TAFEL „Ik heb nooit gezegd, dat de knoet er weer over moet" Lof en kritiek op document over bevrijdingstheologie CeidócSowo/nt i™ kerk wereld Vragen over gewetensvrijheid in kerken over bewapening weer ACHTERGROND EcidócGommtt WOENSDAG S SEPTEMBER 1984 PAGINA 2 LE Scl Archivaris Hervormde Kerk overleden Dr. J. P. van Dooren, sinds 1964 archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk, is zaterdag op 60-jarige leeftijd in zijn woon plaats Den Haag overleden Dr. van Dooren was van 1949 tot 1955 assistent bij de hoogle raar kerkgeschiedenis te Leiden, dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Vervolgens was hij predikant te Scherpenzeel en van 1959 tot 1964 te Gieten. Hij heeft tal van geschiedkundige pu blicaties op zijn naam staan. Verder heeft hij de beschrijving van de archieven van een zeer groot aantal Hervormde Ge- geredigeerd. Mensen in Nood 70 jaar De Stichting Mensen in Nood, onderdeel van de internationale RK hulporganisatie Caritas Internationalis, in Den Bosch viert morgen zijn 70-jarig bestaan. De organisatie neemt dan af scheid van directeur drs. H.J.M. van de Laar. Mensen in Nood is voortgekomen uit een r.-k. comité, dat in 1914 werd opge richt, toen duizenden Belgen in Nederland een veilig heenko men zochten voor het oorlogsgeweld. In 1961 werd de naam van het comité veranderd in „Stichting Mensen in Nood". Het werkterrein werd verlegd naar de ontwikkelingslanden. Vorig jaar kwam 51,5 miljoen gulden bij Mensen in Nood binnen. De laatste jaren heeft de stichting de samenwerking met andere katholieke hulporganisaties als de Vastenactie, Cebemo, Memi- sa en de Pauselijke Missiewerken versterkt. Er is geen mens zo eenzaam als hij die alleen zichzelf bemint. Abraham Ibn Esra De missiecentrale van de orde der Franciscanen in Bonn heeft het Vaticaanse document over de bevrij dingstheologie zowel geloofd als bekritiseerd. Een vooruit gang in de beoordeling noemde directeur pater An dreas Müller de erkenning dat de onderdrukking van het Latijnsamerikaanse volk het uitgangspunt van de be vrijdingstheologie is. De posi tieve aspecten van het docu menten zijn volgens hem niet voldoende om de teleurstel ling van veel theologen en bisschoppen in de Latijns-A- merika weg te nemen. „Met geen woord" spreekt het document over de be langrijkste oorzaak van de el lende in de Derde Wereld, namelijk de onrechtvaardige economische structuren. Het document bestempelt deze structuren niet als zonde, zo als de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferenties in Puebla en Medellin hebben gedaan, maar slechts als „te kenen des tijds". Nergens wordt ook de spiritualiteit van de bevrijding genoemd, de bodem waarop de bevrij dingstheologie is gegroeid. Verder spreekt het document met geen woord over het lij den van zoveel christenen in Latijns-Amerika bisschop pen, priesters en leken. Tenslotte keren de Francis canen zich tegen de passages waarin de bevrijdingstheolo gie in één adem met het mar xisme wordt genoemd. Ook kardinaal Evaristo Arns, aartsbisschop van Sao Paulo, had hier al op gewezen. Zon der namen te noemen of be wijzen aan te voeren wordt de indruk gewekt dat bevrij dingstheologen marxistisch denken. Bij herhaling hebben zij dit verwijt weerlegd en betoogd dat ze het heil niet dit stuk dankbaar Jezuïeten De generaal van de orde der Jezuïeten, de Nederlandse pater Peter-Hans Kolven bach, heeft de stellingname van de rooms-katholieke kerk tegen marxistische as pecten van de vooral in La tijns-Amerika verbreide „theologie van de bevrij ding", toegejuicht. In een verklaring die pater Kolvenbach gisteren aflegde tegenover het Vaticaanse dagblad "L'Osservatore Ro mano", staat: „Allen die zich het recht van vrije keuze van de armen aantrekken en die de laatste jaren vanwege de theoretische verwarring en ideologische afwijkingen in het christelijk kamp geleden hebben omwille van de ge rechtigheid, zullen de Heilige Kolvenbach gewaagt in zijn stellingname van de „aposto lische duidelijkheid" van de instructie van de congregatie voor het geloof. Zij zal aan de uitwerking van een „echte theologie van de bevrijding" een positieve bijdrage leve- Kolvenbach werd vorig jaar benoemd tot opvolger van pater Pedro Arrupe. Onder diens leiding hebben ver scheidene Jezuïeten in La tijns-Amerika in de strijd te gen de armoede en de uitbui ting gekozen voor politieke activiteiten die niet altijd goedgekeurd werden door de bisschoppen of de Heilige Stoel. Boff Paus Johannes Paulus II heeft een dag na de publika- Vaticaan se document in zijn zomer verblijf in Castelgandolfo de aartsbisschop van Fortaleza in Brazilië, kardinaal Aloisio Lorscheider, en de voorzitter van de Braziliaanse bisschop penconferentie, Jose Ivo Lor- scheiter, ontvangen. Het ge sprek is waarschijnlijk ge gaan over het horen van de Braziliaanse theoloog Leo nardo Boff door een commis sie van de congregatie voor het geloof. Boff is een van de hoofdvertegenwoordigers van de bevrijdingstheologie. De top van het Braziliaanse episcopaat bevindt zich deze week in Rome om te pleiten voor Boff. Een dezer dagen komt ook kardinaal Evaristo Arns van Sao Paulo in Rome aan. Hij geldt binnen de Bra ziliaanse bisschoppenconfe rentie als de krachtigste ver dediger van de bevrijdings theologie. Boff heeft inmiddels ook steun gekregen van het Lu thers seminarie in Porto Ale- gre -(Brazilië). Een veroorde ling van Boff kan de oecume nische betrekkingen in La tijns-Amerika negatief beïn vloeden, aldus professor Wal ter Altmann. Bovendien zou de hoop de bodem worden ingeslagen dat de kerk zich meer zal bekommeren om de armen en verdrukten. Pater J. van Kilsdonk, die vrijdag zijn 50-jarig klooster jubileum viert. Hij nam in 1982 afscheid als studenten pastor van de Amsterdamse studentenecclesia en kwam als zodanig veelvuldig in het nieuws. „De eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland maakt een antwoord nodig op de vraag, hoe concreet de kerken zich blijven engage ren met de vredesbeweging die zij zelf hebben opgericht. Blijft de houding ten aanzien van de moderne bewapening een zaak waarover men bin nen de kerken een grote ruimte laat voor verschil van mening, of groeit men toe naar de gemeenschappelijke overtuiging dat het hier gaat om een zaak die het beleid van de kerken raakt en geen verschil van mening mogelijk kan zijn". Dit zeggen Leon Wecke, hoofd van het Studiecentrum voor Vredesvraagstukken in Nijmegen, en Michel van Al phen, toerustingssecretaris inzake het vredesvraagstuk van de gereformeerde ker ken, in het gisteren versche nen jaarboek Vrede en Vei ligheid van de werkgroep po lemologie van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het is het eerste van een reeks die de werkgroep van plan is uit te geven. Elk jaar zullen het Nederlandse veiligheids beleid en de activiteiten van de vredesbeweging worden beschreven en geanalyseerd tegen de achtergrond van in ternationale ontwikkelingen op het terrein van bewape-, ning en wapenbeheersing. Een groot aantal auteurs, we tenschappers en beleidsme dewerkers, komt in dit eerste jaarboek tot sombere conclu sies: Er bestaat verband tus sen de bewapeningsuitgaven in de rijke landen met name de Verenigde Sta ten en de toenemende problemen in de Derde we reld. De'Nederlandse export in de sector oorlogswapens en mu nitie is groeiende: werd tus sen 1977 en 1980 in deze cate gorie voor gemiddeld 198 miljoen gulden per jaar uitge voerd, in de eerste negen maanden van 1983 bedroeg dit reeds meer dan 304 mil joen gulden. De geloofwaardigheid van hen die pleiten voor een be leid gericht op het winnen van een kernoorlog neemt toe, en de huidige afschrik- kingspolitiek wordt onder graven. Het Amerikaans-Russische wapenbeheersingsoverleg is uitgelopen op i impasse. Van e( reidheid tot onderhandelen is geen sprake geweest. Het multilateraal ontwape- nïngsoverleg in VN-verband dreigt van de Oost-West te genstelling het slachtoffer te worden terwijl in het alge meen zowel de West-West verhouding als de Oost-West verhouding bloot staan aan toenemende spanningen. De zo vaak gedane uitspraak dat Nederland in internatio nale wapenbeheersingson- derhandelingen zich heeft in gespannen voor een goed on derhandelingsresultaat, is on controleerbaar doordat men zich beroept op geheimhou ding. De financiering van de Ne derlandse krijgsmacht zal de komende jaren onder steeds grotere druk komen te staan. Tot slot geeft het jaarboek een overzicht van het vredes onderzoek in Nederland, waarbij alle polemologische instituten de revue passeren en is er een korte samenvat ting van het denken over al ternatieven voor het huidige veiligheidsbeleid. Varkensvlees in Chinese saus mei gemengde groenten en rijst ananasvla De benodigdheden voor twee personen zijn: 150 g hamlap, 2 lepels olie, 2,5 dl water, 1 bouillonblokje, pe per, djahé, 1 lepel ketjap, iets sambal, 1 theelepel bruine basterdsuiker en maizena, 1 lepel sherry, zout; 1 prei, 1 lepel olie, 250 g spitskool of Chinese kool, halve paprika, 50 g taugé, zout, peper, ketjap, selde rij; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 2 schijven ana nas, jam. Snijd het vlees in reepjes en bak die in de olie bruin. Voeg het water toe met bouillonblokje, peper, djahé, ketjap, sambal en suiker. Stoof het vlees mals in onge veer een kwartier. Meng de maizena met de sherry en bind er het vocht mee. Maak de saus op smaak met zout, suiker, ketjap en sherry. Fruit de kleingesneden prei een paar minuten in de olie. Voeg de in reepjes gesneden kool toe met een lepel water en sluit de pan. Smoor de groenten ongeveer acht mi nuten. Doe er vervolgens de kleingesneden paprika bij en laat het mengsel nog ten hoogste vijf minuten smoren. Was de taugé, zoek er zo veel mogelijk de groene dopjes uit en laat de groente uitlekken. Warm de taugé heel even mee met de andere groenten en breng het mengsel op smaak met zout, peper, ket jap en fijngeknipte selderij. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een pap je. Schenk wat hete melk bij dit papje en doe het in de pan. Laat de vla onder flink .roeren even koken en voeg van het vuur de rest van de koude melk toe. Laat de vla koud worden en roer er stukjes ananas door. Garneer met een enkel stukje ananas en met iets jam. JEANNE GESCHROKKEN AUDITEUR-MILITAIR MR.BEAUFORT 's-HERTOGENBOSCH Men heeft in de publiciteit de woor den en bedoelingen van mijn afscheidsspeech voor de Arn hemse krijgsraad nogal uit hun verband gerukt. Daardoor kom ik plotseling en geheel ten onrechte over als een ui terst conservatieve man, die er in de Nederlandse strafrechts pleging weer met de knoet te gen aan wil. En dat is zonder meer het gevolg van een on juiste interpretatie van mijn verhaal", aldus mr.H.J.A.M- .Beaufort, de sinds 1 september in ruste zijnde auditeur-mili tair van bovengenoemde krijgsraad. „Ik heb slechts willen aange ven dat er in onze strafrechts pleging grenzen overschreden zijn, waardoor we de crimina liteit vaak ongestraft de kans bieden, zich als een olievlek uit te breiden en dat er. om weer tot een beetje leefbare maatschappij te komen, snel adequate maatregelen geno men moeten worden". Mr.Beaufort (64), die ruim 27 jaar als een soort openbare aanklager, want dat is de audi teur-militair in grove lijnen, de vaderlandse krijgsmacht heeft gediend, blijkt in tegen stelling tot het beeld, dat on langs werd opgeroepen, een uiterst bescheiden en minzame jurist die zich, hoewel er niet geboren, een belangrijk stuk van de gemoedelijke Brabant se mentaliteit heeft aangeme- Verdubbeld „Ook de criminaliteit in het militaire apparaat is de laatste tien jaar enorm toegenomen. Je kunt wel zeggen, dat die verdubbeld is. Daarbij gaat het om gewone delicten als in braak, verkrachting, noem maar op. Veelal commune-de licten, dus na diensttijd of tij dens het weekendverlof ge pleegd. Kunnen we binnen het leger de zaak nog wel aan, in de burgermaatschappij werd het laatste jaar 65 procent van min of meer ernstige vervol gingszaken geseponeerd. Voor crimineel' ingestelde mensen is niet alleen de pak kans bij het plegen van een eventueel delict sterk afgeno men, ook de vervolgingskans is zo klein geworden, dat je bij wijze van spreken wel 100 fietsen kunt stelen, voor je te gen een boete van 250,- aan loopt. Mensen, die het straf recht afwijzen, zoals prof.Huls- man uit Rotterdam, willen door een mentaliteitsverande ring, betere woningen, groei ende welstand en goede scho len de criminaliteit bestrijden, maar sinds die zachte sector met zijn vele duizenden buurt- werkers en anderen spectacu lair gegroeid is, is dat ook nog steeds het geval met de crimi naliteit. Men noemt het uit die hoek een sociale ziekte, maar daar geloof ik niet in. Waar die toenemende crimi naliteit vandaan komt? Ik héb er geen concreet antwoord op en zou, zoals anderen doen, ook niet durven zeggen dat het door een sterke degenera tie of ontbindingsverschijnsel van onze samenleving komt. Wat vaststaat, het is een inter nationaal probleem, dat echter niet mag blijven doorgroeien". Strafverzwaring U hebt in uw afscheidsrede vorige week gesteld, dat men de criminaliteit onder meer zou kunnen indammen door niet alleen het vervolgingsbe leid en de executie van uitge sproken straffen veel strakker aan te halen, maar ook door eventuele strafverzwaring. U wees daarbij onder meer op Duitsland, waar bijvoorbeeld bij diefstal een strafverdubbe- ling kan plaatsvinden, als de dader een vuurwapen bij zich had en op Engeland, waar het zelfs mogelijk is een dief met een vuurwapen op zak te ver oordelen voor een poging tot moord. „Door op die voorbeelden het accent te leggen, is men eigen lijk aan de juiste bedoeling van mijn woorden voorbijgegaan. Kort na de Tweede Wereld oorlog gold nog volop het be perkte legaliteitsbeginsel. De politie streefde naar een inte grale opsporing van strafbare feiten, het Openbaar Minister vervolgde, tenzij in een bijzon der geval een hogere strafver volging ongewenst maakte. De vraag was: waarom niet ver volgen? En dat is mijns inziens nog steeds het systeem van de wet en het enige, dat de bur ger rust en zekerheid geeft. Iedereen kent de ontevreden Mr.H.J.A.M Beaufort. verdachte, die weigert een parkeerbon te betalen als hij hoort, dat winkeldiefstal tot f 150,- wordt geseponeerd, steunfraude tot 5.000,- niet wordt verbaliseerd en groot schalige ordeverstoringen mil joenen aan overheidsgeld kos- Vanzelf frustreert dit beleid de politie, die in Nederland per hoofd van de bevolking ten opzichte van de rest van West- Europa toch al de kleinste, be zettingsgraad kent. De politie verricht veel werk voor niets, waarbij zich ogenblikkelijk de logische vraag manifesteert: waarom niet vervolgen en wel opsporen? Met andere woor den: het nieuwe hoofdstuk van de prioriteitenstelling, waar mee dan niet alleen de straf- kans, maar ook de pakkans voor een groot deel overboorc wordt gezet. Het opportuni teitsbeginsel is verworden tot puur opportunisme. Doel van het strafrecht is nu de crimi naliteit op een aanvaardbaar niveau te houden, terwijl an derzijds meer aandacht moet worden besteed aan slachtof ferhulp. Maar wie bepaalt het aanvaardbare niveau? De helft of het dubbele van het huidige niveau? Of, om in termen van onze waterhuishouding te spreken, op Amsterdams peil? En wat de slachtofferhulp aan gaat, zijn ook de slachtoffers niet het meest gebaat met min der slachtoffers? We zitten in een neerwaartse spiraal en als daar niet spoedig een halt aan wordt toegeroepen, zullen de gevolgen desastreus blijken". Politiek De rol van de politiek in het hele gebeuren? „Ook daarin heerst te veel op portunisme. Teneinde punten te kunnen scoren, is de aan dacht voortdurend gericht op het dagelijks gebeuren, de ventilaties van de media, opi niepeilingen en wordt er inge speeld op buitenparlementaire acties en het activisme van ac tie- en pressiegroepen. Ken merk van het activisme is, het eigen rechtsgevoel gaat boven de wet. Men claimt de rechts staat telkens afhankelijk van eigen subjectieve waarde-oor- delen. Met andere woorden: men claimt zijn of haar eigen gelijk. Het vervolgingsbeleid wordt veelvuldig onderwor pen aan, of afhankelijk ge maakt van politiek en plaatse- lijk-politiek beleid. Eigen ver antwoordelijkheid, afhankelijk van en gesteld met niet-justi- tionele organen. Ook de straf maat, nog meer specifiek de eigen verantwoordelijkheid van het Openbaar Ministerie, komt onder politieke druk te staan om te komen tot een po litiek goed vallende strafmaat. En dan zitten we niet ver meer af van het „gesundes Volksempfinden". Het Open baar Ministerie staat dan ook op een tweesprong, zo die niet al gepasseerd is. Voor een keu ze tussen eigen verantwoorde lijkheid en afgeleide of gedeel te verantwoordelijkheid, tus sen rechterlijke macht en uit voerende macht, tussen magi stratuur en „buitendienst" van het ministerie. Uitgaande van de huidige wetgeving en onze staatsorde is handhaving van de wet en vervolging van strafbare feiten een justitiële taak". Technische zaak Dat mag op zich allemaal juist zijn, maar hoe kan men die toenemende criminaliteit in dammen? „Bestrijding ervan is voor een groot deel een technische zaak. Uitvoering van het strafrecht als afschrikkingsmiddel. Pak kans, strafkans en de straf zelf dienen zo optimaal mogelijk te zijn. Daarbij kunnen gezin, school, vereniging en kerk hun specifieke preventieve rol spelen. Ook de media, de kranten, de radio en de televi sie zouden daartoe het nodige kunnen bijdragen. Inplaats daarvan wordt de jeugd ge leerd hoe ze zwart met het openbaar vervoer kan reizen, verschijnt een handige jongen als ,,Heer Olivier" als gevan gene voor de televisie, waar mee hij aantoont hoe men in dit land, zelfs in de gevange nis, de justitie kan manipule ren. Dat iedereen zich daarbij steeds weer beroept op het recht van de vrije meningsui ting, dus ook in en vanuit de gevangenis, is nonsens. De universele verklaring van de rechten van de mens, het Ver drag van Rome dus, bepaalt in artikel 29 „dat rechten van vrijheden mogen worden be perkt om te voldoen aan ge rechtvaardigde eisen van mo raliteit, openbare orde en alge meen welzijn in een democra tische gemeenschap". Dus men kan, indien noodzakelijk, op grond van dit verdrag wel de gelijk tot beperkingen over gaan. Inplaats daarvan laat men Heer Olivier voor de tele visie reclame maken voor ons riante gevangenisstelsel, waar door de toestroming van bui tenlandse criminelen nog gro ter wordt. En zo kan ik legio voorbeel den noemen, die onze huidige maatschappij onleefbaar drei gen te maken. Gelukkig is in enkele landen het besef door gebroken, dat we toe zijn aan een „hervorming van de her vorming" van het strafrecht. Een renovatie, waarbij oude bouwelementen onder het pleisterwerk vandaan moeten worden gehaald. Dat zal ook in ons land op korte termijn moeten gebeuren". Zelf ooit bang geweest? „Jazeker. In mijn huis hier Den Bosch is reeds enkele n len ingebroken, als ik avonds de hond uit laat, v pen ik me altijd met een wj delstok en vaak bellen vanuit het tegenover mijn huis gele gen park gevluchte homofie len, angstig om bescherming aan. Anders worden ze zonder pardon in elkaar geslagen' kees jagers Slaafse trouw aan Moskou Na wekenlange onduidelijkheid is het hoge woord er De Oostduitse partijleider Erich Honecker komt niet na; Bonn. Gezien de ongekend felle Sovjet-campagne tegen hei bezoek had het ongetwijfeld van veel moed getuigd als Ho| necker zijn reis naar West-Duitsland toch had doorgezet. Di Sovjets waren bevreesd dat opnieuw een vazal van het Sovj jet-blok door de knieën zou gaan voor de verleidingen var het Westen. Maar Honecker is er duidelijk de man niet naaj in het voetspoor van de Tsjechische leider Dubcek te tredei Hij wil als Oostduitser wel graag profiteren van de nauwi banden van zijn land met West-Duitsland, maar daarmee ook alles gezegd. UlTERAARD zijn het de Westduitsers die de schuld krijgeil voor het afzeggen van het bezoek. Daarvoor werd een ver} klaring aangegrepen van de prominente CDU'er Alfretj Dregger. Deze had in een vraaggesprek met een Westduitj dagblad gezegd dat de „toekomst van ons land er niet van afhangt of de heer Honecker ons de eer verschaft van een bezoek". Deze uitlating had geleid tot een stormvloed van kritiek in Oost-Duitsland en blijkt nu achteraf als excuus t^ hebben gefungeerd voor het afzeggen van het bezoek. HeT is in werkelijkheid natuurlijk niet zozeer de lichtgel raaktheid van Oost-Berlijn die in het spel is als wel de slaafj trouw aan Moskou die het zwaarst heeft gewogen, maar dat laatste kon uiteraard niet openlijk worden gezegd. Niettej is wel duidelijk dat niet alleen de grens tussen de beidft Duitslanden gemarkeerd is door mijnenvelden. Wie in de po litiek aan grensoverschrijdend contact doet, heeft er evenj mee te maken. Net als de Westduitsers hebben ook d^ Oostduitsers zich de laatste maanden zeer ingespannen onj het bezoek mogelijk te maken, maar men kan het de Duit-i aan de westelijke kant nu eenmaal niet kwalijk nemer dat zij zich als vrije mensen gedragen en geen blad voor de mond nemen. VOOR de Westduitsers tellen vooral politieke overweginger prestige wanneer de voornaamste Oostduitser hen me een bezoek zou vereren. Het bezoek zou duidelijk hebben ge maakt dat de relatie tussen beide staten normaal aan he worden is. Niets ligt meer in de lijn der verwachting dan da de Duitsers onderling op een normale wijze met elkaar kunl omgaan. Het is alweer de Sovjet-Unie die dit verhindert Het afzeggen van het bezoek van Honecker is uiteraard een tegenslag voor de interduitse verhoudingen; toch zal op den duur het bloed kruipen waar het niet gaan kan. Eindelijk controle I het r Nada bleet bescl vond gen, '1 w°°' Bi on br LEII of d' dag i Na jaren lang plannen maken en proeven nemen wordt nu daadwerkelijk iets gedaan aan het vandalisme en zwa rijden in trams en bussen. Voor een bedrag van vijftig mil joen gulden worden dertienhonderd controleurs aangetrok ken. Als men rekent dat er op dit moment in de grote stedei Amsterdam, Rotterdam en Den Haag nog geen driehonden controleurs aan het werk zijn, dan is dit zeer zeker een be langrijke uitbreiding. bjjl Of die maatregel ook effect zal hebben hangt in grote mate af van de wijze, waarop de vervoersbedrijven die nieuw. ufe controleurs gaan inzetten. Als ze inderdaad op het juiste moj -jan ment terechtkomen op de lijnen waar geregeld trammelant is, en op die trajecten waar veel zwart gereden wordt, dan W moet de invloed wel degelijk merkbaar zijn. En dan hoeft, Hl het heus niet te gaan om potige jongens met knuppels; de' jW preventieve werking zal al erg belangrijk zijn. Een tranj g| waarin men ongecontroleerd zijn gang maar kan gaan, heef met name sommige jongeren gaandeweg tot de overtuigin gebracht, dat je daarin ongestoord de beest kan uithanger Velen echter zullen, zodra ze zien dat in tram of bus een con troleur rondloopt, wel inbinden en wellicht zelfs tot het zicht komen dat zo'n tram of bus ook een stukje gemeen schapsgoed van onze samenleving is. VAN de vijftig miljoen gulden komen er drieëndertig ui schatkist. Dat zal op Prinsjesdag bij de presentatie van d miljoenennota worden bekendgemaakt. Zeventien miljo< gulden moeten de vervoersbedrijven zelf opbrengen en d geld kunnen ze, volgens minister Smit Kroes van verkeer waterstaat, terugverdienen door de grote aantallen zwartr ders via die controleurs weer te laten betalen. De schatting* over het aantal zwartrijders lopen sterk uiteen. Een aanta van hen zal wellicht niet meer met tram of bus gaan als betaald moet worden. Er zullen er ongetwijfeld meer dar voldoende overblijven om, door te betalen voor de rit, dii zeventien miljoen op te brengen. Het zou ons niet verbazen als de vervoersbedrijven controle op het zwart-rijden veel meer geld zullen overhou den dan die zeventien miljoen. Als inderdaad blijkt dat d opbrengst veel groter is, dan zouden er van dat buitenkansj onverwijld nieuwe controleurs kunnen worden aangestelc Dan is wellicht ooit de situatie te bereiken, dat elke bus o tram weer zijn eigen conducteur heeft. Zonnig DE BILT Een hogedrukge- bied dat vanmorgen ten wes ten van Ierland lag trekt naar de Noordzee. Daardoor neemt bij ons de wind af en draait naar noordoost. De aangevoer de lucht wordt ook veel droger dan vandaag. Voor morgen wordt dan ook zonnig en droog weer verwacht. In de komende nacht kan de temperatuur dichtbij de grond tot even boven het vriespunt dalen. Ook vrijdag wordt zon nig weer verwacht. De kans op neerslag blijft ook in het weekeinde maar klein. De temperatuur gaat na morgen wat omhoog en komt rond de 20 graden te liggen. Weerrapporten van vanmorgen 08.00 uur. Wnt Mii Min Neer- temp temp aleg GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FHMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2