Kabinet doet weinig voor detailhandel 7 Beurs van Amsterdam NCOV: Lubbers: flexibeler en dynamischer aanpak nodig Gist-Brocades loopt voor op eigen doelstellingen AKKOORD BUMA EN ZANGKOREN ECONOMIE fieidac Goma/nt DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 PAGINA 12 F>1 MINISTER HANDHAAFT VETO OVER BOOY CLEAN ROTTERDAM Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) blijft bij haar weigering het Rotterdamse tankschoonmaakbedrijf Booy Clean deel te laten ne men aan een grotendeels door het rijk te bekostigen haven- en ontvangstinstallatie (HOI) in Rotterdam voor de ontvangst en verwerking van tankresten uit zee- en binnenschepen. Verkeer en Waterstaat heeft voor de Raad van State recentelijk een aantal juridische procedures tegen Booy verloren, maar Smit-Kroes blijft niettemin van mening dat de milieu-overtredingen van het bedrijf dermate duidelijk vastgesteld en ernstig zijn dat er voor de overheid geen basis van vertrouwen voor sa menwerking is. Booy Clean had naar aanleiding van de uitkomst van de juridische procedures tot voor kort nog enige hoop dat de minister haar veto zou willen intrekken en dat het bedrijf alsnog aan de HOI zou kunnen deelnemen. Mogelijk miljardenhulp voor economie Israël WASHINGTON Amerikaanse en Israëlische functionarissen onderhandelen over een plan ter fi nanciële ondersteuning van de Israëlische econo mie. Het plan is 1,1 miljard Amerikaanse dollars aan Israël te overhandigen in plaats van gespreide betaling per maand of per kwartaal. Dat maakt het mogelijk voor Israël van de rente van 10,75 procent te profiteren. Beslissingen zijn nog niet genomen omdat er nog geen nieuwe Israëlische regering is gevormd. De nationale bank van Israël heeft voorgesteld de overheidsuitgaven met een miljard dollar te ver minderen en de lonen met 10 procent. Israël kampt met een inflatie van 400 procent. Gisteren zijn in Israël de prijzen verhoogd van 15 procent voor brood en zuivelprodukten en 20 procent voor benzi ne tot 85 procent voor petroleum. IBM distributiecentrum op Schiphol: 30 banen SCHIPHOL IBM Nederland NV neemt volgende maand op Schiphol een internatio naal distributiecentrum in gebruik voor de verzending (per vliegtuig) van produkten naar het Midden-Oosten, Turkije, Grieken land en Afrika (met uitzondering van Zuid- -Afrika). Het centrum is goed voor dertig nieuwe banen en gaat jaarlijks 2.000 ton vracht afhandelen, aldus een bekendmaking van de luchthaven Schiphol. Het IBM-cen trum, met een vloeroppervlakte van 9.000 vierkante meter, wordt gevestigd op Schip- hol-Oost, in een van de twee douane-entre- got-gebouwen op de luchthaven. IBM koos chiphol uit een aantal lokaties in Europa en de Verenigde Staten. Enraf-Nonius maakt weer winst DELFT De instrumentenfabriek Enraf-Nonius heeft over de eerste helft van dit jaar weer winst ge maakt. Het gaat om 370.000, maar in over hetzelfde periode verleden jaar werd nog 780.000 verlies gele den. volgens zeggen van de directie gisteren, mag worden verwacht dat het ingezette herstel zal doorzetten in het tweede halfjaar. De maatrege len tot beheersing van de kosten, die vorig jaar onder meer bij de werk maatschappij in Delft ten uitvoer werden gelegd, beginnen vruchten af te werpen, aldus de directie. Voor zover thans kan worden vastgesteld zal over 1984 per saldo geen belas ting verschuldigd zijn. ROTTERDAM De overheid heeft in de afge lopen jaren bij het mid den- en kleinbedrijf meer overhoop gehaald dan werkelijk wat tot stand gebracht. Op het gebied van inkomens, belasting en sociale wetgeving heeft het kabinet nog veel te doen voor de zelfstandige ondernemer. Dit heeft S. Veninga, voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) gisteren gezegd op een bijeenkomst van de organisatie in Rotterdam. De voorzitter constateerde dat de verantwoordelijkheid voor de inkomensontwikkeling van zelfstandigen meer en meer komt te liggen bij overheid en politiek. De organisatie vindt dat daarmee een verkeerde weg wordt ingeslagen. Hij noemde als voorbeeld de voorgenomen afschaffing van het vrijwillig ziekenfonds. Voor de ongeveer 70.000 zelf standige ondernemers met een inkomen beneden de ƒ28.000, met twee kinderen beneden de zestien jaar, zou deze maatre gel een lastenverzwaring van 1.400 per jaar betekenen. Voor ondernemers met een in komen beneden de 23.800 gul den treedt er zelfs een lasten verzwaring op van 2.632 als zij zich voortaan particulier moeten verzekeren. Verbluft Veninga noemde het opval lend dat in de tijd van econo mische neergang het groot schalig en industrieel denken nog steeds imponeert. Steeds vaker worden werkgeversor ganisaties als VNO en NCW, die in de eerste plaats indus trieel en grootschalig zijn ge richt, er door het kabinet met de haren bijgesleept als het gaat over zaken die het mid den- en kleinbedrijf betreffen. Maar hun belangen staan meestal haaks op die van het midden- en kleinbedrijf, aldus Veninga. Bovendien noemde Veninga het „onnatuurlijk" dat de in dustrieverbonden zich op de markt van startende onderne mers werpen. hij dan ook* verbluft was, toen bekend werd dat Economische Zaken de starterscursussen van het VNO subsidie zal ver lenen, terwijl de subsidie van cursuskosten in het kader van het ontwikkelings- en sane ringsfonds van kleine onder nemerscursussen werd ge schrapt. Het NCOV heeft 35.000 leden in midden- en kleinbedrijf, die vooral actief zijn in de detail handel, het vervoer, dienst verlening, horeca en ambacht. MAASTRICHT „De uitbouw van de moderne welvaartsstaat heeft wel degelijk lange tijd ook een economisch positieve rol gespeeld, maar het is fout gegaan toen de perfectio nering van deze staat te ver werd doorgevoerd. Nu komt het niet aan op af braak van deze welvaarts staat, maar op herwaarde ring ervan". Dit zei pre mier Lubbers gistermid dag bij de start van de nieuwe economische fa culteit van de Rijksuni versiteit Limburg in Maastricht. Voor de overheid ziet de pre mier speciale taken weggelegd bij het aanpassen van het on derwijsstelsel, met name het leerlingenstelsel, waardoor een nieuwe generatie weer prak tisch uitgerust wordt voor het te verrichten werk. Hoofdlij nen moeten volgens hem zijn: reorganisatie van ons bestel zodat de opgroeiende generatie flexibeler wordt in haar keu-, zemogelijkheden; insluizing op grote schaal van jongeren; her kansing voor hen die dreigen structureel werkloos te wor den; herwaardering van onbe taald werk; het flexibeler ma ken van beloningsverhoudin gen en zeer voorzichtig zijn met het niveau van onze ar beidskosten. De overheid zal zich, volgens Lubbers, een beperking moe ten opleggen wil zij nog effec tief belastingen en sociale pre mies kunnen heffen. Dat ge beurt al door lagere belasting en premiedruk. PLANBUREAU: Wonen tot 2000 elk jaar duurder RIJSWIJK De effecten van het huurbeleid van de regerin- g-Lubbers zullen ertoe leiden cjat het wonen gedurende de jaren die in deze eeuw nog res ten, alsmaar duurder wordt. Dit beeld schetst het Sociaal qn Cultureel Planbureau (SCP) in een gisteren versche nen analyse van mogelijke ontwikkelingen van de woon- uitgaven tot het jaar 2000. Volgens het SCP is de huur- harmonisatie de belangrijkste oorzaak van de voorlopig tel kens stijgende woonkosten. Harmonisatie heeft ten doel de prijs van een woning (beter) te laten overeenstemmen met de kwaliteit ervan. Op korte ter mijn worden vooral de huis houdens met een netto-inko men tot iets boven het mini mumloon de dupe van de huurharmonisatie. Mensen met hogere inkomens, zo van af ƒ35.000 netto per jaar, ko- rhen er nog het beste af. Het Planbureau adviseert staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting de jaarlijkse stijging van de huren en de harmonisatie (dit jaar 3 pro cent), te beperken opdat min der mensen recht hebben op individuele huursubsidie en opdat de vraag naar nieuw bouw op peil blijft. Zou Brokx onverkort door gaan met huurverhogingen ea harmonisaties van 3 procent of meer. dan voorspelt het SCP een stijgend tekort aan goed kope woningen. Bovendien zullen steeds meer nieuwe huizen onverhuurd blijven, omdat de beginhuur hoger is dan de huur van een verge lijkbare oude woning. „Ieder een blijft zitten waar hij zit". Volgens het Planbureau heb ben de lage en gemiddelde in komens de hardste klappen moeten incasseren. De invoe ring van een aparte huursubsi die-tabel voor vrijgezellen met een maximuminkomen van ƒ30.000 bruto per jaar heeft sinds 1980 bij die groep bij voorbeeld al geleid tot een stij ging van de woonlasten met 24 procent. Hoewel het rijk voor mensen met een eigen huis „aardiger" is, heeft ook deze groep haar woonlasten met ge middeld 6 procent zien stijgen als gevolg van de verhoging van het huurwaardeforfait. Aegon in woningbouw HEERDE Aegon Verzeke ringen gaat in de toekomst weer optreden in de sfeer van de beleggingen in de woning- bouwsektor. Dit verklaarde di- rekteur vastgoed A. Cremers gistermiddag in Heerde, toen daar de eerste steen werd ge legd voor een project van zes tig woningen in de huursektor. LARDINOIS ROEPT BOEREN EN MINISTER OP TOT EENHEID LEEUWARDEN Het conflict tussen de landbouworganisaties en minister Braks van Landbouw en Visserij over de superhef fing moet zo snel mogelijk worden bijgelegd. Als de minister en de boeren geen gezamenlijke nieuwe koers vinden, blijven de kosten hoog en bestaat de kans dat de superheffing blijvend wordt. Deze oproep tot eenheid deed gistermiddag ir. P. Lardi- nois, topman bij het Rabobank-concern, ex-minister van Land bouw en ex-lid van de Europese Commissie, bij de opening van de grote landbouwmanifestatie Agriana in de Frieslandhal te Leeuwarden. De landbouworganisaties willen dat de overheid de boeren die door de superheffing in de problemen komen, onmiddellijk helpt en niet pas per 1 januari. Naar het oordeel van ir Lardinois belooft de politiek teveel melkveehouders een uitzonderingspositie met als gevolg dat een meerderheid van de melkveebedrijven een aanvraag heeft inge diend voor een extra produktie. „Hoewel bepaalde uitzonderingen noodzakelijk zijn om bedrij ven op de been te houden, is men thans ver afgedwaald van het uitgangspunt dat iedereen in gelijke mate moet inleveren", aldus Lardinois. Lege treinen Lege en verlaten treinen op het centraal station van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. De spoorwegen gaven gisteren gehoor aan de algemene staking van één dag, die door de grootste vakcentrale was uitgeroepen als protest tegen het versoberingsbeleid van de regering bij een infla tie van ruim 600 procent. De bond, die loonsverhogingen bovenaan haar verlanglijstje heeft staan, noemde de staking gisteravond een „volledig succes". In de belangrijke fabrieken waren de meeste werknemers inderdaad niet verschenen, maar de oproep werd vrijwel geheel genegeerd door de kleinere bedrijven, zoals winkels en restaurants. Ook de metro funtioneerde normaal en de scholen waren open. Order voor Conoship GRONINGEN Conoship B.V., een combinatie van scheepswerven in Groningen en Friesland gaat voor een En gelse rederij voor 32 miljoen vier schepen bouwen. Daar naast is er een opdracht voor de bouw van nog drie identie ke schepen met een laadver mogen van 2300 ton. Met de order is de werkgelegenheid voor ruim honderd manjaren gedekt. Vorige week kreeg Conoship van Westduitse re derijen de opdracht voor de bouw van zes vrachtschepen voor 65 miljoen. Bogamij handhaaft winst AMSTERDAM Bogamij (beleggingsfonds onroerend goed) heeft over de eerste helft van dit jaar 17,5 miljoen winst behaald tegen 17,3 mil joen over dezelfde periode van 1983. De winst is exclusief het resultaat op verkopen, die steeds meer een incidenteel karakter dragen. Afgezien van verkoopwinsten wordt voor het hele jaar een winst van ƒ38 miljoen voorzien tegen 34,9 miljoen 1983. Nieuw fabriek Cehave VEGHEL Deze maand be gint in Oss de bouw van een mengvoederfabriek voor Ce- have. Het moet de modernste fabriek van Europa worden. Met het project is 80 miljoen gemoeid. De produktiecapaci- teit wordt 500.000 ton per jaar en er komen 150 nieuwe ar beidsplaatsen. Cehave heeft al mengvoederfabrieken in Veg- hel, Den Bosch en Oss. Het concern heeft met 2340 men sen vorig jaar 2,3 miljard om gezet. DELFT De winstge vendheid van Gist Broca des vermeerdert welhaast zo snel als de micro-orga nismen in de reactievaten van het concern. Gister middag kon een zelfvol dane president-directeur J. Bresser voorspellen, dat de winst, van het concern de tweede helft van dit jaar de 30 miljoen gulden „ruim zal overschrijden". Daarmee komt de winst over het gehele boekjaar uit op dik 60 miljoen gul den: 10 procent van het eigen vermogen van 690 miljoen. Bij de presentatie van de jaar cijfers in 1983 werd een winst gevendheid van die omvang nog als doel gezien voor het jaar 1985. „Je zou kunnen zeggen dat onze onderneming nu al waar maakt wat we voor volgend jaar beloofd hadden", aldus Bresser in een toelichting op> de halfjaarcijfers. Zoals bekend heeft de onder neming over de eerste helft van dit jaar 30,8 miljoen ver diend, ruim 50 procent meer dan in dezelfde periode 1983. Deze forse winststijging schrijft Gist Brocades vooral toe aan lagere rentelasten en een lagere belastingdruk. De produktiviteit van de onderne ming is voorts wederom toege nomen; de omzet steeg van 758,8 miljoen tot 833,7 mil joen. Naar verwachting midden vol gend jaar wil Gist Brocades definitief stoppen met de pro duktie van alcohol in Delft, de enige activiteit van het con cern waarop jaarlijks enkele miljoenen wordt verloren. Bresser: „Het zal van de markt afhangen hoe snel we defini tief stoppen". Met de onderne mingsraad is een sociaal plan opgesteld, waarin het behoud van arbeidsplaatsen in Delft wordt gegarandeerd. Hoogleraren Onder de researchstaf van Gist Brocades bevinden zich ook drie hoogleraren die re centelijk de stap van de uni versiteit naar het bedrijfsleven gemaakt hebben. Bestuurslid dr. J. de Flines tilde overigens niet zo zwaar aan de kreten uit de universitaire wereld dat het bedrijfsleven mensen wegzuigt waardoor het niveau van on derwijs wordt aangetast. Hij denkt dat het met deze aantas ting wel meevalt. De Flines erkende de aantrekkings kracht van het bedrijfsleven mede door het salarisniveau maar stelde aan de andere kant dat de interne situatie bij de universiteiten ook een fac- Brooke Bond wijst bod Unilever af ROTTERDAM Het Britse voedings- en genotmiddelen concern Brooke Bond is niet van plan het bod van 1,5 mil jard, dat Unilever wil uitbren gen, bij de aandeelhouders aan te bevelen. Een woordvoerster van Unilever heeft dat desge vraagd bevestigd. Verder com mentaar wilde zij niet geven. Unilever maakte zondagavond bekend het bod te zullen uit brengen op de Britse onderne ming, die vooral werkzaam is op het gebied van thee, vlees en bouillonblokjes. Het bod van Unilever bedroeg 114 pen ce per aandeel. Een eerder bod op Brooke Bond van de sui keronderneming Tate and Lyle, heeft evenmin genade kunnen vinden in de ogen van Brooke Bond. Unilever in trek AMSTERDAM Veel beleg gers bleken gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs zeer gebrand op een stukje Unilever, nadat het voedings concern zondagavond had be kendgemaakt een bod van 1,5 miljard uit te brengen op de Britse voedings- en genot middelenonderneming Brooke Bond. Al direct na de opening klom de koers gestadig om te sluiten op ƒ276,80, een winst van ƒ4,80. Unilever stak daarmee met kop en schouders uit boven de over het algemeen kleine winsten die werden behaald. Alleen Nedlloyd boekte even eens een opvallende winst van 4,30 op 129,80. De algemene ANP/CBS-index kwam mede daardoor een vol punt hoger uit op 165,5, terwijl de omzet met 444 miljoen betrekkelijk laag was. Bij de internationals bleven de prijsstijgingen tot dubbeltjes beperkt. KLM moest zelfs 80 cent prijsgeven op 175. Bij de banken kwam NMB te voor schijn met een winst van 1,30 op 135,80. Ahold kwam weg met 1,50 winst op 194 en Océ van der Grinten werd 3 duurder op 240. Voor net overige kwamen de verschui vingen op de actieve markt vrijwel niet boven de gulden 320 en Schuitema 7 naar 264. Ko ninklijke Papier kwam 3 ho ger uit op 98,50. ACF, Brede- ro Verenigde Bedrijven en Textielgroep Twenthe daaren tegen behoorden tot de fond sen die met tegenwind te kam pen hadden. Op de parallel- markt was het nieuws dat En- raf Nonius uit de verliezen is aanleiding voor een biedprijs van 97, wat 5 boven de laatst gedane koers is. HES Be heer, die gisterochtend gewag maakte van een scherpe winstdaling werd ruim 2 la ger verhandeld op 98. Op de obligatiemarkt bleef de druk op de rente merkbaar. De obligatiekoersen waren en kele tienden van punten ho ger. Deze tendens werd onder steund door een aantal verho gingen van de afgifteprijzen van bank-en spaarbrieven, waartoe diverse banken de laatste dagen hebben besloten. september: aardappelen: 19-71; ten d: 67-125; uien: 12-28; meloenen: 125-345; bloemkool 6 per bak: 98- 124; bloemkool 8 per bak: 75-82; bloemkool 10 per bak: 60; sla: 13-27; bleekselderij: 31-53; bospeen: 118- 120; peterselie: 39-49; selderij: 10-33; paprika st.: 18-59, kg.: 90. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (4-9) - Aanvoer 3.083.400 stuks, stemming vriendelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 9,00, 55-56 gramn 11,25, 60-61 gram 12,75-13,60, 65-66 gram goud en zilver vorige prijzen. Goud onbewerkt: 36.200-36.700; (36.280-36.780). Bewerkt verkoop: 38.540 laten; koop: 850 laten; (860 laten). Geen noteringen van de Amerikaanèe beurs. Wall Street was gisteren geslo ten in verband met de viering van Labour Day. hoofdfondsen Aegon 115.80 overige aandelen Slot- Slot 31-08 03-0 i Rijt. 273.0 Batenburg 378,00 380,01 Slot- Slot- bours beurs 31-08 03-09 Naarden 41,00 41,20 Rijn-Schel d« gg'oo* gg'a Schuitema 257.00 264.01 Schuppen 235.01 Telegraaf 232.00 234.'ot beleggingsfondsen erbonds 625,00 626.0t obligaties Slot- Slot- buitenlands geld Engelse pond Duitse mark (100) 1 Ital. lire (10.000) Port. escudo (100) (100) 35,2! (100) 133,2! Zweedse kroon (100) 37,50 40,50 ton (100) 37,75 >on (100) 29,25 Zwits frank (100) 133,25 137,2 Toon (100) -- wn (100) ..j- ueense Kroon (100) 0.80 Oostenr. sch. (100) 15,80 9.00 Spaanse peseta (100) 1,89 z.i* 2.30 Finse mark (100) 52ioO 5s!0O 1.10 J.Slav. Dinar (100) 1.40 2,40 9.40 Ierse pond 3.31 3,61 AMSTELVEEN Het Auteursrechtenbu reau Buma is met de koren in ons land een regeling overeengekomen met betrekking tot het kopiëren van bladmuziek. Bij dit akkoord zijn ook de gezamenlijke muziek handelaren en -uitgevers betrokken, aldus een mededeling van de Buma. In een geza menlijke folder staan nu de rechten en plichten van de koren vermeld. Achter de folder staat onder meer de Vereniging van Nederlandse Korenorganisaties. Bij deze VNK zijn 6.000 koren aangesloten. Het lijkt vreemd, schrijft de VNK in een toelichting, dat met de Buma een akkoord is gesloten, maar het is toch in het belang van de koren. Zouden die koren namelijk - zoals volgens VNK en Buma nu het geval - doorgaan met het „op grote schaal kopië ren van auteursrechtelijk beschermde bladmuziek" dan gaat dat uiteindelijk ten koste van de winkeliers en uitgevers. En dat houdt weer een vermindering in van het totale aanbod, aldus de VNK. Het ko piëren van bladmuziek zonder toestem ming en betaling is vrijwel altijd verboden, zo blijkt uit de folder. Tijdelijke uitzonde ringen zijn mogelijk in bij voorbeeld nood gevallen (brand) en als de muziekuitgever is uitverkocht. Een stuk koormuziek blijft overigens niet eeuwig „beschermd". Zodra de betrokken componist, tekstdichter of bewerker 50 jaar dood is, is zijn geestelijke eigendom vrij van auteursrecht. A -

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12