Horecaondernemers bar ontvreden over proef sluitingsuur ALLERLEI(DS) Kloof tussen PvdA en CDA wordt groter Raad dringt aan op verlaging van gasprijs Mondriaan scholengemeenschap straklijnig en evenwichtig ■LEIDEN ZeidóaOowiantdinsdag 4 september i984 pagina 3 Viswedstrijd in Witte Singel LEIDEN In de Witte Singel wordt zon dag 16 september een viswedstrijd gehou den. Iedereen die ouder is dan 16 jaar kan aan de wedstrijd mee doen. Er wordt op de totale lengte gevist en het inschrijf geld bedraagt negen gulden vijftig. Er zijn naast hengelsportprijzen ook be kers beschikbaar gesteld. Telefonische in lichtingen zijn te krijgen bij Parva tel. 071-124755. Inschrijven kan bij de Double Dutch Inn, Nieuwstraat 31 in Leiden en Hengelsport Parva aan de Herenstraat 21 in Leiden. Sirene gestolen LEIDEN Van het dak van de protestant christelijke school het Carillon aan de Ken- nedylaan 1 is een B B. sirene gestolen. Het ding van de Burger Beveiligingsdienst dat elke eerste maandag van de maand enige tijd flink loeit, had een waarde van 1750 gul den. Het is nog niet duidelijk wanneer een dergelijke sirene weer zal kunnen worden Fietser gewond LEIDEN Een 37-jarige Leidenaar is gistermiddag omstreeks half twee gewond geraakt toen hij de fietserso versteekplaats op de Von dellaan over wilde steken. De fietser, die in de verkeer de rijrichting overstak is met een open botfractuur aan het linker onderbeen overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. Het on geluk gebeurde doordat een automobilist, die door groen reed, de fietser niet zag aan komen. Fietstocht langs knelpunten LEIDEN De fietsersbond ENFB houdt zondag 9 septem ber een fietstocht door Leiden. Dit keer geen route langs toe ristische bezienswaardigheden, maar één langs punten die voor fietsers, verkeerstechnisch gezien, een probleem vor men. Deskundigen zullen bij de tocht aanwezig zijn en de problemen uitleggen. Tevens zullen zij oplossingen voor knelpunten aandragen. Behalve de voor fietsers moeilijke punten in de stad zullen ook fietsvriendelijke routes aangedaan worden. Tijdens de tocht kan men met de bond van gedachten wisselen over za ken die fietsers aangaan. De bond wil naar aanleiding van opmerkingen van deelnemers kijken of bepaalde situaties voor verbetering vatbaar zijn en daar dan ook aan werken. Deelnemers aan deze fietstocht kunnen zich zondag om twee uur op het Stadhuisplein verzamelen. De deelname is gratis. Parkeermeters gestolen LEIDEN Drie parkeermeters, die op de Tweede Bin nenvestgracht en de Hooigracht ston den, zijn in het af gelopen weekeinde ontvreemd. De me ters zijn van hun sokkels afgezaagd en meegenomen. Van geen van de parkeermeters heeft de politie tot nu toe enig spoor kunnen ontdekken. „OMZET MET TWINTIG PROCENT GEDAALD" LEIDEN De horecaon dernemers zijn niet erg te vreden met de proef waarbij dertien cafés op I zaterdagavond tot drie uur open mogen blijven. De ondernemers die niet tot de dertien gelukkigen behoren, zeggen hun om zet met zo'n twintig pro- i cent te hebben zien dalen. Zij beschuldigen burge- meester C. Goekoop ervan concurrentievervalsing in de hand te werken. Een afvaardiging van de on dernemers trachtte gister ochtend bij de commissie beroep- en bezwaarschrif ten verhaal te halen. Ove rigens werd gisteren ook bekend gemaakt dat Goe koop heeft besloten nog twee cafés ontheffing tot drie uur te geven. Het zijn 1 'Het Praathuis' aan de Vrouwenkerkkoorstraat en 'De Oude Vest' aan de Oude Vest. De horeca-exploitanten heb ben altijd al gepleit voor het „gelijke monniken, gelijke kappen"-principe. Zij stellen zich op het standpunt dat of niemand ontheffing dient te krijgen of allemaal. Dat laatste lijkt gezien de politieke ver houdingen in Leiden een nau welijks haalbare zaak. Welis waar is een meerderheid in de raad (VVD, CDA en D'66) voorstander van enige verrui ming van het horecabeleid, de linkse minderheid onder aan voering van de PvdA tolereert geen algemene ontheffing. Het onwerkbare compromis ligt besloten in Goekoop's proef waar eigenlijk niemand in de horecawereld gelukkig mee is. Zooitje Het gevolg van de proef is voor de cafés die om twee uur dicht moeten, dat de klanten ruim voor sluitingstijd de kroeg verlaten om op tijd in de cafés te zijn, die langer open mogen blijven. Deze worden hierdoor overstroomd met klanten hetgeen door sommige eigenaren niet bijzonder op prijs wordt gesteld. Zo liet woordvoerder J. Boer van het Praathuis weten niet bijster* gelukkig met zijn kernverse ontheffing te zijn: „Dan krijg ik dat hele zooitje in m'n tent. Dan kan ik wel gaan sluiten". Hij liet weten zijn café slechts uit financiële overwegingen tot drie uur open te zullen houden. Boer pleitte ervoor het sluitingsuur geheel vrij te laten zodat er een spreiding van kroegverlaters plaats heeft. „Je kunt tegenwoordig niet meer veilig over straat, wanneer om twee uur de kroe gen leeggeruimd worden", al dus Boer. Andere onderne mers stelden zwaar getroffen te zijn door de uittocht van klanten rond één uur 's nachts. „Mijn omzet is op zaterdag avond met twintig procent ge daald", aldus eigenaar F. Bik van de Bontekoe: „Ik wil best proberen om een tevreden klantenkring te krijgen maar dan moet ik wel net zoveel kans krijgen als een ander". Ondernemer L. Kamphues dreigde de schade op de ge meente te zullen verhalen. Klacht Ambtenaar E. Pluyter had enigszins moeite het horecabe leid van Goekoop te verdedi gen. „Deze proef is het maxi maal haalbare", aldus Pluyter, verwijzend naar het in de ge meenteraad bereikte compro mis. Hij wist te melden dat er tot op heden één klacht over overlast is binnengekomen. Het ging om een café aan de Beestenmarkt. Pluyter ver wees de argumenten van de horecaondernemers naar de prullemand. Van een massale verhuizing rond één uur 's nachts zou bij de politie niets zijn gebleken terwijl de omzet daling volgens hem geen noodzakelijk verband met de proef behoeft te houden. Hij kondigde aan dat er een en quête onder de horecaonder nemers plaats zou hebben om de gevolgen van de proef te peilen. Volgens Pluyter is het niet uitgesloten dat het huidige aantal van vijftien ontheffin gen, uitgebreid wordt. Van de zijde van de werd de proef kritisch gadege slagen. Voorzitter J. Olivier constateerde een zekere rechtsongelijkheid tussen buurtcafés die sowieso niet voor een ontheffing in aan merking komen en gewone cafés en vroeg zich af waarom cafés wel tot twee uur en niet tot drie uur ontheffing kunnen krijgen. Raadslid Vink stelde dat „er niet erg zorgvuldig met de criteria was omgegaan" nu twee cafés alsnog een onthef fing kregen toegezegd. Olivier zei bovendien via een accoun tantsverklaring de omzetda ling te willen controleren. De commissie brengt over enige weken advies uit aan B en W. De school met het nieuwe beeldmerk. LEIDEN Het beeld merk van de nieuwe Mon driaan scholengemeen schap werd gistermiddag onder een golf van cham pagne officieel onthuld. Mevrouw drs. D. Woud- stra-Bergema, erelid van ide Vereniging voor Chris telijk Nijverheidsonder- jwijs, heeft deze officiële daad gisteren verricht. Het onthullen van het Mondriaanse beeldmerk is tevens de start van een nieuwe scholengemeen schap, waarin de christe lijke technische school Vijf Meilaan en de school voor christelijk huishoud en nijverheidsonderwijs Boshuizen, zijn verenigd. De naam van Mondriaan is voor de scholengemeenschap gekozen, omdat men in de kunstwerken van deze schil- Beelden Bekijken in Lakenhal LEIDEN Aan de hand van een uiteenlopend aantal beeld houwwerken, van de Venus van Milo (gips) tot een beeld van Henk Visch, wordt tijdens de expositie 'Beelden Bekij ken' in de Lakenhal getracht een antwoord te geven op de vraag hoe een beeld tot stand komt. Deze expositie wordt vrijdag 14 september geopend en duurt tot 25 november. De educatieve expositie is een vervolg op de in 1982 gehou den tentoonstelling 'Hoe wordt een schilderij gemaakt'. Tij dens de tentoonstelling is een veertigtal werken te zien, als mede diverse steensoorten en gereedschappen. Een suppoost in was, verplaatst voor de duur van de tentoonstelling zijn werkzaamheden van het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud in Amsterdam naar de Leidse Lakenhal. Op video worden films vertoond over bronsgieten en steenhouwen. De invloed van het beeld op de plaats waar het staat en de in vloed van de omgeving op het beeld, komt in een diaprojec- j tie aan bod. der, die van 1872 tot 1944 leef de, veel verwantschappen vindt met de ideeën van de school. Zo zou de school stre ven naar een plezierig en leef bare gemeenschap, waarin door evenwichtigheid, duide lijkheid, strakke lijnen en een christelijke levensovertuiging geprobeerd wordt te werken aan een goede toekomst. Ook het onbegrensde van de kleur vlakken van de werken van Mondriaan zou in het beleid van de school passen, die stelt een open oog te hebben voor de nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs. De Mondriaan scholengemeen schap staat onder leiding van de heer M. Wielinga, die al 11 jaar directeur is van de techni sche school Vijf Meilaan. De Mondriaan scholengemeerf* schap is een school geworden waar zowel jongens als meisjes de basis kunnen leggen voor beroepen in de technische, verzorgende en huishoudtech- nische sfeer. Door het samen gaan van beide scholen in de Mondriaan scholengemeen schap is er voor de jongens een meisjes een grotere keuzemo gelijkheid gekomen en zullen rolpatronen gemakkelijker doorbroken kunnen worden. Er zijn nu twaalf beroepsrich tingen waaruit de leerlingen kunnen kiezen. Lezing van Amerikaanse ambassadeur LEIDEN „Gezamenlijke waarden en de Atlantische Alliantie", dat is de titel van de lezing die de Amerikaan se ambassadeur L. Paul Bre mer in ons land houdt op 10 september. Hij is daartoe uit genodigd door de. Studenten vereniging voor Internatio nale Betrekkingen. De lezing wordt gehouden in het Klein Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. De ambassadeur zal in zijn lezing ingaan op de gezamenijke democrati sche belangen die hebben ge leid tot de samenwerking van de westerse democra tieën en spreekt over de noodzaak van nucleaire be wapening om die samenwer king te beschermen. Tentoonstelling geopend Waarnemend wethouder R. Eikerbout opende gistermiddag de tentoonstelling 'Wonen als je ouder wordt' in de hal van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht in Leiden. Deze expositie, in gericht door de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk, is tot en met 7 september in het Stadsbouwhuis te bezichtigen. Van 10 tot 14 september krijgt de tentoonstelling een plaats in het Dienstencentrum 'De Linde' aan de Heren straat. Daarna is zij te zien in omliggende gemeenten. De exposi tie toont de mogelijkheden van huisvesting voor ouderen. Actie Amnesty De tweede fase van de actie van Amnesty Internatio nal „Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding er van ook" is dit weekend gestart. In de eerste fase werd vooral voorlichting gegeven over de omvang en de ma nier van martelen, in de tweede fase worden maat schappelijke groeperingen, als medici, juristen, politie ke partijen, vrouwenorganisatie's, vakbonden, de uni versiteit en kerken benaderd om hun invloed uit te oe fenen op verwante organisaties in landen waar wordt gemarteld. Deze organisaties moeten dan in eigen land pleiten voor de beëindiging van het martelen. Ter on dersteuning van dit werk, wordt zaterdag 15 september een manifestatie gehouden op bet Stadhuisplein. Bij deze manifestatie wil Amnesty weer aandacht geven aan haar actie. Tevens kunnen dan ook brieven ge schreven worden aan autoriteiten in betrokken landen. Wandeltocht De negende Leidato Wandeltocht wordt zaterdag 8 en zon dag 9 september gehouden. De start is bij de Groenoordhal- len aan de Willem de Zwijgerlaan van tien tot twee uur en men kan lopen over de afstanden van 5, 10, 15 en 20 kilo meter. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon. Iedere deelnemer ontvangt een herinneringsmedaille en een verrassing van de organiserende wandelsportvereni ging Zuid-West Leiden. Braderie In de Ho ff straat en de Zeemanlaan wordt 8 september een braderie gehouden. Tal van marktkraampjes zul len in de straat worden neergezet van tien tot vijf uur. Speciale attracties zijn er ook, zoals een luchtkussen voor de jeugd, draaimolen, minicar en schiettent Ver der zijn er poppenkastvoorstellingen door Dick du Lard. Oude ambachten worden gedemonstreerd en standwerkers zijn van de partij. Voor de muzikale noot zorgt de band Any Time. LEIDEN De gemeen teraad wil dat de gasprijs verlaagd wordt tot het niveau van 1983. Dit houdt in dat de huidige kubieke meterprijs met drie cent wordt vermin derd. Het college zal dit standpunt overbrengen aan het Energiebedrijf Rijnland, de VEGIN Vereniging van gasex- ploitanten) en de Twee de Kamer. Een motie van de klein-link- se partijen waarin het ver zoek tot verlaging van de gasprijs was vastgelegd, werd gisteravond bij de behande ling van de Woonlasten-nota, aangenomen. Het college zei nader te willen studeren op een motie waarin gevraagd werd de rente die over waar borgsommen wordt betaald daartoe werd enkele maanden geleden besloten op te trekken naar het wette lijke rentepercentage danwel de heffing van een waar borgsom achterwege te laten. Waarnemend wethouder R. Eikerbout het was gisteren zijn laatste dag in die functie zei het verzoek „niet onre delijk" te vinden. Tenslotte zal het college op ruimere schaal informatie verstrek ken over de mogelijkheden van woonkostentoeslag, een regeling waarin de sociale minima een bijdrage in de woonkosten kunnen verkrij gen. De behandeling van de woonlastennota leverde gis teravond weinig nieuwe ge zichtspunten op. De proble matiek van de woonlasten is er één die alleen op rijksni veau kan worden opgelost. „Je kan woonlastennota's schrijven zo dik als een bijbel maar daar los je niets mee- op", aldus het CPN-raadslid W. Brands. Slechts opmerke lijk was de geringe bijdrage van de VVD-fractie die, na in een eerder stadium van leer te zijn getrokken tegen dit werkstuk van het VVD- PvdA college, er gisteravond grotendeels het zwijgen toe deed. Zelfs de voorzetjes van CDA-fractieleider J. Walen kamp („Is er enige schizofre nie geslopen in het VVD- standpunt") en de uitlatingen van PSP-raadslid H. de la Mar („De VVD-reactie in de commissie dat de mensen aan hogere woonlasten moeten wennen, getuigde van reac tionair en blaaskakerig den ken") konden de liberalen niet uit de tent lokken. De nota en het daarbij uitgestip pelde beleid van het gemeen tebestuur werden danvaard. LEIDEN De kloof tus sen de fracties van PvdA en CDA in de gemeente raad wordt al maar groter. Dat constateren de socia listische politici in hun onlangs verschenen frac- tieverslag. „Er scheidt ons meer dan alleen een ideo logische afstand tot het CDA om gevoelig te zijn voor hun inbreng", zo stelt de PvdA-fractie vast. De socialisten hebben geen hoge pet op van de christen democratische inbreng. „De kwaliteit en inbreng van de oppositiepartijen hangt duide lijk niet samen met de kwanti teit", aldus het fractieverslag. De PvdA-fractie is beter te spreken over de politieke acti viteiten van PSP en PPR en constateert zelfs veel voorstel len van klein-links overgeno men te hebben. Met teleurstel ling nam de PvdA-fractie dan ook kennis van het feit dat beide kleine partijen vorig jaar tegen de begroting stemden. De overige kleine partijen roe pen bij de socialisten weinig waardering op. „De opstelling van de SP inzake emancipatie- en migrantenbeleid heeft deze partij nog verder vervreemd van de progressieve partijen in de raad. Ook de inzet van de SP voor het commissiewerk steekt in negatieve zin schril af tegen de activiteiten van de samenwerkende PSP/PPR fracties", aldus de PvdA. De CPN heeft volgens de socialis ten een steekje laten vallen bij de discussie over emancipatie terwijl het progressieve imago van D'66 enkele deuken heeft opgelopen toen deze partij de socialisten afviel bij de discus sie over de invoering van het lozingsrecht. Conclusie van de PvdA: „De stelling dat er geen potentiële linkse meerderheid in de raad is, is nog steeds zeer Helaas blijft in het fractiever slag de belangrijkste verhou ding in de raad die tussen PvdA en VVD onbespro ken. De socialisten laten het bij de constatering dat de ver standhouding met de coalitie partner niet noemenswaardig is veranderd. „We weten waarover we het met de VVD oneens zijn. Dit leidt in de meeste gevallen tot een voor beide partijen aanvaardbaar compromis. Enkele uitzonde ringen: drank, horeca en ge zondheidscentrum". Ook de Programma Evaluatie Kommissie (PEK) een uit de PvdA-achterban gekozen commissie die het verkiezings programma bewaakt is deze lacune opgevallen. De PEK constateert met enige teleur stelling dat „de opstelling van de PvdA-wethouders in het college met de VVD verborgen blijft". Hoewel de PEK over het algemeen niet ontevreden is met de verrichtingen van de fractie, roept de toenemende mate van beslotenheid waarin de PvdA-fractie pleegt te ver gaderen, de nodige achter docht op. Was de PvdA tot voor een jaar de enige'van de grote drie partijen waarvan de fractie in'het openbaar verga derde, met de komst van frac tievoorzitter M. van der Molen hebben deze bijeenkomsten achter gesloten deuren plaats. Het verbaast de PEK, dat de redenen van deze beslotenheid niet in het fractieverslag zijn opgenomen. „Vermelding van de argumenten die een rol hebben gespeeld bij het besluit om de openbaarheid van ver gaderingen drastisch te ver minderen, zou zeker op zijn plaats zijn geweest", aldus de PEK. Financiële positie tuinder holt achteruit DEN HAAG De financieel- economische situatie in de glastuinbouw holt achteruit. Dit is het gevolg van de steeds stijgende energielasten en de uitgaven die de tuinders doen om op energie te besparen. Op dit moment kan een-derde van alle glastuinbouwbedrij ven niet meer aan de financië le verplichtingen voldoen. Tien procent van de bedrijven zal binnenkort failliet gaan terwijl van nog eens tien pro cent het voortbestaan niet mi ?r zeker is. Dit heeft het Landbouwschap bekend ge maakt. De gasprijs voor tuinders is sinds 1980 gestegen van 22 naar 45 cent. In de laatste twaalf maanden was de prijs stijging 12 cent. In de glastuin bouw is het energieverbruik over dezelfde periode met. 40 procent gedaald. Dit door energiebesparende investerin gen die een waarde van 1,5 miljard gulden belopen. De tuinders hebben het groot ste deel van het geld voor de energiebesparing geleend van derden. Rente en aflossing voir die leningen belopen per bedrijf gemiddeld 40.000 gul den per jaar. Door de leningen is het aandeel eigen vermogen in de glastuinbouw gedaald van 53 procent in 1980 naar 40 procent nu. De hele situatie in de glastuin bouw heeft er al toe geleid dat onverantwoord wordt bezui nigd op aankopen van produk- tiemiddelen, noodzakelijke in vesteringen worden uitgesteld, arbeiders worden afgestoten of vacatures niet worden opge vuld. Bovendien ontstaan er grote spanningen in de gezin nen aangezien het inkomen Older druk staat.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3