Nederlandse ex-nazi bood miljoenen voor dagboek" EEN KUKJE IN DE SIEBELCOLLECTIE Concessies regering-Udenhout maar schijn" Afsluiters zijn achilleshiel van uranium-containers wm sru/èWACtt*) Likoed aanvaardt coalitie met Arbeiderspartij Ceidóc6omont IEIDEMANN: „HEEREMA WILDE BEELD HITLER WIJZIGEN" Geweld in India laait weer op "HINASEN VLUCHTELINGEN RIANJAYA IOEVEN NIET PERUG TE KEREN" lUITENLAND WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 erbod op protest- ijeenkomsten voor arten in Zuid-Afrika pHANNESBURG Na twee weken van rnstige onlusten in zwarte woonoorden is indaag in grote delen van Zuid-Afrika in totaal verbod op protestbijeenkomsten kracht geworden. Het verbod geldt on- meer in de steden Johannesburg en •etoria, delen van de provincie Natal en woongebieden van Sharpville, waar de igereldheden het hevigst waren, olgens de minister van openbare orde, Le range, is deze stap genomen ter handha- de „openbare vrede". Door de 1 is een aantal bijeenkomsten ver- iden ter nagedachtenis van de zwarte lei- Steve Biko, die zeven jaar geleden om leven kwam in een politiecel. OGARKOV ZOU HARTAANVAL HEBBEN GEHAD FRANKFURT Nicolai Ogarkov, de vroegere chef staf en. eerste onderminister van defensie van de Sovjet- Unie, heeft vorige week een hartaanval gehad. Dat heeft een onafhankelijk Duits in stituut dat informatie verza melt over de Sovjet-Unie ge meld. Het instituut maakte bekend dat Ogarkov op 3 of 4 september was opgenomen in een militair hospitaal in Moskou. Op 6 september werd in Moskou bekend ge maakt dat Ogarkov van zijn functie was ontheven. Duarte wil politiemacht El Salvador hervormen SAN SALVADOR De Salvado- raanse president Napoleon Duarte heeft laten weten de drie belangrijk ste politie-organisaties in El Salvador te zullen reorganiseren. Hiermee hoopt hij de schending van mensen rechten tegen te kunnen gaan. De huidige politietaken variëren van het uitschrijven van parkeerbonnen trot het verlenen van assistentie aan het' regeringsleger. Volgens mensenrech tenorganisaties bestaan er nauwe ban den tussen de politie en de beruchte ultra-rechtse Doodseskaders, die al talloze moorden hebben begaan op boeren en burgers. Duarte zei niet hoe hij de reorganisatie precies wil gaan aanpakken. HYDERABAD Ongeregeldheden in Hy derabad, de hoofdstad van de Indiase deel staat Andra Pradesh, hebben gisteren aan minstens zeven mensen het leven gekost. Er vielen ongeveer dertig gewonden. Vol gens de politie vielen de slachtoffers toen 's middags het uitgaansverbod werd opge schort om de bevolking de gelegenheid te geven boodschappen te doen. De ongere geldheden braken uit nadat het parlement van Andra Pradesh na vijf minuten uiteen ging zonder te hebben gestemd over de po litieke toekomst van de afgezette premier Rama Rao. Rao wilde met de stemming be wijzen, dat hij wel degelijk nog voldoende steun heeft in het parlement. AMBURG De voor- alige sterverslaggever in het Hamburgse week- ad „Stern", Gerd Heide- ann, heeft gisteren ge- gd dat de Nederlandse kenman ir. Pieter helte Heerema bereid as miljoenen guldens te urneren voor de aan- van de vervalste itler-dagboeken. Heere- a zou aan de verkoper, vervalser Konrad Ku- twee miljoen marken bben geboden. Volgens eidemann stelde hij ech- r als voorwaarde, dat in dagboeken moest staan Hitier persoonlijk niets te maken had met de massamoorden op joden. Heidemann (52) zei verder, dat juist vanwege deze voorwaar de de transactie niet is doorge gaan. „Ik was bang dat Heere ma de dagboeken niet aan mij zou teruggeven, als de inhoud daarvan geen gunstiger licht zou werpen op Hitier", aldus Heidemann. De vervalste Hit- Ier-dagboeken werden uitein delijk gekocht door de directie van het concern Gruner Jahr, uitgeefster van onder meer het weekblad Stern. Volgens Heidemann heeft Heerema als SS-er aan het Oostfront gevochten en heeft hij tot vlak voor zijn dood in 1981 in contact gestaan met een Franse organisatie van neo-nazisten, die er alles voor over had om de beeldvorming rond Hitler in positieve zin om te buigen. In een pauze tijdens de rechtzitting vertelde Heide mann verder er aan te twijfe len of Heerema, die 73 jaar is geworden, in oktober 1981 een natuurlijke dood was gestor ven. „Mij is verteld dat Heere ma zogenaamd zelfmoord pleegde. Maar dit zou in scène gezet kunnen zijn. Het is niet uitgesloten dat Heerema in verband met zijn belangstel ling voor mijn dagboeken is vermoord", aldus Heidemann. Heerema werd na de oorlog veroordeeld tot veertien maanden wegens oorlogsmis daden. Heerema, die al voor de oorlog kapitalen had ver diend aan onder meer de ver koop van Venzolaanse olie, hield zich gedurende de laatste jaren van zijn leven bezig met offshore-activiteiten. Hij was oprichter en directeur van een onderneming, die onder meer olieplatforms bouwde. Ook was Heerema mede-oprichter van het in de Noordzee gele gen piratenzendereiland REM, waaruit de TROS is voortge komen. Oplichting Het was gisteren voor het eerst dat Heidemann getuigde in het proces in Hamburg dat op 21 augustus begon. De belangstel ling in de rechtszaal was groot. Samen met de schrijver van de dagboeken, Konrad Kujau, wordt hij verdacht van oplich ting. Heidemann zei dat hij zich pas in maart 1963 in het nazidom was gaan verdiepen, nadat hij voor 160.000 mark eigenaar werd van het jacht, de „Carin II". Deze had hij van de vroe gere rijksmaarschalk Her mann Goring gekocht. Door die aankoop kwam hij in con tact met oud-SS-generaal Karl Wolff. Wolff begeleidde hem in 1979 op een reis naar Zuid-Amerika waar hij in de Boliviaanse hoofdstad La Paz Klaus Bar bie, de „slachter van Lyon", die nu vastzit in Frankrijk, sprak. Die vertelde hem dat Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann na de oorlog via een Italiaans klooster en Turkije naar Latijns-Amerika was ge smokkeld. [JSWIJK De conces- es die de regering-Uden- iut heeft gedaan, zoals opheffen van de ondklok, het toelaten in VN-rapporteur Amos Suriname en het tel van de samenwer- ig tussen de KLM en de .N, zijn allemaal schijn- |ncessies. Deze stappen llen niets voor en zijn een maar bedoeld om r geld uit Nederland rijgen. heeft de ex-premier van ïame, drs. Henk Chin a gisteren namens de Suri- >amse Bevrijdingsraad ge- ■gd. Hij deed dat bij het voor in van twee nieuwe leden de Raad aan de pers. Dit ex-parlementariër Paul mohardjo (41) en Anita Li- i (40), oud-voorzitter van vrouwenafdeling van de lederbond. Zij vervangen •minister Wijngaarde en de rnalist Fred Marte, die de ad onlangs verlieten, feite vindt er in Suriname, Chin a Sen, z^)fs een mi- irisering van het overheids- laraat en de buitenlandse plaats. Volgens de Raad De nieuwe samenstelling van de Raad voor de Bevrijding van Suriname. V.l.n.r. Tjong Akiet, Somo- hardjo, Nashrullah, voorzitter Chin a Sen, Sewrajsingh, mevrouw Antita Ligon en de heer Kohinor. wordt er in Suriname ook ge- wapenimporten van het regi- regeld gemarteld. me-Bouterse van de laatste Chin a Sen hekelde de grote tijd. Hij zei aanwijzingen te hebben dat de wapens, die via Brazilië in Suriname terecht kwamen, paratuur, gemaakt door een Nederlands bedrijf. Het zou gaan om tanks die uitgerust zijn met infrarood-apparatuur en computers. Udenhout Het Surinaamse dagblad De West heeft gisteren gemeld dat de Surinaamse minister-presi dent Udenhout zo snel moge lijk een gesprek wil hebben met premier Lubbers over de opgeschorte Nederlandse ont wikkelingshulp. De Surinaamse ambassadeur Heidweiler heeft tijdens bezoe ken aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer be grip gevraagd voor de „Suri naamse problematiek en wer kelijkheid". Naar de mening van Heidweiler zouden de Ka merleden zich minder „on wrikbaar" moeten opstellen inzake het verlenen van ont wikkelingshulp. Heidweiler is inmiddels naar Suriname vertrokken om pre mier Udenhout in te lichten over de houding van Neder land. De Sirinaamse premier zal minister van den BRoek ontmoeten tijdens de Algeme ne Vergadering van de Vere nigde Naties in New York. Het wrak van de Mont Louis brak op de plaats waar bergingsploegen een gat in de romp hadden gebrand. Tussen voor- en achterschip zit nu circa vier meter ruimte. Naast het wrak is het ber gingsvaartuig „Antwerpen" afgemeerd. Rechts op de voorgrond: een rubberbootje van de milieu actiegroep Greenpeace. OOSTENDE De dertig containers in het voor schip van de Mont Louis zijn niet zo onverwoest baar als de Belgische en Franse overheid suggere ren. Volgens de milieu-or ganisatie Greenpeace be staat er een gerede kans dat een afsluiter afbreekt, als de containers in het ruim tegen de scheeps wand worden geslingerd. Een woordvoerder van het bergingsbedrijf Smit- Tak bevestigde gistermid dag, dat de afsluiters van de containers relatief kwetsbaar zijn. Union niet achterhalen, of de dertig containers met het gifti ge uraniumpoeder nog in het afgebroken voorschip van de Mont-Louis zitten. Door het aanhoudend slechte weer en de forse deining moest een duikinspectie uitgesteld wor den. Directeur Reinigert van Smit-Tak: „Je kunt je voor stellen dat die containers bij een deining van zes meter met een enorm geweld tegen de wanden van het schip bonken. De kans is aanwezig dat een aantal containers is losgesla gen, maar dat kunnen we pas nagaan nadat het weer is ver beterd". De milieu-organisatie Green peace vreest dat de dertig con tainers speelbal zijn van de elementen sinds het voorschip van de Mont Louis maandag nacht bij vliegende storm van de romp scheurde. Woord- Leden van de Belgische BB maken het strand bij Blankenberge schoon met scheppen en een bulldozer. Stookolie uit de Mont Louis kwam over een lengte van 15 kilometer op de kust terecht. DNEY De tienduizend naar Papoea Nieuw-Guinea uit keken vluchtelingen uit Irian Jaya, het Indonesische deel n het eiland, zullen niet gedwongen worden om terug te ren. Dit heeft oud-minister John Dowd bekend gemaakt de Australische staat New South Wales. lgens Dowd, die zondag terugkeerde van een onderzoeks- op Irian Jaya, wil Indonesië niet dat de vluchtelingen :n hun wil worden teruggestuurd. Daarom gelooft Dowd de regering van Papoea Nieuw-Guinea de vluchtelingen 't zal terugsturen. (ADVERTENTIE) Gouden idee Bijpassend gouden collier naar keuze in 40.42 of 45 a van 298.- voor 198,- In zilver 39,- Dit gouden collier in 80 cm 329,- In zilver 59,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN Aanbiedingen geldig t/m 29 septer Klassi knoop goud. Als oorclips 850,- erlijke gouden oorknoppen iet bloedkoraal of turkoois van 165, voor 129,- Met cultivé parel 159, gouden briljant (0.06 kar.) in een ïtting 495,- Gouden ringen combineren. Zes verschillende modellen van 49,- en 59, bloemmotief in d 149,-. 198, en 295, In zilver vanaf 39,- 1.15 kar.). 5 (0.25 kar.) niwerp straalt chique eenvoud uit Afgebeelde d 2590,-Bijpassend collier 1790, en nng 1090, Amsterdam, Kalverstraat 121-123; Den Haag, Lange Poten 9-11Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; (Jtrecht Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. I ir den Diamanthandel. TEL AVIV Het Israëlische Likoed-blok heeft gisteren in gestemd met de vorming van een coalitieregering met de Arbeiderspartij. Maandag had het centraal comité van de Ar beiderspartij zijn goedkeuring al gegeven. De leider van de Arbeiders partij, Peres, en premier Sha mir waren gisteravond nog druk bezig de laatste menings verschillen uit de weg men zodat het parlement zich vandaag zou kunnen uitspre ken over hun regering van na tionale eenheid. In Israël is al veel kritiek ge uit op de vorming van de rege ring van nationale eenheid, die volgens menigeen te zwak is om ingrijpende beslissingen te kunnen nemen. De omstre den oud-minister van defensie, Sharon, verklaarde gister avond dat er nog altijd grote problemen bestaan tussen Pe res en Shamir. Volgens Sharon hebben de twee leiders nog geen overeenstemming bereikt over enkele belangrijke pun ten van het regeerprogramma De meningen verschillen vol gens Sharon nog altijd diep gaand over zaken als eventue le vredesonderhandelingen met Jordanië en het nederzet- tingenbeleid in de bezette ge bieden. voerder Eugene Stuyk: „Die containers kunnen wel tegen een stootje. Ze zijn bijvoor beeld getest op een val van ne gen meter hoogte op een acht centimeter dikke stalen pin. Maar ze hebben allemaal een zwak punt: de afsluiter. Als zé in het ruim van de Mont Louis heen en weer geslingerd wor den is de kans niet denkbeel dig dat zo'n afsluiter af breekt". In dat geval, zo heeft Green peace berekend, komt ruim 3000 kilo van het giftige gas waterstof fluoride vrij. Volgens de milieu-organisatie is water stoffluoride al in een concen tratie van circa 26 milligram per kubieke meter lucht dode lijk. Stuyk: „Uraniumpoeder reageert in contact met water zeer agressief. Er ontstaan hoge temperaturen, er komt gas vrij en het water gaat ko ken". Greenpeace herinnert aan een ongeval bij het opwerkingsbe- drijf Comurhex in het Franse Pierrelatte, dat ook de urani- umcontainers voor de Mont Louis leverde. Lek Blijkens een publicatie in het blad „Nucleous Weekly" van juli 1977, heeft de afsluiter van een uraniumcontainer op het terrein van Comurhex dat jaar twintig minuten gelekt voor dat personeelsleden het lek konden dichten. Door de lek kage, waarbij slechts een deel van de container-inhoud vrij kwam, ontstond volgens het wetenschappelijk tijdschrift een wolk waterstoffluoride van twee kilometer breed, drie kilometer lang en zestig meter dik. Omdat de omgeving tijdig geëvacueerd werd, raakte nie mand gewond. Ook de duikers van het ber gingsbedrijf Smit-Tak hebben hun bedenkingen over de duurzaamheid van de afslui ters op de containers. Na een eerste inspectie van de Mont Louis eind vorige maand heb ben de duikers aangedrongen op een betere beveiliging van de afsluiters. „Zodra de contai ners uit het ruim op het pon ton zijn gehesen zullen we een extra beplating aanbrengen voor een betere bescherming", zo liet woordvoerder Drenth van Smit-Tak gistermiddag Drenth, gevraagd naar het waarom van deze operatie: „Bij het vervoeren van de con tainers naar Duinkerken kun nen ze nogal wat klappen te verwerken krijgen. Onze ber gers vinden daarom dat we eerst de beschermplaten, die nu rond de afsluiters zitten, moeten verbeteren". Smit-Tak acht de kans op lek kage van een van de contai ners niettemin „praktisch ni hil". Drenth: „We nemen na tuurlijk wel de nodige voor zorgsmaatregelen. Zo draagt het personeel speciale bescher mende kleding en er worden nog steeds regelmatig water monsters genomen". Ook het Belgische ministerie van Volksgezondheid en Leef milieu acht de kans op lekka ge klein. Een woordvoerder bevestigde dat bij eventuele lekkage of breuk van een con tainer een heftige chemische reactie optreedt, waarbij wa terstoffluoride vrijkomt. „Maar het gas zal het lek on middellijk weer afdekken, doordat het erop neerslaat". Bij een breuk, zo gaf de woordvoerder met zoveel woorden toe, zou er wel spra ke zijn van een explosie-ach- tige chemische reactie, „waar bij het water in de omgeving van de container gaat koken". Het vrijkomende giftige gas zou dan een gevaar betekenen in een gebied van 150 meter rond de container; voor de Belgische kust op vijftien kilometer afstand zou der halve nagenoeg geen gevaar bestaan. PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11