IÏÏÏÏ71 C TAFEL Projecten jonge werklozen leveren geen blijvende banen op Kerken fel tegen verplaatsing van zendtijd naar Hilversum 5 ÊeidóeSotncMtl kerk wereld „Slavernij en uitbuiting bestaan nog" ACHTERGROND CeidócSourant VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINAI LEI] Datum viering bevrijdingsdag in Raad van Kerken Paus naar Dominicaanse Republiek en Portorico Op verzoek van het moderamen (dagelijks bestuur) van de Ne derlandse Hervormde Kerk zal de Raad van Kerken op zijn maandelijkse vergadering woensdag 12 september de herden king van de bevrijding in 1985 bespreken. Bevrijdingsdag van 5 mei valt dan op zondag en de vraag is, of de Raad van Ker ken hiertegen actie moet ondernemen. Het moderamen van de synode van de Gereformneerden Ker ken heeft de ministerrraad al eerder gevraagd de viering van bevrijdingsdag te verplaatsen naar maandag 6 mei, omdat ve len die aan de viering van harte zouden willen meedoen, moei te hebben met festiviteiten op een rustdag, sterker nog, daar aan om des gewetens wil niet kunnen meewerken. De paus zal van 11 tot 13 oktober de Dominicaanse Republiek en Portorico bezoeken. Hij verlaat Rome op 10 oktober en gaat dan naar Zaragoza in Spanje. Hij zal er de nacht doorbrengen en het feest presideren van-de "Virgen del Pilar", de Heilige Maagd Maria als patrones van de Nieuwe Wereld. Johannes Paulus begeeft zich vervolgens naar Santo Domingo, hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, voor feestelijkheden die de 500e verjaardag van de ontdekking van Amerika inleiden. Hij spreekt daar ook een conferentie van Latijnsamerikaanse bis schoppen toe. Voor de terugreis naar Rome op 13 oktober doet hij Portorico aan. Zondag verlaat Johannes Paulus het Vati- caan voor een bezoek van twaalf dagen aan Canada. De Nederlandse Kerken heb ben fundamentele bezwaren tegen het besluit van minis ter Brinkman van WVC, met ingang van oktober de ker kelijke zendtijd in zijn geheel naar Hilversum 5 te ver plaatsen. Deze zender is be doeld voor op specifieke (doel)groepen gerichte pro gramma's. Tijdens een AROB-procedure donderdag voor de Raad van State be toogden de Kerken dat zij naar hun aard en op dracht zich in hun uitzen dingen tot het gehele volk richten. Daarom vroegen de kerkgenootschappen de Raad het besluit te schorsen en een tijdelijke regelmg in te stel len. Verder maakten de Ker ken bezwaar tegen het feit dat de minister nauwelijks of geen overleg met hen had ge voerd. Het pleidooi van de negen in de Interkerkelijke omroep Nederland (IKON) samen werkende kerkgenootschap pen, de Christelijke Gerefor meerde Kerken en de Unie van Baptisten Gemeenten werd ondersteund door de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) en de Neder lands Gereformeerde Kerken alsmede het Humanistisch Verbond. Ook het Verbond heeft parallel aan de kerken „een woord voor de wereld", zo luidde het betoog. De Rooms-Katholieke Kerk had nog geen beroepschrift tegen de verplaatsing van de RKK-zendtijd ingediend, daar zij via de KRO over meer mogelijkheden be schikt. Wel klaagde aartsbis schop Simonis kortgeleden in een brief aan minister Brink man over het gebrek aan voorafgaand overleg. De re denen van de minister om de kerkelijke zendtijd naar Hil versum 5 te -verplaatsen, „zijn in ieder geval geen ar gumenten die door ons als- valide aanvaard kunnen worden", aldus de voorzitter van de Nederlandse bisschop penconferentie. De bisschop pen behouden zich het recht voor op grond van principië le aspecten op deze zaak te rug te komen, aldus de brief aan de minister. De landsadvocaat vroeg het verzoek niet ontvankelijk te verklaren daar de bezwaren zich richten tegen een besluit van algemene strekking. Bo vendien zou door schorsing een onevenredig nadeel ont staan voor de andere zendge machtigden, die reeds zijn begonnen met de voorberei ding van het nieuwe pro gramma. Ook de voorlopige voorziening, waarom de ker ken hadden gevraagd, noem de hij praktisch onuitvoer baar. IKON had zich bereid verklaard een deel van zijn programma's op Hilversum 5 uit te zenden, als de invoe ring hiervan geleidelijk kon geschieden. NCRV-programmaleider Paul Hollaer schetste op ver zoek van des ministers advo caat de praktische problemen die herziening van het be-, sluit zou veroorzaken. Vol gens zijn zeggen zou invoe ring van een nieuwe pro gramma-indeling daardoor maanden op zich kunnnen laten wachten. Het NOS-bestuur, dat van mening is dat IKON en Hu manistisch Verbond niet op Hilversum 5 horen, heeft een IKON-verzoek afgewezen om bij de minister tegen diens besluit te protesteren. Wel heeft de omroepraad een negatief advies over dit be sluit uitgebracht. Omdat dit voorjaar de Evan gelische Omroep en de VPRO de B-status kregen, was herindeling van zendtijd noodzakelijk geworden. In de IKON werken samen de Nederlandse Hervormde Kerk, de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, de Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Re monstrantse Broederschap,1 de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelische Broederge meente, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten en het Leger des Heils. Vraaggesprek met Boff in Brandpunt 'Tegenstand bij Gereformeerden tegen kernwapenuitspraak Brandpunt, de tv-actualitei- tenrubriek van de KRO, zendt vanavond (Ned 1, 21.35-22 30 uur) een vraagge sprek uit met de Braziliaan Leonardo Boff. Die moet in het Vaticaan uitleg geven over zijn opvattingen over de bevrijdingstheologie. „Waar uit bestaat die theologie en welke zijn de bezwaren van het Vaticaan ertegen", luidt een van de vragen van de KRO aan Boff. Tot half juli hadden 242 van de 830 kerkeraden van de Gereformeerde Kerken in Nederland, alsmede zeven classes en één particuliere sy node bezwaar aangetekend tegen de uitspraak van de ge nerale synode dat regering en parlement dienen af te zien van elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire be wapeningswedloop. Een com missie zal dit najaar ten min ste 143 verzoeken om revisie behandelen. Ruim honderd kerkelijke vergaderingen hebben wel bezwaar gemaakt doch geen revisie verzocht, maar 24 daarvan vragen wel om intrekking of opschorting van het besluit vian 7 maart. De reacties komen uit het hele land, waarbij het zwaar tepunt ligt in het noorden en Het meest genoemde argu ment tegen het synodebesluit is het politieke karakter er van. Daarna volgt het feit dat het grote onrust heeft ge bracht in kerkelijke gemeen ten. Het derde bezwaar be treft het bindend karakter van het besluit. Voorts wordt dikwijls aange voerd dat de bijbelse argu mentatie voor het besluit te smal is. Ook wordt als een bezwaar gevoeld dat het be sluit één vredesbeweging, na melijk het Interkerkelijk vredesberaad IKV, verkiest boven een andere, in casu het ICTO (Interkerkelijk comité tweezijdige ontwapening). Tenslotte zijn bezwaren geuit dat aan één bepaalde oplos sing van het probleem van de nucleaire bewapening uit di verse mogelijkheden de voor keur wordt gegeven, terwijl het besluit ook strijdig wordt geacht met de eigen besluiten van de synode over het spre ken van de kerk. Dinsdag 9 oktober zal de ge nerale synode van de GKN de vraag bespreken hoe te handelen met deze bezwaren. Het is nooit te laat om onze vooroordelen te laten varen. Henry David Thoreau Teofil Bogucki" tijdens zijn opmerkelijke preek. POOLSE PRIESTER: Duizenden Polen in Warschau hebben gisteren een priester tij dens een mis de geweldloze idealen van het verboden vakver bond Solidariteit horen prijzen en de totalitaire uitbuiting van arbeiders horen veroordelen. Teofil Bogucki, de priester die de mis opdroeg, noemde de op richting van het vrije vakverbond Solidariteit tijdens de arbei dersopstand in de zomer van 1980 „een bloedeloze revolutie die was gebaseerd op sociale gerechtigheid,, respect voor de mens en op de sociale leër van de Kerk". Bogucki veroordeelde „re voluties die de bestaande orde in een zee van bloed verdrinken zonder de problemen van de arbeiders op te lossen". Hij stelde dat nog steeds veel ex-leden van Solidariteit geen werk heb ben. „Men zou kunnen denken dat de tijden van slavernij en uitbui ting door arbeid verleden tijd zijn", zo zei hij tot de overvolle Sint Stanislaus kerk in het noordelijke Zoliborz-district van Warschau. „Maar in totalitaire systemen zijn die tijden weerge keerd. Zij hebben van de mens een tandrad gemaakt in een genadeloze machine", aldus Bogucki. Politie in zeker tien politiebusjes hield in de buurt van de kerk, een belangrijk bolwerk van Solidariteit, het gebeuren in de gaten, maar- zij vertrokken nadat de gelovigen rustig uiteen gingen. Bogucki vergeleek Solidariteit met een schip „dat verder vaart ondanks alle hindernissen en niet kan worden gestopt". Aan het begin van de mis zei een andere priester dat de onder gronds actieve Solidariteitsleider Zbigniew Bujak, de meest ge zochte politieke activist van Polen, „vanavond bijzonder dicht bij ons is". Onder de bekende kaderleden van Solidariteit die de mis bijwoonden, was Seweryn Jaworski, Bujaks plaatsver vanger. die kortgeleden amnestie kreeg. Witte-bonenschotel, kaaskroketten vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 50 g witte bonene, 1 liter water, zout, laurier blad, foelie, 1 dikke prei, knoflook, salie (selderij kan ook), 10 g margarine, 1 groentebouillontablet, 250 g tomaten, 0,5 dl room; 25 g margarine, 25 g bloem, 1,5 dl melk, 75 g geraspte pittige kaas, peper, ketjap, 1 ei, paneermeel, frituur vet; fruit naar keuze Was vanavond de bruine bo nen een keer en zet ze met water en iets zout weg. Kook de bonen morgen in dat wa ter met laurierblad en foelie in ruim een uur gaar. Maak de prei schoon, doe alleen de donkergroene delen weg en snijd de rest klein. Pers de knoflook en snijd een paar blaadjes salie klein. Smoor prei, knoflook en salie tien minuten in de margarine, in een ruime braadpan. Leg de tomaten heel even in kokend water, ontvel ze, snijd ze klein, doe ze bij de prei en smoor ze nog vijf minuten mee. Draai de gare witte bo nen door een roerzeef, stamp ze met een pureestamper wat fijner of doe ze zo met het kookwater bij de gesmoorde groenten. Voeg het bouillon tablet toe en laat de soep nog vijf minuten zacht koken. Maak de soep op smaak af met zout en roer er van het vuur de room door. Smelt de margarine, roer er de bloem door en vervolgens in gedeelten de melk. Laat de dikke saus heel even al. roerende koken. Voeg van het vuur de kaas toe en breng het mengsel met peper en ketjap op smaak. Strijk de massa op een natgemaakt diep bord en laat haar koud en stijf worden. Verdeel de massa in vieren, vorm er met twee lepels zo goed mogelijk kroketten van, rol die door paneermeel, losgeklopt ei en weer door paneermeel. Rol de kroketten dan in de juiste vorm en bak ze in frituurvet, waar juist damp van af komt, bruin. JEANNE DEN HAAG De rege ling Experimentele Ar beidsprojecten voor Jeugdige Werklozen die in 1979 een eerste begin moest maken aan de be- strijding van de jeugd- werkloosheid, loopt ten einde. Na vijf jaar experi- menteren is de conclusie gerechtvaardigd dat de regeling, zacht gezegd, niet geworden is wat men er van verwachtte. I Hard gezegd: het experi ment is mislukt. Oud-minister Albeda van So ciale Zaken nam in 1979 de filosofie van het^ „Plan van de Jeugdarbeid" van het toenmalige NVV-Jongeren- contact, de jongerenorganisa tie van de FNV over. Wat de vakcentrale nimmer lukte, kregen de jongeren wel voor elkaar: een vakbondsplan werd omgezet in kabinetsbe leid. De EAJ-regeling was bedoeld voor zogenoemde kansarme jongeren. Langdurig werklo ze jongeren, met veelal een gebrekkige vooropleiding, werden in staat gesteld om met een vier jaar durende subsidie van de overheid, zelf werk in de vorm van projec ten te scheppen. In die vier jaar zouden de projecten toe moeten werken naar zelfstandigheid om ver volgens als regulier bedrijf of instelling te kunnen functio neren. Een ijdel streven. Verreweg de meeste projec ten ontstonden in de niet- commerciële dienstverlenen de sector. Wat men vantevo- ren al kon voorzien, is uitge komen: zonder geld van de overheid konden met name deze projecten zich niet be druipen. Bovendien blijkt de regeling, vijf jaar na dato, een erg duur werkgelegenheidsin- strument te zijn geweest. Een simpel rekensommetje wijst uit dat de regeling uiteinde lijk 910 merendeels tijdelijke banen heeft opgeleverd tegen Oud-minister W. Albeda. een totale kostenprijs van honderdvijftig miljoen gul den. Dat betekent dat per ar beidsplaats jaarlijks ruim 50.000 gulden is neergeteld. Terwijl de bedoeling was dat de projecten zich in iedere geval voor een gedeelte zelf moesten bedruipen. Een te hoge prijs voor slechts een druppel op de gloeiende plaat van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Speelbal Realisatie van de jeugdwerk plannen in het bedrijfsleven kost aanzienlijk minder geld en heeft veel meer effect. Maar die plannen waren er in 1979 nog niet en het zou derhalve niet eerlijk zijn dit als belangrijkst argument aan te voeren. De EAJ-regeling is boven dien altijd de speelbal van de politiek geweest. Hoewel het parlement steeds unaniem de regeling steunde, waren het juist de bewindslieden op het departement van Sociale Za ken die de uitvoering van de regeling frustreerden. Zo vond oud-minister Den Uyl bijvoorbeeld de EAJ niet pas sen in zijn banenplan. De be windslieden die hem volgden zagen in de regeling steeds een aardige bezuinigingspost. Daarnaast waren er de amb tenaren van het departement die steeds wel weer een re den zagen om de goedkeu ring en de uitvoering van een bepaald project te vertra gen. Die houding is te ver klaren uit het feit dat de re geling is afgedwongen door jongeren en niet is bedacht door ambtenaren zelf. En dat zat de meeste overheidsdie naren op het departement' niet lekker. Dan waren er nog de werk geversorganisaties die, verte genwoordigd in een begelei dende EAJ-stuurgroep, mee .mochten praten over de pro jecten. De werkgevers ston den bij voorbaat negatief te genover de EAJ: concurren tievervalsend en weggegooid geld. Het is uiteindelijk aan het parlement te danken dat het experiment het toch nog vijf jaar heeft volgehouden. Ondanks de sympathieke achterliggende gedachte van de regeling, is na vijf jaar ex perimenteren de conclusie dat de regeling is mislukt te rechtvaardigen. En niet al leen wat de kosten betreft. Ook de doelstelling, het hel pen van kansarme jongeren, is niet gehaald. Integendeel, een vluchtige inventarisatie wijst uit dat met name jonge ren met een gedegen voorop leiding aan werk zijn gehol pen. Bovendien lag de gemiddelde leeftijd van de deelnemers boven de dertig jaar. En het meest schrijnende geval is misschien wel een Amster damse houtbewerkingsbe drijfje dat na één jaar een omzet maakte van zeggen en schrijven 1500 gulden, terwijl de verwachting was dat het snel rendabel zou worden. Afbouwen De EAJ zal nu geleidelijk worden afgebouwd en wor den vervangen door de subsi dieregeling Werkgelegen heidsprojecten voor Jeugdige Minister J. de Koning. Werklozen (de WJW-rege- ling). Het ministerie Sociale Zaken is in de nieuwe rege ling afgestapt van de oude doelstelling: het helpen van jongeren met een zwakke po sitie op de arbeidsmarkt. In een notitie aan de Kamer schrijft minister De Koning dat voor de subsidie geen re gels meer gelden wat betreft opleiding en werkloosheids duur. De projecten staan voortaan open voor alle „goed opgeleide en gemoti veerde" werkloze jongeren tot 25 jaar. De overheidssteun wordt beperkt tot de eerste drie jaar van het project en in tegenstelling tot de experi mentele variant worden ex ploitatietekorten van projec ten niet gesubsidieerd. Het opzetten van niet-com- merciële projecten is uitgeslo ten. Op die manier wil de be windsman een herhaling van het debacle van de EAJ voorkomen. Alleen projecten die zich richten op de mark tsector komen voor subsidie in aanmerking. Want de ex perimentele regeling heeft aangetoond dat alleen deze projecten kans van slagen hebben. Een goed voorbeeld hiervan is „de Broedplaats", een bedrijfsverzamelgebouw in Rotterdam dat als laatste EAJ-project begin van dit jaar van start ging en mo menteel één van de beter lo pende projecten is. Verdacht 1 regeling lijkt ver dacht veel op de al bestaande kredieten voor startende on dernemers van het ministerie van Economische Zaken. Dit departement is dan ook niet erg ingenomen met de subsi dieregeling van het collega departement. Uit navraag blijkt dat beide elkaar hebben gehad over een nieuw op te zetten rege ling. In het overleg kon, aldus een woordvoerder van EZ, echter geen overeenstemming wor den bereikt over een geza menlijk te voeren beleid, zo dat uiteindelijk Sociale Za ken met een aparte starters- regeling voor jongeren op de proppen kwam, tot woede van de ambtenaren van EZ. „We zijn niet gelukkig met het feit dat Sociale Zaken het economische beleid naar zich toetrekt. Laten ze zich daar met arbeidsvoorzieningen be zighouden en zich niet be moeien met financiële steun verlening", aldus een ambte naar van Economische Za ken. Dit meningsverschil wordt overigens door Sociale Zaken ontkend. „Economi sche Zaken is wel degelijk akkoord gegaan met ons voorstel", aldus een woord voerder. De werkgeversorganisatie KNOV is weliswaar tevreden met de opheffing van de EAJ, maar is minder te spre ken over de nieuwe regeling die volgens de werkgevers „uitermate discriminatoir van aard is". Er zijn volgens het KNOV faciliteiten ge noeg om een bedrijfje te be ginnen. „Het is principieel onjuist om bepaalde groepen van starters, in dit geval werkloze jongeren tot 25 jaar, speciaal te bevoordelen. Deze regeling is wat ons betreft, evenals de voorganger, weg gegooid geld". MARGA RIJERSE Plat uit 1 Vakmanschap en minima Minister De Koning van Sociale Zaken heeft een dooi gehouden om de afstand te vergroten tussen het m| mum en het modale inkomen, dus tussen ruwweg 25.64' 38.000 gulden bruto per jaar. Als belangrijkste argui voert de minister daarbij aan, dat het vakmanschap cieel opzicht niet meer voldoende kan worden gewaardei Met die overweging heeft de minister groot gelijk. Zij met name wat het handwerk betreft, bereid zijn et leren en daarin aan de slag te gaan, zien op hun loonstroi daar onvoldoende tegenover staan, vergeleken met mei die het niet meer nodig vinden zich in een vak te beki De spi proevei waarde den. lons w« gulden. HET is echter wel de vraag of minister De Koning op moment wel een aanvaardbare remedie heeft gevonden vi I zijn probleem. Als men immers de afstand tussen minimi en modaal inkomen wil vergroten, dan kan dat in deze I niet veel anders betekenen, dan dat bij een eventuele posij ve loonontwikkeling als gevolg van een aarzelend her| van de economie, de minimum-inkomens niet meeprofitei LEIDI -p. ruimte DAAR lijkt het nu niet het juiste momen, voor. In acljseum ons liggende jaren heeft de vermindering van de koopkrd wordt de minima het hardst getroffen. De modalen en ver boj groot, modalen hebben zeker ook aan koopkracht ingeleverj, malle di toch het gevoeligst door getroffen, te mjseum aangre Papen daar zij i veel i i te leveren hadden. De dire Papeng gc wanneer nu bij het eerste aanwakkeren van de eco mie wordt gepleit voor het vergroten van de afstand tus minimum en modale inkomens, dan is dat een voorstel |z de minima onrecht doet. Zij hebben ten minste evenredig mee te delen i onze economie. dracht -p. jdienst DAT neemt niet weg dat het pleidooi van minister De 1 ja; ning voor het beter belonen van het vakmanschap op ^werp zeer terecht is. Het is echter niet zo dat een modaal beta; per definitie een vakman is en iemand met een inkomen niet. Dat ligt wat minder globaal. In het cao-overleg tussen werkgevers en werknemers indien daar de economische ruimte voor bestaat, meer re ning moeten worden gehouden met mensen die zich t leiden steeds met plezier en enthousiasme in een handvaardig J.J SP.r' bekwamen. Dat zou een rechtvaardige remedie kunnen voor de onderwaardering van het vakmanschap. Ongemanierde gast STIJLLOOS. Dat woord is bij uitstek geschikt voor de i nier waarop het Kabinet gisteren Zuidhollandse en Haf bestuurders heeft behandeld. Nóta bene op aandringen de Tweede Kamer en op verzoek van premier Lubbers heeft Den Haag een lijst opgesteld van de grote sociaal-* nomische problemen waarmee de stad te kampen heeft. Den Haag en Zuid-Holland die lijst vervolgens komen lichten is de premier daar niet eens bij en worden ze kwajongens weei maar we hebben 'huis gestuurd: leuk gedaan jong* gin geen boodschap aan. i O Donn» Heuvel nardus. P. A. En dat terwijl de problemen van Den Haag voor een grl deel te wijten zijn aan het regeringsbeleid. De dreigen ier< overplaatsing van de PTT kost direct drieduizend arbeil Baf plaatsen en indirect nog eens drieduizend in horeca, middjC~ stand en andere sectoren van het Haagse bedrijfslev vendien gaan nog eens drieduizend banen verloren dooi het rijk het aantal ambtenaren aan het terugdringen i daarnaast heeft Den Haag nog eens alle andere problef waarmee een grote stad te maken heeft. GEEN wonder dus dat de Residentie aan de rijksoverl heeft gevraagd om daar eens iets gunstigs tegenover te s len. Kamer en regering toonden het diepste begrip: Haag moet maar eens op een rijtje zetten waar de problei precies liggen en wat er wellicht aan gedaan kan Schone, maar waardeloze woorden, zo moge nu duidej[ zijn. De verhouding tussen Den Haag en de regering is wek als volgt omschreven: de regering zit in een hoge toren, waaruit zij uitstekend kan zien wat er zoal fout gaat i ningen en Limburg, maar zij kan niet zien wat er voet van de toren gebeurt. Gisteren is gebleken dat de Hqch m ring zelfs niet wil zien wat er aan de voet van de toren [i beurt. Kuijt e KENNELIJK vindt het Kabinet het alleen van belang Den Haag zich als een goede gastheer van de rijksoverl gedraagt: zorgen voor goede parkeergelegenheid in de PI garage en zelfs een serie mooie panden afbreken, opda kamerleden wat beter de benen kunnen strekken nieuwe vergaderzaal. De Haagse politie mag zorgen dat!i2*ii-i9( rustig blijft op het Binnenhof. Tot nu toe is Den Haag moeite te veel geweest om het de regeringsleden r te maken. Maar zelfs de beste gastheer wordt een 'ong* nierde gast wel eens zat. Die schopt hij de deur uit. Groningen bijvoorbeeld. DE BILT Ook morgen blijft het weer onder invloed een depressie, die vanmorgen boven Midden-Duitsland lag en die zich langzaam noorden uitbreidde. Er wordt bewolking verwacht en de kans op regen blijft groot. De temperatuur kan morgen iets hoger worden dan vandaag, ongeveer zeventien graden, en de windt draait naar west en wordt vooral in het Wadden gebied wat minder. Maar ook zondag kan er plaatselijk re gen vallen, maar er is dan ook af en toe wat zon. Nog veel kouder dan bij ons. was het in Zuid-Duitsland, daar werd het donderdagmiddag op veel plaatsen maar ongeveer acht graden. Temperaturen boven de twintig graden komen al leen nog maar voor aan de I Franse Rivièra en in de Zuid- -Europese landen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2