Nieuwe onderhandelingen til over mijnstaking Meestervervalser Konrad Kujau houdt uitverkoop Voor kleine klusjev Peres zinspeelt op nieuwe verkiezingen Moskou wil geen overleg ruimte wapens i§*£eidóeSouia/nt Wees embryo 's worden vernietigd 34 BUITENLAND fietdaeSointwl DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 Nicaragua geeft steun Libië toe MANAGUA Nicaragua heeft toegegeven dat het steun ontvangt van Libië. De Nicaraguaanse mi nister van defensie, Humberto Or tega, erkende op een persconferen tie dat zijn land politieke, materiele en militaire hulp krijgt van Libië. Ortega wilde hierover echter geen bijzonderheden geven. De Libische leider, kolonel Khadaffy, had afge lopen zaterdag in Tripoli verklaard dat hij manschappen en wapens heeft gestuurd naar Nicaragua om de Verenigde Staten „op eigen grond" te bestrijden. Kostbare kattebeet WUPPERTAL Een Westduitse vrouw van 56 jaar zit met een reke ning van 100.000 mark als gevolg van een beet van haar kat. Volgens de politie van Wuppertal had de vrouw de kat in haar auto achterge laten, toen zij boodschappen ging doen. Toen ze terugkwam en weg wilde rijden werd ze door het dier aangevallen, De vrouw verloor de macht over het stuur, ramde een ge parkeerde auto en vernielde een worstkraam, die een kraam voor ge bakken vis meetrok en de man erin overgoot met kokende olie. Een voorbijganger van 21 jaar viel flauw en de auto van de vrouw was rijp voor de schroot; totale schade 100.000 Taiwan wil voortaan Vrij China heten TAIPEH De autoriteiten van Taiwan zijn na een lange voorbereiding een campagne begonnen, waarmee zij de in ternationale gemeenschap wil len overhalen voor hun land de naam „Vrij China" of „Chi nese Republiek" te gebruiken in plaats van Taiwan. In een nota gericht aan zijn vertegen woordigers in het buitenland beschuldigt de regering in Taipeh Peking ervan „de in ternationale opinie wijs te wil len maken dat Taiwan slechts Robert Kennedy jr. vader MOUNT KISCO Ro- bert Kennedy junior, het derde kind van wijlen Robert Kennedy, is va der geworden. Moeder Emily, een juriste, en de zoon maken het goed. Robert Kennedy gaf in juli 1983 zijn juridische functie bij het parket in Manhattan op en werd in maart van dit jaar voor waardelijk veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf wegens bezit van heroïne. Noren vangen eindelijk vreemde onderzeeër OSLO Noorwegen heeft eindelijk een vreemde onderzeeër gevangen die zijn territorium schond. Het was nochtans geen Russische maar een Italiaanse en het vaartuig bevond zich niet in de buurt van een marinehaven of in een van de vele fjorden langs de kust, maar.op een oplegger die van een handelsbeurs in Sta vanger kwam. De politie hield de oplegger aan om dat zijn vracht de elf toegestane ton overschreed. De onderzeeër moet nu wachten tot voor de oplegger een uit zondering wordt gemaakt of een gro tere arriveert. Zeven bejaarden overleden aan voedselvergiftiging BRUSSEL In een bejaardente huis in Balen-Neet in de Antwerpse Kempen zijn de afgelopen dagen ze ven bejaarden aan buikloop en uit droging overleden, waarschijnlijk het gevolg van voedselvergiftiging. Vijftig bejaarden zijn ziek. De keu ken van het bejaardentehuis is han gende een officieel onderzoek door de justitie door de politie gesloten en verzegeld. De ziekteverschijnse len begonnen zich begonnen voor te doen na het gebruik van de maaltijd op vrijdagmiddag. Mogelijk 1.000 doden door tyfoon op Filippijnen SURIGAO De tyfoon „Ike". die de afgelopen dagen over het zuiden en midden van de Filippijnen is geraasd, heeft aan minstens driehonderd per sonen het leven gekost. Maar volgens regeringsfunctionarissen kan het do dental oplopen tot duizend. Er worden nog veel mensen vermist. Meer dan honderdduizend anderen zijn dakloos geraakt. „Ike" wordt de hevigste ty foon genoemd die de Filippijnen treft sinds 1970. De hevige slagregens die de afgelopen dagen Zuid-Korea heb ben getroffen, hebben daar aan 114 mensen het leven gekost en eveneens meer dan 100.000 mensen dakloos ge maakt. Ook in Noord-Korea zouden veel slachtoffers zijn gevallen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren verklaard dat besprekingen met de Verenig de Staten over ruimtewapens onmogelijk zijn. De harde voorwaarden voor de hervat ting van kernwapenbesprekin gen in Genève, waaronder te rugtrekking van de reeds ge plaatste middellange-afstands- wapens, werden door Krem- lin-woordvoerder Lomeiko herhaald. Westerse diplomaten verklaarden dat de woorden van Lomeiko een aanscher ping vormen van de pessimis tische uitlatingen over de be sprekingen over ruimtewa pens die Tsjernenko afgelopen weekeinde deed in het inter view met de Pravda. De Sov jetunie staat op het standpunt dat de besprekingen in Wenen beperkt moeten blijven tot ruimtewapens en heeft gezegd dat zij vergezeld dienen te gaan van een stop op proeven met anti-satellietwapens. Was hington zei in een reactie op het Russische voorstel ook over kernwapens te willen praten, maar stelde dit niet als voorwaarde. Op de door de Sovjetunie voorgestelde stop reageerden de Verenigde Sta ten niet. Buiten het eoneres-eebouw Buiten het congres-gebouw van Brighton hadden zich enkele duizenden volgelingen van Arthur Scargill opgesteld, die opriepen tot een nationale staking en Scargill op hun truien aanmoedigden zich niet onder de voet te laten lopen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er zijn nieu we onderhandelingen op til tussen de algemene di rectie van de Britse staats mijnen (de National Coal Board) en de vakbondslei ders van de stakende mijnwerkers. Het eerste gesprek zal waarschijnlijk eind deze week plvinden. Dat was gisteren het be langrijkste nieuws op de eerste dag van het 116e congres van het overkoe pelende Britse vakver bond TUC in Brighton, waar mijnwerkersleider Arthur Scargill de „totale steun" kreeg voor de al maanden stakende mijn werkers. Bepaald is onder meer dat pos tende stakers voortaan niet meer door andere vakbondsle den genegeerd mogen worden. Deze laatsten zullen ook geen brandstof meer transporteren naar elektrische centrales en staalfabrieken waar wordt ge post. Worden deze richtlijnen algemeen opgevolgd, dan zou in de kortste keren het groot ste deel van de Britse industrie plat komen te liggen. Maar in vakbondskringen wordt sterk betwijfeld of alle bij de TUC aangesloten bon den zich aan de oproep van het vakverbond zullen hou den. Met name het personeel van elektriciteitscentrales en de staalarbeiders weigeren de mijnwerkers onvoorwaardelijk te steunen. Z»j zijn faliekant tegen de uitbreiding van de mijnstaking tot ander sectoren van de Britse economie, omdat dan ook daar banen in gevaar zullen komen. Dat standpunt werd de leiders van deze bon den niet in dank afgenomen door de TUC-gedelegeerden. „Hitier zou trots op jullie zijn geweest", schreeuwde de lei der van een van deze bonden toen hij door de zaal werd weggehoond. Het besluit de mijnwerkers te steunen is een zege voor de aanhangers van de harde lijn in de Britse vakbeweging. Scargill, die enkele duizenden mijnwerkers naar Brighton had opgetrommeld, verklaarde dat „we op weg zijn naar de overwinning". De hervatting van de onder handelingen tussen de mijn-di rectie en de vakbonden is vooral het gevolg van de be middeling van Robert Max well, de nieuwe eigenaar van de populaire Mirror-kranten- groep (pro-Labour) in Londen. Maxwell, die dolgraag in de kijker staat, nam enkele dagen geleden het initiatief om beide partijen opnieuw bij elkaar te brengen. Tevoren had hij aparte ontmoetingen met Mac- Gregor, Scargill en energie- minister Peter Walker. Max well voorspelt al, dat de sta king over een paar weken tot het verleden zal behoren. De regering-Thatcher, die steeds verklaard heeft geen partij in het conflict te zijn, schijnt na zes maanden iets meer geneigd te helpen bij het speuren naar een verzoening. Thatcher wil vermijden dat de staking blijft voortslepen en dat het voor de Britten een lange en bijzonder koude win ter wordt. De huidige lengte van de mijnwerkersstaking al een record in de Britse so ale geschiedenis. Vooral de halsstarrigheid van de mijn werkers, ook al moeten hun vrouwen en kinderen nu veel ontberen, maakt duidelijk dat voor de oplossing van dit ge schil wederzijdse conce nodig zijn. Scargill zegt dat zijn bond de strijd nooit zal opgeven. Hij meent te weten dat de Natio nal Coal Board niet twintig maar zeventig mijnen wil slui ten. Minstens zeventigduizend arbeidsplaatsen zouden daarbij verloren gaan. De mijnwer kersstaking heeft Groot-Brit tannië al vier miljard pond sterling gekost; de helft van dit bedrag vertegenwoordigt het produktieverlies van platgelegde mijnen. Nieuwe rulnestad ontdekt in Peru LIMA Een Peruaanse expe ditie heeft in de buurt van de rivier de Huallaga een ruïne- stad ontdekt, die misschien het grootste centrum van de Indi anencultuur in het oerwoud van het Amazonegebied vormt. Tegenover de krant ,,La Cronica" heeft de archeo loog Federico Kaufmann Doig, die de expeditie leidde, ver klaard dat hij de precieze plek nog niet bekend wil maken, om de ruïnes zo lang mogelijk tegen schatrovers te bescher men. Hij zei van plan te zijn binnenkort een nieuwe expe ditie te ondernemen. De verlaten stad in de jungle bestaat volgens Kaufmann uit van torens voorziene vesting muren, paleizen, tempels, be stuursgebouwen en een kerk hof. Ze zou groter zijn dan de tot nu toe ontdekte ruïneste den Machu Picchu, Gran Paja- ten en Cuelap. Naar de stad voert een twee meter brede straatweg met ontwateringsgo- ten aan beide kanten. Volgens Kaufmann is de stad vermoe delijk in de negende of tiende eeuw gesticht. De architectoni sche stijl vertoont gelijkenis met de Andesculturen van vóór de stichting van het rijk van de Inka's. Verder zouden er aanwijzingen zijn dat de nu ontdekte stad in de 15e eeuw door Inka's bewoond werd. Het is Kaufmann nog niet dui delijk, of de stad pas na de komst van de Spanjaarden in de 16e eeuw of al eerder door haar bewoners verlaten is. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Konrad Kujau, de militaria-handelaar uit Stutt gart die in nijvere huisvlijt 60 I Hitler-dagboeken vervalste, jgaat al zijn spullen verkopen. [Honderden vervalste schilde rijen, tekeningen en hand- I schriften komen onder de ha mer. Kujau hoopt dat hij als vervalser inmiddels zo'n naam heeft gemaakt, dat zijn verza meling „echte Kujau's" drie kwart miljoen DM zal opbren gen. Samen met Stern-verslaggever Gerd Heidemann staat Konrad Kujau momenteel terecht in Hamburg. In het proces wordt nagegaan hoe het mogelijk was dat het gerenommeerde weekblad Stern 9,4 miljoen mark neertelde voor de waar deloze dagboeken die Heide mann via Kujau aan het blad i leverde. De 1,6 miljoen die J Kujau beweerd gekregen te hebben voor de dagboeken, zegt-ie allang weer uitgegeven te hebben. Hij beweert volko men bankroet te zijn. Met de verkoop van al zijn mi liaria hoopt Kujau zijn gigan tische proceskosten te kunnen dekken. In het proces in Ham burg, dat met drie zittingsda gen per week bijna een jaar gaat duren, staan hem con stant twee advocaten terzijde. De gepeperde rekeningen van zijn edelachtbare verdedigers hoopt Kujau te kunnen vol doen via een veiling op 20 ok tober in kasteel Zugenheim bij het plaatsje Kitzingen in Beie ren. De veiling is georgani seerd door Jan Kube, een be kend handelaar in militaria in de Bondsrepubliek. „Het zijn vervalsingen en nog eens ver valsingen. Noem maar een naam en hij is erbij", zo om schrijft Kube het 1.400 stuk ken tellende aanbod. Klant Kujau heeft hij nog nooit ge zien. Die zit in de gevangenis van Hamburg en de opdracht tot de veiling is via zijn advo caten gekomen. Kujau wilde de veiling snel hebben, omdat hij, niet ten onrechte, hoopt dat de publiciteit rond het Stern-proces de prijzen voor zijn vervalsingen op zal drij ven. Kernstuk van de veiling zijn de 30 bladzijden van een „oefendagboek" van Hitler- -Kujau met het jaartal 1934. Uit het veilingaanbod blijkt dat de grote vervalser ook meerdere malen zelf bij de neus werd genomen. Voor het „uniform van Göring", dat volgens kennef Kube beslist niet echt is, betaalde Kujau in de tijd dat Heidemann met koffers vol geld naar Stuttgart kwam, zelf DM 100.000. Kube hoopt dat het ter zitting nog DM 5.000 op zal brengen. Om te voorkomen dat de verval singen na de veiling weer her en der opduiken, heeft de vei lingmeester ze voorzien van het stempel „Vervalsing Ku jau". Voor verzamelaars van curiosa is dat tegelijkertijd het bewijs een echte Kujau te be zitten. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM ,KOP VAN MODIGLIANI" ZOU WERK VAN JONGENS ZIJN LIVORNO Drie jongens uit Livorno hebben tegen het Ita liaanse nieuwsmagazine Panorama gezegd dat zij de makers zijn van een van de drie stenen koppen die deze zomer uit het kanaal van Livorno zijn gedregd en die men voorzichtig toe schrijft aan Amedeo Modigliani (1884-1920). De gemeente Li vorno heeft in het kanaal laten dreggen naar de sculpturen die Modigliani, die in de stad werd geboren, er in 1909 uit woede over ongunstige kritiek ingegooid zou hebben alvorens uit te wijken naar Parijs. De jongens hebben gezegd dat zij de kop met primitieve middelen hebben gemaakt en voor de lol in het kanaal gegooid. Twee van de drie koppen zijn door des kundigen authentiek geoordeeld en in Livorno ten toon ge steld. De directrice van museum Villa Maria, Vera Durbe, ge looft niets van het verhaal. Onderzoek van de modder in het kanaal en de modder waarin de koppen gevat waren, toonde aan dat het loodgehalte toenam naargelang de tijd verstreek. „Daarom kunnen de sculpturen niet in het kanaal gegooid zijn een paar dagen voor ze eruit gedregd werden", zegt zij. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: - ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: O kwartaal □automatisch per maand jaar STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFIE NAAR: NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: SYDNEY Een van wijze mannen in het Au stralische Victoria heeft voor gesteld twee ingevroren em bryo's die door de dood van een Amerikaans echtpaar zijn verweesdte vernietigen. Aangezien de ouders geen in structies hebben nagelaten, vindt de commissie dat de meest logische oplossing. Alvo rens dat gebeurt, krijgt het pu bliek echter nog drie maanden de tijd te reageren. De twee embryo's worden be waard sinds Mario en Elsa Rios, een welgesteld echtpaar, omkwamen bij een vliegtuig ongeluk in Chili. Nadat hun enig kind bij het ongeluk om het leven was gekomen, had het echtpaar geprobeerd een reageerbuisbaby te krijgen in het medisch centrum Queen Victoria in Melbourne, dat op dit gebied pionierswerk ver richt. Toen in juni het bestaan van de twee embryo's bekend werd, liepen onmiddellijk al lerlei mensen te hoop om het leven van de bevroren „wees jes" te redden. Ook werd er druk gespeculeerd over de vraag of de beide embryo's als zij door inplanting in een gast- moeder het levenslicht zouden zien, recht zouden kunnen doen gelden op het bezit van het overleden echtpaar, dat geschat wordt op meer dan een miljoen gulden. Jimmy Carter als timmerman Voor Walter Mondate en Ronald Reagan betekende Labor-day, een officiële feestdag in de VS, gisteren het'begin van de laatste fase in de verkiezingsstrijd om het Witte Huis. Nog twee maan den van rondreizen en campagnevoeren, voordat de Amerikaan se kiezers naar de stembus gaan. De vorige president, Jimmy Carter, heeft Labor-day aangegrepen om daadwerkelijk de han den uit de mouwen te steken. Samen met veertig vrienden uit Georgia knapt hij deze week huizen op in East Ville, een achter buurt van New York. Op de foto timmerman Jimmy Carter, die met deskundige hand een cirkelzaag hanteert. TEL AVIV De Israëli sche kabinetsformateur Shimon Peres heeft giste ren gezegd dat de kans dat er toch een regering zal komen van de Arbei derspartij met de Likoed klein is en dat hij zal pro beren een coalitie te vor men met de kleine partij en. Nieuwe verkiezingen sluit hij evenmin uit. Gevraagd of zijn onderhande lingen met Likoed na de bij eenkomst van zondagavond definitief mislukt waren, ant woordde Peres: „Als zich geen verrassende veranderingen voordoen, ja." Demissionair premier Yitzhak Shamir, de leider van Likoed, werd door de legerradio dezelfde vraag gesteld. Hij antwoordde: „Ik hoop dat er nog een kans is, want de omstandigheden vra gen erom." gieuze partij, Jozef Burg, in een poging die partij te win nen voor een kleine coalitie. Burg zei eerder dat hij alleen een grote coalitie van socialis ten en Likoed zou steunen. Peres heeft tot 16 september de tijd om een regering te vor men. Slaagt hij daar in niet, dan zal president Chaim Her zog een andere formateur aan wijzen, waarschijnlijk Shamir. Deze wil dat de Arbeiders partij de bouw van nieuwe ne derzettingen in bezet gebied goedkeurt. 4

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11