I MMM TAFEL „Agressiviteit tegen het christelijk geloof neemt toe ftzidbC SoUAOTlt 1 zeepost Nederlandse bissehopen keren zich tegen 25-urige werkweek KlSüifcRS HSÜHBEo' kerk en wereld HP d(0ENE Patijn: schot in de roos PE TIJD ACHTERGROND CcidócSowuvnt DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 2 Lakmoesproef voor Anglicaanse geestelijken Gereformeerden tegen bevrijdingsfeest op zondag Als een groep conservatieve geestelijken uit de Anglicaanse Kerk van Groot-Brittannië haar zin krijgt, zullen kandidaten voor het bisschopsambt voortaan worden onderworpen aan een lakmoesproef om hun geloof te bewijzen. De geestelijken zijn in het geweer gekomen na de wijding twee maanden geleden van David Jenkins tot bisschop van Durham, terwijl die in een televisiedebat van de officiële kerkleer afwijkende geluiden had laten horen. De geestelijken willen met het voorleggen van een vragenlijst over het persoonlijke geloof voorkomen dat er opnieuw „ketterse bisschoppen" het vormsel zouden kunnen toedienen. Het moderamen van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft in een brief de ministerraad gevraagd de viering van bevrijdingsdag 1985 te verplaatsen naar maandag 6 mei. Het kabinet wil vasthouden aan de viering van bevrij dingsdag op 5 mei. Het Gereformeerde moderamen wijst erop, dat velen die aan de viering van bevrijdingsdag van harte zou den willen meedoen, moeite hebben met festiviteiten op de rustdag. „Wij vragen U dringend te overwegen welke beteke nis de viering van een gedenk- en feestdag heeft die nationaal bedoelt te zijn, wanneer een belangrijk deel van de bevolking om des gewetens wil daaraan niet kan meewerken". Er worden evenveel on deugden gehuicheld als deugden. Jean'de Boisson THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG KAMPEN „De agressiviteit tegen het christelijk geloof neemt toe. Dan moeten we niet in onze schulp kruipen. Maar er zijn momenten dat je het stof van je voeten moet schudden om te zeggen: ik kan hier Gods Woord niet of niet meer kwijt." Dat zei prof. J. Dou- ma, hoogleraar aan de theo logische hogeschool van de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt te Kampen gisteren op de jaarlijkse theologische hogeschooldag. Prof. Douma merkte op dat men in Nederland over de homofilie nog wel mag den ken wat men wil. Maar men mag het niet meer zeggen. Dan kan er een ogenblik ko men dat je bij voorbeeld maar niet meer in een forum gaat zitten als je kunt ver moeden dat de christelijke overtuigingen omtrent leer of leven door het slijk zullen worden gehaald. Prof. Dou ma was dankbaar dat hij on langs een uitnodiging in een forum voor een omroepvere niging deel te nemen had af geslagen, toen hij later hoor de welke sfeer dat program ma ademde. Hij sprak zijn grote waarde ring uit voor zijn collega prof. dr. W. H. Velema, hoog leraar aan de theologische hogeschool van de Christelij ke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn, „die op een anti- -discnminatiebijeenkomst in Den Haag voor de naam van Jezus Christus is uitgeko- „Als je paarlen te vreten geeft aan de varkens worden die geïrriteerd en dan keren ze zich tegen de mensen die hun die paarlen gaven", al dus de hoogleraar. Prof. Dou ma wees er overigens op dat het zwijgen slechts in bepaal de gevallen nodig is, maar dat het spreken voor een christen het voornaamste is. Men moet de naam van God belijden onder de mensen. Zwijgen kan wijs zijn maar is vaak een zaak van lafheid, verklaarde hij. „Een zwij gend christen is geen chris- Verder merkte prof. Douma op dat samenwerking in de politiek en in het sociale ver keer mogelijk is met mensen die niet tot eenzelfde Kerk behoren. Wanneer mensen ons programma onderschrij ven maar niet de weg van gehoorzaamheid ten aanzien van de Kerk gaan kunnen ze toch met ons samenwerken, zei hij. Drs. J.A. Meijer stelde de vraag of het verantwoord is in een wereld die kapot gaat van angst jonge mensen zes jaar te laten studeren rondom één boek, de Bijbel. Is dat niet uit de tijd Zijn wij niet bezig met het vormen van een reservaat van oude am bachten De andere opleidingen doen het vaak anders. Daar leidt men sociale werkers op die niet boven maar naast de mensen staan. „Dat zijn niet de mensen van het woord, maar van de daad", aldus drs Meijer. Drs. Meijer wees erop dat Christus de taak van de Kerk in de wereld heeft bepaald. Men moet Zijn geboden ver kondigen. Het is geen vrijge maakte eigenaardigheid aan dacht voor de preek te heb ben. Dat is een goddelijk ge bod. Er is eeuwenlang ge preekt en die preken vormen een keten. Dat is een keten die redt en die keten mag niet breken. „We blijven stu deren op preken uit de bij bel", aldus drs. Meijer, „dan gaan wij samen op weg en dan blijft God met ons." Dr. W.G. de Vries merkte op dat de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt na. veertig jaar nog beter en scherper zien welk een zegen God in de vrijmaking heeft geschon ken. Kort daarna begon zijns inziens in de Gereformeerde Kerken „als een lawine de opschuiving naar links te ko men in de kritiek op de Bij bel en aantasting van de be lijdenis." De predikanten die worden gevormd aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en bij de Theologische Hogeschool van de GKN te Kampen „zijn gepokt en gemazeld met kritiek op de Bijbel, zij wor den losgelaten op de schapen en geven het door op de preekstoel, op de catechisatie en in de pers", aldus dr. De Vries. Dr. De Vries gaf speciaal aandacht aan de Afscheiding die 150 jaar geleden plaats vond. Hij achtte het een smet op de Afscheiding, die een echte reformatie was, dat er Kerken zijn die haar wel wil len herdenken maar de inzet van de Afscheiding eenvou dig verloochenen. „Is God bezig een geest van dwaling te zénden omdat men de lief de tot de waarheid heeft ver loochend vroeg hij zich af. Kerken lopen leeg, de secula risatie neemt toe, het Chris tendom verdwijnt bij velen „en dat is alles een gevolg van de kritiek op de bijbel die doorvreet als de Ranker". De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt handhaven de Gereformeerde belijdenis naar links en naar rechts, zei dr. de Vries. „Het is Gods grote genade over ons dat Hij ons bewaard heeft tot het enige fundament van aposte len en profeten", aldus deze De theologische hogeschool dag, waarop aan enkele jubi lea aandacht werd geschon ken, namelijk de Afscheiding 150 jaar, de stichting van de theologische school 130 jaar en de Vrijmaking 40 jaar ge leden, werd door vele dui zenden mensen bijgewoond. Chinese balletmeisjes bij de paus Tijdens zijn gebruikelijke audiëntie gisteren op het Sint Pie tersplein ging de paus op de foto met Chinese balletmeisjes, die een tournee maken door West-Europa. De paus wachtte gisteren ook nog een andere verrassing. Voordat hij zijn witte „pausmobiel" besteeg om de gebruikelij ke rondrit tussen de pelgrims op het Sint Pietersplein te ma ken, liet hij zich eerst rondrijden in een uit 1930 stammend vorstelijk voertuig door de tuinen van het Vaticaan. De.,.su perstaatskaros" was op 17 november 1930 een geschenk van de fabriek voor de toenmalige paus Pius XI. De afgelopen zes tien maanden is het voertuig, dat lange tijd in het historisch museum dat met het Vaticaanse museum is verbonden heeft gestaan, in de fabriek tot het allerkleinste schroefje uit elkaar gehaald en ook wat de oorspronkelijke bekleding be treft in de originele staat gerestaureerd en van een nieuwe laklaag voorzien. Deze „Nuerburg 460" heeft een acht cilinder motor met een inhoud van 4,6 liter en levert bij 3.200 omwen telingen 80 PK. ROLLEN VOOR PASSIESPEL TEGELEN VERDEELD In het Limburgse Tegelen zijn gisteravond de rollen voor de vijfjaarlijkse passie spelen verdeeld. De spelen worden volgend jaar voor de veertiende keer opgevoerd van 26 mei tot en met 31 au gustus. Er zullen 24 voorstel lingen worden gegeven. Th. Thijssen van de Stichting Te- gelse Passiespelen maakte bekend dat de hoofdrollen van Christus en Maria zullen worden vertolkt door het echtpaar Joosten-Boonen. Dit wordt voor hen respectieve lijk de vierde en de derde maal. Na de rolverdeling gaan de repetities van start. Elke donderdagavond wordt er geoefend voor dit massas pel waar ruim 300 van Tegelen aan meedoen en dat de vorige keer, in 1979, ruim 48.000 bezoekers trok. Het Passiespel van Tegelen werd geschreven door wijlen priester-auteur Jacques Schreurs. ten eidjn D' c V De provincie Zuid-Holland met name de Haags/Leidj1 regio en de gemeente Den Haag lijkt met het voormals kamerlid Patijn als Commissaris van de Koningin in de roffoge te hebben geschoten. Hoewel nog maar enkele maanden piek. functie is hij nu al de spil van een aantal hoogst noodzakeltfe ai ke initiatieven in de richting van het kabinet. pomp prijfji "T pouw DE afgelopen jaren lieten de regio Den Haag en de provifcedr; cie nauwelijks iets van zich horen althans op landelijk rf*e g( veau als het ging om de kwestie van de spreiding van <fan 1 rijksdiensten. Groningen, Friesland en Drenthe, de provii— cies waar die diensten volgens de onzalige regeringsplannjr t naar zouden moeten verhuizen, timmerden daarentegen bi-i-L voortduring aan de weg. Vaak gebeurde dat met politiek su ces, hetgeen dan overigens vooral het gevolg was van de lu druchtigheid waarmee de geenszins doorslaggevende argi menten over het voetlicht werden getild. Met Patijn als commissaris op het Zuidhollandse Provij ciehuis blijkt er in onze regio in het vervolg ook een kand van het kaliber Vonhoff of Wiegel te kunnen worden ingi zet. Over de verhuisplannen van de centrale directie van PTT naar Groningen hoorde het land dank zij hem imme| voor het eerst nu eens niet alleen het Groningse standpur maar ook dat van de regio Zuid-Holland. Dinsdagavond hing Patijn namens de Randstad aan bel in Den Hdag. Samen met zijn collega's van Noord-Ho land en Utrecht toog hij naar premier Lubbbers en minist| Van Aardenne om die te wijzen op de sociaal-economisch noodsituatie in de Randstad. De absolute cijfers van de werl loosheid 329.000 in de Randstad spreken een duidelijlfc 1 taal: de nood is in dit gebied schrikbarend hoog. I J VANDAAG stond de provincie Zuid-Holland samen met d gemeente Den Haag al weer bij de minister-president op 1.EII stoep om te betogen en dat kan niet genoeg worden hejteitei haald dat de PTT-spreidingsplannen het land niet allelrindi handen vol geld kosten, maar ook de economie ip de Haaj&e s /Leidse regio in een onaanvaardbare mate in gevaar brefcant gen. Elke arbeidsplaats die wegvalt bij de PTT betekent o&ele het verlies van een baan in de toeleverende sector, aldlflink commissaris Patijn. Hij is hard bezig Zuid-Holland en lande Haags/Leidse regio weer wat broodnodig zelfvertrouwen Igend geven. %LW tica-j ^Joor land lölgi l,We buite ber; Indonesië ms „Thuringia" f1001"! september; Israel ms „Camelia" met september; Japan ms ..Kamakue Maru" 10 september; Ned. Antilr ms „Hollandia" (Oranjestad. WilleflUS stad) 13 september, ms. ..Hect<tcha. (Philipsburg) 13 september; Nieif1 Zeeland ms „Remuera Bay" 13 sffl tember; Suriname ms „Hector" hj september; Ver. Staten van AmerL ms „Atlantic Star" 10 septembT Zuid Afrika (Rep.) ms „Transvaal"}" september. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat ach ter de naam van het schip vermeld. Wijziging voorbehouden i.v.m. haven staking. Argentinië ms „Alhena" 11 septem ber; Australië ms „Remuera Bay" 13 september; Brazilië ms „Alhena" 11 september; Canada wekelijkse af vaart; India ms „Castor" 11 septem- pitst« Jdeze vraa; Vakg "1de Lekkerbekje met wortelsalade en groene aardappelpuree yoghurt met bramensap Voor twee personen hebt u nodig: 2 lekkerbekjes of 2 schelvisfilets a 150 g, zout, bloem, olie, 2 parten ci troen, peterselie; 1 lepel rozijnen, 2 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, bieslook, 1 appel, 200 g worteltjes 0,5 1 kg aardappelen, zout, melk, 10 g margarine, tuinkruiden als peterselie, selderij, lavas, pimpernel of borage; 4 dl yoghurt. 200 g bramen, 1 dl water, ca 40 g suiker, 1 theelepel aardappelmeel, citroenrasp uit een potje of citroenessence. Warm lekkerbekjes in een vettige koekpan op een klein vuur langzaam op. Of spoel de filets af met koud water, laat ze uitlekken, strooi er zout op, haal ze doqp bloem en bak ze in ca acht minuten gaar in een koekepan met een bodempje olie. Garneer de vis met citroen en peter selie. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water, laat ze uitlekken en koud worden. Meng yoghurt, azijn, zout, peper, suiker, mosterd en fijngeknipte bieslook tot een sausje. Rasp de geschilde appel grof en meng hem met de rozijnen door het sausje. Was en borstel de worteltjes schoon, rasp ze grof en meng ze met de apppel en de rozij nen. Maak de salade op smaak af met zout en azijn en strooi er als garnering wat fijngeknipte bieslook over. Meng de hete aardappelpu ree met flink wat fijngeknip te kruiden. Kook de bramen tien minu ten in het water, zeef ze door een plastic zeef, bind het sap met aardappelmeel en voeg er suiker en citroenrasp (niet zelf raspen, bijna alle citroe nen zijn met een vergif tegen beschimmelen behandeld) of citroenessence aan toe. Geef het afgekoelde sap bij de yoghurt. JEANNE Elsevier onthult, dat de Ne derlandse bisschoppen in een vertrouwelijke brief over de werkloosheid fel stelling ne men tegen de 25-urige werk week. „Ze pleiten voor meer voudige systemen van ar beidstijden. Daarmee kan waarschijnlijk beter recht worden gedaan aan de ver schillende behoeften van mensen aan arbeid en inko men, en kan beter rekening worden gehouden met de aard van het beroep en met de behoeften aan arbeid en produktie, handel en dienst verlening". De VVD-senator prof.G. Zou tendijk zegt in een vraagge sprek: „Het is een probleem dat Ed Nijpels een televisie politicus is geworden. Daar zet ik mijn vraagtekens bij. Toch heb ik er een zekere voorkeur voor, dat de politie ke leider in de Kamer zit en dus de partij blijft vertegen woordigen. De situatie zoals we die houden in het eerste kabinet-Van Agt, had heel grote bezwaren". Aandacht ook voor de ko mende televisie- en radiose rie van de KRO over het be leven van het geloof. Mede werker pater Nieuwenhuis: „De kerkelijke God is voor veel mensen weg, maar ik denk dat de echte God terug is. En die is buitenkerkelijk. God is buitenkerkelijk. Die God manifesteert zich in mensen en ik vind dat men sen, die dat geloven, bijbels gesproken voor 100 procent in hun recht staan". Het omslagartikel conclu deert dat we de 25-urige werkweek van de PvdA wel kunnen vergeten. „Het plan is niet realistisch, omdat het ontkent dat de jaren tachtig door de normen van de pres tatiemaatschappij worden be paald. In het raam van die prestatiemaatschappij is de solidariteit een fremd Kör- per, een opgeklopt ideaal". De Tijd praat met bouw- en bollenmagnaat Co Bakker uit Hillegom over diens opzien barende transacties. „Tranen springen in de ogen als ik dat Babylon in Den Haag zie. Verdomme, ik heb dat ge bouw nog niet. maar ik voel dat ik het krijg. Laat mij een weddenschap met je afslui ten: binnen vijf jaar heb ik Babyion. Niet uit bezitsdrang, maar uit liefde. Het past ge woon in mijn collectie". Voorts een gesprek met re gisseur Fons Rademakers, die zijn come-back wil maken door de bestseller „De aan slag" van Harry Mulisch te verfilmen. „Het is niet het type roman waarvan je zegt: pak hem beet en begin on middellijk vanaf pagina 1. Er is blikskaters creativiteit voor nodig. Dit is een ver haal, zeg. Ik wou dat ik het zelf had geschreven. Aange zien ik geen auteur ben. maar films maak, zeg ik: ik kan het in ieder geval in beelden schrijven". Een grote reportage ook over de Britse mijnstaking. „Het werken in de mijn is ons erf deel. Ik was nog een klein jongetje toen mijn moeder zei: ga niet ondergronds, maar ik wilde. Mijn vader werkte ondergronds, mijn grootvader ook. Het zit ge woon in me". Vrij Nederland beschrijft hoe de lagere goden bij het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds een complot vorm den om de topmensen Mas- son en Van der Dussen in een valkuil te lokken. Vak bondsbestuurder Francken, die door hen werd geraad pleegd: „Ik kan me nog goed herinneren, dat ik zei: sorry, ik wil meer informatie. Nee, nee, zeiden ze, wachten, wachten, want als ze nou dit doen,dan reageert Masson daar misschien zo op en dan hebben we hem. De vis moet nog bijten". Voorts een gesprek met woordvoerder Ginzburg van de militante joodse defensie liga. „Het kan ons niet sche len hoe ze ons noemen. Fas cistisch, nazistisch. Hitier heeft 6 miljoen joden ver moord, die voor niemand een bedreiging vormden. Wij wil len geen 6 miljoen Arabieren vermoorden, maar het ge vaar voor de staat Israël moet worden weggenomen". Elders wordt gepraat met de kunstenaar Jan Schoonho ven, die volgende week in Den Haag door het Prins Bernhardfonds wordt be kroond. „Ik maak tegen woordig landschapjes, wegge vertjes. Mensen in het café vragen erom, vandaar. Ik wil er steeds mee ophouden, maar dan krijg ik weer nieu we opdrachten. Laatst vroeg iemand een paard. Ik schrok me het lazarus. Het is zo lang geleden...". Aandacht tenslotte voor de malaise in de Nederlandse wielrennerij. Peter Winnen: „Het zit me dwars, dat ik elke maand mijn geld op de bank krijg overgemaakt en er niets voor terug geef. Ik kijk nu uit naar een nieuw jaar. Mijn doel blijft het win nen van grote etappes in de Tour, het winnen van de Tour zelf of een wereldtitel. Als dat er niet meer inzit en ik dreig volgend jaar een knecht te worden, dan stop ik met fietsen". In de Haagse Post aandacht voor het fascisme binnen de verschillende milieubewegin gen. De Amsterdamse histo ricus Zonderveld: „Er komt een grote amorfe massa, die geen binding meer heeft met kerk en politieke partijen en dus op zoek is naar iets an ders. Die mensen worden vatbaar voor kwalijke idee- en. In dit opzicht maak ik me ook zorgen over de her nieuwde belangstelling voor antroposofie. Daar zie je ook een merkwaardige rassen leer". Met de organisatiedeskundige Max Geldens wordt gefiloso feerd over de werkloosheid. „De banen zullen er vanzelf komen als het aanbod van mensen met de juiste vaar digheden er maar is. Nu krijgt de overgrote meerder heid een opleiding voor be roepen, die in de toekomst niet meer bestaan. Dat komt omdat de mensen die de op leidingen geven, vrij beperkt zijn in hun kunnen. Die kun nen alleen maar die opleidin gen geven en geen andere. Zo blijft dat molentje door draaien". Het omslagartikel gaat over de praktijk van de tweever dieners. „De dag is net een spoorboekje. Je kunt niet eens meer een avondje gezel lig naar de bioscoop. Dat moet echt georganiseerd wor den. Het evenwicht tussen ontspanning en werk is in de war gegooid. Thuis is niet meer om uit te rusten". Elders zegt adjunct-chef Kees Pinxteren van de VARA-te- levisie: „Ze willen ineens groot en rood zijn; dat schijnt niet samen te kunnen gaan met de betere film. Ik vrees, dat Fellini in dat nieuwe be leid niet past. Grote massa's moeten naar de VARA kij ken. Ik geloof daar niet in en ik sta daar niet achter. Zeker is dat dat ten koste gaat van kwaliteit". De Groene Amsterdammer start een serie over de neo- moralisten en hun groeiende greep op de politiek in Den Haag. „Eén nieuwe generatie moralisten is opgedoken, die weer wat durft. Katholiek zijn ze, christelijk. Voor ge zag en gezin, maar eigentijds. En intelligent. Bij het CDA, dat een helderder politieke doctrine en wat kiezersaan- was goed kan gebruiken, zijn ze zeer in trek". Ook wordt gepraat met de Zuidafrikaanse schrijfster Tlali, die momenteel in Ne derland is. „Soweto is een ko kende pan. Het verzet is de straat opgegaan. Vroeger stopten ze de zwarten onop houdelijk om hun pasjes te laten Zien. Op een gegeven moment hadden de mensen er genoeg van en zeiden: nee, ik wil niet gefouilleerd wor den, arresteer me maar. Maar dan hadden ze bijna iedereen moeten arresteren, en ze zijn er mee» gestopt. Af en toe kookt het al over". Elders een driesgesprek over het Europese veiligheidsbe leid. Buitenland-secretaris Maarten van Traa van de PvdA: „We zitten op een punt waarop het besef door dringt dat de strijd van de vredesbeweging een zaak is van veel langere adem, dan de eenvoudige leuzen die werden gehanteerd, ons wil den doen geloven. Ik zie er. niets in om bij iedere nieuwe tegenslag met een compleet nieuw plan en nieuwe leuzen te komen". Een interview tenslotte met regisseur Ben Verbong van de nieuwe Nederlandse speelfilm „De Schorpioen". „In de visuele terreur, waar in mensen op dit ogenblik ge dwongen worden, zou een hernieuwde aandacht voor het beeld moeten ontstaan. Want als ik de Olympische Spelen zie, geloof ik niet dat ze er zijn geweest. Als ik zo'n finish zie en ik zie onmiddel lijk een herhaling, vertraagd, in een hoek van het beeld, dan kan ik me niet voorstel len dat dat werkelijkheid is". Hervormd Nederland praat met de bekende dichter van onzin-poëzie Kees Stip. „Wim Kan was voor mij op het laatst iemand, voor wie ik mijn best niet meer wilde doen. Voor die tijd was ik een van de vele mensen, die het voor hem deden. Hij dreef ook op mij. Ik was niet jaloers op hem, de mensen hoefden niet te weten dat ik Peter Winnen in Vrij Ne derland: „Het zit me dwars, dat ik elke maand mijn geld op de bank krijg overgemaakt en er niets voor terug geef". zijn grappen maakte, maar hij was ijdel. Hij zwom in zijn populariteit, kon zonder niet leven. Hij viel als het ware dood als iemand hem niet herkende". Ook een interview met pro fessor David de Wied over de opmars van de pyscho-phar- maca: „Ik kan me indenken dat deze middelen wel eens gebruikt zouden kunnen worden om mensen te mani puleren. Maar daartoe be staan veel efficiëntere mid delen, hoor. Ze worden al ja ren toegepast en je kunt dat dagelijks om je heen waarne men. Ik noem alleen al de Sterreclame, maar er is veel meer. Jullie willen het altijd spectaculair maken: mond open, pil erin en je gedrag verandert plotseling. Maar dat gebeurt toch al lang". Elders aandacht voor de overlevingstochten in de Poolcirkel als redmiddel voor vastgelopen jongeren. „Voor ik wegging vond ik de maat schappij helemaal niks. Ik wilde er niks mee te maken hebben. Maar dat kan nu eenmaal niet "en ik ben blij dat ik nu een beter leven ih de maatschappij op kan bou wen, dan voor de overle vingstocht. Ik kan mezelf nu wel plaatsen. Daarvoor hele maal niet". Internationaal secretaris Wim Bartels van het IKV tenslotte, is niet bang dat er voor de vredesbeweging ma gere jaren aanbreken. „Het probleem is, dat we geen di recte politieke doorbraak kunnen beloven. Daarom moeten we weer energie in vesteren in discussies. Wij gaan nu terug naar de wor tels van het bewapenings vraagstuk, naar vragen over de toekomst van Europa en de ontspanning". Droog afwa gen DE BILT Een hogedrukj bied ten westen van Ierla breidt zich uit via Engel; naar Noorwegen. Het zorgt ons voor droog weer, met fli wat zon. De komende nai wordt het in het binnenla weer vrij koud, plaatsel rond 5 graden en er is kans op nachtvorst. Morgenmiddag wordt het warmer dan vandaag: on veer 19 graden. Ook weekend blijft het bijna ove droog, met zonnige period In de middagtemperati komt weinig veranderderii mdar 's nachts wordt het d wat minder koud. Heel ander weer was het Zuid-Duitsland en Zwits land. Daar heeft het meer d 24 uur vrijwel afgebroken regend, met af en toe onwe Weerrapporlen Aberdeen Athene Barcelona Innsbruck i Klagenfurt I Max. regenb. 15 Stockholm Wenen Zurich Casablanca Los Angeles n.ontv. GRATIS ELKE WOENSDAG DE EIDI dngnj ïad be ianleg Ie pla nanro 'en I BIJLAGE Bil UW KRANT MET f'euwi INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES 1 en EN EEN COMPLETE AGENDA trad blijk bijv» heb! valt "Th. van avor Ove Üng rigei fés alle berg

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2