Eeyenoord zonder zelfvertrouwen PSV neemt revanche op zichzelf Bayern klopt ook Stuttgart Ajax ondanks ruime winst nog niet uit de problemen Eredivisie in het kort ;port Clubs in de rij voor Jeliazkov SEN KANS VOLDOENDE VOOR WINST OP NAC AL LEjyiAAL^ 0PZIEKENBEZ0EK stand, de Zo CeidóaQowuvnt DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 15 ppaanse clubs met jimateurs en jeugdspelers iADRID Ondanks de dreigende sta ling van de beroepsvoetballers in de paanse competitie, wordt er zondag ch gevoetbald. De voorzitters van de •renigingen in de hoogste drie divisies >bben gisteren in Madrid besloten in aval van een staking amateurs en ïugdspelers in de hoogste elftallen op te Jellen. Een woordvoerder van de vak- )or voetballers noemde het be- Tuit van de voorzitters „het bedriegen an de voetbalsupporters. Deze stap eeft tot gevolg dat het nog moeilijker |l worden de problemen op te lossen, jet is nu helemaal niet denkbeeldig leer dat de staking enige weken zal du in en het hele seizoen zal ruïneren". TRIBUNE OOSTERPARK EERSTE DEELPROJECT GRONINGEN Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) sloeg gisteravond voor aanvang van de competitiewedstrijd FC Groningen-Volendam de eerste paal voor de bouw van een nieuwe tribune. Over vijf maanden, kort na de winter stop, bij de wedstrijd tegen Feyenoord 'zal het Oosterpark- stadion 4830 zitplaatsen meer hebben. De nieuwe tribune is het eerste deelproject in het betaalde voetbal uit het zogenaamde terugploegexperiment, een werkgelegenheidsproject waarvoor geld beschikbaar is ge steld uit de pot van Sociale Zaken. Van der Reijden deelde mede dat van regeringskant twintig miljoen beschikbaar is, de bouwer zorgt voor aanvullende financiering zonder ren telast. Het ministerie heeft reeds van vijftien colleges van B en W akkoord-verklaringen met het project ontvangen. Nijmegen en Sittard zijn de eerste kandidaten om na Gro ningen aan de beurt te komen. Andrej Jeliazkov. ROTTERDAM Andrej Jeliazkov blijkt zeer in trek te zijn bij clubs uit het Neder landse betaalde voetbal. Voor de Bulgaar, die na afloop Van het voorbije seizoen Feyenoord de rug toekeerde en weer ging spelen voor zijn oude club Slavia Sofia, hebben zich tot dusver liefst elf verenigin gen gemeld. Hoewel Jeliazkov de afgelo pen weken bij Slavia Sofia het belangrijk ste aandeel had in de successen, waardoor mede het aantal toeschouwers bij thuis wedstrijden steeg van 4000 naar 17.000, wil hij toch weer terug naar Nederland. Jeli azkov woonde dinsdag Excelsior-Sparta bij, waarna hij onderhandelingen voerde met een delegatie van de thuisclub. Daar bij is gebleken, dat Excelsior bij lange na niet kan voldoen aan de eisen van de Oosteuropese middenvelder. Andere geïn teresseerde clubs zijn Fortuna Sittard, dat eerder de onderhandelingen met Cremas- co (Seraing) zag mislukken, en FC Den Haag. Gisteravond, na Feyenoord-NAC te 'hebben bekeken, meldde de Bulgaar, dat er in de loop van de dag nog acht, niet verder bij name genoemde, clubs hadden geïinformeerd. Het lijkt uitgesloten dat Je liazkov naar FC Den Haag komt. Naar verluidt verlangt de Oosteuropeaan een nog al hoog salaris (5000 gulden netto per maand). Bovendien heeft Feyenoord op hem nog transferrechten, die zeker niet onder de twee ton worden geschat. Zaak-Vermeulen DEN HAAG De commis sie van beroep van de KNVB buigt zich maandag over de zaak-Pierre Vermeulen, die zoals bekend is overgegaan van Feyenoord naar MVV. De commissie moet uitspraak doen in het geschil tussen beide clubs over de hoogte van het transferbedrag. De commissie heeft ook nog geen beslissing genomen in de zaak-Johan Steur, die van Volendam is overgekomen naar Feyenoord. Volendam zit dringend om geld verle gen, omdat de club aan Tel star nog een transfersom moet betalen voor de overge nomen spits Hennie Meijer. Retel l voor [OTTERDAM De pro- ^lemen liggen bij Feye- huur Por<I °P mentale drijf Jak. „Het loopt gewoon IERS meldde trainer Thijs Jibregts gisteravond na i moeizaam met 1-0 ge- öSjjHonnen thuiswedstrijd te- NAC. Met die uit- ^•SHraak gaf Libregts zelf al mder kennen voorlopig geen Sg8n#Ioss'ng te weten. Te- it 104 pcht merkte hij op: „Het jn twee punten, meer <k niet". Daarmee er- nde hij de grote in- •eng, die het weer in de •edivisie teruggekeerde AC in het uitermate echte treffen in de Kuip ld. waren perioden, dat de Irabantse gasten meer aan de tel waren dan de gastheren, waren ook perioden, dat Hiele meer balcon- jen had dan zijn Bredase ^ga Van Eenennaam, die kefigens in zijn doelgebied fcerste als een grootvorst. Dat ■as misschien ook NAC's ge- ■k, want het centrale verde lgingsduo Krijnen-Zwamborn laakte niet zo'n bijster sterke fcdruk. Vooral vlak na de rust «eek Feyenoord via het een-, jum NAC het meest te kun- kn bedreigen. Trouwens, ook I de eerste helft had de Rot- Jrdamse formatie, waarin joutman werd geprefereerd ®ven de zondag in Kerkrade f £#6en Roda JC dramatisch jjecht spelende Rep, een ope- ïngoffensief ontketend. Dat fverde, naar achteraf bleek, .winnende treffer op van foekstra, die de bal in de loop i een voorzet van de door Wijnstekers gelanceerde Pe- rsson achter Van Eenen- lam werkte. adicaal anders treffer wekte de indruk, kat de titelverdediger NAC ■der de voet zou lopen. De Huud Gullit springt sierlijk over doelman Ton van Eenennaam die de bal nog niet on der controle heeft. werkelijkheid zou radicaal an- Brabantse ploeg oogstte steeds ders zijn. Niet Feyenoord zou meer waardering voor de wij- domineren, maar NAC min of ze, waarop het zich - welis- meer. Feyenoord creëerde waar behoedzaam, dus niet al nauwelijks kansen, NAC des te snel - tot ver op de Rotter- te meer via de van Birming- damse helft van het veld ma- ham City geleende Steve Coo- noeuvreerde. Technisch direc- per of Guus van der Borgt. De teur Bob Maaskant: „Daarom is het in feite zo jammer, dat wij uit vele kansen niet een maal hebben gescoord en Fey enoord door in wezen maar één kans te benutten wel wint". De wedstrijd had overigens een geheel ander beeld kun nen krijgen, als scheidsrechter Blankenstein de thuisclub een strafschop had gegeven nadat Gullit bij een doorbraak een confrontatie met Van Eenen naam met een buiklanding moest bekopen. De Haagse ar biter was ter plekke en oor deelde, tot groot ongenoegen van het Rotterdamse legioen, dat er gewoon moest worden doorgespeeld. Irritaties Blankenstein trok trouwens drie gele kaarten, uitsluitend bestemd voor Feyenoorders: Stafleu, Wijnstekers en Van de Korput. Waarschuwingen, die duidelijk het gevolg waren van het onder het nulpunt ge daalde zelfvertrouwen. Been, die weer een kans kreeg zich te manifesteren als het brein op het middenveld, kon niets anders doen met dan obligate breedtepasses strooien. Zelfs Gullit slaagde er als rechter- vleugelspits niet in op basis van zijn toch aansprekende techniek tegenstanders van zich af te schudden en voor zetten af te leveren in de rich ting van Houtman, die in het geheel niet in het stuk zou voorkomen. Wissels toepassen vond Li bregts ook in deze situatie zin loos. „Ik denk, dat ik dan cha otische situaties had gescha pen, waardoor het zelfvertrou wen nog meer had kunnen worden geschaad. Ik hoopte uiteindelijk maar, dat de ploeg de 1-0 zou binnenhalen waar door de schade beperkt zou blijven tot de inhoud van het gebeuren". FRANS LEERMAKERS Feyenoord-NAC 1-0 (1-0): 7. Hoek stra 1-0. Scheidsrechter: Blanken stein. Toeschouwers. 16.000. Geel: Stafleu. Van de Korput en Wijnste kers (Feyenoord). Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoek stra, Been, Stafleu; Gullit, Houtman, Petursson. NAC: Van Eenennaam; Van den Dungen, Krijnen, Zwamborn (Schrij vers). Flight (Cornelissen); Sweres, De Schepper, De Kort; Van der Borgt, Cooper, Meijer. EREDIVISIE OPSCORERS RIJSVRAGEN ito: 1-1-2-2-3-1-2-1-3-1-3-3. istduitae lotto: 9-12-15-25-26-27- Reservegetal: 16. iel 77: 1679671. (ADVERTENTIE) 9 septeml wr, Nationale Ziekendag Een bloemetje kan zoveel doen. Natuurlijk doen. Maak) fleurigmgnwu Kees Rijvers wil Spitz Kohn erbij ZEIST Kees Rijvers is niet van plan zich onvoorwaardelijk neer te leggen bij het advies van de commissie-Van Marle om afstand te doen van alle vertegenwoordigende teams. De bonds coach, aan wie volgens het niet dwingende advies slechts het Nederlandse A-team zou zijn voorbehouden, wil ook invloed blijven hebben op de toeleveringsteams, zoals Jong Oranje. Hij heeft inmiddels als assistent het oog laten vallen op de collega van Jan Reker van PSV, Guus Hiddink. Bij het A-team zou hij hulp willen hebben van de trainers van Ajax en Feyenoord. Waarbij Rijvers vooral gecharmeerd is van zijn vroegere assis tent bij FC Twente, Spitz Kohn, die tegenwoordig bij Ajax Aad de Mos ter zijde staat. DEVENTER PSV heeft in Deventer met een over winning van 4-0 op Go Ahead Eagles de schande van de openingswedstrijd tegen FC Groningen (1-1) uitgewist en ook revanche op zichzelf genomen. De uitslag was wel geflatteerd, want Go Ahead Eagles bood goed tegenstand en was moei lijk op de knieën te krijgen. Vooral in de eerste helft was de thuisclub erg aanvallend en had bepaald pech bij een kop bal van Small en een schot van Witbaard, waarbij de bal via de voet van Van Breuke- len uit het doel sprong. Tegen alle verhouding in nam PSV één minuut voor de rust de leiding. Brylle, die Oude Wes- selink steeds de baas was, lan ceerde de ongrijpbare Thore- sen, die de bal langs Jongbloed tikte: 0-1. Het doelpunt, zo vlak voor de rust, bezorgde Go Ahead Eagles een mentale dreun die na de hervatting nog niet was uitgewerkt. Go Ahead Eagles kreeg in de ne gende minuut van de tweede helft een nieuwe tegenvaller te incasseren toen Thoresen de bal keurig teruglegde op Lok- hoff die met een simpel tikje Jongbloed voor de tweede maal passeerde. In de reste rende tijd kon de thuisclub niet meer de kracht opbrengen PSV onder druk te zetten. De Eindhovenaren namen het ini tiatief over en konden door Thoresen en Brandts de score gemakkelijk opvoeren tot 4-0. Go Ahead Eagles-PSV 0-4 (0-1): 44. Thoresen 0-1, 54. Lokhof f 0-2, 65. Thoresen 0-3. 90. Brandts 0-4. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toe schouwers 7500. Geel: Lokhoff (PSV). Go Ahead Eagles: Jongbloed; Schrij ver. Back. Oude Wesselink. Witb aard; Woudsma, Oostrom, Voskamp (Witteveen); Small, Boerebach (Ten Cate), Brouwer. PSV: Van Breukelen; Van Aerle, Stevens. Hysen, Brandts; Lokhoff, Van de Kerkhof, Valke, Van Rooy; Brylle, Thoresen. Scheidsrechter Bosman kijkt toe bij deze actie van Frank Rijkaard (Ajax) en Johan Dijkstra (MVV). AMSTERDAM Ajax heeft ook de tweede com petitiewedstrijd moeite loos in winst om kunnen zetten. Groef Sparta zon dag voor eigen publiek zelf het eigen graf, MVV was gisteravond naar Am sterdam gekomen in de wetenschap dat de ploeg te weinig talent herbergt om op meer te kunnen hopen dan een geslaagde uitval. Zo ver kwam het, ondanks de aanvalsdrift van Ajax, niet: 5-1. Hoewel de uitslag een gave vertoning doet vermoeden, wordt de Amsterdamse trainer Aad de Mos nog steeds ge plaagd door de onvolkomenhe den in zijn ploeg. Ondanks de ruime winst zijn de Amster dammers nog niet uit de pro blemen. Dat betreft dan met name de middenlinie, waarin vooral Koeman detoneerde. De Groninger slaagde met hoge cijfers voor de „sjok- proef", maar was net als Gas- selich absoluut niet in staat voor openingen, laat staan voor vaart, te zorgen. De ruime overwinning was dan ook slechts aan de bewee glijke aanvalsleiders De Wit, Vanenburg en Van Basten te danken, waarbij het Utrechtse aandeel het grootste was. Bar ry Hughes, de „Utrechtse" in breng bij MVV, zorgde in elk geval dat de wedstrijd na een matige eerste helft niet onge nietbaar werd. De nieuwe ver antwoordelijke man in Maas tricht heeft in het verleden al vaker duidelijk gemaakt niets te geven om de hoogte van de nederlaag en bleef de opdracht geven waar mogelijk de aan val te zoeken. Het leverde MVV bijna twee doelpunten op. Een uitsteken de kopbal van Vermeulen was Galjé te machtig, de strafschop van dezelfde ex-Feyenoorder, gekregen omdat Boeve op een domme en opvallende manier Smeets onderuit trok. niet. De belangrijkste wapenfeiten van MVV zijn daarmee wel ge noemd. Bovendien kwamen ze tot stand toen Ajax al weinig meer kon gebeuren. De thuisclub nam na ruim een kwartier een voorsprong door een rollertje van De Wit nadat Gasselich, Vanenburg en Van Basten de mogelijkheden bij een doelworsteling niet kon den benutten. Ajax bleef of fensief in de weer, maar aardi ge invallen kregen geen ver volg en schoten werden slechts afgevuurd in de richting van de tegenwoordig overdekte F- side. De Mos prees zich geluk kig dat de tweede helft meer opwinding bracht. „We beho ren thuis aantrekkelijk te voetballen. Als je dan uitein delijk vijf doelpunten maakt mag je tevreden zijn". Minder te spreken was hij be grijpelijk over het functione ren van de middenlinie die op Schoenaker na bij balverlies achter MVV aanwandelde. „De MVV'ers werden pas door onze verdediging opgevangen. Met jongens als Silooy, Spelbos en Rijkaard is dat nog niet zo erg. Maar tegen betere ploegen als MVV kan het wel eens fu nest zijn", beaamde de trainer. Dank zij treffers van Vanen burg, Van Basten, Spelbos en opnieuw uitblinker De Wit bleef de hoofdstedelijke pro- duktie per wedstrijd hoog. De tegenstand was echter te ge ring om er zelfs een voorzich tige conclusie aan te verbin- Ajax-MVV 5-1 (1-0): 17. De Wit 1-0, 46. Vanenburg 2-0, 53 Van Basten 3-0, 69. Vermeulen 3-1, 73. Spelbos (strafschop) 4-1, 77. De Wit 5-1. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 9000. Geel: Smeets (MVV). Ajax: Galjé; Silooy. Rijkaard, Spelbos, Boeve; Koeman. Vanenburg. Gasse lich, Schoenaken Van Basten, De Wit MVV: Baetsen; Linders. Van Stave ren, Dijkstra, Van de Luer; Dela- haye. Adam (Maas), Van Marwijk, Van Bommel (Smeets); Nanninga, Vermeulen. DEN HAAG De karak teristieken van de gister avond in de eredivisie ge speelde voetbalwedstrij den zijn: FC Groningen-Volendam 1-3 (0-2): 21. Holshuijsen 0-1. 44. Blanker 0-2, 48. Broeken 1-2, 90 Runderkamp 1-3. Scheidsrechter Hobé. Toeschouwers: 13.500. Geel: Plugboer, Jonk (Volen- FC Groningen: Schellekens (Beusen- berg); Van Tiggelen, Hiddink, Waal- derbos, Mulder (Huitstra); Van Dijk, Koeman, Roossien; Broeken, McDo nald. Bosman. Volendam: Hoek; Zwarthoed, Schok ker. Jonk, Guyt, Pliigboer; Kraay, Holshuijsen, Kemper (Runderkamp); Meijer, Blanker. Scheidsrechter Mulder. Toeschou wers: 5000. AZ '67: Treytel; Van der Meer. Haar, Filippo, Steinmann; Arntz (Patrick), Van der Poppe. Heus; Gaasbeek, Loggie (Kist). Tol. FC Twente: Snelders; Birkedal, Koopman. Ashcroft, Cooke; Rutten, Vreijsen. Sórensen: Sanchez Torres. Carbo, Bleuming (Janssen). FC Utrecht-Roda JC 4-0 (1-0): 33. Van der Linden 1-0, 48. Van der Lin den 2-0, 49. Beukers 3-0, 63. Beukers 4-0. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 8000 Geel: Gorter, Cal- derwood (Roda JC). FC Utrecht: Van Ede; Van de Akker, Rijsbergen, Verrips, De Kruyk; Kruys, Godee, Wouters; Van der Linden, Beukers, Van der Hooft Roda JC: Daeier; Degens. Calder- wood. Klein (De Jong), Trost; Marij- nissen. Van Geel. Gorter (Guthrie), Hanssen; Hofman, Jans. Fortuna S-PEC Zwolle 1-0 ((H)): 90. Evers 1-0. Scheidsrechter. Geurds. Toeschouwers: 7000. Fortuna S: Van Gerven; Boessen. Dekker. Eleveld, Maessen; Suvrijn, Evers, Koevermans; Hoyer, Holver- da, Ruys. PEC Zwolle: Schrijvers; Weggelaar, Drost (Veldwijk). Van Moorst. IJzer man; Booy (Lichtenberg), Mulder. Waslander, Muller, Willems, Wigge- FC Den Bosch-Haarlem 0-0. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 4300. Geel: Pattinama (FC Den Bosch); Van Leen (Haarlem). FC Den Bosch: Van Grinsven; Bij- nen. Van Herpen, Adnaanse. Aichorn; Van der Linden. Pattinama. Van der Horst, Van der Waart. Schouwenaar, Kaiser (Scholten). Haarlem: Metgod; Masefield, Pol (Nijholt), Verkalk, Leysner; Ver schoor, Balm, Liesdek. Kleton; Boc- kling, Van Leen (Keur). W//1/I nr VAFT TOC4( wei- wee I l MET JOU, éeRW I STUTTGART Bayern Mün- chen heeft gisteravond in een vooruitgespeelde wedstrijd voor de Westduitse Bundesliga landskampioen VfB Stuttgart op eigen veld met 3-1 versla gen. Door deze winst is de ploeg uit Beieren na drie wed strijden nog ongeslagen en moet de titelhouder voorlopig genoegen nemen met een ui terst magere twaalfde plaats. Het duel in Stuttgart begon een kwartier te laat doordat de wegen naar het stadion de enorme toevloed van toe schouwers niet konden ver werken. Voor 67.000 fans was de thuisclub geen schim van de kampioensploeg van vorig seizoen. Duidelijk was ook dat Stuttgart volledig afhankelijk is van de inbreng van de IJs lander Sigurvinsson. Hij kwam er tegen Bayern niet aan te pas en moest lijdzaam toezien hoe de gasten al in de eerste helft een voorsprong van 2-0 namen via treffers van de verdedigers Pflügler en Dürnberger. In de tweede helft bracht Ohlicher de stand terug tot 2-1, maar verder liet Bayern de thuisclub niet ko men. In de laatste minuut be paalde nieuweling Wohlfarth de eindstand nog op 3-1. Argentinië. Het voetbalelftal van Argenti nië heeft tijdens zijn toernee door Europa ook de tweede wedstrijd gewonnen. Na Zwit serland werd België in Brussel met 2-0 verslagen. De eind stand. door doelpunten van Trobbiani en Ruggeri, was reeds bij de rust bereikt. De Oostenrijkse scheidsrechter Wöhrer moest voor 10.000 toe schouwers in het Heizel-sta- dion hard optreden. Hij gaf geel aan de Belg Vandereyc- ken en de vier Argentijnen Ponce, Burruchaga, Trossero en Giusti en stuurde de Zuida merikaan Ruggeri van het veld. In Parijs verloor Europees kampioen Frankrijk met 1-0 van Inter Milaan. Voor 20.000 toeschouwers scoorde Collova- ti na een vrije trap van Rum- menigge. In Athene won het nationale elftal van Tsjecho-Slowakije een vriendschappelijke inter land tegen Griekenland met 1-0 door een doelpunt van Pa- nenka.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15