Universiteit moet jongeren opleiden voor industrie Brug in Leidschendam wordt toch verlaagd Zolder al 20 jaar vakantiekerk Stoer rei Buitenuniversitaire raadsleden aanvaarden benoeming voorlopig Irritatie over vertraging bij sluisbrug BEIDEN £eidóc6otvumt DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 IPROGRAMMA FEESTWEEK LISSE IS WEER UIT LISSE De programmaboekjes van de harddraverijvereniging "Lisse Om streken" worden komende week weer huis-aan-huis verspreid in Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noord wijkerhout, De Zilk, Voorhout, Abbenes, Buiten kaag, Binnenkaag en Lisserbroek. Het boekje, in een oplage van ruim 29.000 exemplaren, bevat een overzicht van de 74 evenementen, die tijdens de Lis- sese feest week van 21 tot en met 27 september aanstaande zullen worden georganiseerd. Het programma is dit jaar omvangrij ker dan ooit tevoren. Als nieuwe eve- enten kunnen worden vermeld het klaverjassen voor bejaarden, een voet balwedstrijd, "tally ho"-wedstrijden, een gymnastiekdemonstratie, een mixed-zaalvoetbaltoernooi en een echt harddraverijconcert. Na één jaar van afwezigheid door het niet beschikbaar zijn van een geschikt terrein is het fietscrossen weer opgenomen in het programma. Uiteraard is er ook weer het Najaars muziekfestival. Allen die een instru ment bespelen of de zangkunst beoefe nen kunnen hierbij voor het voetlicht treden, zonder angst om te falen. Op zaterdag zal vanaf één uur in "Artopa" zal een jury bestaande uit drie beroeps musici de optredens beoordelen. Alle deelnemers ontvangen een juryrapport zodat zij een idee krijgen hoe hun op treden overkomt bij een deskundig pu bliek. Inschrijvingen vóór 18 september aanstaande op het VVV-kantoor te Lis se of bij de Muziekschool voor de Bol lenstreek, Bondstraat 2, Lisse. 50-Plussers welkom bij ouderenbond ZOETERWOUDE Het win- terprogramma van de Zoeter woudse Bond van Ouderen gaat morgen van start met een Eucharistieviering in de kapel van Huize Emmaus. De dienst, waarin pater Vollaers zal voorgaan, begint om negen uur. Uit een brief van het be stuur van de bond blijkt dat de leeftijdsgrens voor het lid maatschap verlaagd is van 65 naar 50 jaar. Steeds meer recreatievaart in Zuid-Holland DEN HAAG De provinciale gen in Zuid-Holland zullen tot aan 1990 steeds drukker worden bevaren door pleziervaartuigen. Daarna zal de toena me iets minder worden. Voor de be roepsvaart geldt dat het aantal vaarbe- wegingen afneemt, maar dat het laad vermogen toeneemt. Het totaal te ver voeren tonnage blijft ongeveer gelijk. Dit blijkt uit cijfers van provinciale wa terstaat van Zuid-Holland. Uit de cijfers blijkt verder dat de recre atievaart sinds 1972 op sommige plaat sen is verdubbeld. De beroepsvaart is in aantal afgenomen, maar de schepen werden wel steeds groter. Verwacht wordt dat het gemiddelde binnenvaart schip de komende jaren zo'n 550 ton verlaadt. De recreatievaart zal in 1990 ongeveer 85.000 passages maken. De provincie heeft tussen de cijfers ook overzichten opgenomen van de scheep vaartbewegingen in de Zuidhollandse kanalen. Zo blijkt de Woubrugsebrug vergeleken met tien jaar geleden steeds meer open te moeten voor de recreatie- vaarders. In '72 gingen er 15.500 recre atievaartuigen door Woubrugge, in '82 waren dat er bijna 27.000. De beroeps vaart bij deze doorgang liep terug van 7.000 naar 4.400. In de Oude Rijn bij de Alphense brug is een zelfde stijging en daling'te zien. ;t CD- instanc nerciël i steld ïoet logelijl beboi n groen „Ik be 'gstgee dunnin len v, n dat prate sportte lwillen gestie i poter rog eer rden g< te drul stadiur ;t al da delijk et betr ihandel LEIDEN Stoer doen in de auto van je pa is na tuurlijk hartstikke leuk. Als er dan toevallig een politieauto achter je staat, doe je gewoon net of dat je niets uitmaakt. Dat is ten slotte stoer. Je doet stoer of je doet het niet en daar in laat je je niet beïnvloe den door een politieauto met inhoud. Integendeel. Als zo'n politieagent zich met je gaat bemoeien, dan is dat natuurlijk dé kans om nog stoerder te doen. Maar dan krijg je plotse ling een bekeuring in de bus, althans die krijgt je pa, omdat het natuurlijk zijn auto was. Dat allemaal uitleggen, valt niet mee. Door rood rijden of fout parkeren was patuurlijk wel te verklaren geweest, maar verstoring van de openbare orde is een wat ingewikkelder zaak. De zaak laten voorkomen, lijkt dan de beste oplos sing. Het duurt echter eni ge tijd voordat je bij zo'n kantonrechter moet ver schijnen en in dit geval ruim een jaar. Logisch dat je dan niet meer precies weet hoe stoer je bent ge- „U reed dus luid toeterend over de Breestraat in Lei den", vroeg gistermorgen kantonrechter Morshuis aan de wat bedremmeld kijkende verdachte. „En weet u ook waarom u zo toeterend rond reed?". De verdachte, die een jaar lang pogingen had onder nomen om het voorval naar dat bepaalde deel van de hersenen te transporte ren waar iets snel wordt vergeten, zei dus: „Nou, eh.... het is natuurlijk al lang geleden, ik weet het niet meer precies". Dat vond rechter Morshuis wel amusant en hij vervolgde zijn verhoor: „U wist toch dat er een politieauto ach ter u stond terwijl u mid den in de nacht maar door' bleef toeteren. Volgens de agent die u toen aansprak wist u heel goed waarom u toeterde. Bent u dat nu vergeten?". De verdachte herhaalde zijn vorige ver klaring. Het was inmiddels al weer een jaar verder en dan is het logisch dat je' bepaalde futiliteiten uit het verleden niet meer zo precies weet. „Volgens het ambtsedig rapport", ging rechter Morshuis verder „toeterde u omdat u, en ik citeer nu letterlijk, een lekker wijf op straat zag lopen. Althans dat heeft u zo tegen de verbaliserende agent verklaard. Weet u dat niet meer?". Nou ja, er ging iets bij de verdachte dagen, maar om daar nu zo'n heisa van te maken en hem ook nog een be keuring te geven, dat was ook weer overdreven. R bied de fa ibesche af geval gaat toeteren. In elk geval bezorgde u veel overlast en daar staat 60 gulden boete op". De ver dachte vond dat wel wat aan de hoge kant. „Ach, het was een geintje. Zo erg was het toch niet en 60 gulden is wel veel geld". Dat vond rechter Morshuis eigenlijk ook wel. „Ja, u heeft gelijk, 60 gulden is veel geld voor zoiets en uw getoeter heeft nog niet eens resultaten gehad. Want ze keek niet eens op of om, geloof ik. Ik vind 30 gulden boete meer op z'n plaats". Dat vond de verdachte ook en opge wekt verliet hij de recht- (Vervolg voorpagina) LEIDEN Dekker acht het van groot belang dat de universiteiten jonge mensen opleiden voor een baan in de industrie. Hij wijst er in dit verband op dat vele industrieën bui ten en binnen Nederland de vernieuwingen niet hebben kunnen bijhouden en daaraan ten gronde zijn gegaan. Hij vindt dat de universiteit meer con tacten met het bedrijfsle ven zouden moeten leg gen, zoals de hogescholen nu al doen, in de vorm van spreekbeurten door mensen uit de industrie op de universiteiten, het be noemen van mensen uit de industrie in hoogle raarsambten en het orga niseren van stages. Om aan de eisen van de steeds veranderende situatie in het bedrijfsleven te kunnen vol doen acht hij het noodzakelijk dat de studenten in de twee jaar durende tweede fase (na een vierjarige eerste fase) zelf standig leert werken. Dekker pleit er daarom voor ruime studiemogelijkheden in het buitenland en voor een aparte opleiding gericht op het be drijfsleven. „Centres of Excellence" In de woorden van de Philips- president klinkt de wens door tot een centralistische aanpak van het wetenschappelijk on derwijs. Hij waarschuwt na drukkelijk voor een „heilloze versplintering" van vakken, die wordt veroorzaakt door de tendens op elke universiteit om zoveel mogelijk specialis men „binnen te halen". In plaats van deze aparte specia lismen pleit hij voor de oprich ting van een beperkt aantal „Centres of Excellence", spe ciaal voor de natuurweten schappelijke en de op het be drijfsleven gerichte vakken. Verder pleit hij voor meer aandacht op de universiteiten voor de informatica. Zoals be kend is er een schaarste aan academici op dit gebied. Stu dierichtingen met dit onder werp zijn nog maar net van start; de eerste afgestudeerden moeten nog komen. In het be drijfsleven is de ontwikkeling van en handel in chips echter al in volle gang. Tot slot vraagt de heer Dekker van de academicus een betere voorbe reiding op de sollicitatie. Te vaak blijkt volgens hem dat de sollicitant nog niet op de hoog te is van zijn of haar eigen sterke en zwakke kanten en Het Leidse collegelid mr.K.J. Cath keek in zijn openingsre de vooruit naar het jaar 1990, wellicht geïnspireerd door het gelijknamige programma van Veronica. Hij verwacht dat de universiteiten de onderwij staak zwaarder zullen opvat ten. Op het ogenblik ligt de nadruk meer op de onderzoek staak. „De studenten zullen om een hogere kwaliteit van het onderwijs vragen omdat zij een zo gunstige mogelijke posi tie op de arbeidsmarkt willen hebben. Zij zullen weer vra gen naar onderwijs in alle drie de moderne talen en een hon ger naar feiten hebben. De universiteiten zullen de ver antwoordelijkheden verschui ven naar de kleinere eenhe den, de individuele medewer ker krijgt daardoor meer eigen verantwoordelijkheid. Het centrale universiteitsbestuur bemoeit zich slechts met de grote lijnen. De universiteiten zullen overigens geen rijksin stellingen meer zijn. Het toe zicht wordt uitgeoefend door een soort inspectie en een raad van afgestudeerden", aldus een toekomstvoorspellende mr.Cath. LEIDSCHENDAM De voetgangersbrug tussen de woonwijk 't Lien en de Veurse Achterweg in Leidschendam, waarover klachten van omwonen den waren binnengeko men, wordt op advies van de raadscommissie open bare werken toch ver laagd. Vier van dë vijf le den sloten zich aan bij het advies van gemeentewer ken om de brug die te hoog is voor bejaarden, in validen en moeders met kinderwagens, te wijzigen. Burgemeester en wethouders hadden, overigens zonder ar gumenten, afwijzend gerea geerd. Dé hoge brug zou een eis zijn van het Hoogheem raadschap Rijnland vanwege onderhoudswerkzaamheden. In de raadscommissie werd ge wezen op vlak in de nabijheid liggende vaste lage bruggen die blijkbaar geen hinder ver oorzaakten. Verder was het in dertijd de bedoeling door de hoogte van de brug fietsers en bromfietsers te werén. Voor dat van de vergadering begon, brak de vader van een gehan dicapte jongen, die dagelijks onderaan de brug moet wor den afgehaald, een lans voor verlaging van de brug. Bij slecht weer is de brug absoluut onbegaanbaar, aldus de man. De enige tegenstander in de commissie was het CDA- raadslid mevr. Carla Breg- man-Lugtigheid die notabene verklaarde bij een onderzoekje zelf bijna onderuit te zijn ge gaan. Zij had van „haar" wet-, houder (J. C. van Erp van ruimtelijke ordening en finan ciën) gehoord dat hij tegen verbetering van de brug was en wilde eerst de fractie raad plegen. Dat ging wethouder mevrouw J. J. van Nievelt- Volmuller echter te ver. Het college had immers laten we ten te zullen handelen volgens het advies van de commissie. De heer Bisschop, adjunct-di recteur van gemeentewerken, zei tenslotte eerst nog overlég te zullen plegen met het Hoog heemraadschap. De kosten van de brugverbetering wor den geraamd op circa 8.000 gulden. Ziekteverzuim Wassenaarse ambtenaren WASSENAAR Binnen kort zal in een commissie vergadering van de gemeen te Wassenaar worden gespro ken over het ziekteverzuim onder Wassenaarse ambtena ren. Wassenaar heeft onge- veèr 500 mensen in dienst. Volgens VVD-raadslid A. Pruijs, gisteravond tijdens de vergadering van sie onderwijs, personeel en organisatie, heeft Wassenaar een ziekteverzuim van 11,5 procent. „Zijn hiervan de oorzaken bekend, betreft het hier mis schien een trend?", vroeg de liberaal wethouder Greep. „Ik weet wel dat er landelijk een trend is van afname van het ziekteverzuim, de laatste tijd zelfs een sterke afname. Als we hierin verbetering kunnen brengen, dan kan ons dat per jaar vele tonnen schelen, terwijl we hier van praten over bezuinigingen van enkele tienduizenden guldens", aldus A. Pruijs. LEIDEN De buitenuniversitaire leden van de Leidse universiteitsraad aanvaarden voorlopig toch hun be noeming in de raad. Dit heeft de woordvoerder van de vier, de heer A.Kohlbeck, gisteravond tijdens de raads vergadering meegedeeld. Wel zei hij dat de vier alsnog op een bevredigend antwoord van minister Deetman van onderwijs willen wachten alvorens zij hun benoe ming definitief aanvaarden. Zij willen onder meer van de bewindsman duidelijk horen waarom hij de benoe ming van het voormalig CPN tweede kamerlid G.H. Schreuders niet heeft aanvaard. Verder willen zij met de minister van gedachten wisselen over de vraag hoe het zit met de aanbevelingsrecht van de universiteits raad in benoemingskwesties. Zoals bekend had de raad dit jaar de minister een lijst van aanbeveling gezonden voor 14 buitenuniversitaire leden. In totaal moesten er zeven personen worden benoemd. Drie voorgedragen kandidaten werden door minister Deetman echter niet geaccepteerd, zo werd vorige week bekend. On der hen bevond zich het ex-CPN kamerlid. Op kamervragen die vorige week werden gesteld heeft de minister afgelopen vrijdag nog geantwoord, binnen de termijn die de universi teitsraad hem had gesteld. Minister Deetman stelde in zijn beantwoording dat vooral personen die enige binding hebben met de universiteit in aanmerking komen voor benoeming als buitenuniversitair raadslid. Over politieke achtergrond sprak hij niet, dit in tegenstelling tot een woordvoerder van zijn ministerie eerder vorige week. Gistermorgen heeft de voorzitter van de universiteitsraad, Ruud Kouijzer, en het collegelid mr.K.J.Cath een gesprek gehad met de directeur-generaal van het ministerie, dr.R.J.In 't Veld. Deze verwees voor. een nadere toelichting van de argumentatie van de minister naar diens antwoorden van afgelopen vrijdag. Door de Leidse vertegenwoordiging hiernaar gevraagd, gaf In 't Veld toe dat het wellicht fraaier was geweest als het genoemde benoemings-criterium van „binding met de universiteit" eerder bekend was gemaakt aan de universiteitsraadsleden. Wat betreft het verwijt aan de bewindsman over het late tijdstip van de benoeming, na melijk een week voordat de nieuwe raadsperiode begon, werd duidelijk dat de universiteit zelf te laat met de voor dracht bij de minister had aangeklopt en dus niet met de langzaam draaiende ambtelijke molens in Den Haag had ge rekend. Culturele braderie Het was gisteren in de Leidse wijk Groenoord een beetje feest. In het buurthuis werd namelijk een culturele braderie gehouden. Hier kon men behalve allerlei informatie over de activiteiten van het buurthuis, waaronder bijvoorbeeld een Turkse vrouwenpraatgroep, ook allerlei inlandse en buiten landse hapjes proeven. Van Nederlandse zijde kwamen de pannekoeken, de Marokkaanse vrouwen maakten speciale Marokkaanse soep en ook waren er speciale hapjes uit Eri trea en Turkije. Behalve van al deze lekkernijen kon het pu bliek genieten van muziek van de Marokkaanse band Izaihar. De bandleden van Izaihar komen allen uit de wijk Groenoord. Tussen de bedrijven door trad de Turkse Folklore Groep op. De helft van de deelnemers aan deze in kleurige kledij gesto ken groep komt eveneens uit de wijk Groenoord. LEIDSCHENDAM Bus chauffeurs van de NZH en West-Nederland zijn bijzon der geïrriteerd over de ver tragingen die regelmatig op treden bij het open- en dicht gaan van de sluisbrug in Leidschendam. Dick Meuldijk van D'C vroeg gisteren in de raads commissie openbare werken waarom de agent die tot voor kort tijdens het spitsuur het verkeer regelde eigenlijk was verdwenen. Martien van der Meule (PvdA) vroeg naar aanleiding hiervan de sluiswachters te instrueren om bij het sluiten van de doorgang eerst het- openbaar Wethouder mevrouw J.J. van Nievelt-Volmuller zei dat de klachten bij de ge meente bekend zijn en dat hierover binnenkort overleg zal worden gepleegd met ge deputeerde Jansen. Ook de NZH en West-Nederland stu deren op een oplossing. Op de vraag over de bijstand van de politie kwam geen antwoord. De sluiswachters mogen het verkeer niet rege len, wel zouden ze de bus voorrang mogen geven. De situatie ter plaatse verhin dert echter voldoende zicht op het naderen van de bus sen, aldus de wethouder. EN EEN COMPLETE AGENDA WARMOND Al twintig jaar telt Warmond in de zomer maanden twee parochies. Ten gerieve van de waterrecrean ten wordt van mei tot septem ber de stalzolder bij de familie Van Schie ingericht als vakan tiekerk. Tijdens de missieviering door een aalmoezenier van de zee verkenners werd twintig jaar geleden het plan geopperd om iedere zondag een H. Mis te midden van het watersportge- beuren te laten lezen. Gemid deld 40 tot 50 mensen komen sindsdien op zondagmorgen naar de stalzolder voor de H. Mis. Meestal wordt de viering gecelebreerd door een pater uit Woubrugge maar er komen ook regelmatig priesters die de sfeer van de vakantiekerk zo aantrekkelijk vinden, dat zij jaarlijks een viering willen verzorgen. Zo is de afgelopen drie jaar mgr. Simonis elke zo mer een keer gastcelebrant ge weest. Enkele jaren geleden waren dat er bijna honderd met een enkele uitschieter tot 132 per sonen die toch allemaal een zitplaats vonden op de zolder. Zondag werd het twintigjarig bestaan van de vakantiekerk .gevierd met een feestelijk tin tje aan de H. Mis door zang en gitaarspel en na de viering koffie voor de bezoekers. De familie Van Schie ontvangt de" waterrecreanten en de buren iedere zondag met veel genoe gen in hun kerkje en spreekt de wens uit dat men nog jaren even enthousiast blijft. Een kijkje%in de zolderkerk. Presentatie van Zoeterwoudse muziekschool ZOETERWOUDE De mu ziekschool Zoeterwoude-dorp houdt morgen een open mid dag. Van half twee tot circa half vier wordt in het Muziek centrum aan de Schenkelweg een programma gepresenteerd waarin een goed beeld wordt gegeven van de mogelijkheden binnen de muziekschool. Tevens zijn die middag de mu ziekdocenten aanwezig. Zij zullen over de inhoud van de lessen vertellen en ook de ver schillende instrumenten be spreken. Er is gelegenheid tot vragen stellen en het is moge lijk een afspraak te maken om eens op een rustiger tijdstip met docenten en bestuursleden te praten. Tijdens de „open middag" zijn bestuursleden aanwezig die in formatie verstrekken en be langstellenden inschrijven voor het komend muziekjaar. Voor zover het er thans naar uit ziet zijn de tarieven als volgt: Algemeen muzikale vor ming 128,30' per jaar; blok fluit 128,30 per jaar (alleen voor de eerste twee jaar on derwijs); voor gevorderden is de blokfluitles 49,05 per maand doch dit bedrag zal vrijwel zeker lager uitvallen omdat de les aan gevorderden in groepjes van twee of drie leerlingen owrdt gegeven en dan wordt het bedrag respek- tievelijk circa ƒ25,- of 17,- per maand. Gitaarles is 49,05 per maand. Hetzelfde geldt voor pianoles en dwarsfluitles. Nadere informatie bij me vrouw C. Smeink, Burg. Brandtstraat 20, telefoon 2540. Wassenaar verandert richtlijnen woonvergunning WASSENAAR Voor wo ningen in Wassenaar, met een huurprijs van meer dan 750 gulden, of een koopprijs vap meer dan 100.000 gulden, hoeft per 1 oktober geen woonver gunning meer te worden aan gevraagd. Tot die datum geldt nog de regeling met een grens van 670 gulden huur of 194.000 koopprijs. meegedeeld, dat per 1 oktober een minimum grens is getrok ken van 400 gulden huur, en 100.000 gulden bij koopwonin gen. Aangezien huurwoningen schaars zijn in Wassenaar wil het college van b en w de huurgrens voor het aanvragen van een woonvergunning be palen op 750 gulden per maand. De leden van de raadscommissie onderwijs, personeel en organisatie ble ken hier gisteravond geen moeite mee te hebben.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5