Laat Bell nu tóch nog gelijk krijgen Brian Mulroney geen Canadese Ronald Reaganzijn BINNENLAND/BUITENLANDSaidMOowuvnt DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 1 dj urn Bijgebouw kruitfabriek mag blijven staan Zuid-Korea wacht op spijtbetuiging Japan Elegante punkdames bij Kroner SPREKEN VIA HET LICHT IN ROTTERDAM: gemier Li PARIJS pr Char leo-gaul [rootste frankrij] Rimes d land ha fcPR-jorij iaat „verj lus, Maui lioont he Frankrij] weken floor de 'de jonge Fabius van de irapjes e wissel /acht n; 3 jmmunist DEN HAAG Het gebouwtje van de kruitfa briek in Muiden dat volgens Burgemeester en Wethouders van Muiden illegaal is neergezet, mag blijven staan. Dit heeft de Raad van State gisteren beslist. Het besluit van B en W van Muiden dat het gebouw moest worden afgebro ken is door de Raad geschorst. Volgens de Raad van State is het besluit van B en W onvoldoen de onderbouwd. Er blijkt niet uit waarom het gebouwtje direct moet worden afgebroken. Bo vendien vindt de Raad dat kan worden aange nomen dat de verplaatsing van het proces van kruitmengen naar het nieuwe gebouw de vei ligheid ten goede komt. Ook vindt de Raad dat de uitbreiding van het gebouw plaats vond voordat de gemeente zich tegen de verbouwing had uitgesproken. TOKIO De Zuidkore- aanse president Chun Doo Hwan is vanmorgen be gonnen aan een zeer om streden bezoek aan Japan. Ofschoon het maar twee uur vliegen is van Soel naar Tokio en beide lan den op cultureel, politiek en maatschappelijk ter rein veel gemeen hebben, gaapt tussen beide landen een diepe kloof waarvan bij voorbaat vast staat, dat die tijdens dit bezoek niet gedicht zal worden. Bij aankomst in Tokio werd Chun opgewacht door een enorme politiemacht van 25.000 man, nog meer dan bij het bezoek van president Reagan aan Japan. Het is de autoriteiten in Tokio er alles aan gelegen een herhaling te voorkomen van de bomaan slag die vorig jaar in Birma op Chun werd gepleegd. De Zuid- koreaanse president ontsnapte toen aan de dood, omdat hij op weg naar een tempel vertra ging had opgelopen. De Zuidkoreanen zijn tevre den over de veiligheidsmaat regelen. Maar eigenlijk ver wachten zij wat anders van Japan, met name dat keizer Hirohito openlijk vergeving vraagt voor het uiterst wrede optreden van de Japanners, toen zij tussen 1910 en 1945 Korea bezetten. Toen Japan in 1910 Korea an nexeerde, nam het geen halve maatregelen. De Yi-dynastie, die Korea al vijf eeuwen re geerde, werd afgeschaft en hun cultuur door de Japanse verdrongen. Korea werd de rijstschuur van Japan en tien duizenden Koreanen werden als dwangarbeider naar Japan gebracht. Toen Koreaanse ar beiders in 1945 bij bombarde menten hun toevlucht zochten in schuilkelders werden ze weggejaagd. De bunkers wa ren „alleen voor mensen". Veel Koreanen zijn na de oor log in Japan gebleven. Hoewel hun kinderen in Japen gebo ren en getogen zijn, worden zij nog steeds beschouwd als tweederangs burgers. Een deel van de Zuidkoreaan- se gemeenschap in Japan, voornamelijk dissidenten, journalisten, geestelijken en schrijvers, protesteren tegen het bezoek van Chun omdat het een erkenning van diens militaire bewind inhoudt. An dere Zuidkoreanen vinden dat Chun uit Japan weg had moe ten blijven, zo lang Japan niet openlijk zijn spijt over het ver leden heeft betuigd. Libië wilde Egypte omkopen KAIRO Volgens het Egyp tische semi-officiële dagblad Al-Ahram heeft kolonel Kha- daffy van Libië Egypte on langs vijf miljard dollar aange boden als het de vredesverdra gen met Israël uit 1979 zou op zeggen. Kaïro sloeg het aanbod af. Volgens Al-Ahram weiger de president Moebarak de Li bische afgezant te ontvangen die hem de boodschap van Khadaffy kwam overhandi gen, nadat hij erachter was ge komen dat de inhoud de om kooppoging was. Van officiële zijde in Kairo is niet op het be richt gereageerd. Groen licht voor Afvalverwerking Rijnmond I DEN HAAG Minister Winsemiuif (VROM) mag van de Tweede Kamel 110 miljoen gulden steken in de opzei van een bedrijf voor de verwerkinJ van chemisch afval. De bewindsma] zal het bedrijf bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) starten samen mef de gemeente Rotterdam en acht groti chemische bedrijven. De acht bedrijveil en Rotterdam steken zelf alleen geld in de exploitatie van het bedrijf. Zij beta len niet mee aan de opzet ervan. De on positiepartijen betoogden gisteren dal de bewindsman het principe „de ven vuiler betaalt" verlaat nu het rijk fa nanciecl voor de opzet van het bedrijl opdraait. De bewindsman stelde echtej dat hij nu niet anders kan. „Voor hel afval is nu dringend een oplossing nol dig". Met koningsblauwe tul banden, die uitdagend op het voorhoofd waren sa mengeknoopt en daar nog eens van een schitterende sierspeld waren voorzien, openden gisteren in Am sterdam elegante punkda mes de wintershow van Rob Kroner. In deze elfde collectie werden weer mooie draagbare kleren gebracht vooral voor vrouwen die door hun job of uit andere overwegin gen snel representatief voor de dag moeten kun nen komen. De elegant koningsblauw ge kuifde punkdames toonden hiervoor bijvoorbeeld panta lons en rokken van bedrukt donkerfluweel die met bijpas sende jasjes en blouses met een grote strik bij de hals gecombi neerd kunnen w orden. Bij een pantalon in lengtestreep, wat prettig afkleedt. kan een com fortabel sportief jasje of een pittige blouson met een intri- grerend -leren achterpand ge dragen worden. Zo'n lederen rugdecoratie is ook een reden om nog eens om te kijken naar iemand die eigenlijk net ge passeerd is. Dat stukje lang verwachte aandacht zal men ook mogen verwachten als men een van die ingewikkel de. maar zeldzaam mooie jer sey omknoopjurken van Rob Kroner draagt. Zo'n jurk met omknoopsjaal maakt iedereen nieuwsgierig. „Hoe" en „waar om", vragen mensen zich ook ongetwijfeld af bij het zien van prachtige oversized mantels en blazers met een overbodige rij knopen middenachter verti caal op het rugpand. Toch is dat erg intrigrerend. Afgezien van dergelijke details is deze collectie gebaseerd op en stabiel concept van comfort en draagbaarheid. Met veel overhemdblouses en truien waarin leer werd verwerkt, met een sjiek tricot huispak waarbij ook een dito mantel kan worden gedragen. Uitzon derlijk geslaagd is een witte bandplooibroek met witte blouse en lange witte mantel Daarnaast zijn ook ongetail leerde leverkleurige leren jur ken met grote gedrapeerde kragen niet te versmaden. Rokken hebben hier vaak een recht heupstuk en plooien. Ze zijn niet speciaal erg lang. Naast zijden middagjaponnen brengt Rob Kroner avondja ponnen waarvan het bovenlijf je als een bloemenkelk is uit gesneden. Soms is de zijde in twee kleuren verwerkt. Bij voorbeeld lila met zilver. Daarbij brengt hij prachtige, lange kunstbontmantels. Van imitatie nerts bijvoorbeeld. Roze gevoerd met een fijne brede kraag die je hoog kunt opzetten. Wie zo van top tot teen gekleed het theater ver laat kan het eenvoudig niet koud meer hebben. Zo'n lange jas is ook echt een geschenk waarmee men het nooit te bont kan maken PHI A BARUCH Discovery terug op aarde Het derde Amerikaanse ruimteveer, de Discovery, heeft gisteren na een verblijf van zes dagen in de ruimte een perfecte landing gemaakt op de luchtmachtbasis Edwards in Californië. De vlucht is ondanks de problemen met de ijsafzetting aan de wand van het ruimteveer een volledig succes geworden, zo zei de NASA. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau had dit succes nodig, zowel om het vertrouwen in eigen kunnen te herstellen als om het ve- trouwen van de klanten te herwinnen. In februari waren door een ruimteveer gelanceerde satellieten verloren gegaan en de lance ring van de Discovery moest drie maal worden uitgesteld. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM fl/trcfltes ~-v 5es53iHeer rtdder, edele meester, ik mQ ootmoedig Jg verfermf voor mijn ilecht $edr<j$ en beloof mijn term te beteren!kun i?W mij vergiffenis schenken OTTAWA Gedurende de laatste dagen van de Canadese verkiezingsstrijd werden radioprogramma's vaak onderbroken door reclameuitzendingen van de politieke partijen. Een van die korte uitzendin gen werd in de vorm van een pakkend liedje de lucht ingestuurd: „Overal in dit grote land, Voel je dat het er aan komt: Mensen die op zoek zijn naar een nieuwe toe komst, Een nieuwe leider, een nieuw team". In een volgend couplet wordt duidelijk gemaakt wie die nieuwe leider zou moeten zijn: „Mulroney is de leider, die dit land kan helpen", zo wordt er ge zongen. Het appelleren aan de vader landsliefde, het beloven van economische groei en bovenal de roep om verandering onder een nieuw, zelfverzekerd be stuur; dat zijn de elementen die de Progressief-Conserva- tieve partij van Brian Mulro ney naar een enorme overwin ning hebben gevoerd. Met deze overwinning is een eind gekomen aan de regeringspe riode van de Liberalen, die Canada 51 jaar vrijwel onafge broken bestuurd hebben. De roep om verandering is niet geheel zonder ironische kanten. Van Brian Mulroney, de 45-jarige opvallende nieuw komer in de Canadese politiek, wordt namelijk gezegd dat zijn politieke opvattingen wel eens liberaler zouden kunnen zijn dan die van de vorige premier John Turner, die tot de rech tervleugel van de Liberale partij behoort. Het lijkt dan ook aannemelijk dat Mulroney althans wat Canada's bin nenlandse politiek aangaat de richting van de gewezen premier Pierre Trudeau op zal gaan, meer nog dan John Tur ner dat gedaan zou hebben. De Canadese sociale voorzie ningen en het probleem van de jeugdwerkloosheid, die in sommige provincies al meer dan twintig procent bedraagt, kunnen op Brian Mulroney's speciale aandacht rekenen. In een doorslaggevend opzicht is hij ook de ware erfgenaam van Pierre Trudeau: hij is een vurig voorstander van een „onverdeeld Canada". Ook heeft Mulroney, die zich in zowel Frans als Engels vloeiend uit kan drukken, Trudeau vaak geprezen om zijn twee-talen-politiek. Tij dens een ontmoeting met sepa ratisten 'in British Colombia, die met anti-Franse spandoe ken zwaaiden, schudde hij met zijn gebalde vuist en schreeuwde hij in het Frans „notre cher Canada" (ons ge liefde Canada). Mulroney, die zich pas vorig jaar actief in de politiek stort te, deed in 1976 al een gooi naar het leiderschap van de Progressief-Conservatieve par tij. Hij had geen succes: Joe Clark, die in die tijd mogelijk nog onbekender was dan Mul roney nu. werd gekozen als leider. Tijdens de partijverkie zingen van vijftien maanden geleden stelde Mulroney zich weer kandidaat en ditmaal Hij heeft de afgelopen maan den bewezen een handig di plomaat te zijn. Hij is er in ge slaagd de eenheid binnen de Progressief-Conservatieve par tij te herstellen, iets waar zijn voorgangers Joe Clark en Ro bert Stanfield niet in waren geslaagd. Vooral Mulroney's belofte dat hij de conservatie- ning in Quebec zou leiden, zorgde ervoor dat ook de meest weerspannige partijge noten zich achter hem schaar den. Zijn verkiezingstacktiek voor het premierschap van Canada is erop neer gekomen, dat hij zich wat betreft de belangrijk ste discussiepunten dicht bij het midden (en bij de Libera len) heeft gehouden, maar wel sprak over de noodzakelijk heid van veranderingen. Zijn tegenstanders noemen hem een vlotte maar vage spreker, maar de massa's juichen hem toe. Mulroney, zoon van een elektriciën, heeft als kelner en vrachtwagenchauffeur ge werkt voordat hij zijn titel de rechten behaalde, en gec rende de vele redevoeringe van de afgelopen weken hei hij voortdurend gewezen zijn eenvoudige afkomst. Vertrouwen Over Mulroneys opvatting! wat betreft Canada's buitef landse politiek is nog niet bekend, aangezien tijdens verkiezingscampagne eigenli slechts het onderwerp kernwapenstop aan kwam. Terwijl er in Libera kringen nogal wat verdeel heid over dit onderwerp blei RPR, i c DF, de eil, Rayi (resident 'Estaing iet wat i te heersen kwamen Mulron^1 en zijn partij met van woorden, die kandidat!r van elke overtuiging zoudr kunnen gebruiken. De Pr gressief-Conservatieve was voor een kernwapenst! „aangenomen dat de stop kernwapens te controleren zijn en dat geen van de part en een nucleaire zou hebben". Mulroney zal zeker de bandi met de VS nauwer aanhalig dan zijn voorganger Truder dat wenste te doen. Maar heeft er een hekel aan hem „de Canadéf' an Ronald Reagai1 _in heeft hierover zegd: „Wanneer ik vergelektet word met Reagan omdat zo'n vriendelijke man is, vind ik dat best. Maar verde vergelijkingen zijn er niet trekken tussen ons". Tijdens de laatste dagen v de verkiezingsstrijd opendl de Liberalen in hun recla: boodschap voor de radio persoonlijke aanval op Muil ney. Ze herinnerden de Cai dese bevolking aan het feit Mulroney, die directeur is weest van het Canadese ijz< en staalbedrijf Iron Core medeverantwoordelijk voor het sluiten van de Schi ferville-mijn, waardoor e compleet dorp zonder we kwam te zitten. „Hoe kunn IJ jullie dan op Mulroney v< trouwen?" Uit de verkiezinf uitslag is echter gebleken t genoeg mensen dat vertro J11 wen wel hebben. CLYDE SANG1 Copyright The Guardi nd1986r« ezingen •rdaad ichts zuil ernard F cretaris-j PR. stee uim 58 p in blijkt z< ourgeoi e spectac „bourgc n rijke izocht de scholen *j aurent F j ;zaaid bi ichtse op UDF y. 'ad sociali tstraling industri i Valén Jet rommi ;itie en 'R-politi af of "Ibsitieparti •de spoc h alles ^verwerp w ran dens de Ti door, ;tie van i in Joegoslavië geboreiji ROTTERDAM „Ik hoorde een zonnestraal hoesten,lachen en zin gen", schreef Alexander Graham Bell in 1880. De uitvinder, die al furore had gemaakt met de te lefoon, deed in zijn labo ratorium te Washington een verbijsterende nieu we uitvinding. Hij was er, om precies te zijn op 19 februari 1880, in ge slaagd een menselijke stem over te brengen via een lichtstraal. „Foto- foon", noemde Bell zijn uitvinding, die het hele maal zou gaan maken. Eind vorige eeuw wekte de vinding van Bell echter zo n omslachtige en onwerkbare indruk, dat er nooit serieus werd gekeken naar toepas singsmogelijkheden. Nu, ruim honderd jaar later, heb ben wetenschappers de foto- foon van Bell uit de oude doos gehaald en met de mo dernste technieken „opge frist". Gisteren was het dan zo ver: spreken via het licht in Rotterdam. Een bioscoop zaal vol genodigden hoorde een laserstraal „hallo, hallo" roepen. Jammer, dat Bell het niet kon meemaken. De PTT had er maar even de Kriterionbioscoop in Rotter dam voor afgehuurd. Op het spreekgestoelte drs E. Hou- weling, directeur van het te- lefoondistrict Rotterdam: „Onze stad heeft de primeur van de eerste glasvezelkabel verbinding op het Europese vasteland", laat hij de geno digden weten. „We beleven hier een historisch moment. Zo dadelijk zal dr. Linthorst, wethouder van financiën en kunstzaken van Rotterdam, als eerste een telefoonge sprek via de nieuwe nieuwe kabelverbinding voeren". Eerste spade Ir J. de Wit, toen nog hoofd directeur Telecommunicatie van de PTT, stak krap een jaar geleden de eerste spade in de grond om het telefoon gesprekje tussen de wethou der en een ondernemer in de Maasstad (directeur G. Wormmeester van het con- tainerbedrijf ECT) mogelijk' te maken. Drs A. Dek, de op volger van ir Wit, plaatste al die bedrijvigheid en het uit eindelijke resultaat gisteren in een glanzend historisch perspectief. „Na de tweede wereldoorlog heeft de PTT een belangrijke bijdrage geleverd aan de we deropbouw van ons land door voor goede telefoon- en te lexverbindingen te zorgen. Deze verbindingen worden tot op de dag van vandaag De nieuwe Canadese premier Brian Mulroney samen met zijn 31-jarige vrouw Mila. zeis niet alleen telefoonge sprekken, maar ook andere vormen van informatie door geven, zoals computersigna len en televisiebeelden. Via een glasvezelkabel kan ver der niet alleen méér, maar ook veel sneller informatie verstuurd worden dan door de conventionele koperen draad. PTT-directeur Dek: „Voor de gewone consument is het voordeel dat een glasvezel-te lefoongesprek klankzuiver is en vrij van ruis. Voor bedrij ven, die het eerst van glasve zelkabels zullen profiteren, openen zich mogelijkheden voor een snelle datacommu nicatie, snelle fascimile (post- telefoon) en het vergaderen via videobeelden die door de telefoon worden doorgege- onderhouden door elektri sche signalen die via koperen leidingen worden getranspor teerd", aldus Dek. soortgelijke situatie. Neder land krabbelt langzaam uit het dal van de recessie en de moderne telecommunicatie technieken zullen zeker een bijdrage leveren om dat her stel te bespoedigen. Glasve zelkabels, de overdracht van informatie via lichtsignalen, spelen bij dat herstel een es sentiële rol". De moderne „fotofoon" van de PTT berust op een geheel nieuwe techniek, waarbij la serstralen worden gebruikt voor de overdracht van in formatie (geluid, beeld, com puterinformatie en dergelij ke) via glasvezelkabels. Ten einde bijvoorbeeld een tele foongesprek via laserstralen te laten verlopen, moet het stemgeluid eerst worden om gezet in een elektrisch sig naal, zoals dat nu nog in de telefoon gebeurt. Dat elektri sche signaal wordt vervol gens „vertaald" in een digita le code die maar twee tekens kent: „aan" en „uit". Daar mee kan een laserstraal uit de voeten. In de glasvezel ijlt de stem (of welk ander sig naal ook) voort als een stroom van lichte („aan") en donkere („uit") perioden. Bij de ontvanger wordt deze morsecode in licht weer te rugvertaald in geluid. Het voordeel van de glasve zel is, dat hij ondanks zijn microscopische omvang on voorstelbare hoeveelheden informatie kan verwerken. Zo kunnen op slechts één haardunne glasvezel duizend telefoongesprekken tegelijk gevoerd worden. In één glas vezelkabel kunnen dan weer tientallen, desgewenst hon derden, glasvezels worden opgenomen. Zoals gezegd kunnen glasve- De PTT-voorman praat daar mee overigens de Rotterdam se hoogleraren Poeth en Van Dongen naar de mond, die onlangs nog pleitten voor een „Haven Informatie Project". Via hoogwaardige glasvezel verbindingen zouden de ha venbedrijven al hun nuttige informatie voor geïnteres seerden beschikbaar moeten stellen. Door dit informatie netwerk te koppelen aan in ternationale communicatie systemen (straalverbindin gen, satellieten e.d.) kunnen buitenlandse aanbieders van minuut tot minuut bekijken op welke plaats in de haven capaciteit voor het transport van hun goederen beschik baar is en tegen welke prijs. Wethouder Linthorst: „Glas vezelkabels betekenen daar om een belangrijk wapen in de concurrentiestrijd met an dere buitenlandse havens". PAUL KOOPMAN Bells fotofoon bestond uit een spiegeltje waarop een gecon centreerde bundel zonlicht werd geprojecteerd. Het spiegeltje werd met de gereflecteerde lichtstraal door de stem van de spreker aan het trillen gebracht. Aan de ontvangstkant stond een toestel dat veranderingen in lichtsterkte omzette in een elektrische stroom. Die werd vervolgens op dezelfde manier als bij de telefoon omgezet in geluid. Voila: spreken via het licht. Gevleugelder kan het niet. Boven: Bells zendgedeelte, onder: de ontvanger. Eerste aanzet De 20 kilometer glasvezelka bel in Rotterdam is nog maar een bescheiden begin. Uitein delijk, zo belooft de PTT-di recteur, zal vrijwel het gehe le telefoonnet in Neerlands drassige bodem vervangen worden door glasvezelkabels. Daarnaast zullen in grote ag glomeraties zoals Den Haag, Amsterdam en Rotterdam aparte glasvezel-circuits wor den aangelegd voor bedrijven die veel informatie plegen uit te wisselen. Vooral voor een havenstad als Rotterdam kan dat laatste erg belangrijk zijn, aldus Dek: „Op het moment heeft de haven gemiddeld vier tot vijf dagen nodig om een aan gevoerd goéd naar de klant te krijgen. Als alle bij het transport betrokken partijen nu van elkaar wisten waar ze mee bezig waren, dan kon die transporttijd gemakkelijk met één dag bekort worden".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10