KARPOV- KASPAROV een botsing op hoog niveau Apetiet Jaarond s met j behand Het 01 iigd dd servat< titeit i g besta :studei wordt ingen kleur middeE ithode.j i de ml banen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 „echte" Rus en „proletariër". Kar- pov is de volksheld. Daar tegenover de 21-jarige Kaspa rov; de korte broek van het won derkind nog nauwelijks ontgroeid. Maar wel iemand met creatieve ideeën en vooral ook de moed om ze op 't bord uit te voeren. Hij is de- meest prominente pupil uit de school van een andere Russische oud-wereldkampioen: Michaël Bot- winnik. Kasparov heeft Botwinnik tot zo'n enthousiasme gebracht, dat deze, en dat is volstrekt ongebrui kelijk, Karpov heeft afgeschilderd als „een schuiver zonder niveau". Karpov zou best eens geprikkeld kunnen zijn tegen Kasparov, om het tegendeel te bewijzen. De titel houder is dan weliswaar volgens Genna Sosonko geen zoeker naar „hogere waarheden", maar hij ge looft wel in zichzelf. Kasparov ligt minder goed bij de officiële instanties, ook al heeft de student Engels dan zijn Joodse ach ternaam Harry Weinstein laten omzetten in het meer Russisch klinkende Garry Kasparov. De jonge uitdager is net als zijn grote voorbeeld Robert Fischer als een filmheld door de kwalificatie van het kandidatentoernooi gehold. Hij leed slechts één nederlaag, in de eerste partij voor de halve fina les tegen Kortsjnoi. Garry bleef voor het overige ongeslagen in 45 partijen, als men daar ook zijn aan loop in het interzönetoernooi van Moskou (1982) bijrekent. Het Kremlin mag zich, nog voordat de eerste zet is gedaan, beschouwen als de grote winnaar van deze fina le. Door de overwinning van Kas parov op de dissident Victor Korts jnoi zijn de Russen met Karpov- -Kasparov voor het eerst sinds 1969 (Spassky-Petrosjan) weer onder el kaar. Daar is een hoge politieke prijs voor betaald: de rehabilitatie van Kortsjnoi, die bij zijn vergeefse po gingen om Karpov beentje te lich ten (in 1978 en 1981) voortdurend werd aangeduid als „verrader". Na de weigering van Kasparov te gen Kortsjnoi aan te treden, kon al leen door een pijnlijke knieval te- kennelijk'mensen weg. Binnenkort worden die kuipjes verwijderd en staanplaatsen gecreëerd. Dat is echt sfeervoller. Trouwens, zaterdag is de thuiswedstrijd tegen Leicester even gestaakt. Vanwege problemen met het publiek. Wat bleek? Een supporter van Leicester had 107 kaarten besteld voor, naar hij zei, zijn bedrijf. In werkelijkheid gin gen die naar vechtersbazen en rel- lenschoppers. Ja, en de thuisclub krijgt de schuld. De voorzitter van Coventry kondigde direct aan een hoog hek om het veld te plaatsen, maar dat kan er pas tegen Kerstmis staan. Nu maar hopen dat de En gelse voetbalbond dat waardeert en niet besluit ons zonder publiek te laten spelen". Informant Martin Jol, inmiddels zetelend in een gemeubileerd huurhuis dat eer der werd bewoond door een jeugd- coach van zijn club, is de enige Ne derlandse voetballer, die speelde in „de sterkste competitie ter wereld" zoals de Duitsers hun Bundesliga noemen en in „de zwaarste compe titie ter wereld" zoals de Engelsen hun League kwalificeren. Feiten die hem inmiddels een schat aan kennis en ervaring hebben opgele verd. Derhalve fungeert hij ook als informant van Nederlandse clubs die op een betaalbare Engelse spits jagen. Ook van FC Den Haag? „Ja, en FC Twente". Desgevraagd ant woordt hij: „Ik denk, dat FC Den Haag gelijk had Bill Rafferty niet aan te trekken. Hij is een kei ge weest. Nu is hij 33, traag geworden en duidelijk over zijn top heen. Echt, er lopen in Engeland honder den betere. Het lijkt mij verstandi ger zich te richten op jonge spitsen in de lagere divisies. Die kun je dan eventueel later nog verkopen, aan een Belgische club bijvoorbeeld. Zoals FC Twente heeft gedaan met Romeo Zondervan, mij en nog vele anderen. Dat lijkt mij zakelijk erg juist. Ton van Dalen, de manager daar, doet het volgens mij erg goed, kent ook iedereen in de voetbalwe reld. Dat is een ontzaglijk groot voordeel, als je er zaken wil doen". „De toekomst? Over acht, negen maanden loopt mijn contract af. Wil Coventry City op dezelfde voorwaarden nog een jaar met mij in zee, dan blijf ik naar alle waar schijnlijkheid wel. Aan de andere kant denk ik, dat het dan na vier jaar in het Engelse voetbal wel ge noeg is. Zeker als middenvelder is het hier met dat hoge tempo steeds weer op je tenen lopen. Terug naar FC Den Haag? Als er een goede voetbalsfeer heerst en de club goe de ambities toont, zou ik het beslist leuk vinden". FRANS LEERMAKERS COVENTRY Martin Jol is inmiddels al weer begonnen aan zijn vierde seizoen in het Engelse voetbal. Eerst bij West Bromwich Albion, sinds het nieuwe seizoen bij Coven try. Wie had dat van de drie voudige Nederlandse interna tional gedacht? Was het niet zo, dat hij het Scheveningse strand geen dag kon missen? o En moest hij niet eerst de ^[vuurtoren hebben gezien om zich enigszins op zijn gemak te voelen? Dat ene jaar, dat hij bij Bayern Mtlnchen onder 0 contract stond, maakte hij die beweringen steeds waar. Zo dra hij kon, verliet hij de Bei erse metropool om in één ruk door te scheuren naar zijn fa- c5 7.dzi milie. De transfer naar FC o I g Twente verkleinden het pro- bleem en de afstand aanmer kelijk. Maar een aantal jaren later ging hij nog verder van huis, naar Engeland. Alles zat in het begin mee, bereikte er indse wat een Pr°fvoetballer voor luidt tcÉ-°6en heeft en was ouder, sta bieler geworden. De trek naar de familie is nooit verdwenen, het voortdurende verlangen naar huis te gaan wel. •jarige Scheveninger is nog altijd die gezellige, openhartige prater, een hardop denkende filo soof met het doel vooral te voorko- line nitmen dat wat hij zegt vraagtekens eliik <u OP1-06?1- Toch schrikt hij even, als ?ns 2i k'J merkt dat alles in notitievorm 2 c3 LÏaan ^et zeer Seduld'ge Papier xd2 pi wordt toevertrouwd. Amicaal te- u jl. rugdeinzend: „Joh, maak het nou, Dm ik wd geen rottigheid. Hier, in En- geland schrijven de journalisten de 'stadions vol. Die beseffen dat ze er j ook van moeten eten. Dus, kom wij 1 j- V?f moeten samenwerken en niet van die nu ene rej naar de andere rollen". P*a2l Mart'n Jol weet dat in Nederland journalisten er een neutralere en meer kritische benadering op na T q rp] houden. Hij heeft er begrip voor, maar stelt ook: „Voor een goed be grip moet je soms meer vertellen dan je lief is. Een journalist zou er volgens mij een gepast gebruik van moeten maken, maar niet alles :lal(keloos in de krant smijten". openii oor hi jereidi d5 10.1 L Inhoud kwam r Overigens, al kan niet alles wat de tandal ex-speler van FC Den Haag en FC eze eeu Twente beweert aan de openbaar- Ij heid worden prijs gegeven, er blijft [enoeg interessants over. Bij alles wat de ranke voetbalprof doet, er vaart en ziet weet hij een uitge breid verhaal mét inhoud te bren gen. Zoals die middag, waarop hij net is teruggekeerd van de training bij Coventry City. „Ik kom van de mooiste trainingsaccommodatie van Europa". Martin Jol bezondigt zich zelden of nooit aan grootspraak. Maar deze bewering klinkt on waarachtig. Engelse clubs, óók top clubs, plegen hun conditie immers te kweken en te onderhouden op kale vlakten aan de rand van de stad, omringd door slordige, grau we schuttingen. Vlakten, ver van de wel sfeervolle stadions in Coro- nation-Streetachtige wijken van de grote stad. En bij Bayern dan, déér vertoefde hij toch dagelijks in een riant trainingsoord? „Een paar jaar geleden heeft Coventry Ian Walla ce, die rooie international van Wa les, voor een paar miljoen verkocht aan Nottingham Forest. Die ont vangen centen (voor de inmiddels bij het Franse Brest spelende Wal lace) heeft de club geïnvesteerd in die trainingsaccommodatie. Het is er werkelijk fantastisch. Een res taurant, hallen voor tennis, bad minton en squash, riante ruimten voor de voetbalprofs om 's middags over te blijven, velden natuurlijk, alles is er". Rijvers „Ik heb lekker getraind", onder breekt hij zijn verhaal. „Lekker ontspannen partijtje gespeeld en daarna een bespreking gehad en videobeelden van de laatste wed strijd bekeken". Met eenmaal trai nen per dag en meestal twee, drie wedstrijden in de week wordt in houd gegeven aan het bestaan van full prof in Engeland. Wie Martin Jol recent voor zijn nieuwe club in actie zag tijdens een wedstrijd voor de League tegen Norwich City, vraagt zich snel af, of het niet raad zaam is, dat bondscoach Kees Rij vers zich aan gene zijde van de Noordzee gaat oriënteren. Veruit superieur manifesteerde hij zich. Inzicht (dat hij toch al had), tech nisch en fysiek sterk, goede en ook meedogenloze tackles. Waarom verruilde hij West Bromwich Al bion toch voor de veel minder ge reputeerde Skyblues zoals de bij naam van Coventry luidt? Overi gens, had hij momenteel bij Bayern München niet een hoofdrol kunnen vertolken, als hij destijds maar beetje had doorgezet? „Daar ben ik het mee eens. Maar wat wil je? Toen was ik nog vooi de twintig, zelden of nooit van huis geweest. Ik kwam- in een wereld vol intriges en ruzies terecht wist eigenlijk niet wat mij ov< kwam. Met Uli Hoeness kon ik goed opschieten. Hij zou toen r Uitdager Garry Kasparov: minder ervaring genover president Campomanes van de Wereldschaakbond worden voorkomen, dat Kasparov tot ver liezer werd verklaard, waarmee de kans op een derde duel Karpov- -Kortsjnoi levensgroot zou zijn ge worden. Prijzengeld: f 120.000,- De tweekamp, met een prijzengeld van, omgerekend, 120.000 gulden (dat was in Fischers tijd wel an ders!) gaat over een niet gelimi teerd aantal partijen. Wie het eerst zes punten bereikt, is winnaar. Re mises tellen niet mee. Karpov, die in 1975 door een beslis sing van achter de groene tafel we reldkampioen werd, omdat Bobby Fischer niets van zich liet horen, had voor het behoud van de titel in 1978 in Baguio City (Philippijnen) tegen Kortsjnoi 32 partijen nodig (6-5). De tweede keer, in 1981 op nieuw tegen Kortsjnoi, slechts 18 (6-2). De meeste insiders verwachten dit maal een slopende strijd. Karpov echter meent dat 24 partijen vol doende zullen blijken om uit te ma ken wie de sterkste is. Hij heeft in het spelen van dit soort tweekam pen veel meer ervaring dan Kaspa rov. Diens grote kracht ligt in het toernooispel. Kasparov won bij voorbeeld het supertoernooi van Nicsic in 1983 met een score van 78,5 procent. Wat tweekampen be treft, heeft hij alleen ervaring kun nen opdoen in de jongste- kandida ten-cyclus: 6-3 tegen Beljavsky, 7-4 tegen Kortsjnoi en 816-4'A in de fi nale tegen Smyslov. Ex-wereldkampioen Michaël Tal meent: „Kasparov heeft minder er varing in tweekampen. De laatste twee jaar heeft hij echter duidelijk zwaardere toernooien gespeeld dan Karpov en daarin zijn vorm opge bouwd". De tweekamp wordt gehouden op maandag, woensdag en vrijdag. Op de tussenliggende dagen worden er hangpartijen uitgespeeld. Op zon dag wordt niet geschaakt. De vernieuwing in Zeist slaaf nis een epidemie om zich heen. Sinds Rinus Michels zijn' entree heeft gemaakt in het KNVB-centrum. waar hij naar verluidt geen werk ruimte aantrof op de dag dat hij zijn bezigheden begon en zich daarom maar zonder overleg een royale vergaderruimte als kantoor toeeigende, wordt het vaderlandse voetbal overspoeld met ghed be doelde adviezen. Spektakel moet er weer worden geleverd, dat is de voornaamste boodschap. Maar nieuw is die geenszins. Dat is al eerder gezegd. En zonder merk baar effect. De boodschap van Michels heeft inmiddels overigens al zeer spec taculaire gevolgen gekregen. Het publiek lijkt hem volslagen te ne geren. Er zijn in de eredivisie na twee competitieronden al enkele tienduizenden mensen minder ko men opdagen. En tegen een ge middelde entreeprijs van laten we zeggen een tientje, betekent dat nu al een recette-verlies van een paar ton. Zo ongeveer het bedrag dat Michels in Zeist zal verdienen als promotor van het Nederlandse voetbal. Tel uit je winst Maar Michels blijft zijn boodschap prediken. Eerst ging hij hoogst persoonlijk alle trainers in het be taalde voetbal af om ze vooral op het hart te binden ook in de ver dediging aanvallers op te stellen, het beton voetbal af te schaffen en alleen maar vooruit te denken. Na het eerste weekeinde was de naam van Michels niet weg te branden uit de krantenverslagen. Overal werd even verwezen naar de adviezen van de man die ooit eens door een merkwaardige geest es kronkel tot generaal werd gebombardeerd, maar naar mijn gevoel de sergeantsstrepen niet eens verdient. Want dat Michels in zijn carrière si pc hts dank zij de aanwezigheid van Cruijff in de door hem ge- trainde ploegen ooit iets heeft ge presteerd ben ik nog niet verge ten. En het is wel heel gemakke lijk om een verhaal over positief en spectaculair voetbal af te ste ken als je zelf comfortabel ergens op een tribune kunt gaan zitten en geen verantwoordelijkheid hebt voor een ploeg in de compe titie. Vanachter een bureau, dat leert de geschiedenis, zijn eerder de meest baarlijke kondigd maar ook de i gename ko, voorbeeld c weg t Dat laatste nu gebeurt met Kees Rijvers. Ik ben geen bewonderaar (meer) van de kleine Brabander. Daarvoor heeft hij er te veel een chaos van gemaakt Maar de ma nier waarop hem nu het leven on mogelijk wordt gemaakt lijkt ner gens op. Dat is anti-voetbal van jewelste van Michels c.s. Er is echter een reden waarom ook ik Rijvers zo snel mogelijk weg wil hebben. Dan is zijn stoel vrij en gaat Michels er op zitten. Michels. die nog niet zo lang geleden ver klaarde dat hij vanuit de luwte van Zeist zo graag aan de slag wil de. Maar die eigenlijk niets anders wil dan zo snel mogelijk het roer van Oranje in handen nemen. Welnu, heren van de KNVB, geef Rijvers die toch onvermijdelijke gouden handdruk die wordt toch betaald door een elektronica gigant en laat Michels zijn gang gaan. Dan is binnen de kortste ke ren duidelijk dat ook Michels het Nederlands elftal want daar gaat het toch om niet op korte termijn in het juiste vaarwater zal kunnen krijgen. Wat Van Marle en consorten ook van de regelma tig als wonderdokter aangeduide Michels mogen denken. En dan wil ik wel eens horen wat Michels dén te vertellen heeft Dan zullen we de ware Michels aanschouwen. Deze week werd de aanzet al ge geven voor de wisseling van de wacht in Zeist, van waaruit ons overigens ook het eerste exem plaar van de nieuw verschenen KNVB-krant bereikte. Daarin hoe kan het anders heeft Mi chels ook een column. Waarin hij, vernieuwer als hij is, ons %veer een nieuwe voetbalterm doet ge worden. Na de „spelstijl" rept Mi chels nu over de „apetiet en de gein". Die moeten terugkeren bij de jeugdvoetballers. Want schrijft Michels, niet het winnen, maar de spelvreugde en de spontaneïteit moeten centraal staan. De apetiet, hoe bedenk je het Ik denk dat de jeugd die de column van Michels leest eerder de nei ging krijgt om een bezoekje aan de dierentuin te brengen. En van dierentuin naar jungle is maar een kleine stap. Dat zal Rijvers binnenkort aan den lijve onder vinden. Michels wist dat al en heeft er zijn voordeel mee gedaan. Met of zonder apetiet. BUYS ogde p viteit aakt iline, de acti rmkanal snellen ionisi „ionist den naakt l herste MOSKOU „Als ik de kan sen mag inschatten: 50,1 pro cent voor de wereldkampioen en 49,9 procent voor de uitda ger". De Russische ex-wereld- .f» kampioen schaken Michaël Tal heeft het over de lang verwachte match tussen we reldkampioen Anatoly Kar pov en uitdager Garry Kaspa rov, die maandag begint. Voorspellingen over de zo veelste match van de eeuw zijn uiterst hachelijk. De twee superschakers ontlopen elkaar in kracht ogenschijnlijk nau- ,t welijks. frat het in de zaal van de zuilen, op meter van het Kremlin, een "e spektakel wordt staat haast wel vast. „De meest briljante tweekamp de geschiedenis van het schaak spel met veel strijd en een diepe creatieve inhoud", zo vat hoofd- scheidsrechter Svetozar Gligoric zijn verwachtingen samen. Hij meent dat de komende titel strijd wel eens heel lang kan gaan duren. Overigens zijn bijvoorbeeld ook Aljechin-Capablanca uit 1921 en Fischer-Spassky al match van de eeuw genoemd. Wat dat betreft is er niks nieuws onder de zon. Schuiver zonder niveau De confrontatie Karpov-Kasparov wordt een botsing tussen twee stij len, twee persoonlijkheden en, naar men vermoedt Kasparov is daar in het openbaar niet zo duidelijk over tegengestelde ideologische inzichten. Aan de ene kant de 33-jarige Karpov, een rustige posi tionele speler, technisch perfect, maar weinig creatief. Zijn hobby's: het verzamelen van postzegels en dure auto's. Sinds zijn allereerste (succesvolle) internationale optre den, geniet hij speciale bescher ming van het Kremlin. In tegen- stelling tot Kasparov is hij nager worden en wilde mij con tracteren als opvolger van „Katze" Schwarzenbeck. Ik was al lang blij met de belangstelling toen van FC Twente. Weer lekker terug naar Nederland, veel dichter bij mijn fa milie". „Wat mijn vertrek bij West Brom wich betreft, was het een kwestie van het contract dat afliep. En ik wilde er weg. Toen ik er pas was, speelde ik fantastisch in de rol die ik het liefste wilde: als stofzuiger op het middenveld. Ook had ik in die tijd een naam opgebouwd een „dirty player" te zijn. In elf wed strijden liep ik zeven boekingen op. Men was mijn manier van spelen blijkbaar niet gewend. Ik zat er toch wel even mee met die naam. In het tweede seizoen had ik te ma ken met een nieuwe manager, die tegen de aankopen van zijn voor ganger zat aan te hikken. Ik hand haafde mij, dat wel. In het derde seizoen sukkelde ik met blessures en er kwam weer een nieuwe ma nager. Trouwens, als zoiets bij een Engelse club gebeurt, dan brengt die nieuwe man allerlei nieuwe mensen voor zijn technische staf mee. De oude vliegt er compleet uit, de assistent-manager, de trai ner, de scout, alles. En, dat geldt ook voor vele spelers. Toen John Giles kwam, nam hij Grealish, de international van Ierland, mee voor de plaats van Romeo Zonder- van, die dan ook meteen naar Ips wich Town vertrok. Ik wilde ei genlijk terug naar het continent. Contacten waren er genoeg. Wel tien clubs, uit België en Frankrijk. NAC, FC Groningen, Lukkien (sponsor Volendam) meldden zich ook. Het was financieel allemaal niet zo aantrekkelijk en ze wilden mij na afloop van het contract geen vrije transfer geven". Coventry „Plotseling kwam Bobby Gould, de manager van Coventry City. Ik had mijn huis in Wallsal verkocht, mijn spullen ingeladen in een trai ler van de Norfolk Line voor de overtocht naar Scheveningen, de telefoon was al afgesloten. Die Gould was toch nog aan het tele foonnummer van de buren geko men en vroeg mij te spreken. Even later was hij er. Toen de verhuis wagen de straat uit reed, stapte hij mijn lege huis binnen. Daar ston den wij dan te onderhandelen. Ik dacht: laat ik hoog in de boom gaan zitten, dan haakt hij zo af en kan ik ook rustig uitkijken naar iets an ders op het continent. Bovendien had ik mij altijd al voorgenomen nooit naar nauwelijks aanspreken de clubs als Birmingham City en Coventry City te gaan. Maar wat gebeurt er? We komen tot een ak koord. Mijn salaris was okay, zij het dat Gould uiteindelijk sprak op ba sis van één seizoen. Mijn wens daarna transfervrij te zijn, moest hij even bespreken met de board, maar dat kwam ook snel voor el kaar. Zo kwam ik bij Coventry, waar sinds de komst van Gould al les wat er was is verkocht. Geen sterren meer, allemaal jonge gasten van derde- en vierde-divisieclubs, die het machtig vinden in de eerste divisie te voetballen. En ze knok ken er ongelooflijk voor. Extra ge motiveerd, omdat wij bij de book makers als eerste degradatiekandi daat staan genoteerd". Met Gould kan Martin Jol trou wens goed opschieten. „Ik bewon der hem. Hij is niet alleen mana ger, maar ook trainer en coach. On-Engels eigenlijk. Over zaken, die op het veld mis gaan, denkt hij precies zoals ik. Gould is gekomen na het vertrek van voorzitter Jim my Hill (de bekende presentator van het tv-programma van de BBC „Match of the Day"). Die had nogal wat geïnvesteerd in Washington Diplomats, waarop veel werd ver loren, hetgeen ook ten koste ging van Coventry City. Al die staan plaatsen in het stadion aan de Highland Road vervangen door licht blauwe kuipstoeltjes bleek ook geen succes. Sindsdien is er geen sfeer meer. Ook daardoor bleven er Wereldkampioen Anatoly Karpov: 24 partijen is voldoende.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21