„Het Oude Hof' weer als nieuw Foreholte geeft Roodenburg goed partij Nederlandse frisbieërs nog altijd zonder zege Greene Geestelijke opera van Cavalieri op volgende festival Oude Muziek Reddende hand voor Van Dishoeckhuis Graham Band van 400jaar tussen Oran je en paleis Noordeinde ontevreden over I meeste films van zijn boeken LEIDEN Eerste klasser Roodenburg vatte de zaken te gen het drie klassen lager ac terende Foreholte wellicht iets te gemakkelijk op. De Leide- sprong via Duncan Alberga (2x) en Ronald Jansen en ver ruimden de marge weer na een tegenscore van John van Dijk; Aad dé Groot zorgde uit een strafschop voor die vierde treffer. Op jacht naar meer doelpunten vielen er gaten in de Roodenburg achterhoede. Loek van Kesteren en Jeroen van Eyck brachten Foreholte nog dicht bij: 4-3. SVLV kon tegen SV Voor schoten een l<-0 voorsprong nemen dankzij een goal van Peter Tegelaar. De bezoekers stelden echter orde op zaken en speelden SVLV naar een 3- 6 nederlaag. Wim Vreeburg en Perry Berk scoorden nog voor SVLV, maar Loek Helder (in eigen doel), Hein de Graaf (2x). Wim van Luik, Leo van Schijndel en Marcel Rozier te kenden voor de zes SV Voor- schoten-doelpunten. UDO bleef buurman Oegst- geest met één treffer de baas. Jos Witteman scoorde twee maal voor de thuisploeg, Wal ter Landesberger deed dat één keer voor Oegstgeest. Zeven hoven' ging bij Nicolaas Boys op bezoek en verloor met 3-0. Fc Lisse (zaterdag) keek na de eerste helft tegen een 0-1 achterstand aan tegen ROAC'79. Lissenaar Peter Schalk compenseerde echter na de thee de treffer van John Zwetsloot. Alphen verloor met 1-2 van Uithoorn. Mart van Elk tekende voor de enige Al- phense treffer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiitiiiiii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimi UTRECHT Het Hol land Festival Oude Mu ziek Utrecht biedt in 1985 als eigen produktie de geestelijke opera „Rappresentazione di anima et di corpe", die de Italiaanse componist Emilio de Cavalieri in 1600 voltooide. Eén van de rode draden die door het festival loopt, wordt het werk van de zeven- tiende-eeuwse componist Heinrich Schtitz, Duitse tegenhanger van Monte verdi. In een speciaal cir cuit wordt extra aan dacht besteed aan de for tepiano in repertoire rond 1900. Voorts komt de polyfonie uit de ne gende tot en met de der tiende eeuw in de schijn werpers te staan. Het Holland Festival heeft dit meegedeeld bij het afslui ten van het festival Oude Muziek Utrecht 1984. De ei gen produkties waren dit en vorig jaar respectievelijk de Cantigas de Santa Maria uit De geestelijke opera van Ca valieri wordt wel het werk genoemd, waaruit duidelijk het belang blijkt van de com ponist voor de ontwikkeling van het recitatief en voor de vroege geschiedenis van ope ra en oratorium. Het jongste festival in Utrecht is volgens de leiding van het Holland Festival een succes geworden, zowel in het officiële als in het alter natieve circuit. Meer dan 45.000 mensen bezochten de kleine tweehonderd evene menten. Opvallend was de aandacht waarmee het pu bliek bij het festival was be trokken, aldus Frans de Rui ter, directeur van het Hol land Festival. LUZERN Ook na de twee de dag van de wereldkampi oenschappen frisbie in Zwit serland is het Nederlands team nog zonder overwinning. Van Oostenrijk en Zweden, beide serieuze finalekandidaten, werd gisteren met ruim ver schil verloren: 15-2. Ook het dueltegen Finland leverde een nadelige eindstand op (15- 11), maar in deze wedstrijd was Nederland zeer behoorlijk op dreef. Tegen Oostenrijk kwam Ne derland er totaal niet aan te pas. De Oostenrijkers hadden een erg goede persoonlijke verdediging, die de Neder landse aanval compleet lam legde. Ook offensief was de te genstrever heer en meester. Holland werd naar een kans loze 15-2 nederlaag gespeeld. Ook de Zweden liepen de Ne derlanders aan alle kanten voorbij. De mannen van Jan Luiks hadden niets in te bren gen tegen de zeer sterk opere rende Scandinaviers. Het duel leverde eveneens een 15-2 ne derlaag op. Tegen Finland vond Neder land weer z'n draai. Goede combinaties wisselden elkaar in een rap tempo af. Ook op het mentale vlak bleek Neder land, overigens nog zonder de geblesseerde Stefan van der Zwet, sterk in de schoenen te staan. Zo vochten de Hollan ders van een 14-7 achterstand terug naar 14-11, maar uitein delijk moest Finland toch de 15-11 zege worden laten. Het laatste duel vormde echter een opsteker voor formatie van Jan Luiks. De Nederlandse frisbieërs hopen in het tweede deel van de week enkele over winningen in de wacht te sle pen. Tussenstand: 1. USA 18 pntn.; 2. Finland 18 pntn.; 3. Zweden 18 pntn*.; 4. Oostenrijk 18 pntn.; 5. Groot-Britannië 18 pntn.; 6. Canada 16 pntn 7. Japan 14 pntn.; 8. West-Duits- land 10 pntn.; 9. Zwitserland 8 pntn.; 10. Nederland 6 pntn.; 11. Frankrijk 6 pntn.; 12. Italië 6 pntn.; 13. België 6 pntn.; 14. Noorwegen 6 pntn. SPORT/KUNST£eidóc Commit WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 PAGINA VLISSINGEN Het totaal vervallen, uit 1733 stammende Dishoeckhuis in Vlissingen zal wellicht behouden kunnen worden. Dit voormalige stadhuis staat op het terrein van de Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen en heeft een lange lijdensweg achter de rug. Een Zeeuws scheepvaartbe drijf heeft het Van Dishoeckhuis nu de laat ste reddende hand toegestoken. Het wil het patriciërshuis verplaatsen naar de vissers haven, laten restaureren en vervolgens als kantoorruimte in gebruiknemen. De ver plaatsing en opbouw van het pand zal vol gens de jongste berekeningen 8,3 miljoen gulden gaan kosten. Arthur Schwartz overleden NEW YORK De Amerikaan se componist Arthur Schwartz, auteur van een aantal bekende Broadway-melodieën, is giste ren op 83-jarige leeftijd overle den in Kintnersville in Penn sylvania. De in New York ge boren Schwartz, die oorspron kelijk jurist had willen wor den, schreef in de jaren twintig zijn eerste songs voor revues. Tot zijn grootste successen be horen de melodieën voor „Dan cing in the dark" en „That's en tertainment" en „The Gay Life" wordt zijn meesterwerk genoemd. Moeder dreigt kind met rattel ROTTERDAM De Rotte damse kinderpolitie heeft ee einde gemaakt aan een gruw lijke straf die een vrouw uit c Maasstad haar zoontje had o| Oegroc gelegd. Omdat hij niet ophief met huilen liet de moeder ha; 3-jarig zoontje gedeelteli; zakken in een vuilnisemmt waarin zich twee levende ra ten bevonden. Het kind bego daarop hysterisch te gille waarna omstanders de polit de 580' hebben gebeld. De Raad vo< de Kinderbescherming is ii middels in kennis gesteld. SR Oe{ win TIJDROVENDE EN KOSTBARE OPERATIE VOLBRACHT DEN HAAG De band van het Huis van Oranje met het paleis Noordeinde gaat terug tot 1592. In dat jaar stelden de Staten van Holland het paleis ter beschikking van Louise de Collignv. de weduwe van prins Willem van Oranje. Oorspronkelijk stond op deze plek een middeleeuwse hof stede, die in 1533 door de toenmalige rentmeester van de Staten van Holland, Wil lem Goudt, werd verbouwd tot een groot woonhuis. De kelders van de hofstede ma ken nog steeds deel uit van het huidige souterrain van het paleis. Prins F red er ik Hen drik, de zoon van Willem van Oranje en Louise de Colligny, kocht in latere jaren grote stukken grond aan de achter zijde van het paleis ën liet er een tuin aanleggen. De tegen woordige tuin beslaat maar een klein gedeelte van dat op pervlak. Omstreeks 1640 werd Het Oude Hof, zoals het in 's- Gravenhage werd genoemd, onder leiding van bouwmees ter Jacob van Campen ingrij pend verbouwd. Het kreeg destijds zijn nu nog bestaande H-vormige opzet. In latere ja ren wisselde paleis Noordein de veelvuldig van eigenaar. Zo was het achtereenvolgens eigendom van koning Frie- drich Wilhelm I van Pruisen, Friedrich II van Pruisen, prins Willem V, die om streeks 1785 het balkon aan de kant van het Noordeinde liet bouwen, koning Willem I, de Franse Republiek en de Bataafse Republiek. Tussen 1814 en 1817 werd het sterk verwaarloosde Oude Hof voor de eerste keer gerestaureerd. De koningen Willem II en WillemHl maakten maar weinig gebruik van het paleis. Pas na het huwelijk van ko ning Willem III met koningin Emma werd het weer enigs zins een woonpaleis. Hun dochter, prinses Wilhelmina werd in 1880 in het paleis Noordeinde geboren. Als Ko ningin maakten Wilhelmina en Prinsgemaal Hendrik veel gebruik van het paleis, waar in 1909 prinses Juliana werd geboren. Na de Tweede We reldoorlog verkoos Wilhelmi na paleis Het Loo als domici lie. Nadien begon de periode van verval. Een brand in 1948 veroorzaakte zeer veel schade aan vooral het middenstuk. Pasin 1960 werd de schade hersteld. Tussen 1952 en 1976 deed Het Oude Hof dienst als onderkomen voor het Institu te of Social Studies, een func tie die de toestand van het monument allerminst ten goe de kwam. Éénmalig concert van The Crusaders ROTTERDAM De legendarische Amerikaanse jazzformatie The Crusaders is komende zondag in ons land en geeft die dag een een malig concert in het Mephisto-cen- trum aan de Lijnbaan in Rotter dam. De groep bestaat inmiddels al meer dan twintig jaar. Pas nadat een contract met Motown werd ge tekend. sloeg hun instrumentale jazz-funk bij een breder publiek aan. Vijf jaar geleden boekten de Crusaders met gastvocaliste Randy Crawford een enorm commercieel succes met de miljoenenhit Streetli- fe. Aanvang van het concert is zon dag om 21.00 uur en de toegangs prijs bedraagt twintig gulden. De Haarlemse kunstschilder Kees Verwey, gefotografeerd in zijn atelier, heeft drie van zijn werken geschonken aan het Haags Gemeentemu seum, ter completering van de tentoonstelling ,,De schenking Verwey" die vrij dag wordt geopend en voortduurt t/m 21 oktober. Ook het Haarlemse Frans Halsmuseum bezit al een groot aantal schilderijen en aquarellen die zijn geschon ken door de 84-jarige kuns tenaar. DEN HAAG „Maak het sterk verwaarloosde en geschonden monu ment geschikt voor mo derne mensen en modern gebruik en bedien u daarbij van zoveel moge lijk historische gegevens en oorspronkelijk materi aal". Zo ongeveer luidde acht jaar geleden de op dracht voor wat zou uit groeien tot een van de omvangrijkste en kost baarste projecten in zijn soort: de verbouwing en restauratie van het paleis Noordeinde in het cen trum van Den Haag. Enige honderden mensen van tientallen bedrijven, hoofdza kelijk uit de Haagse regio, zijn bij deze opdracht van de Rijksgebouwendienst betrok ken geweest. Hun gezamenlij ke inspanning zorgde ervoor dat een uitgewoond en zo goed als verloren beschouwd paleis op zeer vakkundige wijze in oude luister werd hersteld. Zoals bekend neemt koningin Beatrix het op Prinsjesdag, dinsdag 18 september, offi cieel als werkpaleis in ge bruik. Die dag is het Noord einde en niet, zoals voorheen steeds het geval was, paleis Lange Voorhout het vertrek punt van de gouden koets naar de Ridderzaal. Overigens krijgen behalve koningin Be atrix ook prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven een werkkamer in het paleis, dat ook wel wordt aangeduid met „Het Oude Hof". Bruine Kwartier De werkvertrekken van de koningin en de prins zijn gesi- in het paleis ondergebracht. Hun vertrekken liggen op de begane grond, de eerste ver dieping en een deel van de tweede verdieping van de zui delijke vleugel aan het ach terplein. Plafonds De gedecoreerde stucplafonds in het paleis zaten vrijwel alle onder zulke dikke lagen wit kalk, dat de vormen niet of nauwelijks herkenbaar wa ren. Deze lagen zijn zorgvul dig afgepeld tot op de oor spronkelijke, vaak verrassend mooie ornamenten. Extra moeilijk en tijdrovend was het karwei aan die ornamen ten die van zacht materiaal waren. Een nog groter pro bleem vormde het plafond van de Grote Balzaal, om de doodeenvoudige reden dat het er niet meer was. Een brand in 1948 heeft de balzaal, gele gen in het centrale midden deel van het paleis, zwaar ge teisterd. De plafonds van de zaal en nog vijf andere ruim ten gingen geheel verloren. Ze konden gelukkigerwijs aan de hand van oude, maar zeer summiere ontwerpschetsen en foto's worden gerecon strueerd. Aan het plafond van de Grote Balzaal is ^en jaar gewerkt. Niet veel later werd duidelijk met hoeveel pricisie de vaklieden te werk waren gegaan. In het Rijksarchief werden namelijk de oude werktekeningen gevonden. De reconstructie bleek tot op de centimeter nauwkeurig te zijn uitgevoerd! De noordelijke tuinvleugel is verbouwd tot gastenverblijf tijdens staatsbezoeken, zodat een alternatief voor het paleis op de Dam in Amsterdam voorhanden is. Volgend jaar kan dit gedeelte in gebruik worden genomen. Dan moet ook de paleistuin weer in toonbare staat zijn-gebracht. Tot de vele ingrijpende werk zaamheden behoorden ook het versterken van vloeren, opknappen van gevels en ver vangen van daken. Iets waar de vroegere bouwmeesters van „Het Oude Hof" zich in hevige mate over verwonderd zouden hebben, zijn de vele electro-technische installaties, de warmte- en luchtbeheer- singsapparatuur (het paleis is aangesloten op het stadsver- warmingsnet) en niet te ver geten de in totaal zeven liften. Een triest voorval is dat de architect, ir. J. Kruger uit Voorburg, de voltooiing niet meer heeft kunnen meema ken. Hij overleed in juni vorig jaar. Zijn naaste medewerkers Van Duin en Van Basten na men zijn taak over onder su pervisie van architect Van Asbeck. Kosten Het mag duidelijk zijn dat dergelijke ingrepen vele mil joenen guldens vergen. Toch is het eindbedrag veel hoger uitgevallen dan aanvankelijk was (te) voorzien. De Rijksge bouwendienst raamde de kos ten in 1975 globaal op 50 mil joen gulden. Twee jaar later werd de restauratie (exclusief inrichting) geraamd op 66 miljoen gulden. Het uiteinde lijke bedrag van de restaura tie is gekomen op 79,9 mil joen. Daarbij moeten nog 11,5 miljoen worden opgeteld voor de inrichting en de stoffering en 4 miljoen voor de nog te verrichten tuinaanleg. Met de restauratie van enkele aan grenzende panden, onder meer ten behoeve van de Vei ligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis, is bovendien nog eens 7,4 miljoen gemoeid. De Rijksgebouwendienst wijdt deze financiële tegenvaller aan de ongewoon sterk geste gen bouwkosten van de afge lopen jaren. Schenking Verweyaan Gemeentemuseum Paleis Noordeinde. volledig in oude luister hersteld. tueerd op de eerste verdieping in de zuidelijke vleugel aan de kant van het Noordeinde. Dit gedeelte wordt vanouds het Bruine Kwartier genoemd naar de mooie mahoniehouten betimmeringen. Van dit kwartier zijn vier van de vijf vertrekken nog in nagenoeg ongerepte staat bewaard ge bleven. De meubilering is in de loop van de tijd meer dan eens gewijzigd, omdat de be woners en bewoonsters zich graag wilden omgeven met meubilair en andere voorwer pen die typerend waren voor de tijd waarin zij leefden. Ook koningin Beatrix gaf de wens te kennen de vier ver trekken van het Bruine Kwartier op eigentijdse wijze in te richten. Uit onderzoek werd echter al spoedig duide lijk dat de in de handel ver krijgbare meubelen niet pas ten bij de statige in Emiper- stijl uitgevoerde wandbetim- mering. Daarom werd beslo ten voor dit deel van het pa leis nieuwe meubels te ont werpen. De opdracht ging naar architect W.G. Quist. Hij ontwierp fauteuils (bekleed met een lichte wollen stof), vergaderstoelen, werk-, ver gader- en lage tafels en berg meubels. Veel van deze meu bels zijn uitgevoerd in grijze lak. Ook de stoffering, die ge vormd wordt door twee van de kunstopdrachten die in het paleis zijn verwerkt, is afge stemd op de stijl in de werk vertrekken. Het gaat hier om de wandbekleding van de Graham Greene ..De beste filmregisseurs manen een janboel; van mijn boeken". Gerold Spath krijgt Georg-Mackensen-prijs BAYREUTH De Zwitserse schrijver Gerold Spüth heeft i Georg Westermann Ver lag in Brunswijk de Georg- -Mackensen-prijs voor litera- r van 1984 gekregen. Er is bedrag van 5.000 mark i verbonden. De jury, die daarmee voor de 24e keer een ongepubliceerde novelle uit de. ging door de knieèn voor het Duitse taalgebied beloon! Spaths „Familienpapiere", he| verhaal van een biecht, werd volgens de uitgever 0 inzendingenl De 44-jarige auteur heeft i reputatie opgebouwd schrijver van romans en v tellingen, hoorspelen en televij- open vakken in de betimme ring van de vergaderkamer, geschilderde doeken van de hand van Josephine Sloet en om de vloerbedekking in warm-geel naar een ontwerp van Ria van Eijk. De geschil derde doeken geven land schappelijke associaties en zijn uitgevoerd in de kleuren zwart-grijs met geel en licht blauw op een witte achter grond. Bij de inrichting van de andere vertrekken van het paleis veel meer gebruik wor den gemaakt van oorspronke lijk meubilair, dat dateert uit het begin van de 19de eeuw. Veel hiervan was in gebruik in verscheidene rijksgebou- De hofhouding en de secreta riaten zijn al sinds april 1982 LONDEN De veelgele zen Britse auteur Graham Greene (volgende piaand 80) vindt dat vooral de Amerikanen echte snert- films gemaakt hebben van zijn boeken. Greene verklapte dit tijdens een toespraak in het Nationale Film Theatre van Londen, waar deze maand een fes tival van Greene-films op het programma staat. Graham Greene komt de laat ste jaren niet veel meer naar Engeland. Hij woont in Zuid- Frankrijk en heeft een grote hekel aan het moderne Lon den. Twee maanden geleden liet hij zich door zijn broer. Sir Hugh Greene, een gewezen di recteur-generaal van de BBC, overhalen om dit Londense festival van Greene-films te komen inleiden. Graham Greene is trouwens zelf film criticus geweest. Greene's huidige overkomst naar Londen valt samen met het verschijnen van zijn boek over Omar Torrijos, heerser van Panama tussen 1968 en 1981, dat „Getting to Know the General" heet. Bovendien wordt deze maand het boek „Travels in Greeneland", door Quentin Falk gepubliceerd. Dit is gewijd aan de ongeveer dertig speelfilms, die in Holly wood en Engeland gemaakt werden van romans van Gra ham Greene. Geen pretje Als men wijlen Agatha Chris tie buiten beschouwing laat, is Graham Greene de meest ver filmde moderne auteur van de wereld. Persoonlijk vindt hij dat geen pretje. „Van mijn boeken werden bitter weinig goede films gemaakt," klaagde de auteur, die ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds een rij zige figuur is. „En de beste re gisseurs maakten er nog de grootste janboel van. De Ame rikaanse bewerkingen wareL bijzonder slecht". Greene noemde Elizabet,- Taylor „een ramp" Comedians". De manier waarl NEW op „The Power and the Gloryj ni-zoi door John Ford in beeld w gebracht, bestempelde hij het adjectief „ondraaglijk'! Regisseur Alfred Hitchcoci Amei wordt volgens hem „grotelijkj de overschat". Greene heeft troul pioen wens geweigerd zijn „Our Mal j-aakt ip Havanna" door HitchcocJ te laten verfilmen. „Op Hitchcock heb ik het i erg voorzien", zei Grahar| Greene. „Hij bood ons spottelijk laag bedrag verspreidde daarna het ge|, rucht dat hij „Our Man in vanna" gekocht had. Dit stond om hem mijn toest ming te weigeren". Heel slecht Toen hij de filmversie .„The Human Factor" geziel had, was Graham Greene genlijk blij dat Otto Premingc geen optie genomen had zijn roman „A Burnt Oi Case". Wat het komende Loi dense festival aan Greent films betreft, sprak de zelf de mening uit, dat het N; tional Film Theatre acht „he« slechte produkties" gaat stellen. „Gelukkig is er enkel werk van Engelse regi: seurs bij", voegde de Greene weet zelf niet Hollywood zo knoeit ri boeken. „Misschien is wijten aan mijn in het oi springende titels", verklaard! hij. „The Ministry of Fear werd zelfs door Paramoui aangekocht vóór het boek schenen was". Graham Grei ne trok een somber geziel terwijl hij besloot: „Sommigl romanschrijvers, zoals Tolstoi hebben meer geluk dan ik. Zj zijn dood". ROGER SIMON!

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14