Prins Charles en Vera Lynn gast bij herdenking Slag om Arnhem Hartoperaties succes bij steeds jongere kinderen Frans Molenaar met mode voor dames en elfjes Lubbers: Plaatsingsbesluit nog niet genomen Minder wachtgeld en invaliditeitspensioen voor ambtenaren Bij ontwikkelings stoornis oorzaak vaak nog onbekend Sassenheim terughoudend over NS- station T 'BINNENLAND £eidóc@oivuuit WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 Gromyko bezoekt innenkort Nederland DEN HAAG De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro myko, zal naar verwachting „binnen 'afzienbare tijd" een bezoek brengen aan Nederland. Dit heeft de woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren meegedeeld. De iuitnodiging aan minister Gromyko Ivloeit voort uit het besluit van de rege ring om, in de woorden van premier Lubbers, de plaatsing van kruisraket ten in Nederland afhankelijk te stellen 'van de daadwerkelijke bereidheid van de Sovjetunie, zich beperkingen op te leggen. Het besluit van 1 juni ging ge- paard met een toezegging aan de Twee- jde Kamer, op het hoogst mogelijke ni veau contact op te nemen met de Sov- I jetunie. Claus jirig 3rins Claus hoopt norgen zijn 58e /erjaardag te /ieren. Kamer akkoord met wettelijke erkenning transseksuelen DEN HAAG Transseksuelen die een operatieve verandering van geslacht heb ben ondergaan kunnen binnenkort via een verzoek aan de rechter de geslacht saanduiding in hun geboorte-akte laten wijzigen. De Tweede Kamer heeft giste ren met een wetsontwerp van deze strek king ingestemd. Alleen de fracties van SGP, RPF en GPV hadden ernstige be zwaren. Nederland is het derde Europese land, na West-Duitsland en Italië, dat transseksuelen wettelijk erkent. De frac ties van PvdA en VVD hebben al tien jaar gepleit voor een regeling ten behoeve van transseksuelen. Het gaat hier om mannen en vrouwen die in de overtuiging verke ren, tot het andere geslacht te behoren. Zij de geslachtskenmerken zijn geboren als onnatuurlijk. Arrestatie wegens kopiëren videospelletjes AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft maandag bij een inval in diens zaak de 38-jarige beheerder van een grammofoonplatenzaak in de hoofdstad aangehouden wegens het illegaal kopië ren van videospelletjes (discettes). Het gaat vol gens de politie om een nieuwe vorm van plagiaat. Enige honderden originele discettes zijn in beslag genomen. De man kocht bij leveranciers video spelletjes die hij als detailhandelaar had moeten doorverkopen. Hij kopieerde de spelletjes echter op lege banden. De verdachte zag daarbij kans de door de fabrikanten op dc banden aangebrachte anti-kopieer-beveiliging te doorbreken. Hoe hij dat deed, is nog niet bekend, aldus gisteren een woordvoerster van de politie. De inval van de po litie is een gevolg van aangiften door leveranciers van videospelletjes. Zij hebben zich onlangs ge bundeld om een vuist te kunnen maken tegen het' illegaal kopiëren van hun producten. OOSTERBEEK De Slag om Arnhem wordt deze maand, 40 jaar na dato dus, op grootscheepse wijze herdacht. Prins Charles van Engeland, koningin Beatrix, prins .Claus, Dame „Land of Hope and Glory" Vera Lynn en 1000 Britse en Poolse oorlogsveteranen zijn de voornaamste ere gasten. ingezette atie, die tot doel had wegen te bnen voor het geal lieerde legr op weg naar Hit- ler-Duitslad, mislukte na een heroïsche Irijd. Ondanks dat de Britter erin slaagden de ArnhemseRijnbrug, in plaats van de oppdragen 48 uur, vijf dagen oncr controle te hou den. De organiatie heeft aan deze herdenkiq een bijzonder ka De onder de naam Market Garden op 17 september 1944 herdenKirf een oijzonaer Ka rakter gepven. De vrijheids strijders vn toen zijn immers bejaarde odstrijders van 60;80 jaar gewrden. Of zij steeds hun vaal jaarlijkse reis naar Arnhem unnen maken is de vraag. Ondanks het openlucht concert van de „Sweetheart of the forces" Vera Lynn, wordt niet van het principe „herden ken is herdenken, en geen feest" afgeweken. Hoogtepunten zijn zonder twij fel de herdenkingsdienst op de Airborne begraafplaats in Oos terbeek, waar 1500 soldaten hun graf vonden, de kransleg- ging in de Arnhemse Berekuil, de traditionele „social even ing" in de Rijnhal en de eu charistieviering voor Roolse oorlogsveteranen in Driel, waar kardinaal Joseph Glemp voorganger is. Hoewel het gaat om plechtige herdenkingen, die vooral voor de betrokken veteranen be stemd zijn, biedt het gebeuren ook het Nederlandse publiek alle mogelijkheden om aan de bevrijders van toen terug te denken. De plechtigheden beginnen 8 september al met een lucht vaartdemonstratie boven de Arnhemse Sonsbeekweide en een dropping van 1.700 anjers in Wolfheze. Verder staan er op 16 september kerkdiensten en herdenkingen in Ooster beek en Arnhem op het pro gramma, op 17 september volgt er een kranslegging bij het Airborne-i op 19 september de Britse en Poolse oorlogsvetera nen hun familieleden en de nabestaanden verwelkomen. Op 21 september onthult de Engelse kolonel Warrack in de Apeldoornse Willem III-ka- zerne een „Memorial Stone" ter herinnering van de vesti ging van het Airborne Milita ry Hospital in 1944. Zo'n 130 parachutisten van het 10e ba taljon The Parachute Regi ment komen op 22 september in Ede boven de Ginkelse Hei de uit de lucht vallen, er zijn boottochten langs de voormali ge slagvelden aan de Rijn en bustochten, de „ba^tlefield- tours" door het gebied. De herdenkingsdienst op de Airborne begraafplaats op 23 september, die zal worden bij gewoond door prins Charles, koningin Beatrix en prins Claus, wordt rechtstreeks door de NOS-televisie uitgezonden. Afsluitend volgt *s avonds het gratis openluchtconcert op het bordes en in de tuinen van het Oosterbeekse Airborne Mu seum door Vera Lynn. Zij brengt ongetwijfeld de tussen 1940 en 1945 ontelbare malen ten gehore gebrachte liederen als „We'll meet again" en „Land of Hope and Glory". Brokx moet SBDI-gelden terugvorderen DEN HAAG Staatssecreta ris Brokx (Volkshuisvesting) moet alsnog pogingen in het werk stellen om het over heidsgeld terug te vorderen dat is omgegaan in de affaire rond de Limburgse woning- bouw-instelling SBDI. Met al leen CDA en klein rechts te gen steunde de Tweede Kamer een motie van de CPN waarin er tevens bij Brokx op wordt aangedrongen onverwijld maatregelen te nemen die uit- breiding van oneigenlijk ge- bruik van gemeenschapsmid delen voorkomen. Brokx liet vorige week weten dat een dergelijke claim weinig kans van slagen heeft. In de zaak zou vijftien miljoen gulden aan overheidsgeld in verkeerde zakken terecht zijn gekomen. I Leijnse lid Tweede Kamer DEN HAAG Frans leijnse "I is gisteren als lid van de Twee- j de Kamer geïnstalleerd. Hij j volgt Jos van Kemenade op als j lid van de PvdA-fractie. Leijn se (36) studeerde in Leiden ar- beidssociologie en was enkele 1 jaren wetenschappelijk mede- 1 werker aan de Rijksuniversi- 1 teit Leiden. Daarna was hij werkzaam op het sec-etariaat van de Sociaal-Economische Raad. Zijn laatste funrtie wa onderzoeker bij het Instituit 1 voor Toegepaste Socidogie h I Nijmegen. 6 september In haar hoedanighiid van lid van het dageliKS be stuur van het Rocfe Kruis neemt prinses Nargriet bij Philips in Eirdhoven een gift van hond»rd tele visietoestellen, lesiemd voor diverse natbnale en internationale Rede Krui- s-projecten, in oitvangst. Prinses 'Margriet opent in Hattem het Arton Piecl- Museum. In h«t museum Is de collecte van de kunstenaar onderge bracht. bestaande uit aquarellen, tekeningen, olieverfscnilderijen en et sen. UTRJCHT Operaties bij de meest voorkomende aangooren hartafvijking, het ventrikelseptumdefect ofwe het „gat in ket hart", zijn bij steeds jongere kin deren een succes. Tot midden 1977 waren zulke opera ties Ij kinderen tonger dan een half jaar niet mogelijk, daana verrichtte het Wilhelmina kinderziekenhuis in Utreht de operatie al tientallen malen in het eerste halv levensjaa' en in enkele gevallen zelfs in de eer ste rie maanden. Dat blijkt uit een artikel in het Hart- buletin van cfe Nederlandse Hartstichting. Chibrgen en cirdiologen van het Wilhelmina kinderziekenhuis bedrijven d«arin de 430 gevallen van deze hartafwijking warmee het ziekenhdïs tussen 1972 en 1983 te maken kreeg. Ogeveer twee yan de duizend kinderen wordt geboren met een ve'trikelseptumdefect, waarbij het schot tussen de beide hartka- mrséén of meer gaten vertoont. In Nederland betekent dat dat ieei jaar ongeveer 350 kinderen met deze afwijking ter wereld keren. Irde meeste gevallen geeft dat niets: het gat is dan zo klein dat ht vanzelf dichtgroeit en het patiëntje er geen last van heeft. In bt Utrechtse ziekenriuis was dat in de onderzochte tien jaar bij 6 procent, of 273 knderen, het geval. In 34,5 procent van de ^rallen was het delect echter zo groot, dat een operatie nodig r de periode 1972 tct en met 1982 overleefde 4,6 procent van de jjeratiepatiëntjes de operatie niet. Het operatierisico bij kinde- nn jonger dan zes naanden is aanzienlijk groter dan bij oudere linderen: 13 procentvan de geopereerden uit deze leeftijdsgroep .•tierf. terwijl van pstiëntjes ouder dan zes maanden 1,2 procent jezweek. Toch besbot het ziekenhuis in een aantal gevallen reeds in een vroeg stadium te opereren, omdat uitstel van de ingreep totdat de leftijd van zes maanden zou zijn bereikt, te veel risico's met zici zou brengen. Toen chirurgische behande ling van de afwijkirg nog niet mogelijk was, overleed 20 procent van de patiënten. DEN HAAG Het wachtgeld en het invaliditeitspen sioen, waarop let overheidspersoneel aanspraak kan maken, zal op januari worden verlaagd. Minister Rietkerkvan Binnenlandse Zaken ziet een dergelijke wijziging van amtelijke regelingen als een logische consequen- het het kabinet, om op die datum de werkloosheidsuitkeringen structu- arbeidsongeschiküeids- reel te verlagen. Het kabinet vind namelijk, zo heeft Rietkerk de ambtenaren bonden geschrevn, dat er in de huidige maatschappelijke op vattingen geen anleiding meer is voor een bijzondere positie van het overheidpersoneel op het terrein van de sociale zeker heid. De ministezstreeft op dit gebied dan ook een volledige ge lijkstelling tussei ambtenaren en particuliere werknemers na, met dien verstarie dat het overheidspersoneel niet onder het nieuwe wettelijk uitkeringssysteem ter zake van loonderving wegens werklooaeid en arbeidsongeschikt zal vallen, maar een eigen regelgevin behoudt, die evenwel gelijk is aan de algeme ne. Net als de niuwe wet zal de nieuwe regeling voor ambtena ren fasegewijs wrden ingevoerd. De percentageverlaging per 1 januari is de eerse stap. Over twee weken zal Rietkerk hierover spreken met de zonden van overheidspersoneel. Hand in hand met de koningin Hand in hand met een jonge inwoonster van Meppel loopt koningin Beatrix breed lachend door de gerestaureerde binnenstad. De koningin bezocht in gezelschap van o.a. commissaris Oele (links achter haar) elf gemeenten in Zuidwest-Drenthe. Zo bekeek de koningin in Diever een koetsenver- zameling, in Ruinerwold een museumboerderij, in Havelte een werkgelegenheidsproject. Meer controle op gammele fietsen DELFT Regelmatige politie-controle van fiet sen en brommers op scho len kan het aantal ver keersongelukken sterk te rugdringen. Dit staat in een rapport van de Europese Onderzoekcommissie voor Voertuigen, EEVC, over ongelukken met fietsen en brommers, dat gisteren werd gepresenteerd op een interna tionale conferentie over letsel preventie in Delft. Uit een onderzoek van de commissie is gebleken dat liefst tweederde van de fietsen en brommers van scholieren slecht onderhouden is, vooral door gebrekkige remmen of kapotte verlichting. Ongeveer dertig procent van de twee- wielers wordt als ronduit ge vaarlijk beoordeeld. VELDHOVEN Van alle oorzaken van ontwikke lingsstoornissen is nog maar een derde deel bekend. De kindersterfte is de afgelopen tachtig jaar zeer sterk ge daald, maar juist daardoor is het aantal kinderen dat overlijdt aan aangeboren ziekten relatief toegenomen. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) constateerde dit vanmorgen in Veldhoven bij de opening van een conferentie van de Europese Vereniging voor Teratologie. Teratologie is de leer van de aangeboren afwijkingen. De afgelopen decennia is duidelijk geworden, dat allerlei stof fen, zoals Softenon en kwik, verantwoordelijk kunnen zijn voor aangeboren afwijkingen. Ongeveer twee procent van de kinde ren heeft bij de geboorte duidelijk min of meer ernstige afwij kingen. Bij vijfjarigen is dat percentage opgelopen tot acht, voor al tengevolge van gedragsstoornissen en lichamelijke afwijkin gen die zich pas geleidelijk openbaren in de eerste levensjaren. Dit betekent volgens Van der Reijden, dat stoffen die afwijkin gen veroorzaken niet alleen invloed kunnen hebben tijdens de zwangerschap maar ook in latere fasen van het ontwikkelings proces. 'ailleur in herfstig bruin, waarvan de rok ruim valt. De nieuwe, zeer sfeervolle wintermodecollectie van Frans Molenaar uit Amsterdam, is vooral in warme tin ten uitgevoerd, die herinneren aan de natuur. De col lectie is gebaseerd op enkele heel duidelijke thema 's, waarop door de keuze van de kleuren of door details, steeds werd gevarieerd. Ook in deze collectie is het sil houet vaak lang en sluik. Echt een beetje lijzig, maar dat wordt dan weer iets afgezwakt door schoenen met torenhoge, dunne hakken. De meeste rokken zijn lang en recht en vallen tot ver over de kuit. Al zijn er ook wel wat rokken net over de knie getoond. Lichte en donkere houtachtige tinten, maar ook een fluoresce rende lichtblauwe kleur, die herinnert aan een zonnig bosmeer. domineerden deze najaarsshow vol damesachtige kléren. Bij warme, bruine, enkellange, rechtvallende rokken werden zacht gele zijden blouses met een lage opstaande col gedragen. Met een bijpassend kort jasje, dat door een puntig toegesneden voorpand over de taille valt en onopvallend, maar sierlijk, figuurcorrige- rend kan werken. Heel ingenieus. De rok uit de vijftiger jaren was ook present. Wijd en golvend, een beetje joling, maar wel met iets bijzonders rond de taille en heuplijn. Zoals een brede doorgestikte pas. die door een speciale driehoekige vorm aan de voorzijde prachtig kon worden gecombineerd met die korte jas jes met puntige voorpanden. Bij de ensembles werden vaak grote, brede 7/8ste mantels van double face gedragen en kleine hoedjes. Van die echte dopjes met smalle randjes. De elfjesmode werd vertegenwoordigd door een rok met kokervormige top, waarvan de giote kelkvormige kraag het gezicht speels omkranst. De kraag kan met een koord worden aangetrokken van dezelfde stof. Met een blauw hoedje en op blauwe schoenen leek deze toverachtige blauwe creatie bestemd voor een Walt Disney-rol. Karakteristiek was verder de keurige gedetailleerde afwerking van leren rokken en blousons. Een leverkleurige suède blousons krijgt door een diepe rugplooi en een grote bontkraag ook iets aparts. De show werd besloten met een serie elegante strapless avond jurken van taft. Met wijde lange rokken tot de grond en brede ceintuurs in dezelfde tint Voor de veiligheid voorzien van nau welijks zichtbare smalle schouderbandjes. PHI A BARUCH SASSENHEIM De gemeen te Sassenheim is niet onver deeld gelukkig met de plannen om een NS-station in te rich ten in de bollengemeente. Een en ander zou met zich mee brengen dat het aantal busver bindingen aanzienlijk zal wor den verminderd, hetgeen door velen zou worden betreurd. Dit kwam gisteravond ter sprake in de raadscommissie voor economische aangelegèn- heden bij de behandeling van het rapport regionaal-econo misch onderzoek Duin- en Bollenstreek. Overigens is het helemaal nog niet zeker of dit station er wel komt. In de planning van de NS is de loca tie Sassenheim nog niet aan de orde. Verwacht wordt dat pas eind 1985 het station eventueel in de planning wordt opgeno- De ontwikkeling van het toe risme - zoals weergegeven in het onderzoek Duin- en Bol lenstreek biedt voor Sassen heim weinig mogelijkeden. Het raadscommissielid Sigaar zag echter een aantal - zij het geringe mogelijkheden in de ontwikkeling van de water sport. Sassenheim ligt immers op een steenworp afstand van de Kagerplassen. Anders was het gesteld met de ontwikkelingen rond de bol lenteelt. In toenemende mate wordt bollengrond onttrokken en bestemd voor andere doel einden, zoals woningbouw en industrieterrein. In tegenstel ling tot vele anderen tilde de raadscommissie hier niet zo Sassenheim heeft weinig kost bare hyacintengrond. De teelt verplaatst zich in toenemende mate naar Noord-Holland, maar de handel blijft tot op heden nog steeds geconcen treerd in de Bollenstreek. Ook weinig zorgen maakte de raadscommissie zich over de zeevisserij. Wel vond met name het raadscommissielid Sigaar dat Sassenheim een agressiever beleid moet voeren ten aanzien van de industriële ontwikkeling van het gebied Jagdlustkade. FRIEMELS DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren ontkend, dat de regering in feite al heeft besloten dat in Nederland kruisra ketten zullen worden ge plaatst. „Het onderwerp is bepaald nog niet afgeslo ten", zo verklaarde hij bij het in ontvangst nemen van het le Jaarboek Vre de en Veiligheid. In dit Jaarboek schrijft prof. H. Leurdijk van de Amster damse Universiteit over „een proces van sluipende besluit vorming, waarin stukje bij beetje is gehandeld als ware een positief plaatsingsbesluit genomen". „In feite werken wij in een ge heel andere geest", aldus de premier. Het gaat er om zo zei Lubbers, de bewapening onder controle t -«mgen en dat kan, ook op langere ter mijn, het beste gebeuren door effectieve wapenbeheersings- afspraken. Criterium voor het beleid, al dus Lubbers, is de vraag of er een positieve invloed van uit gaat op de gespannen situatie tussen Oost en West. Van een besluit over de eventuele plaatsing van kruisvluchtwa- pens op Nederlands grondge bied mag worden verwacht dat het blijft bijdragen aan het besef dat wij naar eigen moge lijkheden en met behoud van een eigen verantwoordelijk heid in de Navo kunnen wer ken aan vrede en veiligheid, zo zei de minister-president.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9