOU WIL ppr- WUE ptyCHlATEfl. borden'. NOU,6isreRÊN ZEI-DIE: 0A, HET IS 'N 2VARE ^STUDIE, MAflA IK- VIND CWT -MRjouHOercx^Z DEN HAAG Het CDA wil na de verkiezingen van 1986 zijn regerings coalitie met de VVD voortzetten. „Als deze coa litie een succes is en bij de verkiezingen weer een meerderheid haalt, dan ligt het voor de hand dat je een ploeg, die het goed heeft gedaan, de mogelijk heid geeft om nog eens een periode aan te gaan", zei CDA-fractievoorzitter De Vries in een radio-in terview. De Vries verklaarde tevreden te zijn over wat het kabinet tot dusves heeft gepresteerd: de lastenverlichting voor het be drijfsleven werpt vruchten af en het financieringstekort is omlaag gegaan, zij het minder dan De Vries had gehoopt. In de komende tijd zal alles op bestrijding van de werkloos heid moeten worden gezet. Geconfronteerd met enquête uitslagen, die wijzen op een verlies van de huidige zetel- meerderheid van CDA en VVD in de Tweede Kamer, zei De Vries te verwachten, dat die meerderheid in 1986 zal te rugkeren. Vandaar dat hij niet bereid was zich uit te spreken over een coalitie met de PvdA, die sterk op winst staat, al er kende hij dat het goed zou zijn als de socialisten niet te lang verstoken blijven van regeer- verantwoordelijkheid. In het vraaggesprek zei de fractievoorzitter verder ook nog, dat de sfeer in de CDA- fractie aanzienlijk is verbeterd sinds het uittreden van de le den Scholten en Dijkman. De rust is er teruggekeerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13