ffÜ CeicUe Q Alle uitkeringen terug naar 70 pet Ontslag voor burgemeester van Lisse Sleutelgat BON: Ook Franse wapens in Mont-Louis Inflatie daalt verder NU iNK "r NDAARENTS' C ;E Sociale Zaken hoort partijen in havenconflict Berenschot moet kritiek op eigen cijfers narekenen Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, klemties f 0.41 per mm. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07t jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Zaterdag 8 september 1984, 75e jaargang no. 22985 Veel bewolking en geregeld regen of motregen. Middag- temperatuur omstreeks 16 gra den. Matige, nu en dan krach tige noordelijke wind. Zondag kans op opklaringen. Zon op: 7.04 uur. onder 20.09 uur. Hoogwater Scheveningen: 3.18 en 15.53 uur, laagwater: 11.37 en 23.58 uur. itant leur. ig met wor- ank- LISSE Bij Koninklijk Besluit is gisteren op eigen verzoek ontslag verleend aan burgemeester mr. R.W.M. Gerrits (47) van Lisse. De heer Gerrits, afkomstig uit het CDA, was sinds juni '81 ibenoemd tot burgemeester van de bollengemeente, nadat hij eerder al de voorzittershamer van de gemeenteraden in Graven en Nuenen had gehanteerd. Ruim een jaar geleden meldde de heer Gerrits zich ziek. De psy chische belasting van het ambt en privé-problemen zouden daarvan de oorzaak zijn geweest. Zijn werkzaamheden zijn sindsdien waargenomen door loco-burgemeester A. de Kort. De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond met gemengde gevoe lens op het ontslag gereageerd: enerzijds noemt men het spijtig dat een en ander zo gelopen is en anderzijds is men verheugd over het feit, dat er binnenkort weer een volledig gemeentebe stuur zal komen. Pag 3: „Opluchting over ontslag burgemeester" BELGISCH PARLEMENTSLID: uren >t de n ze r en dat :tsen :igen :n oopt hou- :n Dat wor- n uit aan ning BRUSSEL Omtrent de la ding van de vorige maand ge zonken vrachtvaarder Mont Louis is opnieuw opschudding ontstaan, nu een Belgisch par zijn er geen wapens, maar wel installaties en pijpen voor de Siberische aardgasleiding aan boord van de Mont-Louis. De w 4 milieu-organisatie Greenpeace, lementslid verklaard heeft dat die de oorspronkelijke vracht brief van het schip in handen heeft, zegt dat er geen wapens in het document genoemd worden. Duikers van het bergingsbe drijf Smit-Tak hebben gister middag opnieuw enkele lege vaten uit de romp van het schip gehaald. Bij gunstige weersomstandigheden worden dit weekeinde de eerste con tainers met uraniumpoeder ge- de Mont Louis naast poeder ook moderne Franse wapens aan boord heeft. Het Volksunie-lid Oswald van Ootegem zei zijn informatie van een ambtenaar te hebben. De wapens, zo suggereerde hij, zouden gezien de oorspronke lijke bestemming van de vrachtvaarder naar de haven stad Riga verscheept worden. Officiële bronnen hebben de berichten van Van Ootegem gisteravond in alle toonaarden ortkend. Volgens het Franse ministerie de zeevaart )aar- DEN HAAG De prijzen zijn tussen medio juli en medio au- ■egio; gustus met 0,1 procent geste- gen. Duurder werden groen- ten en herenkleding, goedko- yplfo per werden aardappelen, sui- ker en dameskleding. Sinds Vorig jaar augustus bedraagt de prijsstijging 2,8 procent. De XatlS 'dalende lijn in de inflatie die vanaf mei optreedt, gaat daar door. taan. dag!) Twee gewonden op Rijndijk HAZERSWOUDE Twee personen raakten gistermiddag om drie uur gewond bij een ongeval op de Rijndijk in Ha- zerswoude nabij de Brugge- straat. Het ongeval ontstond toen een 12-jarige jongen uit Hazerswoude op de fiets de Rijndijk wilde oversteken. Hij werd geschept door een be drijfsauto bestuurd door een 64-jarige man uit Woerden. Deze bestuurder ramde een lantaarnpaal in zijn poging de jongen te ontwijken en raakte daarbij bekneld in de auto. De brandweer moest hem bevrij den. Beide betrokkenen raak ten ernstig gewond en zijn op genomen in het AZL in Lei den. (ADVERTENTIE) Chilenen rouwen om doodgeschoten priester Jarlan SANTIAGO Tienduizenden rouwenden zijn giste ren in de Chileense hoofdstad Santiago de straten opgegaan om zich asm te sluiten bij de begrafenis stoet van de Franse missionaris André Jarlan, wiens met bloemen bedekte kist op de schouders van me de-priesters werd gedragen. De begrafenisplechtig heid verliep vreedzaam. In de kathedraal van Santiago droeg aartsbisschop Juan Fresno een mis op voor de priester, die dinsdag in zijn huis in de armenwijk La Victoria tijdens een tegen de regering gerichte protestdemonstratie door een schot gedood werd. De begrafenisstoet had een lengte van acht kilometer en er liepen tenminste 20.000 mensen in mee. Aan het hoofd van de stoet werd een spandoek meegedragen met de woorden van de in 1980 in El Salvador vermoorde bisschop Romero: „Laat mijn bloed het zaad van de vrijheid zijn". Rode Kruis: niet alleen maar branden blussen STOCKHOLM Het Rode Kruis heeft gisteren zijn vredesconferen tie in Finland afgesloten met het plan voortaan actiever te werken aan het voorkomen van oorlog. „Het is niet voldoende alleen dienst te doen als brandweer van de we reld", zo staat in de slotverklaring. In de verklaring wordt er op gewe zen dat het Rode Kruis zijn politie ke neutraliteit bij eventuele bemid delingen tussen strijdende partijen niet mag verliezen. „Maar de deur voor dergelijke bemiddelingen is nu op een kier gezet", aldus Jac ques Moreillon, directeur-generaal juridische zaken van het Interna tionale Rode Kruis. Oorlogsmisdadiger aan grens aangehouden GRONINGEN De 65-jarige oor logsmisdadiger J.V. uit Wildervank (Gr.) is gisteren bij Vaals aange houden. De man werd in 1950 bij verstek veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij werd gisteren op last van de Duitse justitie uitge- de grens gezet. 1 de ipo te Groningen. Te vens was hem ten laste gelegd dat hij behulpzaam is geweest bij het doodschieten van een arrestant op 1 april 1945 in Veendam. (Van sfeer van de sociale ze kerheid. ze parlementaire redactie) DEN HAAG De mi nisterraad heeft nu defi nitief besloten om per 1 januari de uitkeringsper centages voor de wao (arbeidsongeschiktheid) en ww en wwv (werk- loosheidsvoorzieningen) te verlagen tot 70 pet. Het kabinet steunde gis teren een wetsontwerp beidsongeschiktheidsuitke- van staatssecretaris De ringen verder zouden Graaf van Sociale Zaken ten tot het treffen van een ook op de man van toepas maatregel om te voldoen aan sing, wordt, de EG-eis tot het toekennen Een andere interim-maatre- van gelijke uitkeringsrech- gel, die de ministerraad gis- het ten voor mannen en vrou- teren trof in afwachting van teds wen. Aan die eis wil men de stelselherziening, heeft eerder in adviesaanvragen definitief voldoen als het betrekking op wwv-gerech- e.d. werd aangekondigd, hele stelsel van sociale ze- tigden van 50 jaar en ouder heeft het de aandacht ge- kerheid wordt herzien. De maar jonger dan 60 jaar. Zij nu vastgestelde voorziening krijgen recht op een ver moet dan ook worden gezien lengde wwv-uitkering op interim-maatregel, •uit keringen naar 70 pet zak ken. De Tweede Kamer als heeft dit jaar immers bij i tie uitgesproken, dat de lopend tot 1 juli 1985. De ge- deze werklozen als ze „uitge- lijke behandeling wordt ver- trokken" zijn op de bijstand wezenlijkt, zoals reeds eer- aangewezen, wat financieel der aangekondigd, door de ongunstiger is. Het is de be- nu in de wwv alleen voor doeling om bij de stelselwij- yicmi. vau ou«.ictic ^axvcii Lubbers wilde gisteren niet gehuwde vrouwen bestaande ziging de ww en wwv in één in deze zin met als argu- toeijchten waarom aan de kostwinnerseis om in aan- wet samen te voegen ment, dat het ook in i worden ontzien. Premier 1985 noodzakelijk is ver- gevolg wordt gege der te bezuinigen in de Het kabinet heeft ook beslo- de Kamer geen merking te komen i oudere werknemers over uitkering „sexe neutraal" te een langere duur een uitke- formuleren, waardoor die eis ring toe te kennen. Breekbare Nancy PARENTS «»;:0 CARE YOUTH W lO C TP< Het mag mis schien wat ge kunsteld en breekbaar lij ken, maar het publiek was ronduit verrukt toen de echt genote Nancy van de Ameri kaanse presi dent „spon taan" een nummertje breakdancing ten beste gaf. Nancy was te gast op een bijeenkomst van 1500 fami lieleden van drugsverslaaf de jongeren in Colorado. DEN HAAG Behalve het gemeentelijk havenbedrijf speelt nu ook het ministerie van sociale zaken een rol bij het oplossen van het conflict in de Rotterdamse haven. Gis teravond hebben zowel haven- werkgevers als de Vervoers- bond FNV in afzonderlijke ge sprekken hun standpunt uit eengezet bij minister De Ko ning. Het ministerie heeft over de inhoud van de gesprekken geen mededelingen willen doen. Bekeken wordt, of vol gende week opnieuw met de werkgeversvereniging SVZ en de bond gepraat kan worden, aldus een woordvoerder van het ministerie. Donderdagavond konden bei de partijen geen overeenstem ming bereiken over herplaat sing van 151 met ontslag be dreigde werknemers van Rot terdam Terminal. Gisteren overdag hebben bij „verras singsacties" totaal 600 stuk- goedwerkers het werk neerge legd. Van de avondploegen ging 350 man in staking. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 3 avond nabezorgd. Treinen stil door stroomstoring UTRECHT Als gevolg van een stroomstoring hebben gis teren in de ochtend enige tijd geen treinen gereden op de lij nen Bodegraven/Leiden en Alphen aan den Rijn/Gouda. De NS zette voor de passagiers bussen in. Rond twaalf uur was de storing verholpen. DEN HAAG Het bureau Berenschot zal de komende week opdracht krijgen de kritiek na te rekenen die zo wel van Haagse als Groningse kant is gekomen op het rapport waarin de kosten van de PTT-spreiding zijn becijferd. In politiek Den Haag wordt niet verwacht dat Berenschot op grond van de nieuwe opdracht tot herziening van de eigen eer dere berekeningen zal komen. Berenschot heeft vastgesteld dat de PTT-spreiding niet voor 250 miljoen gulden kan worden ge realiseerd zoals Kamer en kabinet wilden. Dit bedrag zou alleen genoeg zijn als de top van de Centrale Directie in Den Haag zou blijven en er in het Noorden alleen nieuwe diensten van de PTT zouden komen. Bovendien zou volstaan moeten worden met de verplaatsing van 2200 PTT'ers naar Groningen in plaats van de gedachte 3000. Kamer en kabinet willen dat de top van de Centrale Directie als eerste naar Groningen gaat. Daarnaast wil men bestaande PTT- diensten verplaatsen. De nieuwe opdracht aan Berenschot moet materiaal opleveren voor het kabinet om medio oktober een definitief besluit over de spreiding te nemen. Het kabinet wil daarbij absoluut zeker zijn dat de basis waarop men dat besluit neemt, goed is. De echtelijke guerrilla tussen Willem III en koningin Sophie „Geen mensen zijn zo hard, zo vol van negatieve kritiek, als prinsen en prinsessen. In dit gezelschap van vorsten is iedereen uitsluitend met zichzelf bezig". Dit is niet het schamperen van een anti-monarchist. Inte gendeel: de ontboezeming vloeide uit de ganzeveer van ko ningin Sophie, de eerste echtgenote van onze eigen koning Willem III, wier memoires nu, bijna 120 jaar na dato, in de openbaarheid zijn gebracht. Prinses Juliana heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst genomen en op de voor pagina van onze wekelijkse bijlage Finale gaat Piet Snoe ren uitgebreid op dit persoonlijk document in. Dr. C. A. Tamse van de Rijksuniversiteit te Groningen, die de uitgave wetenschappelijk begeleidde, wijst erop, dat af gezien van het feit, dat het op zich reeds zo zelden voor komt dat vorstelijke personen autobiografieën van intieme aard nalaten, Sophies levensverhaal ook om andere over wegingen een merkwaardig document is. Voor de Neder landse geschiedenis zijn zijns inziehs haar beschrijving van Willem Ill's onevenwichtigheid en de erkenning van haar onmacht om haar man in een verstandshuwelijk een be schermd en kalmerend milieu te bieden, van belang. VERDER IN FINALE: Vergeten verdriet. Het gruwelijke drama in de Javazee van de „Junyo Maru" na 40 jaar boven water getild. Prof. dr. H. van Maarse- veen: „Ouderen voelen zich vaak schuldig omdat 3 samenleving blijkbaar tot last zijn". Visrubriek. Tong: terug van weggeweest. Industrieel erfgoed gaat i te. Onrustbarende stijging New York. Computerrubriek. Atari, prima machine, maar Spierballen hebben Arnold Schwarzenegger geen wind- eieren gelegd. Lenny gaat voor u misschien ook in Nederland in de rij staan. Eerste grote filmrol voor 37-jarige Friese acteur Peter Tuinman in „De schorpioen". Medische rubriek: kinkhoest in opmars. Martin Jol: een geslaagde voetbalprof. Karpov-Kasparov: botsing op hoog niveau. sneltreinvaart tegen de vlak- rme ongehuwde moeders in (ADVERTENTIE) OPGELET! Donderdag 13 september a.s. in de Jubileumuitgave de voorpagina van de bijlage Finale een blik door het sleutelgat van het paleis Huis ten Bosch. Niet dat hij dan iets ontwaart van het leven van koningin Beatrix, want het gaat om een blik in een ver verleden, meer dan honderdtwintig jaar terug. Toch blijft de Leidse Courant met dit artikel uiterst actueel: het gaat om de publicatie van de memoires van koningin Sophie, de echtgenote van Koning Willem UI. Pas gisteren heeft ontvangst mogen nemen. En nu al staat het allemaal in de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend n open envelop zonder postzegel opsturen naar. se Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■§*£eidóe (Bou/iont i ZONDAG 9 SEPTEMBER MEUBEL KIJKDAG JAARBEURS UTRECHT Alle meubelnieuws uit heel Europa bij elkaar. Voor één keer mag u deze vakbeurs óók zien. Internationale Meubelbeurs Utrecht 1984 Open van 10.00 18.00 uur. Toegangsprijs f 7,50. U 65+/'kinderen f 6.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1