Wedijver tussen universiteiten kan alleen maar heilzaam zijn RS V-commissie tevreden terug van bezoek aan VS NUBIJPAim Open Universiteit start met 12.000 studenten CeidMOowumt Front bevrijdt chinchilla's OPENING ACADEMISCH JAAR: Gasprijs niet met drie cent omhoog" Ambtenarenbond ACOP wil woensdag praten over gelijkwaardig overlegstelsel DEKENS/SLAAPZAKKEN PERFEKT SCHOON MET f2.50 KORTING PALTHE stomerij •BINNENLAND MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 Acht helikopters op een rijtje tijdens de Open Dag van de Koninklijke Luchtmacht. Drukke open dag Soeterberg SOESTERBERG De open dag van de Ko ninklijke Luchtmacht zaterdag op Soesterberg heeft ruim driehonderdduizend toeschouwers getrokken. Tijdens de open dag, waarbij een uitgebreide vliegshow werd gepresenteerd, hebben zich geen incidenten voorgedaan. Wel kwamen op de drie wegen naar de vliegbasis files voor van zo'n acht kilometer. De afwik keling van het verkeer verliep zowel voor als na de open dag zonder grote problemen. Hoog tepunt van de dag was een show van het de monstratieteam van de Franse luchtmacht, de „patrouille de France" met Alpha Jets. Twee programmapunten waren nog niet eerder in Nederland te zien, te weten het voorvliegen van de E-3A Naew, beter bekend als het vier honderd km ver kijkende vliegende radarsta tion Awacs, en een demonstratie van het volle dige 298 Squadron van de luchtmacht met alle 24 Alouette-111 helikopters. Corso Tienduizenden men sen hebben zaterdag in Aalsmeer, Amstel veen en Amsterdam gekeken naar het jaarlijkse Aalsmeerse bloemencorso, dat voor de 37ste keer werd gehouden. Op 20 praalwagens wer den dit jaar personen uitgebeeld „die zich op enigerlei wijze on derscheiden van hun medeburgers", aldus de organisatie. Zo wa ren een „duitendief" (foto), een „schreeuw lelijk", een „drankor gel" en een „gifkik ker" te zien. DEN HAAG Leden van het Dierenbevrij dingsfront hebben zaterdagnacht bij twee chin chillafokkerijen zo'n 80 chinchilla's bevrijd. Volgens het front zijn de knaagdiertjes onder gebracht in „gastgezinnen". De actie moet wor den gezien als een protest tegen het houden van pelsdieren voor de opbrengst van de vacht. Een week geleden bevrijdden leden van het Dierenbevrijdingsfront honderden moerasbe vers uit drie pelsdierenfokkerijen. Deze dieren zijn in vrijheid gesteld. Volgens het Dierenbe vrijdingsfront worden in Nederland per jaar duizenden chinchillavellen „geproduceerd". Voor een jas zijn volgens het front, dat aankon digde vaker met dit soort acties te komen, zo'n 150 vellen nodig. Prins onthult „stoottroeper" ERMELO Prins Bernhard heeft zaterdag in de Generaal Spoor-kazerne in Ermelo een stoottroepmonument onthuld- (foto). Hij deed dit in aanwe zigheid van ruim 3.000 tegen woordige en oud-stoottroepers die' zaterdag het 40-jarig be staan van hun regiment her dachten. Het regiment Stoot troepen is voortgekomen uit verzetsstrijders die zich in sep tember 1944 bundelden in de toen juist opgerichte Binnen landse Strijdkrachten. Prins Bernhard stond als bevelheb ber aan het hoofd van deze stoottroepers, een tijd die hij omschreef als „een van de meest aangrijpende perioden t mijn leven". Engwirda wijktslechts voor hans van Mierlo HILVERSUM Fractieleider Maarten Engwirda van D'66 zal bij de volgende verkiezin gen zijn lijsttrekkerschap slechts opgeven als Hans van Mierlo zich voor die functie, kandidaat stelt. Niet als andere kandidaten, zoals bij voorbeeld de Amsterdamse wethouder Wolffensperger die functie be geren, aldus Engwirda dag de VARA-radio. Engwierda kondigde aan dat het hoofdbestuur en de kamer fractie van zijn partij met een nieuwe aanpak zullen komen om de partij uit het slop te ha len. D'66 daalde van 17 zetels bij de voorlaatste verkiezingen rond de 2 zetels bij de jongste opinieonderzoeken. Bareigenaar doodgeschoten ROTTERDAM De eigenaar van de bar „The Key" in de Witte de Withstraat in Rotter dam is zaterdagmorgen vroeg bij een ruzie in zijn bar door een bezoeker doodgeschoten. De dader is voortvluchtig. De man overleed aan schotwon den in de borst. De schutter bemoeide zich rond vijf uur 's ochtends met een woordenwis seling die de bareigenaar had met een kennis. 4 september Koningin Beatrix brengt aan elf gemeenten in Zuidwest-Drenthe een bezoek. De volgende ge meenten zullen worden bezocht: Vledder, Diever, Dwingeloo. Ruinen, Hoo- geveen, Züidwolde, De Wijk, Ruinerwold, Havel- te. Nijeveen en Meppel. DEN HAAG Wedijver tussen universiteiten kan alleen maar heilzaam zijn. Het was een van de vele stelling die vandaag be sproken werd bij de ope ning van het academisch jaar 1984/85. Behalve de takenverdeling onder uni versitaire instellingen stelden rectores-magnifici en andere sprekers ook de verhouding tussen univer siteit en overheid, de twee-fasenstructuur,. de positie van de universiteit in de wereld en de zuig kracht van het bedrijfsle ven aan de orde. Voorzitter dr. L. Ginjaar van het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Utrecht wees er in zijn toespraak op dat een universiteit zonder vernieuwing geen reden van bestaan heeft. Maar-het ver nieuwend vermogen van de instellingen van wetenschap pelijk onderzoek zal niet kun nen groeien „zolang het minis terie verantwoordelijkheden overneemt en beleidsmarges smal houdt".- Zij hebben auto nomie, maar binnen steeds nauwer wordende grenzen, bepaald door de overheid, al dus Ginjaar. Een belangrijk onderdeel van deze autonomie achtte hij het recht en het vermogen van universiteiten en hogescholen om vorm te geven aan een door de minister uitgestippeld beleid. Dit beleid kan globaler worden naarmate de instellin gen vooral gezamenlijk tot in vulling komen. Ginjaar toonde zich gelukkig met de op stapel staande „Vereniging van Ne derlandse Universiteiten", die ten doel heeft de onderlinge samenwerking te bevorderen en gezamenlijk een standpunt over het ministeriële beleid te Twee fasen De rector magnificus van de Erasmus Universiteit in Rot terdam, prof. dr. M.W. van Hof, besprak de problematiek van de tweede fase in het we tenschappelijk onderwijs. Hierbij schonk hij ook aan dacht aan de „assistenten in opleiding" (AIO's), die in 1986 hun intrede op de universitei ten en hogescholen zullen doen. Het zijn afgestudeerden van de eerste fase, die vervol gens ten hoogste vier jaar te gen een laag salaris bij een universiteit of hogeschool gaan werken. Hter ontvangen zij een verdere opleiding tot on derzoeker. Volgens Van Hof is een veel gehoord bezwaar tegen het AIO-schap dat de goede afge studeerden snel zullen bezwij ken voor de verlokkingen van een goed salaris buiten de uni versiteit en dat deze met de „kneuzen" blijft zitten. „Als dit waar zou zijn, moeten wij ons diep schamen. Het zou be tekenen dat het geheel van promotiebegeleiding voor een doctorandus van 22 tot 23 jaar met een wetenschappelijke eerste-fase-opleiding achter de rug, geen aantrekkelijke meer waarde biedt voor het latere, leven", aldus de rector magni- Prof. ir. W. Draijer, rector magnificus van de Technische Hogeschool Twente betoogde, dat de instellingen van weten schappelijk onderwijs de ge volgen onder ogen moeten zien van een verdere financië le achteruitgang in de over heidssector, terwijl het be drijfsleven wat meer adem krijgt. Volgens hem zal er on getwijfeld zuigkracht van de bedrijven op onderzoekers uit gaan. „Dat kan geen kwaad zolang we voor voldoende aanvulling van onderaf zorgen en dat hangt weer van de ex terne financiering van het on derzoek af", vond hij. Maar het kan ook steeds moei lijker worden openvallende plaatsen met bevoegde onder zoekers te bezetten. Volgens Van Draijer moet toch aan de enkele gevallen die hiervan een voorbeeld lijken, geen on verbiddelijke geldigheid wor den toegekend. Maar „een feit blijft dat iemand die het ambt van hoogleraar uitsluitend op financiële gronden verwerpt of aanvaardt ook eigenlijk be ter geen hoogleraar kan wor den", zei hij. Ook zijn collega van de Tech nische Hogeschool Delft, prof. ir. B. Veltman, besteedde aan dacht aan het vertrek van hoogleraren naar de industrie en het buitenland. Hij noemde mobiliteit op zich een te loven eigenschap in het academisch circuit. Maar de recente uit tocht was er een van onvrede en een logisch gevolg is, dat herbezetting vrijwel onmoge lijk blijft. Bij een onderzoek waren als onaantrekkelijke kanten van een universitaire werkkring, behalve het sala ris, ook de onderzoekfacilitei ten („onvoldoende met de tijd meegaande"), de beslissingsbe voegdheid („te beperkt om een eigen koers te kunnen vol gen") en de bureaucratie („moeizame en zeer langdurige procedures") naar voren geko men, zei de Delftse rector magnificus. Verwacht wordt dat de over heid zal toestaan toelagen toe te kennen boven een maxi mum salaris. „Een denivelle rende maatregel die in het huidige politieke bestel be- Profilering Prof. dr. S. Ackermans, rector magnificus van de Technische Hogeschool Eindhoven, ging evenals sprekers aan de Vrije Universiteit en de Rijksuni versiteit Limburg in op de „profilering" van de universi teit, een nieuwe term in het universitaire bestuursjargon. Bedoeld wordt dat door de be zuinigingen niet meer alle uni versiteiten alle taken op het gebied van onderwijs, onder zoek en maatschappelijke dienstverlening kunnen ver vullen. De instellingen zoeken nu eigen „zwaartepunten", waardoor zij zich van elkaar gaan onderscheiden. „Achter ons ligt een periode waarin we verschillen in aard, taakopvat ting en succes tussen de uni versiteiten en hogescholen niet benadrukt hebben. Nu is er een kentering gaande." Hij zag als voordeel van de verschei denheid dat wedijver tussen de universiteiten het onvermijde lijke maar heilzame gevolg zal Vier inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een brillen winkel aan de Van Manders- loostraat werd afgelopen weekeinde voor 5764 gulden aan dure zonnebrillen gesto len. De inbrekers kwamen binnen door een ruit van de achterdeur in te slaan. Het af gelopen weekeinde voorkwam de politie twee inbraken. Gis termorgen rond vijf uur wer den twee Alphenaren aange houden die op het Valerius- plein vier auto's hadden open gebroken om benzine te stelen. De nacht daarvoor konden twee Alphenaren worden aan gehouden die bij de Hema in de Aarhof probeerden in te breken. De twee werden be trapt met wat snoepgoed in de hand. Verder verdwenen za terdag uit een woning aan de Barnsteenstraat elf euroche ques. Man rijdt in sloot NOORDWIJKERHOUT Een 21-jarige autobestuurder uit Vogelenzang is in de nacht van zaterdag op zondag van de weg af geraakt en in een sloot tot stilstand gekomen. De be stuurder is voor onderzoek overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De man reed op de provincialeweg 1, van de Zilk naar Katwijk, en kreeg ter hoogte van Noord- wijkerhout een black-out, waarbij hij de sloot in reed. DEN HAAG De parle mentaire RSV-enquete- commissie is tevreden over zijn vijfdaagse be zoek aan de Verenigde Staten. „Ons bezoek was meer dan een succes en heeft belangrijke elemen ten toegevoegd aan ons begrip voor de hele zaak", aldus commissievoorzitter Van Dijk zaterdag bij zijn terugkeer in Nederland. Van Dijk, beide vice-voorzit- ters Joekes en Van Dam en de leden Tazelaar en Van Dis probeerden de afgelopen week in de Verenigde Staten vooral meer te weten te komen over het kolengraafproject van RSV. Voor dit project is 450 miljoen gulden van de over heid gebruikt. Volgens Van Dijk was de reis naar de VS noodzakelijk, om dat de precieze gang van za ken rond het project uit Ne derlandse getuigenverhoren niet te achterhalen was. De RSV-commissie was vooral nieuwsgierig naar de lezing van de Amerikaanse partner in het kolengraafproject, Ja mes Stacy, op wie Nederlandse getuigen steeds veel kritiek hadden. Tot op het laatste moment be stond twijfel over een gesprek met Stacy. Uiteindelijk kon toch een ontmoeting plaatsvin den in een motel bij de lucht haven van Oklahoma City, buiten het bereik van journa listen. De definitieve afspraak met de altijd reizende Stacy was kort daarvoor gemaakt, aldus Van Dijk. De commissie moest eerst nog enkele uren vliegen om Stacy vervolgens gedurende 3,5 uur te spreken. Het kolengraafproject komt in de laatste-verhoorronde in Ne derland zeker nog aan de orde, aldus Van Dijk, die niets na ders wilde zeggen over het ge sprek met Stacy. Wel heeft de commissie, aldus de voorzitter, een goed inzicht gekregen in de problemen waarmee Stacy in de VS -kampte. Van Dijk mikt er nog steeds op het RSV-rapport eind sep tember aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden. „Het Ask,A De delegatie van de parlementaire enquêtecommissie heeft op het vliegveld van Oklahoma City in het diepste geheim 3,5 uur gesproken met de Amerikaanse zakenman James Stacy. Hier laat hij een foto zien van een kolengraver. wordt mogelijk enkele weken later, maar ik hoop van niet", aldus Van Dijk. Het commis sielid Engwirda, die niet mee was naar Amerika, verklaarde dit weekeinde voor de VARA- radio dat het eindrapport van de commissie alleen zal aange ven hoe de zaak bij RSV uit de hand is gelopen. De Kamer dient dan zelf rond december in een RSV-debat conclusies te trekken. Engwirda zei dat voor hem vooral de rol van minister Van Aardenne onder het kabinet Van Agt-1 centraal staat. Het Kamerlid verweet Van Aar denne in 1979 niet te hebben ingrepen toen zijn voorwaarde voor verdere steunverlening namelijk doorlichting van de RS V-top, niet werd nagekomen. De raad van commissarissen bij RSV had overigens wel met het on derzoek ingestemd, aldus Eng- Volgens de heer Jasser, top man van de RSV-dochter Me- tec en belast met de verkoop van kolengravers in de VS, heeft het onderzoek van de enquêtecommissie zijn werk ernstig geschaad. „Sinds juni is er geen graver meer ver kocht", aldus Jasser, die voor de NOS en Tros-televisie ver telde dat er nu zeven gravers in Amerika werkzaam zijn. Jasser denkt niettemin over zes jaar de 450 miljoen gulden die RSV in het project had ge stoken, terugverdiend te heb ben. T>T> DEN HAAG De gas- prijs voor gezinnen moet met ingang van 1985 wel omhoog, maar niet met drie cent (ex btw) zoals minister Van Aardenne wil. Want hoogstwaar schijnlijk zullen zowel de dollarkoers als de olieprijs volgend jaar dalen. Dit heeft voorzitter Kaland van de verenigde gasbedrijven (Vegin) zaterdag gezegd voor de Tros-radio. Vegin en Gasu nie overleggen nog over de gasprijs. Indien men er niet uitkomt beslist de minister. Het kamerlid Zijlstra (PvdA) zei daarop dat zijn partij zich met hand en tand zal verzet ten tegen iedere gasprijsverho- ging. Hij wees erop dat de VE GIN zelf al jaren erkend wil worden als grootafnemer van gas waardoor de prijs gerela teerd zou moeten worden aan de lagere stookolieprijs. Dat maakt iedere prijsverhoging voor gas nu overbodig. De ka merleden Van der Linden (CDA) en Braams (VVD) zei den de verhoging met drie cent aanvaardbaar en verant woord te vinden. DEN HAAG De ACOP, de grootste centrale van overheidspersoneel, heeft minister Rietkerk van binnenlandse zaken ge vraagd om woensdag als nog te praten over een ge lijkwaardig overlegstelsel. De ACOP had erop gerekend dat Rietkerk dit punt op de agenda voor het ambtenareno- verleg zou zetten, nadat de centrale met nieuwe ideeën was gekomen, maar de minis ter heeft dat niet gedaan. Bij het overheidspersoneel blijft de indruk bestaan dat Riet kerk de problematiek voor zich uit blijft schuiven. Het overheidspersoneel vecht al jaren voor een overlegstelsel dat een einde moet maken aan het eenzijdig opleggen van de arbeidsvoorwaarden door de minister. De ACOP nam begin januari, vlak nadat de ambte naren drie procent hadden moeten inleveren, het initia tief om de impasse te doorbre ken en legde een wetsontwerp op tafel. Daarin is een koppeling opge nomen tussen de loonruimte voor ambtenaren en de ont wikkeling van de arbeidsvoor waarden in het bedrijfsleven, waardoor de gelijkwaardige behandeling tussen ambtena ren en particuliere werkne mers wordt vastgelegd. Dit is onaanvaardbaar voor Rietkerk, die zich dan de mo gelijkheid ontnomen ziet (via eenzijdige ingrepen) in te spe len op de economische ontwik keling in ons land en in het bijzonder op de toestand van de overheidsfinanciën. (ADVERTENTIE) Deze oonb.ed.ng geldt v o 3/9 l/m 15/9. DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET Breesfraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 182, Leiden Oom verdacht van verkrachten nichtje TILBURG De politie van Tilburg heeft gisteren een 44-jarige inwoner van die plaats aangehouden op ver denking van verkrachting van zijn vijftienjarig nichtje. De man was vrijdagavond op be zoek bij zijn broer en bood aan voor de familie ijs te gaan ha len. Het meisje reed even mee om de weg te wijzen. Onder weg zou de man het meisje naar haar zeggen in de auto hebben verkracht, waarna zij kans zag te ontvluchten, aldus de politie. Auto in brand LEIDEN Een vrij nieuwe auto van een bewoner aan de Franchimontlaan in Leiden is gistermorgen omstreeks half negen in brand gevlogen. De eigenaar wilde de auto starten en de auto vloog daarbij in brand. De man had de dag daarvoor een nieuwe benzine pomp in zijn auto aangebracht en waarschijnlijk heeft deze gelekt. De brandweer heeft het vuur moeten doven. FRIEMELS "TIK KAN iêzen WATEK op CWTV/LISS- VTUIG STAAT-, F 2-8 DEN HAAG De Open Universiteit is vandaag gestart met 12.000 studen ten. Dit heeft minister Deetman (Onderwijs) dit weekeinde voor de TROS- radio bekendgemaakt. Deetman noemde het aantal van 12.000 „een mooi resul taat". Wel zei de minister het jammer te vinden dat meer dan de helft van de studenten vakken heeft gekozen in de sfeer van de rechten. Verder is er veel belangstelling voor so ciale wetenschappen. Tot zijn teleurstelling moest Deetman constateren dat tech nische-, bedrijfs- en bestuurs wetenschappen weinig belang stelling hebben ondervonden. Er gaan bij de start van de Open Universiteit iets meer mannen dan vrouwen stude ren. Onder hen zijn veel men sen die via de nu gangbare weg geen studie aan een uni versiteit konden volgen. Ook zijn er veel ouderen bij die hun scholing willen verbete ren (tweede kans onderwijs). Deetman liet doorschemeren dat hij in zijn begroting voor 1985 weer zal voorstellen schoolgeld te gaan heffen voor leerplichtigen van twaalf tot zestien jtrar. Verleden jaar wees de Kamer zo'n plan fel van de hand. De bewindsman deelde verder mee dat er een kans bestaat dat het aantal toegestane Mid denschoolexperimenten (34) niet gehaald wordt. Dat komt omdat de minister de critertia voor de erkenning als experi ment Middenschool strak(ker) wil gaan hanteren

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5