Kijkje in werkpaleis Koningin Beatrix m Jongen uit polygaam huwelijk moet via cel terug naar Marokko Winkeliers gematigd optimistisch over rapport Schoolstraat Nederlands frisbieteam lijkt warm gedraaid Raad Lisse steunt bloembollenmuseum 12^ BINNENLAND £eidóc@otvumt DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 DEN HAAG Wat bij een bezoek aan het fraai gerestau reerde paleis Noord einde in het hart van Den Haag opvalt zijn de afmetingen, die veel groter blijken te zijn dan de buiten kant doet vermoe den. Al bij het betre den van de vestibule De werkkamer van koningin Beatrix in het Bruine Kwartier van paleis Noordeinde. Bij de inrichting deed zich het pro bleem voor dat de in de han del beschikbare meubelen niet pasten bij de statige in Empire-stijl uitgevoerde wand- betimmeringen. Daarom wer den nieuwe, eigentijdse meu belen ontworpen. Fauteuils en stoelen zijn bekleed met een lichte wollen stof. De vloerbe dekking, die deel uitmaakt van de in het paleis verwerkte kunstopdrachten, is overwe gend geel. Deze kleur is geko zen als compensatie voor het weinige zonlicht dat de kamer bereikt. Vanachter haar bu reau, vervaardigd van grijs ge lakt plaatmateriaal, ziet de Koningin onder meer uit op een vierkant bergmeubel (ge heel rechts op de foto) waarin een televisietoestel staat. Aan de wand prijkt een schilderij met de afbeelding van Willem van Oranje. via de achteringang wordt afgerekend met het vooroordeel als zou „Het Oude Hof", zoals het ook wel wordt genoemd, niets meer zijn dan een leuk maar klein paleisje. Statige pilaren sieren l?et 15 meter hoge vertrek, dat voor zien is van een glanzend mar meren vloer We dalen eerst af voor een kijkje in het sou terrain met zijn hagelwit ge pleisterde gewelven. Het is het oudste gedeelte van het paleis, dat net als de meeste andere vertrekken een repre sentatieve functie krijgt. En kele stukjes muur herinneren aan de middeleeuwse hofstede die op deze plek heeft ge staan. Terug op de begane grond. We bezoeken de in neo-re- naissancestijl ingerichte Prins-Hendrikkamer, die nu dienst doet als wachtkamer. In deze paleisvleugel woon den ooit koningin Wilhelmina en prinsgemaal Hendrik. Via de voorvestibule betreden we de Pieter-Postkamer pal naast de vooringang aan de zijde van het Noordeinde. De ka mer, genoemd naar de archi tect die in 1640 betrokken was bij een uitbreiding van Het Oude Hof, ademt de sfeer van de 17e eeuw. De Pieter-Post kamer gaat dienst doen als ontvangstruimte voor bijvoor beeld ambassadeurs dig de De in het centrum van het paleis gelegen Grote Balzaal vormde misschien wel het ingrijpendste onderdeel van de restauratie.. Bij de brand in 1948 was deze ruimte vrijwel geheel verwoest. Er moest een nieuwe vloer worden aangelegd. Deze werd voor zien van het oorspronkelijke patroon. De wanden zijn uitge voerd in scagliola, een alles behalve goedkoop imitatiemarmer dat is samengesteld uit een mengsel van kalk, kleurstoffen en lijm. Scagliola is overigens op veel plaatsen in het paleis toege past. Van het plafond restte na de brand helemaal niets meer. Aan de hand van wat oude tekeningen en foto's kon het deson danks uiterst nauwkeurig worden gereconstrueerd. Koningin hun geloofsbrieven komen aanbieden. Een van de meest opmerkelij ke vertrekken in paleis Noordeinde is de Indische Zaal, rechts van de achterin gang. Op weg daarnaartoe passeren we een trap die be dekt is met een blauwe loper. De echte Oranje-kenner her innert zich onmiddellijk dat diezelfde blauwe loper in 1980 werd gebruikt bij de inhuldi gingsplechtigheid in Amster dam. Inderdaad, zon tapijt kan langer mee dan een dag. Helaas moest het hier en daar wat worden bijgesneden om het passend te maken. De plafonds en wanden van de Indische Zaal zijn geheel bedekt met uiterst fraai be werkt djattihout. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik kregen de zaal als geschenk aangeboden van de Indische bevolking ter gelegenheid van hun huwelijk in 1901. De tand des tijds heeft nauwelijks vat gehad op deze ruimte. Al leen de vloer is vervangen en wel door het deel van de vloer uit de Grote Balzaal dat de brand in 1948 heeft door- Van de achtervestibule leidt een statige trap, tijdens de restauratie vernieuwd en ver breed, omhoog naar alweer een metershoge ruimte: de achterhal. We nemen een kijkje in de stijlvol ingerichte werkkamers van de hogere hoffunctionarissen en het se- tijde van koningin Wilhelmi na gebruikt werd als theesa lon. Een antieke ronde tafel deelt de ruim bemeten werk kamer met drie zeer modern gevormde, witte bureaus. Het Bruine Kwartier, op de eerste verdieping in de zuide lijke vleugel aan de kant van het Noordeinde, moet gezien worden als het hoogtepunt van de rondwandeling. Hier immers bevinden zich de Claus. De naam van dit deel van het paleis is ontleend aan de mahoniehouten wandbe- timmeringen. Aangezien het oorspronkelijke meubilair niet meer compleet was moest het van nieuw worden voor zien. In de handel waren ech ter geen meubelen verkrijg baar die bij de statige Empire- stijl pasten. Architect W. G. Quist ontwierp daarom eigentijdse meubelen, waar naar overigens ook de voor keur van Koningin Beatrix uitging. De kamer van prins Claus is met een onopvallende deur verbonden met die van de Koningin en heeft uitzicht op het voorplein. De wanden tonen erg kaal maar dat komt doordat de schilderijen nog niet zijn bezorgd. Het tapijt in de koninklijke werkkamers maakt deel uit van een van de in het paleis verwerkte kunst opdrachten en is overwegend geel van kleur. Een bezoek aan paleis Noord einde is pas volledig als ook de Grote en Kleine Balzaal zijn bezichtigd. Die zijn even eens op de eerste verdieping gelegen, maar dan in het mid denstuk van het H-vormige gebpuw. Bij het aanschouwen van deze zalen kan men zich nauwelijks voorstellen dat hier in 1948 een hevige brand heeft gewoed. Aan de razend- knap gereconstrueerde pla fonds, rijkelijk voorzien van ornamenten, hangen weer ge woon de drie oorspronkelijke kroonluchters, prachtig opge poetst alsof er geen brand is geweest. De kroonluchters hebben halverwege de vorige eeuw zelfs nog licht geworpen in het paleis van Willem II in Brussel. Ook in de Kleine Balzaal prijkt een zorgvuldig gerestaureerde kroonluchter. Hij werd in 1880 in Parijs ge maakt en vormt nu het stra lende middelpunt van het ge heel in neo-rococostijl uitge voerde vertrek. Een van de wanden is een goed geca moufleerde schuifdeur waar achter een kleine orkestbak is gelegen. Via de deftige Koningstrap en de vestibule verlaten we Het Oude Hof om met enige vol doening te mogen vaststellen dat Den Haag nu toch echt geen lege paleizen meer heeft. RENÉ VAN LEUSDEN In de Hofvleugel aan de zuid kant van Het Oude Hof ligt de Prins Hendrikkamer. De ka mer is volledig in neo-renais- sancestijl ingericht wat in de tijd dat prins Hendrik zich in het paleis vestigde, begin deze eeuw, erg in de mode was. Ze heeft nu de functie van wachtkamer. DEN HAAG De 17-jarige jongen El Moufah Behar uit Den Haag is vandaag, na een verblijf van anderhal ve week op het hoofdbureau van politie, overgebracht naar het Huis van Bewaring in Zwolle. Hij zit daar in afwachting van zijn uitwijzing naar Marokko. De scho lier moet het land uit, omdat hij het kind is uit een polygaam huwelijk. El Moufah Bebar woont vanaf 11 oktober 1980 in ons land. Se dert drie jaar is hij leerling van de Technische School Laakkade. Hij wil die opleiding graag afmaken, maar de kans daarop is niet erg groot. Zijn moeder de eerste vrouw van zijn vader woont met haar overige kinderen in Marokko. Behar senior leeft hier sinds 1979 met zijn tweede vrouw. Hun huwelijk wordt door de Ne derlandse wet wél als legaal beschouwd, het andere niet. Dat in tegenstelling tot de islamitische wetgeving die toestaat dat een man meer vrouwen heeft. Inzake polygame huwelijken van vreemdelingen geldt in ons land de beleidslijn dat gezinshereniging beperkt blijft tot één echtenote en de uit het huwelijk met die vrouw geboren kinde ren. Zoon El Moufah Behar is wat dat betreft stiefmoederlijk be deeld. Hij heeft geen recht op een verblijfsvergunning en moet daarom nog deze maand terug naar Marokko. Inmiddels heeft El Moufahs vader tot in hoogste instantie de tel kens afwijzende beschikkingen van het Ministerie van Justitie aangevochten. Hij is nu aangeland bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, waar hij een herzieningsverzoek heeft ingediend. De rechtbank in Den Haag besliste echter medio au gustus in kort geding dat de knaap de uitspraak van dit college niet in zijn woonplaats mag afwachten. Het beroep op de Kroon heeft geen schorsende werking, aldus de rechter. Lot „En dat alles omdat hij uit de verkeerde buik gekomen is", zegt Werner Mustapha Mohamed. algemeen secretaris van de Marok kaans Islamitische Vereniging in Nederland. Deze Hagenaar, die uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten voor de Marokkaanse gemeenschap van twee nieuwe voornamen werd voorzien, trekt zich het lot van de jongen en diens minderjarige landgenoten erg aan. „Het gaat om het lot van alle kinderen uit polygame huwelijken. In totaal betreft het maar een paar honderd jongens, want slechts vijf procent van de oudere Marokkanen, die hier verblijven, is getrouwd met meer vrouwen". Dank zij de bemiddeling van de Marokkaans Islamitische Vere niging in Nederland dient er op 26 september opnieuw in Den Haag een kort geding tegen de Staat. Ditmaal wordt er een be roep gedaan op een uit 1969 daterende overeenkomst tussen Ne derland en Marokko. Op grond van dat verdrag zou El Moufah een verblijfsvergunning niet kunnen worden onthouden. Arti kel 17, lid I, van de overeenkomst luidt dat gezinshereniging van Marokkaanse werknemers is toegestaan als de betrokkene hier twee jaar heeft gewerkt en er voor goede, althans door de overheid normaal beschouwde huisvesting is gezorgd. Het gezin moet verder bestaan uit de (wettige) echtgenote en de minderja rige ten laste van de vader komende kinderen. Gesol Volgens woordvoerder Werner Mustapha Mohamed voldoet het gezin Behar aan deze voorwaarden. In het verdrag staat name lijk niet expliciet vermeld dat de kinderen uit polygame huwe lijken voor gezinshereniging zijn uitgesloten. Dat zou ook in strijd zijn met de hier geldende sociale voorzieningen. Gebruike lijk is dat ook Marokkaanse kinderen uit polygame huwelijken gewoon kinderbijslag krijgen. En als hun vader onverhoeds sterft dan heeft hun moeder, evenals haar lotgenote in Neder land, recht op een weduwepensioen. Werner Mustapah Moha med: „Het moet nou maar eens uit zijn met al dat gesol. Er be staat maar één soort kinderen en en daar kun je geen Salomon- soordeel over vellen". PETER VIERING Het Bildt wil illegale dijk niet afbreken SINT ANNAPAROCHIE Burgemeester en Wethouders van Het Bildt gaan in beroep tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Friesland dat de gemeente een illegale zomerdijk moet laten afbre ken. Het gaat om een twee ki lometer lange dijk in het kweldergebied van de Wad denzee. De dijk is hier aange legd door een aantal boeren die zich hebben verenigd on der de naam Bildtpollenaan- was bv. Zij willen schapen houden op de 30 hectaren die binnen de dijk liggen. B en W wilden een vergunning ach teraf geven, maar kregen hier voor geen toestemming van GS. Volgens GS past zo'n dijk niet in het bestemmingsplan en wordt het vogelmilieu ver stoord door het agrarisch ge bruik van het gebied. „Schade door luchtvervuiling sterk onderschat' BORKEN Het milieu in Eu ropa wordt nog ernstiger be dreigd door luchtvervuiling dan over het algemeen wordt aangenomen. Politici betwijfe len daarom ten onrechte de noodzaak van acute vergaande maatregelen om massale sterf te van bossen en aantasting van flora, fauna en bebouwin gen te bestrijden. Tot die conclusie kwam giste ren in Borken het congres van de Raad van Europa over de problematiek van de grensre gio's. „Er is blijkbaar een com plete catastrofe nodig voordat de politici ervan doordrongen raken dat er echt wat moet ge beuren", zo stelde U. Mentz van de milieucommissie van de Raad van Europa. VOORSCHOTEN De On- lernemingsvereniging Voor- ichoten en de Centrumwinke- zijn gematigd optimistisch de conclusies en aanbeve lingen die gedaan worden door Centraal Instituut Midden- Kleinbedrijf CIMK in het litgebrachte rapport over het unctioneren van de School- traat en-de mogelijkheden om Ie positie van het winkelge bied te versterken. Vooral de conclusie in het rap- )ort dat de Schoolstraat niet lutovrij gemaakt moet wor den, stemt geheel overeen met Ie visie van de winkeliers. Voorzitter W. van Dam: „We [aan niet zeggen tegen de ge- neente „zie je wel dat we ge- ijk gehad hebben". Het gaat ins niet om het hebben van j jelijk, het gaat ons al jaren om zekerheid, dat onze klanten voon bij ons kunnen ko- n, zoals ze steeds doen en el per auto. Zestig procent 'an de bezoekers aan het win telcentrum zeggen wel dat ze autovrije Schoolstraat ir wij kunnen beslist die 40%. die beslist per auto komen niet missen. Heus we zijn echt benauwd geweest voor onze toekomst, toen het beleidvoornemen van de ge meenteraad bekend werd, waarin stond dat de School straat autovrij of op z'n minst auto-arm gemaakt zou wor den". Echt nieuws staat er niet in het uitgebrachte rapport, toch vinden ook de winkeliers het goed dat alles nu eens op papier staat. Inderdaad is de koopafvloeiing groot. Vooral het winkelcentrum Leidsen- hage in Leidschendam en de binnenstad van Den Haag zor gen voor die uittocht, Leiden daaren tegen minder, omdat de verkeerssituatie voor de kooplustigen ongunstig is. De twee supermarkten zijn grote trekkers. Voor centrum- winkeliervoorzitter Van Dam is er dringend behoefte aan een Blokkerzaak of eventueel een Hema. Een historisch ge groeid winkelapparaat is veel al moeilijker te moderniseren dan een nieuw opgezet win kelcentrum. De gemeenteraad heeft te weinig oog gehad voor de moeilijkheden van de eigen middenstand. Gelukkig doet het rapport de suggestie om de inrichting van de Schoolstraat te veranderen. In 1976 werd deze straat door de gemeente sing daarvoor is het plaatsen van parkeermeters en een goe de controle op de naleving". Een eigenlijke discussie gemoderniseerd. Thans delen het uitgebrachte rapport zal voetgangers en auto's dezelfde ruimte. Daarin moet ook vol gens de winkeliers verande ring in komen. ..Wij willen graag de bloembakken opoffe ren voor meer parkeermoge- lijkheden speciaal voor de be voorradingswagens". De verandering van de rijrich ting in de Schoolstraat zien de winkeliers niet zitten. Laat de automobilist maar langs de winkels rijden en eerst daarna een parkeerplaats vinden. Voorzitter Van Dam: „Er staan natuurlijk ook wensen in het rapport die voorlopig toch niet uitvoerbaar zijn. Natuurlijk past in een winkelstraat in deze tijd geen school meer en bejaardenwoningen tussen de winkels kan eigenlijk ook niet. Voorlopig is de Gevers Dey- nootschool er nog, evenals de woninkjes. Wel uitvoerbaar op kort termijn' is de suggestie dat het verboden moet worden de auto lang te parkeren in de Schoolstraat. De enige oplos- t plaats vinden na de hoor zitting over dit onderwerp op maandag 24 september. Open Hazerswoudse tafeltennisstrijd HAZERSWOUDE Tafelten- nisvereniging Avanti houdt zaterdag weer de open Hazers woudse kampioenschappen ta feltennis. Met de organisatie van deze titelstrijd herstelt Avanti een oude traditie in ere Het gebeuren, dat voor de junioren om 10.00 uur een aan vang neemt (senioren starten om 17.00 uur) zal worden afge werkt in de Avantihal. Er zul len op de twaalf tafels zo'n duizend partijen worden ge speeld. LUZERN Het Nederlands frisbieteam lijkt bij de WK in het Zwisterse Luzern aardig warm gedraaid. Ondanks de nederlagen van gisteren tegen de Verenigde Staten en West- Duitsland, zien de Nederlan ders de confrontaties met Frankrijk, Zwitserland en Ita lië met vertrouwen tegemoet. Het spel tegen West-Duitsland gaf daar aanleiding tce. Tegen de Verenigde Staten, de ba kermat van het frisbie, waren de Hollanders zoals verwacht volstrekt kansloos. De Amerikanen, de vermoede lijke wereldkampioenen, lie- LISSE De gemeenteraad van Lisse is van plan de stich ting museum voor de bloem bollenstreek financieel te steu nen. Gisteravond stelde de raad een een beschikbaar als kortlopende renteloze lening en nog eens 150.000 gulden als subsidie. Het museum komt in het voormalige bedrijfsgebouw van de firma Van der Zaal aan het Vierkant. hele raad de stichting wil on dersteunen en waardering heeft voor het elan waarmee wordt gewerkt. Met betrek king tot de financiële zaak merkte de loco-burgemeester op, dat wat hier aan de orde is in geen enkel opzicht vergele ken kan worden met datgene wat de gemeente bij eerdere gelegenheden naar andere in stellingen en verenigingen heeft gedaan. De Kort onder- Loco-burgemeester De Kort streepte verder, dat de mede- waarin het college de financië le ruggesteun voor het mu seum wil gieten. Over het al gemeen stelde men dat het museum wel wat al te gemak kelijk aan geld geholpen werd. Er werden verschillende va rianten aangedragen voor sub sidiëring, maar alle werden als te lastenverzwarend voor de stichting van de hand gewe- het het ^onstateerde dat in feite de werking de gemeente- grootste belang is. Wat betreft de exploitatie merkte de Kort op, dat men met dit voorste) is gekomen om het stichtingsbestuur niet onmiddellijk met zware lasten te confronteren. Dat werd door de heer Smith (CDA) nog eens extra aangedikt, die op merkte dat als men bang was voor de exploitatie-uitkom sten, dan niet moet gaan be ginnen met het kind te onder voeden. ten het team van Jan Luikfc alle hoeken van het veld zien. Nederland kwam geen mo ment aan het eigen spel toe. De yankees lieten één maal de teugels wat vieren, waardoor Oranje kon scoren: 15-1. Tegen West-Duitsland was het Ne derlandse spel van alleszins redelijk gehalte. De Duitsers, die dit toernooi verrassend goed spelen, kenden een voortvarende start en konden zodoende wat uitlopen De Ne derlandse ploeg vocht echter met prima spel goed terug* maar moest toch met een 15-11 nederlaag genoegen nemen. Overigens lijkt Stefan van der Zwet voor de rest van het toernooi uitgeschakeld door een rugblessure. De speler van de Alkemadese 'Vereniging nr. 2' probeerde tegen Duits land een tiental minuten mee te spelen, maar werd te zeer gehinderd door z'n blessure. Bovendien liep Loe Sprengers van het Utrechtse UFO giste ren op het natgeregende veld een verzwikte enkel op. Desal niettemin lijken de Nederlan ders in staat om vandaag en morgen de eerste overwinnin gen in de wacht te slepen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7