Minder schokeffecten voor tweeverdieners Aardtonen bij Edgar Vos Goede basis voor bestrijding van rassendiscriminatie is er niet Lotto:.elke week vele tienduizenden prijzen P Blaaspijpje voorlopig niet vervangen BINNENLAND Proces-verbaal voor illegale hondenhandel Ed Nijpels wijst coalitie met PvdA af CDA botst met Schoo Armoe in Almelo £etdac6outa/ni DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 Inbrekers laten kluis met/100.000ach ter NUNSPEET Inbrekers hebben gisteren vergeefs getracht een kluis uit een winkel van Albert Heijn te Nunspeet te stelen. Nadat een aantal houten wanden van het kantoor was weggebroken werd de kluis, gewicht drie ton, op een steekwagen naar een gereedstaande vrachtwageh vervoerd. Deze vrachtwagen was eerder in Leiden gestolen. De kluis werd op de laadklep ge zet waarna de problemen voor de inbre kers begonnen. Het gevaarte bleek te zwaar voor de laadklep waardoor zij niet in de vrachtwagen kon worden gezet. Op dat moment gaven de daders de pijp aan Maarten. Ze lieten vrachtwagen en kluis in deze situatie achter. De kluis bevatte 100.000 gulden aan contant geld. Wake Leden van de actiegroep „Lekker Dier" hebben gis teravond en vannacht een wake gehouden bij een her tenfokkerij in' Sint-Oedenro- de. Met als blikvanger een opgezette hertenkop met in het gewei, analoog aan de hubertuslegende, een bran dend kruis, protesteerden zij tegen het ontwerp-dam- hertenbesluit dat het kabi net onlangs voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. Volgens de achtiegroep maakt dit ont werp ruim baan voor het op grote schaal kweken van herten. Gevreesd wordt dat de kwekerij daarbij uitgroeit tot een bio-industrie. Meer ambtenaren in vut-regeling DEN HAAG Ruim de helft (55 procent) van de rijksambtenaren van 61 jaar zal dit jaar van de vut-rege ling voor overheidspersoneel ge bruik maken. Dat blijkt uit een on derzoek van de rijkspsychologische dienst onder 2414 ambtenaren, dat gisteren is gepubliceerd. Gebleken is dat de animo voor vervroegd uittre den onder ambtenaren flink is ge groeid. Wat de belangstelling naar rang betreft blijkt dat men in de la gere schalen iets onder de 55 procent blijft. Binnen het hogere middenka der is de animo het grootst (65 pro cent). De belangstelling onder de ambtenaren in de hoogste rangen is met 28 procent het kleinst. Deetman: geen toeslag voor onderzoekers DEN HAAG Minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen zal niet toestaan dat de universi teiten extraatjes geven om de uit tocht van wetenschappelijke per soneel naar het heter betalende be drijfsleven tegen te gaan. Dit liet de minister gisteren weten in een vraaggesprek voor de NCR V-radio. Hij vindt dat een dergelijke toe slag strijdig zou zijn met de huidi ge inkomenspolitiek. Deetman rea geerde op een bericht waarin werd gemeld dat zijn ministerie geen be zwaar zou hebben tegen het uit ei gen middelen betalen van weten schappelijke medewerkers aan de TH Twente. Aanhoudingen wegens geknoei met eieren DEN HAAG De Algemene Inspec tiedienst van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft in sa menwerking met een Gelders recher cheteam twee werknemers van een bedrijf in Gelderland, dat eieren ex porteert, aangehouden wegens het knoeien met certificaten. Door ge bruik te maken van onjuiste certifi* caten zijn eieren voor menselijke consumptie geëxporteerd, die daar voor niet meer in aanmerking kwa men. Het gaat om eieren die in een broedmachine hebben gelegen, maar waarvan is gebleken dat zij niet zijn bevrucht. Dergelijke eieren mogen alleen nog maar voor de industrie worden gebruikt. Nog volop kansen voor ijsbereider EINDHOVEN Er zijn voor de ambachtelijke ijsbereider nog volop mogelijkheden. Hoewel de groei van de ijscon- sumptie de komende jaren wellicht wat minder stormach tig zal verlopen dan de afgelo pen jaren is gebeurd, blijven er voldoende kansen voor de at tente ondernemer. Dat betoog de J.van Etten, voorzitter van de Stichting Vakopleiding I voor het 'Consumptie-Ijsbe- j drijf, gisteren in Eindhoven op een bijeenkomst ter gelegen heid van het veertig jarig be staan van de stichting. Vorig jaar werd in Nederland 530 miljoen gulden besteed aan consumptie-ijs. Om de conti nuïteit van de opleiding te waarborgen, heeft de stichting besloten een samenwerkings verband aan te gaan met de [stichting vakopleiding horeca bedrijven. ARBEIDSTOESLAG EN TOESLAG KINDEROPVANG DEN HAAG Tweever dieners met kinderen kunnen na 1 januari a.s. rekenen op een toeslag voor de kosten van kin deropvang van 600 gulden per_ persoon. Dit is een van de wijzigingen van de inkomstenbelasting en loonbelasting die gisteren als ontwerp derde fase tweeverdieners naar de Kamer zijn gegaan. De staatssecretarissen Koning (Financiën) en De Graaf en Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken) willen voorts per 1 januari 1985 een eind maken aan de schokeffecten uit de tweede fase. Die ont staan als één der werkende partners de inkomensgrens van 5.026 of 7.662 gulden net passeert en daardoor in een hogere belastingschijf valt. Als bij de minstverdienende part ner een deel van diens belas tingvrije som niet gebruikt wordt, zal dit deel bij de belas tingvrije som van de meest- verdienende worden opgeteld. Voorts zal de lengte van de eerste belastingschijf (waaro ver 16 procent belasting moet worden betaald) met 300 gul den tot 9.780 gulden worden verkort, en zal het tarief van de tweede schijf van 26 naar 25 procent gaan. De belastinge vrije sommen zijn in de derde fase als volgt: Algemene belastingvrije som 7.000 gulden (nu 7.662) Belastingvrije som „echte" alleen-verdiener 14.000 gulden (nu 13.200) Belastingvrije som alleen staande 10.500 gulden (nu 10.298) Belastingvrije som alleen staande ouder 12.600 gulden (nu 13.200) De aanvullende alleenstaan- de-ouder-toeslag met een n 4.231 gulden blijft gehandhaafd. De alleen staande werkende ouder die deze toeslag krijgt, kan geen aanspraak maken op de kinde- ropvangtoeslag van 600 gul den. Thans is de leeftijdgrens voor de aanvullende alleen- staande-ouder-toeslag nog 16 jaar. Daarnaast komt er een ar- beidstoeslag van 425 gulden voor elke werkende. Deze zou aanvankelijk 600 gulden be dragen, maar dat werd te duur. De lastenverlichting be draagt nu 485 miljoen gulden, 200 miljoen minder dan bij de hogere arbeidstoeslag. Het wetsontwerp bevat ook wijzigingen in de sfeer van de aftrekposten. Zo zal bij de be paling van de hoogte van de zogenaamde ziektekosten- drempel (die men moet halen om deze lasten af te kunnen trekken) worden uitgegaan van het onzuivere inkomen, vermeerderd met het onzuive re inkomen van de echtgenoot (thans nog maar 30 procent). Dit gaat ook gelden bij de vaststelling van de drempel voor kosten van levensonder houd en die voor studiekosten. De rentevrijstelling voor ge huwden wordt 1.400 gulden. DEN HAAG Inspecteurs van de Dierenbescherming hebben tegen tien hondenhandelaren proces-verbaal opgemaakt omdat zij aan een legale handelaar honden hebben geleverd die niet volgens de voorschriften wa ren ingeënt en getatoueerd. iTegen de laatste, die de honden als proefdier leverde aan de [universiteiten van Groningen, Amsterdam, Utrecht en Maas- •icht, is eveneens proces-verbaal opgemaakt, omdat hij de hon den, na te zijn ingeënt, direct afleverde en niet zoals is voorge schreven eerst nog zeven dagen vasthield wegens mogelijk be smettingsgevaar. De herkomst van de honden is erg moeilijk te achterhalen. Som- liige illegale handelaren fokken zelf honden. De handelaren la- tén de teven zo veel mogelijk keer per jaar jongen" krijgen tot zij uitgemergeld zijn. Ook halen de handelaren honden bij particu lieren op en proberen zij via advertenties in kranten honden te krijgen. Erkende fokkers mogen aan de handelaren niet leve ren. Doen zij dat wel dan geeft de Raad van Beheer op kynolo- gisch gebied geen stamboom af voor de honden. De Dierenbescherming onderzoekt al enkele maanden intensief de hondenhandel. Binnenkort moet in Den Bosch een groot aan tal illegale handelaren voor de rechter verschijnen. LEKKERKERK WD-fractieleider Ed Nijpels ziet „voorals nog geen reeële perspectieven voor een coalitie van PvdA en iVVD". Nijpels stelde gisteren dat de verschillen tussen socialis ten en liberalen vooral op het terrein van het sociaal-econo misch beleid voor zo'n samenwerking nog veel te groot zijn. Nij pels reageerde daarmee op uitspraken van PvdA-leider Den Uyl, die onlangs Verklaarde dat het hem gevoelens van grote voldoening zou schenken wanneer het tot een coalitie van PvdA jen WD zou kunnen komen. Nijpels noemde die houding giste ren „tweeslachtig". Volgens hem moet politiek niet worden ge- jvoerd op basis van gevoelens, maar van beleid. Tegen die ach tergrond stelde de WD-leider grote verschillen vast tussen zijn partij en de PvdA. Hij we^s erop dat de PvdA het huidige Kabi netsbeleid afwijst, terwijl de VVD het juist tot inzet van de ver kiezingen wil maken. De VVD wil straks met het CDA verder. Beeldvorming ontwikkelingshulp DEN HAAG Het CDA-Tweede- -Kamerlid Aarts vindt dat minister Schoo ervoor moet zorgen dat niet de indruk ontstaat dat er een uitver koop van ontwik kelingssamenwer king plaatsvindt. Tijdens het voort gezette debat over Schoo's nota over het hulpbeleid van land tot land, de Herijkingsnota, zei Aarts gisteren in een commissiever gadering bezorgd te zijn voor het beeld dat ontstaat als het nieuwe be leid niet goed wordt gepresen teerd. De gedachte lijkt hou vast te krijgen dat de ene speerpunt van het beleid, de platteland sontwikkeling, bij het Land bouw terecht zou kunnen komen en de andere, de industriële ontwikkeling, bij Eco nomische Zaken. Par ticuliere hulporgani saties zouden de di recte armoedebestrij ding moeten uitvoe ren en voor het beleid via de internationale organisaties is het mi nisterie van Finan ciën voor een belang rijk deel verantwoor delijk. Daarom moet de minister de geva ren van een verkeer de beeldvorming goed onder ogen zien, aldus Aarts. Zijn opmerkingen kwamen hem op een aanvaring met minis ter Schoo en met VVD-woordvoerder Hermans te staan. Schoo verweet de CDA-er „insinuaties" over de uitverkoop van beleid. Daar is geen sprake van, al dus de minister. In een motie vroeg de christen-democraat meer aandacht voor de Latijnsamerikaan- se Andes-landen Peru, Colombia, Boli via en Ecuador. De minister wil de hulp concentreren op tien landen en drie regio's (Sahel, zuidelijk Afri ka en Centraal Ame rika). Zij kreeg forse kritiek op de vaag heid van haar nota. Ter Beek (PvdA): nu wapens bevriezen DEN HAAG De PvdA moet de balans opmaken wat betreft de situatie van de middellange afstandskernwapens waarin Europa terecht is gekomen. De politieke boodschap van de PvdA zal in de komende tijd moeten zijn dat het nee tegen de kruisraketten niet in staat is geweest om de plaatsing van kruisraketten en Pershing-ra- ketten in West-Europa te voorkomen. Op basis van de huidige bewapening in oost en west moet gestreefd worden naar een bevriezing van de be wapening. Dit zegt de buiten land-specialist van de PvdA-' -fractie in de Tweede Kamer, .Relus ter Beek, in een inter- /•view met het PvdA-blad Voorwaarts. Op basis van de huidige bewapening moeten .onderhandelingen tussen oost en west gestart worden, aldus Ter Beek. DEN HAAG Maatrege len voor bestrijding van rassendiscriminatie en vooroordelen steunen in ons land over het alge meen niet op een hecht fundament. Dat kan pas veranderen als er meer onderzoek is gedaan. An ders zijn de beleidsmakers gedwongen de strijd al leen met proefondervin delijke methoden te voe- De bestrijding van rassendis criminatie kan overigens niet los worden gezien van het to tale minderhedenbeleid, dat erop gericht is de etnische minderheden meer kansen te bieden in de Nederlandse sa menleving. Dit houdt de Adviescommissie Onderzoek Minderheden (ACOM) minister Rietkerk, die het minderhedenbeleid coördineert, voor in haar ad vies over Discriminatie, voor oordeel en racisme in Neder land. Uit het onderzoek blijkt dat rassendiscriminatie en voor oordelen over rassen ingewik kelde verschijnselen zijn. Ze blijken minder sterk met el kaar samen te hangen dan vaak wordt aangenomen. Grote campagnes om Neder landers meer vertrouwd te maken met de leefgewoonten van etnische minderheden, leiden lang niet altijd tot min der discriminatie. Het gezegde „onbekend maakt onbemind" kan niet zonder meer worden omgedraaid, want bekend blijkt lang niet altijd bemind te maken. Meer kans op succes met voor lichting hebben projecten die op speciale (beroeps)groepen worden gericht, aldus het ad vies. De onderzoekers conclu deren, dat bekend is dat discri minatie en vooroordeel in ons land voorkomen, maar nog niet in welke mate, op welke schaal en hoe diep deze ver schijnselen zijn geworteld. Er wordt op gewezen, dat veel wettelijke bepalingen, regels en gewoonten in Nederland discriminerend zijn voor min derheden. ALMELO In de gemeente Almelo leven ongeveer 3500 gezinnen in armoede. Almelo se wethouder mevrouw J. van der Kooy-Feenstra, heeft dit, volgens haar „dramatische ge geven", gisteren vermeld bij de presentatie van de gemeen telijke nota „Grenzen aan het beleid voor de minima". Dui zenden Almelo'ers houden na aftrek van de vaste lasten zo weinig geld over dat ze er nauwelijks meer in slagen ver antwoord te eten. In sommige wijken lijden volgens me vrouw Van der Kooy kinde ren al zichtbaar onder de slechte voeding. Hun dikke buikjes zijn dan ook niet het gevolg van een teveel aan pa tat, meent de wethouder. De kinderbijslag gebruiken deze Almelo'ers steeds meer voor het betalen van de vaste lasten voor gas, water en elektriciteit en de huur. Automobiliste van 13 jaar ROTTERDAM Bij een aan rijding tussen een auto en een bromfiets heeft de Rotterdam se politie het afgelopen week einde een erg jonge automobi liste aangehouden. De bestuur ster van de auto bleek name lijk een 13-jarig meisje uit de Maasstad te zijn. De politie heeft dit gisteren meegedeeld. Bovendien had het kind bij haar rijcapriolen slechts de be schikking over één arm, om dat de andere in het gips zat. Ze bestuurde de auto onder toezicht van haar vader. Op een onbewaakt ogenblik ver loor ze de macht over het stuur en reed tegen een brom fietser aan, die daarbij ten val kwam en licht gewond raakte. Tegen de vader is proces-ver- baal opgemaakt. Links een bruine wollen mantel met nertskraag op een composé pantalon. De mantel is gevoerd met dezelfde stof waaruit de blouse is vervaardigd. Rechts een rode wollen velours wikkel mantel op composé pantalon. De bloluse is van paarse cahsmire jersey. De show van de najaarscollectie van Edgar Vos in Am sterdam moest eenvoudig wel in de tuin plaatsvinden. De couturier zelf mompelde iets over het mogelijk flauwvallen van mannequins die bij deze temperatuur winterkleding binnenshuis zouden moeten showen. En hij zei ook dat hij hoopte dat een regenbui die dreigend in de lucht hing, de show in de tuin niet zou bederven. Maar de ware reden voor die show buitenshuis was niet moeilijk te raden. Tegen het metershoge helderroze lappendecor en al dat genoeglijke groene struikgewas kwam de sfeer van deze creatieve wintercollectie vol aardekleuren pas goed tot haar recht. Al die mooie bruinrode en groene tinten pasten daar pre cies. Net als in vorige collecties was de schouderpartij bij Edgar Vos weer erg breed. Bij die vaak opgevulde schouders horen dan lange lappen van rokken, rechtvallend of wat klokkend en vaak voorzien van hoge splitten. Zo'n lang lijzig silhouet staat lang niet iedereen. Vooral nu er er veel puntschoenen met lage hak ken bij gedragen worden. Natuurlijk gaat iedere vrouw dan ook voor zichzelf zoeken naar vertaling van het actuele modebeeld. Wel is het totaalbeeld van belang. Zo'n enkellange jurk met een gedrapeerde hals en een mooie brede mouwlijn kan niet zonder de juiste accessoires. Dat wil dan zeggen bijpassende schoenen, fantasiekousen, kleurige byoux en het liefst ook een hele grote comfortabel zittende wijde mantel. Edgar Vos maakte schitte rende grote mantels. Met kragen die als capuchon kunnen wor den gedragen, ook wijdvallend en toch tegelijk slankmakende ongetailleerde modellen waarin vrouwen niet persé dat hoogge prezen overschatte slanke figuur hoeven te bezitten. Een belangrijke kleur in deze najaarscollectie was ook teer la vendelblauw. Kraagloze blouses waren vaak van soepele jersey gemaakt. Het schildersoog zou hier ook opmerkelijke creacties van vreemde harige stoffen kunnen waarnemen. Een donker groen wollen pak zat vol treurige witte draadharen. Een stijve schorsachtige zwarte geplisseerde zijde vormde het materiaal voor een avondjurk met bandjes over de schouders gedragen, die van twee merkwaardige rechtopstaande waaier tjes. Heel geheimzinnig was een zwarte, kraagloze creatie van rimpe lige boomschorszijde, afgezet met zwart fluweel aan de zoom en sluiting middenvoor. Tussen deze mysterieuze boomschorsvrou wen viel een vurige oranje zijde lange mousseline avondjurk erg op. De rokzoom was puntvormig, met allemaal fladderende pun ten. Overal leek deze avondjurk wel op een vuurvlam. De show werd besloten met leuke lange rokken en blouses van Tai-zijde in allerlei kleuren. PHIA BARUCH ADVERTENTIE EN VERGEET HET CUFERSPEL NIET. FRIEMELS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net komt niet tegemoet aan de wens van de Ka mer, al voor het eind van dit jaar wetsvoorstellen in te dienen die het blaas pijpje en de bloedproef bij de alcoholcontrole ver vangen door een adema nalyse. Volgens staatsse cretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) en minister Korthals Altes (Justitie) is het onmogelijk de gevraagde wetsontwer pen voor midden volgend jaar bij de Kamer te heb ben. Tijdens het debat gisteren over de verkeersveiligheid vonden woordvoerders van PvdA, CDA. VVD, D'66, PPR. SGP en EVP dat de betrokken wetsvoorstellen nog dit jaar bij de Kamer moeten zijn. Men vond een verder uitstel niet verantwoord. Korthals Altes zei de wens van de Kamer meerderheid te begrijpen en te delen maar achtte deze niet uitvoerbaar. Volgens de be windsman zal rond 1 decem ber pas het betrokken wets ontwerp in concept klaar zijn. Daarna moet het voor advies aan talrijke organisaties voor- 'egd worden, i. Tweede Kamer is in meer derheid achter een door staats secretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) ge maakt plan voor de verkeers veiligheid gaan staan. Alhoe wel het plan algemeen als wei nig samenhangend werd ge zien, gingen CDA en VVD ak-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9