oorlopige koopakte tilverfabriek getekend =£oim ebloom bestaat 25 Voorschoten Kansen op overeenkomst over gasprijs stijgen ^ssenheim onthoudt subsidie m vereniging Alfabetisering Scum mag blijven in Katwijk >EN SaidóaQoivuvnt WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 loring verzocht HOUT De rijkspolitie van vijkerhout verzoekt namens de Ide opsporing van of informatie verblijfplaats van Arie Nicolaas berg (36) uit Voorhout. Zijn sig- nt: lengte 1,78 meter, normaal jr, blauwe ogen, gedekt blond Inor- en brildragend; hij droeg fcdelijk een grijze ribbroek en ijs overhemd. Arie Bleijenberg i overspannen toestand zijn wo- trlaten op 6 september 1984. Hij h een Simca 1100, kleur rood- I kenteken 38-PG-27, met trek- schade rechtsvoor. Wie inlich- i kan verschaffen over zijn ver- Jats wordt verzocht de politie ■oordwijkerhot te bellen, tel. Volkstuinders- vereniging in Valkenburg van start VALKENBURG Door de Valken- burgse Verenigingenraad worden po gingen gedaan een volkstuindersvere- niging op te zetten. Zeven personen on derzoeken nu welke mogelijkheden er daartoe zijn in het Rijndorp. De vereni ging streeft naar 10.000 vierkante me ter grond in Valkenburg voor de aan leg van tuintjes. Het is nog de vraag wie eigenaar van de grond moet zijn. Het ligt in de bedoeling over enkele weken een vergadering te beleggen, waarin aspirant-volkstuinders zich over de zaak kunnen uitspreken. Reken machines gestolen VOORHOUT Bij een inbraak in een technisch bedrijf aan de Loosterweg in Voorhout is het afge lopen weekeinde een flink aantal reken machientjes gestolen en een geldbedrag van 1500 gulden. De inbrekers zijn het pand binnengekomen door een ruit te ver nielen. Canite Tuba in het nieuw LISSE Muziekvereniging Canite Tuba wordt in een nieuw uniform gestoken. Geruime tijd geleden startte de muziekvereniging een actie om het geld voor nieuwe uniformen bij el kaar te krijgen en dat is gelukt. Op zaterdag 22 september zal Canite Tuba zich in het nieuw aan de buitenwereld vertonen en dat gaat ge paard met veel show en muzikale klanken. Dat gebeurt tevens in het kader van de taptoe die in het kader van de najaarsfeesten op het HO- HAC-parkeerterrein plaatsvindt. Voor wat Canite Tuba betreft ziet de agenda er voor die avond als volgt uit: om acht uur het voorstellen van de eerste uitrusting van de ma jorettes. Om half negen de tweede uitrusting en het gala-uniform van de drumband en om tien over negen de majorettes, drumband en harmo nie gezamenlijk. Rijk keurt verbouwingsplan Jozefschool af NOORDWIJKERHOUT De verbouwing van de Jozefschool aan de Langevelderweg mag geen miljoen maar 'slechts'770.000.- kos ten van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen. Oorspronkelijk had de gemeente een schetsplan ingezonden met een kostenra ming die uitkwam op bijna een miljoen. Nu zal het schoolbestuur zijn plan dienen aan te pas sen. De renovatiewerkzaamheden moeten voor 1 augustus volgend jaar van start gaan, want dan wordt er een nieuwe wet voor het basison derwijs van kracht. Na die datum zou voor de derde keer een nieuwe procedure gestart moe ten worden. Na de renovatie zal de tegenwoor dige Prinsenhofschool zijn intrek in het ge bouw nemen. Bromfietser breekt been OEGSTGEEST Een 16-jarige brom fietser brak gister middag zijn been toen hij in zijn woon plaats Oegstgeest te gen een auto opbot ste. De bromfietser reed omstreeks half twee op de Lange Voort. Opeens sloeg hij linksaf zonder achterom te kijken. Een achterop komen de automobilist kon hem niet meer ont wijken. [EIMZINNIGHEID ROND VERKOOP ^NUMENTAAL PAND SCHOTEN Een Dpig koopcontract, 'nee het gebouw van Zilverfabriek" in schoten van eigenaar L/ yeranderen, is giste- ;etekend. De koper is laar vrijste1"113**01133! bedrijf, andse, c^et gebouw voorlopig steem èenutten als magazijn- grondge. De gehele transac- »n aanval met Veel geheimzin- g3c3id .omgeven. De Ve eigenaar wil zich jnsburg bekend maken. Ook bewijzen! de prijs is nog niets het is *id. 6 hhFm rs een eerc*er P^an zou lebben ^bouw vorige week vrij- eihngen y verkocht worden. Op mogen Hatste moment werd die en °P hjQp afgeiast. Men wilde maar do. voor onderzoek, werd0]0^^"'^^ naar aanle^n8 handel g_ ortbestaa' van de publicatie in dit blad dat het Van der Valkconcern interesse voor het gebouw zou hebben. Haken en ogen De toekomstige eigenaar, een internationaal bedrijf, wil zich nog niet bekend maken, omdat er volgens insiders nog vele haken en ogen aan de koop kleven, die eerst uitgezocht de in faillissement verkerende Zilverfabriek geen goed woord over heeft voor vrijwel alle publicaties over het bedrijf, wil ook manager Kist geen in formaties verschaffen. Hij vecht voor het behoud van dat deel van de Zilverfabriek dat nog levensvatbaarheid heeft. Een van die onderdelen is de Hollandse Kettingfabriek (D.C.W.). Deze afdeling heeft nog een orderportefeuille, die zeker voor de eerste twee maanden geheel is gevuld. De D.C.W. werkt ook thans nog door. Uit een ander deel van de fabriek zijn de machines reeds weggehaald door een Voorschotense opkoper en verplaatst naar een gebouw op de Rouwkooplaan. Achter de monumentale gevel van de Zilverfabriek gaat een oud fabrieksgedeelte schuil. Slechts een klein deel van de halverwege de vorige eeuw gebouwde fabriek is gemoder niseerd, voornamelijk de di- rektiekamers en de ontvangs thal. Het is vrijwel zeker dat bij een verkoop van het ge bouw grote delen van de fa briek afgekeurd worden als werkplaats. Ondernemingsraad Een gesprek met twee leden van de ondernemingsraad, de heren J. van der Does uit Voorschoten en B. Klootwijk uit Rijnsburg brengt eveneens geen helderheid in de plannen met het gebouw. Beide heren behoren tot de werknemers die als eerste werden ontsla gen. Dat is alleen mogelijk bij een faillissement. Tot 25 sep tember zijn ze nog in dienst van de Zilverfabriek. De heer Van der Does heeft informeel vernomen dat het gebouw gisteren op de een of andere wijze door middel van een voorlopige koopakte van eigenaar is verwisseld. De hui dige eigenaar is de N.E.B. (Ne derlandse Edelmetaal Bedrij ven), één van de vele holdings binnen Van Kempen en Be geer. Wie de nieuwe eigenaar is, is nog niet bekend. Officieel kan er nog geen verkoop plaatsvinden, want de onder nemingsraad moet nog een ad vies uitbrengen en dat gebeurt pas op 5 oktober. De angst van De Zilverfabriek aan de Leid- seweg in Voorschoten. eigenaar or naam bekend te maken, gens Van der Does en Kloot wijk begrijpelijk, want een ne gatief advies van de onderne mingsraad betekent dat de hele verkoop niet doorgaat. Het personeel van de vijf be drijven binnen het gebouw van de Zilverfabriek tracht thans drie groepen te vormen: een groep Kettingfabriek, een groep Gietwerk en een groep Zilverperswerk. De Hollandse Kettingfabriek werkt thans de orders af, die al voor de va kantie binnen waren. Als ves tigingsplaatsen voor die kleine nieuwe B.V.'tjes, zoals Van der Does die groepen noemt, zijn aangewezen de Rouwkooplaan (Industrieterrein) te Voorscho ten, het Industrieterrein in Zoeterwoude en voor de derde groep wordt nog een vestiging gezocht binnen een straal van 15 km van de huidige fabriek. De heer B. Klootwijk, voorzit ter van de ondernemingsraad, bevestigt de mededelingen van zijn collega Van der Does. Op de vraag of het waar is dat de vroegere president-direkteur mr. S.A.C. Begeer weer partij wordt, antwoordt hij: „Ik weet dat er gisteren kontakt is ge weest met de heer Begeer. Ik wil en kan daar op dit ogen blik niets over zeggen". Hij be vestigt dat het zeer wel moge lijk is dat de arbeidsinspektie grote delen van het gebouw gaat afkeuren, als er opnieuw een fabriek in het gebouw ge vestigd zal worden: „Sinds de bouw in 1835 is er alleen een verlaagd plafond ingegooid, meer niet." Dorpsfeest geopend VOORSCHOTEN De belangrijkste maar onge node gast was gisteravond de regen, die trachtte het dorpsfeest te ontregelen. De aanhouders, in dit ge val de centrumwinkeliers, wonnen en op het moment dat rond zeven uur in de avond de lucht wat op klaarde, stroomde het koop- en kijklustige pu bliek naar de Voorstraat, de gevestigde winke- avonden .braderiemarkt met diverse attracties hebben inge richt. Fel werd er gisteravond gestreden om de eer van de sterke man van Voor schoten te worden, veel belangstelling was er voor de modeshows en ook het verenigingsleven pikte een financieel graantje mee met standjes, waarin het aloude kermisvermaak van ballen gooien, cijfers raden en cavia's laten ren nen naar een liefst prijsge vend holletje. Daar het geen terrasjesweer werd, dromden velen samen in de diverse horeca-gelegen- heden, waar er maar liefst vijf van gevestigd zijn op de Voorstraat. Ondanks de lichte regen buitjes bleef de sfeer tot tegen tien uur in de avond heel gezellig. Ook van avond staat de Voorstraat nog in het teken van de met dorpse activiteiten uitgebreide braderie. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ermd! v j "W .m laar m evering#^orSCHOTEN De G DooRfdeling Voorschoten De Zonnebloem lAALBEDlerd 25 jaar geleden op- lELMf richt en op donderdag september zal dit jubi- o um samen met de 147 j^J^Diken, bejaarden en an- ■re bedlegerigen ge- ?rd worden in De Ont- Deting aan de Jan ertsenlaan in Voor- loten. Radio-pastoor Tadschelders opent die met een plechtige Eharistieviering. God- izende dames organi- ïrden zich een kwart bw geleden en gingen ken bezoeken en voor zieken enige malen jaar epn bijeenkomst juden, voornamelijk in l vorm van een kerk- weet mevrouw Zonne- ttd-Koot (ook wel genoemd Zonnebloem) nog •vertellen dat ten tijde van ftoor J. van Bemmelen, na kerkdienst in de Lau- litiuskerk, gratis soep werd strekt. „Een soeppan van formaat stond dan op toenmalige zij-altaar en i daar uit vond de ver- jekking plaats. Ook voor pitaire omstandigheden i oplossing gevonden. Van de biechtstoel van de pastoor was een toilet ge maakt", aldus mevrouw Zon neveld. In later jaren werden de kerkdiensten gehouden in het Bondsgebouw. Daar kon den hele ziekendagen wor den verzorgd, waarbij het echtpaar J. van der Bijl fun geerde als extra hulp en toe verlaat bij de verstrekking van broodjes, koffie en na tuurlijk soep. Het beste Mevrouw Oorschot (moeder van ,.De Donklaan") weet nog dat de diensten in de kerk zo goed mogelijk wer den voorbereid. „Er werd van de pastoor en de kape laans verwacht dat de beste kazuifels, koorkappen en het altaarzilver gebruikt werden en o wee, als daar iets aan mankeerde: de pastoor en de koster kregen het dan zwaar te verduren. Het was feest voor de zieken en bejaarden .en die ene keer dat zij de kerk konden bezoeken, dien de de H. Mis een echte Plech tige Hoogmis te zijn", vertelt ze. Inmiddels is De Zonne bloem Voorschoten uitge groeid tot een vereniging van vrijwilligers voor alle gezind ten. Gebleven is echter de opening van iedere bijeen komst met een plechtige H. Mis. Ook dit jaar zullen de dames- De Zonnebloem organiseert vele malen per jaar uitstapjes voor zieken en bejaarden. zangkoren van Laurentius- en Moeder Godsparochie Gods lof zingen in de Ont- moetingskerk en celebrant zal pastoor Raadschelders zijn, die via de KRO gewoon dé pastoor van die 150 zieken en bedlegerigen is. Eén van de vrijwilligers die zich op deze manier voor de mede mens inzetten is zuster Marie Elise O. P. van Huize Bij dorp. Elf jaar geleden ging zij met pensioen als lerares. Zij meldde zich aan als vrijwilli ger. Sinds die dag gaat zij met haar fiets op stap, in zo mer en winter en bezoekt „haar" mensen, tot zelfs in het Hoflandt Huys toe. De bejaarden zitten op haar te wachten en naar haar uit te kijken. „Deze bezoekjes zijn voor de mensen die alleen staan van grote waarde, het geeft de mensen een kans over hun problemen te pra- Bestaansrecht De Zonnebloem heeft be staansrecht, vinden de da mes, ondanks het feit dat de UVV en Het Rode Kruis er ook zijn met ongeveer dezelf de doelstellingen. „De Zon nebloem is ontstaan voor geestelijke noden en ging in de loop der jaren er ook toe over materiële verzorging te bieden, terwijl de andere or ganisaties vooral gericht zijn op het materiële gebied. Thans werken de drie orga nisaties wel hecht samen. Dat is ook nodig ook omdat De Zonnebloem gericht is op mensen, die hulp behoeven, ongeacht hun eventuele reli gieuze afkomst. Inmiddels is het werk van De Zonne bloem sterk uitgebreid. Zo vinden er boottochten, win kelochtenden en zieken-we- ken plaats". Hoewel De Zonnebloem 25 jaar geleden in mei werd op gericht wordt het feest pas op 20 september gevierd. De heer J. van Velzen, lid van het feestcomité, stelt voorop dat het feest gevierd wordt met alle „vaste klanten", te weten zieken, bejaarden en bedlegerigen. De dag begint om tien uur in De Ontmoe ting en eindigt om vier uur in de namiddag, op het pro gramma staan achtereenvol gens de hoogmis, koffie drin ken, een middagmaal en een compleet amusementspro gramma. De kosten, 4000 gul den worden gedragen door het Voorschotense bedrijfsle ven en de banken. Het ver- geschiedt door particu- JOOP PEETERS Onderwijs 5ENHEIM De Ver ing Alfabetisering enstreek krijgt de ge- gde subsidie van 2000 en niet. Dit besliste Sassenheimse gemeen- ad gisteravond. aad kwam tot dit besluit >nd van het feit dat de iging twee eigen pan- a gebruik heeft geno- Daardoor zou de be reikbaarheid verminderd zijn. Gunstiger oordeelde de raad over de toe te kennen subsi die aan het JAC Leiden. Met name Sigaar (VVD) had een klein probleem met de juri dische structuur van het JAC. Ook wat betreft de des kundigheid van de mede werkers was hem niet alles duidelijk. Maar doorslagge vend was het positieve be lang van het JAC. Van de 17 gemeenten die een beroep doen op het JAC subsidiëren straks Noordwijk en Sassen- heim naast Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorscho ten, Warmond en Zoeter woude. Uiterst positief was de VVD-fractie over de goe de samenwerking die het Leidse JAC heeft met de verschillende instanties zoals bijvoorbeeld de politie. De raad stelde een krediet van 1.622.103,- beschikbaar zijnde de stichtingskosten die gepaard gaan met de over dracht van de R.K. kleuter school 't Teijltje aan de Stichting Katholiek Onder wijs Sassenheim. Daarnaast werd een kavel grond be schikbaar gesteld voor de nieuwbouw en uitbreiding met een 8-klassige basis school. Ook de nieuw te vor men Openbare Basisschool samengevoegd uit de Open bare kleuterschool ,,'t Bijen nest" en de Openbare Lagere scholen „Kastanjehof" en „Op Dreef" gaat onder de naam „Het Bolwerk" verder in de huidige Parkschool en dit dan met ingang van het schooljaar 1985-'86. PROEFPERIODE SUCCESVOL VERLOPEN KATWIJK Jongeren centrum SCUM moet een definitieve plaats binnen de Katwijkse gemeen schap krijgen. Tot die con clusie kwam gistermiddag de meerderheid van de commissie voor Woning bouw, Economische Za ken en Ontmoeting bij de bespreking van de evalua tierapporten over het functioneren van SCUM. Het centrum heeft een ex perimentele fase van zes maanden achter de rug en zowel de jongeren zelf als de gemeentelijke werk groep jeugdbeleid hebben in hun rapportages vastge legd dat deze periode suc cesvol is verlopen. Deze maand staat het voortbe staan van SCUM binnen de gemeenteraad ter discussie. De jongeren, die in maart van dit jaar het onderkomen aan De Krom hebben betrokken, heb ben een half jaar de tijd gekre gen om zich hier te bewijzen en aan de hand van evaluatie rapporten wordt momenteel het experiment beoordeeld. In de afgelopen periode heeft SCUM een vast publiek ge trokken van zo'n tweehonderd man en bewezen dat men het centrum kostendekkend kan exploiteren. Aan de voorwaar den die de gemeente vooraf heeft gesteld is voldaan en noemenswaardige overlast werd de omgeving niet aange daan. Aan de hand van het ei gen evaluatierapport heeft de werkgroep jeugdbeleid, die steeds nauw bij SCUM betrok ken is geweest, inmiddels aan B en W geadviseerd het cen trum open te houden en zelfs in te stemmen met een uitbrei ding van de huidige ruimte. Ook wordt het verstrekken van een krediet van 25.000 gulden bepleit waarmee de or ganisatorische begeleiding van de jongeren kan blijven plaats vinden. Het college heeft hier mee ingestemd, al is men wel van mening dat SCUM de ge wenste uitbreiding zelf moet bekostigen. De mogelijkheid daartoe is aanwezig, zei wet houder W. van der Plas gister middag. De vertegenwoordigers van de politieke partijen die vorig jaar met de oprichting van SCUM instemden toonden zich ook nu tevreden over het verloop van het experiment. Veel be lang kan hier echter nog niet aan worden gehecht omdat de leden van de grootste fracties uitdrukkelijk te kennen gaven op persoonlijke titel te spre ken. Tijd om collega-raadsle den te consulteren is er nog niet geweest. De tegenstanders van het randgroepjongeren- centrum bleven gistermiddag opmerkelijk stil. Vertegen woordigers van SGP en RPF verklaarden de rapportages nog niet uitputtend te hebben bestudeerd, al wist de heer E. J. Bergman (RPF) wel te ver tellen dat zijn fraktie vermoe delijk de bezwaren tegen SCUM zal handhaven. De SGP liet dit nog open. Beide partijen hebben met name gro te moeite met het gebruik van softdrugs in het centrum en het gebruiken van alcohol door jongeren onder de zestien jaar. Ook de overige partijen besteedden aandacht aan deze problemen maar zagen dit toch niet als een struikelblok. „Als je de softdrugsgebruikers en de jongeren onder de zestien buiten de deur houdt zet je een deel van je doelgroep in de kou", zo vatte wethouder W. van der Plas de algemeen heersende mening samen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er zit be weging in de onderhande lingen tussen het Land bouwschap en de Gas Unie over de gasprijs voor tuinders. Beide partijen lijken bereid te zijn van Videokunst op 29 september op regionale kabel DEN HAAG Volgens het voorlopige uitzendschema komt de video-film Golfbreker van de Culturele Raad van Zuid-Holland zaterdag 29 september om zeven uur avonds op de kabel-TV in en om de steden Rotterdam, Den Haag en Leiden. Op 6 oktober volgen Alphen aan den Rijn en Nieuwkoop plus omgeving, op 14 oktober Zoetermeer en op 20 oktober het Westland. Er wordt naar gestreefd telkens op het kanaal van BRT 1 uit te zenden. Golfbreker is een in opdracht van de Culturele Raad vervaar digde, negentig minuten durende kunstproduktie, waarin werk van twaalf videokunstenaars is opgenomen. Vier van hen heb ben een speciale bijdrage aan Zuid-Holland gewijd. De eindre dactie was in handen van Frans Zwartjes. De film is bekostigd door Zuid-Holland, Rotterdam, WVC en de Haagse filmsticn- ting. De bedoeling is een geheel nieuw publiek te confronteren met de nog jonge videokunst. Ook wil de Raad een relatie leg gen met regionale omroepen en daardoor de traditionele opvat ting van televisie als doorgeefluik van informatie doorbreken, aldus de Raad bij de voorvertoning van Golfbreker. Na de uit zending gaat Golfbreker deel uitmaken van de provinciale ten toonstellingsprojecten. De film kan dan eventueel ook vertoond worden in andere provipcies. hun eerdere stellingen te rug te komen. Tot nu toe eiste het Landbouwschap dat de gasprijs voor tuin ders omlaag zou gaan van 48 cent nu naar 40 cent. De Gas Unie was niet be reid verder te gaan dan een prijsverlaging tot 45 cent en die prijs voor een jaar te garanderen. In het gesprek van gisteren lieten Landbouwschap en Gas Unie beide weten de gasprijs voor tuinders voor 1 oktober, als het huidige meeijarencontract afloopt, vast te willen stellen. Afge sproken werd ook dat ieder in eigen kring zou gaan be kijken hoe de standpunten tot elkaar gebracht kunnen worden. Dit interne overleg moet rond zijn voor eind sep tember als er nieuw overleg is gepland. Naar verluidt wordt er van uit de Gas Unie overleg ge pleegd met het ministerie van Economische Zaken om te bezien hoe ver men kan gaan inzake de gasprijs voor tuinders. Vanuit het ministe rie van Landbouw zou druk worden uitgeoefend op het ministerie van Economische Zaken om voor tuinders een andere methode van prijsbe paling van het gas te hante- Tuinders betalen dezelfde gasprijs als de industrie. Deze prijs gaat met de prijs van zware stookolie, waaraan zij gekoppeld, omhoog en om laag, al naar gelang de waar de van stookolie op de vrije markt. Het Landbouwschap eist al langer dat de tuin bouw gezien wordt als groot verbruiker van energie, waardoor lagere gastarieven ontstaan. Bovendien wil het schap dat de prijs van kolen mede bepalend wordt voor de gasprijs. Bij het schap wil men in ie der geval proberen om voor 1 oktober een nieuw meerja- rencontract voor de gasprijs voor tuinders te hebben. Zonder contract gaat de gas prijs voor tuinders automa tisch op die datum omhoog naar 48,4 cent om op 1 janua ri 1985 op 50 cent uit te ko men. Deze prijsstijgingen ziet het Landbouwschap als cata strofaal voor de tuinbouw.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7