Tsjernenko verwijt VS gebrek aan realiteitszin Honecker geeft geen zekerheid over bezoek aan West-Duitsland Pravda gruwt van mannen met het schort aan Leden motorbendes met elkaar slaags Sikhs stellen Gandhi ultimatum Unilever: 1,5 miljard voor Brooke Bond iü. BUITENLAND CeidaeSowiant MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 vlak door- Met door Marokkaanse scholieren geven hongerstaking op RABAT Dertig Marokkaanse scholieren en studenten, die bijna twee maanden in honger staking zijn geweest, zouden hun actie hebben beëindigd nadat twee van hen waren gestor ven. Uit de Marokkaanse hoofdstad Rabat is vernomen dat de eisen van de hongerstakers zijn ingewilligd. De ex-hongerstakers, die veroordeeld waren na het broodoproer in ja nuari in Marokko, eisten het recht in de ge vangenis met hun studie door te kunnen gaan, op de hoogte te blijven van wat er bui ten de gevangenis gebeurt en hun familie op bezoek te krijgen. Familieleden van een van de hongerstakers verklaarden echter in Pa rijs, dat de actie nog steeds voortduurt. Bo vendien zouden niet een maar twee honger stakers zijn overleden. Inbraak bij secretaris Thatcher LONDEN In de wo- ning van de parlementair particulier secretaris van de Britse premier That cher, Mrchael Alison, is ingebroken en zijn offi ciële stukken ingekeken. Volgens Alison, die op va kantie was toen de in braak werd gepleegd, was er volop in zijn papieren gesnuffeld, maar bevon den zich daaronder geen staatsgeheimen of docu menten die de staatsvei ligheid betroffen. Chileense ballingen niet welkom in Chili SANTIAGO De poging van zes Chileense ballingen naar hun vaderland terug te keren, is gisteren voor de tweede keer in twee dagen mislukt. Enkele uren na hun aankomst in Santiago werden de zes linkse tegenstanders van pre sident Pinochet door de Chi leense politie gedwongen met hetzelfde toestel waarmee zij in Santiago waren gearriveerd naar Colombia terug te vlie gen. De zes, die allen officiële functies bekleedden ten tijde van de regering-Allende, had den zaterdag ook al gepro beerd hun land binnen te ko- Libiërs mogen thuis drinken TRIPOLI De Libische leider Kha- daffi heeft een vijftien jaar oud ver bod op het drinken van sterke drank in Libië opgeheven. Alcohol in open bare gelegenheden blijft verboden, maar Libiërs zullen voortaan in hun eigen huis wel sterke drank tot zich mogen nemen. In Libië werd afgelo pen zaterdag het feit herdacht dat Khadaffi vijftien jaar eerder aan de macht kwam. Khadafi zei dat hij be gin dit jaar als politiek leider had willen terugtreden, maar dat de po ging tot staatsgreep die in mei tegen hem werd ondernomen, dat voorne men had gewijzigd. Libië mag weer diplomaat naar Londen sturen LONDEN Groot-Brittannië heeft de benoeming van een Libische diplomaat in Londen goedgekeurd- De Libische diplomaat, Salah Eddin Mahdi Maslam, is nu nog aan het Volksbureau (ambas sade) in Kopenhagen verbonden. Hij wordt de eerste Libische vertegenwoor diger die zich weer in Londen mag ves tigen, nadat Groot-Brittannië in april de betrekkingen met Tripoli had ver broken. Dat gebeurde nadat agente Yvonne Fletcher vanuit de ambassade was doodgeschoten door Libiërs die het vuur openden op mensen die tegen ko lonel Khadaffy demonstreerden. De nu toegelaten Libische diplomaat zal voor lopig werken vanuit de Saoedische am bassade in Londen. Parachute-sprong van de Matterhorn ZERMATT Een 30-jarige Fransman is de eerste mens geworden die aan een para chute van de 4.777 meter hoge Matterhorn in Zwitser land is gesprongen. Pierre Gevaux uit Annemasse in de Haute Savoye liet zijn open parachute vullen door de wind en sprong vervolgens met een aanloop van de berg. Gebruikmakend van een sportparachute, die bestuurd kan worden, landde Gevaux acht minuten later veilig op een plateau 2.000 meter la ger. Dertig doden bij aanslag in Kaboel NEW DELHI Dertig men- sen zijn gedood en honderd ge wond bij een bomaanslag, af gelopen vrijdag, op de luchtha ven van de Afghaanse hoofd stad Kaboej. Onder de slacht offers van de ontploffing zijn volgens hen waarschijnlijk passagiers van een vliegtuig van de Afghaanse luchtvaart maatschappij ARIANA, die onderweg waren naar Tash kent in de Sovjetrepubliek Uz bekistan. Aangenomen wordt dat de aanslag het werk is van het verzet tegen de Russische militaire bezetting van Afgha- derne ergen ;t zit- MOSKOU De Ameri kaanse leiders hebben het contact met de werkelijk heid verloren. De rege- ring-Reagan streeft niet naar onderhandelingen met de Sovjet-Unie, maar is uit op overwicht. Dit heeft Sovjet-leider Kon- stantin Tsjernenko ver klaard in een schriftelijk interview met het partij dagblad Pravda. Verwijzend naar de onlangs gehouden conventie van de Republikeinse partij in Dallas zei de 72-jarige Sovjetleider dat die een „deprimerende in druk" op de Sovjet-Unie heeft gemaakt. „De mensen in Was hington praten met openlijk cynisme over hun ambities van een grote macht en hou den er overdreven opvattin gen op na over de rol en plaats van Amerika in de moderne wereld", aldus Tsjernenko. De Republikeinse leiders willen „hun wil overal aan iedereen opleggen" en zij vertrouwen op bruut geweld om hun doel einden te bereiken', aldus de Sovjetpresident. Hij verwierp het idee van een hervatting van de raketbe sprekingen in Genève en zei ook niets te voelen voor be sprekingen over bewapening de ruimte, die deze maand Wenen zouden i be- hter i dialoog de deur open op andere gebieden. Westerse diplomaten beschou wen het afdrukken van het vraaggesprek als een middel om de naam van de leider in de publiciteit te krijgen en daarmee de indruk te wekken dat hij de touwtjes nog stevig in handen heeft ondanks zijn wekenlange afwezigheid. Maar zij vinden schriftelijke antwoorden op vragen van een krant een weinig krachtig middel om de toenemende ge ruchtvorming over de gezond heid van de eerste man van de Sovjetunie te pareren. it sy- wordt ehou n het l wil-, land Het zetels erlie- par- LEIPZIG De Oostduit- se partijleider, Erich Ho necker, heeft gisteren in tegenstelling tot wat werd verwacht bij zijn bezoek aan de handelsbeurs van Leipzig geen uitsluitsel gegeven over zijn voorge nomen bezoek aan de Bondsrepubliek later deze maand. Honecker opende de interna tionale „Leipziger Messe" en stond slechts twee minuten stil bij de stand van het Westduit- se chemische concern BASF. Westduitse functionarissen waren zichtbaar verbaasd over het korte oponthoud van Ho necker bij de Westduitse stand. De Sovjet-Unie heeft zaterdag een van haar heftigste aanval len gedaan op de Westduitse Bondsrepubliek in een poging het bezoek van Honecker te voorkomen. De Westduitsers werden er in de Pravda van beschuldigd dat zij uit zijn op de ontmanteling van de Duitse Democratische Republiek en de Pravda waarschuwde dat de huidige koers tot een nieu we oorlog kon leiden. Het blad schreef dat de politiek van Bonn "groot alarm" in Oost- -Europa had losgeslagen en de vrede bedreigde. De regering van bondskanselier Helmut Kohl, aldus het commentaar, voert een "pan-Germaans" be leid dat openlijk pleit voor hereniging van Duitsland en dat "op wraak beluste groepe ringen" aanmoedigt om terug gave te eisen van grondgebied in communistische landen. „De imperialistische kringen in de BRD dromen thans van de ontmanteling van de socia listische DDR zoal niet van daag of morgen, dan toch overmorgen", aldus de Pravda. Kohls verzekering dat er geen "revanchistisch probleem" be staat in de Bondsrepubliek, al dus de krant, "is alleen maar camouflage". In een afzonderlijk commen taar ter gelegenheid van de 45e verjaardag van het begin van de tweede wereldoorlog, verklaarde het persbureau TASS zaterdag, dat West- -Duitsland zich "in de greep van een militaristische rage" bevond. Bonn, aldus TASS, doet sterk aan bewapening en de West duitse krijgsmacht is begonnen met het steken van de loft rompet op de prestaties van Hitiers Wehrmacht. Ook de Poolse leider, generaal Jaruzelski, deed een duit in het zakje en bekritiseerde West-Duitsland, die de hoofd rol speelt bij de „militaristi sche neokolonisering van West-Europa door de verenig de Staten". Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland heeft gis teren opnieuw gewezen op de noodzaak tot nauwe banden met de DDR. Hij wees Russi sche aantijgingen van de hand dat zijn regering probeert de na-oorlogse orde in Europa te ondermijnen. Beide (Duitslan- den) kunnen een beslissende en nuttige bijdrage leveren aan de stabiliteit in Europa, al dus Kohl op een bijeenkomst van de Vereniging van Duitse Vluchtelingen in Brunswick. Chinese feministen maken ommezwaai PEKING De Chinese vrou- wenfederatie, die jarenlang verkondigde dat vrouwen tot hetzelfde in staat zijn als man nen, heeft zich nu uitgespro ken tegen zwaar lichamelijk werk voor vrouwen. In plaats daarvan zouden zij dienstver lenende banen moeten aanne- tjnen zoals bijvoorbeeld in het onderwijs en de gezondheids zorg. In China werken veel vrouwen in de bouw en ande re sectoren waar zwaar licha melijk werk wordt gedaan. De vice-voorzitster onderstreepte dat zij vrouwen niet vraagt te- fug te gaan naar de keuken. Het parkeerterrein waar de twee motorbendes elkaar te lijf zijn gegaan. SYDNEY Zeven doden en 20 gewonden; dat was gisteren het resultaat van een massale vechtpartij buiten een bar bij het Australische Sydney tus sen leden van twee motorben des. Bij de vechtpartij waren meer dan 100 motorrijders be trokken, aldus de politie. ten elkaar met pistolen, mes sen, schroevendraaiers en honkbalknuppels. Ze kondig den een kort bestand af om de gewonden weg te laten halen en gingen daarna weer door met de strijd. Ook in het zie kenhuis waar de gewonden naar toegebracht werden, laai de de strijd op tussen bendele den die hun gewonde metge zellen hadden begeleid. Toen de politie uiteindelijk de rust had hersteld, bleek de balans zeven doden en 20 gewonden te zijn. Onder de doden was een meisje van 14 die op het parkeerterrein van de bar lootjes voor een liefdadig doel verkocht. De gevechten bra ken uit tijdens een bijeen komst op het parkeerterrein, waar de motorrijders onderde len ruilden. AMRISAR Zeker 50.000 sikhs zijn ondanks een verbod van de Indiase regering gisteren bijeen gekomen in hun heilige stad Amritsar om van hun religieuze leiders te horen dat de regering tot 1 okto ber de tijd krijgt de troe pen uit het complex van de Gouden Tempel terug te trekken. De vijf hoge priesters van de sikh- -godsdienst riepen hun volgelingen op om op die datum een mars te hou den naar hun heiligste pelgrimsoord indien de troepen dan niet zijn ver trokken. „Wij zullen ons niet laten af schrikken door kogels of gummiknuppels en door elke hindernis heenbreken om de Gouden Tempel te bereiken en het te bevrijden uit de handen van het leger", zo zei de hogepriester Kirpal Singh tegen de „wereld sikh con ventie", die door de rege- ring-Gandhi was verboden uit angst voor de verstoring van de openbare orde. Zwaarbewapende troepen stonden op wacht toen de bij eenkomst ondanks het ver bod begon in het sikh-heilig dom „de Tempel van de martelaren", ongeveer 1 km verwijderd van de Gouden Tempel die in juni werd be stormd door het Indiase le ger. De politie liet weten dat behalve vechtpartijen tussen rivaliserende sikh-groepen, de bijna vijf uur durende bij eenkomst zonder incidenten verliep. ROTTERDAM Unilever is van plan een bod van 355 miljoen pond (ongeveer 1.5 miljard gulden) in contanten uit te brengen op Brooke Bond Group PLC, een vooraanstaande Britse onder neming die vooral werkzaam is op het gebied van thee, vlees, bouillonblokjes en andere levensmiddelen. Unilever heeft reeds 4,8 procent van het aandelenkapitaal Brooke Bond in haar bezit. Unilever en Brooke Bond zijn beide groot op het gebied van thee maar in verschillende geografische gebieden. Brooke Bond heeft vooral een groot aandeel in de Britse theemarkt, waar Unilever vrijwel niet aanwezig is. In de Verenigde Staten heeft Unilever-dochter Lipton een sterke positie en is Brooke Bond zeer klein. Ook de activiteien op het terrein van andere levens middelen passen goed bij elkaar. Veel onderzoeks- en ontwikke lingswerk van Unilever heeft ook betrekking op gebieden waar Brooke Bond werkzaam is. Brooke Bond heeft over de hele we reld 62.000 mensen in dienst. De groep omvat levensmiddele nondernemingen, theeplantages en houtbedrijven. Als je een motor hebt ga je uit rijden, ook al staat het water meer. dan een halve meter hoog in de straten. Noodweer blijft Filipijnen en Zuid-Korea teisteren SEOEL In Zuid-Korea en op de Filipijnen blijft het noodweer van de afgelopen dagen levens eisen. Een storm, die al drie dagen boven Zuid-Korea woedt, heeft tot nu toe aan zeker 81 mensen het leven gekost. De orkaan Ike trof gisteren het midden van de Filipij nen en veroorzaakte acht doden. In Zuid-Korea trad gisteren de rivier de Han buiten zijn oevers en zette grote delen van de hoofdstad onder water. Ongeveer 60.000 mensen werden uit hun huizen verdreven. In het noorde lijk deel van het land veroorzaakte hevige regenval landver schuivingen en overstromingen, waardoor voor miljoenen scha de werd aangericht. De storm die het land al drie dagen teistert, is volgens functionarissen de hevigste sinds 1972. Volgens cijfers van het rampencentrum van de regering zijn tot nu toe 81 men sen omgekomen. Er worden nog 75 mensen vermist en gevreesd wordt, dat ook zij zijn omgekomen. Op de Filipijnen kwamen gisteren acht mensen om tijdens de orkaan Ike. Hier worden nog 12 mensen vermist en duizenden mensen raakten dakloos. Vier dagen geleden trok de orkaan June over de Filipijnen. Toen vielen er 53 doden en president Marcos riep in 21 provincies de noodtoestand uit. rw i ;~JK' Water en modderstromen hebben de inwoners van Seoel voor onplezierige verrassingen geplaatst. Sommigen zagen hun huizen voor hun ogen in het water verdwijnen. Anderen vonden hun auto terug, tot op raamhoogte bedolven onder de modder. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM MOSKOU In de Prav da is gisteren een artikel verschenen waarin de spot wordt gedreven met mannen die zich van een taak in het huishouden kwijten. Het Pravda-arti- kel pleit voor handhaving van de traditionele rol" van de man: „De waarde van de man ,zijn aan zien dient in de ge- zinsmoraal voorop te staan", zo wordt gezegd. „Een vrouw moet een vrouw blijven en een man een man". Vorige maand verscheen in de Pravda een artikel waarin moeders werd opgeroepen hun dochters te leren schor ten te dragen, met poppen te spelen en „het sterke ge slacht" te respecteren. De au teur van het nieuwste ge schrift vindt dat er in het ver leden een zijns inziens goede traditie is gegroeid: „Er be- stond een strikte scheiding in het gezin. De eer en de waar de van de man stonden voor op. Hij verdiende het geld voor het gezin, hij bewaakte de fundamenten. Vrouwen hebben altijd de sterke hand en de vriendelijke sterkte van de man gevoeld". Te veel mannen, aldus de au teur, hebben de laatste tijd die rol als „hoofd van het gezin" opgegeven een duidelijke verwijzing naar de toenemen de feminisering van mannen in de Sovjet-Unie. In de ogen van de Pravda hebben zij daarmee „afstand gedaan van hun mannelijke superioriteit op vrouwen". „Dit is een van de redenen voor de vele scheidingen, ru zies en slecht opgevoede kin deren", zo vervolgt het ver haal. En „zelfs zijn er ver schijnselen te zien van vrou welijke mannen en mannelij ke vrouwen". (Deze omschrij ving is één van de eerste er kenningen van het bestaan van homoseksualiteit in de Sovjet-Unie. Van officiële zij de werd tot dusver ontkend dat homoseksualiteit in de Sovjet-Unie bestaat). Volgens de schrijver is de fe minisering v al een strijd tussen de man en de vrouw. Hij komt tot de conclusie dat uit ruzie niets goeds kan voortkomen. „Daarom zijn de gezinnen waar de vrouw vrijwillig het leiderschap afstaat aan de man, het gelukkigst". De auteur schildert „een voorbeeld uit de praktijk" dat zijn gelijk beoogt te bewijzen. Een vrouw komt thuis en „betrapt" haar man bij het af wassen. De vrouw merkt dat haar man verlegen is met de situatie en probeert hem aan te raken. „Echter, de arme stakker stak een natte hand op en vroeg me zachtjes hem alleen te laten. Hij was moe, zei hij. Ik zag dat mijn man was veranderd. Zelfs zijn stem klonk anders", zo had zij de auteur verteld. De vrouw, aldus de Pravda, besefte dat zij bezig was haar echtgenoot te ruineren en besloot hande lend op te treden: „Neem dat schort weg. Ik wil je niet zien in de keuken terwijl je over de gootsteen gebogen staat. Wees een vent". Nigeriaan in krat ontsnapt LONDEN Een Nigeri aan, die door de Britse po litie wordt gezocht in ver band met de poging om de Nigeriaanse politicus Umaru Dikko in een krat het land uit te smokkelen, is deze week zelf op deze wijze uit Groot-Brittannië ontsnapt. Volgens de Ti mes. die dit berichtte, gaat het om Bernard Banfa, di recteur van de luchtvaart maatschappij Nigerian Airlines. Dikko werd ontvoerd en later beuwsteloos ontdekt in een krat, die op het punt stond naar Lagos te worden gevlogen. Dikko. die een uitgesproken criti cus is van het huidige Ni geriaanse bewind, wordt door het militaire regime gezocht op beschuldiging van corruptie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7