Stille straat oversteken kost kleuter grote moeite Augurk op zijn retour consumenteninformatie jd Nieuwe generatie herstelmachines n land en tuinbouw Dalende bloemenprijs door warme weer binnen de perken CcüLc Sourant VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 ek Hgisd lgene kkin ithof lanS ijdei I HAREN Jaarlijkse ra ken ongeveer 2.000 Ne derlandse kinderen van vier tot zes jaar gewond als gevolg van verkeers ongevallen. Tussen de 150 en 200 kleuters komen in het verkeer om het leven. Opvallend is dat de mees te ongelukken in een straal van 200 meter rond de ouderlijke woning ge beuren en met name op en rond rustige straten. En dat terwijl juist in de woonwijken, waar de meeste kleuters wonen, de infrastructurele voor zieningen (zoals verkeers drempel, woonerven en snelheidsbeperkingen) over het algemeen goed zijn. Kortom, er mankeert dus wat aan de gedragin gen van de verkeersdeel nemers. Zegt dr.Talib Rothengatter, hoofd afdeling gedragsbeïn vloeding van het Verkeers kundig Studiecentrum in Ha ren: „Tot nu toe werd ver keersveiligheid nagestreefd door het treffen van infra structurele voorzieningen. De aandacht voor de verkeerse- ducatie was marginaal. Maar ondanks alle infrastructurele ngen is het aantal ongelukken niet sterk afgeno- Het is dus van groot be- om wat te doen aan de verkeerseducatie". ei aan i eei Leerprogramma De eerste stap op weg naar een volledig pakket verkeer seducatie heeft het Verkeers kundig Studiecentrum gezet door de presentatie van een leerprogramma voor kleuters. In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland kunnen alle scholen gebruik maken het leerpakket, een onderzoek door het Studiecentrum is gebleken, dat kleuters met name moeite hebben met het oversteken kruispunten, het overste ken bij geparkeerde auto's en het oversteken van stille straten. - Dr.Rothengatter over dat laat ste onderdeel: „De meeste kleuters wonen in rustige straten. Ze kennen de omge ving een beetje en er komen maar een paar auto's per dag door de straat, dus het lijkt ongevaarlijk. Ze zijn gewoon niet op gevaar bedacht". De essentie van het leerpak ket voor de kleuters is de sa menwerking tussen scholen en ouders. Het pakket is be proefd op ongeveer duizend kinderen van scholen in Gro ningen, Leeuwarden en Delf zijl. De medewerking van de ouders bleek, zelfs tot verras sing van het Studiecentrum, meer dan optimaal. Het me rendeel van de ouders deed met de kinderen meer oefe ningen dan vereist. Het leerprogramma bevat brochures, handleidingen en een film. Voor scholen en voor ouders. Het is de bédoe- ling dat ouders op straat oefe nen in het oversteken van straten, kruispunten en bij ge- 1 - ■Bi 113 parkeerde auto's. De ouders krijgen bok een scoreformu lier. Dr.Rothengatter: „Na de oefeningen moeten de ouders de kinderen in de gaten hou den. Op een afstandje kijken of ze het goed doen. Het sco reformulier is bedoeld om het controleren van het kind te stimuleren". Kwetsbare groep De kleuters zijn de meest kwetsbare groep verkeers deelnemers. In vergelijking met andere kinderen nemen kleuters zeven keer zo weinig deel aan het verkeer. Maar het grootste aantal dodelijke ongevallen met kinderen ge beurt als ze vier jaar oud zijn. De grootste piek bij het ge wond raken ligt bij kinderen van vijf jaar. Talib Rothengatter: „Dat kleuters zo kwetsbaar zijn, heeft een aantal oorzaken. Ze hebben geen enkele ervaring, geen enkele verkeerseducatie en ze hebben grote psycholo gische problemen. Ze kunnen geen snelheid inschatten en geen afstand. Bovendien zijn kleuters veel meer afleidbaar; ze kunnen nog niet met hun impulsiviteit omgaan. Als een kleuter de straat oversteekt en hij ziet een dubbeltje lig gen, dan staat die kleuter stil en pakt het dubbeltje". Maar er zijn meer kwetsbare groepen in het Nederlandse verkeer. Ouderen, die wat langzamer reageren. Mensen met hersenbeschadigingen. Jonge fietsers, jonge automo bilisten en jonge bromfietsers, die hetzelfde manco hebben: geen ervaring. Voor al deze groepen wil het Verkeerskun dig Studiecentrum een educa tieprogramma opstellen. Trainen Er wordt ook een speciaal programma ontwikkeld voor automobilisten. Een program ma dat automobilisten moet trainen op wat te onderweg kunnen tegenkomen. Dr.Ro thengatter: „Als kinderen bij voorbeeld een auto zien aan komen, betekent dat niet dat ze dan ook wachten met over steken, hoewel veel automobi listen dat wel verwachten". Het automobilisten-program ma wil vooral veel informatie verschaffen om zo het gedrag op de weg te verbeteren. Want, zo zegt Rothengatter „94 procent van de ongeval len wordt veroorzaakt door menselijke fouten. We moeten onderzoeken of zo'n program ma wel zin heeft. Misschien zijn automobilisten wel schur ken". Want dat er wat aan het ge drag van de Nederlandse weggebruiker moet verande ren, is voor Talib Rothengat ter wel duidelijk. Hij noemt met name het harde rijden in woonwijken en het alcoholge bruik. En infrastructurele voorzieningen hebben niet al tijd zin. Rothengatter: „Hoe moeilijker je de weg maakt voor de automobilist, hoe minder aandacht voor onver wachte situaties, zoals over stekende kinderen. En zo snijdt dat mes weer aan twee kanten". ARNO REEKERS Verkeersles voor kleuters en ouders Veilig Verkeer Nederland is vorige week gestart met het uitbrengen verkeerslessen voor kleuters en hun ouders. Het initiatief voor dit lessen pakket is afkomstig van het Verkeerskundig Studiecen trum van de Rijksuniversiteit Groningen, dat het pakket aan de hand van diverse on derzoeken heeft samenge steld. Uit die onderzoeken is naar voren gekomen dat ouders hun kinderen wel wil onder wijzen in verkeersveiligheid, maar niet weten hoe ze dat moeten doen. Ook met kleu terleidsters is dat vaak het ge val, stelt T.Rothengatter van het Verkeerskundig Studie centrum. Uit een proef is al gebleken dat ouders, toen ze eenmaal over het lespakket beschik ten, veel vaker met hun kin deren oefenden dan in feite nodig was. Van de ouders die daarover niet beschikten, oe fende nog geen kwart met hun kinderen. Bontjassen van textiel Deze winter zulen we op straat nogal eens jassen van het geweven bont „Jolipel" zien. Het gaat om de textiel- vezel Draion, dat wordt be werkt tot een materiaal dat lijkt op de vacht van een roodvos, of op zijn MÉa ver of lapin. Tot nu het materiaal alleen dy voeringen van jacks gebruikt uit deze Vederlicht en toch verassend het niet verdwenen. No viteit is de „bontmantel" van textiel! Ze ziet er luxueus uit. heeft bescheiden glans en valt royaal om de schouders. Vaak zijn de modellen asymme trisch. Ook in 7-8 lengte zijn de langlijvige funfurs accepta bel, vooral als de mouwen zo diep zijn ingezet dat je er war me kleren met vleermuis mouwen onder kunt dragen. Bijkomstig zijn grote opgezet te zakken, stiksels. Deze man tels in geel, korenblauw en felrood zijn door Parijse cou turiers ontworpen. Singer ontwikkelde een apparaat om knopen aan te zetten. Het zijn niet alleen de computers die tot verbazing dwingen door hun veelzijdigheid. Ook de naaimachi ne heeft een ontwikkeling doorgemaakt. De heer W.Bais, general manager van Singer Amsterdam, ver telde dat een der nieuwste op de markt te brengen mechanische naaihulpjes zelf knopen aanzet en dat een tweede gaten dichtmaakt en scheuren herstelt. Een internationaal marktonderzoek toonde in 1981 aan, dat 90 procent de vrouwen, naait, terwijl de mannen met 30 procent ook een belangrijk marktsegment vormen. Zij naai en voor het overgrote deel met de hand. De „Magie Tailor Knopenaanzetter" neemt dit karwei voor knopen met een diameter van 6-28 mm over en knipt na het werk naden kend de draadjes af. Brandgaatjes De elektrische ..gat- en scheurhersteller" herstelt bijvoor beeld brandgaatjes in een colbert. Met het machientje knipt men daartoe uit een onzichtbaar gedeelte een passend stuk je en smelt het gaatje middels een plakkertje met een ver hitte zool dicht. Ook de nieuwe stikmachine neemt naaiwerk over. Zelfs kinderen kunnen daarmee kleine klussen zelf opknappen, bijvoorbeeld in denim. Knoopaanzetter en gat- en scheur- machine kosten elk 69,-. Mini stikmachine 159,-. Het warme weer van de augustusmaand heeft ervoor ge zorgd. dat de prijzen van bloemen aanzienlijk zakten. Dit geldt zowel voor bloemenveiling „Westland" te Honselers- dijk als van „Berkel" in Bleiswijk. In week 34 was in het Westland de snijbloemenaanvoer 11 procent hoger dan in 1983. Het gemiddelde prijsniveau was echter 12 percent la ger. Hoewel in 1983 de vergelijkbare week matig was, moest geconstateerd worden dat het nu allemaal nog minder ging. De hoge temperaturer zorgden ervoor dat de vraag mini maal was, terwijl er sprake was van een gigantische aan- Ook op maandag 27 augustus zette dit beeld zich t: er stonden toen meer anjers voor de klok dan ooit tevoren, namelijk meer dan 1000 stapelwagens, maar het daarbij behorende prijsniveau was matig en lag rond de vijftien cent. Redelijk Een produkt dat in vergelijking met de overige snijbloemen nog redelijk geld opbracht, was het gypsophila, hoewel op het einde van de week de prijs hiervan ook omlaag ging. De iddenprijs kwam over de gehele week toch nog uit op veertig cent. In 1983 was dit bij een iets grotere aanvoer ongeveer de helft. Voor deze week wordt een grotere aan voer van gypsophila verwacht (rond anderhalf miljoen tak). Ook bij rozen, irissen en asparagus was sprake van hogere :b|prijzen: de aanvoer van asparagus zakte echter iets. De prijs ligt met een gemiddelde van 35 cent echter belangrijk ho ger. Nu de vakantieperiode voor velen voorbij is, ligt het wel in de verwachting dat het prijsniveau van snijbloemen U iets stijgt en de aanvoer met iets mindere temperaturen wat .sp°o| lager wordt. Bij kamerplanten bleef de aanvoer gelijk, maar de omzet steeg met een kleine vijf procent. Dit kwam dus geheel voor rekening van hogere prijzen. Nu is het bij ka merplanten altijd moeilijk om van concrete middenprijzen ,te spreken, want de variatie in plantgrootte is behoorlijk en r brede assortiment wisselt steeds. Zeker is wel dat' tpaulia gemiddeld tussen 80 en 85 cent ligt met een hoogste prijs van twee gulden 15. Bij „Berkel" geven de aanvoer en prijsvorming grotendeels hetzelfde beeld, naar verhouding gezien tot grote broer .Westland". Tot en met de eerste week van juli staat men >p een meeromzet van 13.5 procent door meer aanvoer, maar vooral een betere prijsvorming. Slechter dan dezelfde tijd in 1983 met die warme zomer kon het ook niet anders. Dit blijkt ook uit de landelijke omzetgroei. ;pelei verl erbai nderf arbee Plantenbeurs ;l"hi I trice Gisteren en vandaag is hier een plantenbeurs gehouden kwekers en handel veel belangstelling toonden. Vandaag is tevens van acht tot tien uur de laatste ide-avond van de tweede klokdrukwedstrijd om de Gouden jBerkelknop. Men denkt zelfs een poging te wagen om in I het McGuinness Book.of Records te komen. Dan is echter controle op de verrichte prestaties via een isoort logboek enz. enz. een eerste vereiste, want niet zonder of stoot komt men in dit wereldberoemde boek terecht. Het is een teelt die in het ten van het land nog nauwe lijks voorkomt. Alleen de in- leggerijen rond Ter Aar ge ven aan dat de teelt er in vroeger jaren belangrijk ge weest is. De augurk werd en wordt op grote schaal in Oost Brabant en Noord Limburg geteeld.' De teelt komt daar zowel onder glas als in de vol le grond voor. Door de slechte prijzen in de afgelopen jaren hebben veel telers af moeten haken en zijn uitgeweken naar andere teel ten om tot betere financiële resultaten te komen. Voor een groot aantal bedrijven was de paprika teelt een goed alter natief. Deze ontwikkeling blijkt ook uit een marktover- zicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit. Als er naar de oppervlakte geke ken wordt, dan was de teelt in 1975 op zijn hoogtepunt. Er werden toen 294 ha augurken onder glas geteeld en 905 ha in de volle grond. In de daar op volgende jaren werd de op pervlakte geleidelijk kleiner. In de laatste twee jaar zette de inkrimping fors door. Dit komt er op neer dat in 1984 de oppervlakte voor de kasau- gurken ingekrompen was tot slechts 90 ha. Het areaal in de volle grond was teruggelopen naar 420 ha. Door dit teruglo pen van de teelt raakt de au gurken verwerkende indus trie in zowel Nederland als in West-Duitsland in de proble men. Deze industriëen moe ten het hebben van een groot aanbod dat in een kort tijds bestek wordt aangevoerd. Het gevaar zit er dus in dat de zure bom in zijn voortbestaan wordt bedreigd, zeker als de teelt nog verder inkrimpt. In 1983 lag de gemiddelde prijs voor de kasaugurken op 74 cent per kilo. Voor de natuur- augurken werd er 59 cent be taald. Op het ogenblik steken de augurkenprijzen sterk af bij die van vorig jaar. Voor de natuuraugurken lag de ge middelde prijs in augustus op 1.44 per kilo. Kasaugurken waren 2 cent duurder en brachten 1.46 per kilo op. Deze prijzen zul len waarschijnlijk voorkomen dat het voortbestaan van deze teelt niet in gevaar komt. Glasgroenten Op de tomatenmarkt bleef het een tamme bedoening. De prijzen bleven op het niveau Eikelbladsla. van vorige week hangen en dit was niet om over naar huis te schrijven. De ronde to maten brachten 60 cent per kilo op en de vleestomaten slechts 86 cent. Deze situatie lijkt toch niet lang meer te duren omdat er een kleiner aanbod verwacht wordt. De paprika-prijzen trokken in de afgelopen week verder aan. Voor rood liep de prijs op naar 4 gulden per kilo en voor groen werd er 1.90 be taald. De aanvoer van beide sorte ringen neemt verder af en er wordt daarom op gelijke of hogere prijzen gerekend. Op de komkommermarkt verliep de prijsvorming stroef. De zwaardere sorteringen moes ten nog wat inleveren en voor de lichtere sorteringen veran derde er ntet veel. Voor de sorteringen van 41 t/m 76 liep de prijs op van 27 cent tot 50 cent per stuk. Gezien de mati ge vraag lijkt erop dat herstel nog uit zal blijven. Het be scheiden herstel op de radijs- markt was van korte duur, de prijs zakte terug naar 27 cent per bos. De aanvoer wordt wel kleiner, maar blijft waar schijnlijk toch nog steeds te groot om een herstel mogelijk te maken dat zoden aan de dijk zet. De sla-prijzen waren in de afgelopen week nog steeds om te huilen. Kassla bracht het niet verder dan 14 cent per krop. De natuursla moest het met 17 cent per stuk doen. Slechtere prijzen zijn niet mogelijk, een kleiner aanbod kan een opleving mo gelijk maken. V ollegrondsgroenten Bleekselderij veranderde niet van prijs, er werd 47 cent per stuk betaald. Voor de komen de week zal er voor dit gewas niet veel veranderen. Ijsberg sla werd ook in de afgelopen week weer beter betaald. De gemiddelde prijs trok met 2 dubbeltjes per stuk aan en kwam op 72 cent uit. Het ver der oplopen van de prijs lijkt niet uitgesloten. Bloemkool daalde verder in prijs. Voor de „zessen" werd er slechts 80 cent per stuk betaald. In de aanvoer wordt er weinig ver andering verwacht. De prijs zal gelijk blijven of wat aan trekken. Broccoli liep sterk in prijs op en kwam op 3.90 per kilo uit. Hogere prijzen zijn in de komende week mogelijk. Voor snijbonen schommelde de prijs rond 2 gulden per kilo. Het kleiner wordende aanbod zal tegen hogere prij zen verkocht worden. Sper ziebonen worden toch nog goedkoper, nl. 1.28 per kilo. Het verder dalen van de prijs lijkt onwaarschijnlijk. Andij vie bleef slechte prijzen op brengen, namelijk slechts een kwartje per kilo. Voor de ko mende week wordt er enig herstel verwacht. Spinazie werd iets duurder, de prijs kwam op 47 cent per kilo uit. Dit herstel zet in de komende week door. Prei bleef een ge wild artikel, men betaalde 1.04 per kilo. Wespen verzieken napret Een flink deel van de nazomerpret in de tuin en op het terras kan verziekt worden door onaangename insecten zoals bijen en wespen. Sommige volwassenen worden panisch bij het ver schijnen van deze dieren en vrijwel alle kinderen hebben een heilig ontzag voor de insecten. De meesten van hen kennen ook het verschil tussen beide diersoorten niet. Dit jaar lijken er veel bijen, wespen en hommels te zijn: misschien een gevolg van de achter ons liggende zachte winter en de bloeiende en warme augustusmaand. Bijen zijn buitengewoon nuttige dieren die we in de natuur ab soluut niet kunnen missen. Al eeuwenlang worden ze als huis dieren gehouden. Zij zorgen ervoor dat er elk jaar weer appe len en peren aan de fruitbomen groeien, vrijwel elke vrucht ontstaat pas 'nadat een bij, die op zoek naar nectar is, zijn be stuivende werk heeft gedaan. Bijna iedereen weet dit. Nuttige dieren Dat ook wespen nuttige dieren zijn is veel minder bekend. Zij spelen dan wel geen rol van betekenis bij het bestuiven van planten, maar leveren een bijdrage aan het vuilniswerk in de natuur. Wespen zijn roofdieren zij ervoor dat veel afval in de v ten wordt opgeruimd. De meeste wespen eten zelf n prooi. Die wordt meegenomen r sel dient voor de larven. Wespensteken kunnen dodelijk zijn. Vooral voor kleine babies is dat gevaar niet denkbeeldig. Het eerste bekende slachtoffer van een wespensteek was de Egyptische farao Menes die viere- neenhalfduizend jaar geleden overleed aan zo'n steek. Dat is indertijd tenminste vastgesteld. In de Verenigde Staten stier ven in de vijftiger jaren in totaal nog meer dan honderd men sen aan wespensteken. Vers voedsel Toch is het niet altijd de bedoeling dat een wesp zijn prooi doodt. Sommige soorten verlammen de prooi en nemen die dan mee naar het nest waar ze in leven blijven maar niet kunnen vluchten. De larven van de wesp worden op die manier voor zien van „vers" voedsel. De zogenaamde urntjeswesp jaagt vooral op de kleine rupsen van spanners en uiltjes. Soms zijn ze daarin zo succesvol dat elke larve in een nest wel dertig tot vijfendertig rupsjes tot zijn beschikking heeft als de larve uit komt. De verlamming is een gevolg van het gif dat de wesp via de angel in zijn prooi spuit. Dat gif bevat stoffen die de verbin ding tussen de zenuwen en de spieren van het slachtoffer ver breken. De pijn die ontstaat na een wespenprik wordt veroor zaakt door de stoffen in het gif, onder meer histamine, seroto nine en kinine. Slim te werk Wanneer een vrouwtjeswesp op zoek gaat naar prooi gaat ze heel slim te werk. Vaak overvalt ze een prooidier van achte ren. Ze grijpt het slachtoffer dan vast met haar zes pootjes waaraan telkens twee klauwtjes zitten. Ze bijt zich bovendien met haar bekje vast en gebruikt dan de angel. Is de prooi te groot dan wordt die vakkundig ontleed. Zo worden bij een vlinder bijvoorbeeld de vleugels van het lijf geknaagd. Die vleugels bevatten nauwelijk eiwitten waaraan de wespenlar ven behoefte hebben. De wesp neemt dan ook alleen het vlin derlijf mee naar het nest. Die nesten zitten kunstig in elkaar. Ze worden gebouwd van afgeknaagde fijngekauwde en met speeksel vermengde plantvezeltjes. Het speeksel is een soort mortel. De nesten zien er soms uit of ze van papier-maché zijn gemaakt. Wie erg veel last van wespen heeft kan op zoek gaan naar het nest. Gemeentelijke reinigingsdiensten zijn meestal bereid zo'n nest te verwijderen. Begin daar niet zelf aan. Wie zich eenmaal de woede van een wespenvolk op de hals heeft gehaald kan daarover meepraten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11