Dick Cohen: „Nou, dan zijn we zeker op de goeie weg99 tedere millimeter heeft attentiewaarde Minder bollen- kwekers, meer exporteurs IN EN OM DE KAS Prins Claus eregast op Agriana te Leeuwarden btnnen de perken Oogsten SAND EN TUINBOUW fietdóeSowuwl DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 -•tÊ-, b. :N prins Claus brengt op woensdag 5 september een be- ioek aan de vijfjaarlijkse landbouwtentoonstelling Vgriana in de Friesland-hal te Leeuwarden. Prins 21aus komt speciaal voor de keuring van het Friesch •undveesyndicaat. tJa afloop van die keuring zal hij de prijzen uitreiken. Het iezoek van de prins, die arriveert per helicopter, duurt van |»alf drie tot half vijf 's middags. Een van de prijzen die hij uit lal reiken is een speciale ereprijs van koningin Beatrix en >rins Claus zelf. Deze prijs is bestemd voor de kampioen der mdere koeien. De vierdaagse landbouwmanifestatie, georga niseerd door de Stichting Agriana, wordt op maandag 3 sep- jember geopend door ir.P.J.Lardinois, ex-minister van Land bouw en Visserij. Hij wordt 's ochtends eerst ontvangen op iet Provinciehuis. Om twee uur 's middags zal hij de officiële [pening verrichten. Maandagmorgen is in de hal eerst de cen- rale keuring van de Koninklijke Vereniging Het Friesch Paardenstamboek. De organisatie rekent in totaal op zo'n >0.000 bezoekers tijdens de vier manifestatiedagen. De begro- jng van de Stichting Agriana gaat uit van een bedrag van 3,5 ion. Het FRS, dat de organisatie van de jubileumkeuringen ioor zijn rekening neemt, steekt ook een kwart miljoen in het rebeuren. pe eerste dag staat in het teken van de paarden. Er vinden jrootkeuringen van de paarden- en pony-stamboeken plaats. Dok zijn er aantrekkelijke demonstratie van pony's en paar- ilen. Een attractie voor het publiek is onder andere de trek- ivedstrijd, die 's avonds gehouden zal worden tussen een aan tal Belgische paarden en 100 potige vrijwilligers uit het pu bliek. Verder zijn er demonstraties van het achtspan-Wel- fhpony's en de Friese quadrille. De tweede dag, dinsdag 4 September, is er de grote demonstratie van de dochtergroepen iran de nieuwe SRS-stieren. Het gaat om de eerste lichting dochters van de nieuwe stieren. Verwacht wordt, en de erva- ng leert dat ook, dat daarvoor een grote belangstelling zal i bij de boeren. De ochtend wordt besteed aan de de- "aties, 's middags vinden de keuringen van die dochter- •oepen plaats. Dinsdagavond is er een groot galaconcert, met o.a. Marco Bakker, Conny van den Bosch, het Friesch Orkest en de Koninklijke Luchtmachtkapel. De derde dag, waarop ook prins Claus op bezoek komt, staat in het tekèn van de SRS-keuringen. Voor de keuring van de individuele koeien bestond bij de boeren een grote belangstel ling. Er werden 650 dieren aangemeld. Door een strenge se- jectie bleven er 260 over. Het avondprogramma van de derde dag is een sportgebeuren met korfbal-, voetbal- en volleyball- [vedstrijden tussen Friese topclubs. laatste dag is de vrouwendag. De drie plattelandsvrouwen- rganisaties hebben de gehele organisatie van deze dag voor iun rekening genomen. Drie bekende inleidsters zullen een 'erhaal houden over de plaats van de vrouw in de maat- chappij. 's Middags om kwart over drie zal de heer A.N.Osin- a, voorzitter van de Stichting Agriana, het gehele gebeuren lüiten. Rest nog een groot popconcert, dat 's avonds in de hal al worden gehouden. Onlangs verscheen het jaarverslag van het Pro- duktschap voor Sierge wassen. Uit de cijfer- reeeksen die dit over koepelende orgaan van de sektoren bollen-bo- men-bloemen publiceert blijkt dat onder andere minder ondernemers de bloembollenteelt beoe fenden en meer onder nemers zich aan de ex port van bloembollen gingen wijden. In het voorwoord van het jaarverslag schrijft het PVS- bestuur, dat voor de sierteelt kan worden gezegd, dat men gemiddeld een redelijk jaar achter de rug heeft. De ren tabiliteit in de sektoren bloe men en bollen is verbeterd en hogere omzetcijfers zijn gerealiseerd, voornamelijk door hogere prijzen en een produktiviteitsstijging. De to tale export beliep in 1983 on geveer 187 miljard gulden. De agrarische sektor nam daarvan ongeveer een kwart voor haar rekening. De tuin- bouwsektor exporteerde 4,5% van het totale pakket en de sierteelt 2%. In het verslag staat weerge geven, dat de export van bloembollen in 1983 een om zet van 767 miljoen gulden behaalde. Een stijging van 7% ten opzichte van het voor gaande jaar. De export naar de EEG-landen steeg met 6% en naar landen buiten de EG met 8,5%. De export naar de USA groeide met 18% en de 100 miljoen-grens werd in het afgelopen jaar voor dit gebied overschreden. (Totaal 115 miljoen gulden naar USA). Het verbruik van droge bol len (consumentengebruik in huis, tuin en balkon) liep op de Nederlandse markt iets te rug, aldus het jaarverslag, hetgeen een gevolg is van een lager koperspercentage. Overigens liep ook het ver bruik door de broeierij (bloe- mentrekkerij) iets terug in Nederland. In het jaarverslag staan tra vele cijfers enige zullen opsommen. Zo bedroeg de opbrengst van de vakheffing bloembollen in 1983 (is oogst '82) 17,1 miljoen gulden en was daarmee ruim 0,7 mil joen gulden lager dan in het vorige jaar. Met ingang van genoemd oogstjaar werd het heffingspercentage opnieuw verlaagd en wel van 3,8 tot 3,5. Van genoemd percentage is 0,005% bestemd voor de kwaliteitskontrole door de BKD. Aan subsidies en bij dragen werd door het PVS totaal 37.741.100,- uitge keerd aan een groot aantal instellingen. Naast de ont wikkeling van de kraam- groottes en de expost van bloembollen per land, is in de statistiek aangegeven dat een groter aantal exporteurs in 1982/83 aktief was met het exporteren van bloembollen, namelijk 537, tegen 512 in het voorgaande jaar. Het totale exportbedrag dat voor het achterliggende jaar door hen werd omgezet bedroeg ruim 728 miljoen gulden, tegen dik 70 miljoen gulden in '81/'82. Van die exporteurs zijn er 192 die een omzet van min der dan 50.000 gulden per iaar hebben. In de kategorie '900.000,- tot 1 miljoen bevin den zich 8 exporteurs, terwijl in de groep van meer dan 5 miljoen gulden omzet per jaar, 43 exporteurs genoteerd zijn, die samen 58,5% van de totale omzet voor hun reke ning nemen. Een andere gro te groep (10,5% van de totale omzet) is die waarin de ex porteurs met een bloemen- bollenexport-omzet van 2 tot 3 miljoen gulden zich bevin den en dat zijn er 31. Verder zijn in de statistiek de expor teurs naar omzet per land aangegeven en ontbreken na tuurlijk de cijfers en statistie ken voor de sektoren bloe misterij en boomkwekerij ook niet, waarbij we tenslotte vermelden dat in 1983 5051 kwekers van bloembollen werden geregistreerd, alsme de 649 aktieve exporteurs, 238 binnenlandse handelaren en zijn er tenslotte de gege vens over de produktiewaar- de en export. Gunstige tijd voor rozen Geen bloem is in de loop der eeuwen zo bezongen en be schreven als de roos. Het is dan ook een van de oudste cul tuurgewassen en tevens een van de oudst bekende plantenge slachten. Meer dan vijfduizend jaar geleden vond men in het land tussen de Eufraat en de Tigris al rozen. Ook bij de Ro meinen was de roos niet onbekend. Een vast ritueel was bij voorbeeld het strooien van rozeblaadjes op de tafels bij fees telijke gelegenheden. Bepaalde rozen worden heden ten dage in zeer grote aantallen op de Nederlandse veilingen aange voerd. Momenteel zijn de prijzen zeer gunstig. Zeer populaire grootbloemige rozen zijn de rose ,,Sonia", de rode ,,llona" en de geel-roze „Laminuette". Bij de kleinbloemige rozen scoren hoog de rode „Motrea", de gele „Goden Times" en de oranje „Belinda". Vierde exportcursus in Westland begonnen De export van groenten, fruit en bloemisterijgewassen be droeg vorig jaar 5,3 miljard gulden. Dit jaar komt het ex portresultaat enkele honder den miljoenen guldens hoger uit. Gezien het belang voor de tuinbouwsector van een groeiende afzet is er bij de handel behoefte aan een op leiding voor exporteurs en hun medewerkers. „Een goe de opleiding draagt bij tot een beter exportresultaat", aldus de heer P.J. van Dijk, de Bloe menveiling Westland. Eind vorige week gaf hij het offi ciële startsein voor de vierde exporteurscursus, die door deze veiling in samenwer king met de Rabobank en de groenteveilingen gedurende een half jaar op donderdag middag wordt gehouden. Aan de cursus van dit jaar nemen tot nu toe zestien personen deel. Nadere inlichtingen bij Th. Stroet, afdeling Marke ting van de Bloemenveiling Westland (tel. 01740-23333). t in mil' De zomervakantie van '84 zit er weer op en veel amateur-tuin ders zijn bij hun terugkomst onaangenaam verrast bij de aanblik van hun dierbare groen. Vooral de mensen die in de laatste week van augustus zijn teruggekeerd zullen een groene ravage hebben aangetroffen wanneer zij tenminste geen drastische maatregelen vooraf hadden genomen. Er is in de weken voor de vakantieperiode veel water gevallen en water is, zoals we weten, onmisbaar voor de groei van plan ten. Na dat water kwam dan eindelijk de lang verwachte zomer zon. Met veel warmte. En dat is een ander ding dat planten goed wil laten groeien. Het vocht in de bodem en de zon op de bol hebben voor recordgroei gezorgd in beperkte tijd. En niet alleen de gecultiveerde planten hebben het goed gedaan, ook de onkruiden hebben zich naar hartelust uitgeleefd. Serieus Mensen die hun tuin serieus nemen kunnen daar niet tegen en velen hebben dan ook kordaat huis gehouden in de tuin met de schoffel als het Belangrijkste hulpje. Heel goed voor de groenten en kruiden want snel opschietend onkruid gebruikt meststoffen die we eigenlijk voor de cultuurplanten bestemd hadden. Vooral voor gewassen die wat laat in het seizoen oogstbaar zijn (en on danks de zonneschijn die we op de valreep van de zomer nog kregen lijkt het er op dat veel planbten de opgelopen achter stand niet meer kunnen inlopen) is het zaak het onkruid verre te houden. Winterpeen is tussen hoog opgaand onkruid soms niet terug te vinden. Als de tuinman dat al niet kan heeft de zon ook moeite en de peen heeft zonlicht nodig om ons deze winter van een goed maaltje hutspot te laten genieten. Gazons die te ver doorgegroeid zijn kunnen beter niet in één keer erg kort geknipt worden. De meeste grasmaaiers zijn ves- telbaar in hoogte en het is goed om de eerste keer na de vakan tie de machine wat hoger af te stellen dan u gewend bent Dat betekent volgende week een keer extra maaien maar de grasmat wordt daardoor sterker en blijft groener. In blakend zonlicht na tuurlijk nooit maaien. Als u gewend bent het afgemaaide gras te laten liggen is het verstandiger dat niet te doen bij het gazon het gras te ver is doorgeschoten. Mestbeurt Gazons die nog een mestbeurt nodig hebben moeten die nu krij gen, later in het jaar is het ongewenst het gras nog stikstof of mengmest met stikstof erin te geven. Het gras rijpt dan niet goed af en gaat zwak de winter in. Wie nu nog niet over die koude maanden wil nadenken moet weten dat tuinieren net zo iets is als regeren. In beide gevallen moet er vooruit gekeken worden. Veel bloeiende planten hebben door de zon ook een versnel lingsproces ondergaan. Verschillende soorten zijn uitgebloeid binnen zeer korte tijd en het is zaak die uitgebloeide bloemen weg te nemen. Wie volgend jaar geraniums in de border wil hebben kan in deze tijd van het jaar geraniums nog in de koude grond stekken. Dankbaar werk omdat deze plantensoort vrijwel onverwoest baar is. Bovendien houdt de geranium altijd iets uit de tijd van grootmoeder; romantiek in de tuin is nooit weg. Lekker rijp In de moestuin blijft het werk beperkt tot schoonhouden en oog sten. De meeste bessenstruiken zijn nu wel geplukt, het eerste echte fruit begint te rijpen. De tomaten die de kille lente en voorzomer hebben doorstaan vragen geregeld om het snoeimes. Normaal kunnen tomatenplanten doorgroeien tot een meter voor de top eruit genomen wordt. Wie nu de lager hangende vruchten lekker rijp wil laten worden kan de plant dit jaar be ter toppen op een hoogte van 75 cm. Als zich tenminste enkele vruchtentrossen ontwikkeld hebben op het onderste deel van de stam. Wanneer we de plant nu nog verder laten groeien worden tomaten trossen zeker niet meer rijp. UNST NA WINNEN PISUISSE-PRUS BOEMERANG IN PEPUN DEN HAAG Cabaret Boe merang komt, na de succesvol le s ..Het i opnieuw in theater Pepijn, met het nieuwe programma „Ik vind van wel", eveneens in de regie van Frank Sanders. De speeldata zijn: 2, 3, 8, 9, 10, 15, 16 en 17 november. AMSTERDAM 't jLacht breed en gul en is niet uit het veld te slaan: Dick Cohen, 23 jaar, zojuist be noemd tot bevoegd artiest en bekroond met de Pisuisseprijs 1984 die hem donder dag wordt uitgereikt in het gebouw van de Academie voor Kleinkunst in Am sterdam. „Nooit aan gedacht, dat ik die prijs zou winnen. Dat derde pn laatste jaar aan de acade mie werkten Albert (Verlin- pe), Edna (Kalb), Ad (van Dijk, piano) en ik aan een ca baretprogramma waaraan we de handen vol hadden. Ik herinner me de zenuwen waarmee we voor het eerst op de planken stonden. Dat ik die zenuwen na een half uur, pee, na een kwartier al, kwijt |was en dacht, God zij dank,' de anderen zijn er óók nog... En dat gevoel na afloop: ach, ts het nü al afgelopen... Nee, pan een prijs heb ik nooit ge dacht. Pas na m'n vakantie noorde ik ervan. En dat er ^en bedrag aan verbonden was. Nou, dat geld kan ik ge bruiken hoor, maar wie niet". De Academie voor Klein kunst reikt elk jaar de Pisuis- ke-prijs uit aan de student die ^net afgelopen seizoen het opvallende werk heeft televerd: een bedrag uit de nalatenschap van Fie Carel- Edna Kalb kreeg de prijs 1984, Dick krijgt 'm straks. Albert Verlinde kreeg in 1982 de Creativiteitsprijs. En met Ad van Dijk aan de piano vormen de drie gelauwerden het vorig jaar opgerichte ca baret Boemerang, dat met als eerste produktie „Het is niet aan ons..." op zoek ging naar de ware cabaretliefhebber, die houdt van lachen en een beet je nadenken. Dick: „Tja, ik kan ook niet helpen, dat we publiek kre gen; gemiddeld ruim honderd man per voorstelling. Waar om ze komen en waarom dat publiek bestaat uit mensen van alle leeftijden, ik weet het echt niet. We hebben één keer voor acht man gespeeld, dat was in het theater Tempo Doeloe, hier om de hoek in Amsterdam. Maar we spelen ook voor wel tweehonderd mensen; dat is leuk hoor, een beetje eng, maar leuk". Jong ren. Nou, dan zal de mond-re clame het werk voor ons wel hebben gedaan. En nu na het winnen van de Pisuisse-prijs, denk ik, Dick, jongen, je zit misschien tóch wel op de goeie weg. Het is dan ook een aanmoedigingsprijs. En aan gemoedigd voel ik me dus; ik ben geen automaat, het geeft me veel voldoening dat ik iets kan overbrengen, al doen we dat met ons vieren. Ja, ik vind dit teamwork heel be langrijk. Daarom blijven we bij elkaar. Geen van ons heeft de ambitie het eens solo te proberen. Nog niet, ten min ste." Opleiding Dick Cohen haalt de schou ders op, tovert er een verle gen lachje bij en herinnert zich: „Toen ik jong was, nou ja, ik ben nog steeds een beet je jong - ik bedoel vroeger toen ik nóg jonger was, ging ik naar de musical van Annie Schmidt: „En nu naar bed". Gelachen dat ik heb... Nou, toen, op dat moment dacht ik: als je mensen zó aan het la chen kunt maken, dat is groot. Ik wou dat ik dat kon... Ik volgde toen nog een oplei ding voor balletdanser, maar ik wist toen dat ik mensen aan het lachen wilde maken. Nee, niet zo maar, dus niet met loos amusement, niet op de manier van de gewone en tertainer. Maar met cabaret. Ja, geef maar eens een om schrijving van cabaret; dat is natuurlijk ook een vorm van Cabaret Boemerang, met v.l.n.r. Dick Cohen. Albert Verlinde, Edna Kalb en Ad van Dijk, piano. entertainen, vermaken zonder dat je erbij aan het nadenken wordt gezet. Ik wilde verma ken, maar zo dat men er iets mee kon doen, mee naar huis nemen bedoel ik". Op de Academie ontmoette Dick een paar anderen, die wel een groepje wilden vor men. Dick Cohen: „We vorm den het cabaret Boemerang en zo willen we bij elkaar blij ven. Het eerste programma: „Het is niet aan ons..." bevatte losse nummers. We zijn nu bezig aan het tweede pro gramma: „Ik vind van wel", waar wat meer rode draad in zit. En natuurlijk hopen we, dat we steeds meer publiek krijgen". Dick Cohen: „Boemerang ont stond in de tijd van de grote vredesmars vorig jaar in Den Haag, in de tijd van het doem denken. Met ons cabaret wil den we mensen wakker schudden... Wakker schud den? Ja, zo jong als we zijn. O ja, we zijn alle vier rond de 23 jaar en dan is het natuurlijk belachelijk als je dan denkt dat je de mensen wel even kunt laten zien hoe het moet. Maar zo is het ook niet. Kijk, al zijn we dan jong, we kun nen wel lézen. Wij zien ook, wat er allemaal op de bruggen staat geschreven; we zien hoe de Centrumpartij opbloeit, het fascisme toeneemt, dat is alle maal niet niks. Met ons caba ret geven we er een antwoord op, vanuit ons referentieka der. Ik bedoel dus gewoon, vanuit onszelf, onze gen die we ermee hebben. Ik kwam destijds fluitend uit het theater, na het zien van An nie's musical, maar .met wat bijgedachten. Nu, dat willen we de mensen ook brengen, op onze manier. Dat ze flui tend uit het theater komen en ook met iets, waarover ze kunnen nadenken. En nu kunnen we nog zo jong zijn en nu kunnen de cijfers uit wijzen dat, in elk geval in Amsterdam, de belangstelling voor cabaret afneemt, we krij gen steeds publiek, dus wat zullen we zeuren. In Den Haag speelden we twee keer een weekeinde; het eerste weekeinde was de zaal matig gevuld, de tweede keer moes- r huis stu De opleiding aan de Amster damse Academie tot „bevoegd artiest", zoals Dich zichzelf noemt, heeft wezenlijk bijge dragen tot de jongste succes sen van Boemerang. Dick: „Nee, de grappen die we ma ken, de manier waarop wij de mensen aan het lachen krij gen, dat leer je natuurlijk ner gens. Wat wij verzinnen, leer den we niet eerst op school, dat kan natuurlijk niet. Maar wat we wel leerden en waar ik dankbaar voor ben is dit: je hebt te maken met de man op de voorste rij én met iemand ver weg op het balcon. Nu is het de kunst, om zo te bewe gen, dat je de man op het bal con bereikt, zonder de eerste rij over te slaan. Het is de uit haal die je maakt; nu ja, dat kan ik niet zo precies uitleg gen, maar ik leerde dat. En het werkt. Uit mezelf zou ik het misschien ook wel hebben geleerd, maar op school gaat' het natuurlijk allemaal een stuk vlugger." „Maar wat je op school niet leert, is het voorkomen van blunders. Zo'n blunder sloeg ik in Hoorn, toen ik een black out had en een stuk tekst kwijt was. Gelukkig had het publiek er begrip voor, want ze hadden het allemaal wel goed in de gaten. Maar ach, je zit er zelf veel meer mee dan de mensen in de zaal, die het zo zijn vergeten. Ik niet, nee, ik niet. Ik wilde toen dat er een vierkant gat ontstond, in het podium om in weg te zak ken. Maar achteraf viel het allemaal wel mee, gelukkig want ik ging gauw verder met de tekst die ik nog wél kende. Maar hoe je zo'n black out voorkomt, ik zou het niet weten. Het heeft geen zin om dè tekst nóg grondiger uit je hoofd te leren dan je al deed; het heeft met zenuwen te ma ken, geloof ik. En natuurlijk is het wel zo, dat je steeds wat minder zenuwachtig wordt, waardoor de kans op een black out afneemt. Maar toch... Elke keer, steeds weer die vijf minuten voor de voor stelling, ben ik geweldig ze nuwachtig. Je leeft zo naar een voorstelling toe, hè... De nacht tevoren al. Maar als je dan ziet, dat de anderen net zo zenuwachtig zijn... Nou ja, dan valt het wel weer mee en na een poo: ontdekking ren bent, je gaat zaal herkennen en na afloop van elke voorstelling denk je weer: nou al afgelopen? Want steeds, steeds opnieuw pro beer je perfect spel te leveren, waarin je alles geeft wat in je zit. En als je dan merkt dat de mensen in de zaal het op prijs stellen, lachen en fluitend naar huis gaan, nou, dan heb ik echt het idee dat we op de goeie weg zitten. We; niet ik alleen, met die prijs, maar met ons vieren FRITS BROMBERG On uitgegeven lied van Richard Strauss terug gevonden LONDEN De Londense Times heeft gemeld dat een onuitgegeven en nooit uitge voerd lied van Richard Strauss is teruggevonden waarvan de familie had aan genomen dat het verloren was. Strauss componeerde „Malven", zijn laatste compo sitie, in 1949, 11 maanden voor zijn dood op 84-jarige leeftijd. Hij droeg het op aan de in haar tijd beroemde Tsjechische sopraan Maria Jeritza, de eerste „Salome" in de gelijknamige opera van de componist. De Times noemde het lied „een muzi kale ontdekking van grote betekenis" en schreef dat het in december door het vei linghuis Sotheby-Parke Ber- net in New York zou worden verkocht, als deel van de na latenschap van Maria Jeritza, die vorig jaar op 96-jarige leeftijd in New York City overleed en geen erfgena men had. Het lied is voor so praan met pianobegeleiding en de Britse componist Ri chard Blackford, die de par tituur bij Sotheby inkeek, noemde het „schitterend voor de stem, typisch voor de late componeerperiode van Strauss en sensueel en me lancholiek". Vrij Theater, vc die actief met theater bezig willen zijn, legt het komend seizoen de nadruk op toneel, maar heeft ook zang, mime. dans en stemvorming op het programma. VT houdt open huis 8 en 15 september van twee tot vier in het theater aan de Noordwal 74.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7