Spoorbrug wordt opgekrikt /nfr Vakmanschap herken je zo. ALLERLEIIDS1 „Te veel mensen hospitaliseren in psychiatrische inrichting Geschilbehandeling in sociaal recht laat te wensen over rovincie stemt in pet Admiraalsbrug ÜGINA ■IDEN BeidóeGowuvnt WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 [IDI r ie gewonden in verkeer i het Leidse din 35-jarige Leidse werd gistermorgen op de Langegracht bij jKlokpoort door een bestelauto aangereden toen ze het voet- hgerslicht negeerde en overstak. De auto kon haar niet meer 00 kilorfwijken' De vrouw werd met een gebroken arm naar het AZL c zeer >6ebraeht. jkheid, 57-jarige man uit Halsteren brak gisteravond op de Hoge Altes vpd'jk een ^een toen °P de Hoge Rijndijk bij de oprit van j A4 plotseling de weg overstak. Een auto, die werd bestuurd ntr een 27-jarige man Aarlanderveen, kon hem niet meer ont- '°u mo«cen. De man werd naar het Diaconessenhuis overgebracht, nlijke a aar buif 23-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is vanmorgen met i,.iaa^wonden en een hersenschudding naar het Diaconessen- overbracht nadat zij op het Stationsplein door een auto was stak plotseling met haar fiets de weg ntduikiugereden oe Ontsnapte gevangene mag thuis blijven LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar die uit de gevangenis Westlinge was ontsnapt mag van justitie voorlopig thuis blijven. Er is geen plaats voor hem. De man ging er op 5 september van door. Via een telex werd de politie vervolgens ver zocht de man op te sporen en weer aan te hou den. Zo ver kwam het echter niet. De Leide naar kreeg spijt van zijn daad en meldde zich gisteren bij justitie in Den Haag. Hij kreeg daar echter te horen dat hij Weer naar huis mocht gaan. In geen enkele gevangenis in Nederland was een plekje te vinden om zijn resterende zes dagen uit te zitten. Wel werd de afspraak ge maakt dat hij zich op 26 september opnieuw zal melden om alsnog de rest van zijn straf uit te zitten. Justitie gaat er vanuit dat er dan wel plaats voor de Leidenaar is. Bestuur Pelikaanhof bestolen LEIDEN Uit de bestuurska mer van de stichting Pelikaan hof aan de Pelikaanhof is gis teravond een geldkistje met 350 gulden gestolen. Uit een ander kistje verdween een groot aantal cheques. Men kwam de kamer binnen door de deur open te brekèn. V ideorecorder gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Agaathlaan is gisteren een videorecorder met een waarde van 1.700 gulden ge stolen. Ook verdwenen 42 vi deobanden. De inbraak werd overdag gepleegd. Men kwam de woning binnen via een bo- venraampje. Auditie bij Studenten orkest LEIDEN Studenten, die een instrument be spelen, kunnen op 1 oktober tussen vier en ze ven uur auditie doen voor het Nederlands Stu denten Orkest (NSO). Deze auditie vindt plaats in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 50 in Leiden. Het Nederlands Studenten Orkest wordt sinds 1952 ieder jaar opnieuw samenge steld uit ongeveer 80 musicerende studenten. In januari wordt dan een aantal concerten gege ven, waarvan de opbrengsten worden afgedra gen aan de Stichting Handicap en Studie N.S.S. Tijdens een kennismakingsweekend wordt be gonnen met het instuderen van de te spelen werken. Daarna is er van 4 tot 14 januari een intensieve repetitieperiode in het Noord-Hol landse dorpje Bergen. Op het programma staan werken van Bartok (vioolconcert no. 2), Mahler (Symfonie no. 1) en Geert van Keulen. Dit ko mende jaar zal Louis Stotijn, die het orkest al zeven jaar dirigeert, afscheid nemen. OORVAARTHOOGTE AAR 2,50 METER terugh( JIDEN De spoorbrug kiezers ^et pjjn_ Schiekanaal t hoofdf J T-r 1 J beha* °e Kanaalweg in de verdun Leiden-Alphen aan Rijn krijgt volgend een grondige opknap- iger st^urt prijzige karwei Ptï? PJ volgens de provincie gelden!lid-Holland gaat de ver orden 'Jouwing 1,5 miljoen gul- voort. fen kosten moet er ?n loepkor zorgen dat de brug ig jaren mee kan en dat standsbediening moge- deur wordt. Niét alleen het ningen pinverkeer zal profite- ongewtfl van de opknapbeurt, n aanhafear 00k het scheepvaart- keer moet er wijzer worden: volgens de innen wordt de door- toon |arthoogte van 2,35 op taat duipO meter gebracht. Daar zich^at tegenover dat de Ig op zondag niet meer worden bediend. -n?) Mokerlj 1. Parit CN HAi Ter er al een treinverbinding tus sen Leiden en Alphen maar het huidige kanaal was toen niet meer dan een klein sloot je. In 1911 werd het desbetref fende gedeelte van het Rijn- Schiekanaal gegraven en de nog steeds bestaande spoor brug gebouwd. Daarbij werd bepaald dat de brug eigendom werd van de Nederlandse Spoorwegen, maar dat de pro vincie de bouw, het onderhoud en de bediening zou betalen. Deze bepaling kwam voort uit het feit dat de provincie het Rijft- Schiekanaal wilde aan leggen en dus in de redering van de NS ook maar voor de daardoor noodzakelijke spoor brug zou moeten opdraaien. De spoorbrug over het Rijn- Schiekanaal en de Kanaalweg wordt vermoedelijk in april 1985 opge knapt. Storingen chauffi werd noodzakelijk toen nieuw gedeelte van het jn- Schiekanaal was gegra- Begin deze eeuw bestond Een 'tgangje spoorbrug over het Rijn- noeten ,s al vele tiental- n jaren oud. De bouw de De brug verkeert momenteel nog in een redelijk staat, maar toch is er volgens de NS alle aanleiding de „Spoorbrug Ka naalweg" een stevige opknap beurt te geven. De laatste ja ren hebben zich geregeld sto ringen voorgedaan met allerlei nadelige gevolgen voor het trein- en het scheepvaartver keer. Bovendien werd het on derhoud steeds duurder. De brug wordt veranderd van een klapbrug in een draaibrug. Momenteel is er nog een brug wachter bij de brug aanwezig maar die zal verdwijnen en daarvoor in de plaats wordt af standsbediening ingesteld. De kosten daarvan staan nog niet vast maar worden door de pro vincie geschat op maximaal 750.000 gulden. Bij de brug zullen televisiecameras wor den aangebracht om de af standsbediening mogelijk te maken. Bekeken wordt nog of de spoorbrug zal worden be diend vanaf de Wilhelmina- brug of vanaf de Lammebrug. Obstakel Het „opkrikken" van de door- vaarthoogte van de spoorbrug van 2,35 naar 2,50 meter wordt noodzakelijk geacht, omdat de doorvaarthoogte van zowel de Wilhelminabrug als de Lam mebrug 2,50 meter is en deze twee bruggen op zondag niet worden bediend. De spoorbrug zal in de toekomst ook op zon dag niet meer voor het scheep vaartverkeer geopend worden. Het omhoogbrengen van de doorvaarthoogte voorkomt dat de spoorbrug op zondag voor sommige schepen een al te groot obstakel wordt. De opknapbeurt van de brug en het aanpassen van de door vaarthoogte houden tevens in dat de rails aan beide zijden van de brug moeten worden verhoogd en dat er een nieuwe bovenleiding wordt aange bracht. Volgens een woord voerder van de NS' zal de op knapbeurt vermoedelijk in april 1985 worden uitgevoerd. „Het staat nog niet helemaal vast. Nog niet alle contracten zijn getekend en we hebben nog geen aannemer uitge zocht". Ook Provinciale Staten van Zuid- Holland moeten nog toestemming voor uitvoering van het plan geven. Het karwei zou in twee weken geklaard kunnen worden, om dat een aantal pasklare grote onderdelen wordt aangevoerd en ter plekke aangebracht. Volgens de woordvoerder van de NS zullen het scheepvaart en het treinverkeer waar schijnlijk weinig hinder van de werkzaamheden ondervin den. Verdubbeling Overigens wordt bij de op knapbeurt van de brug geen rekening gehouden met een mogelijk verdere verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Al- phen. Momenteel wordt daar tussen de Kanaalweg en Al phen aan den Rijn hard aan gewerkt, maar plannen om de spoorlijn ook in Leiden te ver dubbelen zijn er niet. De woordvoerder van de NS daarover: „Vanaf de Kanaal weg naar het Centraal Station in Leiden is maar een klein stukje. Door een ander groter deel van het traject wel te ver dubbelen kan de frequentie van het treinverkeer al aan zienlijk worden opgevoerd. Zijn klein stukje maakt dan niet veel meer uit". Verkoopster doet greep in de kas LEIDEN Een 20-jarige Leidse heeft gisteren een greep in de kas van haar werkgever gedaan. Ze werk te in een eethuisje aan de Breestraat als aankomend verkoopster. Gistermiddag om twee uur pakte ze 800 gulden uit de kassa, zei haar arbeidscontract op en wan delde de winkel uit. Aan het eind van de middag reali seerde de Leidse zich blijk baar dat ze wel erg makke lijk op te sporen zou zijn: ze meldde zich vrijwillig bij de politie. Fotowedstrijd Fifty One International organiseert onder het motto Kiek Leiden" een fotowedstrijd om de adoptatie van een schilderij in de Lakenhal mogelijk te maken. De foto's zullen van 24 oktober tot en met 9 november worden geëxposeerd in de bibliotheek aan de Nieuw- straat. Inzendingen naar F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden of naar de Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28. SGF in LVC De Oegstgeestse groep Sounds of the Grey Future treedt zaterdag 15 september op in het zoldercafé van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De muziek van de groep kent nogal wat ska- en reggaeinvloeden, maar ook andere stijlen klinken door in hun muziek. Pieter Mike van der Kuil speelt piano en zingt, Gerben Hins speelt gi taar, Hans Nieuwenburg op bas en Rob Heemskerk op de drums. He{ optreden begint om half elf, maar de zaal is al eerder open. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Leden betalen een gulden vijftig. De Rat ei Werkgemeenschap „De Ratelvan het Leids Volkshuis start 16 september weer met haar nieuwe seizoen vol lezingen, bijeenkomsten en uitstapjes. In verband met de renovatie van het Volkshuis worden de bijeenkom sten van de Ratel in de aula van de Meao-school aan het Lammenschanspark 4 gehouden. Tijdens de eerste bijeenkomst, die 16 september om half elf plaats vindt, houdt Wim van der Broek een lezing met dia's over vlinders. De toegangsprijs bedraagt twee pilden en daarin zit koffie inbegrepen. De volgende bijeenkomst van de Ratel is op 7 oktober. Dan wordt er verteld over Guinee Bissau. PROMOVENDUS IN PROEFSCHRIFT LEIDEN Er schort nog al wat aan de geschilpro cedures in het sociaal recht. Tot het sociaal recht behoren het gebied van het arbeidsovereen- komstrecht, het medezeg- genschapsrecht, het amb tenarenrecht en het recht op gelijke behandeling. De procedurele kant van deze vormen van geschil behandeling laat nogal te wensen over. Daardoor hebben de strijdende par tijen in deze procedure minder garanties op een behoorlijk proces. Dit concludeert mr. P.F. van der Heijden in zijn proefschrift „Een eerlijk proces in het soci aal recht?", waarop hij van daag aan de Leidse universi teit promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Van der Heijden oordeelt ver der negatief over de gevolgde ontslagprocedures bij het ar beidsbureau. Uit zijn onder zoek blijkt dat daarbij een bin dende schriftelijke procedure- regeling ontbreekt. Dat het be ginsel van hoor en wederhoor niet wordt nagekomen en dat elke vorm van openbaarheid ontbreekt waardoor controle niet goed mogelijk is. Verder wordt daarbij het motiverings beginsel geschonden en zijn er duidelijke twijfels over de on afhankelijkheid van de ge- schilbeslechter. In het medezeggenschapsrecht varieert het peil van de ge schillenprocedures volgens Van der Heijden sterk. Geen enkele procedure voldoet ech ter volledig aan de beginselen van behoorlijke rechtspraak. Ook de geschilprocedure bij gelijke behandeling van man- voldoet vol gens de promovendus niet aan de algemene beginselen van behoorlijke rechtspraak. Eén van de opvallendste gebreken is, ook hier weer, het ontbre ken van een schriftelijk proce durereglement, waardoor er zelfs geen minimale garanties zijn voor een behoorlijk ver loop van de procedure. Door het ontbreken van bindende schriftelijke procedureregelin gen komen ook de beginselen van hoor en wederhoor, rede lijke termijn van behandeling en openbaarheid in de knel. Mr. Van der Heijden heeft een modelreglement voor een pro cedure ontworpen, die als lei draad zou kunnen dienen bij nieuw te ontwerpen en in te voeren procedures in het soci aal recht. Tevens beveelt de promovendus de vernietiging aan van beslissingen die in strijd met één of meer beginse len van behoorlijke recht spraak tot stand zijn gekomen. (ADVERTENTIE) süIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid- eiland hebben ingediende bezwaren tegen de bouw van de Ad- jiraalsbrug van de hand gewezen. Volgens GS is er geen reden van de bouw van de brug af te zien. Admiraalsbrug is een voetgangers- en fietsbrug die over de euwe Rijn moeten komen vanaf het Utrechts Jaagpad naar de aard. De nieuwe brug moet vooral de fietsers ten goede ko- ïn. Een aantal omwonenden is ernstig gekant tegen de bouw i n de brug. Volgens hen is de brug overbodig en zullen ze er te el hinder van ondervinden. i ovinciale Staten hebben nu een bezwaarschrift dat door Lei- J naar H.A. Weeber tegen de bouw van de brug was ingediend o: gegrond verklaard, nadat al eerder een verklaring van geen J zwaar voor de bouw van de brug was afgegeven. Volgens c eeber is de brug voor een goede verkeerscirculatie niet nood- kelijk. De Hoge Rijndijk zou ook via de Catharinastraat en de jnstroomstraat goed bereikbaar zijn. Weeber meent verder dat of gemeente Leiden de brug alleen maar wil bouwen om de be- töigde subsidies binnen te kunnen halen. Het provinciaal be- t iur blijkt het met beide argumenten niet eens te zijn. Zo wordt Catharinastraat smal en onoverzichteljk genoemd. LEIDEN „Geestelijke ziekte is een fictie. Het is geen ziekte, maar een on succesvolle aanpassing aan de maatschappij, die je niet met medicijnen op lost. Het zit 'm niet in de hardware, maar in de software. Om problemen op te lossen moet je bij het programma zijn. Je moet je zelf herprogram meren. Daar kun je voor al in het begin hulp bij gebruiken, bijvoorbeeld van een psychiater, maar later zal je veel zelf moe ten doen. Dat idee steekt achter het Inloophuis: het leven in eigen hand ne men en steeds minder door anderen laten bepa len. In een psychiatrische inrichting wordt er alles voor je gedaan en vooral gedacht. Met twee linker handen en zonder eigen mening kom je er uit. Het Inloophuis is er om dit te doorbreken. Hier ontdek je dat mensen tot dingen komen, die ze anders nooit zouden doen. Men sen, aan wie in een in richting niets wordt over gelaten, maken hier de kas op". Woorden van Carl, een vrij williger die zich inzet voor het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 in Lei den. Dit Inloophuis wordt he lemaal door vrijwilligers ge rund. „Beroepskrachten zou den toch maar weer proberen om invloed uit te oefenen op de mensen die komen", aldus Carl en vrijwilligster Mariska. „En dat is juist niet bedoe ling". Er zijn nog steeds vrij willigers nodig in het Inloop huis. Dus belangstellenden kunnen zich hiervoor aan melden. De ontmoetingsruimte van het Inloophuis is gezellig in gericht. De tafels, stoelen en de bar zijn gemaakt van blank hout. Glazen lampjes boven de tafels zorgen voor een sfeervolle verlichting. Het is nog vroeg in de morgen en dan is het Inloophuis eigenlijk nog dicht. Voorlopig kan men daar in de week van 's mid dags vijf tot avonds elf uur terecht. In het weekeinde is het Inloophuis al om twee uur 's middags open. Het is de be- INLOOPHUIS PSYCHIATRIE BINNENKORT HELEMAAL KLAAR Het interieur van het Inloophuis. doeling om de openingstijden in de week ook uit te breiden tot twee uur 's middags. Maar daar zijn voorlopig niet ge noeg vrijwilligers voor. Giften Het Inloophuis is er gekomen na jaren van financiële touwt rekkerij. De komst van het Inloophuis is vooral te dan ken aan giften van kerken en fondsen. Maar ook de ge meente subsidieert nu. In fe bruari van dit jaar werd het Inloophuis officieel geopend, maar toen was alleen de ont moetingsruimte nog maar klaar. Er wordt nu hard ge werkt om voor 14 september ook de keuken, een vergader ruimte en een kantoortje af te hebben. Er wordt ongeveer drie keer per week gekookt in het Inloophuis door mensen die daar zin in hebben. Wie zich van te voren opgeeft kan mee eten. Er hangt een lijstje van mensen die koken en van mensen die willen mee eten. De kosten worden door alle deelnemers gedeeld. „Het is de bedoeling dat we binnen kort een soort kookgroep be ginnen, waarbij mensen die nog niet of nog niet goed kun nen koken les krijgen van mensen die dat wel kunnen. Ook hiermee kan je bewerk stelligen dat mensen uit een inrichting zichzelf beter kun nen redden. Koken word je in een inrichting niet geleerd, daar wordt voor je gekookt. Op die manier kun je nooit emanciperen. Hier leer je dat wel te doen", aldus Mariska. Gezelligheid Het is echter niet zo dat in het Inloophuis alleen maar aan de emancipatie van de psychia trische patiënt of ex-patiënt gewerkt wordt. Het is voorna melijk een gezelligheidsclub. Er wordt 's avonds een kaar tje gelegd of andere spelletjes gedaan en er wordt een beetje gekletst. Regelmatig wordt er een film gedraaid of er komt iemand spreken over een on derwerp waarin iedereen ge ïnteresseerd is. „Voor veel mensen uit een inrichting is een gewoon café toch een hele stap. Daar wordt bijvoor beeld alcohol verstrekt en dat is vaak niet goed, omdat velen nog medicijnen slikken. In combinatie met alcohol kan dat wel eens vervelende ge volgen hebben. Hier wordt geen alcohol geschonken. Dat is direct een stuk veiliger. Verder is het zo dat in veel cafés toch een bepaalde groep de dienst uit maakt. Als je daar niet precies in mee weet te gaan, val je er buiten. En als je uit een inrichting komt, val je toch al overal buiten. Een baan krijgen, kun je bij voorbeeld wel vergeten. Er is een oud Grieks verhaal, van duizenden jaren oud, maar dat nog steeds van toepassing is. Het gaat over een oude man, die reizigers een slaap- laats aanbiedt. Echter die mensen moeten wel in het aangeboden bed passen. Ben je te lang dan worden je be nen afgehakt. Ben je te kort dan word je op een rekbank uitgerekt. Dat idee is nu nog hetzelfde. Als je maar precies in dat bed past, is er niets aan de hand, zodra je buiten de normen valt, tel je niet mee of wordt er net zo lang aan je ge sleuteld tot je wel past", aldus Carl. Misverstand In het Inloophuis is het dus duidelijk anders. Dat de be zoekers contact hebben met elkaar vindt men erg belang rijk. Daarom is er ook geen aandacht opslorpende televi sie aanwezig. Laatst kon Carl voor een prikkie een flipper kast krijgen, maar dat wilde men toen niet. „Zo'n ding zou toch te veel aandacht opeisen en dat was de bedoeling niet", aldus Carl. Voordat hij verder gaat, wil hij nog even een misverstand uit de weg rui men. „Veel buitenstaanders denken dat het Inloophuis een soort verlengstuk van een psychiatrische inrichting is. Maar dat is absoluut niet zo" zegt Carl. „Daarom wilden we bij de oprichting ook per se in de binnenstad zitten en niet weer in de één of andere bos rijke omgeving. De indruk dat we een verlengstuk zijn willen we zeer nadrukkelijk wegnemen". Wel houdt het Inloophuis zich bezig met zaken die de psy chiatrie aan gaan. Zo is er een bibliotheek waar naast gewo ne lectuur ook veel over psy chiatrie te vinden is. De lezin gen die gehouden worden hebben veelal betrekking op bijvoorbeeld medicijngebruik, maar ook op bijvoorbeeld het gebruik van electroshocks. „Het lijkt wel of veel verwor venheden weer helemaal te ruggedraaid worden. Wij merken dat het gebruik van electroshocks weer veel meer voorkomt dan vroeger. Ook zien we dat er veel personen rondlopen met een machti ging (maatregel, waardoor ie mand tegen zijn wil kan wor den vastgehouden in een psy chiatrische inrichting). Vaak willen ze een dergelijke machtiging niet, maar ze we ten niet welke stappen ze er tegen kunnen ondernemen. Daarom hebben we voor de genen die hierover meer wil len weten de Oriëntatie Rechtspositie. We zijn geen juristen, maar we kunnen er wel het nodige over vertellen en als het nodig is verwijzen we mensen door naar andere instanties. Daarnaast zijn er hier zelfhulpgroepen voor mensen die willen afkicken van medicijnen. Want dat is toch ook een groot probleem. Ik kan me goed voorstellen dat medicijnen in het begin van een behandeling nuttig kunnen zijn, maar in veel in richtingen wordt er maar ge makshalve mee door gegaan. Veel patiënten en ex-patiën- ten zijn daardoor aan deze medcijnen verslaafd geraakt. Het zijn pure drugs en ik zie het als krukken die je maar blijft gebruiken, terwijl je ei genlijk allang op eigen benen kan staan. En daar is het In loophuis voor. De mensen op eigen benen laten staan", al dus Carl en Mariska. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3