Vernieuwing van oeververbinding gaat Valkenburg 72 mille kosten Marktmeester hoopt op veel echte handel „Autorijles op circuit bespaart veel geld" Fees t in Huize St. Bernardus Schoolstraat niet afsluiten VALKENBURG Bur gemeester N. van 't Wout zal wegens zijn pensione ring volgend jaar woens dag 12 september voor de laatste keer in zijn ambtstermijn de Valken- burgse paardenmarkt openen. Dit doet hij om tien uur, maar al vanaf zes uur in de ochtend worden de paarden door hun eigenaars op het plein rondom de her vormde kerk geïnstal leerd. De paardenmarkt wordt voor de 1040ste maal gehouden. Het aantal paarden en pony's dat wordt aangevoerd is in de loop der eeuwen drastisch verminderd. In de 16e eeuw waren het er nog ruim 3000 en duurde de markt maar liefst 8 dagen. In het begin van deze eeuw lieten zich nog zo'n 800 paarden aanbin den op de markt. „Dit jaar verwachten we er een stuk of 100", aldus marktmeester Cor Bol. We hopen wel dat de meesten ook echt voor de handel komen, dat is voor de kooplui aantrekkelijker. We hebben liever wat minder 1040STE PAARDENMARKT VALKENBURG paarden, maar wel voor de handel, dan wat meer maar die alleen voor de show wor den meegebracht. We betalen een aanvoerpremie van 15 gulden per paard". De oranjevereniging „Wilhe- mina" heeft traditiegetrouw voor uitgebreide festiviteiten rond deze eeuwenoude paar denmarkt gezorgd. Zo is er gedurende twee dagen ker mis op het Castellumplein, en wel op 12 en 13 september. Morgenavond om half acht begint het „paardenmarkt schaaktoernooi" in Het Tref punt. Echte paarden komen pas in actie op zaterdag 8 sep tember om twee uur tijdens ringrijden. Het ringsteken gebeurt echter niet vanaf de rug van het paard, maar van uit een koets achter de edele viervoeter. Vanuit heel Ne derland worden eigenaars verwacht van een paard en een zogeheten tilbury, een tweewielige koets voor èèn paard en twee inzittenden. Maandag wordt de feestweek voortgezet met een open ta feltennistoernooi in De Terp vanaf zeven uur. Dinsdag avond om half negen is er een lampionoptocht vanaf het Lambrechtsveld en een uur later geeft de Rijnsburgse drum en showband DWS een demonstratie op het Dorps plein. Woensdag zoals gezegd vanaf zes uur paardenmarkt, om twee uur een puzzelrit voor kinderen vanaf De Terp, ook om twee uur straattekenen in de Burg. Lotsystraat, om half drie prijsschieten voor de jeugd in het clubgebouw van de schietverertiging. om drie uur een demonstratie van de Castellum Ruiters in manege Broekweg en om half zes tot slot kunnen de senioren hun schietvaardigheid beproeven "in het gebouw van de schiet vereniging. De laatste dag van de paarden-feestweek, donderdag 13 september, is weer geheel voor de kinde ren. Om half tien kinderop tocht vanaf Middenjoght, om half èèn „kangoeroefietsen", om half drie „kuipjessteken" en om half vijf een ouder wetse Hollandse stoelendans. Dit alles speelt zich af op het Dorpsplein. LEIDEN QeidóaQowuvnt woensdags septemberi984 pagina 7. Peuterklas toch onderdak ALPHEN AAN DEN RIJN De peuterklas van de Vrije School heeft een nieuw onder komen in een leegstaand lo kaal aan de Geerestein. Er wa ren problemen gerezen bij de huisvesting van deze peuter klas. Tot de zomer was de achttien peuters tellende klas gehuisvest in de voormalige school aan de Van Eeghen- straat. Door het afbreken van die school moest de Vrije School nieuwe ruimte zoeken en kreeg daarvoor de keus uit een aantal leegstaande noodlo- kalen. Gekozen werd voor een nood- lokaal bij de John F. Kenne- dyschool waar de peuters, na een opknapbeurt van het lo kaal, na de vakantie begon nen. De inspecteur van het la ger- en kleuteronderwijs pro testeerde hiertegen. De Kea- nedyschool had dit noodlokaal zelf nodig zodat zij haar de pendance aan de Hoefblad- straat kon afstoten. Wettelijk moet een school namelijk eerst al haar lokalen op eigen tef- rein gebruiken voor zij vap een dependance gebruik kan maken. Het bestuur van de Vrije School weigerde echter uit h^t lokaal te gaan alvorens een oplossing gevonden te hebben. Na overleg met de gemeente lijke afdelingen onderwijs en openbare werken, het school bestuur van de Kennedyschoql en de bestuursleden van de Vrije School is er een oplos sing gevonden. De peuters zijn naar de Geerestein verhuisd. De voormalige dependance van de Kennedyschool aan de Hoefbladstraat zal onderdak bieden aan de algemene school voor lager en middelbaar be roepsonderwijs „De Bree- vaart" uit Gouda. Door voor deze school een dependance in Alphen te maken kan er in de gemeente de INAS-opleiding worden gestart. Hierdoor blijft het mogelijk een algemeen neutraal lagere beroepsoplei ding in Alphen te volgen. SASSENHEIM Huize St. Bernardus vierde gisteren het 60-jarig bestaan met 's mor gens in de Tuinzaal een Eu charistieviering. In zijn predi king zei pastor Ammerlaan onder meer dat er in 1924 voor Sassenheim twee belangrijke gebeurtenissen waren, name lijk de oprichting van „Teylin- gen", en „Huize St. Bernar dus", waarbij de zorg voor de jeugd en oudere i traal stond. Na de viering deed bewoners Zach. Mesman vijf hout-gravures cadeau, en na mens de patiënten bood me vrouw Bach twee litho's aan. Hierna sprak voorzitter Koomen namens het bestuur welkomstwoorden tot de be woners, patiënten, zusters van Postel, en de plaatselijke pre dikanten Achterberg; Ferwer- da, en Germans, en ds. J. Keu- ning uit Noordwijk, die als voorgangers periodiek dienst doen. Verder riep hij herinne ringen op uit het verleden, waarbij hij de werkzaamheden van de zusters van Postel cen traal zette. Tot slot bood hij een fraaie oude landkaart van Nederland aan voor in de Groene Zaal, en vier gravures uit 1889 voor de Tuinzaal. Zuster Franciska, provinciaal van de zusters van Postel, zei dat de congregatie Sassenheim een warm hart toedraagt. Al tijd hebben de zusters getracht hun roeping gestalte te geven. Na goede wensen deed ze een enveloppe met inhoud cadeau. Zuster Bakker deed het personeel een grote plan tenbak cadeau, 's Middags was er in de Tuinzaal een feestelijk optreden van het Bernardus Cabaret, dat met een bijzonder leuk eigen programma voor de pauze over verleden, heden en toekomst van „Bernardus" een vlot programma bracht, en na de pauze een schooldag uit de twintiger jaren. Hierbij moet behalve de voordracht, ook de mooie kledij worden genoemd waaraan veel zorg werd be steed. VERKEERSSCHOOL LISSE: LISSE De Verkeersschool Lisse zal deze maand een unie ke wijze van het lesgeven aan automobilisten in spé introdu ceren. De school begint met het lesgeven op een gesloten parcours. Dat is voor begin nende cursisten de gelegen heid bij uitstek om op rustige wijze vertrouwd te raken met de auto en zaken die aan het besturen daarvan vastzitten. Voor die lessen heeft de Ver keersschool de beschikking ge kropen over het wielercircuit van de Ren- en Tourvereni ging De Bollenstreek. Het is de bedoeling dat cursis ten in groepsverband de eerste lessen op dit circuit volgen. De groep, drie leerlingen en een instructeur, rijden in één auto. Dit gecombineerde lesrijden heeft een aantal voordelen, zo is gebleken uit proefnemingen. Ten eerste worden de kosten gedeeld, ten tweede worden de leerlingen buiten de drukke verkeerswegen om (en dus meer geconcentreerd) de eer ste beginselen bijgebraqht. Rust en ruimte zijn vooral in het begin onontbeerlijke facto ren voor de adspirant automo bilisme). Een derde voordeel is dat met het lesrijden met meer personen in een auto een soort competitie-element ontstaat. Men let op eikaars handelin gen, praat over mogelijke en voorkomende fouten en als men zelf aan de beurt is, zal de cursist er alles aan doen om die fouten te voorkomen. Ook vermoeidheidsverschijn selen zijn niet of nauwelijks aan de orde en dat ligt best wel eens anders als „gewone" leerlingen de eerste lessen op de openbare weg doorbrengen. Ook het financiële gedeelte heeft grote voordelen. Nor maal betaalt men per lesuur om en nabij de 45 gulden. De nieuwe methode kost 26 gul den per uur. Er moet in totaal 157,50 gulden worden betaald. Voor dat bedrag krijgt de cur sist van 's morgens acht tot 's middags drie uur les. Daar na is het de bedoeling lessen op de gewone weg te gaan vol gen. De Verkeersschool heeft bere kend dat de leerling met dit nieuwe lessysteem gemiddeld zes lesuren (a 45 gulden) kanm besparen. Wanneer men precies met nieuwe systeem begint zal dezer dagen bekend worden gemaakt. Informatie is krijgbaar bij telefoon 02521- 13654 (bellen tussen zeven tien uur 's avonds) Onderwijs voor volwassenen LISSE Bij de School voor Volwa: nen in Lisse gaat weer een aantal ni we cursussen van start. Bijzondere c sussen zijn die over de taak en functie van Tweede Kamer en gemeenteraad en de cursus over Nederlandse wetten. Daarnaast zijn er de vertrouwde talen cursussen Nederlands, Engels, Duits, Frans en Russisch. De cursus Ouders op Herhaling staat ook dit seizoen weer het programma. Nieuw zijn cursuss over deeltijdbanen en -rechten, het i vullen van het belastingbiljet, ov kunst en muziek, glasgraveren en foto grafie. Informatie bij mevrouw A. Brouwer, Chopinstraat 39 in Lisse, tel. 02521-16612. Bibliotheek Warmond blijft op 5000 boeken WARMOND De bibliotheek van Warmond zal de beschik king blijven houden over 5000 boeken. De uitbreiding naar 7000 boeken is door de gemeente teruggedraaid vanwege de vermin dering van.de rijksbijdrage voor het bibliotheekwerk, waardoor een zwaarder beroep moest worden gedaan op gemeentelijke subsidie. In de raadsvergadering van morgen zal het gemeentelijk biblio theekplan worden besproken. Het ligt in de bedoeling de biblio theek in de huidige vorm te handhaven hetgeen betekent dat ongeveer 5000 banden aanwezig zijn en dat er daarnaast gebruik kan worden gemaakt van de diensten van de Provinciale Biblio theek Centrale. De gemeente moet dan wel een bedrag van 5000 gulden beschikbaar stellen als extra subsidie. De kortingen van rijkswege brachten de bibliotheek aanvankelijk in grote moei lijkheden, die werden verergerd doordat het verantwoordelijke comité nogal voorbarig het boekenbestand had uitgebreid naar 7000 banden. De bibliotheek kan echter door een soepeler op stelling van de overheid en de extra subsidie van de gemeente worden gevrijwaard van opheffing. Voorwaarde is wel dat het aantal boeken op 5000 blijft staan. Ontstemming over schade aan houtwal OEGSTGEEST Bewoners van de Oegstgeestse wijk Haaswijk waren gis teren ontstemd over het feit dat door middel van een dragline een fraaie houtwal schade werd toegebracht. Een deel van de wal, waarvoor twee jaar geleden nog groen werd aangeplant, verdween onder het zand omdat er bouwketen geplaatst moeten worden. De wethouder van openbare werken, de heer Van Hazel bleek gisteravond nog niet op de hoogte te zijn van de gang van zaken. Hij zegde toe de zaak te zullen onderzoeken. Het betreft de houtwal in de buurt van de Querido- laan. „Ruzie" in Muzenhof LEIDERDORP In de open bare bibliotheek te Leiderdorp die is gehuisvest in het sociaal- culturele centrum „Muzenhof" aan de Cor Gordijnsingel is tot 22 september een tentoonstel ling te zien over het onder werp „Ruzie". Het betreft hier werk van leerlingen van de christelijke basisschool „Zijlkwartier" die het afgelopen voorjaar een project over dit onderwerp hebben behandeld. Enkele werkstukken worden nu op de tentoonstelling getoond. De tentoonstelling geldt tevens als voorbereiding op de jaarlijkse Vredesweek van 23 tot 30 sep tember. Schouwrapporten „Oud-Poelgeest" OEGSTGEEST Zoals reeds eerder bekend werd zal de gemeente Oegstgeest enkele repa ratie aan het Kasteel „Oud-Poelgeest" zelf ter hand nemen en financieren. In opdracht van de gemeente is er een aantal schouwrapporten gemaakt waarin alle gebreken van het Kasteel, het jagershuis en het koesthuis staan opgesomd. Zodra de totale kosten van reparatie/restaura tie bekend zijn, zullen deze ter sprake komen in een speciale commissievergadering die, voor de behandeling van de begroting'85, in het kas teel gehouden wordt. Wethouder Kohlbeck zeg de gisteravond de leden van de raadscommissie financiën toe in de raadsvergadering van 20 september met meer mededelingen te komen. Boom over fietspad Een forse boom versperde gistermiddag de doorgang op het fietspad aan de Lei- derdorpse Engelendaal. Het gevaarte kwam rond half zes door de stevige windstoten naar beneden zetten. Op dat moment reden er geen fiet sers langs. De afdeling Ge meentewerken van Leider dorp heeft de boom in een uurtje tot brandhout ver werkt. Ook bomen aan de Wassenaarseweg en het Jac ques Urlusplantsoen in Lei den werden door de storm geveld. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Ledental bibliotheek Oegstgeest groeit weer Wethouder ir. J R. van Leeuwen (links) bij de overhandiging van het rapport door de heer Sj. Stien- stra van het C.I.M.K. RAPPORT C.I.M.K. OVER VOORSCHOTENSE WINKELSTRAAT: VOORSCHOTEN De Schoolstraat, winkelstraat bij uitstek van Voorschoten, leent zich voorlopig niet voor afslui ting voor autoverkeer. Deze conclusie en nog veel meer aanbevelingen staan in een lij vig rapport, dat in opdracht van het gemeentebestuur van Voorschoten is samengesteld door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K). De Schoolstraat en Voorstraat hebben een lokale, verzorgen de functie. Circa 87 procent van de bezoekers komt uit het dorp zelf. Het zwaartepunt ligt in de aankoop van de dagelijk se artikelen. Niet helemaal verwonderlijk, omdat er twee grote supermarkten zijn geves tigd. Alleen op de vrijdag en de zaterdag zou men kunnen spreken van echt „winkelen". De overige dagen komen de bezoekers gewoon boodschap pen doen en dat betekent: pro beren met de auto zo dicht mogelijk bij de betrokken win kel te komen. Volgens het rap port moeten langparkeerders worden geweerd uit de School- en Voorstraat. Daar naast moet de bevoorrading van de Winkels door vrachtau to's verbeterd worden. Vol gens de samenstellers van het rapport is het beter dat de rij richting van de Schoolstraat, thans van zuid naar noord, omgedraaid wordt, omdat de grootste parkeerplaatsen zich in het noorden bevinden. OEGSTGEEST Toen er vo rig jaar sprake was van de verhoging van de tarieven voor het lidmaatschap van de openbare bibliotheek in Oegst geest liep het aantal lezers te rug. Intussen heeft een tariefs verhoging, van 15 naar'20 gul den per jaar voor een lezers- kaart, plaatsgevonden en is het aantal lezers weer ge groeid. Er is reden tot optimis- In de begroting die de biblio theek heeft ingediend bij de gemeente Oegstgeest verwacht men dit jaar een inkomen aan contributies van 36.000 gulden. Dat is 16.000 gulden meer dan vorig jaar. In verband met het vijfentwintig jarig bestaan van de openbare bibliotheek stel len b en w voor een extra sub sidie te verlenen van 2500 gul den. De CDA'er Kakebeeke vroeg de wethouder van fi nanciën, de heer A. Kohlbeck, tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de raads commissie financiën, of deze het bedrag van 2500 gulden niet wat karig vond. Kohlbeck had van de zijde van biblio theek nog niet vernomen of dit inderdaad als karig erva ren werd. Hij liet de mogelijk heid tot het verlenen van aan vullende subsidie open. Afsluiting Rhijnhofweg OEGSTGEEST Negentien bewoners van woningen aan de Rhijnhofweg hebben hun instemming uitgesproken met de plannen van de gemeente Oegstgeest deze weg af te slui ten voor doorgaand verkeer. Halverwege de weg worden maatregelen getroffen om het een en ander te realiseren zo dra de Oegstgeestse gemeente raad „ja" heeft gezegd. Belang hebbenden zullen een sleutel ontvangen waarmee zij straks een paal, midden in het weg dek geplaatst, zullen kunnen verwijderen. Ook de brand weer en de ambulance krijgen de beschikking over een der gelijke sleutel. Dit bleek giste ren tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën. Met de realisering van de plannen is een bedrag van 5300 gulden gemoeid. VALKENBRUG De ge meenteraad van Valken burg heeft gisteravond 72.500 gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van ieen houten brug over de Grote Watering die de Claudiusdreef en de P. Oosterleestraat zal gaan verbinden. Die verbin- Kj ding bestond al, maar de 2 huidige hoge ijzeren brug bracht veel bezwaren met zich mee. Deze brug moest indertijd worden gebouwd omdat de provincie een royale doorvaarthoogte wilde hebben. steile hellingen weegt zwaar der. De nieuwe houten brug zal een rijbaanbreedte hebben van drie meter, terwijl aan de westzijde een voetpad wordt aangelegd van anderhalve me ter breed. Het is niet de bedoe ling dat er auto's over de brug gaan rijden, behalve in geval van calamiteiten. Daartoe worden er twee zogenaamde knikpalen aangebracht, die door politie en brandweer in noodgevallen door middel van een sleutel kunnen worden verwijderd. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met het krediet voor aanleg van de brug. Enkele raadsleden wil den nog weten wat de oude brug had opgebracht; deze is bij de aannemer ingeruild. De precieze opbrengst was echter niet bekend. De gemeenteraad ging verder akkoord niet de aankoop van grond in verband met de re constructie van de Hoofd straat. Het gaat om voortuin tjes en tuinbouwgrond. Met alle grondeigenaren Is over eenstemming bereikt. Het gaat de gemeente in totaal ruim 30.000 gulden kosten. De raad kon zich ook vinden in de splitsing van een drie be- nedenflats aan het Franken burg. Deze flats worden ge splitst in beter te verhuren vierkamerflats en apparte menten voor alleenstaanden. De verwervings- en verbou- wingskosten bedragen ruim 48.000 gulden per woning. Het rijk heeft subsidie toegezegd voor de splitsing. De huren van de woningen zullen rond de 200 gulden liggen. Enkele raadsleden vroegen een speci ficatie van de kosten, hetgeen werd toegezegd. De zaak rond de opgraving van 3000 Romeinse graven lijkt enigszins aan de gemeen te Valkenburg voorbij te gaan. Een paar raadsleden bleken van de details van dit onder zoek nauwelijks op de hoogte te zijn. Burgemeester N. van 't Wout vertelde dat er nog altijd geen officieel verzoek is ge richt aan Valkenburg om een bijdrage te leveren. Inmiddels is er echter een re creatie-vaarwegenplan Zuid- Holland gekomen dat aan minder belangrijke waterwe gen niet meer van dergelijk ei sen stelt. De weg was toen vrij voor een brug met een door vaarthoogte van één meter. Nadeel is dat alleen lage sche pen er nog onderdoor kunnen, maar het voordeel van minder

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7