unmecbe Maat is meer dan vol, nu gaat de lat erover o Feestkermis „Swetterhage' brengt bijna 21 mille op voor rolstoelbus Festival Oude Muziek voor derde keer succes Verstopt toilet aan boord van ruimteveer i kleintjes i Q Kledingmarkt II CAFÉBEDRIJF ADVERTEER MEER REGIO ficidacSomfwl MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 8 R/ COMMISSARIS VINK VAN POLITIE ZOETERMEER OVER RELSCHOPPERS: (Vervolg van de voorpagina) ZOETERMEER „De maat is meer dan vol. Nu gaat de lat gaat erover. Wij gaan van nu af kei- en keihard optreden tegen dit gepeupel. Het gaat maar om een kleine groep jongeren, die het voor de anderen verpesten. Wij zullen die knapen laten weten, dat ze niet meer welkom zijn in Zoeter- meer". Dit zegt commissa ris W. Vink van de Zoe- termeerse politie naar aanleiding van de rellen, zaterdagavond en -nacht rond het sprinterstation Voorweg. Volgens commissaris Vink zijn de notoire relschoppers voor 99 procent afkomstig uit Den Haag en omgeving. „In de dis cotheek zijn er niet of nauwe lijks problemen, maar zodra ze buiten komen, menen ze zich te moeten afreageren. Het moet duidelijk worden dat we dit uiterst vervelend gedrag niet meer kunnen accepteren". Over de mogelijkheid even tueel snelrecht toe te passen zegt commissaris Vink: „Het gaat om lafaards, die zich in langs de Sprinterbaan en in de bosjes ophouden. Voor snel recht moet iemand betrapt kunnen worden op ernstige delicten. Als twaalf mensen zich in een coupé voor vier i ophouden en dan met de banken bewerken, ga dan maar uitzoeken wie de dader is". Een eventuele slui ting van Locomotion is vol gens Vink niet aan de orde, „ik het betreuren als later stadium hier- overgaan". Commissaris Vink geeft toe, dat de politie van Zoetermeer gedeeltelijk met de personeels problemen van de spoorweg politie wordt opgezadeld. „Maar men moet zich realise ren, dat het voetbalvandalisme alle aandacht opeist van de spoorwegpolitie. Zoetermeer staat wat lager in de ranglijst. In dat geval kan je beter de trein leeghalen. Laat die kna pen maar naar huis lopen. Als ze dat een paar keer hebben Noodrem Zaterdagnacht, Station Voor weg, twee over twaalf. De Sprinter richting Den Haag- Centraal heeft het zoals onder hand gebruikelijk, weer zwaar te verduren. De vernielzucht van de jeugd kent zijn weerga niet in deze zonder controleur rijdende trein. Drie over twaalf. De trein is nog steeds niet vertrokken. Dit is ook on mogelijk, want nog vóór het (automatische) startsein wordt gegeven, is er aan de noodrem getrokken. Hoewel misbruik wordt gestraft, blijkt dit op de uitgelaten jongelui niet de minste indruk te maken. „En we gaan nog niet naar huis", wordt die nacht wel zeer let terlijk opgevat. Weer wordt aan de noodrem getrokken. Spoorwegpolitie en gemeente politie van Zoetermeer zijn in middels verschenen. Er is om assistentie gevraagd bij de korpsen van Leidschendam, Delft en van de rijkspolitie. Na overleg met Utrecht wordt be sloten de trein leeg te vegen. In totaal twintig politiemensen worden ingezet. De jeugd kan verder gaan lopen naar het 12 kilometer verder liggende Den Haag. Eenmaal uit de geteisterde trein, zwerft de jeugd uit. Het achterlicht van een politie auto moet het ontgelden. Een snackbar aan de Piet Bakker- hove wordt door twee jonge ren bezocht, terwijl de zaak al lang gesloten is. Drie taxibus jes ontkomen niet aan de „dis co-touch". Naar een andere passerende trein worden ste nen gegooid, verkeersborden worden verdraaid, vlaggestok- ken worden neergehaald, op het sprinterstation worden rookbommen ontstoken. Vervoerplicht De Nederlandse Spoorwegen hebben vervoerplicht. Dat wil zeggen, dat niemand vervoer geweigerd mag worden. Hans Meijer, woordvoerder van de NS: „De trein kon gewoon niet vertrekken, of we dat nu wil den of niet. Maar een flink stuk lopen kan geen kwaad. Misschien leren ze daarvan. De volgende keer gebeurt het misschien weer". Volgens Meijer zaten er geen andere dan disco-passagiers in de trein. Andere passagiers kon den overigens nog met twee later vertrekkende treinen naar Den Haag. De jongeren werden door de politie tegen gehouden om ook met deze treinen mee te rijden. Het is volgens de politie tot half drie onrustig gebleven Zoeter- Onderschat Peter van Zeij, beheerder van discotheek Locomotion: „De problemen worden sterk on derschat door de Spoorwegen. Ik heb althans de laatste veer tien dagen niemand van de spoorwegpolitie op de treinen gezien. Ja, zaterdagavond, toen de problemen zich al hadden aangediend, werden snel wat agenten opgetrommeld. Maar zo kan het niet langer door gaan. Ik begrijp niet, dat de Spoorwegen niets hebben la ten horen op ons aanbod om bij de problemen te helpen. Wij zijn desnoods bereid enke le ordemensen met een trein te laten meerijden. Kijk, bin nen de discotheek is het toch ook altijd leuk en rustig, waar om kan het dan daarbuiten niet. Handhaving van de orde is natuurlijk het probleem van de overheid, maar nogmaals: wij willen best helpen. Maan dag gaan we ons intern ook over de problemen buigen. We zouden bijvoorbeeld een spe ciale bus kunnen laten rijden, of een speciale discotrein, met onze mensen erop. Het pro bleem van de Sprinter is, dat deze in een te hoge frequentie rijdt, ieder kwartier geloof ik. Als ik dan onze eigen mensen laat meerijden nog afgezien van het feit dat een dergelijk soort burgerwacht niet wette lijk is toegestaan dan heb ik al gauw zo'n zes man daarvoor nodig. Dat is financieel na tuurlijk niet haalbaar. Wij hebben ook gezegd: wijs ons de daders aan, dan kunnen wij ze een jaar lang de toegang wei geren. Dat is, geloof mij maar, een zwaardere straf dan een bekeuring. Dat is zowat een nationale ramp voor ze. Nooit een reactie van de Spoorwe gen vernomen. Maar hoe je het ook draait: er moet ge woon controle komen op die trein. Anders blijft het mis gaan". De gehele dag was het gezellig druk in „Swetterhage ZOETERWOUDE De fancy fair en loterij in de woon- en leefgemeen schap voor geestelijk min- Cantigas naar Denemarken UTRECHT De „Cantigas"- produktie van het Festival Oude Muziek, die negen uit verkochte voorstellingen in het Catharijneconvent beleef de, zal door koningin Beatrix en prins Claus tijdens het staatsbezoek worden aangebo den aan het Deense koninklijk paar. Zoals bekend wordt ge durende de laatste jaren door onze koningin en prins op de laatste avond van een staatsbe zoek als dankbetuiging aan de gastvrouw en gastheer een culturele uiting van Neder landse origine gepresenteerd. De uitvoering zal plaats heb ben op 9 oktober in het Slot Frederiksborg, 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen. Dit kasteel uit 1609 doet dienst Door de fraaie in richting en de grote slotkapel is het uitermate geschikt om er de „Cantigas"-produktie uit te voeren. Er zullen bovendien twee openbare voorstellingen worden gegeven en waar schijnlijk zal de Deense televi sie de officiële uitvoering rechtstreeks uitzenden. Ber nard Winsemius, organist van de Nieuwe Kerk te Amster dam, zal orgelmuziek spelen op het beroemde Compenius- orgel uit 1617. Het Festival Oude Muziek dat gisteravond is besloten met een uitvoering van de Maria- Vespers van Monteverdi, is voor de derde keer een groot succes geworden met ruim 45.000 bezoekers. Op het ogen blik worden er al weer plan nen gemaakt voor het festival van volgend jaar. Dan zal spe ciale aandacht worden besteed aan de 17e-eeuwse componist Heinrich Schütz, de tegenhan ger i Monteverdi. Omdat dit jaar de 18e eeuw betrekkelijk ondervertegen woordigd was, zal het volgen de festival verder speciale aandacht besteden aan de For tepiano, in het laat-18e en vroeg-19e eeuwse repertoir. Het derde thema van het nieu we festival zal zijn de polyfo nie uit de 9e tot en met de 13e eeuw. Als eigen festival-pro- duktie van muziektheater gaat dan een semi-scenische verto ning van het oratorium „Rap- présentatione di Anima, et di Corpo" van Covalieri uit 1600. JOHN KASANDER der validen te Zoeterwou- de, „Swetterhage" heeft zaterdag 20.700 gulden op gebracht. Dit geld is be stemd voor de aanschaf van een rolstoelbus, die, met allerlei specifieke voorzieningen, 65.000 gul den kost. De feestkermis was de eerste actie om het geld voor zo'n bus bijeen te brengen. Het was de gehele dag erg druk bij „Swet terhage", waar ook werkelijk voor jong en oud wel wat viel te beleven. De stand waarin louter produkten die waren vervaardigd door de bewoners van Swetterhage, te koop wer den aangeboden, trek erg veel belangstelling. Burgemeester Houdijk ver richtte zaterdagavond de trek king van de loterij en de prij zen komen in bezit van de de hierna vermel- le prijs: draagba re stereo-radiocassette-recor- der, lotnummer 5987; 2e prijs: fiets, nummer 4620; 3e prijs: fiets, nummer 7440; 4e prijs: handwerkset, nummer 4791; 5e prijs: konstruktiebouwdoos, nummer 1958; 6e prijs: auto wasset, nummer 1387; 7e prijs: boek, nummer 2589; 8e prijs: after shave set, nummpr 966; 9e prijs: eau de cologne, num mer 301. Tiende tot en met de 17e prijs zijn gevallen op de nummers: 2756, 4977, 3578, 4252, 958, 2412, 3928 en 766. De prijswinnaars kunnen zich in verbinding stellen met Swet terhage, telefoon 01815-9208. De Schakel wint Wenmakersbokaal LEIMUIDEN RIJNSA- TERWOUDE De prot. chr. basisschool de Scha kel uit Leimuiden kreeg zaterdagmiddag in zwem bad de Kleine Oase de P. J. Wenmakersbokaal uit gereikt door wethouder J. H. van Dam. Zowel het jongens- als meisjesteam van de Schakel behaalden een eerste plaats in de es tafette, waarbij opviel dat de meisjes een snellere tijd neerzette. Enkele deelnemers van de andere vier scholen gingen over van borstcrawl naar schoolslag en dat kostte kostbare seconden. R.k. basisschool „de Kleine Wereld" eindigde met beide teams op de tweede plaats, ter wijl bij de meisjes de openbare school „de Torenvalk" als der de eindigde en bij de jongens r.k. school „de Kinderarcke'V Bij de individuele kampioenschappen 11-12 jaar: 1. Marlijn Vis. 2. Arthur Hilstra. 13-15 ji Sylvle jongens van 13-15 jaar 1. Joos Hou ten winnaar, 2. Jurgen Blanker!, 3. Remco Blanker!. CAPE CANAVERAL IJsvorming, waardoor de af voerbuizen aan boord van het ruimteveer Discovery zijn verstopt, is er de oorzaak van dat de zeskoppige be manning geen gebruik meer kan maken van het toilet van het ruimteveer. Geprobeerd zal worden met be hulp van de robotarm van de Discovery het ijs te ver wijderen. De vluchtleiding is bang dat de ijsafzetting bij de terugkeer in de dampkring de hitteschildjes van het ruimteveer zouden kunnen beschadigen. De oorzaak van de ongewenste ijsafzetting is niet bekend. Intussen moeten de astronauten zich behelpen met de zogenoemde „Apollo-zakken", die aan boord van de Apollo- vluchten naar de maan werden gebruikt voor de menselijke ont lasting. Het ruimteveer heeft 48 van dergelijke zakken aan boord. Als het ijs-krabben niet lukt, zullen de zes het met die 48 zakken moeten doen, totdat het ruimteveer overmorgen op aar de terugkeert. Afgezien van dit ongemak verloopt de vlucht van de Discovery zeer voorspoedig. Gisteren is met succes een onge veer 31 meter hoog en vier meter breed zonnepaneel onplooid. Het zonnepaneel, waarmee men in de toekomst energie voor permanente ruimtestations denkt te kunnen leveren, is in opge- toestand slechts 15 centimeter hoog. 1071-1222441 LEIDSE COURANT Nieuwe vleugels 10 jaar volledige garantie tot 50% korting. J.van Urk Meubelstoffen in honderden kwaliteiten, des- lins. tweedstoffen, ribfluweel enzovoorts. Caravanstoffen vanaf 9,95 p.m., skai in dlv. kleuren vanaf 18,95 p.m. Kno- bankstel? Wij maken nieuwe voor uw, des gewenst worden ze er ook nog in gezet. Rookstoelkussens per stel vanaf 169,-. Wij ma ken kussens voor uw bankstel in alle maten reeds vanaf 895,- voor tien kussens incl. nieuw polyether, maakloon en keuze uit diverse fraaie stoffen ook in echt rundleder leverbaar. Gratis opmeetservlce door de hele randstad. Toff Meubelstof, tel. 071-124211, Haarlemmer- ModeShow Op dinsdag 4 september a.s. in de Stadsgehoorzaal, 's avonds om 8 uur. Toegang 10.- inclusief koffie- complet. ModeMooi, dat is de kollektie van dit najaar. Mode gemaakt voor u. In flannel, winterkatoen. Met ruiten, strepen, asymmetrische sluitingen. In tal van variaties voor vele kombinaties. Verrassend ModeMooi.Datwillenwijugraag laten meemaken.U bent daarom van A V*v harte welkom op onze modeshow. U bent van harte welkom! Breestraat, Leiden Winkelen in een persoonlijke sfeer TE KOOP AANGEBODEN Studenten opgelet Tegen Inlevering van deze advertentie 20% korting I KUNST EN ANTIEK De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt, Haarlemmerstr. 124, Leiden. Tel. 071-125280. T.k. Pelgrim 4-plts elektr. KOOKPLAAT, beige, z.g.a.n., 250,-. Tel. 070-722488 (kan- I DOE-HET-ZELF Sanitair onderdelen, kopei pijpen en fittingen. Zeer scher pe prijzen. De Nie Gloeiblokken en glasstrips voor alle merken gashaarden. De Nie Kort Rapenburg 5-7-9, Leiden. Tel. 130098. ROPA PARKET 6 mm. parket, gelegd met 10 jr. garantie, van 120,- per m2 nu slechts 90.- per m2. Wij komen geheel vrij blijvend met monsterborden bij u thuis. Ln. v.d. Mensenrechten 216, Den Haag. Tel. 070- Nazomer op Schiermonnikoog, nog vrij v.a. 26 aug. comf. 2-pers. apparte menten in mooi, oud huis met tuin, ideale ligging in westen v.h. dorp ƒ400 p.w. Tel. 05195- 1288. Aangeboden DUITSE HER- MEAB: het bolwerk voor uw bolwerk! Vanavond tussen 7 en 9 uur laatste inlichtingen-avond in het lesgebouw Herengracht 4 Leiden „Mis niks!" eDr^c™enginnen ^jjj! STUDIEPLANNEN?? MEAB Studiewijzer lipt Vraag 'm vrijblijvend aa u klaar Herengracht 4 - Leiden - Tel. 071-130660 oktober start o.m. te LEIDEN de avondopleiding DIPLOMA Praktische en complete, mondelinge cursus. Gratis repetitieboek met 800 vragen. Examen op 3 januari 1985 in 10 plaatsen cnder toezicht van het Ministerie van Economische Zaken. Inlichtingen: STICHTING HORECA OPLEIDINGEN NEDERLAND Jul. van Stolberglaan 47, 2595 CA Den Haag tel. 070-868483, ook 's avonds. Cursus ook schriftelijk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8