Bedrijfsleven koopt informatica- deskundigen weg vt ALLERLEI(DS) Landbouwschap: Gaspri js tuinders moet terug naar circa 40 cent Folk muziek in Leidse cafés Bewoners Stationsbuurt vinden geen gehoor bij gemeente •LEIDEN CiktócGomowi DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 -i lomputerdief angehouden EIDEN De Leidse politie heeft in samen werking met de Dienst Veiligheid van de Rijks universiteit in Leiden een 21-jarige Rijnsburger aangehouden, die vanuit verschillende facultei ten van de Leidse universiteit en van de T.H. Leidin Delft onderdelen voor computers had gesto- trmaltje Rijnsburger was student aan de Technische de rojjogeschool in Delft en studeerde electrotech- den piek. Bij de Leidse universiteit werkte hij aan zakeltfe automatisering. De student wilde zelf een computer bouwen, om daarna een computerbe drijfje te beginnen en een klantenkring op te bouwen. De waarde van de gestolen onderdelen Drovi^edraagt ongeveer 30.000 gulden. Inmiddels zijn lijk rde gestolen goederen weer teruggevonden en van <Pan universiteit en hogeschool teruggegeven. Botsing op rijksweg LEIDEN Naar aanleiding van een botsing op rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) gisteravond omstreeks twaalf uur, zijn drie mensen gewond geraakt. De botsing ontstond toen een een 28-jarige Haagse vrouw vanaf de Plesmanlaan de rijksweg op wilde rijden. Zij had een snel naderende automobilist op de rijksweg niet zien aankomen. Doordat deze automobilist, een 44-jarige man uit Den Haag, niet kon uitwijken, ontstond een botsing waarbij de auto van de man enkele keren om zijn as draaide en tegen de vangrail tot stil stand kwam. De vrouw had een pijnlijke knie en een inzittende in de auto van de man liep een hoofdwond op. Door het ongeval werd het achterop komende verkeer gewaarschuwd langzaam te rijden. Een 54-jarige automobilist uit Voorschoten gaf hieraan gehoor, maar een 21-jarige vrouw uit Amsterdam niet en ook de twee auto's, waarin zij zaten, botsten. De Amsterdamse liep een vleeswond in het gezicht op. Alle gewonden zijn naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Kleding etalagepop gestolen LEIDEN Een blond meisje en een zwartharige jongeman hebben gister middag omstreeks vier uur een etalage pop van een modewinkel aan de Oude Rijn uitgekleed en zijn er met de kle ren vandoor gegaan. De echtgenote van de eigenaar zag het tweetal met de kle ren verdwijnen en zette een achtervol ging in. Onderweg gooide de dieven de kleding weg, maar verloren daarbij ook enkele sleutels. Toen de vrouw de ach tervolging daarna nog voortzette, werd zij door de jongeman met een groot Oosters mes bedreigd, vrouw de achtervolging staakte. Steigers voor brug worden verplaatst LEIDEN De gemeente is gistermid dag met de eigenaar van jachthaven De la Beij overeengekomen dat de steigers, die de vaargeul voor de nieuwe Chur- chillbrug versperren, zullen worden verplaatst. De steigers stonden in de weg nadat de gemeente de bouwplan nen voor de brug had gewijzigd en de onderdoorgang voor het scheepvaart verkeer had verplaatst. Hierdoor kon den grote schepen de brug niet passe ren en was onder meer het traditionele bezoek van het marine-fregat op 3 ok tober onmogelijk. De gemeente zal een belangrijk deel van de kosten van ver plaatsing op zich nemen. '3LEIDSE UNIVERSITEIT IN FINANCIEEL DILEMMA «J College van bestuurslid drs.M.J. Koornstra: mensen geen hoger salaris betalen, dat is on met d t op 1.EIDEN De universi- en heteiten en hogescholen be- alletonden zich in een moeilij- Haa&e situatie. Aan de ene r brefcant moeten zij sinds en- ïnt otkele jaren de buikriem aldtflink aanhalen en aan de en jandere kant is er drin- wenlgend geld nodig voor ver nieuwingen. Het informa- tica-spook waart immers ^^^foor de wereld en Neder- ^Hand krijgt er een achter- ^Bmlgingscomplex van. ^B,We lopen achter op het ^^Tjuitenland" is een veelge- ngia.. hoorde klacht. Personeel neiia" ïnet kennis van zaken van Ie computer is schaars en duur. Het weten- happelijk onderwijs kan liet veel betalen en is bij litstek het slachtoffer in ieze harde realiteit van en aanbod. Bij de Vakgroep informatica van Leidse universiteit is de helft van het aantal fplaatsen vacant. Zo'n [lOO eerstejaars staan ech ter alweer op de stoep, in afwachting van een gede gen opleiding. De afdeling drukgadministratie-automatise- ring is ook slechts voor de helft bemand. Het Cen traal Reken Instituut meldt eveneens vacatures. Oorzaak in de meeste ge vallen: het bedrijfsleven koopt de mensen weg. Drs. M.J. Koornstra, lid van het Leidse college van bestuur zegt hierover: „Heel goede mensen kunnen we geen ho ger salaris bieden. Dat is de narigheid waarin wij verke ren. In het bedrijfsleven be taalt men een programmeu- r/informatie-analyst wel tot 6 a 7 duizend gulden, terwijl wij absoluut niet hoger mogen gaan dan zo'n viereneenhalf duizend. We merken dan ook dat wij met minder gekwalifi ceerd personeel moeten wer ken: sommige projecten kun nen gewoon niet worden uit gevoerd. We staan nu bijvoor beeld op het punt om een per- soneel-beheerssysteem, voor de verwerking van bijvoor beeld vacatures en gegevens over loonuitkering, aan- een extern bureau uit te besteden. Dat kost al gauw twee miljoen gulden. Een bijna even cfuur alternatief is om een systeem te kopen en het aan. te passen aan onze situatie. Dit alles is de prijs die we moeten betalen voor de schaarste aan gekwali ficeerd personeel en voor de achterstand op het gebied van de informatietechnologie", al dus Koornstra. Zuigkracht De afgelopen maanden zijn reeds vele oproepen gehoord voor het versterken van de in formatica in Nederland. Begin dit jaar presenteerde minister van onderwijs Deetman een Informatie Stimulerings Plan. De gezamenlijke colleges van bestuur kwamen eind vorige maand als reactie hierop met een eigen nota. Zij menen na melijk dat de minister de rol de het stimuleren heeft onderbelicht. Afgelopen maandag en dins dag nog klonken de klachten over de zuigkracht van het be drijfsleven uit de monden van de universitaire bestuurders die het academische jaar open den. Leiden had zelfs Philips- president Dekker op de kansel gekregen. Hij pleitte voor een gedegen opleiding van acade mici in de informatica. Toch zal Nederland nog tot 1985 geduld moeten hebben voor de eerste doctorandi en ingenieurs in de informatica zich op de arbeidsmarkt zullen aandienen. Men verwacht jaarlijks zo'n 900 afgestudeer den. Pas in de jaren negentig denkt de Leidse universiteit van deze „oogst" te kunnen profiteren. Dan is immers het verschil tussen vraag en aan bod weer wat recht getrokken en zal de prijs voor personeel vanzelf gaan dalen. De Leidse universiteit hoopt vooral dat veel afgestudeerden zullen blijven om het onderwijs en onderzoek van de universiteit te versterken. Voorlopig hou den velen het werk op de uni versiteit wel voor gezien. Zij verkiezen een baan in het be drijfsleven niet alleen omdat de salarissen daar hoger zijn, maar vaak ook omdat zij er van onderwijsplicht zijn ont heven. Toegepaste informatica Koornstra stelt daar tegenover dat het bedrijfsleven vaak minder ruimte geeft voor het doen van „gekke dingen": „Op de universiteit hoeft niet al het werk altijd tot een prakti sche toepassing te leiden. In het bedrijfsleven moet dat'wel, anders blijven de winsten uit. Maar dat wil niet zeggen dat er op de universiteit geheel op •zichzelf werkende uitvinders zijn. Die bestaan allang Wat betreft de groep van derzoekers heeft de teit het minst te kampen met de zuigkracht van het bedrijfs leven. De veej hogere salaris sen worden vooral voor de neuzen gehouden van mensen die werken in de toegepaste informatica. Dit zijn degenen die bijvoorbeeld administraties of laboratoria automatiseren pf teeltbegeleidingsssystemen op zetten in de landbouw of een diagnose-ondersteuning ont werpen voor de medische we tenschap. Een voorbeeld van iemand die uit Leiden is ver trokken is prof. Zoutendijk, vroeger gewoon hoogleraar in de wiskunde en tot voor kort bijzonder hoogleraar in de in formatica vanwege het Leids Universitair Fonds (LUF) en voormalig directeur van het rekeninstituut (en misschien bekender als Eerste Kamerlid voor de VVD). Hij verwisselde de toga voor een andere hoge jas en wel in het verzekerings wezen, als president van de Bijscholing Op het gebied van de toege paste informatica willen de universiteiten een belangrijker woordje gaan meespreken, zo is te lezen in de onlangs uitge brachte nota van de gezamen lijke bestuurders. Ze voelen zich door de teveel gedrukt in de hoek van de zui ver theoretische informatica. Bovendien wensen zij graag een rol in de scholing en bij scholing van leraren op de middelbare scholen, die ook steeds meer met computers te maken krijgen. Koornstra wijst in het bijzonder op de postacademische cursussen die er in Leiden onder meer aan de medici worden gegeven; de informatica in de medische wereld rukt namelijk snel op. De laatste wens van de uni versiteiten: het verkrijgen van meer computerfaciliteiten. In de komende vijf jaar hoopt men voor elke drie werkne mers aan de universiteit èèn beeldscherm met micro- of personal computer in huis te hebben. Daartoe is het nodig de al bestaande netwerken van rekencentra in ons land te versterken. De financiën voor meer personeel en meer mate rieel komen voor een deel uit de pot met 21 miljoen gulden die minister Deetman apart heeft gehouden voor de infor matica. De universiteiten den ken echter 1,1 miljard gulden nodig te hebben tot 1989. 900 Miljoen willen zij uit eigen middelen bijdragen, de rest hopen zij van de minister te krijgen. Dit betekent dat de instellingen vijf maal zoveel geld van de bewindsman vra gen dan hij van plan was te geven in zijn Stimulerings plan. MARILOU DEN OUTER K&O In de week van 24 september beginnen bij K&O de taalcursussen. Tot en met zaterdag 22 september is het mogelijk zich hiervoor op te geven aan het bureau van K&O aan de Oude Vest of telefonisch via 141141. Het cursuspakket omvat Bulgaars, Chinees, Deens, Duits, Engels, Frans, Grieks, Hebreeuws, Hongaars, Indone sisch, Italiaans, Japans, Marokkaans, Nederlands, Noors, Portugees, Russisch. Spaans, Tsjechisch, Turks en Zweeds. Pluisje De Stichting Kindertejater Pluisje geeft een cursus toneel spelen waarbij nog plaatsen vrij zijn. De cursus wordt gege ven in het Wachtgebouw naast de Morspoort op dondetdag voor kinderen van 4 tot en met 7 jaar van vier tot vijf uur) en voor kinderen van 8 -11 jaar (van kwart over vijf tot kwart over zes). Op vrijdag is er van kwart over vijf tot kwart over zes een cursus voor kinderen van 12-14 jaar en van half zeven tot half acht voor kinderen van 15-17 jaar. Inlichtingen bij Liesbeth Huiberts tel. 071-211897. Jongerenbeweging De jongerenbeweging opent vanavond voor de eerste maal na de vakantie haar deuren. De soos is iedere derde donderdag van de maand geopend. Voor proble men met werk en werkloosheid is de Jongerenbewe ging ook overdag open. De jongerenbeweging is geves tigd aan de Koppenhinksteeg 2. Postzegelvrienden De Postzegelvrienden' houden maandag 10 september in de kantine van de HCG aan de Vijf Meilaan een ruil-, con tact- en veilingavond. De zaal is vanaf zeven uur open. In lichtingen bij A. Vermond tel. 765828. De vereniging houdt op 8 september haar jaarvergadering. Folhclub De Leidse Folkclub opent morgenavond het nieuwe seizoen met een open podium. Muzikanten die iets ten gehore willen brengen kunnen vanaf negen uur terecht in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 11. De toegang is gratis. Inlichtingen bij Thomas Steenweg tel. 149284. Bezwaren tegen botenmuseum in Galgewater afgewezen LEIDEN De raadscommis sie ruimtelijke ordening heeft de bezwaren van omwonen den tegen de komst van va rende bedrijfsvaartuigen in het Galgewater van de hand gewezen. De vrees van de be- ADVERTENTIE De grootste en officiële vlooienmarkt van Leiden DE ZUID HOLLANDSE VLOOIENMARKT dat de komst van dit drijvend museum stank- en la waaioverlast met zich mee zou brengen, werd door de com missieleden niet gedeeld. Het betoog van één van de omwonenden dat er nauwe lijks sprake zou zijn van histo rische vaartuigen, kon de com missie niet vermurwen. Wet houder J. Peters van ruimtelij ke ordening zei de omwonen den toe streng te zullen toezien op de naleving van de voor waarden die in de huurover eenkomst staan. Onder meer is bepaald dat de vaartuigen niet het karakter van woonboot mogen krijgen, er mag dus niet permanent in gewoond worden. Voorlopig komen de schepen voor een jaar naar Leiden. LEIDEN De Sleutelstad staat deze week weer eens in het teken van de folkmuziek. Vooruitlopend op het alweer tiende Leidse Folkfestival van zondag werd gisteravond een kroegentocht georgani seerd. In niet minder dan 26 cafés konden de liefhebbers even zovele folkgroepen be luisteren. Om de minder mo biele folkfan op een scala van "folk" te trakteren, was er een met slingers versierde bus, die continu langs alle ca fés, waar folkmuziek werd gemaakt, reed. De nadruk bij de program mering op angelsaksische muziek maakte het aanbod niet minder gevarieerd. Zo traden ook enkele groepen op, die zich niet strikt binnen het folkcircuit ophouden, en blijk geven invloeden van bijvoorbeeld jazz en pop te hebben ondergaan. Hierbij valt onder meer te denken aan een swingende groep als "The Crooks", wel bekend van vorige festivals. Gister avond te beluisteren in 'TEs- pérance". Over gebrek aan belangstel ling hadden de groepen ove rigens niet te klagen. De ca fés waren soms te klein om alle folkliefhebbers te her bergen. Soms was het pu- Cafè L'Espérance gisteravond. bliek genoodzaakt zijn heil massaal op straat te zoeken, zoals bij "The Duke" het ge val was. "De bonte koe" had dit probleem kennelijk al voorzien. Het overdekte po dium voor de Surinaamse groep "Alacandre" had men in de Hooglandse Kerkchoor- steeg opgesteld. Deze groep bracht zeer levendige, stu wende muziek, die door de enorme versterking tot ver in de omtrek te horen was. Ondanks herhaalde aanspo ringen liet het publiek zich tegen middernacht voorals nog niet verleiden tot buiten sporige dansactiviteiten. Wel werd er hier en daar meege zongen, zoals bij de even mu zikale als enthousiaste John ny Silvo in '"t Keizertje". Heel anders van karakter was de muziek van de Schot Iain Mackintosh. Zichzelf be geleidend op de banjo zong hij zijn liedjes min of meer vertellend. Zijn teksten zijn heel speels en spitsvondig en hij brengt ze als het ware al converserend met zijn pu bliek. Dit was slechts een greep uit het overstelpende aanbod. Het hoogtepunt van deze "folkweek" vormt uiteraard het jaarlijkse "festival". Dit zal gezien het aantal te ver wachten toeschouwers niet in de Stadsgehoorzaal, maar in het intiemere Antonius Club huis worden gehouden. Dit jaar zal er voor het eerst een speciaal kinderprogramma worden verzorgd. Het Leidse Folkfestival 1984 vindt plaats zondag 9 september van twaalf uur 's middags tot on geveer elf uur 's avonds in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. MARCEL VAN BAARLE .EIDEN B en W van Lei- len zijn niet van plan gehoor e geven aan bewoners van de itationsbuurt die bezwaar te len het ontwerp-bestemmings- ilan hebben gemaakt. Een be- angrijk deel van de bewoners ïad bezwaar gemaakt tegen de lanleg van een T-kruising op Ie plaats van de huidige Ples- nanrotonde en de bouw van kantoorgebouw bij het lieuwe kruispunt. I en W willen dit onderdeel liet uit het plan schrappen ivenmin als de mogelijkheid >m in de Stationsbuurt een nieuw café te vestigen. Ook de aanleg van een parkeerdek op het binnenterrein van de flats aan het Stationsplein wil het college handhaven. Dit par keerdek moet het aantal par keerplaatsen in de buurt uit breiden maar de omwonenden vrezen een toename van cri minaliteit in de overdekte par keerkelder. B en W hebben daarom voorgesteld de kelder 's nachts af te sluiten en slechts het dek open te houden voor auto's maar ook dat zien de omwonenden niet zo zitten. tevreden te zijn met het be stemmingsplan. De raadscommissie ruimtelijke ordening was gisteravond niet in staat de vele bezwaarschrif ten af te handelen. Voor het bestemmingsplan Stations buurt is een aparte vergade ring op maandag 17 september ingelast. *EN HAAG De gas- prijs die tuinders betalen, moet van 46,4 cent nu, naar circa 40 cent ver laagd worden. Indien de Gasunie - die een gasprijs van 45 cent heeft aange boden - en de vereniging van gasbedrijven VEGIN daar niet mee akkoord gaan, zal het schap een nu lopend meeijarencontract over de gasprijs voor tuin ders op 1 oktober laten verlopen zonder een nieuw contract af te slui ten. Deze beleidslijn heeft het alge meen bestuur van het Land bouwschap gisteren bepaald voor de verdere gesprekken over de gasprijs met Gasunie en VEGIN. De gesprekken worden volgende week voort gezet. Het is de bedoeling dat zij dan worden afgerond. In het gesprek zal het schap de prijsverlaging primair stellen. Daarnaast zal men proberen de prijs omlaag te krijgen door betere gasmeters bij de tuin ders te installeren. „1 oktober mag geen rood vaan zijn. Wij moeten het risi co nemen desnoods door te gaan zonder een contract over de gasprijs. Wij mogen ons geen prijs laten opdringen door die datum", aldus de heer Hoogewoning, voorzitter van de vereniging van bloemen veilingen in ons land en voor zitter van de afdeling bloe menteelt binnen het schap, tij dens de vergadering. Met het verlopen van het meerjarencontact zal iedere drie maanden tussen Gasunie, regionale gasbedrijven en re gionale organen van het Land bouwschap gesproken moeten worden over de vaststelling van de gasprijs. De prijs is nu gekoppeld aan de prijs van zware stookolie. Op basis van de prijsontwikkeling van de olie gaat de gasprijs voor tuin ders automatisch iedere drie maanden omhoog. Bij de driemaandelijkse onder handelingen zal het schap zich harder kunnen opstellen dan men nu doet in de gesprekken met Gasunie en VEGIN. Bo vendien kan men regionaal proberen de gasbedrijven uit elkaar te spelen. Een harde houding zal men ook kunnen innemen als de minister van Economische Zaken op basis van de dan ontstane situatie zijn wettelijke bevoegdheid hanteert en de gasprijs voor tuinders afkondigt. Het schap kan daar dan middels de rech ter tegen in het geweer ko- Het algemeen bestuur van het schap besloot vast te houden aan het tot nu toe gevoerde beleid om de gasprijs voor tuinders omlaag te krijgen. Dit door het schrappen van enkele heffingen op de prijs van olie die doorwerken in de gasprijs, goedkopere olie als uitgangs punt voor de berekening van de gasprijs te nemen, de tuin bouw als grootverbruiker van energie te erkennen en in de berekening van de gasprijs voor tuinders de prijs van ko len mee te nemen. „De prijs van kolenstook is veertig procent lager dan de prijs van zware stookolie. Ko len is een reeel alternatief ge worden voor tuinders binnen de EG. Daar zal rekening mee moeten worden gehouden", al dus Hoogewoning. De vergadering besloot verder een beroep te doen op de over heid en de gesprekspartners om tegemoet te komen aan de belangen van de tuinbouw. Dit nu door de hoge energielasten 20 procent van de tuinbouwbe drijven in het voortbestaan wordt bedreigd. Bovendien verslechteren de hogere ener gielasten de concurrentieposi tie van de tuinbouw waardoor de overheid minder geld in de schatkist krijgt door de export van tuibouwprodukten. Draagbare mode Stoffenspecialist Gronheid hield gisteren zijn najaars show in de Stadsgehoorzaal. Het grote verschil met de show van Warnecke, die er de avond tevoren werd ge houden, was dat het bij Gronheid niet om confectie maar om zelfmaak-mode gaat. De winkel verkoopt de stoffen en patronen en ver volgens moet men zelf naald en draad ter hand nemen. Het was een gevarieerde show met een keur aan fraaie stoffen. Opvallend waren de wollen ruiten in brique-tinten, afgezet met blauw, het ac cent op de angora japonstof- fen en de wolwitte stoffen die in charmante halflange jasjes waren verwerkt. Het tonen van de cocktail-modellen vormde een gestaagdq afslui ting van de show met de flonkerende paillete-stoffen, vooral in zwart, afgezet met fellere kleuren zoals roze en hardblauw.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3