GEACHTE KLANT ^M£cul6C0oti^iiitH Groenten uit eigen tuin betrouwbaar "Hoge boete bij gefingeerde dief stal ski's Meer doden bij protest in Chili Rechter: garnalen niet schadelijk Braks start opkopen van melk m uuuueiuay ubepieiiuJBi Donderdag 6 september 1984,75e jaargang no. 22983 •j Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5%BTW) f 0.59 per mm. kleintiesf 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaalf 63,07, (aar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Zonnige perioden en droog. Vannacht aan zee tot 5 graden; in het binnenland een kleine kans op nachtvorst. Morgen omstreeks 19 graden. Matige wind. Zon op: 07.02; onder 20.13. Schev. hoog water 1.56 en 14.38; laag water: 10.01 en Voldoende koopkracht voor verdere werktijdverkorting EN HAAG Volgens minister De oning bestaat er bij de werkgevers wel ïreidheid door te gaan met arbeidstijd- erkorting. De verlaging van belastin- en en premies is goed voor de koop- racht, die volgend jaar weer zal toene men. Daarom moéten we nu zeker met arbeidstijdverkorting doorgaan, aldus de "^minister na afloop van informele be ds sprekingen tussen een kabinetsdelegatie ien vertegenwoordigers van werkne mers- en werkgeversorganisaties. De Koning heeft vandaag de Stichting van ide Arbeid voorstellen gedaan over de ^^^angdurig werkloze jongeren. DEN HAAG De Stichting Kon- sumenten Kontakt mag geen be richten meer in de publiciteit bren gen, dat uit haar onderzoeken zou blijken dat het eten van Hollandse garnalen schadelijk is voor de ge zondheid. Dat heeft de rechtbank in Den Haag in een kort geding be paald. Konsumenten Kontakt moet in het eerstvolgende nummer van haar blad Koopkracht een rectificatie van twee pagina's plaatsen. Het kort geding was aangespannen door het Produktschap voor Vis en Visprodukten in samen werking met een groot aantal garna- lenhandelaren. Aanleiding waren uitla tingen van Konsumenten Kontakt dat uit een steekproef bij zeventien ver kooppunten is gebleken, dat de Hol landse garnaal niet zou deugen. „Dat onderzoek kan nauwelijks representa tief genoemd worden. Er zijn in Neder land 2000 verkooppunten. De steek proef van 17 verkooppunten is niet erg betrouwbaar", aldus rechtbankpresi dent mr. J.J.R. Bakker. „Bovendien", zo zei hij, „de in de monsters aangetrof fen hoeveelheden ziekteverwekkende bacteriën bleven op één twijfelgeval na beneden de internationaal aanvaarde gevarengrens". INVLOED CADMIUM EN LOOD BEPERKT BIDDINGHUIZEN Mensen met een volks of moestuin hoeven zich in het algemeen geen zorgen te maken over de kwaliteit van de pro- dukten die zij telen en opeten. Zelfs in tuinen waar cadmium en lood worden aangetroffen blijkt dat deze stoffen een aanvaardbaar niveau in de groenten worden opgenomen. Drs. C. Klitsie, beleidsmede werkster kwaliteitszaken van de Directie Akker- en Tuinbouw van het ministe rie van Landbouw en Visse rij, heeft dit vanmorgen ge zegd tijdens de door haar verrichte opening van de Nationale Volks- en Moes tuindagen in de Flevohof. De tentoonstelling duurt tot en met zondag. Het ministerie heeft de af gelopen jaren onderzoek ge daan naar het lood- en cad- miumgehalte van grond en gewassen van volkstuinen. Onderzocht zijn complexen waar een zekere mate van verontreiniging met deze stoffen werd vermoed. De meest gevoelige gewassen, sla, andijvie en worteltjes voor cadmium en boeren kool voor lood, zijn als test gewas gebruikt. Gemiddeld genomen ble ken, aldus Klitsie, de cad mium- en loodgehalten van de onderzochte grond hoger dan normaal. De gewassen lieten volgens haar echter een heel ander beeld zien. „Gemiddeld genomen is-het cadmiumgehalte van de on derzochte sla, wortelen en boerenkool normaal en van andijvie licht verhoogd. Het loodgehalte is gemiddeld voor sla, andijvie en worte len normaal maar voor boe renkool verhoogd". Andere produkten als peulvruchten, koolsoorten, aardappels, uien, tomaten en fruit ne men volgens haar nauwe lijks cadmium en lood op. Verder wees Klitsie er op dat de het van belang is te zorgen voor een goede zuur graad van de grond. Ook is het belangrijk dat compost en zwarte grond worden ge bruikt, waarvan de her komst bekend is en die ge garandeerd van goede kwa liteit zijn en dus geen z metalen bevatten. )EN HAAG In de afgelopen winterseizoenen heeft een nieu we tak van „wintersport" sterk de aandacht van de politie in de Alpenlanden getrokken. De politie trof bij grenscontrole ski's op een auto-imperiaal die door de eigenaar als gestolen wa- opgegeven om een uitkering van de verzekering te bemach- igen. De ANWB wijst er in zijn nieuwe uitgave „Wintersport nformatie 1984-1985" op dat hoge boetes worden opgelegd als jlijkt dat het om een gefingeerde diefstal gaat: afhankelijk van iet inkomen van de dader worden boetes van 1000 tot 5000 gul- opgelegd. De kans dat de fraudeur door de mand valt moet ovendien niet worden onderschat. )e werkwijze is veelal dezelfde, aldus de ANWB. Vlak voor af- van de wintersporvakantie doet dè toerist aangifte van iefstal van zijn ski's om daarop te proberen met de lange latten et land te verlaten. Bij sterke verdenking van fraude wordt grenspost, vliegveld of de spoorwegrecherche gewaar- chuwd. Helaas, aldus de ANWB, zijn het vooral Nederlanders proberen hun verzekeringsmaatschappij op te lichten. Iet ziet er naar uit dat de komende winter ongeveer 700.000 Ne- erlanders met wintersportvakantie gaan, een lichte stijging ten pzichte van vorig jaar. De prijzen van accommodaties worden sinter weer niet of nauwelijks verhoogd. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vergaderkamer in werkpaleis De vergaderkamer. Een van de vele vertrekken in het H-vormige werkpaleis van de koningin aan het Noordeinde in Den Haag. Hij kan worden gebruikt door koningin Beatrix zowel als door prins Claus. De kamer is gelegen in het Bruine Kwartier zo ge noemd om zijn mahoniehouten betimmering in de zuidelijke vleugel van het paleis, dat geheel is gerenoveerd en op 18 sep tember (Prinsjesdag) in gebruik wordt genomen. Pagina 7: Kijkje in werkpaleis van koningin Beatrix. SANTIAGO Het aantal dodelijke slachtoffers van de twee door de Chileense oppositie afgekondigde protestdagen tegen het bewind van generaal Pinochet, is opgelopen tot zeven. Gisteren viélen opnieuw twee doden, onder wie een politieman. Dinsdag waren al vier mensen omgekomen tijdens betogingen en demon straties, die door de politie hardhandig uit elkaar werden gesla gen. Overigens hebben de Chilenen gisteren weinig gehoor gegeven aan de oproep het werk neer te leggen, met uitzondering van duizenden vrachtwagenchauffeurs en winkeliers, die overigens om andere redenen al hadden besloten te staken. PRINS CHARLES VERTELT EIGEN SPROOKJES OP TV LONDEN De Britse prins Charles zal in een populair kinderprogramma van de BBC-televisie eind september het door hem zelf geschreven sprookje „The Old Man of Lochnagar" (De oude man van Lochnagar) voorlezen. De vertelling kwam enkele jaren geleden in boekvorm uit en werd een succes. Het is voor het eerst dat een lid van de Britse koninklijke familie op deze wijze op tv verschijnt. ADVERTENTIES ZONDAG 9 SEPTEMBER MEUBEL KIJKDAG JAARBEURS UTRECHT Alle meubelnieuws uit heel Europa bij elkaar. Voor één keer mag u deze vakbeurs óók zien. Internationale Meubelbeurs Utrecht 1984 Open van 10.00 -18.00 uur. "J-* Toegangsprijs f 7,50. U 65+/kinderen f 6,-. Man leeft twee jaar in bosjes WADDINXVEEN De politie van Waddinxveen heeft een 37-jarige man aangehouden, die twee jaar lang op twee plaatsen in de bosjes langs rijksweg 12 leefde. Vanuit zijn schuilplaatsen stroopte de man de omgeving af om aan voedsel te komen. Spelende kinderen ont dekten één van de twee schuilplaatsen, die beston den uit een stukje vrijge maakt terrein en een plas tic zeil tegen de regen. Daar trof de politie een aantal gestolen goederen aan, variërend van een ca- settebandje tot een snel kookpan. De 37-jarige man verklaarde bij zijn aan houding, dat de sociale dienst hem een woonplaats en uitkering geweigerd had. Hij vond zijn arresta tie niet echt vervelend, omdat hij in de cel voor het eerst in maanden een warme maaltijd kreeg. DEN HAAG Minister Braks van landbouw en het Land bouwschap hebben gisteren alsnog hun ruzie over het op kopen van produktie hoeveel heden melk bijgelegd. Er is nu overeengekomen dat de over heid niet pas per 1 januari, maar volgende week al zal be ginnen met het opkopen van melk produktie-eenheden van boeren die met hun melkpro- duktie willen stoppen. De maatregel is bedoeld om boe ren bij te springen die door de superheffing op melk failliet dreigen te gaan. De overheid zal 65 cent per li ter melk betalen. Voor het op kopen van de produktie-een heden is in totaal 150 miljoen gulden beschikbaar. Na het bereiken van overeenstem ming zegde het Landbouw schap toe weer zitting te ne men in een landelijke commis sie superheffing. Deze com missie moet beoordelen welke boeren hun melkproduktie met minder dan 8,65 procent mogen terugbrengen. Het op kopen van melkquota zal vooralsnog alleen gebeuren bij boeren die hun melkproduktie staken. Binnen de EG wil mi nister Braks proberen toestem ming te krijgen voor het opko pen van melk van boeren die hun melkproduktie gedeelte lijk beperken. Braks zal verschillende groe pen boeren die in moeilijkhe den komen door de superhef fing, helpen. Daartoe worden nu ook de 13.000 boeren gere kend die eerst buiten de uit zonderingsgevallen werden gehouden. Vorige week was dat reden voor het Landbouw schap uit de landelijke com missie superheffing te stappen. Bovendien wilde Braks de af koopregeling van melk pas op 1 januari 1985 laten ingaan. In de Kamer waren alle fracties gisteravond tevreden over het resultaat van de onderhande lingen. Braks onthulde in de Kamer dat boeren in 1985 een inkomenstoeslag krijgen- (ADVERTENTIE) De Perla Mild koffie-aanbieding is zo'n enorm succes, dat sommige winkels nu al zijn uitverkocht. Onze fabriêk draait dag en nacht door om de winkels zoveel mogelijk iedere dag opnieuw te bevoorraden. Zodat u t/m a.s. zaterdag toch nog kunt profiteren van de Perla Mild aanbieding. Onze excuses voor dit ongemak. De directie van Albert Heijn b.v oh babwe lijkt afgewend, nu boeren twee maal zoveel rr hebben geoogst als verwacht en het land geen mais meer hoeven in te voeren, droogte waaronder Zimbabwe al drie jaar lijdt, had vorig jaar tot gevolg dat de maisoogst werd gehalveerd. Zimbabwe, jarenlang de graanschuur van zuidelijk Afrika, moest voor .RARE Het gevaar van het eerst mais importeren om grote hongersnood in Zim- hongersnood te voorkomen. :revaar ïongersnood Zimbabwe gewend Het openslaan van de krant of het aanzetten van een radio- of tv-toestel is de laatste tijd al voldoende om, graag of niet, te worden geconfronteerd met „de nieuwe media". Abonneetelevisie, kabelkranten en wat dies meer zij stormen op de markt ai. En daar zal ongetwijfeld wel weer een gat in zitten, zoals dat tegenwoordig heet. De dagbladwereld is in elk geval, zo staat vandaag te lezen in het oude, vertrouwde medium: de krant, allerminst bang voor concurrentie van de nieuwe media. Ook de Leidse Courant niet En hieronder kunt u laten merken, dat u het daai volledig mee eens bent. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Courant Ravage op Filippijnen Een beeld van de enor me schade die de tyfoon „Ike" begin deze week op de Filip pijnen heeft aangericht. Op het eiland Nonoc zoe ken bewo ners tussen de ruïnes van hun huizen naar wat over is van hun schame le bezittin gen. Volgens de laatste cij fers heeft „Ike" ruim 1.500 doden geëist.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1