Dahliakwekers halen opgelucht adem Nieuwbouw bloemenveiling in Toronto IN EH OM DE KAS itllllM C&A MAAKTHAAR SLAGZIN WAAR! keil itjes B071-122244 Rijnsburg-Katwijk PIANO te koop gevraagr 210537.1 ELECTR. ORGEL Solina prachtinstrument, the] del, veel mogelijkhedei] voor klassiek als I Nw.pr. 12.000,- t.e.a 079-316.339. Id^Ka tvrou\ Svertel b kei ntiusk btrek Dot fo t toer n daé jekkin tiitairc |s een l Wie zijn C8A aankoop in een andere winkel goedkoper ziet kan bij C&A het prijsverschil +10% terugkrijgen. naPP?ftalen c''P C&ói Li tbck \tooïde£lyeSi Potplanten in elk Westduits huishouden In bijna elk Westduits gezin (94 proeent) treft men dat wij zen de cijfers van een representatief onderzoek van het Pro- duktschap voor Siergewassen onomstotelijk uit potplanten aan. Men heeft berekend, dat het er gemiddeld per gezin zes tien zijn. Alsof men het in elk gezin met eigen ogen heeft ge zien wordt daaraan toegevoegd dat elf daarvan groene en vijf bloeiende planten zijn. Op de vraag welke groene platen op dit moment het meest worden gekocht, noemde meer dan de helft van de ondervraagden palmen, zeventien procent varens en zestien procent ficus. Bij de bloeiende potplanten werd door bijan een kwart het kaaps viooltje genoemd, door negentien procent azalea's en door dertien procent primula's. De meeste van onze Oosterburen blijken hun huizen met potplanten te sieren. In bijna alle huishoudingen met kinderen komen pot planten voor. Ook steeds meer jongeren ontdekken de pot plant. In de leeftijdsgroep tot dertig jaar had vijfjaar geleden al bina iedereen potplanten in huis en dat is nu nog verder opge lopen. Groene planten zijn in deze leeftijdsgroep duidelijk fa voriet. De tuinders weten dus waar ze aan toe zijn! Last van konijnen In Monster hebben enkele tuinders de laatste tijd nogal last van konijnen. Dit exemplaar doet zich tegoed aan de andijvie. Pruimenseizoen op volle toeren De pruimenaanvoer draait bij de Nederlandse veilingen op vol le toeren. Iets later dan verleden jaar zijn alweer een paar we ken geleden de eerste Hollandse pruimen aangevoerd. Dat is te wijten geweest aan het matige weer in het voorjaar. In 1983 werden iets minder pruimen aangevoerd dan in het jaar er voor. Toch brachten de Nederlandse pruimentelers zo'n 7,5 miljoen kilo naar de veilingen. De omzet bedroeg bijna elf een een half miljoen gulden. Een goede vraag vanuit de verwer kende industrie voorkwam een grote doordraai van pruimen. Het areaal bleef de laatste vier jaren vrij constant. In 1983 be liep het areaal 785 hectare. Pruimen zijn los verkrijgbaar of in kilogramverpakking, een plastic schaaltje dat door de Zeeuwse veilingen ooit werd geïntroduceerd en later ook door de ande re veilingen werd overgenomen. De dahliakwekers hebben een zucht van verlichting ge slaakt die ver buiten de bol lenstreek nog te horen is ge weest. De producenten van dit knolgewas voelden nog altijd de naweeën van de slechte afloop van het voor gaande seizoen. Toen kon men een groot aantal soorten alleen tegen afbraak prijzen een baas geven. Het was het oude liedje: goede prijzen in voorgaande jaren hadden de kwekerslust sterk aangewak kerd. De ene uitbreiding volgde op de andere, maar op een gegeven moment stootte men tegen het plafond. Men stond voor de harde feiten van een overproduktie en natuurlijk kelderden de prij zen toen als de bekende bak steen. Een dezer dagen is de statistiek verschenen, waar naar al lang met grote be langstelling werd uitgekeken. En nu blijkt dat er sprake is van een krimp van het areaal. Vooral een aantal massasoorten heeft een ge voelige veer moeten laten. Registreerde men vorig jaar een oppervlakte van 419 ha., vandaag blijkt er niet meer te staan dan 398 bunder. En daarvan nemen de vaak ver afschuwde zaaddahlia's met ruim 20 ha. nog een (te) grote plaats in. De grootste krimp vond plaats bij de semicactusdahli- a's en daarin zit een aantal soorten die men in het vorig seizoen te grabbel moest gooien om er vanaf te kun nen komen. Gingen van dit type vorig jaar bijna 23 mil joen stekken de grond in. dit jaar houdt het met 17 miljoen stuks al op. Dat scheelt een forse slok op een borrel. De grootste krimpers zijn My Love die van 1,2 miljoen stekken naar 800.000 stuks ging, Park Princess (qua op pervlakte de allergrootste) zag het aantal stekken terug lopen van twee miljoen naar 1,3 miljoen en Purple Gem ging van 1.7 miljoen naar 914.000 stuks. Zulke getallen tikken hard aan. Bij de op één na grootste groep, die van de decoratieve dahlia's, bleef het aantal stekken vrijwel gelijk. De enige die fors terugliep was Sneeuwstorm. Het aantal stekken dat van deze soort vorig jaar nog rond de 1,3 miljoen draaide, blijkt nu bij 500.000 te zijn gestopt. Ook de stap-terug die Duet moest doen was de moeite waard: van 1,4 naar 1,2 miljoen stek ken. Groei ziet men bij een aantal kleinbloemige rassen, zoals de Mignons, de Anemoon- bloemigen, de Topmixen en de Halskraagdahlia's. Maar die groei is voor de afzet geen enkel punt. Van dat genre dahlia's is de laatste ja ren het aanbod kleiner ge weest dan de vraag. zorgen Het areaal van de compon- dahlia's nam iets toe en ook dat baart geen zorgen. Op merkelijk dat stokoude soor ten als de rode Kochelsee en de rose Stolze von Berlin nog altijd een rol van grote im portantie spelen. Ronduit verrassend is de groei van het aantal uitgeplante stek ken van de nieuwere Fairy Dwarf soorten. Dat zijn laag- blijvende, kleinbloemige en ongeloofrijk rijkbloeiende dahlia's die het vooral in de tuin heel goed doen. Plante men vorig jaar van deze ras sen 200.000 stekken, nu zitten er 567.000 in de grond. De meeste soorten van dit type zijn voor dit seizoen al bijna uitverkocht. In totaal zijn er dit jaar bijna drie miljoen stekken minder geplant. Zonder meer kan dan ook worden gesteld dat deze oppervlaktegegevens voor rust op de markt zullen zorgen. En daar zijn zowel de kwekers als de exporteurs mee gebaat! Areaal Topmix-dahlia's zit fors in de lift. Reeds in de jaren vijftig was onder de golf van emigran ten naar Canada een groot aantal Nederlandse kwekers van groenten en bloemen. Behalve hun gezinnen, huis raad en kleding namen zij tulpenbollen, zaden en vak kennis mee en vooral van dat laatste zijn nu steeds meer re sultaten te zien. Met deze kennis en groene vingers gingen zij daar de problemen van klimaat en grond te lijf. Vooral in het begin was het moeilijk afzet voor hun bloe men te vinden. Canadezen kochten evenals de meeste Amerikanen 30 jaar geleden alleen bloemen bij een begra fenis of een enorm groot feest. De kwekers moesten, hun produkten slijten aan groot handelaren, die zelf de prijs vaststellen. Om daar een op lossing voor te vinden staken 20 Nederlandse kwekers, af komstig uit Rijnsburg, Aals meer en Westland, de kop pen bij elkaar en stichtten (met hulp van de regering) een bloemenveiling in To ronto. Klein maar dapper be gon daar zeven jaar geleden een veilingklok te draaien en was er plaats voor 200 ko pers. De „Flower Grower Cooperative" in Toronto ligt enigszins verscholen in een groot „schoon" bedrijfster rein. De leden betalen 8% veilingprovisie en 2000 dollar inleggeld. De kopers betalen 4 dollar per dag en hun inko per worden „cash" verre kend. In deze Canadese bloemen veiling naar Nederlands voorbeeld, hangt een* groot bord met de namen van de ruim 100 leden en daarbij zijn zeer veel Hollanders. Het gebouw beslaat 5 acres maar het wordt nu te klein. Het blijkt dat de bloemenexport uit Holland ook in Canada het bloemengebruik sterk sti- nee Zib schoti Verai jetek( marge die bloemenwinkels opperd, dat het (daar vrij^err maken. In het verleden be- onbekende) Hollandse, cfet hoorden bloemen in de USA peratieve veilsysteem qenutl en Canada tot de zeer luxe communistische grondde. D( artikelen en werden er door dachte heeft en een aanvajme^ winkeliers enorme winst- op de vrije prijsvorming. H. j marges op de prijs gelegd, landse kwekers glimlach! Dat is natuurlijk een zware daar om. pe ei handicap voor de afzet. De In Aalsmeer, Rijnsburg beke toenemende popularisatie Westland zijn de bewijzen] de p van bloemen, door meer Hol- vinden hoe nuttig het is (fod. landse import, heeft echter kwekers een goede vorm v]L ee ook de prijzen voor de consu- samenwerking hebben l ment gunstig beïnvloed. daarmee grote veilingen De groei van de veiling in stand houden. Ze mogen nieuwbouw zal het gebouw belangrijk groter worden en er zal met twee klokken ge veild worden en het aantal kopersplaatsen wordt met honderd uitgebreid. Naar Ne derlands voorbeeld zal het interne transport geautomati seerd worden. Het is voor de kwekers een goede zaak dat de veiling groeit. Het bete kent dat er een toenemende invloed van de klokprijs is op de overige bloemenhandel. Er is een marktprijs en daar- Toronto is een goed teken en eens kritiek hebben 'op hu den neemt het aantal ver- vallen, wanneer de handel kooppunten toe. De vraag door „Kongs" vorming pro- groeit en de veiling wordt te Bij61" beert te onderbieden. Ook heeft en officële markt- voorgenomen prijs invloed op de winst- coöperatieve werken van het bestaan van deze voiLurLi kwekers gunstige resultaten van vermarkting werd J heeft. Overigens is in de Hollandse wereldhandel USA in zeer traditionele creëerd en het voortbestaa» kwekerskringen wel eens ge- van het vak beschermd! LEIDSE COURANT AKANTIE DIVERSEN Zorgeloze vakantie weinig geld KOMPLEET VERZORGDE 8- daagse LUXE TOURINGCARREIZEN naar Valkenburg LB. 440.- p.p., 4-d. 230.- 5-d. 295.- 6-d. 370.- p.p. inklusief volle dig pension, halen en brengen per luxe touringcar, 3 bustochten Z-Limburg, Duitsland en België. *****BONDSHOTEL P. HER MENS. Neerhem 61, 6301 CE Valkenburg LB. Ook kamers dou che/toilet en lift. In sept./okt. voordelige aanbiedingen. Bel voor informatie: 04406-13020. Vakantie? dan naar Hotel Veld en Boszicht KURKPARKET grote sortering voor de laagste prijzen. Haags vloerenbedrijf, Calandplein 15, Den Haag. Tel. 070-891044. BONTMANTELINRUIL. Uw oude mantel tegen een schitt. nieuwe met een (kleine) bijbeta ling. Tevens 20%-50% korting. Snelle en vakk. reparatie v.a. 50,-. Weg. gr. belangst. Tel. afspr. 020-233488 waarna vrijbl. uitgebr. documentatie wordt toegezonden. nou-en Inbreng en verkoop van net niet nieuwe damesmode nu inbreng net niet nieuwe winterkleding. nou-en Haarlemmerstraat 6 tel. 071-120600 LESSEN EN CLUBS Dansschool Karei en José van der Linden Splinterlaan 91 Leiderdorp geven ook voor u lessen in Ballroom en Latijnsamerikaanse dan sen. Speciale clubs voor scholieren, jongeren en paren. Voor in lichtingen of inschrijven kunt u dagelijks van 19.00 tot 22.00 uur langskomen (behalve zaterdags) of bel ons even. Tel. 412255 Voor uw Rijnsburg-Katwijk Tegen inlevering van deze advertentie de eerste 5 rijlessen 125.-. Tel. 01718-27295, te bereiken na 14.00 uur. De eerste 10 rijlessen voor 300 gld. Voor uw rijbewijs dan naar Verkeersopleiding Tegen inlevering van deze advertentie de eerste 10 rijlessen voor 300,-; voor de eerste 3 vrachtrijlessen 150,-. Tel. 01718-27295 te bereiken na 14.00 uur. Loenensestraat 30 T.k. van particulier, sfeervol verbouwde eengezinswoning in leuke straat met dorpskarakter. Tuin voor en achter (Z), incl. luxe keuken en badkamer. Vr.pr. 157.500,- k.k. Inl. 070- 650057. Luxe verbouwd bovenhuis Open huis BEDRIJFSOBJEKTEN De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt, Haarlemmerstr. 124, Leiden. Tel. 071-125280. Mevr. Salomé HELDERZIENDE onthult uw toekomst, liefde, geld, gezondheid, geluk. Occul te bewerking/bescherming. Tel. 370-452633. Den Haag. Gordijnen gratis gemaakt! Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba SLOOPGOUD 15,25; tanden- goud 19,50; sloopzilver 0,40 contant per gram. Van Ruiten, antiquair. Kort Rapenburg 12, Leiden. Twee VRIENDEN 56 en 65 jaar zoeken 2 vriendinnen voor een vriendschappelijke relatie om de eenzaamheid wat op te los sen. Br. o. nr. SP 15816 v.d. bl. Piano's-Vleugel Van Urk de laagste prijzerB A uit 40 merken o.a. Irmbach. Bechner, ScWt er, Steingrëber, Schimp kai, Yamaha. J. van Urk sinds 1898 Westersingf^ïï Rotterdam - 010-363?^'^ Ramen Deuren Ramen Deuren Ramen Deuren Ramen Deuren

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6