HJ5ë St.Sebastiaansbrug: In 1980als „Basje" teruggekeerd buitenlandse slachters geruïneerd loor grote vleesfraude binnen EEG Gezonde Voeding Beurs toont biologisch-dynamische nieuwtjes GESCHIEDENIS STOMPWIJK EN WILSVEEN SCHRIJVEN ÜIDEN/REGIO CcidócSoiMCMlt WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 PAGINA S TOV®rBru«9oij -r,, r:x:: denkt begint issen de Koornbrug en arnemelksbrug ligt inds een aantal jaren een •nvoudig voetgangers- •uggetje over de Nieuwe lTopt>-.. ,Door sommigen peraonrfordt hlJ wel eens "Bas" uit de rf" genoemd, hetgeen een het Jtadoepnaam voor de St. Se er/and. fastiaansbrug mag heten. rktdefe naa"* is ont- ereIiJiiend aan de voorganger wetter!#11 de ^rug. die er tot 728 gelegen heeft. Waar- an die voorganger zijn aam te danken had, valt iU wel niet meer te ach- ïrhalen. Misschien was Idag. Vafet aan een zo geheten wn^r in de buurt van de ie deelnP*& zoals bij andere 'an de ojaar een heilige genoem- hting. G|e bruggen wel vaker het noord ajeval was. V-kan tof.. 'en Zee Ook de vraag jr het eerst Nieuwe Rijn Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek (waarvan de herdruk momenteel te koop is) al gedeel telijk 'verstoord'. Het Gemeente archief aan de Boisotkade hoopt dit jaar de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het ne- genenveertigste artikel in deze se rie. hier brug over gelegd, kan t worden beantwoord. Uit e middeleeuwen weten we al gemaal niets over de brug. ens een rapport uit 1578 zijn toestand tamelijk ïd, zodat hij wel niet heel j lang voor het beleg van Leiden vernieuwd zal zijn. lat hij in 1631 gerenoveerd is, I toevallig bekend door het pieke feit dat het oude hout pbliek verkocht is en het j-verbaal daarvan be iaard gebleven is. Op 28 april 631 werd door Jan Jacobsz. |pn Banchem, tresorier-extra- (directeur van Ge- lentewerken) publiek ver- )cht het oude hout van de febastiaensbrugge, zoals dat j) partijen verdeeld was en de mstanders aangewezen werd. "9 fc'Mmslach De kopers moesten het ge kochte „met den palmslach", dus met handjeklap, aanvaar- ag papikn en als de verkoper dat 3ewone£rlangde (als de koper bij- buigen (oorbeeld onbekend of weinig 'ertrouwd was) op staande kochte moest binnen vier da gen weggehaald worden, na dat de koopsom contant be taald was. Alle 28 partijen vonden een koper, meestal te gen bedragen van gemiddeld vijf gulden en nooit hoger dan tien gulden. De netto op brengst bedroeg tenslotte 167 gulden en 2 stuiver. Op zich is het erg ongebruikelijk dat oud sloophout verkocht werd; al les wat nog enigszins bruik baar was of gemaakt kon worden, werd netjes op de Stadstimmerwerf opgeslagen. Slechts de verrotte stukken en de bij het afzagen van te lange balken overschietende „kortelingen" die nergens voor gebruikt konden wor- den, alsmede spaanders, zaag sel en dergelijke werd een maal per jaar publiek ver kocht als brandhout. De stad kocht altijd op grote schaal hout in, waartoe de stadsmeestertimmerman en zijn baas en soms een burge meester of schepen naar de bekende houtcentra de inko pen gingen doen: Dordrecht, De Vaart (bij Jutphaas), Am sterdam en Zaandam. Hier kon vrijwel iedere gewenste grootte, lengte, dikte en soort hout geleverd worden die men maar wilde; desnoods zelfs al gezaagd. Tot de op komst van de windhoutzaag- molen werd het hout altijd met handkracht gezaagd, waartoe de stad een heel stel houtzagers in dienst had. Na dat ook aan de Maredijk in 1632 een paar zaagmolens ge bouwd waren, werden deze houtzagers geleidelijk ontsla gen. Zolang het zagen van het kostbare hout, dat per schip uit Zweden, Finland, de Balti- sche landen of Pruisen aange voerd moest worden of als houtvlotten de Rijn kwam af zakken, zo moeizaam ging, was de stad niet erg bereid willig eenmaal gekocht hout weer door te verkopen. Het moest er echt wel op aanko men, zoals in november 1630, toen Jan Pietersz., timmer man te Leiderdorp, 42 be taalde voor een „Deventer- sche balck, bij hem van de stad gekoft tot een spil in een watermolen die door onweder aen stucken was gemalen ende geen ander binnen de stad daertoe dienstich en wa ren te vinden". In dit soort gevallen werd met de hand over het hart gestreken. De in 1631 door het stadsper- soneel gebouwde brug heeft het uitgehouden tot 1664. Stadsarchitect Willem van der Helm ontwierp twee nieuwe bruggen: een van hout en een van steen. Op de ontwerpte kening, hierbij afgebeeld, is op het ontwerp voor de hou ten brug een los stuk papier met daarop de van steen te maken gedeelten zodanig ge plakt dat dit opgeklapt kan worden. Deze op 24 oktober 1664 gedateerde ontwerpteke ning heeft dienst gedaan bij de besluitvorming op 26 okto ber over de te vernieuwen brug. Het stadsbestuur besloot toen om de „Toornbrugge leg gende over den Nieuwen Rijn" te vernieuwen van hout naar het voorbeeld van de Karnemelksbrug. Avondmaal Op 1 november 1664 nam Lie ven Theunisz. voor 255 aan om de Brug op te leveren ui terlijk voor „Kerstmisdage" - tenslotte was deze een belang- Detail uit de grote kaart van Hagen, 1670, waarop de St. Sebastiaans- brug als houten brug met vijf openingen afgebeeld is. rijke toegang via de Toorn- steeg (thans Beschuitsteeg) tot de Hooglandse kerk en de kerkgangers die het Avond maal wilden bijwonen kon toch niet gevraagd worden een omweg te maken. Lieven moest de brug afbreken tot op de grondjukken en al het oude hout naar de Stadstim merwerf brengen; zelfs moest hij de acht steekpalen „op winnen" (trekken) en zover deze vermolmd of vergaan waren afzagen, waarna ze weer ingeheid moesten wor den, samen met acht joet borgen stellen. Het ge- Ontwerptekening van de St. Sebastiaansbrug door Willem van der Helm, 24 oktober 1664. palen tot ruim drie meter in de grond. Het was een brug met vijf doorvaartopeningen, geheel van hout op de leunin gen na. Deze werden eerst op 13 maart 1666 aanbesteed: die aan de westkant voor 115 aan Jonas van der Poel, met als borg Hermanus van Aer- denstoff, en die aan de oost kant eveneens voor 115 aan Harmanus van Aerdenstoff - wie diens borg was laat zich raden: Jonas van der Poel. Beiden moesten binnen vier weken hun leuning met 19 stijlen met spieën en vier stij len met klauwen (de stijlen die in hardsteenblokjes op de walmuur gesteld werden, zo dat niet aan de onderkant van een houten balk een spie door de beëindiging van de stijl ge slagen kon worden) leveren en 100 voet (31.50 meter) aan boven- en onderregels. Denkelijk is de brug kort voor 1700 nog eens vernieuwd door het stadspersoneel en die brug werd in 1728 geïnspec teerd door de tresorier-extra- ordinaris. Deze rapporteerde aan het stadsbestuur dat hij de „Kerckbrug of nu soo ge naamde Luysemarktsbrug" (genoemd naar de verkoop van tweedehands kleren op de Nieuwstraat bij de Middel weg, die daardoor Luizen- markt genoemd werd, en wel ke markt wellicht door de achteruitgaande tijd meer be lang kreeg; in deze jaren ves tigden zich ook steeds meer in de voddenhandel werkzame joden in de stad), liggende over de Nieuwe Khijn voor de Hoogelandse kerksteeg (nu Beschuitsteeg), in zodanige staat bevonden had dat die niet langer zonder gevaar ge passeerd kon worden, zodat een geheel nieuwe brug nodig zou zijn, die ongeveer 4000 zou gaan kosten. Desgevraagd verklaarde hij van gedachten te zijn dat de brug wel weggenomen zou kunnen worden zonder hin der voor de buurtbewoners, gezien de nabijheid van de Koorn- en Karnemelksbrug- gen. Het stadsbestuur was het daarmee eens en besloot op 16 augustus 1728 dat de brug zo spoedig mogelijk moest wor den afgebroken. Dat was dan de tweede brug die de op 1 april van dat jaar in dienst ge treden stadstimmerman Pie- ter van Drongen niet meer hoefde te vervangen, want op 12 februari was ook al het doodvonnis geveld over de brug over de Oude Vest voor de Zandstraat. Structuurplan De tijden waren toen slecht en een vermindering van het aantal bruggen levert aardige besparingen op. Ofschoon ook de huidige tijd voor de ge meente Leiden niet erg roos kleurig genoemd mag wor den, werd in het Structuur plan voor de Binnenstad van 1978 toch weer over de bouw van een aantal nieuwe brug getjes in de stad gesproken. Ofschoon niet iedereen even enthousiast over dat Struc tuurplan was, dienden B W op 12 september 1979 het voorstel in om over de Nieu we Rijn zo'n bruggetje te bou wen, nadat het schetsontwerp (en dat van wat later de Lijs- bethbrug zou worden) al op 21 juni in een commissievergade ring besproken was. De kos ten werden geraamd op 280.000,-, waarvan de staal- werken c.a. met 129.000,- de belangrijkste post vormden. Dit voorstel werd op 21 janua ri 1980 besproken in de ge meenteraad. Omdat niet ie dereen het nut van de brug zag, stemde wethouder Waal tenslotte in met het idee om eerst een tijdelijk bruggetje te bouwen en gedurende twee jaar tellingen te houden, zodat daarna een definitief besluit genomen zou kunnen worden. Dit idee, dat ongeveer 50.000,- zou gaan kosten, werd uiteindelijk door de Raad met 21 tegen 15 stem men overgenomen. Toen ech ter de proefbrug in de zomer van 1980 naar ontwerp van ir. Piret gebouwd werd, bleek dit zo'n goede brug te zijn dat hij niet alleen het dubbele kostte, maar als dé proefneming zou slagen kon hij meteen blijven liggen en zou er dus 180.000,- bespaard zijn. In september 1980 verrichtte wethouder Waal de handeling tot officiële ingebruikneming. De brug is zodanig bevallen dat hij er nog steeds ligt en niemand wil nu toch wel niet meer dat hij afgebroken zou worden, zoals zijn voorganger in 1728 overkwam. -HAAGSE OFFICIER EIST CELSTRAFFEN £N HAAG „Voor de rleidingen van het vlees O in de loop van de ge- JL Cfciedenis reeds velen be reken en daardoor op jt slechte pad terechtge- bezuirfnen. De wijze waarop entebes de mate waarin ver- regelen&illen echter hemels- Ced met de in de onder- r het jrjêe zaa^ geconstateer-, t zijn 5 praktijken. Niet een personjbeteugelde hartstocht il gekfiar koele financiële be- 1 geme&ening speelde bij deze 2 substrdachten de hoofdrol". fj1 zei de Haagse officier van ie 1 jitie, mevrouw mr. I. Klop- "i?® F- gisteren voor de recht- zulientjj j" Den Haag over een 5er k(ivangrjj^e internationale ische sjude Gp het gebied van de trachtei en uitvoer van bevroren de diendvlees. Na de Vleesch- zo gooesters-affaire is dit in deze )ijvoorl»nche de grootste zwendel- )op vawk die de Haagse politie in )rbeho»ienwerking met de FIOD, ran de l douanerecherche en de ve- 5ningefinaire inspectie aan het licht heeft gebracht. De totale schade als gevolg van de frau de, inclusief de kosten voor het onderzoek en de verliezen voor het bedrijfsleven en de EEG, bedraagt ten minste vijf miljoen gulden. Twee hoofdverdachten moes ten zich voor een en ander in het Paleis van Justitie in Den Haag verantwoorden. De 32- jarige Dordtse directeur van de inmiddels failliet verklaar de Delta Meat Trading bv uit de Hofstad hoorde drie en half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Een jaar cel wilde de aanklager opgelegd zien aan de 43-jarige directeur van een vervoersbedrijf uit Oude Ton- ge. Andere verdachten in dit proces, van wie de belangrijk ste een 43-jarige man uit Voor burg is, dienen in oktober voor de rechter te verschijnen. Facade Omkoping van een keurmees ter, oplichting, smokkel, ge knoei met gezondheidscertifi caten, valsheid in geschrifte en ontduiking van de omzetbelas ting, invoerrechten en EEG- importheffingen behoorden van 1982 tot begin dit jaar tot de dagelijkse bezigheden van de verdachten. Ze hadden hun zwendelpraktijk fraai gemas keerd achter een facade van klinkende firmanamen als Delta Meat Trading bv en de latere International Frisian Commercial Company. Hun visitekaartje moest de interes se aanwakkeren van landen binnen de EEG voor vleesex port naar landen buiten de EEG. De top van de papieren organisatie vertelde de bedrij ven ginds dat hun bv als agent optrad voor de All World Tra- de in Zürich, een handels maatschappij, die, zoals later bleek, niet veel meer behelsde dan een Zwitsers postadres. Bonafide slachtbedrijven in Engeland en Ierland geloofden de deftig ogende Nederlandse nep-directeuren op hun woord en leverden hen voor lage prijzen gigantische partijen rundvlees. De Britten en Ieren werd verteld dat zij konden rekenen op aanzienlijke land- bouwrestituties, oplopend tot bijna vijftig procent, omdat het vlees naar niet-EEG-landen werd geëxporteerd. Nagenoeg alle documenten waaraan dat recht kon worden ontleend waren vervalst. Bovendien konden de vesti gingen naar hun centen flui ten voor wat betreft de laatst geleverde zendingen. Door de verliezen raakte één bedrijf geruïneerd. Een gedupeerde collega moet een schadepost van bijna anderhalf miljoen weg zien te werken. Officier van justitie mr. Klop per: „Het is voor mij zonnek laar dat een dergelijke EEG- regeling om fraude vraagt. Ze ker als de restitutie vijftig pro cent bedraagt. Als de op brengst maar hoog genoeg is zijn er altijd wel personen te vinden om hun gedachten te laten gaan over de mogelijkhe den van ontduiking van de re geling en daartoe een min of meer gecompliceerde procedu re te Ranzig Egypte of Libanon werden tientallen tonnen voor- en achtervoeten via België ijs koud Nederland binnenge smokkeld. Het vlees was be- 'stemd voor de slagerijen. Bij de inbeslagname van een par tij rundvlees van een vlees groothandel in Zoeterwoude bleek dat een zending om ge zondheidsredenen moest wor den afgekeurd, omdat ze al een keer eerder was ontdooid. Het vlees rook ranzig en be paalde delen waren niet van runderen maar van paarden of andere dieren 'afkomstig. De Voor de consumptie bestemde runderpoten waTen voorzien van een nieuwe verpakking en een stempel, die een omge kochte keurmeester uit Noord- Brabant er voor 5000 gulden per zending op had gedrukt. Mr. Klopper vroeg zich op dit punt af of met name de keu ring van bevroren vlees in Ne derland wel met voldoende waarborgen is omgeven. Uitspraak op dinsdag 25 sep tember. PETER VIERING EN HAAG Secretaris- )g een neraa^ van ^et mimste- len onvan Landbouw en Vis- rcen, vpij mr. G.J. van Dinther heffen ent vrijdag 14 septem- e, geenir om elf uur de eerste ?er vo<hdelijke Gezonde Voe- £ut?nn8 Beurs *n Den Haag. f S Et ^et thema »van land~ hetsclluw tot voedinf?" wd de rken t< viserende verkoops ten va öperatie Proserpina een ijdragëpeed publiek kennis la- en he n maken met de werk- ondedijze van de biologisch- id zal mamische beweging in S^tjjJederland. t bes3 deréri P de beurs zijn demonstra- bij deP te zien op het gebied van evènfken, sap persen, zuurkool dure pken en brood bakken. Er f een complete biologisch- dynamische winkel ingericht en in het restaurant kan de bezoeker biologisch-dynami sche hapjes en drankjes nut tigen. Ook zijn boeren uit de praktijk aanwezig om uit te leggen en vragen te beant woorden. Voor de kinderen is er poppenkast. Nieuw op de Gezonde Voe ding Beurs, waar de organi satie zo'n achtduizend bezoe kers verwacht, is een ther- mograan-oven waarmee een licht verteerbaar volkoren brood kan worden gebakken. Verder is voor het eerst een nieuw soort onkruidverdel ger te zien die nu ook on kruid in parken en tuinen via warmte-straling onscha delijk kan maken. Het appa raat gaat rond de duizend gulden kosten en ligt vol gend voorjaar in de winkel. Op dit moment heeft de bio logisch-dynamische land bouw slechts een half pro cent van de markt in han den. Sinds 1970 echter is de totale omzet vertienvoudigd tot 25 miljoen gulden. De produkten kosten de consu ment wel wat meer dan nor maal maar, zo zei direkteur H. Jansen van Proserpina tij dens een persconferentie, „daarmee betaal je wel di- rekt mee aan de landschaps verbetering, terwijl je daar anders belasting voor be taalt." Op de persconferentie pre senteerde hij ook een nieuw biologisch-dynamisch kook boek en werd bovendien ge meld, dat binnenkort in zes bedrijven in ons land experi menten beginnen met resis tente fruitgewassen die zon der veel chemische bestrij dingsmiddelen tot volle was dom kunnen komen. De beurs duurt drie dagen en wordt vanaf vrijdag 14 sep tember gehouden in De Uit hof, Jaap Edenweg 10 in Den Haag. Vrijdag en zaterdag is de beurs geopend van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds; zondag van tien uur tot vijf uur. Volwassenen betalen ƒ7,50; kinderen t/m twaalf jaar drie gulden. Een beeld van Stompwijk. Verzoek JOVD LEIDSCHENDAM De af deling Delfland van de JOVD heeft het gemeentebestuur van Leidschendam en de werk groep die zich met de ge schiedschrijving van de ge meente bezighoudt, gevraagd de geschiedenis van Leid schendam intensiever te bena deren. Om te beginnen wordt gehoopt dat ook de woonker nen Stompwijk en Wilsveen die ook bij het gemeentever- band willen horen, worden be schreven. Verder zou het werk een gemeenschapsge schiedenis moeten worden. Niet alleen de data en namen van de dorpsbestuurders zijn belangrijk, aldus de JOVD, maar ook de dagelijkse prak tijk van het bestuur en op wel ke manier eigenlijk werd ge kozen. Grafieken over geboor tecijfers, sterfte en huwelijken zouden moeten worden beke ken in relatie tot de sociale, economische en politieke ont wikkelingen. Omdat schrifte lijke bronnen over de oudste geschiedenis van Leidschen dam nauwelijks aanwezig zul len zijn wordt een stuk over archeologie en een archeologi sche kaart absolute noodzaak genoemd. Wat de moderne ge schiedenis betreft zou de JOVD wat over partijvorming en het verzuilde maatschappe lijke leven in de 19de en 20ste eeuw willen zien en vooral iets over de Tweede Wereldoorlog. Deelnemers aan het verzet zouden geïnterviewd moeten worden. De JOVD vindt in het algemeen dat het boek over Leidschendam een goed kope handzame paperback moet worden. De werkgroep die zich al ruim twee jaar met de geschied schrijving van Leidschendam bezighoudt, bestaat uit negen personen met wethouder G.J. Hendriks als voorzitter. De le den maken de afzonderlijke delen over bijvoorbeeld de wording van de gemeente, ge bouwen, de agrarische geschie denis, verkeer en vervoer en dergelijke. Volgens de vorig iaar opgestelde planning zou het eigenlijke onderzoek eind van dit jaar moeten zijn afge sloten. In 1985 en 1986 j eindredactie gereed komen en in de loop van 1987 zou het boek geproduceerd moeten worden zodat de ge schiedenis van Leidschendam begin 1988 bij het vijftigjarig bestaan van de gemeente (de samenvoeging van Veur en Stompwijk) zou kunnen ver schijnen. De werkgroep heeft eind vorig jaar laten weten een vak- kracht te willen aantrekken voor het samenvoegen in een zelfde stijl en taalgebruik van de samengebrachte stof. Sinds 1982 wordt jaarlijks een be drag van 3.500 gulden voor het boek gereserveerd. Vorig jaar werd bovendien voor een pe riode van twee jaar 5.000 gul den per jaar beschikbaar ge teld voor een archiefdeskundi- ge. De totale kosten van het project worden geraamd op 100.000 gulden. In veel ge meenten is voor een dergelijk project overigens met succes een beroep gedaan op het Prins Bernhard Fonds of het Anjerfonds.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5