iwart ambtenaren krijgt zeen recht tot staken Coördinatie personeelsbeleid bij overheid is een warboel Ha ven werkgevers en bonden vanavondom onderhandelingstafel Vroege diagnose morexia vergroot kans op herstel Grote verschillen in wiskundekennis BINNENLAND CeidaeCouoant DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 iNiet - kostwinners porden gediscrimineerd" [NDHOVEN Het Nederlandse Chris- idemocratische lid van het Europees Par- nent, Hanja Maij-Weggen, heeft in schrif- [ijke vragen ons land wegens discriminatie Ingeklaagd bij de Europese Commissie, het «elijks bestuur van de EG. Zij vindt het irstel van de minister van Sociale Zaken gehuwde mannelijke niet-kostwinners werkloos worden voortaan evenals i slechts een half jaar een uitkering procent van het laatst-verdiende geven, discriminatie van vrouwen, itwinners krijgen een aanvullende twee- ige uitkering van 75 procent. „Indien het irstel wordt aangenomen zal de aanvul- ïde werkloosheidsuitkering van twee jaar irden onthouden aan circa 26.500 vrou- n circa 2000 mannen", aldus de Iroparlementariër. Poreuze kunststof goed toepasbaar in het lichaam GRONINGEN Er zijn po reuze kunststoffen, die in de medische wetenschap goed kunnen worden toegepast. De kunststof zou kunnen dienen voor gewrichtsvervangende prothesen en botcorrecties, zo als het corrigeren van afwij kingen. Het bijzondere van een dergelijke poreuze kunst stof is dat het bot er kan ing roeien, waardoor een uitste kende hechting ontstaat, aldus de tandheelkundige W. Groe- nenberg die gisteren op dit on derwerp in Groningen promo veerde. Luns jr. dagvaardt Antillen wegens niet doorgaan munt AMSTERDAM Drs. H. Luns, zoon van de voormalig secretaris-generaal van de NAVO, is bij de rechtbank in Amsterdam een civiele procedure begonnen tegen de re gering van de Nederlandse Antillen. Luns jr. wil een schadevergoeding van minstens 1.9 miljoen gulden omdat de Antillen er in 1981 na een politieke rel van af zagen om de „Queen of Saba" tot wettig betaalmiddel te verheffen. De gouden munt zou worden geleverd door Luns' bedrijf Ofir Export BV in Amsterdam via een gelijknamige dochteronderneming op Curacao. Het project kwam echter niet verder dan 18 proefexemplaren, aldus Luns jr. Luns en zijn advocaat mr. R. van Oosten uit Rotterdam verwachten dat de zaak in ja nuari 1985 voorkomt. Extra verhoren RSV- enquête eind september DEN HAAG De extra verhoorronde in de RSV-enquête zal waarschijnlijk in de vierde week van september worden gehouden. De extra ronde is ingelast, omdat de Enquêtecommissie nog met vragen is blijven zitten na de eerste drie zittingsperiodes. De commissie wil de de extra verhoorronde eerst een week eerder houden, maar de beschik baarheid van de ruimte voor de verho ren was een probleem. De zaal waarin de verhoren eerder plaatsvonden is voor die periode verhuurd, voor onder meer recepties. Het was gisteren nog niet bekend wie de commissie gaat ho ren. In ieder geval moeten regerings waarnemer Molkenboer en de oud-pre- sident-commissaris De Vries opdraven. Krakers slaags met sexclubpersoneel AMSTERDAM In Amsterdam heeft zich gisteren een vechtpartij afgespeeld tussen krakers van het pand Singel 114 en personeel van de nabijgelegen sex- elub Yab Yum. De politie heeft charges moeten uitvoeren. Er vielen twee ge wonden, een man en een vrouw. De ongeregeldheden begonnen om een uur of zeven 's avonds, nadat zo'n 150 kra kers („Amsterdam pooiervrij") het Yab Yum-pand hadden bekogeld met ste nen, verf en vissekoppen. De employ ees van de sexclub reageerden door een uitval te doen en de krakers gewapend met honkbalknuppels te lijf te gaan. De politie, die de vechtenden probeerde te scheiden, werd bekogeld met flessen en stenen. Ledenverlies FNV en CN\ UTRECHT Het ledenverlies bij de vak centrales heeft zich het afgelopen half jaar voortgezet. De vakcentrale FNV verloor in die periode 27.000 leden en kwam daarmee op 933.000 leden Bij het kleinere CNV nam het ledental met 6.000 af en kwam op 310.000. De derde vakcentrale, de MHP, verloor in de eerste helft van '84 ongeveer 1.000 leden en kwam op een ledental van ongeveer 110.000. Overigens ging het leden verlies in het tweede kwartaal van '84 min der snel dan in het eerste kwartaal. De bon den hopen het ergste achter de rug te heb ben. Vorig jaar verloren de FNV en het CNV respectievelijk 40.000 en 18.000 leden. De vakcentrales wijten het voortgaand le denverlies vooral aan de groeiende werk loosheid en de dalende koopkracht, waar door men de vakbondscontributie te duur gaat vinden. EN HAAG Onge- eeer een kwart van het verheidspersoneel (onge- ieer 150 mensen) zal bij oorbaat worden uitgeslo- van het komende ?cht voor ambtenaren m actie tegen de werkge- er te voeren bij arbeids- eschillen. Zij mogen hun rerk niet onderbreken, mdat dit van vitaal be ing is voor het op gang ouden van de samenle- ing. iisteren heeft de de bonden van overheidsper soneel een lijst van circa acht duizend ambtenaren, die val len onder de diverse ministe ries, overhandigd. Het over grote deel van hen valt onder het ministerie van justitie. Het gaat om ambtenaren in gevan genissen en huizen van bewa ring, hun collega's die voor de rechtspraak, het openbaar mi nisterie en de politie essentiële taken verrichten, ambtenaren in inrichtingen van de kinder bescherming en de psychopa tenzorg. Bij het ministerie van verkeer heeft personeel van luchtverkeersbeveiliging en KNMI een stakingsverbod. Eerder waren al militairen, politiemensen, brandweerlie den en personeel van energie- en watervoorziening waren al uitgezonderd. Over twee weken zal in het periodieke overleg tussen mi-1 nister en bonden de kwestie van het stakingsrecht worden afgerond. De bonden hebben nu al te kennen gegeven aan een wet in deze wet met zo veel uitzonderingen geen be hoefte te hebben, omdat de ambtenaren via rechtelijke uitspraken toch al een feitelijk stakingsrecht hebben gekre gen. Even slepend is de kwestie van herziening van het over- legstelsel. Hier gaat het erom, dat de minister van Binnen landse Zaken na mislukt over leg met de bonden eenzijdig arbeidsvoorwaarden kan op leggen. De bonden willen een gelijkwaardige positie en daar mee het recht om echt te on derhandelen zoals in het be drijfsleven. Knelpunt is, dat het parlement uiteindelijk uit maakt hoeveel geld er voor de ambtenaren mag worden uit gegeven (budgetrecht). omzeilen door de globale bepa ling, dat de onderhandelings ruimte gelijk zal zijn aan de ontwikkelingen in het be drijfsleven. Nu het kabinet dit onaanvaardbaar heeft ver klaard, hebben de bonden on derhandelingen voorgesteld, waarin beide partijen een ei gen pakket op tafel brengen dat volledig uitonderhandeld moet worden, zo nodig ge volgd door arbitrage of actie. Rietkerk beloofde deze nieuwe opstelling in het kabinet te zullen bespreken. Voorzitter De Jong van de christelijke ambtenarenbond verklaarde gisteren hiervan weinig te verwachten. MAASTRICHT Er is Iveinig uitzicht op gene zing van de in toenemen- He mate voorkomende zie kelijke drang tot verma geren (anorexia nervosa). Medische behandeling jbeeft nauwelijks enig re sultaat. Alleen vroegtijdi- herkenning van het ■fooral bij vrouwen voor- Éomende verschijnsel kan belangrijke mate bij- agen tot herstel. t deze conclusie komt me- >uw Winny Weeda-Mannak een onderzoek naar de ver killende vormen van eet- n, waarop zij volgen- re week promoveert tot doctor de geneeskunde. e kans op herstel van ano xia nervosa is klein. De eni- mogelijkheid hierin enige randering te brengen, is vol- ns de onderzoekster een 0Q£roege diagnose. De ziekte IE VIS IR 'l n LUI RIJ! herkennen aan een extreem irlies van het lichaamsge- icht, menstruele stoornissen, P| f in overdreven aandacht voor St dieet en een grote drang, r perfectie, die voortkomt een angst voor falen, negatieve faalangst wordt r de mening van Winny 'eeda nog sterker door een ibrek aan duidelijkheid en tegenstrijdige verwach- ïgen waaraan voldaan moet orden. Wellicht, zo zegt zij, agen de onduidelijke en con- ctuerende verwachtingen de rol van de vrouw in aatschappij bij tot het ont- i de negatieve faalangst. Aai voor kampioenskoe Een aai van prins Claus over de neus van de kampioenskoe. De prins, die vandaag zijn verjaardag viert, bezocht gisteren de Friese landbouwmanifestatie Agriana in Leeuwarden en reikte er de ere medailles uit aan de winnaars van de veekeuring. Bij het bedrijf Muller Thomsen houdt een batterij krt om gelost te worden. ch afzijdig als een vrachtschip afmeert ROTTERDAM Zowel de havenwerkgevers als de Vervoersbond FNV gaan vanavond praten met het Rotterdamse ha venbedrijf in een poging een oplossing te vinden voor het al twee weken slepende conflict in de ha ven. Vanavond half tien is een eerste rechtstreeks ge sprek gepland tussen de werkgeversorganisatie SVZ en de bond. Woordvoerder Kees Post van de Vervoersbond FNV zei vanmorgen dat de verrassings acties in de haven voortgezet worden, zolang er geen ak koord is bereikt over de her plaatsing van de 151 met ont slag bedreigde werknemers van Rotterdam Terminal. Vol gens de woordvoerder is de bond in principe bereid van avond met de havenwerkge ver te gaan onderhandelen n het directeur ir. H. Molenaar van het havenbedrijf zal bestaan uit drie gesprekken. Zeven uur vanavond onderhandell het havenbedrijf mét de werk gevers, waarna om acht uui een tweede gesprek volgt mef de Vervoersbond FNV. In deze besprekingen zal Mole naar zijn jongste voorstellen voor de problemen in de ha ven nader toelichten. Als bei de partijen b^ood zien in een gesprek, volgt een derde be spreking tussen werkgevers, FNV en het havenbedrijf. De werkgeversvereniging SVZ had dinsdagavond al bekend gemaakt, dat de voorstellen van Molenaar neerkomen op de vorming van een tweede arbeiderspool in de haven, naast de SHB. Deze pool zou speciaal gebruikt worden voor het opvangen van „pieken" in de werkbelasting van de Rot terdamse haven. de bond hoe dan ook houdt aan een vast dienstver band voor de werknemers van Rotterdam Terminal. „Een soort wachtgeldregeling, zoals de SVZ voorstelt is voor ons onbespreekbaar. De met ont slag bedreigde mensen mogen geen tweedehands werkers worden". De werknemers in de Rotter damse stukgoedsector, die gis teren een 24-uursstaking hiel den, zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. De Ver voersbond FNV heeft geen stakingsoproep gedaan om de rust in de haven te herstellen. „Maar als bedrijven het werk willen neerleggen, zullen wij zo'n actie eventueel ondersteu nen. Het verrassingselement blijft bestaan", aldus Post. Aan de stakingsoproep van de Vervoersbond werd gistermor gen massaal gehoor gegeven. Zeker 2500 van de totaal 4000 werknemers in de stukgoed sector lieten zich als staker in schrijven. Ook de avondploe gen zijn niet aan het werk ge gaan. Alleen bij Dele Hanno en Steinweg Handelveem (600 werknemers) zouden enkele tientallen mensen nog werken. Deka Hanno en Steinweg wa ren ook overdag de enige be drijven waar niet alle werkne mers gehoor gaven aan de sta kingsoproep van de bond. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Van de coördinatie van het perso neelsbeleid bij de ver schillende overheden door de minister van binnen landse zaken klopt niets. Het kan ook nauwelijks beter onder de huidige omstandigheden, want de instrumenten ervoor zijn gebrekkig. Maar hierdoor zijn in de praktijk wel aanzienlijke verschillen in arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren onstaan. Twente hebben de minister vanmorgen dan ook aanbeve lingen gedaan voor een beter op elkaar afstemmen van het personeelsbeleid schillende overheidswerkge vers: Rijk, provincies, gemeen ten en waterschappen, die te zamen ongeveer 800 000 amb tenaren in dienst hebben. De onderzoekers, prof. dr. C. Menting en drs. J. Weggemans van het Centrum stuurskundig Onderzoek van de Enschedese hogeschool, noemen het huidige overleg tussen het rijk en de vertegen woordigers van de lagere overheden te vrijblijvend en slechts informatief van aard. Beslissingen waaraan iedereen zich moet houden kunnen niet worden genomen, omdat de vertegenwoordigers van pro vincies, gemeenten en water schappen geen mandaat heb ben. Bovendien l^at de minis ter van binnenlandse zaken tijdens dat overleg zijn taken van gezagsdrager en coördina tor voor overheidspersoneels beleid te veel door elkaar lo pen, waardoor de andere over heden vaak niet weten met wie ze aan tafel zitten. Van ge lijkwaardig overleg is in de praktijk geen sprake. Van de aanbevelingen van Menting en Weggemans tot verbetering van de situatie is het belangrijkst het voorstel om provincies, gemeenten en De vertegenwoordigers van die verenigingen zouden het mandaat moeten krijgen om met de andere overheidswerk gevers bindende afspraken te maken. Die afspraken zouden tot stand moeten komen in een te vormen raad voor het over heidspersoneelsbeleid. Een de legatie uit die raad zou vervol gens moeten gaan onderhan delen met de bonden van overheidspersoneel over het te voeren arbeidsvoorwaarden beleid. Van die delegatie maakt de minister van bin nenlandse zaken ook deel uit, niet als lid van de regering, maar als werkgever van het rijkspersoneel. De bewinds dus niet meer de enige die met de vakbeweging onderhandelt. De onderzoekers waarschu wen de lagere overheden, dat als zij niet aan een dergelijke structuur willen meewerken, hun beleidsvrijheid op perso neelsgebied wel eens steeds kleiner zou kunnen worden. Het kabinet zal dan namelijk geneigd zijn steeds meer bij wet te regelen. Het resultaat van het onder zoek wordt in Haagse kringen van belang geacht in verband met reeds lang geleden inge zette pogingen het overleg van de minister van binnenlandse zaken en de centrales van overheidspersoneel te herzien. ENSCHEDE Er bestaan grote verschillen in de ken nis van wiskunde tussen leerlingen in het voortgezet onderwijs. Dit is gebleken uit een onderzoek onder 5500 leerlingen uit de tweede klassen van HAVO/V WO, MAVO, LTO (Lager Technisch Onderwijs) en LHNO (Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs), als mede 236 docenten van even zoveel scholen. „De overheid zal bij plannen tot integratie van het onderwijs terdege rekening moeten houden met deze verschillen", zo waarschuwt de afdeling Toegepaste Onderwijskunde van de Technische Hogeschool Twente, die het Nederlandse onderzoek in 1981 uitvoerde. Dit gebeurde als onderdeel van het Tweede Wiskundeproject, waaraan totaal 22 landen meewerken. Docenten in het voortgezet onderwijs zijn te weinig op de hoogte van het onderwijs op de basisschool, aldus het onderzoeksrap port. Veel leerstof van de basisschool wordt ongeacht het ken nisniveau van de leerlingen herhaald in het voortgezet onder wijs. Ook is gebleken, dat de leerstof in het LBO soms slecht wordt beheerst. Het aflezen van een meetlat, bijvoorbeeld, lukte vrijwel geen van de leerlingen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Organisaties naar rechter: staat moet subsidie bureau Centrumpartij intrekken ikucett Nier.Me^/Rcav /k VRCEC 'M AlLEEN CH MOOie &CEMKOOL. DEN HAAG De Staat moet de subsidiëring van de Stichting Wetenschap pelijk Bureau van de Cen trumpartij staken. Dat stellen zes maatschappelij ke organisaties uit Am sterdam, die deze maand via een kort geding voor de Haagse rechtbank wil len bereiken dat de over heidssubsidie aan het bu reau wordt stopgezet. Vol gens de organisaties gaat de CP ondanks herhaalde protesten door met racisti sche propaganda. De aanspanners van het kort geding de Vrouwenvak- bond en organisaties, actief op het gebied van de buitenlandse werknemers wijzen erop dat de CP na de gewraakte nota „Nederland voor de Ne derlanders" heeit volhard in het propageren van de daarin gebezigde discriminerende theorie. De president van de arrondis sementsrechtbank in de hoofd stad stelde op 10 mei vast dat het wetenschappelijk bureau van de Centrumpartij in zijn „noodweerparagraaf" nauwe lijks anders dan tot geweld te gen buitenlanders aanspoorde. De Anne Frank Stichting had hiertegen een kort geding aan gespannen. De rechtbank wees in zijn vonnis op het onrecht matige karakter van de theo- Sindsdien hebben de kring van de Centrumpartij op geen enkele wijze afstand genomen van de door de rech ter gewraakte passage, aldus de eiseressen. Verder stellen zij dat het bureau de nota heeft kunnen maken met sub sidie van de overheid. Minister Rietkerk van binnenlandse za ken zei in juli dat de subsidie pas kan worden ingetrokken als de strafrechter overtreding van het Wetboek van Straf recht vaststelt, wat (nog) niet is gebeurt. De Staat heeft volgens de or ganisaties de rechtsplicht op generlei wijze racisme te zul len aanmoedigen, verdedigen of steunen. „De overheid heeft in strijd gehandeld met de maatschappelijke zorgvuldig heid door de subsidiering toch te verlengen, zelfs nadat be kend was dat de Centrumpar tij doorging met zijn propagan da". Het wetenschappelijk bu reau van de Centrumpartij krijgt voor dit jaar ruim 84.000 gulden subsidie. De behande ling van het kort geding is vastgesteld op 21 september.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9