Geen schip kan nieuwe Churchillbrug passeren ALLERLEI(DS) Vakmanschap herken je zo. Hoogleraren benoemd AANLEGSTEIGERS VERSPERREN VAARGEUL V erkeerspr oblemen gehandicapten zijn enorm E&UUeSowiwl WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 The Trammps". Najaarsprogramma De Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft weer een druk najaarsprogramma met lezingen, cur sussen en excursies. Zo zullen er onder andere lezingen gehouden w<- 'r:> over de vier vorstinnen van Oranje, over fonosoi v cr paranormale begaafdheid. Excur sies worden bij\ rbeeld gemaakt naar de Biesbosch, de Leidse veemarkt, de Haagse hofjes, Amsterdam en MUnster. Er zijn cursussen te volgen voor yoga, aero bic dancing, kunstgeschiedenis, aquarelleren, bloem schikken, toegepaste psychologie enz. Ook zijn er nog praatgroepen, een boekencirkel, toneelclub enz. In sa menwerking met de UW wordt de jaarlijkse kleding- beurs gehouden. Belangstellenden kunnen 13 septem ber kennis maken met de vereniging tijdens een open dag in het gebouw aan de Caeciliastraat 18 in Leiden. Inde Vroolijcke Arke Het buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerk- choorsteeg 15 in Leiden heeft voor het komende seizoen tal van activiteiten voor kinderen van vier tot twaalf jaar op het programma staan. Elke maandagmiddag van vier tot vijf uur kunnen kinderen van 8 tot 12 jaar er terecht om hun huiswerk te makendinsdagmiddag is er op dezelfde tijd gelegenheid voor toneel, schminken en expressie. Woensdag is er telkens instuif van twee tot half vier, ter wijl de kleinsten terecht kunnen in de kleuterclub. Don derdagmiddag is van vier tot vijf uur gereserveerd voor het maken van een kinderkrant en de fotoclub; vrijdaga vond is er kindercafé en elke laatste vrijdag van de maand kindereettafel, vanaf zes uur. Afscheid Het hoofd van de voormalige directie Algemeen Fi nancieel Beleid van de gemeente Leiden heeft per 1 september wegens gezondheidsredenen de gemeente dienst moeten verlaten. In verband met dit vertrek wordt dinsdag 18 september om vier uur een afscheids receptie gegeven in de Burgerzaal van het stadhuis. Ten toonstelling Turnvereniging „Ons Buiten" houdt vrijdag 14 september weer een tentoonstelling. De expositie, die om zeven uur wordt geopend, wordt gehouden in het verenigingsgebouw in de Alerenwijk. De tentoonstelling is ook zaterdag 15 en zondag 16 september te bezichtigen. De openingstijden zijn van tien tot zes uur. Trammps De Amerikaanse popgroep The Trammps treedt zater dag 15 september op in het winkelcentrum De Koper molen. De vier-mansformatie die nu tien jaar bestaat en tien hits produceerde, werkt tegenwoordig in Ne derland onder leiding van producer Eric van Tijn en componist Jochem Fluitsma. Het concert begint om twee uur. »cn he| als Hoi zet. D* et Sov en et i Schietpartij op Trekvaartplein LEIDEN De Leidse politie is op zoek naar een 25-jarige Leidenaar, die gistermiddag op de woonwagen van een fami- lielid zou hebben gescheten. De schietpartij vond plaats op I het regionale woonwagenkamp aan het Trekvaartplein. I Nadat de politie gistermiddag na de schietpartij arriveerde, bleek de schietende man verdwenen. De woonwagen van het I beschoten familielid was eveneens leeg. Bij nader onderzoek i vond de politie toch de eigenaar van de beschoten woonwa gen, maar die wilde niets zeggen. De politie he^ft echter wel bewijsstukken gevonden van de schietpartij. Ónder het ko zijn van een raam in de wagen vond de politie een kogelgat en ook werd een lege huls gevonden. Vannacht heeft de politie, gehuld in kogelvrije vesten, na een anonieme tip over weer een schietpartij opnieuw het woonwagenkamp bezocht. Er bleek daar toen echter niets aan de hand te zijn. Studenten bekogelen elkaar met eten LEIDEN Een nieuwe lading studenten heeft weer bezit van de Sleutelstad genomen. Op het Stadhuisplein zijn vorige week al studenten ge signaleerd, die kinderachtige spelletjes speelden zoals „zakdoekje leggen" en „blindemannetje". Dit alles bij wijze van ontgroening. Gistermiddag bekogelden enkele studenten el kaar al varende in een bootje in de Vliet met eten. Dit soort bezigheden kan personen, die so ciaal bewogen zijn en derhalve weten dat een derde van de wereldbevolking nog steeds sterft van de honger, nogal ergeren. Dat deed het tenminste ook bij een vrouwelijk raadslid, dat uitzicht had op het tafreel. Zij belde de politie en die heeft een eind gemaakt aan de verkwis ting. Minder subsidie voor Streekmuziekschool LEIDEN Ondanks het feit dat de fi nanciële positie van de gemeente bij zonder moeilijk blijft, wordt geen nieu we bezuinigingsoperatie doorgevoerd in de welzijns-, culturele en kunstzinnige sector en de maatschappelijke dienst verlening. Wel zal het geld dat beschik baar is anders worden verdeeld. Zo is de gemeente Leiden van plan om de streekmuziekschool 21.000 gulden min der subsidie te geven. De gemeente Leiden gaat met dit voor stel mee met de andere drie gemeenten die gemeenschappelijk de streekmu ziekschool in stand houden. Deze bezui niging zal geen personele gevolgen hebben. Het geld dat door deze bezuini ging is ontstaan wordt weer besteed aan de amateuristische kunstbeoefe ning. de kunstzinnige vorming school jeugd, de huisvesting van de Leidse Werkgroep Homofilie en verder zullen incidenteel subsidies worden gegeven op cultureel gebied. In de sector club- en buurthuiswerk, stedelijk volwassenenwerk en stedelijk jongerenwerk, zullen waarschijnlijk wat extra banen gecreëerd kunnen worden. Het geld voor deze personele kosten komen uit de pot herbezettings- gelden, zijnde de bedragen waarmee de rijksbijdragen sociaal-cultureel werk van 1983 af zijn aangevuld in verband met de door werknemers ingeleverde prijscompensatie. LEIDEN De heer M.J. Lerner (55) is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der Recht geleerdheid en de facul teit der Sociale Weten schappen van de Rijksuni versiteit in Leiden. Hij zal werkzaam zijn op het vak gebied van het rechtvaar digheidsmotief in sociaal gedrag. De heer Lerner bezet tot 31 augustus 1985 de Cleveringa-leerstoel. Lerner is vanaf 1970 hoogleraar geweest aan de universiteit van Waterloo, Ontaria in Canada. Tevens is mr. E.A. Alkema (45) bij koninklijk besluit be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Rechtsge leerdheid aan de Rijksuniver siteit van Leiden. Hij zal werkzaam zijn op het vakge bied van de staats- en admini stratief recht. Alkema is vanaf 1980 tot heden buitengewoon hoogleraar geweest in de rech ten van de mens aan de uni versiteit van Amsterdam en vanaf 1981 tot heden gewoon hoogleraar aan de universiteit van Groningen. Voor 1981 was hij 8 jaar aan deze universiteit verbonden als hoofdmedewer ker. Alkema verrichtte voorts van 1963 tot 1966 rechtshisto risch onderzoek te Groningen en hij was van 1966 tot 1973 werkzaam bij het Europa In stituut van de Leidse universi teit. In 1978 promoveerde hij te Leiden op het proefschrift „Studies over Europese grond rechten". (ADVERTENTIE) krijgei) Alfred ;stduitj iet vair Bur gem ees ter ontvangt bruidsparen ed van r ichtgel LEIDEN Zestien' bruidspa- vergezeld van zonen of dochters, waren gistermid dag te gast op het Stadhuis c hun vele jaren van huwelijkse trouw te vieren. De 60-, 65-, e zelfs 70-jarige bruidsparen w; ren persoonlijk uitgenodigd - slaafI ,j00r burgemeester C. Goe- i, maar. koop Aan ronde tafeltjes geze- Niettef ten met de gehoorapparaten op e beid$ v°He toeren draaiend, hoorden de doI zij de sPeech van hun burger- H vader aan. Daarna was er thee evenf met gebak. Suikervrij gebak in ook dé vele gevallen. Vervolgens werd het hele ge- Duit] zeischap, maar liefst zestien echtparen waren in de burger zaal van het Stadhuis uitgeno digd, gevraagd om in de raads zaal naar een oude film te kij ken. Het was een film over J een vergadering van de ge- J meenteraad in de jaren veertig en een kijkje in de Sleutelstad jen ge van <jie tijd. De film was des- an he tijds bestemd voor „onze jon- lan da gens" in Nederlands Indië. Om r kun ze een indrukje te geven van inden lhu's- Nu kwam de film van rd ppn Pas om de Leidse echtparen een indruk te geven van °P den ..toen". Over „toen" gingen ook de liedjes die na de film werden gezongen onder begeleiding van het trio Dorien Mijkselaar, Perry Cavello en Jo Spiers. Over „toen" ging ook het haal van burgemeester Goe- .,_jt koop. Want toen de meeste ordt e' bruidsparen huwden de Eerste Wereldoorlog afgelo- ig mil pen Hij vertelde over de toen getrok malige burgemeester De Gijze steder i laai', die de oorlogstoestand af- onden t kondigde in de Sleutelstad en be allemaal bijgebouwd na de Tweede We- mate-- reldoorlog. Na de film werden de borrels ingeschonken en geproost op nog vele jaren huwelijk. nieuwtj- W( ste moj-ja, Moeder en zoontje gewond Zuid-Hollandse vlooien markt in Leidse Groenoordhallen f/ïo&cfl Vakmanschap is dat dl Burgemeester Goekoop in gesprek met ikansj eestelc bus o FOTOTENTOONSTELLING MET HINDERNISBAAN OP STADHUISPLEIN LEIDEN De problemen die gehandicapten in het verkeer hebben. Dat is het thema van de tentoon stelling die van 7 tot en met 28 september in de hal van het Stadhuis en op het Stadhuisplein is te zien. Het idee om een ten toonstelling over dat on derwerp te houden, werd vier jaar geleden al bij de gemeente geboren, maar tot dusver kwam het plan niet van de grond. De tentoonstelling is nu met steun van de gemeente op gezet door Stella Vriezen en Antoinette Andriese, twee stu denten van de Reinwardt Aca demie. „Een werkgroep van de ge meente, die zich bezighoudt met het treffen van verkeers maatregelen voor gehandicap ten, wilde een fototentoontel- ling houden, maar er was nooit tijd om het te organise ren. Tot wij er eind vorig jaar bij kwamen en de academie deze tentoonstelling aanvaard- afstudeerproject", De tentoonstelling bestaat uit twee gedeelten. In de hal van het Stadhuis wordt een foto tentoonstelling ingericht. Met behulp van de foto's en ook een aantal films willen de stu denten laten zien hoe vaak on bewust voor gehandicapten al lerlei obstakels op straat wor den opgeworpen. Zo hangen er foto's van moeilijk of nsuwe- lijks begaanbare bruggen, par keerplaatsen voor invaliden die zo klein zijn dat uit de auto stappen zo goed als onmogelijk is, hellingbanen die te steil zijn, trappen, hoge stoepen, verkeerd geplaatste paaltjes, vuilnisbakken en de koopwaar die door de middenstand op straat wordt gezet om de eigen waar aan te prijzen. De ten toonstelling laat ook zien dat niet alleen gehandicapten last van die hindernissen hebben: foto's van mensen met kinder wagens of bagage en foto's tij delijk gehandicapten, die zich een weg zoeken. Het tweede gedeelte van de tentoonstelling wordt gevormd door wat de studenten noemen „het buitengebeuren". Op het Stadhuisplein wordt een soort hindernisbaan aan gelegd. De bedoeling is dat va liden gezeten in een rolstoel of met een blindenstok hun weg zoeken over drempels, tussen fietsen, dozen en kisten door of een poging wagen een ver- keerssluis passeren. „Dan kan iedereen eens ervaren wat het is om invalide te zijn en over straat te gaan. De verkeerspro blemen van gehandicapten zijn echt enorm", lichten de studenten hun project toe. „We hopen te bereiken dat men: wat minder gemakzuchtig hun auto, fiets of de vuilniszak i gens' neer zetten. Door het op zetten van deze tentoonstelling valt het ons nu pas op, maa staat er versteld van hoeveel hindernissen gehandicapten op straat tegenkomen. De stad zou veel begaanbaarder maakt moeten worden v gehandicapten. Ook niet-_ handicapten zouden daarvan profiteren.". De tentoonstelling wordt vrij dag 7 september om vier uur geopend. Vooraf wordt vanaf twee uur in het Stadhuis eeh forumdiscussie gehouden over „de financiële en esthetische aspecten van aanpassingen voor gehandicapten". - LEIDEN Een 33-jarige vrouw uit Leiden en haar bijna 2-jarig zoontje zijn gistermorgen omstreeks half twaalf gewond ge raakt bij een ongeval. Het ongeval gebeurde op de hoek Ir. Driessenstraat en de Uiterstegracht. De vrouw stond met haar fiets en haar zoontje, die in een mandje voorop de fiets zat, voor het stoplicht te wachten. Naast haar stond een auto. Toen het licht op groen ging, bleef de jas van de vrouw aan de auto han gen. De automobilist had niets in de gaten en sleurde de vrouw enkele meters mee. De vrouw kwam te val len en daarbij vloog haar zoontje uit de mand. De vrouw is met een hoofd wond boven haar oog en het zoontje met schaafwonden en een dik oog overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN De eerste officiële Zuid-Hollandse Vlooienmarkt, wordt zondag 14 oktober in de Leidse Groenoordhallen gehou den. Op deze vlooienmarkt zullen ongeveer 500 tot 600 particu lieren hun tweede hand spullen, uiteraard tegen een kleine prijsjes te koop aanbieden. Om te zorgen dat deze vlooienmarkt zijn duidelijk particulier karakter behoudt, zullen de nodige controle maatregelen geno men worden. De deelnemers moeten kunnen aantonen dat zij particulier zijn en hun spullen moeten ook echt tweedehands zijn en mogen niet uit een partij bestaan. Bij de tot nu door het organisatiebureau Cozijn uit Oude Wetering georganiseerde vlooienmarkten zouden steeds de plaatstelijke politie en ge meentebesturen tevreden zijn geweest over het gevoerde beleid van selectie en deden zich nog niet eerder moeilijkheden voor. De Zuid-Hollandse Vlooienmarkt is één van de ongeveer twintig weekend-vlooienmarkten die in het hele land worden georgani seerd. Het aantal bezoekers en deelnemers aan deze markten i nog steeds stijgende. In Den Haag bijvoorbeeld waren er 1200 deelnemers en zo'n 30.00 bezoekers. Het is de bedoeling dat t nog van deze vlooienmarkten gehouden worden in Deventer, Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, Groningen en Nijmegen. Groninger aangehouden LEIDEN Een 23-jarige man uit Groningen is gistermiddag door de politie aangehouden. De man had uit het gebouw van studentenvereniging Quintus aan de Oude Singel een foto-camera en wat buitenlands geld meegenomen. Bij het verlaten van het gebouw werd hij echter gesnapt. Hij o\ handigde het gestolene en probeerde de benen te nerr maar de studenten zetten een achtervolging in en belden de politie. Deze nam de man mee naar het bureau voor een pro ces verbaal. Plezierige modeshow LEIDEN Veel flanel, winterkatoen en wol in vooral ruiten en streep- dessins, dat wordt vol gens modezaak Warnec- ke het modebeeld voor het komende najaar. Veel aardekleuren, alles een beetje losvallend en met veel combinatiemogelijk heden. Daarnaast blijken de a-symetrische sluitin gen en verschillende colls weer aan terrein te win nen. Dat was de indruk van de modeshow die het modehuis Warnecke gis teravond in de Stadsge hoorzaal hield. Met deze modeshow werd tevens het feit gevierd dat deze zaak dit jaar maar liefst 100 jaar bestaat. Behalve de najaarsmode werd ui teraard ook de van deze zaak bekende lingerie en foundation getoond. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je LEIDEN Met de feeste lijke opening van minister N. Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat in het vooruitzicht, kan er mo menteel nog geen schip van enige omvang de gloednieuwe Churchill brug over de Rijp opent passeren. De vaargeul die de schepen naar de onder doorgang leidt, is name lijk versperd door de aan legsteigers van het nabij gelegen watersportcen trum De la Beij. Dat is het gevolg van een wijziging in het bouwplan voor de brug die op het laatste moment werd doorge voerd. Besloten werd toen de onderdoorgang niet aan de zijde van de Haag- weg te bouwen maar aan de kant van de Morsweg. De gemeente is momen teel met de watersportfir ma in onderhandeling om het probleem op te lossen. Verantwoordelijk^ wethou der J. Peters var\ ruimte lijke ordening zegt er ech ter vertrouwen in te heb ben dat het probleem tij dig opgelost zal worden. Aanvankelijk leek het bouw plan geen problemen op te le veren. De onderdoorgang langs de Haagweg bood het scheepvaartverkeer een prima vaargeul. Toen echter moest de gemeente met de nabij gele gen firma Noordman in onder handeling over de ruil van een stukje grond. Deze grond was nodig voor de aanleg van de toegangsweg naar de brug. De onderhandelingen slaagden zij het dat het voormalige KVP- raadslid mevrouw Noordman bedong dat de klep van de brug naar de overzijde werd verplaatst. Het bouwplan werd aldus gewijzigd. De heer Bergman, eigenaar van het watersportcentrum zegt nimmer de gewijzigde bouwtekeningen te hebben ge zien. Tot op het laatste mo ment verkeerde hij in de ver onderstelling dat de klep aan de Haagweg-zijde zou komen. Toen het euvel in november vorig jaar aan het licht kwam, is hij naar de gemeente toe ge stapt. Hij is van mening dat de gemeente de verplaatsing van de steigers voor haar rekening moet nemen. Hiermee zou een bedrag zijn gemoeid van enke le tienduizenden guldens. Vol gens wethouder Peters is er met de aanwezigheid van de steigers wel degelijk rekening gehouden toen het bouwplan werd gewijzigd. „We hebben dat toen niet als belemmering gezien", aldus Peters. Naar zijn mening staan de steigers er il legaal daar er geen gemeente lijke bouwvergunning voor is verstrekt. De eigenaar van het watersportcentrum stelt echter dat zowel het hoogheemraad schap, de provincie als de Do meinen. van wie hij het water huurt, vergunning hebben verstrekt. Vanmiddag heeft een gesprek plaats gehad tus sen Bergman en wethouder J. Peters van ruimtelijke orde ning. Zoals de situatie nu is kunnen schepen met de omvang van een forse rondvaartboot, of bij voorbeeld het marinefregat dat Leiden op 3 oktober pleegt aan te doen, de brug niet pas seren. De Churchillbrug, waarvoor wethouder C. Waal op 17 juni vorig jaar de eerste paal sloeg, is de belangrijkste schakel in de verbinding tus sen Churchilllaan en Dr. Lely- laan. Met de bouw van de brug is een bedrag van 17 miljoen gemoeid waarvan de gemeente de helft betaalt. De directie van de bouw is in handen van Provinciale Waterstaat. De opening zal halverwege okto ber plaats hebben.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3